macca01
09.12.10,10:36
Dobrý deň, toto je môj prvý príspevok, tak snáď som tu správne :)
Veľmi pekne by som chcela poprosiť o radu pre jednu s.r.o. Firma vznikla v maji minuleho roka, uctovnictvo jej realizuje externa uctovnicka. Ako kazda s.r.o. ma zrejme povinnost ulozit jej uctovnu zavierku do zbierky listin a tu je problem :( Na nete som nasla, ze podla zakona je "Lehota na uloženie účtovnej závierky do 30 dní po schválení účtovnej závierky valným zhromaždením. Konateľ spoločnosti má povinnosť predložiť účtovnú závierku na schválenie valnému zhromaždeniu do 6 mesiacov po uplynutí účtovného obdobia. To znamená, že ak účtovným obdobím účtovnej jednotky je kalendárny rok, konateľ spoločnosti má povinnosť predložiť do 30. 6. nasledujúceho roka účtovnú závierku na schválenie. Termín, dokedy sa má účtovná závierka schváliť, nie je v žiadnom predpise stanovený. Bežnou praxou však je, že účtovná závierka je schválená valným zhromaždením, a zároveň valné zhromaždenie rozhodne o rozdelení účtovného zisku alebo o úhrade účtovnej straty dosiahnutej v bezprostredne predchádzajúcom účtovnom období, do 30. 6. bežného roka. Lehota na uloženie účtovnej závierky do zbierky listín je potom do 30. 7." Ďalej som našla, že v prípade, že účtovná závierka nebola schválená, "konateľ je povinný uložiť neschválenú účtovnú závierku do 30 dní od márneho uplynutia trojmesačnej lehoty."

Moja otázka znie, keď spoločnosť (viem, že neznalosť neospravedlňuje) proste doteraz neodovzdala na sude uctovnu zavierku za rok 2009, kedy vznikla, ako ma teraz postupovat, ked je uz zrejme po termine, ak som to dobre pochopila :( Ma to teda zaniest na sud konatel dodatocne a treba dolozit nieco, aby sud neulozil pokutu za nezverejnenie? Mimochodom, spolocnost je za ten rok 2009 v strate, mozno to nie je podstatny udaj, ale len tak medzi recou.

Prosim o kazdu radu, dakujem :(
IvetaH
09.12.10,09:56
Žiadny iný mimoriadny postup nie je. Daj si všetko dokopy a odovzdaj na súde.
evuš
09.12.10,09:57
My, sme boli tiež neznalí .... upozornila ma na to však jedna dobrá duša. Za asi 7 rokov sme poslali doporučene všetky závierky - každú samozrejme v inej obálke. Odvtedy posielame v termíne... Je to už asi 2 roky, zatiaľ nám žiadnu pokutu neudelili...
macca01
09.12.10,10:17
Ďakujem moc, aspoň ste ma trošku ukludnili... Tak to tam zajtra hodime a bude.
mapa
09.12.10,10:56
Prosím Vás a čo všetko tam treba odovzdať?
Výsledovku,súvahu, daňov.priznanie?
Kačena I.
09.12.10,10:58
Prosím Vás a čo všetko tam treba odovzdať?
Výsledovku,súvahu, daňov.priznanie?


výsledovku, súvahu a poznámky
evuš
09.12.10,11:04
+ písomné vyhlásenie, že bola ÚZ schválená valným zhromaždením a sprievodný list
Economic
09.12.10,17:20
Prosím Vás a čo všetko tam treba odovzdať?
Výsledovku,súvahu, daňov.priznanie?

Stačí výsledovka a súvaha. Poznámky nie je treba dokladať do Zbierky listín.
macca01
09.12.10,17:25
Ešte som sa chcela spýtať, ked sa tam vkladá to vyhlásenie konateľa o schválení účt. závierky a robí sa to takto "po funuse", je lepšie do toho vyhlásenia napísať, že valné zhromaždenie bolo akože do toho 30.7. a akože sa to na súd nesie neskôr, alebo sa môže napísať, že valné zhromaždenie bolo napr. len pred týždňom? Dakujem moc, mam v tom hokej..:(
Economic
09.12.10,17:29
Ešte som sa chcela spýtať, ked sa tam vkladá to vyhlásenie konateľa o schválení účt. závierky a robí sa to takto "po funuse", je lepšie do toho vyhlásenia napísať, že valné zhromaždenie bolo akože do toho 30.7. a akože sa to na súd nesie neskôr, alebo sa môže napísať, že valné zhromaždenie bolo napr. len pred týždňom? Dakujem moc, mam v tom hokej..:(

Ja by som to urobila tak, aby to ladilo so spoločenskou zmluvou, teda možno by som to antidatovala.
evina
09.12.10,17:34
Stačí výsledovka a súvaha. Poznámky nie je treba dokladať do Zbierky listín.

Poznámky sú spolu so súvahou, výsledovkou súčasťou individuálnej účtovnej závierky v zmysle Opatrenia MF SR č. 4455/2003-92 (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7E/Main/TArticles.ascx&phContent=%7E/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=18604), ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov určenýc. h z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov a preto je povinnosť do zbierky listín predložiť aj poznámky...
Economic
15.12.10,06:39
Poznámky sú spolu so súvahou, výsledovkou súčasťou individuálnej účtovnej závierky v zmysle Opatrenia MF SR č. 4455/2003-92 (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7E/Main/TArticles.ascx&phContent=%7E/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=18604), ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov určenýc. h z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov a preto je povinnosť do zbierky listín predložiť aj poznámky...

Ja za všetkých svojich klientov poznámky ani v jednom prípade do Zbierky listín nedokladám. Dokladáme iba súvahu a výkaz ziskov a strát. Účelom toto dokladať do Zbierky listín je, aby si eventuálny obchodný partner vedel čo-to zistiť o firme. Na to mu stačí úplne súvaha a výkaz ZaS. Samozrejme, že z daňového hľadiska súčasťou uzávierky sú aj poznámky. No Zbierka listín nie je daňový úrad. Majú tam dosť papierov aj bez poznámok.
janaGT
15.12.10,06:42
ja som posielala uzávierku ešte v septembri, doteraz nie je evidovaná v zbierke listín. Posielala som za 3 firmy, každú samozrejme zvlášť v oblálke, doporučene ... a nemá zapísané ani jedna z nich. Nezdá sa mi veľmi pravdepodobné, že by sa všetky 3 zásielky stratili na pošte ...
Economic
15.12.10,06:44
ja som posielala uzávierku ešte v septembri, doteraz nie je evidovaná v zbierke listín. Posielala som za 3 firmy, každú samozrejme zvlášť v oblálke, doporučene ... a nemá zapísané ani jedna z nich. Nezdá sa mi veľmi pravdepodobné, že by sa všetky 3 zásielky stratili na pošte ...

Máš doklad, že si to doložila. Týmto by som sa netrápila.