lucka1987
08.12.10,19:06
dobry den. potrebovala by som radu. pracujem ako predavacka a dostali sme vsetcia vypoovede s vypovednymi lehotami. zamestnavatel chce spravit inventuru. a chcela som sa spytat ci nam moze dat zaplatit pripadne manko ked sa tam inventura nerobila viac ako 4 roky a vystriedalo sa tam vela zamestnancov. ja pracujem vo firme 3 roky. moze to od nas vymahat pripadne sudnou cestou ak by sme to nechceli zaplatit??
gokko
09.12.10,11:50
pokiaľ nie je podpísaná hmotná zodpovednosť, tak manko vám zosobniť nemôže.
Llívia
09.12.10,12:04
dobry den. potrebovala by som radu. pracujem ako predavacka a dostali sme vsetcia vypoovede s vypovednymi lehotami. zamestnavatel chce spravit inventuru. a chcela som sa spytat ci nam moze dat zaplatit pripadne manko ked sa tam inventura nerobila viac ako 4 roky a vystriedalo sa tam vela zamestnancov. ja pracujem vo firme 3 roky. moze to od nas vymahat pripadne sudnou cestou ak by sme to nechceli zaplatit??
Ako píše Gokko.
Ak ste však mali podpísanú dohodu o hmotnej zodpovednosti, môže v zmysle príslušných ustanovení Zákonník práce zamestnávateľ vymáhať škodu, aj keď nebola inventúra robená 4 roky, a aj keď sa na pracovisku vystriedalo viacero zamestnancov.
Máš dohodou o hmotnej zodpovednosti podpísanú? (Dohoda nemusí byť zvlášť "na papieri", ale môže byť priamo súčasťou pracovnej zmluvy.)
Slávka1901
15.06.11,11:00
Dobrý deň, potrebujem radu podpisala som hmotnu zodpovednosť vo firme, kde pracujem pol roka. Rušili sme predajnu tak sa robila inventura 31.5.2011, ale šperky sa ratali v predajni, ale vyhotovenie a kontrolu robili vo firme do 13.6.2011. Vo februáry však bola predajňa vytopena a manageri a upratovačky to tam ratovali no nie za našej pritomnosti. Nepodpisovali sme ani žiadne inventurne papiere. 14.6.2011 nam ale strhli 60 eur. Pracovali sme na predajni 3 no platiť mame iba 2. Ako je to možne keď mame všetky podpisanu hmotnu zodpovednosť????? Prosim o rýchlu odpoveď
veronikasad
15.06.11,11:05
Dobrý deň, potrebujem radu podpisala som hmotnu zodpovednosť vo firme, kde pracujem pol roka. Rušili sme predajnu tak sa robila inventura 31.5.2011, ale šperky sa ratali v predajni, ale vyhotovenie a kontrolu robili vo firme do 13.6.2011. Vo februáry však bola predajňa vytopena a manageri a upratovačky to tam ratovali no nie za našej pritomnosti. Nepodpisovali sme ani žiadne inventurne papiere. 14.6.2011 nam ale strhli 60 eur. Pracovali sme na predajni 3 no platiť mame iba 2. Ako je to možne keď mame všetky podpisanu hmotnu zodpovednosť????? Prosim o rýchlu odpoveď
Aj keď máte podpísanú hmotnú zodpovednosť, zamestnávatel vám bez vami podpísanej dohody o zrážkach zo mzdy nemôže urobiť žiadnu zrážku.

Máte podpísanú individuálnu alebo spoločnú hmotnú zodpovednosť ?
Slávka1901
15.06.11,11:09
individualnu hmotnu zodpovednosť. ale ja im neverim, že na firme to poriadne urobili ved som nebola pri tom
veronikasad
15.06.11,11:14
individualnu hmotnu zodpovednosť. ale ja im neverim, že na firme to poriadne urobili ved som nebola pri tom
Ak si už dostala výplatu za mesiac máj zníženú o "manko", vyzvi písomne zamestnávatela na doplatenie mzdy. Odvolaj sa na § 131 odst. 2 a 3 Zákonníka práce.

§ 131
Zrážky zo mzdy a poradie zrážok
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-03-2010-a.html#hore)

(1) Zo mzdy zamestnanca zamestnávateľ prednostne vykoná zrážky poistného na sociálne poistenie, preddavkov poistného na verejné zdravotné poistenie, nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na verejné zdravotné poistenie, príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnanec podľa osobitného predpisu, zrážky preddavku na daň alebo dane, nedoplatku preddavku na daň, daňového nedoplatku, nedoplatku, ktorý vznikol zavinením daňovníka na preddavku na daň a na dani vrátane príslušenstva a nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti.

(2) Po vykonaní zrážok podľa odseku 1 môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy len
a) preddavok na mzdu, ktorý je zamestnanec povinný vrátiť preto, že neboli splnené podmienky na priznanie tejto mzdy,
b) sumy postihnuté výkonom rozhodnutia nariadeným súdom alebo správnym orgánom,
c) peňažné tresty a pokuty, ako aj náhrady uložené zamestnancovi vykonateľným rozhodnutím príslušných orgánov,
d) neprávom prijaté sumy dávok sociálneho poistenia a dôchodkov starobného dôchodkového sporenia alebo ich preddavky, štátnych sociálnych dávok, dávok v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi, peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia a peňažného príspevku za opatrovanie, ak je zamestnanec povinný ich vrátiť na základe vykonateľného rozhodnutia podľa osobitného predpisu,
e) nevyúčtované preddavky cestovných náhrad,
f) náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo jej časť, na ktorú zamestnanec stratil nárok alebo mu nárok nevznikol,
g) náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec stratil nárok, prípadne na ktorú mu nárok nevznikol,
h) sumu odstupného alebo jeho časť, ktorú je zamestnanec povinný vrátiť podľa § 76 ods. 3.

(3) Ďalšie zrážky zo mzdy, ktoré presahujú rámec zrážok uvedených v odsekoch 1 a 2, môže zamestnávateľ vykonávať len na základe písomnej dohody so zamestnancom o zrážkach zo mzdy, alebo ak povinnosť zamestnávateľa vykonávať zrážky zo mzdy a iných príjmov zamestnanca vyplýva z osobitného predpisu.
Slávka1901
15.06.11,11:22
Aj keď máte podpísanú hmotnú zodpovednosť, zamestnávatel vám bez vami podpísanej dohody o zrážkach zo mzdy nemôže urobiť žiadnu zrážku.

Máte podpísanú individuálnu alebo spoločnú hmotnú zodpovednosť ?


Mame podpisanu individuálnu hmotnu zodpovednosť. Nemá sa inventura urobiť v jeden deň už aj s vhodnotenim??????Veď ako im ja môžem veriť, že to vyhodnotili spravne!!!!!
Slávka1901
15.06.11,13:14
Prosim Vás, ale čo mam robiť, keď som nepodpisovala žiadne inventurne papiere. Vyhodnotenie sa robilo mimo predajne, takže ja im nemusim veriť, že niečo chyba. Prečo by sme mali zaplatiť iba dve a ta tretia nie. Veduca mi nato povedala, že jej to pán majiteľ odpustil, pretože neodpracovala rok (iba tri mesiace). To može potom aj mne odpustiť, veď som odpracovala iba pol roka!!!!!!Ďakujem za odpoveď