deathangel
09.12.10,08:43
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, lebo názory okolo mňa po založení živnosti sa začali až moc rozchádzať :confused:

Založila som si živnosť, pracujem pre veľkú spoločnosť - administratívne služby. Som neplatca DPH, podľa všetkých informácií sa prvý rok neplatí sociálka.

Okrem zdravotného, kt si uhrádzam, čo všetko musím ešte platíť prípadne akú minimálu čiastku si odkladať na vselijaké veci, kt môžu zaútočiť zo zálohy?

Príklad - zárobok každý mesiac je 1000 EUR mesačne (nech sa lahsie rata). Na živnosť sa pracuje od novembra 2010.
Platí sa: zdravotné mesacne, budúci rok príde daňové priznanie - čiže z dvoch výplat (november a december) za tento rok odvediem nejakú sumu...

za akékoľvek (dobré :D ) rady vopred vrelo ďakujem!
deathangel
09.12.10,07:58
dovtedy som pracovala na TPP v tej istej spolocnosti. Dokumentaciu mam odlozenu nastastie vsetku. Mala som dojem, ze o tieto veci sa stara zamestnavatel(pokial som v TPP) a zvysok si potom robim sama (od zaciatku zivnosti). Dakujem za informaciu! :)
Timka1
09.12.10,08:02
dovtedy som pracovala na TPP v tej istej spolocnosti. Dokumentaciu mam odlozenu nastastie vsetku. Mala som dojem, ze o tieto veci sa stara zamestnavatel(pokial som v TPP) a zvysok si potom robim sama (od zaciatku zivnosti). Dakujem za informaciu! :)


bývalý zamestnávateľ ti zašle Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch z TPP podľa §5, ktoré uvedieš v daňovom priznaní spolu s príjmami a výdajmi zo živnosti podľa §6, podávaš DP typ B
Llívia
09.12.10,08:09
dovtedy som pracovala na TPP v tej istej spolocnosti. Dokumentaciu mam odlozenu nastastie vsetku. Mala som dojem, ze o tieto veci sa stara zamestnavatel(pokial som v TPP) a zvysok si potom robim sama (od zaciatku zivnosti). Dakujem za informaciu! :)
Aj keby si nemala živnosť, tak zamestnávateľ sa o "tieto vecí NEstará" automaticky, len ak ho požiadaš o vykonanie ročného zúčtovania. ;)
(Keďže máš živnosť, daňové priznanie si musíš podať sama.)
manus
09.12.10,08:35
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, lebo názory okolo mňa po založení živnosti sa začali až moc rozchádzať :confused:

Založila som si živnosť, pracujem pre veľkú spoločnosť - administratívne služby. Som neplatca DPH, podľa všetkých informácií sa prvý rok neplatí sociálka.

Okrem zdravotného, kt si uhrádzam, čo všetko musím ešte platíť prípadne akú minimálu čiastku si odkladať na vselijaké veci, kt môžu zaútočiť zo zálohy?

Príklad - zárobok každý mesiac je 1000 EUR mesačne (nech sa lahsie rata). Na živnosť sa pracuje od novembra 2010.
Platí sa: zdravotné mesacne, budúci rok príde daňové priznanie - čiže z dvoch výplat (november a december) za tento rok odvediem nejakú sumu...

za akékoľvek (dobré :D ) rady vopred vrelo ďakujem!

Tak ako ti ´poradili poraďáci´ :D - dostaneš od zamestnávateľa potvrdenie o príjme za rok 2010, kedže máš živnosť budeš si ročné zúčtovanie zdravotného poistenia i daňové priznanie robiť sama (ak nemáš na to účtovníčku/účtovníka). Z toho odvedieš prípadný nedoplatok na dani a zdravotnom poistení. Ono nedoplatky nemusia vôbec byť, ani na dani, záleží podľa príjmov aké si mala a výške dane (prihliadnuc na odpočítateľnú položku). Takže všetko si vyrátaš až keď budeš mať to potvrdenie - zamestnávateľ, resp.mzdárka ti ho môže vystaviť už aj teraz (ak ti nemá už nič vyplácať z pracovného pomeru do konca roka - dovolenku, dáku ročnú odmenu alebo tak).
No a s tou sociálkou to nie je celkom pravda, že rok sa neplatí, pretože ty ak si začala už v novembri tak to celý rok nebude. Vždy sa posudzuje ku 30.06., čiže ak budeš mať k tomuto dátumu aktívnu živnosť, povinnosť platiť sociálne odvody ti začína od júla 2011 (výška závisí od príjmu z r.2010). Takže to nebude celý rok, ale o pár mesiačikov menej, kedy budeš mať "sociálne prázdniny" :)
Ak budeš mať ešte dáke otázky, pýtaj sa. Je tu veľa poraďákov, ktorí ti ochotne pomôžu. Hlavne si odkladaj všetky faktúrky, bloky, doklady, proste všetko čo sa tvojho podnikania týka, aby si nemala problém pri daňovom priznaní
Pekný deň, Mária ;)
deathangel
09.12.10,09:03
dakujem!!! :)
blavaciko
09.12.10,11:34
..chcel by som vidieť KOĽKÍ zamestnanci by si vedeli sami za seba podať Dańové priznanie. :D
naozaj minimum, preto vsetci kamarati sa zrazu v marci objavia ak zistia ze potrebuju dp :D

pointa je v tom ze zamestnavatel je povinny vydat akurat potvrdenie o prijme
(a mozno ani to nie) a zamestnanec je povinny poziadat o podanie danoveho priznania.
Kazdopadne len u aktualneho zamestnavatela...
gabriska
29.12.10,20:57
Ahojte,
vedel by mi niekto poradit, ako by sa postupovalo v nasl. pripade:
Kedze zacinajuca SZCO nie je povinna platit nem. a doch. poistenie do SP az do obdobia, kedy mu tato povinnost zo zakona vyplyva ( laicky povedane 1 rok), co sa stane v takom pripade, ze pocas obdobia, ked SZCO neplati ziadne odvody do SP, sa stane PN prip. v dosledku urazu, nehody a pod. ostane nedajboze invalidnym?
Je na pod. situacie nutne mysliet uz pri zakladani zivnosti a predsa len "pre istotu" platit mesacne nejaky preddavok? A rovnako aj zdravotne poistenie, aby sme sa vyhli vysokej sume pri rocnom zuctovani preddavkov?
Je stanovena nejaka min. ciastka, ktr. by bolo vhodne platit, aby bol clovek nejako chraneny?
Dakujem
G.
Xanti
29.12.10,21:06
Ahojte,
vedel by mi niekto poradit, ako by sa postupovalo v nasl. pripade:
Kedze zacinajuca SZCO nie je povinna platit nem. a doch. poistenie do SP az do obdobia, kedy mu tato povinnost zo zakona vyplyva ( laicky povedane 1 rok), co sa stane v takom pripade, ze pocas obdobia, ked SZCO neplati ziadne odvody do SP, sa stane PN Tak nedostane náhradu príjmu .. lebo nič neplatí. prip. v dosledku urazu, nehody a pod. ostane nedajboze invalidnym? Pri invalidite občas rok bez poistenia nezaváži, tam treba splniť iné podmienky.
Je na pod. situacie nutne mysliet uz pri zakladani zivnosti a predsa len "pre istotu" platit mesacne nejaky preddavok? A rovnako aj zdravotne poistenie, aby sme sa vyhli vysokej sume pri rocnom zuctovani preddavkov?
Je stanovena nejaka min. ciastka, ktr. by bolo vhodne platit, aby bol clovek nejako chraneny?
Dakujem
G.No minimálne pri založení živnosti sa treba nemocensky poistiť, minimálny mesačný VZ je 329,06 eur od 1.1.2011 a minimálna mesačná platba na toto poistenie je 14,47 €. Vtedy v prípade PN a splnení podmienky 270 dní nemocenského poistenia v posledných 24 mesiacoch bude vyplácaná nemocenská dávka.
gabriska
30.12.10,20:53
Xanti,dakujem za odpoved.
A prosim ta, ako je to v pripade zivnosti pocas cerpania RD, ked zaroven trva PP so zamestnavatelom? Kto pocas cerpania RD plati odvody? Co konkretne si musi platit SZCO sama?