Dixxinka
05.01.11,10:11
Otázka:
Ako je to s registráciu v zdravotnej poisťovni v prípade riadne zamestnaného človeka, ktorý má DIČ z titulu prenájmu a prenajíma nehnuteľnosť? Jeho ročný príjem z nájmu bude vyšší ako 500 Eur. Musí sa do 31.1.2011 nejakou formou preregistrovať? Alebo mu stačí do 31.3.2012 vypracovať RZZP a tam sa to len pripočíta a doplatí?

Odpoveď:
Do 31.1.2011 sa prihlási v ZP ako SZČO (prenajímateľ). Po dohode s poisťovňou si môže určiť nulové preddavky.

Otázka:
Potom bude mať ale 2 registrácie, 1. ako zamestnanec, 2. ako SZČO, je to takto správne?
Anja111
05.01.11,09:12
Otázka:
Ako je to s registráciu v zdravotnej poisťovni v prípade riadne zamestnaného človeka, ktorý má DIČ z titulu prenájmu a prenajíma nehnuteľnosť? Jeho ročný príjem z nájmu bude vyšší ako 500 Eur. Musí sa do 31.1.2011 nejakou formou preregistrovať? Alebo mu stačí do 31.3.2012 vypracovať RZZP a tam sa to len pripočíta a doplatí?

Odpoveď:
Do 31.1.2011 sa prihlási v ZP ako SZČO (prenajímateľ). Po dohode s poisťovňou si môže určiť nulové preddavky.

Otázka:
Potom bude mať ale 2 registrácie, 1. ako zamestnanec, 2. ako SZČO, je to takto správne?
Áno.
Dixxinka
05.01.11,09:13
Áno.


Ďakujem pekne za pomoc!
Kvaka
05.01.11,09:22
Na stránke VZP som našla aktuálne informácie, neviem, či už niekde sú na porade zverejnené, ale pre istou pripájam.
Novinky od 01.01.2011
Všeobecné informácie
V súvislosti s novelou zákona č. 580/2004 Z. z. účinnou od 01. 01. 2011 sme pre Vás pripravili prehľad najdôležitejších zmien týkajúcich sa poistencov a platiteľov zdravotného poistenia.
Dôležité od 01.01.2011
• osoba so zdravotným postihnutím má povinnosť
a. predložiť zdravotnej poisťovni doklad o invalidite prípadne zníženej pracovnej schopnosti do 8 dní od vzniku skutočnosti (rozhodnutie Sociálnej poisťovne alebo rozhodnutie útvaru sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu alebo rozhodnutie príslušného úradu)
b. osoba s ťažkým zdravotným postihnutím sa preukáže preukazom občana s ťažkým zdravotným postihnutím alebo preukazom občana s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom do 8 dní od vzniku skutočnosti

• poistenec má povinnosť oznámiť skutočnosti, na základe ktorých má nárok na zníženú sadzbu poistného do 8 dní od vzniku skutočnosti

• Od 01.01.2011 platí zmena v oznamovacích povinnostiach pre platiteľov, ktorí svoju činnosť aktuálne vykonávajú, ale doteraz nemali povinnosť to zdravotnej poisťovni ohlásiť a odvádzať preddavky na zdravotné poistenie.
a. Poistenec, ktorý má príjem z prenájmu v rozhodujúcom období (rok 2011) má povinnosť prihlásiť sa do zdravotnej poisťovne ako SZČO do 31.01.2011
b. Poistenec, ktorý bol do 31.12.2010 považovaný za dobrovoľne nezamestnanú osobu a po 01.01.2011 už takouto osobou nebude (napr. z dôvodu príjmu z prenájmu sa stane SZČO), má povinnosť ohlásiť zmenu platiteľa poistného do 31. 01. 2011
c. Študent denného aj externého štúdia, ktorý k 31.12.2010 dosiahol 26 rokov je povinný si splniť oznamovaciu povinnosť podľa § 24 a teda prihlásiť sa ako platiteľ poistného do 31. 01. 2011 v zmysle § 36 ods. 6 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení.

• Ak je poistenec poistencom štátu, túto skutočnosť preukazuje vyplnením čestného vyhlásenia
Táto povinnosť sa týka:
a. fyzickej osoby, ktorej sa poskytuje starostlivosť v zariadení, v ktorom je umiestnená na základe rozhodnutia súdu,
b. fyzickej osoby, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku šiestich rokov,
c. fyzickej osoby, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím,
d. manželku alebo manžela zamestnanca, ktorý vykonáva štátnu službu v cudzine, alebo zamestnanca, ktorý podľa pracovnej zmluvy vykonáva práce vo verejnom záujme v zahraničí.

• Poistenec, ktorý je zdravotne poistený v cudzine má povinnosť predložiť potvrdenie o zdravotnom poistení v cudzine najneskôr do 31.03. kalendárneho roka. Uvedené sa týka poistenca, ktorý nemá povinnosť podávať ročné zúčtovanie poistného na verejné zdravotné poistenie z dôvodu, že časť roka bol poistený v SR a nemal príjmy zdaňované podľa § 6 zákona o dani z príjmov, príjmy z dividend alebo príjmy zdaňované podľa §7 a §8 zákona o dani z príjmov .

• Minimálny vymeriavací základ dobrovoľne nezamestnanej osoby – samoplatiteľa je rovnaký, ako minimálny vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby

• Doručovanie výkazu nedoplatkov – výkaz nedoplatkov na poistnom bude doručený doporučene s doručenkou do vlastných rúk, pričom adresu môže zdravotná poisťovňa zisťovať z rôznych dostupných registrov. V prípade, ak platiteľ neprevezme zásielku alebo bez uvedenia dôvodu odmietne túto zásielku prevziať, bude sa výkaz nedoplatkov považovať za doručený.

• Ročné zúčtovanie poistného na verejné zdravotné poistenie za rok 2010 sa vykoná podľa predpisov účinných do 31.12.2010

Do vymeriavacieho základu od 01.01.2011 vstupujú :

• príjmy zo závislej činnosti zdaňované podľa § 5 ods. 1 písm. a – h), ods. 2 – 3 zákona o dani z príjmov - okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru
• príjmy z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti zdaňované podľa §6 zákona o dani z príjmov ( sem patria aj príjmy z prenájmu ) – okrem príjmu z výkonu činnosti osobného asistenta
• príjmy z kapitálového majetku a príjmy zdaňované podľa ( § 7a § 8 zákona o dani z príjmov )
• príjmy z podielu na zisku obchodných spoločností alebo družstiev (dividendy) pričom povinnosť platiť poistné z dividend sa vzťahuje na dividendy vyplácané zo zisku dosiahnutého v účtovnom období , ktoré sa začalo po 01.01.2011 ( § 36 ods. 12 ). Teda z dividend sa bude poistné prvý krát platiť v ročnom zúčtovaní za rok 2012 podávanom do 31.03.2013. Vymeriavacím základom pre dividendy sú také príjmy z dividend, ktoré prevyšujú 44,2% z priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov.
• príjmy, ktoré z dôvodu zamedzenia dvojitého zdanenia nepodliehajú na Slovensku dani z príjmov.

Do vymeriavacieho základu nevstupujú :

• príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, teda sú od dane oslobodené alebo sa daň z nich vyberá zrážkovo (napr. úroky v bankách, cestovná náhrada, príjem z dávok, príspevkov podľa osobitných predpisov, štipendiá atď.)
• príjmy z výkonu činnosti osobného asistenta (tzn. príjmy, ktoré dosahujú osoby poskytujúce pomoc fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím)
• príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (t. j. z dohody o vykonaní práce, dohody o pracovnej činnosti, dohody o brigádnickej práci študentov)
javojka
05.01.11,09:46
ten, kto prenajíma napríklad len jednu miestnosť... alebo trebárs aj tú garsónku, ale len mesiac-dva v roku
javojka
05.01.11,10:36
a ked budem mat prijmy z prenajmu za rok 2011 menej ako 500eur, aj tak sa musim prihlasit do zdravotnej?

bohužial áno. Predpokladám, že na DÚ registovaná si (keďže od 1.1.2010 musia byť všetci, čo prenajímajú), takže tentokrát už aj na ZP. Aj ja sa tam chytám, tak ako vlani na DÚ, hoci daň z prenájmu neplatím. Stačilo im poslať list, že som nedosiahla príjem z prenájmu väčší ako 5-násobok živ.minima a že som požiadala zamestávateľa o ročné zúčtovanie dane. Takto to urobím na DÚ aj teraz a za rok 2011 im akurát napíšem, že príjem z prenájmu nepresiahol sumu 500 EUR. Registrovať som sa ale musela ísť, tak som šla - aj keď s pocitom totálnej absurdity. A určite sa na ZP pri prihlasovaní spýtam na túto možnosť. Že či im bude stačiť oznámenie, že som požiadala o RZZP svojho zamestnávateľa, nakoľko príjem z prenájmu mám menší ako 500€. Uvidíme, či budú súhlasiť, keď nie, nejako si zosmolím nulové RZZP. Ale to až o rok :)
Prajem pevné nervi všetkým, ktorým táto novela zkomplikovla život viacej ako mne!
Jana_clenka
05.01.11,10:53
Pripájam info uvedené na www.dôvera.sk. Do pozornosti dávam červenú vetu. Zrejme to bude iba nešťastná formulácia, ale bolo by to konečne aj niečo pozitívne ...

Podstatné zmeny pre platiteľov poistného
Odvody z príjmov z dividend
Odvody sa budú prvýkrát platiť v roku 2012 (teda z dividend vyplatených zo zisku dosiahnutého za rok 2011). Percentuálna sadzba odvodov bude 10 %, resp. 5 % u osoby so zdravotným postihnutím. Týka sa to príjmov z dividend prevyšujúcich 44,2 % priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov(329,06 euro). Povinnosť platiť odvody má poistenec.
Odvody z príjmov z prenájmov
Odvodovej povinnosti budú podliehať len príjmy z prenájmu dosiahnuté v roku 2011 prevyšujúce ročne 500 €.
Do vymeriavacieho základu zamestnancov sa zaraďujú všetky zdaniteľné plnenia, okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru
Zamestnanci budú platiť odvody z odchodného, odstupného a pod.

Vyšší vymeriavací základ pre samoplatiteľov
Minimálny vymeriavací základ samoplatiteľov sa zvýši z doterajších 28,57 % priemernej mzdy na 44,2 % z priemernej mzdy spred dvoch rokov. Dosiahne tak výšku, akú majú SZČO.
V roku 2011 tak budú minimálne preddavky samoplatiteľov vo výške 46,06 €, čo je 14 % (percentuálna sadzba poistného) zo sumy 329,06 eur (744,50 eur priemerná mesačná mzda z roku 2009 x 44,2 % = 329,06).

*Poznámka: podmienky a pravidlá pre výpočet poistného z príjmov z prenájmu a z dividend bude potrebné ešte legislatívne upresniť.
Nové preddavky na poistné v roku 2011
Do vymeriavacieho základu na platenie odvodov sa budú po 1. januári 2011 započítavajú:
u zamestnancov:
všetky zdaniteľné plnenia, teda napr. odchodné, odstupné, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, odmena pre zamestnanca v súvislosti s pracovným alebo životným výročím, suma zdaňovaná v súvislosti s používaním motorového vozidla zamestnávateľa, časť zamestnaneckej opcie poskytnutej zamestnancovi a pod., okrem výnimiek (napr. okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru)
u samostatne zárobkovo činných osôb:

všetky zdaniteľné plnenia okrem výnimiek (napr. okrem príjmu osobného asistenta. Samostatne zárobkovo činnou osobou bude aj ten, kto má príjmy z prenájmu prevyšujúce 500 eur ročne.

Ako SZČO sa do zdravotnej poisťovne prihlásia aj autori, ktorí zdaňujú svoje príjmy podľa §6 zákona o dani z príjmov. Majú povinnosť prihlásiť sa do konca januára 2011 ako SZČO a najneskôr do 8. februára 2011 musia uhradiť prvý raz aj preddavok na poistné za január 2011.

Presun autorov od samoplatiteľov k SZČO prináša aj výhodu: vymeriavacím základom pre odvody je u SZČO základ dane, kým u samoplatiteľa jeho celý zdaniteľný príjem
u fyzických osôb:
zdaniteľné plnenia okrem výnimiek (napr. okrem príjmov, z ktorých sa vyberá daň zrážkou) a aj nezdaniteľné plnenia (podiely na zisku – dividendy.
Zjednocujú sa vymeriavacie základy
Od Nového roka sa zjednocuje vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nezamestnanej osoby – samoplatcu. A to nasledovne:
MINIMÁLNY
minimálny vymeriavací základ pre výpočet mesačného preddavku je 329,06 eur (čo je 44,2 % z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom SR za rok, ktorý dva roky predchádza rozhodujúcemu obdobiu. T. j. v roku 2011 sa použije priemerná mesačná mzda za rok 2009, ktorá je vo výške 744,50 eur)
MAXIMÁLNY
maximálny vymeriavací základ pre výpočet mesačného preddavku je suma 2 233,50 eur (čo je trojnásobok priemernej mesačnej mzdy 744,50 eur x 3).
Poistné bude platiť každý, kto

MÁ PRÍJEM ZO ZÁVISLEJ ČINNOSTI (t. j. príjem podľa § 5 zákona o dani z príjmov).

Sú to príjmy plynúce z pracovného pomeru, príjmy likvidátorov, prokuristov, členov družstiev, spoločníkov a konateľov s. r. o., komanditistov komanditných spoločností, platy ústavných činiteľov, poslancov, odmeny za výkon funkcií v orgánoch právnických osôb, príjmy z prostriedkov sociálneho fondu a pod.).

Každý, komu plynie tento druh príjmov, sa považuje za „zamestnanca“ a ten kto takýto príjem vypláca zasa za „zamestnávateľa“.

DOSIAHOL PRÍJEM Z PODNIKANIA, Z INEJ SAMOSTATNEJ ZÁROBKOVEJ ČINNOSTI A Z PRENÁJMU (t. j. príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmu).

Sú to príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, zo živnosti, príjmy audítorov, daňových poradcov, príjmy lekárov a veterinárnych lekárov, geodetov, znalcov, tlmočníkov, prekladateľov, advokátov, architektov, reštaurátorov, patentových zástupcov, poisťovacích agentov, sprostredkovateľov, príjmy správcov konkurznej podstaty, príjmy umelcov a osôb na základe autorského zákona a pod...

Každý, kto dosahuje tento druh príjmov, má nad 18 rokov a má pridelené daňové identifikačné číslo, sa považuje za samostatne zárobkovo činnú osobu.

DOSIAHOL PRÍJEM Z KAPITÁLOVÉHO MAJETKU (napr. výnosy zo zmeniek, úroky a pod.), Z OSTATNÝCH PRÍJMOV (napr. príležitostné príjmy, príjmy z prevodu vlastníctva a pod.) a PODIEL NA ZISKU - DIVIDENDA.

Platiteľom poistného na zdravotné poistenie z týchto príjmov je fyzická osoba - prijímateľ týchto príjmov (najskôr na základe vykonania ročného zúčtovania za rok 2011 v roku 2012).
Poistné sa nebude platiť z:
dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru (t. j. z dohody o vykonaní práce, dohody o pracovnej činnosti, dohody o brigádnickej práci študentov) ,
výkonu činnosti osobného asistenta (t. j. z príjmu, ktoré dosahuje osoba poskytujúca pomoc fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím), ktorých sa daň vyberá zrážkou (napr. z úroku, z výhry v lotériách, plnenia poistenia pre prípad dožitia určitého veku, z príjmu autorov do novín a časopisov, preplatku z ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie, a pod.),

príjmov, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené (napr. úver a pôžička, cestovná náhrada, príjem z predaja nehnuteľností oprávnenou osobou, z dávok a príspevkov podľa osobitných predpisov, štipendiá, a pod.).

Príjmy, ktoré sa do 31. decembra 2010 nezapočítavali do vymeriavacieho základu: o odchodné, odstupné, príspevky vyplácané zo sociálneho fondu, náhrady za pracovnú pohotovosť, odmeny vyplácané pri pracovnom alebo životnom výročí, plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru a takisto príjmy z činnosti osobného asistenta, príjmy z prenájmu, príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru u poistencov štát a príjmy, z ktorých sa daň vyberala zrážkou.
Zmeny v oznamovacích povinnostiach

Zostáva zachovaná všeobecná osemdňová lehota na plnenie zákonných oznamovacích povinností. Avšak pozor! V prechodnom období je pre „staronové“ subjekty ustanovená lehota do 31. januára 2011. Platí pre tých, ktorí svoju činnosť vykonávajú už dnes, ale nemali povinnosť to zdravotnej poisťovni ohlásiť a platiť. Napríklad prenajímatelia, umelci a študenti. Ide o tieto povinnosti:

* oznámiť vznik platiteľa poistného – zamestnávateľa,
* oznámiť vznik SZČO (osoba dosahujúca príjem z podnikania, zo samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu, ktorá dovŕšila 18 rokov veku a má pridelené daňové identifikačné číslo)
* dobrovoľne nezamestnaná osoba, ktorá už takouto po 1. januári 2011 nie je,
* študent, ktorý dosiahol k 31. decembru 2010 vek 26 rokov.

Zmeny v definícii študenta

Do zmeny zákona bol študent, ktorý študuje na svojej prvej vysokej škole poistencom štátu- ten za neho uhrádzal preddavky na poistné.

Po 1. januári 2011 už nie je v kategórii nezaopatrené dieťa, ak k 31. decembru 2010 dosiahol 26 rokov veku. Znamená to, že sa musí do 31. januára 2011 prihlásiť do zdravotnej poisťovne a platiť si zdravotné odvody sám.
Ročné zúčtovanie za rok 2010

Ročné zúčtovanie za rok 2010 sa vykoná podľa predpisov účinných do 31. decembra 2010. Lehota na vykonanie a podanie ročného zúčtovania za rok 2010 je do31. marca 2011. Povinnosť vykonať ročné zúčtovanie bude mať:

* každá samostatne zárobkovo činná osoba, ak sa za takúto považovala v roku 2010 aspoň jeden deň,
* poistenec štátu, ak jeho vymeriavací základ za rok 2010 bude 2 479,20 eur a viac,
* dobrovoľne nezamestnaná osoba, ak jej vymeriavací základ za rok 2010 bude 2 479,20 eur a viac,
* zamestnanec, ak mal v roku 2010 kolísavé príjmy, t. j. ak mal mesiace s príjmom do 2 169,09 eur a mal, čo i len jeden mesiac s príjmom presahujúcim 2 169,09 eur,
* zamestnanec, ak mal v roku 2010 popri príjmoch zo zamestnania aj príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu (podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov).
pecorella
05.01.11,14:13
Mám takú otázku, nakoľko som ju ešte nikde nevidela diskutovanú...

Som študentkou na VŠ (posledný ročník) a zároveň prenajímam byt.
Tým, že som sa stala SZCO strácam automaticky status poistenca, za ktorý platí poistenie štát??? :confused: Kedze nemam ziadny iny prijem, je to dost zaujímave...
Jana Motyčková
05.01.11,16:10
Nie, nestrácaš.
Bez ohľadu na to sa ale musíš prihlásiť ako szčo a ak necheš platiť preddavky v minimálnej výške, tak musíš požiadať ZP o povolenie inej výšky preddavkov.
ivustek
05.01.11,16:39
a ked budem mat prijmy z prenajmu za rok 2011 menej ako 500eur, aj tak sa musim prihlasit do zdravotnej?

Z call centra všeobecnej zdravotnej poisťovne mi oznámili nasledovné:
MOJA OTAZKA:

Text správy/oznamu:
> Dobrý deň, prosím o informáciu.Som poistenkyňou Vš.zdr.p.
> Od 1.1O.201O som zamesnaná. Okrem toho som začala od 24.11.2010
prenajímať dom a prihlásila som sa na DÚ, kde mi bolo pridelené DIČ.
Čo je mojou povinnosťou v súvislosti so zmenami v ZP od 1.1.2011? Mám
sa v zdr.poisťovni prihlásiť k 1.1.2011 a určiť si sama nejaké
preddavky. Ak ano, aké tlačivo mám použiť.

ODPOVEĎ:
Dobrý deň,

Na základe Vami uvedených údajov ste evidovaná ako zamestnanec a
zároveň budete mať príjem z prenájmu ( pokiaľ bude vyšší ako 500 Eur
), tak máte povinnosť prihlásiť sa ako osoba samostatne zárobkovo
činná (SZČO).

Do zdravotnej poisťovne je potrebné sa prihlásiť ako SZČO do 31.
januára 2011, pokiaľ je príjem z prenájmu vyšší ako 500 Eur.

Pokiaľ príjem z prenájmu bude nižší ako 500 Eur ročne, nie je
povinnosť z tohto príjmu platiť preddavky na zdravotné poistenie a
ani prihlásiť sa ako SZČO.

Vyššie uvedené je z dôvodu, že príjmy z prenájmu do výšky 500 Eur sú
oslobodené od dane - §9 ods.1 písm. g) zákona o dani z príjmov.

Pokiaľ budete vedená ako zamestnanec a súčasne ako SZČO, výšku
preddavku na zdravotné poistenie si môžete určiť sama alebo budete
platiť preddavok 0 Eur.

Pre splnenie oznamovacej povinnosti SZČO postačuje aby ste vyplnili
len Výkaz preddavkov na poistné SZČO, kde do bodu Platnosť zmeny
vyznačí Z a dopíše "prenájom".

Uvedené tlačivo sa nachádza na všetkých pobočkách a expozitúrach VšZP
a aj na www.vszp.sk – pre platiteľov – tlačivá a prikladáme Vám ho aj
v prílohe e-mailu.


Kontakty do pobočiek nájdete na stránke www.vszp.sk v sekcii Úvod - O
nás - Zoznam kontaktných miest.

Na našej internetovej stránke www.vszp.sk nájdete kompletné zľavy a
výhody, ktoré poskytujeme pre svojich poistencov, nájdete ich v
sekcii -Úvod > Pre poistencov > Zľavy pre celú rodinu > regionálne
zľavy > Zľavy pre celú rodinu.

V prípade ďalších otázok nás môžete kontaktovať telefonicky na tel.č.
0850 003 003 (zo zahraničia +421220817003) počas pracovných dní od
8.00 do 18.00 hod.

S pozdravom

Call centrum VSZP
>
>
>
>
peter.majercik
05.01.11,17:04
ludia prosim, na kolko vyjde platenie dane mna pri mojej situacii:
som pracujuci, zarabam minimalnu mzdu (v cistom 260 EUR / hrube 330).
okrem toho mam na mene dva byty, ktore su v prenajme. mesacny prijem z nich je 190 + 230 EUR.

ako teraz postupovat? prihlasenie na danovom? ako je to s platbou dane? ako to urobit, aby bola dan co najmensia? da sa to riesit nejakou specialnou formulaciou najomnej zmluvy, kde zvlast rozdelim vysku mojich mesacnych poplatkov za byt a zvlast vysku najomnikovej splatky???

vdaka za pomoc...
ivustek
05.01.11,17:35
ň
Mám takú otázku, nakoľko som ju ešte nikde nevidela diskutovanú...

Som študentkou na VŠ (posledný ročník) a zároveň prenajímam byt.
Tým, že som sa stala SZCO strácam automaticky status poistenca, za ktorý platí poistenie štát??? :confused: Kedze nemam ziadny iny prijem, je to dost zaujímave...

Citujem zo stránky VSZP:

Ďalšie dôležité zmeny pre poistencov štátu od 01.01.2011:

štát platí poistné aj v prípade, ak osoby, za ktoré platí poistné štát majú príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b (§ 11 ods. 8). To znamená, že za poistencov štátu, ktorí sú zároveň aj zamestnancami alebo SZČO (samostatne zárobkovo činné osoby) budú platené preddavky na poistné na zdravotné poistenie z oboch týchto činností.

Príklady:

- dôchodca (alebo iný poistenec štátu), ktorý bol v roku 2010 považovaný za SZČO a podával ročné zúčtovanie, platí preddavky v takej výške, ako si ich vypočítal v rámci podaného ročného zúčtovania za rok 2009, (napr. v podanom ročnom zúčtovaní si vypočítal preddavok 15 Eur, ten bude odvádzať do 31.12.2011). V ročnom zúčtovaní za rok 2011 však bude musieť doplatiť poistné najmenej do minima nakoľko pri vykonávaní RZ za rok 2011 sa už nebude prihliadať na súbeh poistenec štátu a SZČO

- dôchodca (alebo iný poistenec štátu), ktorý nebol v roku 2010 považovaný za SZČO a v zmysle právnej úpravy po 01.01.2011 sa za SZČO osobu považovať bude (bude mať príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmov), od 01.01.2011 bude platiť preddavky v minimálnej výške t. j. 46.06 Eur)


Podľa tohto odseku to ja chápem tak, že v zmysle právnej úpravy po 1.1.2011 ste sa stali ako prenajímateľ - SZČO, tak asi ste povinná platiť min.odvody. Ale môžte požiadať ZP o nižšie preddavky.
Kvaka
05.01.11,18:15
ludia prosim, na kolko vyjde platenie dane mna pri mojej situacii:
som pracujuci, zarabam minimalnu mzdu (v cistom 260 EUR / hrube 330).
okrem toho mam na mene dva byty, ktore su v prenajme. mesacny prijem z nich je 190 + 230 EUR.

ako teraz postupovat? prihlasenie na danovom? ako je to s platbou dane? ako to urobit, aby bola dan co najmensia? da sa to riesit nejakou specialnou formulaciou najomnej zmluvy, kde zvlast rozdelim vysku mojich mesacnych poplatkov za byt a zvlast vysku najomnikovej splatky???

vdaka za pomoc...
Na daňovom úrade si povinný sa registrovať do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom si prenajal byt. Ak si začal prenajímať byty v decembri 2010, si povinný sa registrovať na daňovom úrade podľa § 31 ods. 2 zákona o správe daní do 31.1.2011. Dostaneš DIČ.
Potom sa zaregistruješ vo svojej ZP, pre nich si sa stal podľa novely zákona o zdravotnom poistení SZČO. Tam však pôjdeš, až keď budeš mať DIČ.
Príjmy z prenájmu za rok 2010 uvedieš do daňového priznania len tie, ktoré prevyšujú 925,95€. To je v roku 2010 suma, oslobodená od dane pri prenájme. Preddavky na zdravotné odvody v roku 2011 si dohodni v ZP, môžeš si ich dohodnúť podľa § 16 ods. 10, môžeš mať aj nulové, keďže si zamestnanec.
Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia z prenájmu budeš robiť až za rok 2011, po podaní daňového priznania za rok 2011. Novela zákona zrejme dovtedy uvedie odvody z prenájmov na poriadok.
Pozri aj tu: http://www.investujeme.sk/clanky/danova-optimalizacia-v-roku-2010/
Meryenes
05.01.11,18:52
Po prečítaní ostatných príspevkov by som si chcela overiť, či som to pochopila správne.
Celý rok 2011 budem na RD, t.j. som poistencom štátu. Prenajímam byt za 130EUR/mes. Mám DIČ.
Do 31.1.2011 sa prihlásim na zdravotnú poisťovňu, lebo mám DIČ.
Dohodnem sa s nimi na nulových preddavkoch. Nevznikne mi povinnosť podať DP, a tým pádom ani povinnosť podať RZZP, takže poisťovni nezaplatím nič. Moja otázka, čo v prípade, ak ma daňový úrad vyzve na podanie DP?
Musím potom podať aj RZZP a zaplatiť tých cca 552 EUR/rok (46*12)? alebo to bude suma 1560 - 624 (40% výdavky) - 500 = 436 * 0,14 = 61,04 EUR?
Ďakujem za odpovede.

PS. Byt som dostala darovaním pred uzavretím manželstva, takže nie je BSP. V tomto prípade si nemôžeme príjem z prenájmu rozdeliť s manželom. Je to tak?

PS2. Ďalší nedomyslený zákon. Akoby nestačilo, že niektorí platíme RVTS za pozeranie do akvária :-)))
msa
05.01.11,19:31
Som nezamestnaná a od 5/2010 prenajímam zdedený byt, mám DIČ, DP mi tento rok vyjde nulové, uplatním si skutočné výdavky + ročný odpis. Zaregistrovať sa v každom prípade musím. Nulové preddavky si môže zo ZP dohodnúť len zamestnanec? Teda až v prípade, že sa zamestnám sa môžem dohodnúť so ZP na nulových preddavkoch a pokiaľ som nezamestnaná musím platiť min.odvod aj keď DP vyjde 0?ďakujem za odp.
ivustek
05.01.11,20:23
Som nezamestnaná a od 5/2010 prenajímam zdedený byt, mám DIČ, DP mi tento rok vyjde nulové, uplatním si skutočné výdavky + ročný odpis. Zaregistrovať sa v každom prípade musím. Nulové preddavky si môže zo ZP dohodnúť len zamestnanec? Teda až v prípade, že sa zamestnám sa môžem dohodnúť so ZP na nulových preddavkoch a pokiaľ som nezamestnaná musím platiť min.odvod aj keď DP vyjde 0?ďakujem za odp.

skúste pozrieť tabuľku platenia poistného:
http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=943

Podľa toho by ste mali platiť z minima, alebo môžte požiadať ZP o nižšie preddavky.
Jana Motyčková
05.01.11,20:31
Som nezamestnaná a od 5/2010 prenajímam zdedený byt, mám DIČ, DP mi tento rok vyjde nulové, uplatním si skutočné výdavky + ročný odpis. Zaregistrovať sa v každom prípade musím. Nulové preddavky si môže zo ZP dohodnúť len zamestnanec? Teda až v prípade, že sa zamestnám sa môžem dohodnúť so ZP na nulových preddavkoch a pokiaľ som nezamestnaná musím platiť min.odvod aj keď DP vyjde 0?ďakujem za odp.
Zamestnanec si nulové preddavky z prenájmu dohadovať nemusí, zamestnanec si preddavky z pernájmu určuje sám a môžu byť aj nulové.
Ten, kto nie je zamestnanec (ani na PN ani nepoberá rodičovský príspevok) môže ZP požiadať o povolenie nižších preddavkov (napr. 0).
T.j. môžeš ZP požiadať o nulové preddavky. Následne treba čakať na novelu zákona, ktorá sa chystá.
Jana Motyčková
05.01.11,20:34
Po prečítaní ostatných príspevkov by som si chcela overiť, či som to pochopila správne.
Celý rok 2011 budem na RD, t.j. som poistencom štátu. Prenajímam byt za 130EUR/mes. Mám DIČ.
Do 31.1.2011 sa prihlásim na zdravotnú poisťovňu, lebo mám DIČ.
Dohodnem sa s nimi na nulových preddavkoch. Nevznikne mi povinnosť podať DP, a tým pádom ani povinnosť podať RZZP, takže poisťovni nezaplatím nič. Moja otázka, čo v prípade, ak ma daňový úrad vyzve na podanie DP?
Musím potom podať aj RZZP a zaplatiť tých cca 552 EUR/rok (46*12)? alebo to bude suma 1560 - 624 (40% výdavky) - 500 = 436 * 0,14 = 61,04 EUR?
Ďakujem za odpovede.

PS. Byt som dostala darovaním pred uzavretím manželstva, takže nie je BSP. V tomto prípade si nemôžeme príjem z prenájmu rozdeliť s manželom. Je to tak?

PS2. Ďalší nedomyslený zákon. Akoby nestačilo, že niektorí platíme RVTS za pozeranie do akvária :-)))
Kto nemusí platiť preddavky z prenájmu :
- zamestnanec
- poberateľ rodičovského príspevku
- poberateľ materského, ošetrovného alebo nemocenského (a práceneschopný po podpornej dobe a pod.)
To je všetko. Všetci ostatní ak nechcú patiť preddavky z prenájmu, mali by požiadať ZP o povolenie nižších preddavkov.

Ty konkrétne poberáš rodičovský príspevok, teda preddavky z prenájmu platiť nemusíš. Ale prihlásiť sa ako szčo na ZP musíš.
Xanti
05.01.11,22:32
Som nezamestnaná a od 5/2010 prenajímam zdedený byt, mám DIČ, DP mi tento rok vyjde nulové, uplatním si skutočné výdavky + ročný odpis. Zaregistrovať sa v každom prípade musím. Nulové preddavky si môže zo ZP dohodnúť len zamestnanec? Teda až v prípade, že sa zamestnám sa môžem dohodnúť so ZP na nulových preddavkoch a pokiaľ som nezamestnaná musím platiť min.odvod aj keď DP vyjde 0?ďakujem za odp.
Neviem možno budem mimotemy ale v podstate, ak nezamestnaný človek prenajíma nehnuteľnosť, a má DIČ, a platí preddavky v ZP ako SZCO, tak potom je vlastne SZCO a UP ho vyradí z evidencie?

Alebo je to len nejaký hybrid, a môže byť takým "SZCO" a aj nezamestnaným?
Ako to je?

Lebo len aby nedošlo k vyraďovaniu z UP, na základe toho. To nám klesne ale nezamestnanosť.
pavol54
06.01.11,07:56
zatiaľ sa to tu motá okolo prenájmu nehnuteľností- bytov, ale existuje aj iná nehnuteľnosť -poľnohospodárska pôda. Ak má niekto príjem z prenájmu pôdy do výšky 500€, a nad 500€ ako sa to bude riešiť v súvislosti so zdravotnou poisťovňou? Daň z poľnohospodárskej pôdy platí vždy nájomca.
Kvaka
06.01.11,09:47
Neviem možno budem mimotemy ale v podstate, ak nezamestnaný človek prenajíma nehnuteľnosť, a má DIČ, a platí preddavky v ZP ako SZCO, tak potom je vlastne SZCO a UP ho vyradí z evidencie?

Alebo je to len nejaký hybrid, a môže byť takým "SZCO" a aj nezamestnaným?
Ako to je?

Lebo len aby nedošlo k vyraďovaniu z UP, na základe toho. To nám klesne ale nezamestnanosť.
Xanti, ja si myslím, že ten, kto prenajíma nehnuteľnosť, teda má príjmy podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmu, a nevykonáva podnikateľskú činnosť podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmu, nie je SZČO podľa zákona o sociálnom poistení. Je SZČO len podľa zákona o ZP.
veronikasad
06.01.11,09:54
Xanti asi "mierila" na Úrad práce, kde aj spoločník sa považuje za SZČO a nemá nárok na dávku v nezamestnanosti (bez ohladu na to, či má alebo nemá príjem).
Stefan2005
06.01.11,10:25
zatiaľ sa to tu motá okolo prenájmu nehnuteľností- bytov, ale existuje aj iná nehnuteľnosť - poľnohospodárska pôda. Ak má niekto príjem z prenájmu pôdy do výšky 500€, a nad 500€ ako sa to bude riešiť v súvislosti so zdravotnou poisťovňou? Daň z poľnohospodárskej pôdy platí vždy nájomca.

no túto otázku som položil tiež (mimo témy v inej téme):

http://www.porada.sk/t154771-administrativne-sidlo-spolocnosti.html

tiež by som rád 100% odpoveď.
veronikasad
06.01.11,10:31
no túto otázku som položil tiež (mimo témy v inej téme):

http://www.porada.sk/t154771-administrativne-sidlo-spolocnosti.html

tiež by som rád 100% odpoveď.
Štefan, pozri si odpovede p. Motyčkovej v prísp. č. 267-268 - kto a kedy platí preddavky do ZP.
Stefan2005
06.01.11,10:36
Štefan, pozri si odpovede p. Motyčkovej v prísp. č. 267-268 - kto a kedy platí preddavky do ZP.

opýtam sa po lopate:

starobný dôchodca má príjem 9 € (menej ako 500€) za rok - z prenájmu pôdy družstvu (ktoré ako písal Pavol54 platí i daň) - musí sa registrovať na ZP, resp. by mala platiť 46,06 € mesačne?
msa
06.01.11,10:38
Neviem možno budem mimotemy ale v podstate, ak nezamestnaný človek prenajíma nehnuteľnosť, a má DIČ, a platí preddavky v ZP ako SZCO, tak potom je vlastne SZCO a UP ho vyradí z evidencie?

Alebo je to len nejaký hybrid, a môže byť takým "SZCO" a aj nezamestnaným?
Ako to je?

Lebo len aby nedošlo k vyraďovaniu z UP, na základe toho. To nám klesne ale nezamestnanosť.

pre pána hádam nie?! toto ma ani nenapadlo. asi bude najlepšie informovať sa na UP.
veronikasad
06.01.11,10:59
Pozerala som ešte zákon o správe daní a poplatkov

(2) Fyzická osoba, ktorá

a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor alebo ich časti, alebo nehnuteľnosť alebo jej časť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,

---
z tohto mi ale vyplýva, že pri prenájme pozemku sa FO nemusí registrovať na DU, nemá teda pridelené DIČ.

Nesúvisí to potom s registráciou v zdr.poisťovni ? (pri prenájme pozemkov sa FO nepovažuje za SZČO ?)
Anja111
06.01.11,11:06
Z call centra všeobecnej zdravotnej poisťovne mi oznámili nasledovné:
MOJA OTAZKA:

Text správy/oznamu:
> Dobrý deň, prosím o informáciu.Som poistenkyňou Vš.zdr.p.
> Od 1.1O.201O som zamesnaná. Okrem toho som začala od 24.11.2010
prenajímať dom a prihlásila som sa na DÚ, kde mi bolo pridelené DIČ.
Čo je mojou povinnosťou v súvislosti so zmenami v ZP od 1.1.2011? Mám
sa v zdr.poisťovni prihlásiť k 1.1.2011 a určiť si sama nejaké
preddavky. Ak ano, aké tlačivo mám použiť.

ODPOVEĎ:
Dobrý deň,

Na základe Vami uvedených údajov ste evidovaná ako zamestnanec a
zároveň budete mať príjem z prenájmu ( pokiaľ bude vyšší ako 500 Eur
), tak máte povinnosť prihlásiť sa ako osoba samostatne zárobkovo
činná (SZČO).

Do zdravotnej poisťovne je potrebné sa prihlásiť ako SZČO do 31.
januára 2011, pokiaľ je príjem z prenájmu vyšší ako 500 Eur.

Pokiaľ príjem z prenájmu bude nižší ako 500 Eur ročne, nie je
povinnosť z tohto príjmu platiť preddavky na zdravotné poistenie a
ani prihlásiť sa ako SZČO.

Vyššie uvedené je z dôvodu, že príjmy z prenájmu do výšky 500 Eur sú
oslobodené od dane - §9 ods.1 písm. g) zákona o dani z príjmov.

Pokiaľ budete vedená ako zamestnanec a súčasne ako SZČO, výšku
preddavku na zdravotné poistenie si môžete určiť sama alebo budete
platiť preddavok 0 Eur.

Pre splnenie oznamovacej povinnosti SZČO postačuje aby ste vyplnili
len Výkaz preddavkov na poistné SZČO, kde do bodu Platnosť zmeny
vyznačí Z a dopíše "prenájom".

Uvedené tlačivo sa nachádza na všetkých pobočkách a expozitúrach VšZP
a aj na www.vszp.sk (http://www.vszp.sk) – pre platiteľov – tlačivá a prikladáme Vám ho aj
v prílohe e-mailu.


Kontakty do pobočiek nájdete na stránke www.vszp.sk (http://www.vszp.sk) v sekcii Úvod - O
nás - Zoznam kontaktných miest.

Na našej internetovej stránke www.vszp.sk (http://www.vszp.sk) nájdete kompletné zľavy a
výhody, ktoré poskytujeme pre svojich poistencov, nájdete ich v
sekcii -Úvod > Pre poistencov > Zľavy pre celú rodinu > regionálne
zľavy > Zľavy pre celú rodinu.

V prípade ďalších otázok nás môžete kontaktovať telefonicky na tel.č.
0850 003 003 (zo zahraničia +421220817003) počas pracovných dní od
8.00 do 18.00 hod.

S pozdravom

Call centrum VSZP
>
>
>
>


opýtam sa po lopate:

starobný dôchodca má príjem 9 € (menej ako 500€) za rok - z prenájmu pôdy družstvu (ktoré ako písal Pavol54 platí i daň) - musí sa registrovať na ZP, resp. by mala platiť 46,06 € mesačne?


Dovolím si skopírovať odpoveď p. Motyčkovej

Kto nemusí platiť preddavky z prenájmu :
- zamestnanec
- poberateľ rodičovského príspevku
- poberateľ materského, ošetrovného alebo nemocenského (a práceneschopný po podpornej dobe a pod.)
To je všetko. Všetci ostatní ak nechcú patiť preddavky z prenájmu, mali by požiadať ZP o povolenie nižších preddavkov.

--------
Nižší preddavok je aj nula. Registrovať v ZP sa musí.
Ako to teda vlastne bude, ak je prenájom nižší ako 500 €?
Stefan2005
06.01.11,11:11
...z tohto mi ale vyplýva, že pri prenájme pozemku sa FO nemusí registrovať na DU, nemá teda pridelené DIČ.

Nesúvisí to potom s registráciou v zdr.poisťovni ? (pri prenájme pozemkov sa FO nepovažuje za SZČO ?)

Veď práve, o to mi ide.
Dal som dotaz do zdravotnej poisťovne.
jess
06.01.11,11:17
Citát:
Pôvodca textu príspevku: veronikasad http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t153407-p28-dan-a-odvody-z-prijmu-za-prenajom-v-roku-2011-a.html#post1607637)
...z tohto mi ale vyplýva, že pri prenájme pozemku sa FO nemusí registrovať na DU, nemá teda pridelené DIČ.

Nesúvisí to potom s registráciou v zdr.poisťovni ? (pri prenájme pozemkov sa FO nepovažuje za SZČO ?)


Veď práve, o to mi ide.
Dal som dotaz do zdravotnej poisťovne.

Ak FO nie je registrovaná na DÚ (nemá DIČ), tak nemá povinnosť sa registrovať ani v ZP.
Kvaka
06.01.11,11:29
opýtam sa po lopate:

starobný dôchodca má príjem 9 € (menej ako 500€) za rok - z prenájmu pôdy družstvu (ktoré ako písal Pavol54 platí i daň) - musí sa registrovať na ZP, resp. by mala platiť 46,06 € mesačne?
Nemusí. Oslobodený príjem nie je zdaniteľný príjem. Okrem toho, nemá DIČ, aj keby mal vyšší príjem, nie je to riešené v zákone.
Kvaka
06.01.11,12:15
Samostatne zárobkovo činná osoba podľa zákona o ZP je fyzická osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov veku a je registrovaná podľa § 31 zákona o správe daní v súvislosti so zárobkovou činnosťou uvedenou v § 10b ods. 1 písm. b) a ods. 2 a 3 zákona o ZP.
§ 10b ods. 4 zákona o ZP: Zárobkovou činnosťou nie je činnosť, na základe ktorej plynú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa osobitného predpisu, a príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú oslobodené od dane podľa zákona o dani z príjmov, ak v odseku 1 písm. e) (tam sú dividendy) nie je uvedené inak.“.
Xanti
06.01.11,15:44
veronikasad Dnes, 11:54 AM
Xanti asi "mierila" na Úrad práce, kde aj spoločník sa považuje za SZČO a nemá nárok na dávku v nezamestnanosti (bez ohladu na to, či má alebo nemá príjem). Je to tak, ako píšeš Veronika a nielen nemá nárok na dávku ale ani nesmie byť zaevidovaný. Ako to je?
Som z toho paškvilu zákona riadne domotaná, a mám pocit že veľmi veľa ich táto vláda ušila horúcou ihlou a stoja za dve veci....
Kvaka
06.01.11,16:31
Je to tak, ako píšeš Veronika a nielen nemá nárok na dávku ale ani nesmie byť zaevidovaný. Ako to je?
Som z toho paškvilu zákona riadne domotaná, a mám pocit že veľmi veľa ich táto vláda ušila horúcou ihlou a stoja za dve veci....
Pozerala som do zákona 5/2004 o službách zamestnanosti, tam je definícia SZČO zase inak:

Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je

a) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách9) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 10)
b) fyzická osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť podľa osobitného predpisu, 11)
c) fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov, 12)
d) fyzická osoba, ktorá je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným podľa osobitného predpisu, 13)
e) fyzická osoba, ktorá vykonáva sprostredkovanie zamestnania za úhradu podľa § 25,
f) fyzická osoba, ktorá vykonáva dočasné zamestnávanie podľa § 29,
g) fyzická osoba, ktorá vykonáva podporované zamestnávanie podľa § 58.

Odkaz 12) Napríklad zákon č. 586/2003 Z. z. o advokácii.

Nikde tu nevidím príjem z prenájmu.

Fakt je ten, že SZČO je definovaná v každom zákone inak.
Xanti
06.01.11,16:37
No ešte asi nestihli dodefinovať toho SZCO z prenájmu do ostatných súvisiacich zákonov.

Ved aj poradcovia registrovaný v NBS mohli byť vedený na UP, a potom ich dodatočne spätne vyradovali, a museli vracať podporu v nezamestnanosti a zaplatiť si aj odvody do ZP.
Len aby to takto aj s prenájmami neskončilo.
sokrateska
07.01.11,07:58
Ja by som mala ešte jednu otázku. Sice sa netýka nikoho, koho poznám, ale aj tak mi vŕta hlavou. Dávnejšie, keď sa písalo o prenájmoch bytu, delení na manželov a podobne, stretla som sa s názorom, ze keď bude byt prepísaný na maloleté dieťa a nájomná zmluva teda bude "uzatvorená s týmto dieťatom"... už ani neviem, čo nemuselo. Ale ak by takáto situácia nastala, a teda prenajímateľ nemá ešte 18 rokov, tak by sa ani nehlásil do ZP. Je to takto možné?
shureido
07.01.11,08:25
Ak niekomu pomôže môj príklad, tu je:
Som zamestnankyňa na riadny pracovny pomer a prenajímam ornú pôdu za cca 850 € ročne. Nie som registrovaná na DÚ (prenájom pozemkov netreba registráciu). Volala som do zravotnej poisťovňe, kde mi na call centre povedali, že v mojom prípade (teda keď nemám pridelené DIČ) sa nemusím ani registrovať v zdravotnej poisťovni.
Registrácia sa vraj týka iba osôb, ktoré majú pridelené DIČ.
Jana Motyčková
07.01.11,08:33
Ja by som mala ešte jednu otázku. Sice sa netýka nikoho, koho poznám, ale aj tak mi vŕta hlavou. Dávnejšie, keď sa písalo o prenájmoch bytu, delení na manželov a podobne, stretla som sa s názorom, ze keď bude byt prepísaný na maloleté dieťa a nájomná zmluva teda bude "uzatvorená s týmto dieťatom"... už ani neviem, čo nemuselo. Ale ak by takáto situácia nastala, a teda prenajímateľ nemá ešte 18 rokov, tak by sa ani nehlásil do ZP. Je to takto možné?
Je to možné.
sokrateska
07.01.11,11:31
Ďakujem za uistenie, možno niekomu pomôže aj táto rada ;)
roovie
07.01.11,11:37
Ahojte, poraďáci. Mám na vás takúto otázku. Čo konkrétne znamená "oslobodený príjem z prenájmu do 500 eur" ?
Môj prípad. Som nezamestnaná, ale nepoberám žiadne dávky, prenajímam však zdedený byt za 166 eur/mesačne, z toho ale platím byt. družstvu + inkaso za plyn a elektrinu cca 125 eur mesačne, teda môj čistý príjem z prenájmu je 41 eur mesačne (ročne 492 eur, teda menej ako 500)
Ani ten príjem ešte nie je istý, čo keď v priebehu roka nájomník odíde a nového hneď nezoženiem, veď tu na východe to nie je tak, ako v Bratislave. Som povinná sa prihlasiť do ZP ?
Alebo sa to bude brať ako pri výpočte dane z prenájmu, t.j. príjmy z prenájmu (očistené o oslobodenú sumu) mínus výdavky (ktoré sa zistia rovnakým pomerom ako je pomer príjmov z prenájmu zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom). V tom prípade mi vyjde ZD cca 369 eur, z toho na budúci rok zaplatím 19% daň 70 eur a ešte aj minimálne zdravotné poistenie 552 eur?
Veď to nemá logiku. Doteraz som neplatila ani daň, lebo som si mohla uplatniť nezdaniteľné minimum, čo na budúci rok už tiež nebude možné. Asi bude najlepšie byt predať, doteraz som ho držala do budúcnosti pre deti. Bez nájomníka ho tiež nemôžem nechať, lebo mesačne treba zaňho tiež platiť a na čierno ho prenajímať je riskantné. Prosím poraďte.
akavik
07.01.11,11:43
Prosím ,môžete mi poradiť v tomto špeciálnom prípade? Pracujem ako zamestnanec cirkkviv ČR, kde aj odvádzam zdravotné odvody. Prenajímam si v mieste trvalého pobytu na SR byt. V minulom roku som mal pridelené DIČ na daňovom úrade. Ako mám postupovať v tomto roku, keď zdravotne poistený som v ČR???
Ďakujem za Vašu odpoveď.
Kvaka
07.01.11,11:46
Prosím ,môžete mi poradiť v tomto špeciálnom prípade? Pracujem ako zamestnanec cirkkviv ČR, kde aj odvádzam zdravotné odvody. Prenajímam si v mieste trvalého pobytu na SR byt. V minulom roku som mal pridelené DIČ na daňovom úrade. Ako mám postupovať v tomto roku, keď zdravotne poistený som v ČR???
Ďakujem za Vašu odpoveď.
Tu je to napísané.
http://www.porada.sk/1604427-post4.html
Majka
07.01.11,12:09
Ako je to s odvodmi z prenajmu v takom pripade ked FO registrovana na DU s prideleným IC ze prenajima priestor firme s.r.o. a raz rocne na zaklade zmluvy firma s.r.o. v decembri na konci roka, uhradi najomne FO za cely rok sumu 5 000eur, tento prijem si FO vo svojom Dan.priznani zdanil. Co vyplyva teraz pre takyto prijem z prenajmu? dakujem velmi pekne za radu.
Kvaka
07.01.11,12:20
Ahojte, poraďáci. Mám na vás takúto otázku. Čo konkrétne znamená "oslobodený príjem z prenájmu do 500 eur" ?
Môj prípad. Som nezamestnaná, ale nepoberám žiadne dávky, prenajímam však zdedený byt za 166 eur/mesačne, z toho ale platím byt. družstvu + inkaso za plyn a elektrinu cca 125 eur mesačne, teda môj čistý príjem z prenájmu je 41 eur mesačne (ročne 492 eur, teda menej ako 500)
Ani ten príjem ešte nie je istý, čo keď v priebehu roka nájomník odíde a nového hneď nezoženiem, veď tu na východe to nie je tak, ako v Bratislave. Som povinná sa prihlasiť do ZP ?
Alebo sa to bude brať ako pri výpočte dane z prenájmu, t.j. príjmy z prenájmu (očistené o oslobodenú sumu) mínus výdavky (ktoré sa zistia rovnakým pomerom ako je pomer príjmov z prenájmu zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom). V tom prípade mi vyjde ZD cca 369 eur, z toho na budúci rok zaplatím 19% daň 70 eur a ešte aj minimálne zdravotné poistenie 552 eur?
Veď to nemá logiku. Doteraz som neplatila ani daň, lebo som si mohla uplatniť nezdaniteľné minimum, čo na budúci rok už tiež nebude možné. Asi bude najlepšie byt predať, doteraz som ho držala do budúcnosti pre deti. Bez nájomníka ho tiež nemôžem nechať, lebo mesačne treba zaňho tiež platiť a na čierno ho prenajímať je riskantné. Prosím poraďte.
Nie je to celkom tak, prihlásiť sa treba do ZP do konca januára 2011, VZ na zdravotné odvody sa počíta pre SZČO ako základ dane/2,14, takže odvody na ZP by ti vyšli okolo 24€ za rok.
Len tam je u SZČO povinnosť platiť preddavky z minimálneho VZ, ale je predpoklad, že pri prenájmoch sa to novelou zákona uvedie na správnu mieru.
Preto sa ako nezamestnaná dohodni zo ZP na minimálnych, resp. nulových preddavkoch. Podľa tvojich údajov o príjme z prenájmu by si ani nemala povinnosť podávať daňové priznanie, a teda ani robiť ročné zúčtovanie ZP.
Povinnosť podať DP za rok 2011 bude mať len ten, kto bude mať zdaniteľné príjmy v roku 2011 vyššie ako 1779,65€. (Za rok 2010 je to 2012,85€).
Zdaniteľný príjem nie je príjem oslobodený od dane, teda od príjmu z prenájmu 166x12=1992€ si odpočítaš oslobodený príjem, v roku 2011 je to 500€, (za rok 2010 je to 925,95€).
Ak nemáš iné príjmy, tak mi to vychádza tak, že nebudeš povinná podať DP ani za rok 2010 ani za rok 2011, a ani robiť ročné zúčtovanie ZP za rok 2011.
akavik
07.01.11,12:47
ano, tu je napisane ze treba formular E101, ten sa da stiahnut,ale co potom s nim dalej, ist kam??
roovie
07.01.11,13:24
ďakujem za odpoveď, trochu ste ma potešili, len či sa to nejakou novelou uvedie na správnu mieru
truch
07.01.11,22:01
Manžel prenajíma, má vystavenú kartu s DIČ,musí sa teda prihlásiť do konca januára do ZP. Je možné aby sa prihlásil elektronicky? Máte niekto skúsenosť ako na to, alebo musí ísť len osobne?
pavol54
08.01.11,07:19
Manžel prenajíma, má vystavenú kartu s DIČ,musí sa teda prihlásiť do konca januára do ZP. Je možné aby sa prihlásil elektronicky? Máte niekto skúsenosť ako na to, alebo musí ísť len osobne?
najprv osobne uzavrieť zmluvu o elektronickom podávaní, po zaregistrovaní už nemusí chodiť.
truch
08.01.11,09:51
najprv osobne uzavrieť zmluvu o elektronickom podávaní, po zaregistrovaní už nemusí chodiť.
Tak to je zbytočné, tak či onak tam bude musieť ísť, myslela som, že by sa vyhol frontám, ktoré v ZP určite budú:(
veronikasad
08.01.11,10:00
Tak to je zbytočné, tak či onak tam bude musieť ísť, myslela som, že by sa vyhol frontám, ktoré v ZP určite budú:(
Dáška, prihlášku si stiahni z netu a môže ju poslať aj poštou. Ale kvoli určeniu vymer. základu na preddavky (môže byť aj nula), je lepšie tam isť osobne (stačí vo februári, keď už nebudú fronty).
Stromova
08.01.11,10:09
Prosím o radu,
ak dieťa do 18 rokov/študent/ vlastní nehnutelnosť,ktorú začal prenajímať v r.2011 je povinný sa prihlásiť na DU a platiť preddavky do ZP 46,06 eur,nakoľko ZP mu paltí štát?
ďakujem
veronikasad
08.01.11,10:12
Prosím o radu,
ak dieťa do 18 rokov/študent/ vlastní nehnutelnosť,ktorú začal prenajímať v r.2011 je povinný sa prihlásiť na DU a platiť preddavky do ZP 46,06 eur,nakoľko ZP mu paltí štát?
ďakujem
musí sa registrovať na DU a po pridelení DIČ prihlásiť v ZP ako SZČO.

Kto platí preddavky nájdeš v tomto príspevku

http://www.porada.sk/1607268-post268.html
jurga
08.01.11,10:20
musí sa registrovať na DU a po pridelení DIČ prihlásiť v ZP ako SZČO.

Kto platí preddavky nájdeš v tomto príspevku

http://www.porada.sk/1607268-post268.html

Prečo by sa mal registrovať v ZP,keď nemá 18 rokov? Aj v príspevku 289,290 je to popisované.
Kvaka
08.01.11,10:22
musí sa registrovať na DU a po pridelení DIČ prihlásiť v ZP ako SZČO.

Kto platí preddavky nájdeš v tomto príspevku

http://www.porada.sk/1607268-post268.html
DIČ dostáva len tá FO, ktorá dovŕšila 18 rokov, či nie?
zuzanar
08.01.11,14:03
Uvažujem správne?
Starobný dôchodca – má príjem len z prenájmu nehnuteľnosti. Má pridelené DIČ, do 31.01.2011 sa prihlási na ZP. Môže požiadať o neplatenie preddavkov.
Ak jeho príjem z prenájmu bude maximálne 2279,65 eur /rok - 1779,65 (max. zdaniteľný príjem kedy nie je povinnosť podať DP) + 500,00 (nezdaniteľný príjem) nebude mať povinnosť podať daňové priznanie, t.z. že nemá povinnosť ani urobiť RZZP a platiť odvody na ZP z prenájmu.
Ak áno, čo uvedie v žiadosti o neplatenie preddavkov na ZP ak príjem je vyšší ako 500,-?
Ďakujem
jurga
08.01.11,15:30
Uvažujem správne?
Starobný dôchodca – má príjem len z prenájmu nehnuteľnosti. Má pridelené DIČ, do 31.01.2011 sa prihlási na ZP. Môže požiadať o neplatenie preddavkov.
Ak jeho príjem z prenájmu bude maximálne 2279,65 eur /rok - 1779,65 (max. zdaniteľný príjem kedy nie je povinnosť podať DP) + 500,00 (nezdaniteľný príjem) nebude mať povinnosť podať daňové priznanie, t.z. že nemá povinnosť ani urobiť RZZP a platiť odvody na ZP z prenájmu.
Ak áno, čo uvedie v žiadosti o neplatenie preddavkov na ZP ak príjem je vyšší ako 500,-?
Ďakujem

Presne takto si to predstavujem. A v žiadosti o neplatenie preddavkov uvediem,že nájomník platí,neplatí a že neviem,či to ešte budem prenajímať celý rok,keď robia také zákony,že sa mi to neveľmi oplatí.Oni predsa do 31.1.2011 nevedia,aký mám príjem.
mgogolova
08.01.11,15:44
áno, tak by to malo byť, moja mama je v rovnakej situácii, ale dnes jej vo vzp povedali, že ako dôchodkyňa "musí platiť min odvody do zp, napriek tomu že je dôchodkyňa, lebo zdaniteľný príjem je vyšší ako 500 eur (nevadí, že čistý ročný príjem má cca 100 eur - veď v platbách nájomcu je inkaso)do zmeny zákona môže vraj akurát požiadať riaditeľstvo poisťovne o výklad zákona. Takže konečné slovo má poisťovňa a opäť to nie je v prospech obyčajného občana, ktorý si privyrába k smiešnemu dôchodku!!!!
mgogolova
08.01.11,15:57
pardon, včera.
Kvaka
08.01.11,18:07
Uvažujem správne?
Starobný dôchodca – má príjem len z prenájmu nehnuteľnosti. Má pridelené DIČ, do 31.01.2011 sa prihlási na ZP. Môže požiadať o neplatenie preddavkov.
Ak jeho príjem z prenájmu bude maximálne 2279,65 eur /rok - 1779,65 (max. zdaniteľný príjem kedy nie je povinnosť podať DP) + 500,00 (nezdaniteľný príjem) nebude mať povinnosť podať daňové priznanie, t.z. že nemá povinnosť ani urobiť RZZP a platiť odvody na ZP z prenájmu.
Ak áno, čo uvedie v žiadosti o neplatenie preddavkov na ZP ak príjem je vyšší ako 500,-?
Ďakujem
Uvedie, že si myslí, že novela to do termínu podávania ročného zúčtovania ZP vyrieši tak, že sa bude platiť odvod zo skutočného VZ, ktorý bude v daňovom priznaní z príjmov z prenájmu a nie že sa bude platiť z minimálneho VZ, ktorý je samozrejme vyšší, ako by mu vyšiel z prenájmu..
PavolU
09.01.11,12:41
Dobrý deň,

Chcel by som sa spýtať ako mám postupovať, keď chcem prenajímať 2 izby (v 4 izbovom byte) kamarátovi tak, aby mi mesačne platil polovicu nákladov súvisiacich s bytom (bytové družstvo, elektrina, plyn, rozhlas a tv, internet). Ak napríklad suma hore uvedených nákladov za byt je 200 EUR a jeho nájom by bol 100 EUR mesačne je možné si tých 100 EUR odrátať ako náklady a byť oslobodený od dane z príjmu za nehnuteľnosť?

Ďakujem za odpoveď.
petoo83
09.01.11,14:57
Dobrý deň,

Chcel by som sa spýtať ako mám postupovať, keď chcem prenajímať 2 izby (v 4 izbovom byte) kamarátovi tak, aby mi mesačne platil polovicu nákladov súvisiacich s bytom (bytové družstvo, elektrina, plyn, rozhlas a tv, internet). Ak napríklad suma hore uvedených nákladov za byt je 200 EUR a jeho nájom by bol 100 EUR mesačne je možné si tých 100 EUR odrátať ako náklady a byť oslobodený od dane z príjmu za nehnuteľnosť?

Ďakujem za odpoveď.

ak je to kamarat tak naco to chces riesit takto?
PavolU
09.01.11,15:31
ak je to kamarat tak naco to chces riesit takto?
ono ani kamarátstvo nie je navždy, tak to chceme mať pre istotu aj na papiery
mgtf
09.01.11,17:41
Pozri čl.260 Ja už vôbec neviem, že aké tlačivo mám používať. Vo Vš.zdr. p. v pobočke DS informátor nevedel podať informáciu. On len rozdáva tlačivá, podľa želania poistencov. Vo vedľajšej kancelárii som od ochotnej úradníčky obdržal tlačivo:"Oznámenie poistenca /platiteľa poistného". Druhý deň na ten istý účel moja spolupracovníčka vyzdvihla tlačivo pre splnenie oznamovacej povinnosti SZČO( zamestnanec a prenajíma) tlačivo: "Výkaz preddavkov na poistné SZČO. " Ktoré je dobré tlačivo?



Z call centra všeobecnej zdravotnej poisťovne mi oznámili nasledovné:
MOJA OTAZKA:

Text správy/oznamu:
> Dobrý deň, prosím o informáciu.Som poistenkyňou Vš.zdr.p.
> Od 1.1O.201O som zamesnaná. Okrem toho som začala od 24.11.2010
prenajímať dom a prihlásila som sa na DÚ, kde mi bolo pridelené DIČ.
Čo je mojou povinnosťou v súvislosti so zmenami v ZP od 1.1.2011? Mám
sa v zdr.poisťovni prihlásiť k 1.1.2011 a určiť si sama nejaké
preddavky. Ak ano, aké tlačivo mám použiť.

ODPOVEĎ:

Pre splnenie oznamovacej povinnosti SZČO postačuje aby ste vyplnili
len Výkaz preddavkov na poistné SZČO, kde do bodu Platnosť zmeny
vyznačí Z a dopíše "prenájom".


>
mgtf
09.01.11,17:55
Je veľmi "logické", že oznamovacia povinnosť SZČO uskutočňujeme cez tlačivo: -Výkaz!! preddavkov na poistné SZČO-.
ninos
09.01.11,19:09
§ 10
Výpočet príjmov a výdavkov spoluvlastníka a účastníka združenia, ktoré nie je
právnickou osobou
Na začiatok

(1) Príjmy dosiahnuté spoločne dvoma alebo viacerými daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo účastníkmi dohodnutý iný podiel.61)



Prosim vas vedel by mi niekto poradit ohladne vyssie uvedeneho? sme manzelia,ale vlastnime byt v podielovom vlastnictve 50/50 (kupovali sme ho este pred svadbou). ja som na materskej a bolo by pre nas vyhodnejsie,keby som si mohla vacsinu prijmov z prenajmu uplatnit ja. neviete ako sa to da vyriesit?
dakujem
Kvaka
09.01.11,19:17
Prosim vas vedel by mi niekto poradit ohladne vyssie uvedeneho? sme manzelia,ale vlastnime byt v podielovom vlastnictve 50/50 (kupovali sme ho este pred svadbou). ja som na materskej a bolo by pre nas vyhodnejsie,keby som si mohla vacsinu prijmov z prenajmu uplatnit ja. neviete ako sa to da vyriesit?
dakujem
Môžeš si uplatniť príjmy z prenájmu v akomkoľvek pomere, je to dohodou manželov. Manžel si môže uplatniť do oslobodenej výšky príjmu z prenájmu, za rok 2010 je to 925,95€.
jurga
09.01.11,21:40
Môžeš si uplatniť príjmy z prenájmu v akomkoľvek pomere, je to dohodou manželov. Manžel si môže uplatniť do oslobodenej výšky príjmu z prenájmu, za rok 2010 je to 925,95€.


Nie som si istý,či v akomkoľvek pomere.Majú podieľové vlastníctvo,nie BSM.Skôr si myslím,že to,čo ste napísala platí len pre BSM.
Kvaka
09.01.11,22:17
Nevšimla som si to podielové. Ďakujem.
ninos
10.01.11,05:54
Nie som si istý,či v akomkoľvek pomere.Majú podieľové vlastníctvo,nie BSM.Skôr si myslím,že to,čo ste napísala platí len pre BSM.

no ved, prave. ja si tiez myslim,ze kedze mame podielove,tak si to musime dat 50/50.uz som pozerala,ze by sme si rozsirili BSM,ale to sa musi robit notarskou zapisnicou a to je drahe.
tak preto skusam,ci niekto nevie,ci si to musime skutocne 50/50,alebo je niekde nieco zasite,co som si nevsimla a mozeme si to nejako inac. napr.ze spiseme medzi sebou nejaku dohodu,ze sa manzel vzdava prijmov v moj prospech,alebo nieco take podobne.
onical
10.01.11,09:52
Zdravím všetkých poraďákov.Poinformujem vás ako som bol zaregistrovať 4 prenajímateľov nehnuteľností.Je to pekný guláš.
1.Ja,živnostník netreba vôbec nič,žiadne tlačivo.
2.Syn,zamestnanec a súčasne aj živnosť,netreba vôbec nič,žiadne tlačivo.
3.Žena,dlhodobo na ÚP,tlačivo výkaz preddavkov,preddavky napísať 0.
4.Dcéra rodič.príspevok,tlačivo výkaz preddavkov,preddavky napísať 0.
Nikoho nezaujíma výška príjmu z prenájmu.
maturin
10.01.11,11:50
Mám 2 otázky,
1. ak je niekto zamestnancom a platí odvody z maxima (príjem nad 3000 EUR mesačne) a prenajíma nehnuteľnosť, predpokladám, že zdravotné odvody z prenájmu už nebude platiť (lebo vymeriavacie základy sa sčítajú), rozmýšľam správne? Vychádza mi to z § 13 ods. 8 zákona o zdrav. poistení: Vymeriavací základ poistenca, u ktorého dochádza v rozhodujúcom období postupne alebo súčasne k súbehu platiteľov poistného podľa § 11 ods. 1 písm. a) až c) a poistencov uvedených v § 11 ods. 2 je úhrn vymeriavacích základov podľa odsekov 1 až 7; v období, v ktorom je poistenec považovaný za samostatne zárobkovo činnú osobu a nie je považovaný za zamestnanca, sa do úhrnu vymeriavacieho základu započítava najmenej minimálny základ podľa odsekov 17 a 18 za každý kalendárny mesiac, počas ktorého má platiteľ povinnosť platiť poistné, a v období, v ktorom je poistenec považovaný za poistenca podľa § 11 ods. 2, sa do úhrnu vymeriavacieho základu započítava najmenej suma vypočítaná ako súčin koeficientu pre poistenca podľa § 11 ods. 2 a minimálneho základu podľa odsekov 17 a 18 za každý kalendárny mesiac, počas ktorého má platiteľ povinnosť platiť poistné.

2. aká by bola daň a odvody, ak by prenajímateľom bola s.r.o. a konateľ by bol konateľom bez nároku na odmenu (už je zamestnancom, takže platí odvody ako zamestnanec)?

Ďakujem pekne.
danasv
10.01.11,12:02
Mám 2 otázky,
1. ak je niekto zamestnancom a platí odvody z maxima (príjem nad 3000 EUR mesačne) a prenajíma nehnuteľnosť, predpokladám, že zdravotné odvody z prenájmu už nebude platiť (lebo vymeriavacie základy sa sčítajú), rozmýšľam správne? Vychádza mi to z § 13 ods. 8 zákona o zdrav. poistení: Vymeriavací základ poistenca, u ktorého dochádza v rozhodujúcom období postupne alebo súčasne k súbehu platiteľov poistného podľa § 11 ods. 1 písm. a) až c) a poistencov uvedených v § 11 ods. 2 je úhrn vymeriavacích základov podľa odsekov 1 až 7; v období, v ktorom je poistenec považovaný za samostatne zárobkovo činnú osobu a nie je považovaný za zamestnanca, sa do úhrnu vymeriavacieho základu započítava najmenej minimálny základ podľa odsekov 17 a 18 za každý kalendárny mesiac, počas ktorého má platiteľ povinnosť platiť poistné, a v období, v ktorom je poistenec považovaný za poistenca podľa § 11 ods. 2, sa do úhrnu vymeriavacieho základu započítava najmenej suma vypočítaná ako súčin koeficientu pre poistenca podľa § 11 ods. 2 a minimálneho základu podľa odsekov 17 a 18 za každý kalendárny mesiac, počas ktorého má platiteľ povinnosť platiť poistné.

2. aká by bola daň a odvody, ak by prenajímateľom bola s.r.o. a konateľ by bol konateľom bez nároku na odmenu (už je zamestnancom, takže platí odvody ako zamestnanec)?

Ďakujem pekne.

podla mna mas v prvom bode pravdu.. teda ak prijem + prijem z najmu je vyssi ako max. VZ tak z ciastky ktora max VZ prevysuje odovody uz neplati...
hipi
10.01.11,14:24
Rusim prenajom, s "podnajomnikmi" podpisem zmluvu o nepravidlenom strazeni bytu za nula eur(aby bolo opodstatnenie pritomnosti tychto osob v byte v pripade kontroly).
Da sa takouto zmluvou elegantne obist zdieranie statu? Je to legalne? Vyplivaju mi, alebo "podnajomnikom" z toho ako fyzickej osoby nejake povinnosti?
Mesacne mi budu davat 350eur formou daru(ak to bdu chciet mat na papieri).
Katy a R
10.01.11,14:52
Zdravím všetkých poraďákov.Poinformujem vás ako som bol zaregistrovať 4 prenajímateľov nehnuteľností.Je to pekný guláš.
1.Ja,živnostník netreba vôbec nič,žiadne tlačivo.
2.Syn,zamestnanec a súčasne aj živnosť,netreba vôbec nič,žiadne tlačivo.
3.Žena,dlhodobo na ÚP,tlačivo výkaz preddavkov,preddavky napísať 0.
4.Dcéra rodič.príspevok,tlačivo výkaz preddavkov,preddavky napísať 0.
Nikoho nezaujíma výška príjmu z prenájmu.

.. ja pripojím moju (Dôvera) .. pre ID (iba prenájom, bez PP)
Oznámenie poistenca/platiteľa poistného ... môže si dať nulové preddavky
Platnosť zmeny Z, od 1.1.2011