mimi
16.08.04,16:08
dobry den,

sme s.r.o., chceme rozšíriť predmet činnosti si, a zároveň túto činnosť aj inak pomenovať/ budu tam nové logo a pod. / : moja otázka: či musí mať organizačná zložka rovnaký názov ako s.r.o.? Ak nie tak či musím dávať pod názov organizačnej zložky aj názov s.r.o. ? Neviete kde by som si mohla presne prečítať ohladne organizačnej zložky / čo to je a pod./? ďakujem za odpoved.
Trisha22
17.08.04,12:10
Podľa mojho nazoru - organizačná zložka sa zakladá a zapisuje do obchodneho registra v pripade, že sa územne nachádza inde v SR ako je sídlo spoločnosti - v tomto pripade vždy obsahuje nazov materskeho podniku a potom co tam chcte mat + skratku o.z. (odstepny zavod) .... tzn HYX, s.r.o XXXXX o.z. (viz § 7 obchodneho zakonnika) V tomto pripade o.z. ostava ICO rovnake ale všetky doklady majú znieť na oz. Pokiaľ by sa o.z. mala nachádzať mimo územia SR zapisuje sa vznik organizačnej zložky v krajine pôsobenia (z toho vyplývajúci vznik daňovej povinnosti ako i účtovnej jednotky na území daného štátu). Ďalšia vec je, že za organizačnú zložku koná jej vedúci ....
Pokiaľ chcete len rozšíriť predmet činnosti, ale chcete aby to vyzeralo nezavisle od existujúcej firmy, asi Vam veľmi nepomôže okrem založenia nového právnického subjektu nič (aj keď jeden náš zákazník sa vnútorne člení na divízie a vyžaduje aby mu bolo fakturované na jednotlivé divízie teda nazov firmy - divizia XY, pričom firma nemá zriadené vôbec žiadne o.z. ale to je naozaj iba pro forma riešenie...)
Myslím, že najlepším zdrojom k organizačným zložkám je zobrať si CD poradcov a dať hladať organizačnú zložku, pretože Obchodný zákonník je v tomto smere "stručný".
Ervin
17.08.04,12:29
Podla mna ako odstepny zavod mozno zapisat do OR aj organizacnu zlozku, ktora nema sidlo odlisne od materskeho podniku, taktiez mozno zapisat aj organizacnu zlozku, ktora uskutocnuje iba niektore cinnosti z predmetu podnikania podniku.

Zavazne je ust. § 7 Obchodneho zakonnika, uroven komentarov na CD je rozna.
mimi
18.08.04,09:26
dakujem Vam pekne za odpovede. Pokusim sa to vyriešiť len rozšírením predmetu činnosti a s tým názvom sa poradím s právnikom. Dakujem pekne ešte raz.
Vidova
30.03.06,12:22
O organizačnej zložke sa dočítate v publikácii od Poradca s.r.o. Žilina " Dane, účtovníctvo vzory a prípady č. 4/2003
Martina123
13.07.06,07:07
Dobrz den ,
Chcel abz som sa opztat, ci ma niekto skusenossti so zrusenim a vzmazom organizacnej zlozky zahranicnej osobý, hlavne pokial ide o uctovnictvo. Viete mi poradit ako ju uzavriet, co treba robit? Ide o mimoriadnu uctovnu zavierku. Dakujem za rychlu odpoved.
*agatha*
30.10.11,07:48
ahojte, vie mi niekto poradit? sro so sidlom v SR bude fakturovat rakuskym spolocnostiam vypracovanie projektov. projekty bude vypracovavat konatel, ktory ma trvale bydlisko v SR, no v sucasnosti sa nachadza v CR. projekty bude teda spracovavat v CR. podla mna vsak v tomto pripade nemusi zakladat organizacnu zlozku v CR, vsak? ved on odovzda hotovy projekt rakuskej firme a vystavi fakturu.
co vsak v pripade, ze by chcel ako sro zamestnat zamestnancov z CR, ktori by za neho spracuvavali tie projekty? zamestnanci by pracovali v CR. bude v tomto pripade potrebna organizacna zlozka? dakujem pekne.
Economic
30.10.11,17:18
ahojte, vie mi niekto poradit? sro so sidlom v SR bude fakturovat rakuskym spolocnostiam vypracovanie projektov. projekty bude vypracovavat konatel, ktory ma trvale bydlisko v SR, no v sucasnosti sa nachadza v CR. projekty bude teda spracovavat v CR. podla mna vsak v tomto pripade nemusi zakladat organizacnu zlozku v CR, vsak? ved on odovzda hotovy projekt rakuskej firme a vystavi fakturu.
co vsak v pripade, ze by chcel ako sro zamestnat zamestnancov z CR, ktori by za neho spracuvavali tie projekty? zamestnanci by pracovali v CR. bude v tomto pripade potrebna organizacna zlozka? dakujem pekne.

Poďme po poriadku k otázkam :

Fakturovať bude slovenská sro rakúskym spoločnostiam /nezáleží kde sa konateľ nachádza a kde to v skutočnosti projektoval, nefakturuje on ako osoba, ale ako spoločnosť/ Organizačnú zložku nemusí zakladať. Vystaví FA úplne štandardne.
Zamestnať môže ľudí, no musí ich prihlásiť na sociálnu poisťovňu pobočku, kde má spoločnosť sídlo. Miesto výkonu by sa malo uviesť pre istotu v sídle firmy. nebude treba organizačná zložka. Oni možno tie projekty budú robiť možno každý doma, nie ?
*agatha*
02.11.11,13:16
ano, presne tak. nebude potrebna ziadna kancelaria v CR. zamestnanci budu moct spracovavat projekty doma. tym padom zamestnanci (ceski obcania) spracuju projekty a potom sro vyfakturuje rakusej firme spracovanie projektu. takze podla vsetkeho by teda nebola potrebna organizacna zlozka, vsak? potesil si ma Economic ;-)
*agatha*
03.11.11,05:22
Poďme po poriadku k otázkam :

Fakturovať bude slovenská sro rakúskym spoločnostiam /nezáleží kde sa konateľ nachádza a kde to v skutočnosti projektoval, nefakturuje on ako osoba, ale ako spoločnosť/ Organizačnú zložku nemusí zakladať. Vystaví FA úplne štandardne.
Zamestnať môže ľudí, no musí ich prihlásiť na sociálnu poisťovňu pobočku, kde má spoločnosť sídlo. Miesto výkonu by sa malo uviesť pre istotu v sídle firmy. nebude treba organizačná zložka. Oni možno tie projekty budú robiť možno každý doma, nie ?

no, tak bude to trochu inac - ta slovenska sro bude potrebovat v CR aj kancelariu, kde by ti ceski zamestnanci pracovali na projektoch. tym padom podla vsetkeho bude potrebna organizacna zlozka, vsak? dakujem.