ondrejb
09.12.10,11:28
Dobrý deň!
Som vlastníkom poľnohospodárskej pôdy,ktorú som nadobudol v rámci reštitúcie!
Spolu s pôdou som nadobudol aj majetkový podiel z bývalého PD v strojoch,v budovách a vo zvieratách!
Pôdu som dal do prenájmu jednej spoločnosti s r.o. ktorej bol vydaný aj spomínaný majetkový podiel! Pri podpísaní zmluvy o nájme poľ.pôdy spoločnosť sa zaviazala vysporiadať maj.podiel do ukončenia zmluvy o nájme !/do r.2010/
Do roku 2005 spoločnosť časť maj.podielu so mnou vysporiadala!
V roku 2005 ale v dôsledku delimitácie spol.s r. o. ukončila hospodárenie.
V tom istom roku ale bývalý spoločnici si založili dve nové spoločnosti,rozdelili si majetky/aj pôdu aj ostávajúci majetkový podiel / Napísali sme novú zmluvu o nájme p. p. kde už sa ale vysporiadanie zostávajúceho majetku nespomína.
Bola len ústna dohoda o vysp.zost. majetkového podielu.Vlastním len kopiu dokladu o rozdeleni môjho ostávajúceho majetkového podielu medzi nimi dvoma!
Medzičasom zákon sa zmenil,náhradný pozemok už neekzistuje,podnikateľ už z pôvodnej velkosti /asi 15ha/prenajíma len časť poľ.pôdy!
Nadalej plne používa spominaný majetok /budovu ako sklad a stroje na obrábanie pôdy/.Na moju písomnú výzvu nereagoval-len slovne -sľubom že do konca tohto roka to dá do poriadku.Nestalo sa!
Môžem mu pohroziť podanim žaloby na súd??
Dakujem za odpoved!
Mária27
10.12.10,10:56
Problém je treba analyzovať a upresniť: prenajal si pôdu aj s tým majetkovým podielom (budovou, strojmi, zvieratami)? Platili ti za nájom aj toho podielu?
Alebo si to v jednej zmluve (nájomnej) zároveň predal a dlhujú ti peniaze?
Ak ti dlhujú s dohodnutým termínom, môžu sa dovolať premlčania. Ak dlh medzičasom uznali, premlčacia doba je až 10 rokov. Ak by termín splatenia dlhu nebol, začne premlčacia doba plynúť po tvojej výzve na splatenie dlhu.

V každom prípade - ak nereagujú na výzvy - pokús sa vymáhať svoje nároky súdnou cestou.