ivab
09.12.10,07:36
Dostala sa mi do rúk Zmluva o dielo uzavretá podľa Obchodného zákonníka medzi s.r.o. a FO-občanom (čo sa mi moc nepozdáva), ide o "zhotovenie stromu na reprezentačné účely firmy v rámci výstavy". Ďalej sa píše, že "pri vykonaní diela postupuje zhotoviteľ (FO) podľa pokynov objednávateľa (s.r.o.)" a tiež že "objednávateľ zabezpečí pre pracovníkov zhotoviteľa pracovné náradie, nástroje, pracovný materiál, stroje a prístroje podľa špecifika požadovanej práce"

Mne sa to celkovo nepozdáva, ja by som takéto niečo chápala ako závislú činnosť a trvala na dohode o vykonaní práce. A tiež, ako môže mať svojich pracovníkov FO-občan?

Aký máte nato názor?
Mirica-LV
09.12.10,06:42
a nemôže to byť FO-podnikateľ?
ivab
09.12.10,06:44
určite nie je podnikateľom (SZČO)
Zita5
09.12.10,06:50
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/obchodne-zmluvy/typy-obchodnych-zmluv/zmluva-o-dielo/

Ak si pozriete vzorovú zmluvu , ktorá je v priloženom linku , tam je tiež ako zhotoviteľ fyzická osoba (r.č.) .

Treba komunikovať so zhotoviteľom a zistiť či je podnikateľom, alebo nie a o akých jeho zamestnancov sa jedná .
Ak sa jedná u FO o jeho podnikateľskú činnosť , tak príjem by som zahrnula do podnikateľskej činnosti §6.
Za ostatné nech zodpovedajú obe zmluvné strany .
ivab
09.12.10,06:58
No poviem to narovinu, ja to odmietam dať na podpis konateľovi, lebo samej sa mi tá zmluva nepáči, tá osoba isto nie je podnikateľom, je to obyčajný človek, ktorý niečo spraví pre firmu, lenže s jeho prostriedkami a podľa jeho pokynov. To už jednoznačnejšie ani nemôže byť popísaná závislá činnosť a je mi jasné, že pani sa chce vyhnúť plateniu daní.

Na druhej strane, ja si to dám do výdavkov a budem čakať na kontrolu, či mi to nevyhodia a potom budem zodpovedná ja, že som to dala na podpis a tvárila sa, že je to ok.
Zita5
09.12.10,07:00
Kto napísal predmetnú zmluvu ? Teda jej návrh .
ivab
09.12.10,07:02
tá FO-občan
Zita5
09.12.10,07:59
VŠEOBECNÉ USTANOVENIA
Pôsobnosť Zákonníka práce
§ 1
(1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.
(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.
(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.
(4) Ak tento zákon v prvej časti neustanovuje inak, vzťahujú sa na tieto právne vzťahy všeobecné ustanovenia Občianskeho zákonníka.



.......ide o "zhotovenie stromu na reprezentačné účely firmy v rámci výstavy".

Ja by som jednoznačne spravila s danou osobou Dohodu o vykonaní práce .Je to príležitostná jednorazová činnosť .
Llívia
09.12.10,08:06
No poviem to narovinu, ja to odmietam dať na podpis konateľovi, lebo samej sa mi tá zmluva nepáči, tá osoba isto nie je podnikateľom, je to obyčajný človek, ktorý niečo spraví pre firmu, lenže s jeho prostriedkami a podľa jeho pokynov. To už jednoznačnejšie ani nemôže byť popísaná závislá činnosť a je mi jasné, že pani sa chce vyhnúť plateniu daní.

Na druhej strane, ja si to dám do výdavkov a budem čakať na kontrolu, či mi to nevyhodia a potom budem zodpovedná ja, že som to dala na podpis a tvárila sa, že je to ok.
Prečo by to mala kontrola vyhodiť z daňovo uznaných nákladov? Zmluva o dielo podpísaná bola, dielo bude vykonané a to, že možno ide o rozpor so Zákonníkom práce, kontrolujú iné orgány, nie (DÚ kontroluje iba v prípade daňovej kontroly na daň zo závislej činnosti, nie)?
profesional
09.12.10,08:13
Zmluvu o dielo moze uzatvorit aj FO nepodnikatel. Nakolko je zjavne ze ide o dielo na vytvorenie ktoreho sa jednoznacne vyzaduje ludska dusevna tvoriva cinnost. A teda ide o plnenie autorskopravnej povahy. A teda nejde o podnikanie ale o vykon povolania podla osobitneho predpisu. Tj. je mozne uzatvorit zmluvu o dielo aj podla Obcianskeho zakonnika.
A je to OK. V ramci plnenia zmluvy o dielo je pravom objednavatela davat pokyny k tvorbe diela. A je to v poriadku. A nejde o zavislu cinnost.