lsulekova
28.11.05,14:21
V roku 2005 mi prišlo z poisťovne oznámenie o ukončení poistnej udalosti spojené s vyplatením finančného odškodnenia. Problém je v tom, že poistná udalosť je z roku 2002. V účtovníctve nebola žiadna dohadná položka. Čo s tým? Ako zaúčtujem? Ďakujem
anto
28.11.05,13:54
Nevadí, keď nebola dohadná položka, bolo by lepšie keby bola, teraz to čo prišlo z poisťovne zaúčtuj na účty výnosov, - ostatné finančné výnosy. Napraví to trocha zisk v tomto roku, ktorý aj tak máte zlý.
lsulekova
28.11.05,13:57
Nevadí, keď nebola dohadná položka, bolo by lepšie keby bola, teraz to čo prišlo z poisťovne zaúčtuj na účty výnosov, - ostatné finančné výnosy. Napraví to trocha zisk v tomto roku, ktorý aj tak máte zlý.

Teraz som to trošku nepochopila: Napraví to trocha zisk v tomto roku, ktorý aj tak máte zlý?????? :confused: Ale ďakujem za odpoveď.
ondrejvla
28.11.05,14:23
Nevadí, keď nebola dohadná položka, bolo by lepšie keby bola, teraz to čo prišlo z poisťovne zaúčtuj na účty výnosov, - ostatné finančné výnosy. Napraví to trocha zisk v tomto roku, ktorý aj tak máte zlý.

So všetkým súhlasím, čo sa týka zaúčtovania. Ale že si aj veštec : Napraví to trocha zisk v tomto roku, ktorý aj tak máte zlý ?!
anto
28.11.05,14:29
Samozrejme, vychádzam z toho, že cieľom podnikania je zisk. Ak sa zlepší, tak, podnikateľ sa môže len tešiť. Preto každý podnikateľ žiali, že má malý zisk a chce ho väčší. ............:)
sarmantna
08.12.05,05:58
Prosím Vás o pomoc. Naša zamestnankyňa mala na firemnom aute haváriu, ktorú spôsobila ona. Došla nám faktúra na 300 000 zo servisu za opravu auta, poistné plnenie 260 000, 40 000 nám stiahli za našu vinu. Chcela by som vedieť, či táto suma 40 000 je daňovo uznaným nákladom. Alebo je rozdiel medzi opravou a plnením daňovo neuznaný náklad našej firmy a či môžeme v tomto prípade sumu zaúčtovať ako predpis pohľadávky voči zamestnankyne a či jej to môžeme následne na základe asi nejakej dohody o zrážkach zrážať s výplaty.
sarmantna
08.12.05,07:10
Prosím Vás, ak mi viete niekto poradiť, poraďte. Dnes sa musí štatutár rozhodnúť, ako so "škodou" naloží. Prosím!!
Palino
08.12.05,07:19
Prosím Vás o pomoc. Naša zamestnankyňa mala na firemnom aute haváriu, ktorú spôsobila ona. Došla nám faktúra na 300 000 zo servisu za opravu auta, poistné plnenie 260 000, 40 000 nám stiahli za našu vinu. Chcela by som vedieť, či táto suma 40 000 je daňovo uznaným nákladom. Alebo je rozdiel medzi opravou a plnením daňovo neuznaný náklad našej firmy a či môžeme v tomto prípade sumu zaúčtovať ako predpis pohľadávky voči zamestnankyne a či jej to môžeme následne na základe asi nejakej dohody o zrážkach zrážať s výplaty.
Podľa mňa je to daňovo uznaný náklad. Máte sumu za opravu v nákladoch a to tak aj ostane a z poisťovne poistné plnenie vo výnosoch. A hotovo :D.
sarmantna
08.12.05,07:44
Ďakujem .Tiež som si myslela, že mám opravu celú uznanú ako daňový náklad, len ma troška zarazilo, že poisťovňa nám krátila poistné plnenie z toho dôvodu, že naša zamestnankyňa zavinila tú haváriu, konkrétne šla na križovatke na červenú. Tak preto mám pochybnosti, či to je daňový náklad v celej výške.
účtovník 007
08.12.05,07:58
Tých 40 000 je vašim nákladom. My máme na takéto účely vo firme škodovú komisiu, ktorá vždy rozhodne , či sa zamestnancovi vzniknutá škoda zhmotní.Toto rozhodnutie vždy zohľadňuje, či išlo o nedbalosť alebo vplyv iných faktorov. Ak sa zhmotní 335-xxx/648-xxx. Samozrejme v medziach ZP. Naši zamestnanci majú všák poistky zodpovednosti za škodu spôs. zamestnávaťeľovi. V nej majú spoluúčasť asi 2000,- SK Tých 2000 Sk zaplatí do pokladne 211-xxx/335-xxx a zvyšok uhradí poisťovňa 221-xxx/335-xxx.
sarmantna
08.12.05,08:15
Ďakujem veľmi pekne.
Alenaa
07.01.06,18:42
Ja by som sa chcela opýtať, ako mám zaúčtovať škodu vzniknutú na os.aute, ktoré je majetkom firmy /vlastne na leasing/ - len malá škoda, zaplatená v hotovosti /mám len bloček/.Suma cca 6.000,- Sk,pokladňa výdaj v decembri 2005.

Ako v roku 2006 zaúčtovať úhradu z poisťovne./uhradia samozrejme o niečo menej, ešte neviem koľko to bude/.
Alena
KEJKA
07.01.06,19:22
Ja by som sa chcela opýtať, ako mám zaúčtovať škodu vzniknutú na os.aute, ktoré je majetkom firmy /vlastne na leasing/ - len malá škoda, zaplatená v hotovosti /mám len bloček/.Suma cca 6.000,- Sk,pokladňa výdaj v decembri 2005.

Ako v roku 2006 zaúčtovať úhradu z poisťovne./uhradia samozrejme o niečo menej, ešte neviem koľko to bude/.
Alena
škoda - oprava 549/211 6000
očakávaná náhrada 378/648 5000 (ak očakávaš spoluučasť
alebo iná suma, ono to hlásenie o vyúčtovaní náhrady príde možno do účtovnej závierky.
Alenaa
07.01.06,20:25
škoda - oprava 549/211 6000
očakávaná náhrada 378/648 5000 (ak očakávaš spoluučasť
alebo iná suma, ono to hlásenie o vyúčtovaní náhrady príde možno do účtovnej závierky.
Ďakujem,
a v roku 2006, keď príde úhrada 221/378 na 5000,-Sk - predpokladám.
Vieš, tiež začínam a neviem, čo by som robila bez PORADY. Obdivujem Vás, Poraďákov, že sa nám - čo potrebujeme pomoc - venujú vo svojom voľnom čase. Dúfam, že časom aj ja budem patriť medzi fundované účtovníčky.
Alena
KEJKA
07.01.06,20:41
Ďakujem,
a) a v roku 2006, keď príde úhrada 221/378 na 5000,-Sk - predpokladám.


b) Vieš, tiež začínam a neviem, čo by som robila bez PORADY. Obdivujem Vás, Poraďákov, že sa nám - čo potrebujeme pomoc - venujú vo svojom voľnom čase. Dúfam, že časom aj ja budem patriť medzi fundované účtovníčky.
Alena

a) správne, a ak by bol rozdiel a bude už po uzávierke, tak kludne zaúčtuješ rozdiel na 648 plusmínus

b) želám ti rýchle napredovanie. Všetkým nám ide o kvalitu v tejto oblasti. A ten, kto sa pýta, si zaslúži odpoveď.
Tweety
08.01.06,15:28
škoda - oprava 549/211 6000
očakávaná náhrada 378/648 5000 (ak očakávaš spoluučasť
alebo iná suma, ono to hlásenie o vyúčtovaní náhrady príde možno do účtovnej závierky.

Iba jedna oprava, škodu na vozidle, ktorá sa dá odstrániť opravou, neúčtujeme na účte škody 549, ale na účte 511- opravy a údržiavanie.:eek: :) ;)
KEJKA
08.01.06,16:57
Iba jedna oprava, škodu na vozidle, ktorá sa dá odstrániť opravou, neúčtujeme na účte škody 549, ale na účte 511- opravy a údržiavanie.:eek: :) ;)
vychádzalo som zo zadania otázky, kde sa kolegyňa pýtala na účtovanie o škode. Ak si to tak sama pomenovala, nešla som to rozporovať. Ak očakáva spoluúčasť, tak asi to nebolo bez zavinenia. A riešiť škodu-neškodu - považujem na tomto mieste mimotemy a zlezaradil
Proste držala som sa otázky.:) :) :) :)