jnowak
09.12.10,12:46
Manzelka prenajima byt za 500 EUR mesacne ako fyzicka osoba. Je nezamestnana a prijem z prenajmu je jej jediny prijem. Vydavky si uplatnuje pausalne 40%. Na zaklade novoprijatych zakonov by ma (a urcite aj dalsich) zaujimalo nasledovne:

1. aky bude vypocet dane z prijmu a odvodov z prenajmu za rok 2011 ak bude manzelka nadalej byt prenajimat ako fyzicka osoba

2. aky bude vypocet dane z prijmu a odvodov z prenajmu za rok 2011 ak bude manzelka prenajimat byt ako SZCO

3. aky bude vypocet dane z prijmu a odvodov z prenajmu za rok 2011 ak budem prenajimat byt ja. Som zamestnanec a platim odvody v maximalnej vyske.


Vopred dakujem.
betka
10.12.10,16:18
Manzelka prenajima byt za 500 EUR mesacne ako fyzicka osoba. Je nezamestnana a prijem z prenajmu je jej jediny prijem. Vydavky si uplatnuje pausalne 40%. Na zaklade novoprijatych zakonov by ma (a urcite aj dalsich) zaujimalo nasledovne:

1. aky bude vypocet dane z prijmu a odvodov z prenajmu za rok 2011 ak bude manzelka nadalej byt prenajimat ako fyzicka osoba

6000-500=5500 Daň: 627€

2. aky bude vypocet dane z prijmu a odvodov z prenajmu za rok 2011 ak bude manzelka prenajimat byt ako SZCO

Nebláznite

3. aky bude vypocet dane z prijmu a odvodov z prenajmu za rok 2011 ak budem prenajimat byt ja. Som zamestnanec a platim odvody v maximalnej vyske.

Ak ste vlastníkom aj vy uvedeného bytu, máte ho v BSM, tak ako v bode 1.
Príjem 6000-500=5500, paušálne výdavky: 2200 €, ZD: 3300, daň: 627 €

Vopred dakujem.

....
jurga
10.12.10,19:56
Ja to robím a budem robiť takto: Prenajímame spolu (BSM).Rozdelíme si príjem tak,že ja mám presne to,čo je oslobodené od dane, v r.2011 to bude 500€.Manželka to má ako jediný príjem,vo vašom prípade tiež najskôr odpočíta nezdaniť.500€ a prizná 5000-40%=3000.Daň bude 570€.Nie som účtovník,asi sa to píše inak,ale myslím,že to je správne.Aspoň doteraz bolo.Odvody do ZP zatiaľ neviem na 100%,tak treba počkať na presné znenie zákona.
V mojom postupe je nižšia daň ako u Betky.Myslím,že nič nebráni aj vám tvrdiť,že BSM prenajímate spolu a rozdeľujete presne ako píšem.Dúfam,že sa ozvú účtovníci.
jurga
10.12.10,20:04
Ešte k bodu 2.Mohla by ako SZČO uplatniť aj nezdaniť. 3559,30,ale platila by aj odvody do SP.A najpodstatnejšie,že by musela poskytovať aj iné ako základné služby spojené s prenájmom,čo je dosť problém,tiež sa s ním borím.Je to tu na porade popísané od múdrejších.
Jana Motyčková
10.12.10,20:34
Takže takto - ak má nejaký daňovák nepresvedči o opaku, tak príjem z prenájmu (nehnuteľnosti) je zdaniteľným príjmom podľa §6 daňového zákona. Kto prenajímate nehnuteľnosť, ste povinný registrovať sa na DÚ a máte pridelené DIČ.
Kto má pridelené DIČ, je od 1.1.2011 považovaný pre ZP za szčo.
Ak ide o szčo, ktorá nie je zamestnancom ani nepoberá rodičovský príspevok (RP) alebo niektorú nemocenkú dávku (ND), musí od januára 2011 začať platiť preddavky na ZP minimálne z minimálneho základu (329,06€) a v podstate to platí aj pre ročné zúčtovanie poistného. Ak ide o szčo popri zamestnaní, RP alebo ND, zatiaľ preddavky neplatí a v ročnom zúčtovaní doplatí z VZ, ktorým je základ dane deleno 2,14 (až na výnimky, ktoré nemienim zatiaľ rozoberať).

Takže pre rozhodnutie ako sa zariadite s prenájmom, je dôležitejšia platba poistného ako daň. U jnowak mi to rozhodne pripadá najvýhodnejšie ak si celý prenájom zahrnie do príjmu on.
Kvaka
10.12.10,20:56
Ja som to pochopila inak.
Pre zdravotné poistenie je ako SZČO definovaná aj FO, ktorá má príjem z prenájmu.
Pre SP je SZČO definovaná trochu inak, nie je tam FO, ktorá má príjem z prenájmu podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov. Je tam len FO, ktorá má príjem podľa § 6 ods. 1 a 2. V § 6 ods. 1 je uvedený príjem z podnikania a v § 6 ods. 2 iná samostatne zárobková činnosť.
Príjem z prenájmu je príjmom z podnikania podľa § 6 ods. 1 zákona o dani z príjmov len vtedy, ak je prenájom vykonávaný na živnosť.
Ale ak FO nemá na prenájom živnosť, jej príjem je príjmom podľa § 6 ods. 3 a platiť bude z neho len zdravotné odvody.
Jana Motyčková
10.12.10,21:02
Áno súhlas, to som prehliadla - opravujem.
Dubak2000
10.12.10,21:22
myslim ze este jedna vec je tu dolezita. Neviem urcite ale hovorilo sa ze pri prijme z prenajmu sa nebude dat uplatnit nejaka ta nezdanitelna cast a bude sa platit dan z celeho prijmu. Kedze to sam riesim tak som zvazoval tiez prechod na zivnostak. Ale este som neskumal co sa nakoniec schvalilo.
Katy a R
10.12.10,21:32
myslim ze este jedna vec je tu dolezita. Neviem urcite ale hovorilo sa ze pri prijme z prenajmu sa nebude dat uplatnit nejaka ta nezdanitelna cast a bude sa platit dan z celeho prijmu. Kedze to sam riesim tak som zvazoval tiez prechod na zivnostak. Ale este som neskumal co sa nakoniec schvalilo.

tak veru :mee:
1. V § 11 odsek 1 znie:
„(1) Základ dane (čiastkový základ dane) zistený z príjmov podľa § 5 alebo § 6 ods. 1 a 2 alebo súčet čiastkových základov dane z týchto príjmov sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane uvedené v odsekoch 2 a 3.“.
Kvaka
10.12.10,21:39
Pri príjme z prenájmu sa mení výška oslobodenia. Výdavky sa budú počítať rovnakým spôsobom, ako doteraz, akurát oslobodených bude len 500€.

Do základu dane sa zahrnú len príjmy nad 500€, pričom výdavky k príjmom zahrňovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrňovaných do základu dane k celkovým príjmom.
Rozalka
10.12.10,21:58
Takže takto - ak má nejaký daňovák nepresvedči o opaku, tak príjem z prenájmu (nehnuteľnosti) je zdaniteľným príjmom podľa §6 daňového zákona. Kto prenajímate nehnuteľnosť, ste povinný registrovať sa na DÚ a máte pridelené DIČ.
1. Kto má pridelené DIČ, je od 1.1.2011 považovaný pre SP za szčo.
Pritom sociálne poistenie sa bude vzťahovať iba na osoby, ktorých hrubý príjem prekročí 12-násobok minimálneho základu, poistenie môže prvýkrát vzniknúť od 1.7.2012, ak toto prekročí v r.2011. Potom musí platiť ako poivnne poistená szčo aspoň z minimálneho základu.
2. Kto má pridelené DIČ, je od 1.1.2011 považovaný pre ZP za szčo.
Ak ide o szčo, ktorá nie je zamestnancom ani nepoberá rodičovský príspevok (RP) alebo niektorú nemocenkú dávku (ND), musí od januára 2011 začať platiť preddavky na ZP minimálne z minimálneho základu (329,06€) a v podstate to platí aj pre ročné zúčtovanie poistného. Ak ide o szčo popri zamestnaní, RP alebo ND, zatiaľ preddavky neplatí a v ročnom zúčtovaní doplatí z VZ, ktorým je základ dane deleno 2,14 (až na výnimky, ktoré nemienim zatiaľ rozoberať).

Takže pre rozhodnutie ako sa zariadite s prenájmom, je dôležitejšia platba poistného ako daň. U jnowak mi to rozhodne pripadá najvýhodnejšie ak si celý prenájom zahrnie do príjmu on.

Naposledy upravil Jana Motyčková : Dnes at 10:04 PM. Dôvod: trepem


Janka, prosím ťa, môžeš prehodnotiť do vyškrtnutie? Ak aj nesúvisí s témou, podľa mňa to je správne, len treba doplniť § 6 ods. 1 a 2 (prípadne, že dovŕšila 18 rokov). Alebo som to zle pochopila?
leníča
10.12.10,22:14
čo v takomto prípade: sú traja súrodenci, prenajímajú dom po rodičoch. Každý má pridelené DIČ a príjem si delia na troje. Dvaja z nich sú zamestnaní a jedna je invalidná dôchodkyňa a nemá žiadny iný príjem. ďakujem
Jana Motyčková
10.12.10,23:03
Janka, prosím ťa, môžeš prehodnotiť do vyškrtnutie? Ak aj nesúvisí s témou, podľa mňa to je správne, len treba doplniť § 6 ods. 1 a 2 (prípadne, že dovŕšila 18 rokov). Alebo som to zle pochopila?
Týka sa to prenájmu, ale radšej tú časť celú vyhodím, aby som niekoho nemýlila.
Jana Motyčková
10.12.10,23:06
leníča - Je lepšie ak tá ID to prenajímať nebude. (aspoň zatiaľ)
Katy a R
11.12.10,00:18
leníča - Je lepšie ak tá ID to prenajímať nebude. (aspoň zatiaľ)

Janka .. ak by príjem z prenájmu (pri ID) neprekročil hranicu, kým zaňho platí štát .. tak je to OK .. :confused: či aj v tomto je zmena?
jurga
11.12.10,01:30
Takže takto - ak má nejaký daňovák nepresvedči o opaku, tak príjem z prenájmu (nehnuteľnosti) je zdaniteľným príjmom podľa §6 daňového zákona. Kto prenajímate nehnuteľnosť, ste povinný registrovať sa na DÚ a máte pridelené DIČ.
Kto má pridelené DIČ, je od 1.1.2011 považovaný pre ZP za szčo.
Ak ide o szčo, ktorá nie je zamestnancom ani nepoberá rodičovský príspevok (RP) alebo niektorú nemocenkú dávku (ND), musí od januára 2011 začať platiť preddavky na ZP minimálne z minimálneho základu (329,06€) a v podstate to platí aj pre ročné zúčtovanie poistného. Ak ide o szčo popri zamestnaní, RP alebo ND, zatiaľ preddavky neplatí a v ročnom zúčtovaní doplatí z VZ, ktorým je základ dane deleno 2,14 (až na výnimky, ktoré nemienim zatiaľ rozoberať).

Takže pre rozhodnutie ako sa zariadite s prenájmom, je dôležitejšia platba poistného ako daň. U jnowak mi to rozhodne pripadá najvýhodnejšie ak si celý prenájom zahrnie do príjmu on.

Nechápem,prečo celý prenájom on.Ona je predsa zaregistrovaná,rozdelia príjem tak,že ona bude mať 500€ a on zbytok.Ona nemusí podať ani daňové priznanie,keď má príjem oslobodený od dane.
pivko
11.12.10,04:12
Musí sa prihlásiť a platiť odvody prenajímateľ aj do soc.poisťovne? alebo to platí len pre ZP.
Anna123
11.12.10,07:13
Platí to len pre ZP.
Anna123
11.12.10,07:24
Pre Jurga: pokiaľ je niekto zaregistrovaný na DÚ vždy musí podať daňové priznanie aj keby bol základ dane 0. Do poznámok uvedie, že príjmy z prenájmu si v celej výške priznal manžel - manželka.
V tom prípade si manželka môže priznať 500 €, ktoré sú oslobodené od dane a DP bude 0.
jurga
11.12.10,10:07
Pre Jurga: pokiaľ je niekto zaregistrovaný na DÚ vždy musí podať daňové priznanie aj keby bol základ dane 0. Do poznámok uvedie, že príjmy z prenájmu si v celej výške priznal manžel - manželka.
V tom prípade si manželka môže priznať 500 €, ktoré sú oslobodené od dane a DP bude 0.

Ďakujem za odpoveď.Chápem to tak,že keď je manželka zaregistrovaná musí podať DP aj keď bude príjem z prenájmu len tých oslobodených 500 a to bude jej jediný príjem, a neplatí teda,že nemusí podať DP keď mala všetky príjmy menšie ako 1/2 z 3559,30 t.j. menšie ako1779,65 a vtedy nie je povinnosť podať DP? Čísla možno nie sú presné,ale skrátka DP musí podať keď je zaregistrovaná aj keby bol príjem 0.Tak je to správne?
Anna123
11.12.10,10:32
Áno, z vlastnej skúsenosti, manžel má základ dane na DP - 0, má pridelené DIČ, asi v júni prišlo upozornenie z DÚ, že nepodal DP a museli sme ho podať nulové, pracovníčka nás upozornila, že keby sme na ich upozornenie nereagovali dostali by sme dosť vysokú pokutu, resp. stačilo by neprevziať ich list.
Katy a R
11.12.10,10:33
Nie je pravda, že ak je niekto zaregistrovaný na DU - tak musí podať DP. Ak má malý príjem - nemusí.
ALE! DU ho môže vyzvať - a vtedy už to priznanie podať musí. A aj to väčšinou DU robí - tak je jednoduchšie podať to DP hneď;)
optimistka
11.12.10,12:21
ahojte, čítam vašu diskusiu o platení odvodov do zp z príjmov z prenájmu, má táto FO povinnosť do 8 dní v januári podať prihlášku do svojej ZP ako szčo ??
ak má príjem zo zamestnania - maximalny vymeriavaci zaklad tam prekračuje, preddavky platiť od januára nemusí, urobí rzzp .... a vysporiada si až potom ZP
druhý prípad, ak má niekto aktívnu živnosť, platí si z nej odvody musí v januári oznámiť ZP že má aj príjmy prenájmu, preddavky bude platiť podľa pôvodného rzzp a až podaním rzzp za r. 2011 dorovna prípadný nedoplatok ??
vmsux
11.12.10,12:27
Ja by som si dovolil k tomuto este jednu otazku.
Pochopil som to tak, ze ak ma FO prijem len z prenajmu musi platit preddavky do ZP tak isto ako SZCO, teda 14% z 329.06, potom urobi rocne zuctovanie a bud doplati, alebo mu vratia.
Ak ma aj ine prijmy, tak preddavky neplati, len potom po rocnom zuctovani doplati poistenie za prenajom?
Hra nejku ulohu to, ze za prenajom za cely rok dostane zaplatene napriklad jednou sumou v jednom mesiaci?
Jana Motyčková
11.12.10,12:41
Nechápem,prečo celý prenájom on.Ona je predsa zaregistrovaná,rozdelia príjem tak,že ona bude mať 500€ a on zbytok.Ona nemusí podať ani daňové priznanie,keď má príjem oslobodený od dane.
Piše, že manželka je nezamestnaná, predpokladám, že je na Úrade práce, on má maximum, preto som to napísala. Ale rozoberiem to podrobnejšie :

Treba brať do úvahy aj zdravotné poistnie, nie len daň. Ale upresním to, lebo každý prípad (podľa toho, čo je manželka) dopadne inak :

Predpoklad - išlo o prípad, keď on platí v zamestnaní z maxima - v zamestnaní má príjem 3000 mesačne = 36000 ročne, na nájme zarobia spolu 6000 ročne. Tri prípady :

1. ona je samoplatiteľ pre ZP bez iných príjmov, on je zamestnanec s maximálnym VZ.
A. Keď budú obaja prenajímať , obaja sa stanú aj szčo pre ZP. Ona musí platiť preddavky na ZP z minimálneho základu ako szčo (čo je od 1.1.2011 rovnaká suma ako amoplatiteľ). RZZP a ani DP podávať nemusí (a ani nemá význam). On preddavky platiť nemusí. Ak má maximálny VZ, tak rzzp podá a niečo mu vyjde doplatiť (niečo vrátia zamestnávateľovi). Doplatí zhruba toľko, čo vrátia zamestnávateľovi. Ak 500 si uplatní manželka, on má príjem (mínus ďaľších 500) 5000, základ dane 3000 eur. Zaplatí daň 570 eur. Do ZP doplatí cca 101 eur.
B. Ak by na manželku nedal nič, zaplatil by na dani o 95eur viac, ja na ZP cca 14 eur viac.
C. Ak by naopak 500 si uplatnil on a manželka zvyšok, tak by manželka zaplatila daň 570 eur a keďže VZ pre ZP je nižší ako minimálny základ, zdravotné poistenie by jej to neovplyvnilo, neplatila by nič navyše.

Výsledok : najvýhodnejšie je ak si prenájom uvedie manželka okrem 500 eur na manžela.

2. Ak manželka nemá príjem, lebo sa stará o dieťa do 6 rokov, alebo je na Úrade práce (nezamestnaná), alebo je študentka, alebo je dôchodca a pod. (poistenec štátu).
A. Keď budú prenájom rozdeľovať na oboch (stačí, že má manželka DIČ), obaja sa stanú szčo pre ZP. Ona musí platiť preddavky na ZP z minimálneho základu ako szčo. RZZP a ani DP podávať nemusí. On preddavky platiť nemusí. Podá rzzp a doplatí cca 101 eur do ZP. Zaplatí daň 570 eur. Čiže zaplatí ona na ZP za rok 552,72, on 570 daň, 101 ZP (spolu cca 1124 eur.
B. Ak manželka zruší DIČ (ak sa to technicky dá, keď majú bezpodielové spoluvlastníctvo) a všetok prijem ide na neho, potom on zaplatí na daň 665, na ZP 115 eur. Ona nezaplatí nič. Čiže spolu 880 eur.
C. Ak by 500 si uplatnil on a manželka zvyšok, tak on z toho nezaplatí nič, manželka na ZP 552,72 a daň 570 (spolu cca 1023 eur).

V tomto prípade je najvýhodnejšie, ak si všetko uplatní on a manželku si zruší DIČ.

3. Manželka je na materskej alebo poberá rodičovský príspevok. Bude tak celý rok a iné príjmy nemá.
Keď budú prenájom rozdeľovať na oboch (stačí, že má manželka DIČ), obaja sa stanú szčo pre ZP. Obaja nemusia platiť preddavky na ZP, manžel, lebo je zamestnanec, manželka, lebo poberá RP alebo materské. V tomto prípade je najvýhodnejšie dať na manželku z prenájmu čo najvyšší príjem, z ktorého nemusí podávať daňové priznanie, nielen 500 eur (číslo ja neviem, daňováci doplnia) a to jej zabezpečí aj že nemusí robiť rzzp. Zvyšok si dá do príjmov manžel.
Kvaka
11.12.10,14:09
ahojte, čítam vašu diskusiu o platení odvodov do zp z príjmov z prenájmu, má táto FO povinnosť do 8 dní v januári podať prihlášku do svojej ZP ako szčo ??
ak má príjem zo zamestnania - maximalny vymeriavaci zaklad tam prekračuje, preddavky platiť od januára nemusí, urobí rzzp .... a vysporiada si až potom ZP
druhý prípad, ak má niekto aktívnu živnosť, platí si z nej odvody musí v januári oznámiť ZP že má aj príjmy prenájmu, preddavky bude platiť podľa pôvodného rzzp a až podaním rzzp za r. 2011 dorovna prípadný nedoplatok ??
Podľa prechodných ustanovení v § 36 ods. 5 platí:
Fyzická osoba, ktorá do 31. decembra 2010 bola oprávnená na vykonávanie alebo prevádzkovanie zárobkovej činnosti uvedenej v § 10b ods. 1 písm. b) a ods. 2 až 4 a k 31. decembru 2010 nebola samostatne zárobkovo činnou osobou, je samostatne zárobkovo činná osoba od 1. januára 2011 podľa tohto zákona, ak vykonáva, je oprávnená na vykonávanie alebo prevádzkovanie tejto činnosti aj po 31. decembri 2010, a je povinná splniť povinnosť podľa § 24 do 31. januára 2011.

Ešte odsek (8) Na účely platenia preddavkov na verejné zdravotné poistenie, ktoré je povinná platiť samostatne zárobkovo činná osoba, sa v období od 1. januára 2011 do 31. decembra 2011 postupuje podľa zákona účinného od 1. januára 2011. Ak samostatne zárobkovo činná osoba podávala ročné zúčtovanie poistného za rok 2009, použije preddavok vypočítaný na obdobie od 1. júla 2010 do 30. júna 2011 po celý rok 2011.
jurga
11.12.10,15:01
Piše, že manželka je nezamestnaná, predpokladám, že je na Úrade práce, on má maximum, preto som to napísala. Ale rozoberiem to podrobnejšie :

Treba brať do úvahy aj zdravotné poistnie, nie len daň. Ale upresním to, lebo každý prípad (podľa toho, čo je manželka) dopadne inak :

Predpoklad - išlo o prípad, keď on platí v zamestnaní z maxima - v zamestnaní má príjem 3000 mesačne = 36000 ročne, na nájme zarobia spolu 6000 ročne. Tri prípady :

1. ona je samoplatiteľ pre ZP bez iných príjmov, on je zamestnanec s maximálnym VZ.
A. Keď budú obaja prenajímať , obaja sa stanú aj szčo pre ZP. Ona musí platiť preddavky na ZP z minimálneho základu ako szčo (čo je od 1.1.2011 rovnaká suma ako amoplatiteľ). RZZP a ani DP podávať nemusí (a ani nemá význam). On preddavky platiť nemusí. Ak má maximálny VZ, tak rzzp podá a niečo mu vyjde doplatiť (niečo vrátia zamestnávateľovi). Doplatí zhruba toľko, čo vrátia zamestnávateľovi. Ak 500 si uplatní manželka, on má príjem (mínus ďaľších 500) 5000, základ dane 3000 eur. Zaplatí daň 570 eur. Do ZP doplatí cca 101 eur.
B. Ak by na manželku nedal nič, zaplatil by na dani o 95eur viac, ja na ZP cca 14 eur viac.
C. Ak by naopak 500 si uplatnil on a manželka zvyšok, tak by manželka zaplatila daň 570 eur a keďže VZ pre ZP je nižší ako minimálny základ, zdravotné poistenie by jej to neovplyvnilo, neplatila by nič navyše.

Výsledok : najvýhodnejšie je ak si prenájom uvedie manželka okrem 500 eur na manžela.

2. Ak manželka nemá príjem, lebo sa stará o dieťa do 6 rokov, alebo je na Úrade práce (nezamestnaná), alebo je študentka, alebo je dôchodca a pod. (poistenec štátu).
A. Keď budú prenájom rozdeľovať na oboch (stačí, že má manželka DIČ), obaja sa stanú szčo pre ZP. Ona musí platiť preddavky na ZP z minimálneho základu ako szčo. RZZP a ani DP podávať nemusí. On preddavky platiť nemusí. Podá rzzp a doplatí cca 101 eur do ZP. Zaplatí daň 570 eur. Čiže zaplatí ona na ZP za rok 552,72, on 570 daň, 101 ZP (spolu cca 1124 eur.
B. Ak manželka zruší DIČ (ak sa to technicky dá, keď majú bezpodielové spoluvlastníctvo) a všetok prijem ide na neho, potom on zaplatí na daň 665, na ZP 115 eur. Ona nezaplatí nič. Čiže spolu 880 eur.
C. Ak by 500 si uplatnil on a manželka zvyšok, tak on z toho nezaplatí nič, manželka na ZP 552,72 a daň 570 (spolu cca 1023 eur).

V tomto prípade je najvýhodnejšie, ak si všetko uplatní on a manželku si zruší DIČ.

3. Manželka je na materskej alebo poberá rodičovský príspevok. Bude tak celý rok a iné príjmy nemá.
Keď budú prenájom rozdeľovať na oboch (stačí, že má manželka DIČ), obaja sa stanú szčo pre ZP. Obaja nemusia platiť preddavky na ZP, manžel, lebo je zamestnanec, manželka, lebo poberá RP alebo materské. V tomto prípade je najvýhodnejšie dať na manželku z prenájmu čo najvyšší príjem, z ktorého nemusí podávať daňové priznanie, nielen 500 eur (číslo ja neviem, daňováci doplnia) a to jej zabezpečí aj že nemusí robiť rzzp. Zvyšok si dá do príjmov manžel.

Nie som účtovník,ale domnievam sa že do ZP sa budú platiť odvody z príjmov,ktoré podliehajú dani z príjmu(okrem výnimiek).Keďže príjem 500€ je od dane oslobodený,nevidím dôvod platiť z neho ZP a vôbec sa v ZP registrovať.Je možné,že ak dám na manželku max.príjem,z ktorého sa neplatí daň z príjmu (asi to bude 1779,65) a nemusí podávať DP(alebo podá s 0) tak tiež si myslím,že do ZP sa z týchto príjmov nepodliehajúcich dani nič neplati. To bola predsa prezentovaná filozofia: Platiť do ZP zo všetkého,z čoho sa platí daň z príjmu.Je absurdné,aby nezamestnaný prenajímateľ neplatil daň z príjmu,lebo ten príjem sa nedaní a súčasne z tohto príjmu platil do Zp
Anna123
11.12.10,15:22
Pre Jurga - taký je zákon, ak si prenajímateľ musíš sa prihlásiť do ZP a platiť od 1.1.2011 cca 46 € mesačne a to vtedy ak máš príjem nad 500 € ročne, t.j. ak máš cca 550 € ročne, do ZP odvedieš 46x12 t.j. 552 € čiže ešte 2 € doplatiš, dúfam, že som to vypočítala dobre.
jurga
11.12.10,15:32
Pre Jurga - taký je zákon, ak si prenajímateľ musíš sa prihlásiť do ZP a platiť od 1.1.2011 cca 46 € mesačne a to vtedy ak máš príjem nad 500 € ročne, t.j. ak máš cca 550 € ročne, do ZP odvedieš 46x12 t.j. 552 € čiže ešte 2 € doplatiš, dúfam, že som to vypočítala dobre.

Priklad nezamestnaná vedená na UP,nepoberajúca nič,prenajíma napr.garáž za 550 ročne,nezaplatí žiadnu daň,ale zaplatí do ZP 552€ aj keď za ňu ZP platí štát? To bude prenajímať za -2€?
jurga
11.12.10,15:33
Pre Jurga - taký je zákon, ak si prenajímateľ musíš sa prihlásiť do ZP a platiť od 1.1.2011 cca 46 € mesačne a to vtedy ak máš príjem nad 500 € ročne, t.j. ak máš cca 550 € ročne, do ZP odvedieš 46x12 t.j. 552 € čiže ešte 2 € doplatiš, dúfam, že som to vypočítala dobre.

Priklad nezamestnaná vedená na UP,nepoberajúca nič,prenajíma napr.garáž za 550 ročne,nezaplatí žiadnu daň,ale zaplatí do ZP 552€ aj keď za ňu ZP platí štát? To bude prenajímať za -2€?Tomuto neverím.
Anna123
11.12.10,15:39
Ani mne sa to nepáči, ale vláda rozhodla, že viac zdaní ľudí, ktorí sú majetnejší a to napr. prenájom alebo dividendy.
jurga
11.12.10,15:52
Ani mne sa to nepáči, ale vláda rozhodla, že viac zdaní ľudí, ktorí sú majetnejší a to napr. prenájom alebo dividendy.

To viem,len neverím,že ak niekto má jediný príjem 550€,zaplatí do ZP 552€.To musíte zle vykladať zákon,lebo toto nie je ani u CHáveza vo Venezuele.
Anna123
11.12.10,15:56
Aj mňa by to potešilo, keby to bolo inak.
Kvaka
11.12.10,16:13
Nie som účtovník,ale domnievam sa že do ZP sa budú platiť odvody z príjmov,ktoré podliehajú dani z príjmu(okrem výnimiek).Keďže príjem 500€ je od dane oslobodený,nevidím dôvod platiť z neho ZP a vôbec sa v ZP registrovať.Je možné,že ak dám na manželku max.príjem,z ktorého sa neplatí daň z príjmu (asi to bude 1779,65) a nemusí podávať DP(alebo podá s 0) tak tiež si myslím,že do ZP sa z týchto príjmov nepodliehajúcich dani nič neplati. To bola predsa prezentovaná filozofia: Platiť do ZP zo všetkého,z čoho sa platí daň z príjmu.Je absurdné,aby nezamestnaný prenajímateľ neplatil daň z príjmu,lebo ten príjem sa nedaní a súčasne z tohto príjmu platil do Zp
Ja si myslím toto isté, a ak sa na manželku napíše príjem z prenájmu 2279,6€, oslobodených bude mať 500€, tak zdaniteľný príjem je 1779,6€, čo je menej ako jedna polovica 19,2 násobku platného ŽM (0,5x19,2 x 185,38), nie je povinná podať DP, nemá teda základ dane.
jurga
11.12.10,17:44
Ja si myslím toto isté, a ak sa na manželku napíše príjem z prenájmu 2279,6€, oslobodených bude mať 500€, tak zdaniteľný príjem je 1779,6€, čo je menej ako jedna polovica 19,2 násobku platného ŽM (0,5x19,2 x 185,38), nie je povinná podať DP, nemá teda základ dane.

A ešte keby ste doplnila,že keď nepodáva DP,automaticky neplatí odvody do ZP bolo v tejto mizérií trocha radosti.
Kvaka
11.12.10,17:48
A ešte keby ste doplnila,že keď nepodáva DP,automaticky neplatí odvody do ZP bolo v tejto mizérií trocha radosti.
To asi zabudli do zákona dať. Alebo je to niekde schované a neviditeľné?:D:D:D
Katija
11.12.10,18:31
Ja si myslím toto isté, a ak sa na manželku napíše príjem z prenájmu 2279,6€, oslobodených bude mať 500€, tak zdaniteľný príjem je 1779,6€, čo je menej ako jedna polovica 19,2 násobku platného ŽM (0,5x19,2 x 185,38), nie je povinná podať DP, nemá teda základ dane.To je všetko pravda, daň nezaplatí, ale preddavkom vo výške 12 x 46,06=552,72 do ZP sa nevyhne.
V tom je celý vtip, že ak bude prenajímať musí preddavky platiť ako SZČO a ak nebude prenajímať, ani nebude mať žiadny iný príjem, tak ich musí zaplatiť ako samoplatiteľ. Ak nepodá žiadne DP, tak sa zaplatené preddavky pokladajú za zaplatené poistné a hotovo.
Nemá ani prečo robiť RZZP, lebo sa jej nič zo ZP nevráti.
Kvaka
11.12.10,18:44
To je všetko pravda, daň nezaplatí, ale preddavkom vo výške 12 x 46,06=552,72 do ZP sa nevyhne.
V tom je celý vtip, že ak bude prenajímať musí preddavky platiť ako SZČO a ak nebude prenajímať, ani nebude mať žiadny iný príjem, tak ich musí zaplatiť ako samoplatiteľ. Ak nepodá žiadne DP, tak sa zaplatené preddavky pokladajú za zaplatené poistné a hotovo.
Nemá ani prečo robiť RZZP, lebo sa jej nič zo ZP nevráti.
Ja viem, Katija, ale to bude určite bomba pre tých, čo za nízky peniaz prenajímajú nehnuteľnosti. To, že nebudú musieť robiť ročné zúčtovanie ZP je v novele v § 19 ods. 1 písm. d), ale je tam tiež, že preukazovanie skutočností podľa § 13 a § 19 sa upraví dohodou DR SR a úradu. Chápem to aj ako preukazovanie základu dane.
Kvaka
11.12.10,18:59
No a ešte poznámka. Osobám poberajúcim RP, alebo dávky NP, alebo náhradu príjmu pri PN, alebo ktorým trvá PN po uplynutí podporného obdobia sa minimálny základ znižuje pomerne k počtu dní, za ktoré im platí zdravotné poistenie štát. To bude zase špekulácií so zrušovaním registrácie prenájmu, komu sa to oplatí a komu nie. Tí, čo majú maximálny VZ z iného podnikania, budú zase mimo. Iba sa presunie nejaké euro od zamestnávateľa k zamestnancovi.
Anna123
11.12.10,18:59
Kvaka- poprosím o vysvetlenie pri výpočte dane, v príkladoch p. Motyčkovej sa nikde nespomínajú násobky životného minima? Ďakujem.
Kvaka
11.12.10,19:03
Kvaka- poprosím o vysvetlenie pri výpočte dane, v príkladoch p. Motyčkovej sa nikde nespomínajú násobky životného minima? Ďakujem.
Anna, pozri si § 32 ods. 1 zákona o DP.
Katy a R
11.12.10,19:04
.. bude to vlastne takisto ako v prípade podnikania na živnosť .. ak sa nedarí a príjem je malý (prípadne aj žiadny), daň platiť nevyjde - ale zdravotné poistenie sa platiť musí .. :mad:

Nuž čo, keď prenajímatelia sú od januára szčo... :mee::mee: .. ale len pre ZP.
Katija
11.12.10,19:08
Ja viem, Katija, ale to bude určite bomba pre tých, čo za nízky peniaz prenajímajú nehnuteľnosti. To, že nebudú musieť robiť ročné zúčtovanie ZP je v novele v § 19 ods. 1 písm. d), ale je tam tiež, že preukazovanie skutočností podľa § 13 a § 19 sa upraví dohodou DR SR a úradu. Chápem to aj ako preukazovanie základu dane.
Bomba to bude, keď si to uvedomia.
Najviac to postihuje vybrané skupiny poistencov štátu. Verím, že ani netušia, čo ich čaká. Ak takýto poistenci (študenti, dôchodcovia atd... ) budú prenajímať nehnuteľnosti a ročný príjem bude nižší ako tých 552,72, tak budú ešte poisťovni doplácať z vlastného vrecka.
Na to neboli doteraz zvyknutí.
jess
11.12.10,19:21
Poprosím o výpočet. Manželia prenajímajú bytový dom. On je SZČO. Prenájom zdaňuje a DP podáva iba manželka, ktorá je inak zamestnaná za pol min.mzdy. Uplatňuje si skutočné výdavky a príjem z prenájmu je cca 27.000 eur/rok. Koľko bude platiť odvody do ZP ? Z akého vymer.základu ? Musí sa znovu zaregistrovať do ZP z titulu prenájmu, keď už platí ako zamestnanec ?
jess
11.12.10,19:26
A ešte sa opýtam, či toto (odvody do ZP) platí aj v prípade, že manželia (dôchodcovia) príležitostne prenajímajú izby - turistom.
Jana Motyčková
11.12.10,19:30
Nie som účtovník,ale domnievam sa že do ZP sa budú platiť odvody z príjmov,ktoré podliehajú dani z príjmu(okrem výnimiek).Keďže príjem 500€ je od dane oslobodený,nevidím dôvod platiť z neho ZP a vôbec sa v ZP registrovať.Je možné,že ak dám na manželku max.príjem,z ktorého sa neplatí daň z príjmu (asi to bude 1779,65) a nemusí podávať DP(alebo podá s 0) tak tiež si myslím,že do ZP sa z týchto príjmov nepodliehajúcich dani nič neplati. To bola predsa prezentovaná filozofia: Platiť do ZP zo všetkého,z čoho sa platí daň z príjmu.Je absurdné,aby nezamestnaný prenajímateľ neplatil daň z príjmu,lebo ten príjem sa nedaní a súčasne z tohto príjmu platil do Zp
To, či musí byť szčo pre ZP závisí jedine od toho, či má pridelené DIČ. Ak má pridelené DIČ, je szčo pre ZP a ak nie je zamestnanec alebo nepoberá rodičovký príspevok, tak má stanovené minimálny VZ a ten je 329,06€. Je to rovanko ako u živnostníkov, čo majú živnosť v šuflíku (bez príjmu) - majú DIČ, ak nie sú zamestnanci alebo RP, musia platiť z minima.
Ak mi daniari povedia, že keď mám z prenájmu príjem do 500 eur, tak nemusím mať DIČ, tak potom súhlasím s tým, že na ZP nepatím nič.
Jana Motyčková
11.12.10,19:36
Poprosím o výpočet. Manželia prenajímajú bytový dom. On je SZČO. Prenájom zdaňuje a DP podáva iba manželka, ktorá je inak zamestnaná za pol min.mzdy. Uplatňuje si skutočné výdavky a príjem z prenájmu je cca 27.000 eur/rok. Koľko bude platiť odvody do ZP ? Z akého vymer.základu ? Musí sa znovu zaregistrovať do ZP z titulu prenájmu, keď už platí ako zamestnanec ?
27000 je príjem z prenájmu, alebo základ dane? Keďže z titulu prenájmu je szčo, musí sa v ZP prihlásiť ako szčo.
Kvaka
11.12.10,19:37
Poprosím o výpočet. Manželia prenajímajú bytový dom. On je SZČO. Prenájom zdaňuje a DP podáva iba manželka, ktorá je inak zamestnaná za pol min.mzdy. Uplatňuje si skutočné výdavky a príjem z prenájmu je cca 27.000 eur/rok. Koľko bude platiť odvody do ZP ? Z akého vymer.základu ? Musí sa znovu zaregistrovať do ZP z titulu prenájmu, keď už platí ako zamestnanec ?
Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby je vo výške podielu základu dane z príjmu z prenájmu, dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie, a koeficientu 2,14, najmenej však 329,06€.
Ten základ dane na účely ZP z prenájmu bude z daňového priznania. Je to príjem za prenájom znížený o 500€, a znížený o výdavky, ktoré si bude uplatňovať spôsobom, ako doteraz.
Jana Motyčková
11.12.10,19:42
A ešte sa opýtam, či toto (odvody do ZP) platí aj v prípade, že manželia (dôchodcovia) príležitostne prenajímajú izby - turistom.
Ak tu nejaký lepší expert na dane ako ja napíše, že môžu ten prenájom dať v DP do §8 a nemusia mať pridelené DIČ (čo si myslím, že nemôžu), tak ak by nemuseli podávať dp, neplatili by ani ZP.
Ak majú DIČ, zaplatia tak ako bolo napísné predtým - 46 eur mesačne.
jacekova
11.12.10,19:50
čítam, čítam a človeku je z tohoto až do plaču...

som na rodičovskej dovolenke. prenajímam svoj byt (nadobudnutý pred manželstvom).
buď:
1)od 1.1.2011 sa prihlásim v ZP ako SZČO z titulu prenájmu a budem platiť cca 46€/mes. (552€ ročne približne)
2)alebo sa vrátim do zamestnania, malého dám do jasiel, znížia mi RP z 256€ na...?€ a už sa nemusím prihlásiť do ZP ako SZCO,lebo budem zamestnanec?

poprosím poradiť s tou možnosťou 2)
Kvaka
11.12.10,19:53
čítam, čítam a človeku je z tohoto až do plaču...

som na rodičovskej dovolenke. prenajímam svoj byt (nadobudnutý pred manželstvom) mesačne za 330€.
buď:
1)od 1.1.2011 sa prihlásim v ZP ako SZČO z titulu prenájmu a budem platiť cca 46€/mes. (552€ ročne približne)
2)alebo sa vrátim do zamestnania, malého dám do jasiel, znížia mi RP z 256€ na...?€ a už sa nemusím prihlásiť do ZP ako SZCO,lebo budem zamestnanec?

poprosím poradiť s tou možnosťou 2)
Budeš sa musieť vždy prihlásiť, podľa zákona o zdravotnom poistení si SZČO.
jacekova
11.12.10,19:57
Budeš sa musieť vždy prihlásiť, podľa zákona o zdravotnom poistení si SZČO.


a ak by som sa vrátila do zamestnania, musela by som aj tak platiť to ZP z prenájmu???
mám v tom trochu dosť chaoz
jess
11.12.10,19:59
27000 je príjem z prenájmu, alebo základ dane? Keďže z titulu prenájmu je szčo, musí sa v ZP prihlásiť ako szčo.

Ospravedlňujem sa. 27.000 eur je celkový príjem. Keďže dom aj odpisujú a ešte si uplatňujú aj skutočné výdavky, tak im ani základ dane nevyjde. Daň teda neplatia. Takže ani odvody, či ? Už som z toho .....
Katija
11.12.10,20:03
čítam, čítam a človeku je z tohoto až do plaču...

som na rodičovskej dovolenke. prenajímam svoj byt (nadobudnutý pred manželstvom) mesačne za 330€.
buď:
1)od 1.1.2011 sa prihlásim v ZP ako SZČO z titulu prenájmu a budem platiť cca 46€/mes. (552€ ročne približne)
2)alebo sa vrátim do zamestnania, malého dám do jasiel, znížia mi RP z 256€ na...?€ a už sa nemusím prihlásiť do ZP ako SZCO,lebo budem zamestnanec?

poprosím poradiť s tou možnosťou 2)Ak máš pridelené DIČ, do ZP sa prihlásiť musíš aj keby si bola zamestnanec.
Ale keď budeš na rodičovskej dovolenke celý rok, nebudeš musieť platiť tie minimálne preddavky. Poistné zaplatíš až v RZZP zo skutočného vymeriavacieho základu.
Katija
11.12.10,20:08
a ak by som sa vrátila do zamestnania, musela by som aj tak platiť to ZP z prenájmu???
mám v tom trochu dosť chaoz
Keď ti v DP vyjde základ dane z prenájmu, tak áno.
Katija
11.12.10,20:09
Ospravedlňujem sa. 27.000 eur je celkový príjem. Keďže dom aj odpisujú a ešte si uplatňujú aj skutočné výdavky, tak im ani základ dane nevyjde. Daň teda neplatia. Takže ani odvody, či ? Už som z toho .....
Ak je ako píšeš zamestnaná a nebude mať základ dane z prenájmu, tak nebude ani platiť poistné.
jurga
11.12.10,20:14
To je všetko pravda, daň nezaplatí, ale preddavkom vo výške 12 x 46,06=552,72 do ZP sa nevyhne.
V tom je celý vtip, že ak bude prenajímať musí preddavky platiť ako SZČO a ak nebude prenajímať, ani nebude mať žiadny iný príjem, tak ich musí zaplatiť ako samoplatiteľ. Ak nepodá žiadne DP, tak sa zaplatené preddavky pokladajú za zaplatené poistné a hotovo.
Nemá ani prečo robiť RZZP, lebo sa jej nič zo ZP nevráti.

Prečo do toho ťaháte samoplatiteľa?Ešte raz sa opýtam a odpovede budem čítať pomaly,lebo si tu pripadám ako nechápavý.
Napríklad:Manželka nezamestnaná,vedená na ÚP, nepoberá žiadne dávky.Do VZP platí za ňu štát.Má jediný príjem z prenájmu 550€ ročne(garáž).Podľa Vás zaplatí do ZP 552€?
Katija
11.12.10,20:20
Prečo do toho ťaháte samoplatiteľa?Ešte raz sa opýtam a odpovede budem čítať pomaly,lebo si tu pripadám ako nechápavý.
Napríklad:Manželka nezamestnaná,vedená na ÚP, nepoberá žiadne dávky.Do VZP platí za ňu štát.Má jediný príjem z prenájmu 550€ ročne(garáž).Podľa Vás zaplatí do ZP 552€?Áno, ako SZČO.
jurga
11.12.10,20:26
Ak je to tak,potom je ten zákon v rozpore s ústavou,len ho nemá kto napadnúť.
Kvaka
11.12.10,20:29
Ročné zúčtovanie takáto SZČO nie je povinná podať, a čo keď ho podá?
Katija
11.12.10,20:36
Ročné zúčtovanie takáto SZČO nie je povinná podať, a čo keď ho podá?Tak bude podané. Výjde jej v ňom, že zaplatené preddavky sa rovnajú minimálnemu poistnému, ktoré ako SZČO musí za rok zaplatiť a tak nič nedopláca a ani nič neddostane.
Kým sa zákon nezmení tak to platí takto.
jurga
11.12.10,20:40
To teda znamená,že p.Mihál,ktorý roky pomáhal,vymyslel niečo,čo človeku bude prinášať z prenájmu namiesto chechtákov mínus a štátu 552€ ročne.
Katija
11.12.10,20:48
To teda znamená,že p.Mihál,ktorý roky pomáhal,vymyslel niečo,čo človeku bude prinášať z prenájmu namiesto chechtákov mínus a štátu 552€ ročne.Len pre poriadok. Táto novela vznikla na úplne inom ministerstve.
betka
11.12.10,20:52
A ešte sa opýtam, či toto (odvody do ZP) platí aj v prípade, že manželia (dôchodcovia) príležitostne prenajímajú izby - turistom.

Jess, prúser jak Brno.
Prenájom izieb turistom nie je prenájmom, buď ide o
- o ubytovanie v súkromí
- hotel, motel, penzion, ubytovňa ...

Teda ide o ubytovacie služby., na kt. je potrebné živnostenské oprávnenie vždy. Nejde o príležitostnú činnosť, neposkytnú tieto ubytovacie služby raz, dvakrát za rok, ale opakovane.


Zákon o DPH nepriamo definuje, čo sa rozumie ubytovacím zariadením,

38/(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo iná ubytovňa pri poskytnutí krátkodobého ubytovania, ktorým sa rozumie ubytovanie na obdobie kratšie ako tri mesiace, chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

Ďalej tu máme živnostenský zákon:

§ 30
(http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-6-2010-a.html#hore)
(1) Podnikateľ je povinný prevádzkareň označiť najneskôr v deň začatia prevádzkovania živnosti. Spôsob označenia prevádzkarne určujú osobitné predpisy. 33)

(2) Kategorizáciu ubytovacích zariadení a klasifikačné znaky na ich zaraďovanie do tried upraví Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky všeobecne záväzným právnym predpisom.

Ubytovacím zariadením podľa tejto kategorizácie je budova, priestor, plocha, v kt. sa verejnosti poskytuje za úhradu prechodné ubytovanie. a s ním spojené služby (napr. upratovanie).

Takže títo dôchodcovia neprenajímajú, ale poskytujú ubytovacie služby. NA čo potrebujú živnostenské oprávnenie. Ak by ubytovávali turistov rodinu Mrkvičkovcov viac ako na tri mesiace (čo nie sú turisti), potom by išlo o prenájom.

Ak sa poskytuje toto prechodné ubytovanie BEZ živnostenského oprávnenia, ide o neoprávnené podnikanie. A tot už nejdem rozoberať ...

A toto som bola mimotemy, ale chcela som ozrejmiť skutočnosti, kt. sa dopúšťa som si istá ak poviem min. 60% populácie, kt. prenajíma.
Kvaka
11.12.10,20:59
Tak bude podané. Výjde jej v ňom, že zaplatené preddavky sa rovnajú minimálnemu poistnému, ktoré ako SZČO musí za rok zaplatiť a tak nič nedopláca a ani nič neddostane.
Kým sa zákon nezmení tak to platí takto.
Tak dúfam, že sa stihne zákon dovtedy novelizovať, aby sa vrátil rozdiel zaplatených minimálnych odvodov a odvodov podľa skutočného VZ. Predsa zadarmo nemôže nikto prenajímať, či áno? To by nebol príjem z prenájmu pre vlastníka nehnuteľnosti, ale príjem pre štát.
betka
11.12.10,21:04
Právna úprava ZP je nadradená zákonu o ZDP, nemá s ním nič spoločné. ZDP mi hovorí lrn to, kedy podávam DP, či ho mám podať, ako vypočítam daˇn, čo je od dane oslobodené....

ZP mi definuje kto je SZČO, teda ako už bolo uvedené, každý, kto prenajíma.

Myslím si, že ak má niekto príjem z prenájmu ročný cca 600 €, neoplatí sa prenajímať, nakoľko ako už uviedli dievčence, bude platiť odvody do ZP 552 a zvyšok 48 €, kt. by prípadne mohli ostať, budú zahrňať iné poplatky, čas strávený vybavovačkami, prípadne zaplatením tomu, kt. týmto ľudkom urobi RZZP, poštovné .......

mimotemy, a nie len v tomto prípade, ale v týchto našich novelách je strašne veľa medzier, kt. sú nedokonalé, neúplné....
Rozalka
11.12.10,21:22
Ušité horúcou ihlou .... a to ešte v zákone o SocPo vymysleli "nepravidelný" príjem ...
betka
11.12.10,21:27
Rozálka, ešte že som ja "veľký" odborník na odvody. A ten "nepravidelný" príjem by som nevedela ani hľadať, a nie to definovať čo to je. Ozrejmite nám, budeme mať niečo pokope.
truch
11.12.10,22:22
Mne z toho všetkého, čo som tu prečítala vyplýva, že ak vlastním nehnuteľnosť a prenájmem ju, ja nebudem mať nič, 2€ zaplatím štátu ja a pošlem mu celý prenájom:( To je teda paráda!!! ktorá dobrá vysoko inteligentná duša tam hore to takto posr....??
vmsux
12.12.10,10:12
Z prenajmu sa stale budu dat uplatnovat pausalne vydavky vo vyske 40% a aj odpocitatelna polozka 500 EUR? V novinach posali, ze ano, ale ohladom odpocitatelnej polozky si nie som isty.
Anna123
12.12.10,10:34
výdavky 40% a aj odpoč. položka 500€.
jess
12.12.10,12:07
Jess, prúser jak Brno.
Prenájom izieb turistom nie je prenájmom, buď ide o
- o ubytovanie v súkromí
- hotel, motel, penzion, ubytovňa ...

Teda ide o ubytovacie služby., na kt. je potrebné živnostenské oprávnenie vždy. Nejde o príležitostnú činnosť, neposkytnú tieto ubytovacie služby raz, dvakrát za rok, ale opakovane.


Zákon o DPH nepriamo definuje, čo sa rozumie ubytovacím zariadením,

38/(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo iná ubytovňa pri poskytnutí krátkodobého ubytovania, ktorým sa rozumie ubytovanie na obdobie kratšie ako tri mesiace, chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

Ďalej tu máme živnostenský zákon:

§ 30

(1) Podnikateľ je povinný prevádzkareň označiť najneskôr v deň začatia prevádzkovania živnosti. Spôsob označenia prevádzkarne určujú osobitné predpisy. 33)

(2) Kategorizáciu ubytovacích zariadení a klasifikačné znaky na ich zaraďovanie do tried upraví Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky všeobecne záväzným právnym predpisom.

Ubytovacím zariadením podľa tejto kategorizácie je budova, priestor, plocha, v kt. sa verejnosti poskytuje za úhradu prechodné ubytovanie. a s ním spojené služby (napr. upratovanie).

Takže títo dôchodcovia neprenajímajú, ale poskytujú ubytovacie služby. NA čo potrebujú živnostenské oprávnenie. Ak by ubytovávali turistov rodinu Mrkvičkovcov viac ako na tri mesiace (čo nie sú turisti), potom by išlo o prenájom.

Ak sa poskytuje toto prechodné ubytovanie BEZ živnostenského oprávnenia, ide o neoprávnené podnikanie. A tot už nejdem rozoberať ...

A toto som bola mimotemy, ale chcela som ozrejmiť skutočnosti, kt. sa dopúšťa som si istá ak poviem min. 60% populácie, kt. prenajíma.

Práve som rozprávala so svokrou a tá mi tvrdila, že sa boli začiatkom roka pýtať na DÚ viacerí takto "postihnutí" a že to vraj pre nich neplatí, pretože, keď príde turista sa ubytovať, ona im dá kľúče a po pár dňoch turista kľúče vráti. Oni ako prenajímatelia do priestoru nevstupujú, neposkytujú im žiadne služby, ani stravovanie, ani upratovanie (ako v hoteli). Je to čistý prenájom priestoru - ubytovanie v súkromí. Má na to aj papier z vyjadrením DÚ na tento konkrétny prípad.
sisa007
12.12.10,19:36
Prosim, pocitam spravne ake odvody a dan zaplatime za rok 2011 z prijmu z prenajmu? Vopred dakujem moc za radu.

uplatnujem si 40% pausalne vydavky

prenajom je 400 EUR mesačne x 12 mesiacov = 4800 EUR rocne

sumu 4800 EUR delime dvoma kedze ide o bezpodielove spoluvlastnictvo manzelov

2400 EUR – 500 EUR odpocitatelna polozka = 1900 EUR

1900 z toho 40% dole pausalne vydavky 1140 EUR = /(deleno) 2,14 = 532 EUR z toho 14 percent = 74,60 EUR zdravotne odvody

dan z prijmu 19% z 1140 EUR = 216,60 EUR dan z prijmu

74,60 + 216,60 = 291,20 EUR = 12,13% na odvody a dane = 582,40 EUR

Dakujem za radu
58vlasta
12.12.10,21:04
Teda, potešila som sa maximálne...:eek: Ako invalidná dôchodkyňa, ktorá prenajíma byt,a za nie veľký peniaz, ešte platiť odvody do ZP! Registrovať sa ako SZČO??? Srdce mi plesá ... Musím zavolať asi na DÚ, aby som to správne pochopila, lebo človek sa nemá kde poriadne dočítať, čo to vlastne vymysleli a schválili. A prečo práve do ZP odvody? :confused::confused:
Heleč
13.12.10,10:11
Prosim, pocitam spravne ake odvody a dan zaplatime za rok 2011 z prijmu z prenajmu? Vopred dakujem moc za radu.

uplatnujem si 40% pausalne vydavky

prenajom je 400 EUR mesačne x 12 mesiacov = 4800 EUR rocne

sumu 4800 EUR delime dvoma kedze ide o bezpodielove spoluvlastnictvo manzelov

2400 EUR – 500 EUR odpocitatelna polozka = 1900 EUR

1900 z toho 40% dole pausalne vydavky 1140 EUR = /(deleno) 2,14 = 532 EUR z toho 14 percent = 74,60 EUR zdravotne odvody

dan z prijmu 19% z 1140 EUR = 216,60 EUR dan z prijmu

74,60 + 216,60 = 291,20 EUR = 12,13% na odvody a dane = 582,40 EUR

Dakujem za radu

nehovoríš či si SZČO alebo zamestnac.
truch
13.12.10,10:19
Teda, potešila som sa maximálne...:eek: Ako invalidná dôchodkyňa, ktorá prenajíma byt,a za nie veľký peniaz, ešte platiť odvody do ZP! Registrovať sa ako SZČO??? Srdce mi plesá ... Musím zavolať asi na DÚ, aby som to správne pochopila, lebo človek sa nemá kde poriadne dočítať, čo to vlastne vymysleli a schválili. A prečo práve do ZP odvody? :confused::confused:
DÚ s tým nemá nič spoločné, tento paškvil zákonu ovplyvní povinnosť od 1.1.2011 registrovať sa v ZP ako SZČO a tým pádom vzniká povinnosť platiť preddavky na ZP. Je to celé nedomyslené a štát príde o peniaze, veď ten kto by za týchto podmienok legálne prenajímal by nebol pri zmysloch. Vlastne by si štátu platila za to, že máš nejaký majetok, išiel by mu celý prenájom a k tomu ešte aj tvoja platba navyše. Celé je to úplna blbosť:(
januš1
13.12.10,12:18
Právna úprava ZP je nadradená zákonu o ZDP, nemá s ním nič spoločné. ZDP mi hovorí lrn to, kedy podávam DP, či ho mám podať, ako vypočítam daˇn, čo je od dane oslobodené....

ZP mi definuje kto je SZČO, teda ako už bolo uvedené, každý, kto prenajíma.

Myslím si, že ak má niekto príjem z prenájmu ročný cca 600 €, neoplatí sa prenajímať, nakoľko ako už uviedli dievčence, bude platiť odvody do ZP 552 a zvyšok 48 €, kt. by prípadne mohli ostať, budú zahrňať iné poplatky, čas strávený vybavovačkami, prípadne zaplatením tomu, kt. týmto ľudkom urobi RZZP, poštovné .......

mimotemy, a nie len v tomto prípade, ale v týchto našich novelách je strašne veľa medzier, kt. sú nedokonalé, neúplné....


Ak som príspevok p. Motyčkovej pochopila správne, tak prenajímať do cca 600 € sa stále ešte oplatí zamestnancom a mamičkám na materskej a rodičovskej dovolenke. Znevýhodnení sú poistenci štátu, za ktorých ZP platil štát.
Heleč
13.12.10,12:47
Ak som príspevok p. Motyčkovej pochopila správne, tak prenajímať do cca 600 € sa stále ešte oplatí zamestnancom a mamičkám na materskej a rodičovskej dovolenke. Znevýhodnení sú poistenci štátu, za ktorých ZP platil štát.

No ja som to pochopila tak, že neplatia preddavky a v RZZP si vysporiadajú ZP podľa skutočných príjmov - všetkých aj z prenájmu.


opravte ma, nech nehovorím nejaké blbosti :eek:
wallie
13.12.10,14:29
to zaplatené poistné na ZP si budú môcť prenajímatelia aspoň prirátať k 40% výdavkom v daňovom priznaní (teda aspoň myslím,....dúfam, že budú mať na to nárok rovnako ako živnostníci) i keď takým ktorí majú ozaj celoročne príjem z prenájmu len 500Eur to bude figu platné, tieto prípady sa asi poriešia tak, že sa vrátime do minulosti a bude sa prenajímať opäť viac načierno :(, inak sa to ozaj nikomu neoplatí pri tak nízkom príjme do 500-600 Eur....
deeda
14.12.10,16:09
Podla hovorkyne MZ (publikované pred schválením predmetnej novely) v prípade prenájmu neexistuje min. vymeriavací základ a prenajímatelia si múžu stanoviť ľubovoľnú výšku preddavku (aj nič). Čítala som nový zákon, ale neviem, či to platí alebo nie.
placke
14.12.10,22:50
predsa aj pre ZP musi byt uvedena hranica, kedz sa bude platit preddavky a poistne. Ved nie je mozne ak ako student mam prijem 200 eur z prenajmu mesacne aby som platil 46 eur preddavok a ten mi pri rocnom zuctovani nebude vrateny s prepocitanim na vymeriavaci zaklad, ktory bude ponizeny o vydavky a 500 eur oslobedenych pri prenajme.
Ak je to tak, tak je to schvalene okradanie a nikto nebude prenajimat s ohlasovacou povinnostou.
placke
14.12.10,23:01
v paragrafe 11 odst. 4 definuje SZCO ako FO ktora dovrsila 18 rokov a je registrovana v suvislosti so Zarobkovou cinnostou podla paragrafu 10b ost.1 písmeno b (to je prenajom) a ods. 2. a 3.
Ak je osoba studentom a nema 18 rokov ale prijem y prenajmu ma, stane sa SZCO?
Ved si to odporuje s danym paragrafom.
srska
15.12.10,08:24
Aký máte názor na toto:
- ak dá vlastník nehnuteľnosti písomný súhlas fyzickej osobe, ktorá je zároveň SZČO a je registrovaná na DÚ ako platiteľ dane z príjmu a ktorá má trvalý pobyt vo vlastníkovej nehnuteľnosti s prenajímaním poštovej schránky, ktorá je časťou nehnuteľnosti vlastníka, tretím osobám za odplatu, pričom vlastník v písomnom súhlase prehlási, že príjem z takéhoto prenájmu je príjmom tejto FO:


Otázka:
- musí sa FO alebo vlastník registrovať na DÚ resp. splniť oznamovaciu povinnosť na DÚ ohľadom prenájmu?
deeda
15.12.10,11:28
Mal by sa registrovat ten, kto prenajíma, a dokladovať na základe čoho prenajíma. Mám skúsenosť so zmluvou o výpožičke bytu od nerezidenta, ktorá bola potom prílohou nájomnej zmluvy vypožičiavateľa.
Katija
15.12.10,11:35
v paragrafe 11 odst. 4 definuje SZCO ako FO ktora dovrsila 18 rokov a je registrovana v suvislosti so Zarobkovou cinnostou podla paragrafu 10b ost.1 písmeno b (to je prenajom) a ods. 2. a 3.
Ak je osoba studentom a nema 18 rokov ale prijem y prenajmu ma, stane sa SZCO?
Ved si to odporuje s danym paragrafom.Čo s čím si odporuje?
Osoba do 18 rokov sa pre ZP nestane SZČO.
srska
15.12.10,13:18
Mal by sa registrovat ten, kto prenajíma, a dokladovať na základe čoho prenajíma. Mám skúsenosť so zmluvou o výpožičke bytu od nerezidenta, ktorá bola potom prílohou nájomnej zmluvy vypožičiavateľa.

Pre deeda: Ďalšia otázka je v súkromnej správe.
vmsux
15.12.10,13:55
Este pre informaciu pridavam vyjadrenie z nemenovanej najvacsej sukromnej zdravotnej poistovne:
"ak má fyzická osoba pridelené daňové identifikačné číslo z titulu príjmov plynúcich z prenájmu, musí sa ako SZČO prihlásiť do zdravotnej poisťovne do 31. januára 2011. Ako „SZČO“ musí začať platiť preddavky (prvýkrát splatné za január 2011 do 8. februára 2011); minimálna výška preddavku bude 46,06 eur (u osoby so zdravotným postihnutím 23,03 eur). Ak je však takáto osoba je aj „zamestnanec“ (t. j. súbeh), môže si určiť výšku preddavku ako začínajúca SZČO aj nulu a preto nebude z titulu SZČO platiť preddavky na poistné. Poistné z príjmov z prenájmu sa zistí po vykonaní a podaní ročného zúčtovania za rok 2011 (v roku 2012)."
sokrateska
15.12.10,23:40
Čím viac čítam, tým som domotanejšia, lebo viacero názorov sa tu rozchádza...A to som chcela poradiť priatelovi, čo si myslel, ze budem vedieť :(. Prosim, má v tom niekto už tak jasno, žeby vedel poradiť?
Priateľ je dôchodca, okrem dôchodku nemá žiaden iný príjem, ale prenajíma časť bytu za 200 € mesačne. Je prihlásený na DÚ a má pridelené DIČ.
Ako to teraz vlastne bude so starob.dôchodcami? Tiež musí mesačne odvádzať do ZP minimálne 46 €? Veď keď už proti bohu musí ako dôchodca odvádzať ZP, tak z uvedenej výšky by to tuším malo byť 6-7 € mesačne, aspoň tak by to malo vychádzať podľa ročného zúčtovania po zohľadnení paušál.výdavkov a odpočitateľ.položky. Neviete niekto, ako to má byť. Vraj zákon bol schválený 2.decembra, prečítala som ho celý, ale fakt nerozumiem :confused:. Prečítala som aj doložku vybraných vplyvov dúfajúc, že dačo napovie. Píše sa tam napríklad - Podľa navrhnutej legislatívy bude platiť dobrovoľne nezamestnaná osoba ročne cca 552 eur., tak ked títo budú musieť toľko platiť, tak aj dôchodci?
Ďakujem za radu.
jnowak
15.12.10,23:53
Ešte k bodu 2.Mohla by ako SZČO uplatniť aj nezdaniť. 3559,30,ale platila by aj odvody do SP.A najpodstatnejšie,že by musela poskytovať aj iné ako základné služby spojené s prenájmom,čo je dosť problém,tiež sa s ním borím.Je to tu na porade popísané od múdrejších.
Bod 2 (prenajimat ako SZCO) zvazujem iba kvoli moznosti uplatnit si nezdanitelnu cast. Co sa tyka odvodov do SP ako SZCO, tak minimalne do 30.6.2012 by sme ich nemuseli platit, ak som to spravne pochopil.
dadasv
16.12.10,07:56
Čím viac čítam, tým som domotanejšia, lebo viacero názorov sa tu rozchádza...A to som chcela poradiť priatelovi, čo si myslel, ze budem vedieť :(. Prosim, má v tom niekto už tak jasno, žeby vedel poradiť?
Priateľ je dôchodca, okrem dôchodku nemá žiaden iný príjem, ale prenajíma časť bytu za 200 € mesačne. Je prihlásený na DÚ a má pridelené DIČ.
Ako to teraz vlastne bude so starob.dôchodcami? Tiež musí mesačne odvádzať do ZP minimálne 46 €? Veď keď už proti bohu musí ako dôchodca odvádzať ZP, tak z uvedenej výšky by to tuším malo byť 6-7 € mesačne, aspoň tak by to malo vychádzať podľa ročného zúčtovania po zohľadnení paušál.výdavkov a odpočitateľ.položky. Neviete niekto, ako to má byť. Vraj zákon bol schválený 2.decembra, prečítala som ho celý, ale fakt nerozumiem :confused:. Prečítala som aj doložku vybraných vplyvov dúfajúc, že dačo napovie. Píše sa tam napríklad - Podľa navrhnutej legislatívy bude platiť dobrovoľne nezamestnaná osoba ročne cca 552 eur., tak ked títo budú musieť toľko platiť, tak aj dôchodci?
Ďakujem za radu.

Toto by aj mňa zaujímalo. Veď po odpočítaní 500,- Eur a 40% výdavkov môže byť vymeriavací základ aj cca 50,- Eur a starobný dôchodca z takéhoto základu ani neplatí poistné.
Takže musí od januára platiť preddavky a potom mu ich v ročnom zúčtovaní vrátia, alebo sa len v januári zaregistruje s nulovým základom, neplatí preddavky, a v ročnom zúčtovaní ZP vysporiada a ak bude treba tak doplatí?
aktaK
16.12.10,08:16
bohuzial, ja som to pochopila z tejto celej diskusie tak,
....ze starobnemu dochodcovi (tyka sa to aj mojej maminy)
nevratia ničového nič, samozrejme bude musiet platit tie minimalne preddavky do zdravotnej poistovne...
tiez si nevieme dat rady, co teraz?
dozvedeli sme sa to len toť, ani nemozme dat okamzitu vypoved najomnikom, taktiez zvysenie najomneho zrejme nepripada do uvahy.. poradte, co teraz???
cakat, ze naozaj znovelizuju tento nezmysel?
podpisal to uz prezident? alebo je tu este nejake svetielko nadeje...
Daggmar
16.12.10,08:45
Súhlasím s aktaK,študenti a dôchodci ktorí majú len príjem z prenájmu a sú evidovaný na DU sa musia k 1.1.2011 prihlásiť ako SZČO do ZP a platiť minimálme preddavky v sume 46,06 €. Len pri súbehu SZČO a zamestnanca nemusí táto osoba platiť preddavky ( ale tiež sa musia evidovať ) ak uvedú VZ nula a rozdiel si dorovnajú v RZZP.
bea
16.12.10,08:51
Súhlasím s aktaK,študenti a dôchodci ktorí majú len príjem z prenájmu a sú evidovaný na DU sa musia k 1.1.2011 prihlásiť ako SZČO do ZP a platiť minimálme preddavky v sume 46,06 €. Len pri súbehu SZČO a zamestnanca nemusí táto osoba platiť preddavky ( ale tiež sa musia evidovať ) ak uvedú VZ nula a rozdiel si dorovnajú v RZZP.
Myslím, že SZČO musí platiť preddavky už s toho titulu, že je SZČO a u neho je to tiež minimum vo výške 46,06 €.
Ester plus
16.12.10,08:55
Aj ja riešim podobný prípad dôchodca a príjmy z prenájmu. Napísala som aj písomný dotaz do vszp ako to bude v tomto prípade s preddavkami a RZZP. Dostala som odpoveď, že do 30-tich dní odpovedia. Asi by sme ich mali zasypať takýmito otázkami aby si všimli, kde je problém a riešili ho, alebo vyzváňať na infolinku a pýtať sa.
aktaK
16.12.10,08:57
moze takyto zakon vojst do platnosti? (resp. vosiel uz??)

mame teda vazne rozmyslat nad vypovedou z najmu, resp. zvysenim najomneho, alebo este cakat?? dokedy? prosim...
aktaK
16.12.10,09:05
Aj ja riešim podobný prípad dôchodca a príjmy z prenájmu. Napísala som aj písomný dotaz do vszp ako to bude v tomto prípade s preddavkami a RZZP. Dostala som odpoveď, že do 30-tich dní odpovedia. Asi by sme ich mali zasypať takýmito otázkami aby si všimli, kde je problém a riešili ho, alebo vyzváňať na infolinku a pýtať sa.

ester, dakujem za radu ...

ale skoda, ze zdravotna poistovna na to potrebuje az 30 dni na odpoved...
my (vsetci) to potrebujeme riesit asi uz teraz, vypoved a ani zvysenie najmu sa totiz neda riesit v termine 30 dni dozadu..... co teraz, vyhodit najomnika zo dna na den na ulicu, lebo aj zakon vznikol zo dna na den?
Daggmar
16.12.10,09:11
Myslím, že SZČO musí platiť preddavky už s toho titulu, že je SZČO a u neho je to tiež minimum vo výške 46,06 €.

Tiež som bola SZČO aj zamestnanec a neplatila som minimálne preddavky z titulu, že som už bola poistená ako zamestnanec. Rozdiel som vždy vyrovnala v RZZP. To by niekto musel platil aj viac ako max. VZ. To záleži podľa ZD v DP.
sokrateska
16.12.10,09:11
Máš úplnu pravdu "Ester plus". Tiež sa skúsim obrátiť na VSZP, ale mám takú skusenosť, že každá poisťovňa si zákon vysvetľuje po svojom a každá inak :confused:. Ale aj tak Ťa pekne prosím, ak by Tebe už odpovedali, daj vedieť aj nám tu. Veľmi ma to zaujíma a to nielen zo zvedavosti :(.
A o tomto,čo sa tu už spomínalo skôr - "Podla hovorkyne MZ (publikované pred schválením predmetnej novely) v prípade prenájmu neexistuje min. vymeriavací základ a prenajímatelia si môžu stanoviť ľubovoľnú výšku preddavku (aj nič). " - nevie z vás nikto? Alebo urobiť dotaz na ministerstvo zdravotníctva, či kam??
Daggmar
16.12.10,09:13
Na Infolinke sami zatial nevedia, už som tam volala ....
Krakonoš
16.12.10,09:28
Mám jednu otázku (možno hlúpu). Ak by vlastník nehnuteľnosti, ktorú prenajíma, prepísal tú nehnuteľnosť na dieťa do 18 rokov - prenajímateľom by bolo potom to dieťa. Tým by sa prenajímateľ vyhol plateniu poistného do ZP. Mýlim sa?
Ester plus
16.12.10,09:38
Ja viem, že pre nás je tých 30 dní lehota, ktorá nič nerieši. Ale myslím si, že ak ich zasypeme takýmito otázkami zoberú ich na vedomie a budú ju musieť riešiť. Preto si myslím že by sme mali žiadať písomné vyjadrenie alebo vyvolávať na tel. číslo.
Ester plus
16.12.10,09:45
Aj ja som volala na tel. číslo - kontaktné pre vszp a bolo mi povedané že novela zákona ešte nie je uverejnená v zbierke zákonov a že oni ešte nemôžu preto sa k zmenám vyjadrovať, lebo je predpoklad, že sa ešte môže všeličo zmeniť. Takže asi je potrebné písať, písať a písať....o tom čo nás trápi.
sokrateska
16.12.10,10:07
No ja teda tomu nerozumiem. Na tejto stranke dolu /naspodu/,
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=3426
sa uvádza, že zákon bol schváleny a daný do tlače, či vlastne redakcie? Vie niekto, čo to znamená? Veď aj zákon o TV a rozhlase prezident nepodpísal a aj tak je v platnosti. Tak zaváži ten prezidentov podpis, či nie? Platí už tento nezmysel so ZP, alebo nie?

III. čítanie
NZ bol prerokovaný na 9. schôdzi NR SR, uznesenie číslo 190 zo dňa 2. 12. 2010.

Výsledok štádia procesu: NZ postupuje do redakcie.

Priložené dokumenty:
Schválené znenie zákona NR113 (183 KB)
Us090190 (29 KB)

Nevie niekto kontakt na predsedu NRSR p.Sulíka? Veď keď je pod tým podpisaný a schválil to, tak by mal vedieť vysvetliť čo a ako, nie? Veď stále dáva do pozornosti svoje vzdelanie a vedomosti...
truch
16.12.10,10:13
poslala som otázku do Dôvery, uvidím či odpovedia a kedy, potom prilepím odpoveď
truch
16.12.10,10:19
sokrateska
16.12.10,10:21
vyskušam, ďakujem
dadasv
16.12.10,10:46
Myslím, že SZČO musí platiť preddavky už s toho titulu, že je SZČO a u neho je to tiež minimum vo výške 46,06 €.

Už pár rokov účtujem starobnému dôchodcovi, ktorý je len SZčO. V 1.ročnom zúčtovaní mu preddavky vrátili a nasledujúci rok platí nie z minima ale zo skutočného ZD za predchádzajúci rok (zvýšeného o dovody). Ak má stratu alebo nulový ZD preddavky mu vrátia celé a nasledujúci rok žiadne neplatí. Takže preto si myslím, že starobný dôchodca ak má nízky príjem aj z prenájmu bude platiť zdravotné len z tohoto skutočného ZD a nie z minima.

§11 ods. (9)Štát je platiteľom poistného za osobu uvedenú v odseku 8 písmeno a) až h), j), o), p) a u), ak
a) je len zamestnancom a v období, v ktorom sa považuje za osobu podľa odseku 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) a za zamestnanca, jej vymeriavací základ podľa § 13 ods. 1 až 5 pripadajúci na obdobie zamestnania nepresahuje úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b),
b) je len samostatne zárobkovo činnou osobou a v období, v ktorom sa považuje za osobu podľa odseku 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) a za samostatne zárobkovo činnú osobu, jej pomerná časť vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 6 pripadajúca na obdobie vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti nepresahuje úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b),
c) u nej dochádza v rozhodujúcom období postupne alebo súčasne k súbehu skutočností podľa písmen a) a b) a v období, v ktorom sa považuje za osobu podľa odseku 8 písm. a) až h), j), o), p) a u), úhrn jej vymeriavacích základov podľa písmen a) a b) nepresahuje úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b).
§ 13 ods.(19) Vymeriavací základ poistenca, ktorý bol v rozhodujúcom období poistencom štátu podľa § 11 ods. 8 písm. a) až h), j), o) a p) a splnil podmienky uvedené v § 11 ods. 9, je pomerná časť vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 10 prislúchajúca k počtu kalendárnych dní, počas ktorých nebol tento poistenec poistencom štátu.

(8) Výška preddavku na poistné

a) zamestnanca je najmenej vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. a)] z minimálneho základu podľa § 13 ods. 15 a 16 a najviac vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. a)] z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy,

b) samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá nie je súčasne zamestnancom ani osobou podľa § 11 ods. 8 písm. a) až h), j), o), p) a u)je najmenej vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. c)] z minimálneho základu podľa § 13 ods. 17 a 18 a najviac vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. c)] z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy,
c) samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá je súčasne zamestnancom alebo osobou podľa § 11 ods. 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) je najviac vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. c)] z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy, to znamená, že u poistencov štátu je určený len max. preddavok, minimálny nie. (tak isto ako u zamestnancov.
Kvaka
16.12.10,10:56
No ja teda tomu nerozumiem. Na tejto stranke dolu /naspodu/,
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=3426
sa uvádza, že zákon bol schváleny a daný do tlače, či vlastne redakcie? Vie niekto, čo to znamená? Veď aj zákon o TV a rozhlase prezident nepodpísal a aj tak je v platnosti. Tak zaváži ten prezidentov podpis, či nie? Platí už tento nezmysel so ZP, alebo nie?

III. čítanie
NZ bol prerokovaný na 9. schôdzi NR SR, uznesenie číslo 190 zo dňa 2. 12. 2010.

Výsledok štádia procesu: NZ postupuje do redakcie.

Priložené dokumenty:
Schválené znenie zákona NR113 (183 KB)
Us090190 (29 KB)

Nevie niekto kontakt na predsedu NRSR p.Sulíka? Veď keď je pod tým podpisaný a schválil to, tak by mal vedieť vysvetliť čo a ako, nie? Veď stále dáva do pozornosti svoje vzdelanie a vedomosti...
No to je podľa legislatívneho procesu. Zákon bol schválený, prezident to môže vrátiť na prepracovanie, ak sa mu niečo nebude pozdávať, potom to opäť schváli parlament. Je to podľa legislatívnych pravidiel vlády. Snáď bude mať prezident rozum a tie prenájmy upraví. Aspoň u tých, čo iný príjem nemajú, mali by si stanoviť preddavky sami, zo skutočného VZ, alebo jednoducho zaplatiť ZP iba v ročnom zúčtovaní.
Kvaka
16.12.10,11:18
Už pár rokov účtujem starobnému dôchodcovi, ktorý je len SZčO. V 1.ročnom zúčtovaní mu preddavky vrátili a nasledujúci rok platí nie z minima ale zo skutočného ZD za predchádzajúci rok (zvýšeného o dovody). Ak má stratu alebo nulový ZD preddavky mu vrátia celé a nasledujúci rok žiadne neplatí. Takže preto si myslím, že starobný dôchodca ak má nízky príjem aj z prenájmu bude platiť zdravotné len z tohoto skutočného ZD a nie z minima. malo by to tak byť

§11 ods. (9)Štát je platiteľom poistného za osobu uvedenú v odseku 8 písmeno a) až h), j), o), p) a u), ak
a) je len zamestnancom a v období, v ktorom sa považuje za osobu podľa odseku 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) a za zamestnanca, jej vymeriavací základ podľa § 13 ods. 1 až 5 pripadajúci na obdobie zamestnania nepresahuje úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b),
b) je len samostatne zárobkovo činnou osobou a v období, v ktorom sa považuje za osobu podľa odseku 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) a za samostatne zárobkovo činnú osobu, jej pomerná časť vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 6 pripadajúca na obdobie vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti nepresahuje úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b),
c) u nej dochádza v rozhodujúcom období postupne alebo súčasne k súbehu skutočností podľa písmen a) a b) a v období, v ktorom sa považuje za osobu podľa odseku 8 písm. a) až h), j), o), p) a u), úhrn jej vymeriavacích základov podľa písmen a) a b) nepresahuje úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b).
§ 11 ods. 7 novela, je to inak

§ 13 ods.(19) Vymeriavací základ poistenca, ktorý bol v rozhodujúcom období poistencom štátu podľa § 11 ods. 8 písm. a) až h), j), o) a p) a splnil podmienky uvedené v § 11 ods. 9, je pomerná časť vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 10 prislúchajúca k počtu kalendárnych dní, počas ktorých nebol tento poistenec poistencom štátu.Aj § 13 je nový
(8) Výška preddavku na poistné

a) zamestnanca je najmenej vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. a)] z minimálneho základu podľa § 13 ods. 15 a 16 a najviac vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. a)] z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy,

b) samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá nie je súčasne zamestnancom ani osobou podľa § 11 ods. 8 písm. a) až h), j), o), p) a u)je najmenej vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. c)] z minimálneho základu podľa § 13 ods. 17 a 18 a najviac vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. c)] z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy,
c) samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá je súčasne zamestnancom alebo osobou podľa § 11 ods. 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) je najviac vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. c)] z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy, to znamená, že u poistencov štátu je určený len max. preddavok, minimálny nie. (tak isto ako u zamestnancov.Aj § 16 ods. 8 sa zmenil

Pozri si novelu, tam je to všetko inak.
sokrateska
16.12.10,11:34
Tak som to urobila trocha inak. Urobila som akysi "vycuc" tu spisanych problemov vcetne vysvetlenia /prilozila aj tuto linku porady/ a poslala na viacere adresy ministerstva zdravotnictva, co som nasla. A velmi apelovala na datumy! Teda, ze platnost zakona ma byt o 2 tyzdne ale zakon je akysi... No ako to slusne povedat? :mee:
Ak tam natrafim na slusneho a ochotneho cloveka, ktory dokonca bude vediet fundovane poradit, tak odpoved sem samozrejme pripojim.
sokrateska
16.12.10,14:07
Tak ludia, ja normalne neverim, ale je to tak, uz mam odpoved z ministerstva zdravotnictva. Sice nie presne taku, o aku som prosila, ale snad panboh zaplat aj za toto. Nakolko je to dost dlhe a ja prave musim odist, budem to citat az vecer, ale zatial tie zmeny prikladam pre vsetkych, ktorym by mohli pomoct. Ak na daco zaujimave pri citani natrafite, prosim, podelte sa aj s ostatnymi. Srdecna vdaka.
aktaK
16.12.10,14:31
...no, mna picne :o((

i ked mam vyhrady k tomu prikladu... VZ predsa dostaneme tak, ze este delime sumu cislom 2,14 nie? ci mam v tom nejasno?
ale pointa je v tom, ze min. preddavok za mesiac je tych cca 46 eur - bez ohladu na prijem starobneho dochodcu... jaaaj
aktaK
16.12.10,14:34
tu je ten priklad:

Príklad
Dôchodkyňa pani Marta má dôchodok 350 eur a príjem z prenájmu 400 eur mesačne. Aj ona sa bude musieť zaregistrovať a platiť ZP? Kedy ich reálne zaplatí prvýkrát?
• Ak ide o osobu, ktorá doteraz nebola samostatne zárobkovo činnou osobou a novelou zákona sa stáva takou osobou, môže si určiť, že z takejto činnosti bude platiť preddavky vo výške 0 eur. Musí sa do zdravotnej poisťovne prihlásiť ako samostatne zárobkovo činná osoba do 31. januára 2011. V ročnom zúčtovaní poistného za rok 2011 sa bude počítať zo základu dane z § 6, t.j. (400*12) - 500 = 4300 * 0,14 = 602. V ročnom zúčtovaní za rok 2011 z príjmov z prenájmu bude musieť táto osoba zaplatiť poistné vo výške 602 eur.

Príklad
Existuje nejaká hranica (resp. bude existovať podľa 1. januára), ako pri sociálnych odvodoch, od ktorej sa platia zdravotné odvody? Alebo ich bude musieť zaplatiť aj ten, kto má z prenájmu nejaký smiešne malý príjem (napr. 20 eur mesačne)?
• Je oslobodená suma 500 eur.

ale je tu este tento druhy priklad, takze je akasi vynimka....
onical
16.12.10,15:24
tu je ten priklad:

Príklad
Dôchodkyňa pani Marta má dôchodok 350 eur a príjem z prenájmu 400 eur mesačne. Aj ona sa bude musieť zaregistrovať a platiť ZP? Kedy ich reálne zaplatí prvýkrát?
• Ak ide o osobu, ktorá doteraz nebola samostatne zárobkovo činnou osobou a novelou zákona sa stáva takou osobou, môže si určiť, že z takejto činnosti bude platiť preddavky vo výške 0 eur. Musí sa do zdravotnej poisťovne prihlásiť ako samostatne zárobkovo činná osoba do 31. januára 2011. V ročnom zúčtovaní poistného za rok 2011 sa bude počítať zo základu dane z § 6, t.j. (400*12) - 500 = 4300 * 0,14 = 602. V ročnom zúčtovaní za rok 2011 z príjmov z prenájmu bude musieť táto osoba zaplatiť poistné vo výške 602 eur.

Príklad
Existuje nejaká hranica (resp. bude existovať podľa 1. januára), ako pri sociálnych odvodoch, od ktorej sa platia zdravotné odvody? Alebo ich bude musieť zaplatiť aj ten, kto má z prenájmu nejaký smiešne malý príjem (napr. 20 eur mesačne)?
• Je oslobodená suma 500 eur.

ale je tu este tento druhy priklad, takze je akasi vynimka....

Nechápem,prečo tam nedajú "vypuklejší" príklad:Príjem z prenájmu ročne 510€. 500€ je oslobodených a z 10€ zaplatí 46x12= 552€ do ZP!!!!!!!!!!!!!!
Príjem 510 a zaplatiť 552€ nemá nič spoločné so zdravým rozumom.
ESTER
16.12.10,17:56
[QUOTE=aktaK;1592448]tu je ten priklad:

Príklad
Dôchodkyňa pani Marta má dôchodok 350 eur a príjem z prenájmu 400 eur mesačne. Aj ona sa bude musieť zaregistrovať a platiť ZP? Kedy ich reálne zaplatí prvýkrát?
 Ak ide o osobu, ktorá doteraz nebola samostatne zárobkovo činnou osobou a novelou zákona sa stáva takou osobou, môže si určiť, že z takejto činnosti bude platiť preddavky vo výške 0 eur. Musí sa do zdravotnej poisťovne prihlásiť ako samostatne zárobkovo činná osoba do 31. januára 2011. V ročnom zúčtovaní poistného za rok 2011 sa bude počítať zo základu dane z § 6, t.j. (400*12) - 500 = 4300 * 0,14 = 602. V ročnom zúčtovaní za rok 2011 z príjmov z prenájmu bude musieť táto osoba zaplatiť poistné vo výške 602 eur.


V príklade uvádzajú že má príjmy z prenájmu 400 eur (je to nájom + inkaso?). Prečo v RZZP sa bude počítať zo základu dane nezníženého o 40% alebo skutočné výdavky? Sumu 4300 nedelia 2,14 ale rovno násobia O,14?
aktaK
16.12.10,18:14
mna tiez velmi zaujima ta hranica 500 eur, ci je to myslene uz ako danovy zaklad, t.j. uz po odpocitani nakladov...
vlastne sme sa dozvedeli len to, co doteraz sme aj vedeli, t.zn. NIČ...
Kvaka
16.12.10,18:34
V príklade uvádzajú že má príjmy z prenájmu 400 eur (je to nájom + inkaso?). Prečo v RZZP sa bude počítať zo základu dane nezníženého o 40% alebo skutočné výdavky? Sumu 4300 nedelia 2,14 ale rovno násobia O,14?
Lebo na MZ neovládajú zákon o dani z príjmov, a zrejme ani schválenú novelu vlastného zákona. Možno materiál bol pripravený skôr, ako v novele niečo pomenili. Nerozlišujú základ dane a príjem z prenájmu.
Kvaka
16.12.10,18:39
Stále bude platiť § 16 ods. 5 Ak samostatne zárobkovo činná osoba nevykonávala samostatnú zárobkovú činnosť v období uvedenom v odseku 2 písm. b) alebo jej základ dane v období uvedenom v odseku 2 písm. b) nie je známy, výšku preddavkov v uvedenom období si určí táto osoba sama.
Ale je tu odsek 8, kde je natvrdo napísané, aká je minimálna výška preddavku, je to najmenej z minimálneho základu. Nikde nie je napísané, ak tento zákon neustanovuje inak.
ESTER
16.12.10,18:42
Jedným z riešení je dať nájomníkom výpoveď z nájmu a vyvolať bytovú krízu. Veď prenajímať a doplácať je predsa hlúposť. Potom si to už konečne niekto všimne čo vymyslel.
aktaK
16.12.10,18:50
a mozno tymto zakonom chcu takto opat nastartovat trh s nehnutelnostami (bytmi), ktore majitelia nebudu chciet prenajimat so stratou, a ani na nich inak doplacat...

jaaj, ale to je prilis sibenicny termin, co teraz?? ani vypoved zo dna na den najomnikom dat nemozeme... nie je ziaden cas na rozhodnutie, prip. zmenu...
Katija
16.12.10,19:24
a mozno tymto zakonom chcu takto opat nastartovat trh s nehnutelnostami (bytmi), ktore majitelia nebudu chciet prenajimat so stratou, a ani na nich inak doplacat...

jaaj, ale to je prilis sibenicny termin, co teraz?? ani vypoved zo dna na den najomnikom dat nemozeme... nie je ziaden cas na rozhodnutie, prip. zmenu...
:D Zamestnať poistenca štátu od 1.1.2011 na superkrátky úväzok. Stačí ak zarobí 1 cent za mesiac a už bude platiť odvody z prenájmu podľa skutočnosti.
Možno je cieľom novely zvýšiť zamestnanosť.

Opravujem na základe príspevku číslo 132. že niekomu bude stačiť malý zárobok, ale niekomu nie. Záleží to od výšky dosiahnutých príjmov.
aktaK
16.12.10,19:39
katija, prosim, uved nejaky priklad...
starobny dochodca + aka zmluva + ake odvody do sp a zp..
ozaj by takato moznost bola?
Katija
16.12.10,20:04
katija, prosim, uved nejaky priklad...
starobny dochodca + aka zmluva + ake odvody do sp a zp..
ozaj by takato moznost bola?
Ozaj by bola, aj keď 1 cent za mesiac je extrémny príklad.
V podstate to umožňujú všetky zmluvy a vzťahy, okrem dohôd mimo pracovného pomeru, ktoré zakladajú nárok na príjem zo závislej činnosti.
Pozri si § 5 ods. 1 písm. a) až e) zákona o dani z príjmu. Tam sú uvedení všetci, ktorí sa pokladajú podľa zákona o ZP za zamestnancov za mesiace, v ktorých poberajú príjem zo závislej činnosti. Najbežnejším je pracovník v pracovnom pomere.
aktaK
16.12.10,20:17
katija dakujem, je mozne, ze bude musiet aj k niecomu takemu dojst, asi sa pripravime aj na tuto alternativu...
Katija
16.12.10,20:26
katija dakujem, je mozne, ze bude musiet aj k niecomu takemu dojst, asi sa pripravime aj na tuto alternativu...:o Čo už, keď je novela takáto a nie iná.
sokrateska
16.12.10,20:32
No, tak aj aj som docitala tu novelu zakona. Uprimne, neviem co povedat... Uz som parkrat zazila totalne somariny v zakonoch, dokonca ich aj prezila a dozila sa napravy, ale toto... To nie je utahovanie opaskov, to je v niektorych pripadoch likvidacne, totalne nedomyslene a maximalne nespravodlive. Casto sa mi smeju a klepkaju po hlave, ze este vzdy cakam na nejaku "spravodlivost", alebo aspon logiku, ale toto... Keby som aspon veriaca bola! Tak by som dufala, ze bozie mlyny melu sice pomaly, ale isto a na kazdeho raz pride. Ale takto? :( Nejde mi len o tych, v mnohych pripadoch fakt nespravodlivych 46,06 €! /nehovorim, ze ak moze niekto prenajimat barak za 2500 € mesacne, nuz dobre, nech z neho odvadza, kazdy spas cosi stoji/, ale o to, coho sa este mozeme dozit, co cakat? Nechcem zvelicovat a dramatizovat, ale ved uznajte - je toto normalne?! :confused:
aktaK
16.12.10,20:43
sokrateska, vystizne, co si napisala....

katija, este o jednu vec ta prosim, aby som mohla spavat.., skor, ako sa rozhodneme, co a ako.... pokial by starobny dochodca sa zamestnal, ako vyssie pises, potom v pripade prenajmu by platil v rzzp za najom "len" nejaku alikvotnu ciastku - teda ciastku, ktora by vysla zo skutocneho VZ - ale by to uz nebol ten "minimalny(e) likvidacny" mesacny preddavok?
Katija
16.12.10,21:03
sokrateska, vystizne, co si napisala....

katija, este o jednu vec ta prosim, aby som mohla spavat.., skor, ako sa rozhodneme, co a ako.... pokial by starobny dochodca sa zamestnal, ako vyssie pises, potom v pripade prenajmu by platil v rzzp za najom "len" nejaku alikvotnu ciastku - teda ciastku, ktora by vysla zo skutocneho VZ - ale by to uz nebol ten "minimalny(e) likvidacny" mesacny preddavok?
Áno, mal by súbeh zamestnanec+SZČO a za takéto obdobie neplatí pre poistenca minimálny vymeriavací základ. Preddavky by si mohol určiť nulové a v RZZP 2011 by zaplatil poistné ako SZČO zo skutočného vymeriavacieho základu. :) Bol by na tom ako všetci ostatní zamestnanci, ktorí budú prenajímať v roku 2011 nehnuteľnosť.
Opravujem na základe príspevku 132, v tom zmysle, že zo pri prenájme zo skutočného vymeriavacieho základu v RZZP zaplatia poistenci iba v tom prípade, ak majú mesačný príjem zo závislej činnosti vyšší ako 329,06 Eur
aktaK
16.12.10,21:12
aaach, tak tam je Bodrík zakopaný... tak, a teraz si uz mozem kludne lahnut... velka vdaka katija
sokrateska
16.12.10,21:25
ved ano, vsetko sa da akosi "obist", alebo to robit nacierno. Ale uraza ma, ze nas k tomuto nutia uplne nedomyslene zakony! Som asi fakt sprosta, ale stale sa mi jedna o princip! Ved ked je nieco spatne, je to spatne a treba to napravit nie? Ozaj politikom za tolko nestojime? To nik dnes uz nemysli aj na inych. Som z mnohych veci nahnevana, smutna a sklamana... :mee:
Ester plus
17.12.10,07:23
Takže, dokiaľ sa nič nezmení tak budeme uvažovať o zamestnaní starobného dôchodcu na skrátený úväzok napr. na 1 hod. na mesiac. Ale to by sme mu museli dať asi minimum t.j. minimálnu hodinovú mzdu. A z toho platiť odvody od 1.1.2011 do všetkých fondov na SP a ZP za starobného dôchodcu? Do 31.1.2011 aj keď bude zamestnancom budeme musieť starobného dôchodcu, ktorý poberá príjmy z prenájmu zaregistrovať v ZP ako SZČO? Suma v zamestnaní, ktorú mu dáme na hodinu neovplyvní výšku dôchodku? Ja si kladiem takého otázky aj keď ide v tomto prípade o malý príjem zo závislej činnosti. Ale jeden nikdy nevie.
Jana Motyčková
17.12.10,08:28
Áno, mal by súbeh zamestnanec+SZČO a za takéto obdobie neplatí pre poistenca minimálny vymeriavací základ. Preddavky by si mohol určiť nulové a v RZZP 2011 by zaplatil poistné ako SZČO zo skutočného vymeriavacieho základu. :) Bol by na tom ako všetci ostatní zamestnanci, ktorí budú prenajímať v roku 2011 nehnuteľnosť.
No, s týmto celkom nesúhlasím.
Asi takto - ak bude mať zo zamestnania 1cent mesačne a bude robiť rzzp, tak zo szčo (nájmu) doplatí z VZ 329,05 (do minimálneho základu) - viď §13 ods.9. Preddavky ako szčo samozrejme platiť takto nemusí, ale doplatí to v rzzp.
Jediná možnosť je taká, že by rzzp robiť nemusel! A kedy nemusí robiť rzzp? Keďže bol aj szčo aj zamestnanec, tak nemusí podať rzzp iba ak NEMÁ POVINNOSŤ PODAŤ DAŇOVÉ PRIZNANIE! a ak súčasne nemá príjmy z dividend nad 329,06 eura.
Kto nebude musieť podať DP - ten, ktorého úhrn príjmov (hrubých)neprekročí cca 1700 eur - presnú sumu niekto doplní, neviem z hlavy.

Toto sa dá použiť naozaj iba u dôchodcu, ktorý tie príjmy z prenájmu´má dosť nízke.
sokrateska
17.12.10,08:52
a tiež si myslím, že dôchodca, ktorý nemá nikoho z rodiny, alebo aspoň veľmi dobrých priateľov, živnostníkov si takéto "zamestnanie" nezoženie. Veď ktože bude behať s prihláškami, viesť mzdovú agendu, prirábať si robotu s odvodmi ap., len tak pre smutné oči dôchodcu a zmrvený zákon???
Katija
17.12.10,09:18
Janka, vďaka Vám za upozornenie ohľadne RZZP.
Toto je teda cesta len pre poistencov štátu, ktorých príjem z prenájmu bez oslobodených 500,- Eur + príjem zo závislej činnosti v roku 2011 neprekročí 1779,65 Eur (tak mi to vyšlo) a zároveň nebudú mať príjmy z dividend vyššie ako 329,06 Eur. Budú sa musieť akurát do 31.1.2010 zaregistrovať.
Ester plus
17.12.10,09:24
V ktorom paragrafe je to napísané že nemusí vykonať RZZP, lebo sa mi to nedarí nájsť. Zároveň rozmýšľam čo ak DÚ vyzve takéhoto daňovníka na podanie DP.
Kvaka
17.12.10,09:36
V ktorom paragrafe je to napísané že nemusí vykonať RZZP, lebo sa mi to nedarí nájsť. Zároveň rozmýšľam čo ak DÚ vyzve takéhoto daňovníka na podanie DP.
V § 19 ods. 1 písm. d), už podľa novely.
Povinnosť podať RZ sa nevzťahuje na poistenca, ktorému nevznikla povinnosť podať za rozhodujúce obdobie daňové priznanie okrem poistenca, ktorý mal príjem podľa § 10b ods. 1 písm. e) (dividendy) vyšší ako minimálny základ podľa § 13 ods. 10 (44,2% priemernej mesačnej mzdy).
Ester plus
17.12.10,09:45
Citujem "Keďže bol aj szčo aj zamestnanec, tak nemusí podať rzzp (http://) iba ak NEMÁ POVINNOSŤ PODAŤ DAŇOVÉ PRIZNANIE! a ak súčasne nemá príjmy z dividend nad 329,06 eura."
Takže táto možnosť pripadá len ak bol súbeh SZČO a zamestnanec? Lebo s tým § 19 odst. 1 d, mi to akosi nesedí.
Kvaka
17.12.10,10:01
Citujem "Keďže bol aj szčo aj zamestnanec, tak nemusí podať rzzp (http://) iba ak NEMÁ POVINNOSŤ PODAŤ DAŇOVÉ PRIZNANIE! a ak súčasne nemá príjmy z dividend nad 329,06 eura."
Takže táto možnosť pripadá len ak bol súbeh SZČO a zamestnanec? Lebo s tým § 19 odst. 1 d, mi to akosi nesedí.
Povinnosť podať ročné zúčtovanie sa nevzťahuje na každého takého poistenca, ktorý spĺňa podmienku, že nie je povinný podať DP. Len v prípade súbehu zamestnanie +SZČO nie je povinnosť platiť preddavky z minimálneho základu. Táto povinnosť je len u SZČO.
Ester plus
17.12.10,10:06
Tak prečo potom nemôže szčo v súbehu so zamestnaním poberať smiešne nízku mzdu, keď opäť citujem :
"No, s týmto celkom nesúhlasím.
Asi takto - ak bude mať zo zamestnania 1cent mesačne a bude robiť rzzp (http://), tak zo szčo (nájmu) doplatí z VZ 329,05 (do minimálneho základu) - viď §13 ods.9. Preddavky ako szčo samozrejme platiť takto nemusí, ale doplatí to v rzzp (http://)."
Kvaka
17.12.10,10:15
Tak prečo potom nemôže szčo v súbehu so zamestnaním poberať smiešne nízku mzdu, keď opäť citujem :
"No, s týmto celkom nesúhlasím.
Asi takto - ak bude mať zo zamestnania 1cent mesačne a bude robiť rzzp (http://), tak zo szčo (nájmu) doplatí z VZ 329,05 (do minimálneho základu) - viď §13 ods.9. Preddavky ako szčo samozrejme platiť takto nemusí, ale doplatí to v rzzp (http://)."
Ja si myslím, že ak SZČO + zamestnanec presiahne hranicu príjmu na podanie DP a vznikne mu povinnosť urobiť ročné zúčtovanie ZP, tak tam uvedie skutočný vymeriavací základ na ZP, teda údaj z DP, ktorým bude základ dane delený číslom 2,14.
Akurát je tam podmienka, že VZ na ZP je najmenej úhrn minimálnych základov, čo už je nad moju logiku. Takže akoby z každej činnosti musel mať minimálny základ?
Ester plus
17.12.10,10:24
Ja si myslím, že ak SZČO + zamestnanec presiahne hranicu príjmu na podanie DP a vznikne mu povinnosť urobiť ročné zúčtovanie ZP, tak tam uvedie skutočný vymeriavací základ na ZP, teda údaj z DP, ktorým bude základ dane delený číslom 2,14.

Čiže ak tú hranicu príjmu nepresiahnú, DP sa nepodá a RZZP sa nemusí tým pádom vykonať, ani ZP sa doplácať nebude. Každopádne ako obísť platenie preddavkov pri prenájme je mať súbeh szčo + zamestnanec?
zk24
17.12.10,10:35
Ahojte,

v tejto suvislosti by som sa chcela spytat - obcan s dvojitym obcianstvom, so zamestnanim aj v Rakusku, aj na Slovensku, v Rakusku este zivnostnik, na Slovensku spolocnik s.r.o. Prenajima nehnutelnost na slovensku (je registrovany, ma pridelene DIC)- plati dane.

Zo zamestnania na slovensku neplati odvody - plati ich do zahranicia, na zaklade potvrdenia E101 (aby neplatil odvody v oboch krajinch).

Co teraz, ked mu bude vznikat povinnost platit ZP aj z prenajmu nehnutelnosti? Bude ich platit tiez do rakuska, kedze odvody by mal clovek platit iba v jednej krajine?
Kvaka
17.12.10,11:12
Ahojte,

v tejto suvislosti by som sa chcela spytat - obcan s dvojitym obcianstvom, so zamestnanim aj v Rakusku, aj na Slovensku, v Rakusku este zivnostnik, na Slovensku spolocnik s.r.o. Prenajima nehnutelnost na slovensku (je registrovany, ma pridelene DIC)- plati dane.

Zo zamestnania na slovensku neplati odvody - plati ich do zahranicia, na zaklade potvrdenia E101 (aby neplatil odvody v oboch krajinch).

Co teraz, ked mu bude vznikat povinnost platit ZP aj z prenajmu nehnutelnosti? Bude ich platit tiez do rakuska, kedze odvody by mal clovek platit iba v jednej krajine?
Bude sa riadiť zákonom platným v Rakúsku, keďže tam platí odvody na ZP. Ak je v Rakúsku povinnosť platiť zdravotné odvody z príjmu z prenájmu, tak platiť bude tam. Si myslím.
m.hladka
17.12.10,13:34
Aj mňa to zaujíma.
Posúvam ...
Katy a R
17.12.10,19:08
v prílohe príspevku 111 je to riešené;) .... http://www.porada.sk/1592420-post111.html
Kvaka
17.12.10,21:01
Ja som to pochopila inak.
Pre zdravotné poistenie je ako SZČO definovaná aj FO, ktorá má príjem z prenájmu.
Pre SP je SZČO definovaná trochu inak, nie je tam FO, ktorá má príjem z prenájmu podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov. Je tam len FO, ktorá má príjem podľa § 6 ods. 1 a 2. V § 6 ods. 1 je uvedený príjem z podnikania a v § 6 ods. 2 iná samostatne zárobková činnosť.
Príjem z prenájmu je príjmom z podnikania podľa § 6 ods. 1 zákona o dani z príjmov len vtedy, ak je prenájom vykonávaný na živnosť.
Ale ak FO nemá na prenájom živnosť, jej príjem je príjmom podľa § 6 ods. 3 a platiť bude z neho len zdravotné odvody.
K tomuto príspevku doplňujem, čo som našla k výkladu príjmu z prenájmu podľa § 6 ods. 3, citujem z článku
Uplatnenie percentuálnych výdavkov v roku 2010
[ 30.06.2010 | 7-8/2010 | Daň z príjmov ] Ing. Silvia Jambrichová

Medzi príjmy z prenájmu nehnuteľností podľa § 6 ods. 3 ZDP nie je možné zaradiť príjmy z prenájmu nehnuteľností, ktoré:
• sú dosahované na základe živnostenského oprávnenia, nakoľko takéto príjmy z prenájmu patria medzi príjmy zo živnosti podľa § 6 ods. 1 písm. b) ZDP (prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je podľa § 4 ods. 1 živnostenského zákona živnosťou vtedy, ak sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom),
• daňovník využíva na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov z podnikania a z inej SZČ a v súvislosti s tým ich má zahrnuté v obchodnom majetku (účtuje o nich ako o majetku využívanom na podnikanie a inú SZČ), nakoľko takéto príjmy z prenájmu v nadväznosti na § 6 ods. 5 ZDP patria medzi príjmy z podnikania a z inej SZČ podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP, a to v závislosti od toho, na ktorú z uvedených činností daňovník nehnuteľnosť využíva.
milus7
19.12.10,13:09
Som SZCO som v prenajme za ktory platim rocne 5000,-EUR, ale zaroven davam dve miestnosti do prenajmu za ktore mam prijem rocne 3000,-EUR.
Musim platit predavok do ZP < dakujem za odpoved.
veronikasad
19.12.10,13:12
Som SZCO som v prenajme za ktory platim rocne 5000,-EUR, ale zaroven davam dve miestnosti do prenajmu za ktore mam prijem rocne 3000,-EUR.
Musim platit predavok do ZP < dakujem za odpoved.
tie dve miestnosti sú v budove, za ktoré platíš prenájom ako SZČO ?
milus7
19.12.10,13:30
ano je to v jednej budove pretoze vlastnik to chcel zmluvne len na jednu osobu , aby som si dalsie miestnosti nasla ja sama zakaznikov na najom.Som kadernicka a davam do najmu miestnost pre masera a druhu pre kozmeticku
este je tam jedna miestnost volna dakujem...
milus7
19.12.10,14:43
ano je to v jednej budove pretoze vlastnik to chcel zmluvne len na jednu osobu , aby som si dalsie miestnosti nasla ja sama zakaznikov na najom.Som kadernicka a davam do najmu miestnost pre masera a druhu pre kozmeticku
este je tam jedna miestnost volna dakujem...
betka
19.12.10,18:30
Hmmm, zvláštny je i ten par.::o:eek::eek:

Od odvodu na verejné zdravotné poistenie je oslobodený príjem
a) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b) a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
d) z predaja nehnuteľnosti alebo hnuteľnej veci vydanej oprávnenej osobe podľa osobitných predpisov, prijatý touto osobou,
e) z predaja majetku zahrnutého do konkurznej podstaty a z odpisu záväzkov pri konkurze alebo reštrukturalizácii, ktoré sú vykonané podľa osobitného predpisu, vrátane odpisu záväzkov voči veriteľom, ktorí v konkurze neuplatnili svoje pohľadávky voči daňovníkovi; obdobne sa postupuje aj pri odpise záväzkov u daňovníka, ktorý sa zrušuje zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku, a u daňovníka, ktorý sa zrušuje zrušením konkurzu z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty,
f) prijatý v rámci plnenia vyživovacej povinnosti podľa osobitného predpisu, a obdobné plnenie poskytované zo zahraničia,
g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
h) z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi zo zmluvy o budúcom prevode členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, uzavretej v čase do piatich rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom,
i) podľa § 8 ods. 1 písm. d) až f), ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur; ak takto vymedzený rozdiel medzi úhrnom príjmov a úhrnom výdavkov presiahne 500 eur, do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad takto ustanovenú sumu; ak daňovník súčasne dosiahol aj príjmy podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), uplatní sa oslobodenie od dane podľa písmena g) a podľa tohto písmena, najviac v úhrnnej výške 500 eur,
j) získaný nadobudnutím vlastníctva bytu ako náhrady za uvoľnený byt alebo prijatá náhrada za uvoľnený byt užívateľom bytu od oprávnenej osoby, ktorej bola vydaná nehnuteľnosť podľa osobitných predpisov alebo od dediča oprávnenej osoby, ktorej bola vydaná táto nehnuteľnosť, v ktorej sa takýto byt nachádza.

Príklad:
Teta s ujom predali rekreačnú chatku, kt. vlastnili 3 roky. ZD podľa par. 8 ZDP im vyšiel kladný. Nech sa páči, poďme platiť odvody do ZP.
Ale takto sa nevyrovnajú červené čísla v ZP, keď sa plytvá v zdravotníctve, doktori naháňajú body, predpisujú lieky, ľudia ich jedia ako lentilky, potom tieto lieky ničia iné orgány, potom opäť doktori, kt. predpíšu ďalšie lieky na zlyhávajúci orgán. :mee::mee:
Och, joj
sisa007
19.12.10,19:27
som dôchodca :-) (a netusim ci som SZČO alebo zamestnanec)
Daggmar
20.12.10,09:07
Betka pozri § 52j odst.2 novely o dani .... vas by sa novela pri predaji po novom nemala dotýkať .
sokrateska
20.12.10,09:50
Prepacte prosim, ze som snad trocha mimo temy, ale prebehla som tu vela tem a nikde asi taku "bagatelnu" otazku neviem zaradit. Ak by sa dalo - priatel sa pod tarchou zakonov rozhodol ukoncit prenajimanie casti bytu /bol by naozaj v strate :( a to sa nikomu neoplati este striehnut najomnikov za minusovy "zisk"/. K 31.12.2010 teda chce zrusit registraciu na DU. Na pridelenej karticke s ident.cislom som si precitala, ze ju treba vratit na DU. Tam som zistila, ze do 15 dni od ukoncenia, ale kedze mi permanentne nedvihaju na DU telefon, neviem zistit, ci treba vypisat nejaku odhlasku. A ak ano, nevie niekto poradit, kde take tlacivko najdem?
A este jedna vec. Priatel je starsi dochodca a ani nevie vybavovat takeho veci a este je z toho aj maximalne nervozny - tak reku, ci to mozem za neho urobit, aj ked nie sme ziadna rodina?
Velmi pekne dakujem za odpoved.
Dubak2000
20.12.10,09:59
stale bude platit ako kedysi ze clovek sice vramci EU nemoze byt zdravotne poisteny v dvoch krajinach ale vynimkou je ak je zamestnanec v jednej a zivnostnik v druhej? Pracujem a zijem v ČR a na slovensku prenajimam byt. Teraz budem asi zivnostnik. Musim sa prihlasit do ZP na Slovensku aj ked uz poistenie mam v Cechach? Dakujem.
Dubak2000
20.12.10,10:05
Uz som to nasiel


stale bude platit ako kedysi ze clovek sice vramci EU nemoze byt zdravotne poisteny v dvoch krajinach ale vynimkou je ak je zamestnanec v jednej a zivnostnik v druhej? Pracujem a zijem v ČR a na slovensku prenajimam byt. Teraz budem asi zivnostnik. Musim sa prihlasit do ZP na Slovensku aj ked uz poistenie mam v Cechach? Dakujem.

1. občan dlhodobo pracuje v zahraničí. Vlastný byt si ponecháva na prípadný návrat a prenajíma ho. Platí z nájmu daň z príjmov. Zdravotne je poistený v zahraničí /v SR sa odhlásil/. Má sa znova a teda potom duplicitne prihlásiť aj v SR a platiť duplicitne aj zdravotné poistenie?
2. Obdobne - ale občan sa navyše stal štátnym príslušníkom iného štátu, tam býva i pracuje a je zdravotne poistený. Byt si v SR ponechal, prenajíma ho a platí daň z príjmov. Má platiť duplicitné zdravotné poistenie a prihlásiť sa do niektorej zdravotnej poisťovne /ako cudzinca - tu nepracujúceho by vôbec mali prijať do evidencie?/.
· Podľa čl. 13 nariadenia EÚ 883/2004 pri súbehu zamestnania a SZCO v rôznych štátoch EU sa uplatňuje legislatíva štátu zamestnania. Čiže napr. ak bude mať osoba v SR iba príjmy z prenájmu a zároveň bude vykonávať zamestnanie napr. v ČR vzťahuje sa na ňu legislatíva ČR a bude platiť poistné príspevky, vrátané zdravotného poistenia podľa českého zákona o zdravotnom poistení, t.j. ak prijem z prenájmu nevchádza do českého vymeriavacieho základu, tak nebude z tohto príjmu platiť odvody.

Ak je szco v dvoch štátoch EÚ?
· podľa čl. 13 ods. 2 nariadenia EÚ 883/2004 sa určuje uplatniteľná legislatíva nasledovne: SZCO podlieha právnym predpisom štátu bydliska, ak vykonáva podstatnú činnosť na území štátu bydliska alebo právnym predpisom štátu, kde sa nachádza centrum jej záujmu, ak nemá bydlisko v jedom z členských štátov, v ktorých vykonáva podstatnú časť svojej činnosti.
Podstatná časť sa podľa čl. 14 ods. 8 nariadenia EU 987/2009 pri SZCO posudzuje na základe obratu, pracovného času, počtu poskytnutých služieb alebo príjmu. V rámci celkového posúdenia podiel nižší ako 25 % znamená, že podstatná časť sa nevykonáva v danom štáte.

Takze to chapem tak ze na Slovensku sa do ZP hlasit nemusim ale musim to riesit v ČR či z toho platit
KEJKA
20.12.10,10:05
nuž budete musieť najskôr zrušiť nájomnú zmluvu - môj názor.
Ak existuje tlačivo na registráciu - nemusí ešte existovať na zrušenie registrácie. Napíš list, že vzhľadom na ukončenie NZ ukončuješ prenájímanie bytu a rušíš registráciu.
nech ho podpíše a ty to môžeš osobne zaniesť na DU - podateľňa ti potvrdí prevzatie. prípadne tam rovno nechaj kartičku - nechaj si potvrdiť, alebo zašli doporučene.
============
Na všetky jednania v mene iného daňovníka potrebuješ splnomocnenie /okrem popísaného podania písomnosti/.
sokrateska
20.12.10,10:22
Pekne dakujem Kejka. Toto vsetko by nemal byt problem, najomnici suhlasia, beztak mali zmluvu len do konca februara a potom sa mali stahovat uz "do svojho".
Prijemny den Ti zelam
bea
20.12.10,12:10
Prepacte prosim, ze som snad trocha mimo temy, ale prebehla som tu vela tem a nikde asi taku "bagatelnu" otazku neviem zaradit. Ak by sa dalo - priatel sa pod tarchou zakonov rozhodol ukoncit prenajimanie casti bytu /bol by naozaj v strate :( a to sa nikomu neoplati este striehnut najomnikov za minusovy "zisk"/. K 31.12.2010 teda chce zrusit registraciu na DU. Na pridelenej karticke s ident.cislom som si precitala, ze ju treba vratit na DU. Tam som zistila, ze do 15 dni od ukoncenia, ale kedze mi permanentne nedvihaju na DU telefon, neviem zistit, ci treba vypisat nejaku odhlasku. A ak ano, nevie niekto poradit, kde take tlacivko najdem?
A este jedna vec. Priatel je starsi dochodca a ani nevie vybavovat takeho veci a este je z toho aj maximalne nervozny - tak reku, ci to mozem za neho urobit, aj ked nie sme ziadna rodina?
Velmi pekne dakujem za odpoved.
Ja som to urobila tak, že som napísala oznámenie, že dňom ..... som prestala prenajímať byt a preto vraciam osvedčenie o registrácii. Kartičku som pripla k oznámeniu, odovzdala na podateľni, nechala si potvrdiť kópiu. Takto to môžeš urobiť aj za iného, nemusí ísť osobne na DÚ.
sokrateska
20.12.10,20:58
Sledujem denne spravy na internete a hlavne okolo novych zakonov a davam vsetkym tu dotazujucim sa do pozornosti tento clanok http://peniaze.pravda.sk/prenajimatelia-budu-platit-zdravotne-poistenie-fud-/sk-pstat.asp?c=A101220_135000_sk-pstat_p59 . Vlastne sa tu pise, ze poistne na ZP z prenajmu nemusi nik platit vopred minimalnymi preddavkami, ale az po ukonceni roka z vymeriavacieho zakladu pre danove ucely. Pochopila som to spravne? Co si myslite zase o tejto informacii??? Podla toho, co je tu napisane, by sa to mohlo vztahovat na vsetkych... Ci? :D
m.hladka
21.12.10,08:26
Je výhodnejšie platiť mesačné preddavky na ZP, ako potom pri ročnom zúčtovaní celou sumou uhradiť nedoplatok ZP a v určitom čase aj daň z príjmu (ak vychádza).
sokrateska
21.12.10,08:50
Dnes mi podochadzali dalsie odpovede z ministerstva zdravotnictva a tak, ako som slubila, prikladam tu najcelistvejsiu sem, aj ked sa mi zda, ze tato tema uz diskutujucich dost unavila :o.
Pekny den prajem
Kvaka
21.12.10,10:40
Dnes mi podochadzali dalsie odpovede z ministerstva zdravotnictva a tak, ako som slubila, prikladam tu najcelistvejsiu sem, aj ked sa mi zda, ze tato tema uz diskutujucich dost unavila :o.
Pekny den prajem
Tak to je super, Sokrateska, netreba vrátiť oprávnenie na prenájom, konečne sa MZ vyjadrilo.
Podľa § 16 ods. 10 Zdravotná poisťovňa môže na základe písomnej žiadosti samostatne zárobkovo činnej osoby povinnej odvádzať preddavky na poistné samostatne zárobkovo činnej osoby povoliť aj inú výšku preddavkov, ako ustanovuje tento zákon pre platobnú neschopnosť tejto osoby, ak dôvodne možno predpokladať, že v ročnom zúčtovaní poistného bude schopná zaplatiť dlžné sumy poistného.

Budú to riešiť cez dohodu medzi SZČO a ZP.
Kvaka
21.12.10,10:45
Dnes mi podochadzali dalsie odpovede z ministerstva zdravotnictva a tak, ako som slubila, prikladam tu najcelistvejsiu sem, aj ked sa mi zda, ze tato tema uz diskutujucich dost unavila :o.
Pekny den prajem
Téma neunavila, je pred Vianocami, je menej času, ale vďaka ti za tie zistenia. Možno by si to mala z toho dokumentu vytiahnuť ako text a hodiť ho rovno na prečítanie. Určite ti budú všetci, ktorých sa to týka, vďační za túto informáciu.

mimotemy Ten článok v pravde som tiež čítala, hneď ako vyšiel, ale tam to nebolo tak zrozumiteľné, ako toto, čo ti poslali z MZ.
truch
21.12.10,12:26
Prišla aj odpoveď z Dôvery, prikladám

Vaša otázka:
FO prenajíma byt, je registrovaná na DÚ a má pridelené DIČ. V zmysle novely je povinná od 1.1.2011 registrovať sa v ZP ako szčo a platiť preddavky vo výške 46,06€ mesačne. Ak je na dôchodku a ročný príjem z prenájmu je 500€, zaplatila by za rok o 2€ viac ako vôbec dostane za prenájom. Pýtam sa Vás, či si správne vysvetľujem novelu a či to je skutočne pravda??

Odpoveď našich pracovníkov::
Dobry den pani T...., dovolujeme si Vam odpovedat: Osoba, ktora ma prijem z prenajmu a ma pridelene danove identifikacne cislo z prislusneho danoveho uradu, sa povazuje za "samostatne zarobkovo cinnu osobu". Ako SZCO by sa mala do zdravotnej poistovne prihlasit do 31. januara 2011. Platit preddavky nemusi, pretoze ako dochodkyna a sucasne nova SZCO si urci vymeriavaci zaklad nulu. Do vymeriavacieho zakladu sa prijmy z prenajmu zapocitaju po vykonani rocneho zuctovania poistneho za rok 2011, ktore sa bude podavat do 31. marca 2012. Poistne z prijmov z prenajmu bude potom splatne do 30.6.2012. Od "odvodu" poistneho by mal byt oslobodeny prijem z prenajmu do 500 eur za rok. Podotykame vsak, ze novela zakona zatial nebola publikovana v zbierke zakonov. v pripade otazok nas mozete kontaktovat na bezplatnej zakaznickej linke 0800 150 150. S pozdravom Ing. Lenka Kovalinkova kontaktne centrum
dogicka
21.12.10,19:20
Dnes mi podochadzali dalsie odpovede z ministerstva zdravotnictva a tak, ako som slubila, prikladam tu najcelistvejsiu sem, aj ked sa mi zda, ze tato tema uz diskutujucich dost unavila :o.
Pekny den prajem


No tak ja teda vôbec nerozumiem nasledovnej vete:
V prípade, že osoba nemá daňové registračné číslo, nepovažuje sa za samostatne zárobkovo činnú osobu. (napríklad prenájom, príjem z autorských zmlúv a iné)!!!!

Pri prenájme má FO predsa vždy pridelené DIČ.
Katy a R
21.12.10,19:56
.. sa asi pomýlili ...;):confused:
raver7
27.12.10,08:53
Môj názor na zdravotné odvody pri prenájme od 1.1.2011 v prípade:

ZAMESTNANEC + PRENAJíMATEĽ BEZ ŽIVNOSTI

Z novely vyplýva 580/2004 Z.z.:
1. zaregistrovať sa ako SZČO (podľa § 10 ods. 4) na zdravotnej poisťovni do 31.1.2011
2. určiť si zároveň preddavky, na základe § 16 ods. 8 je určený len max preddavok, nie minimálny, preto si ho môžme určiť aj ako 0 (nula)
3. podľa § 13 ods. 2 je vymeriavací základ ako SZČO (príjem-(mínus)500€ ako oslobodenie-výdavky/(delené)2,14)
4. Avšak podľa § 13 ods. 10 je minimálny vymeriavaci základ SZČO 44,2% z priemernej mesačnej mzdy, t.j. 46,06€ na rok 2011
5. podľa § 13 ods. 9 písm. a) je Vymeriavací základ najmenej úhrn minimálnych základov podľa odsekov 10 a 11 (bod 4. u mňa) za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia, počas ktorých mal príslušný platiteľ poistného povinnosť platiť poistné, to znamená, že ročne musíme odviesť min. 12x46,06=552,72€!!! :eek::confused::mee::(

Dôsledky: v štandardnom prípade prenájmu budú zdravotné odvody približne 3x vyššie ako daň z príjmu! (odhad) :(

Riešenia:
1. zvýšiť nájom: porastú zdravotné odvody + daň z príjmu= celkový príjem takto zvýšením dosiahnutý však nie až taký markantný (v rámci reálnych limitov) - nájom sa určuje ponukou a dopytom, cena nemôže ísť donekonečna hore
2. prenajímať na čierno - odhlásiť sa z daň. úradu, tým pádom sa ma zdravotné odvody netýkajú (riziko komplikácií pri bondzákoch)
3. ukončiť prenajímanie (extrémne, ale pragmatické riešenie)
4. spísať nájomnú zmluvu na nižšie sumy (napr. i na 500€ ročne). Prenajímateľ sa však stáva rukojemníkom nájomcu - môže to kedykoľvek zneužiť (platiť menej) a v prípade nájmu na dobu neurčitú obrovské riziko nemožnosti s tým čokoľvek riešiť..
5. ústna nájomná zmluva, platba na ruku - vyžaduje ideálneho nájomcu, riziká podobné ako v bode 4.

Nejasnosti:
1. zdravotné odvody z príjmu zamestnanca sa nezarátavajú do ročného zúčtovania tiež pre príjem z prenájmu? pointa: 2x platím zdravotné odvody, ale nič z toho nemám. mám pripravené lôžko vedľa bezdomovca, štát mi za to NIČ nedá - nie je to v rozpore z princípom zdravého rozumu(protiústavné, sloboda vlastniť majetok a nakladať s ním v rámci normálnych pomerov bez živnosti takto obmedzená?),

2. bolo by postavenie prenajímateľa lepšie, ak by založil s.r.o.? (podvojné účtovníctvo a podobné pridružené povinnosti sú ok, toto nie je problém)
zk24
27.12.10,09:35
Mne sa zda hrozne, ze existuje minimalny vymeriavaci zaklad za prenajom... Malo by byt bez minimalneho VZ. Ludia prenajimaju aj iba jednu miestnost v byte, cca 100 €, z toho zaplati 46,06 € odvod do ZP? Mne sa to zda trosku chore...
Jana Motyčková
27.12.10,09:55
S bodom 4. a 5. v danom prípade zamestnanec + prenájom nesúhlasím :
§13 ods.10 len definuje pojem "minimálny základ szčo" a jeho výšku. Jeho použitie je v ods.8 a 9 - v ods.8 hovorí, že v období keď je len čistá szčo sa započíta najmenej minimálny základ a ods. 9 hovorí, že vymeriavací základ (v úhrne) je najmenej 329,06 za mesiac - toto minimum sa ale počíta iba za dobu szčo a samoplatiteľa. Pre objasnenie príklad:

1. celý rok zamestnanec príjem 400 eur mesačne, + celý rok prenájom (szčo) - VZ za rok 100 eur. Keďže szčo aj zamestnanec je celý rok, čistá szčo nebol (ods.8 sa na neho nevzťahuje). Ods. 9 - vymeriavací základ je 400x12+100 = 4900 eur a to je viac ako 329,06x12 (úhrn minimálnych základov za 12 mesiacov). ČiŽe z prenájmu zaplatí z VZ 100 eur.

2. Celý rok zamestnanec príjem 200 eur mesačne + celý rok prenájom (szčo) - VZ za rok 100 eur. Keďže szčo aj zamestnanec je celý rok, čistá szčo nebol (ods.8 sa na neho nevzťahuje). Ods. 9 - vymeriavací základ je 200x12+100 = 2500 eur, ale úhrn minimálnych základov (kôli 12 mesiacom szčo) mal byť 329,06x12 =3948,72 eur, čiže VZ bude 3948,72 pritom zo zamestnania bude VZ 2400, a zvyšok 1448,72 bude z VZ zo szčo (prenájmu).

Poznámka 1: K 2. príkladu - preddavky platiť nemusí, lebo je zamestnanec. Ak nie je zamestnanec, preddavky platiť musí, ale môže požiadať ZP o povolenie inej výšky preddavkov (napr. 0 eur, 10 eur...) podľa §16 ods.10 zákona o ZP.

Poznámka 2 : Podľa info z MZ pôjde novela zákona, ktorá prenájmy dorieši tak, aby sa na ne v ročnom zúčtovaní minimum nevzťahovalo.
Kvaka
27.12.10,10:53
Sokrateska už pred Vianocami pripla odpoveď MZSZ na jej dotaz, v príspevku 162. Tam je už tá dohoda podľa § 16 ods. 10 uvedená, takže preddavky za prenájom treba riešiť iba dohodou medzi prenajímateľom a MZSR. Možno by malo vydať MZ nejaké usmernenie, podľa ktorého jednotne použije § 16 ods. 10 pre všetky SZČO, ktoré majú príjmy výlučne z prenájmu, a určí im, aby platili preddavok 0 eur. Osoby, ktoré prenajímajú nehnuteľnosti, by nemuseli potom žiadať MZ o dohodu, ušetrila by sa administratíva. Na doriešenie ročného zúčtovania za rok 2011 je času dosť. Tam by to malo byť pri prenájmoch podľa skutočného VZ.
Jana Motyčková
27.12.10,11:10
MZ nemôže vyadať rozhodnutie nad rámec zákona. V skutočnosti sa tak síce niekedy stáva, že ministerstvo vydá usmernenie nad rámec zákona, ale len pokiaľ ide o niečo, čo spadá priamo pod jeho pôsobnosť, myslím tým, že MF vydá niečo ohľadom dane alebo MPSVaR ohľadom socíálneho poistenia. Ale zdravotné poisťovne nie sú podriadené ministerstvu, takže MZ im nemôže nariadiť napr. "Aplikujte §16 ods.10 automaticky na prenájom" a teda nemôže dať ani usmernenie v tomto zmysle. Môže sa so ZP dohodnúť, že takéto žiadosti budú vybavovať kladne, ale to je všetko.
MZ môže novelizovať zákon a to sa chystá.
raver7
27.12.10,14:55
....
Poznámka 2 : Podľa info z MZ pôjde novela zákona, ktorá prenájmy dorieši tak, aby sa na ne v ročnom zúčtovaní minimum nevzťahovalo.

Ak MZ pôjde do novely, bolo by to najrozumnejšie riešenie, pretože samotný zákon aj prvé reakcie sú značne rozporuplné. V médiach (dokonca aj MZ a poisťovne) sa s tým nikto nepára a ako príklady uvádzajú len hrubý príjem krát 14% a hotovo, ...to že na to musí prenajímateľ zarobiť v podobe niekoľkých (!!!) mesiacov, pričom odvody vychádzajú niekoľko krát vyššie ako samotná daň z príjmu je fakt nonsens.

Páni technokrati spravili veľkú chybu, pretože namiesto unifikácie odvodov a poistencov (rozumej zjednodušenie) vytvárajú ďalšie špecifické skupiny poistencov a takto opakovane dochádza k zneprehľadneniu systému. Dôvodové správy absolútne neriešia tieto situácie, jednoducho chýba akýkoľvek výklad od samotného začiatku legislatívneho procesu.

Okrem toho, logika samozrejme uniká od počiatku - aké odvody na príjem z nehnuteľnosti? Ak rekonštruujem byt zájdem na ZP po dávky, pretože byt nie je fit...?:confused:

Ďakujem inak za názor, v kútiku duše som veril, že niekto bude mať takýto názor, ale otázky som položil naschvál "natvrdo" ako najhoršiu alternatívu. Zatiaľ však platí táto novela a jej výklad môže byť ešte v mnohom úplne iný..
Ester plus
27.12.10,20:08
Takže ak dôchodca len (SZČO na účely prenájmu) bude mať ročný hrubý príjem z prenájmu 1270 Eur z toho 500 Eur osolobodených a požiada ZP o stanovenie preddavkov na 0 a za rok 2011 nebude mať povinnosť podať DP už nebude musieť v rámci RZZP za rok 2011 doplatiť minimálne preddavky 46,06 x12? Alebo je podľa súčasného stavu zákona lepšie aby bol súčasne aj zamestnancom?
Jana Motyčková
27.12.10,21:27
Ak mu ZP schváli 0 preddavky, a príjem bude taký, že nemusí robiť DP, tak nemusí robiť ani rzzp a potom nemusí ani nič doplácať. Zamestnanie je v takom prípade zbytočné.
dadasv
27.12.10,22:20
Chcela by som vedieť váš názor. Nevládna teta - SD - prenajíma byt aby mala na zaplatenie prenájmu v domove v ktorom je ubytovaná. Prenájom je 230€ mesačne, ale z toho je cca 100€, ktoré platí do fondu opráv, za spotrebu e.e., plynu a vody. Mám otázky:
1, je VZ na ZP hrubý príjem znížený o 500,-€ za rok, alebo príjem znížený ešte aj o 40% paušálnych výdavkov (alebo skutočných výdavkov podľa účtovníctva)- teda zdaniteľný príjem? Lebo všade tu čítam ako by to bol príjem -500 a dosť.
2. mohla by rozdeliť príjem z prenájmu ako úhradu /refundáciu/ nákladov na byt, čo je 100,-€ a 130,- € ako príjmy z prenájmu? Bol by potom príjem z prenájmu len tých 130€ X 12 mes.
3. zmenilo sa niečo na tom, že nemusí podávať DP ak je príjem polovica NČZD? Ak nepodáva DP - doteraz ho nemusela podávať - platí aj tak odvody do ZP? (A tie sú aj pre SD minimálne 46,6€?)
Tie odvody sú pre ňu totiž likvidačné, nevychádza jej potom na zaplatenie nájmu v domove a na lieky...
onical
27.12.10,22:21
Ak mu ZP schváli 0 preddavky, a príjem bude taký, že nemusí robiť DP, tak nemusí robiť ani rzzp a potom nemusí ani nič doplácať. Zamestnanie je v takom prípade zbytočné.

Asi sa pýtam hlúpo,ale predsa to napíšem.Môžem si toto,čo ste napísala vysvetliť aj takto?
Dôchodca,alebo dlhodobo nezamestnaná žena vedená na ÚP má hrubý príjem z prenájmu v roku 2011, 2279€. Odpočíta 500€ a dostane 1779€,čo je menej ako polovica z 3559,30€,nemusí robiť DP a nemusí robiť ani rzzp a potom nemusí ani nič doplácať v ZP.
ajobs
27.12.10,22:28
Chcela by som vedieť váš názor. Nevládna teta - SD - prenajíma byt aby mala na zaplatenie prenájmu v domove v ktorom je ubytovaná. Prenájom je 230€ mesačne, ale z toho je cca 100€, ktoré platí do fondu opráv, za spotrebu e.e., plynu a vody. Mám otázky:
1, je VZ na ZP hrubý príjem znížený o 500,-€ za rok, alebo príjem znížený ešte aj o 40% paušálnych výdavkov (alebo skutočných výdavkov podľa účtovníctva)- teda zdaniteľný príjem? Lebo všade tu čítam ako by to bol príjem -500 a dosť. Áno, je to príjem - 40% náklady - 500 €, ale to jej nepomôže, pretože minimálny VZ musí byť aspoň 329,06 € mesačne. Aspoň zatiaľ, kým sa niečo neudeje so zákonom.....
2. mohla by rozdeliť príjem z prenájmu ako úhradu /refundáciu/ nákladov na byt, čo je 100,-€ a 130,- € ako príjmy z prenájmu? Bol by potom príjem z prenájmu len tých 130€ X 12 mes. Platí to, čo je v bode 1.
3. zmenilo sa niečo na tom, že nemusí podávať DP ak je príjem polovica NČZD? Ak nepodáva DP - doteraz ho nemusela podávať - platí aj tak odvody do ZP? (A tie sú aj pre SD minimálne 46,6€?) No ale polovica nezdaniteľnej čiastky je 1779,65 € pre rok 2011-čiže musela by znížiť prenájom na 148 € mesačne.
Tie odvody sú pre ňu totiž likvidačné, nevychádza jej potom na zaplatenie nájmu v domove a na lieky...

Odpovede v texte. Ak je nevládna, tak predpokladám, že je ZŤP, čiže jej zdravotné odvody by mali byť iba 23,03 €.
Jana Motyčková
27.12.10,22:30
onical :
Podľa mňa, tá hranica 1779,65 musí byť splnená aj s tými 500 eurami - ale možno ma odborníci na daň opravia.
Takže dve podmienky (pri žene na ÚP, dôchodcovi a pod.):
- hrubý príjem z prenájmu do 1779,65 (ale aj vrátane prípadných iných zdaniteľných príjmov)
- súhlas ZP s výškou preddavkov 0 eur
a potom nemusí robiť DP ani rzzp ani nič doplácať.
A ešte tretia podmienka - uvidíme aká novela zákona bude schválená.
onical
27.12.10,22:33
onical :
Podľa mňa, tá hranica 1779,65 musí byť splnená aj s tými 500 eurami - ale možno ma odborníci na daň opravia.
Takže dve podmienky (pri žene na ÚP, dôchodcovi a pod.):
- hrubý príjem z prenájmu do 1779,65 (ale aj vrátane prípadných iných zdaniteľných príjmov)
- súhlas ZP s výškou preddavkov 0 eur
a potom nemusí robiť DP ani rzzp ani nič doplácať.
A ešte tretia podmienka - uvidíme aká novela zákona bude schválená.

Ďakujem za váš názor,zrejme budeme čakať viacerí.
dadasv
27.12.10,22:35
Janka, vďaka Vám za upozornenie ohľadne RZZP.
Toto je teda cesta len pre poistencov štátu, ktorých príjem z prenájmu bez oslobodených 500,- Eur + príjem zo závislej činnosti v roku 2011 neprekročí 1779,65 Eur (tak mi to vyšlo) a zároveň nebudú mať príjmy z dividend vyššie ako 329,06 Eur. Budú sa musieť akurát do 31.1.2010 zaregistrovať.

Príjem z prenájmu bez oslobodených 500,-€ a aj znížený o výdavky? Alebo hrubý príjem?
A SD musí mať aj príjem zo závislej činnosti? Ak má len príjem z prenájmu a ten neprekročí 1779,65 € tak tiež nemusí podávať DP, alebo áno? A potom nemusí robiť ani RZZP.:confused:
dadasv
27.12.10,22:43
Odpovede v texte. Ak je nevládna, tak predpokladám, že je ZŤP, čiže jej zdravotné odvody by mali byť iba 23,03 €.

K bodu 2,
Ak by sa ale dal ten nájom rozdeliť
(t. j. 130,- penájom + 100,- náhrada výdavkov na energie a fond opráv)
a ako príjem podľa §6 - príjem z prenájmu by sa počítalo len tých 130€ mesačne, bolo by to:
130x12 = 1560 - 500 = 1060. Ako SD by v tomto prípade nemusela podávať DP . Keby sa dohodla na nulových preddavkoch, nepodávala by DP, nemusela by robiť RZZP tak by nič ani nemusela platiť? Mýlim sa?:confused:
Ester plus
28.12.10,07:19
Zároveň netušíme či nám tie 0 preddavky schvália.
Katija
28.12.10,08:05
onical :
Podľa mňa, tá hranica 1779,65 musí byť splnená aj s tými 500 eurami - ale možno ma odborníci na daň opravia.
Takže dve podmienky (pri žene na ÚP, dôchodcovi a pod.):
- hrubý príjem z prenájmu do 1779,65 (ale aj vrátane prípadných iných zdaniteľných príjmov)
- súhlas ZP s výškou preddavkov 0 eur
a potom nemusí robiť DP ani rzzp ani nič doplácať.
A ešte tretia podmienka - uvidíme aká novela zákona bude schválená. Do limitu 1779,65 Eur sa nebudú zaratávať oslobodené príjmy a ani príjmy zdanené zrážkovou daňou, pokiaľ si ich daňovník nezahrnie do DP.
To nezmenili.
Jana Motyčková
28.12.10,08:47
K bodu 2,
Ak by sa ale dal ten nájom rozdeliť
(t. j. 130,- penájom + 100,- náhrada výdavkov na energie a fond opráv)
a ako príjem podľa §6 - príjem z prenájmu by sa počítalo len tých 130€ mesačne, bolo by to:
130x12 = 1560 - 500 = 1060. Ako SD by v tomto prípade nemusela podávať DP . Keby sa dohodla na nulových preddavkoch, nepodávala by DP, nemusela by robiť RZZP tak by nič ani nemusela platiť? Mýlim sa?:confused:
Na túto otázku mi minulý rok odpovedali (na porade - pýtala som sa, lebo som o tom čítala v novinách), že aj keď energie, fond opráv a pod. si nájomníci platia sami, mojím príjmom je aj suma za tieto energie a fond opráv a a pod. - aj keď to ja neplatím, musím si to zahrnuť do príjmov ako nepeňažný príjem a potom si to zahrniem aj do výdavkov (ak si neuplatňujem 40%).
Čiže v uvedenom prípade je hrubý príjem 230 eur, aj keď 100 si oni platia sami.
jess
28.12.10,09:49
Na túto otázku mi minulý rok odpovedali (na porade - pýtala som sa, lebo som o tom čítala v novinách), že aj keď energie, fond opráv a pod. si nájomníci platia sami, mojím príjmom je aj suma za tieto energie a fond opráv a a pod. - aj keď to ja neplatím, musím si to zahrnuť do príjmov ako nepeňažný príjem a potom si to zahrniem aj do výdavkov (ak si neuplatňujem 40%).
Čiže v uvedenom prípade je hrubý príjem 230 eur, aj keď 100 si oni platia sami.
Tomuto nejak nerozumiem. Veď keď si energie platia nájomníci sami, tak ich neplatia mne, ale napr. elektrárňam a plynárom, preto to nie je môj príjem, či ? Potom mne platia len čistý nájom + fond opráv a mojimi výdavkami sú veci okrem energií.
Alebo tie energie platím ja za všetkých a nájomníkom ich rozpočítavam v mes.nájmoch+vyúčtovanie. Potom je mojim príjmom čistý prenájom+fond opráv+energie a skutočnými výdavkami sú aj energie.
onical
28.12.10,10:06
Tomuto nejak nerozumiem. Veď keď si energie platia nájomníci sami, tak ich neplatia mne, ale napr. elektrárňam a plynárom, preto to nie je môj príjem, či ? Potom mne platia len čistý nájom + fond opráv a mojimi výdavkami sú veci okrem energií.
Alebo tie energie platím ja za všetkých a nájomníkom ich rozpočítavam v mes.nájmoch+vyúčtovanie. Potom je mojim príjmom čistý prenájom+fond opráv+energie a skutočnými výdavkami sú aj energie.

Tiež sa mi to nepáči.Tam,kde mám nájomníka v samostatnej budove,ktorú má celú a zmluvy s SPP,SSE a vodárňami,tam mi to DÚ uznal,lebo budova môže stáť odpojená od všetkého.Pri prenájme nebyt.priestoru nad ktorým sú byty a budova má správcu,to brali ako nepeňažný príjem.
bompar
28.12.10,15:22
Dobrý deň,

som študent a chcel by som prenajímať 1-izbový byt rodine za výšku nákladov na bývanie - rôzne poplatky a fondy. Chcel by som si teda výšku výdakov a príjmov stanoviť na základe skutočnosti, pretože môj zisk z prejámnu by mal byť logicky 0 a nie 40 %.

Lenže tie náklady spojené s prevádzkou bytu bude platiť v mojom mene môj budúci nájomník (nedá sa to inak, pretože inštitúcie typu elektrárne a SPP žiadajú list vlastníctva) a ako mám ja viesť tieto účtovné položky, ktoré odchádzajú z cudzieho účtu. Ako mám tieto nepeňažné príjmy vykazovať v jednoduchom účtovníctve? Ako ich mám zapísať? Však ja nemám právo od nájomníka žiadať jeho výpis z účtu. A musím v takomto prípade, ked nebudem dosahovať zisk viesť evidenciu?

Ďakujem
Ester plus
29.12.10,08:24
Pre istotu sa radšej opýtam, starobný dôchodca ak s ním bude k 1.1.2011 uzatvorený pracovný pomer na skrátený úväzok (dôvod príjmy z prenájmu), nepríde o svoj dôchodok ani mu nebude krátený?
Jana Motyčková
29.12.10,08:43
Nepríde o dôchodok.
Ester plus
29.12.10,09:25
Ďakujem. Ak teda uzavriem PP na skrátený úväzok na 1 hod mesačne, vo výške minimálnej hodinovej sadzby bude to zároveň aj minimálny VZ pre SP a ZP?
mgogolova
29.12.10,10:35
ahojte, máme podobný problém - mama (dôchodkyňa) prenajíma byt za náklady(=energie), ktoré, samozrejme platí potom vo svojom mene - čistý príjem za rok bol cca 100 eur, teraz sa stala szčo - podá ročné zúčtovanie v marci 2012 a bude jej vymeraný nedoplatok na zp zo základu dane alebo z hrubého príjmu? Ja som volala na zdravotnú poisťovňu, kde mi povedali, že tomu vôbec nerozumejú a budú mať školenie, potom sa mám ohlásiť, že mi to vysvetlia. POremýšľame, že by sme prenájom zrušili, ale hneď sa to nedá. To je neuveriteľné, takéto zákony!!!
JTB
29.12.10,10:49
Existuje nejaký predpis, keď prenajímatelia sú manželia, bezpodieloví vlastníci, akým pomerom si môžu dať vyúčtovať prenájom. Mám na mysli, že by napríklad čiastka z prenájmu 90% by bola fakturovaná manželke a 10% manželovi. Môže postačovať zmluva o prenájme, kde bude definovaná aká čiastka bude vyúčtovaná jednotlivo pre manželov. Alebo to musí byť presne napolovicu 50/50.
Ester plus
29.12.10,10:51
ahojte, máme podobný problém - mama (dôchodkyňa) prenajíma byt za náklady(=energie), ktoré, samozrejme platí potom vo svojom mene - čistý príjem za rok bol cca 100 eur, teraz sa stala szčo - podá ročné zúčtovanie v marci 2012 a bude jej vymeraný nedoplatok na zp zo základu dane alebo z hrubého príjmu? Ja som volala na zdravotnú poisťovňu, kde mi povedali, že tomu vôbec nerozumejú a budú mať školenie, potom sa mám ohlásiť, že mi to vysvetlia. POremýšľame, že by sme prenájom zrušili, ale hneď sa to nedá. To je neuveriteľné, takéto zákony!!!

Pri RZZP sa vychádza zo základu dane t.j. P-V+preddavky na poistné/2,14 x 14%.
Ester plus
29.12.10,10:57
Existuje nejaký predpis, keď prenajímatelia sú manželia, bezpodieloví vlastníci, akým pomerom si môžu dať vyúčtovať prenájom. Mám na mysli, že by napríklad čiastka z prenájmu 90% by bola fakturovaná manželke a 10% manželovi. Môže postačovať zmluva o prenájme, kde bude definovaná aká čiastka bude vyúčtovaná jednotlivo pre manželov. Alebo to musí byť presne napolovicu 50/50.


§ 10
Výpočet príjmov a výdavkov spoluvlastníka a účastníka združenia, ktoré nie je
právnickou osobou
Na začiatok

(1) Príjmy dosiahnuté spoločne dvoma alebo viacerými daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo účastníkmi dohodnutý iný podiel.61)
mgogolova
29.12.10,11:09
zavolala som na mz-tiež mi povedali, že je to podľa základu dane, na vzp bratislava ma presviedčali, že je to z hrubého príjmu, chaos. pani na mz mi ešte hovorila, že v to budú novelizovať, lebo nikto tomu nerozumie a rozhodne sa bude platiť zo základu dane, aby sa nestalo, že niekto má vyššie odvody do zp ako príjem z prenájmu _ zdá sa, že si neuvedomili, že je veľa takých, čo v dnešnej dobe prenajímajú iba za náklady - napr. kamarátke alebo rodine a nechcú to robiť na čierno.
Jana Motyčková
29.12.10,11:28
Ďakujem. Ak teda uzavriem PP na skrátený úväzok na 1 hod mesačne, vo výške minimálnej hodinovej sadzby bude to zároveň aj minimálny VZ pre SP a ZP?
Minimum pre zamestnancov od 1.1.2011 už neexistuje ani pre SP ani pre ZP.
Jana Motyčková
29.12.10,11:34
Existuje nejaký predpis, keď prenajímatelia sú manželia, bezpodieloví vlastníci, akým pomerom si môžu dať vyúčtovať prenájom. Mám na mysli, že by napríklad čiastka z prenájmu 90% by bola fakturovaná manželke a 10% manželovi. Môže postačovať zmluva o prenájme, kde bude definovaná aká čiastka bude vyúčtovaná jednotlivo pre manželov. Alebo to musí byť presne napolovicu 50/50.
§4 ods. 8 zákna o dani z príjmu.
Príjmy uvedené v §6 ods.3 (prenájom), §7 a 8, ktoréplynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie príjmov.
Takže môžu sa dohodnúť aj inak napr.90/10. Netreba, aby išla platba na dvakrát, stačí v daňovom priznaní si to rozdeliť.
lenpol
29.12.10,11:45
dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, keďže som zo všetkých týchto zmien veľmi nešťastná .... momentálne som na rodičovskej dovolenke, to znamená, že nemám žiadny príjem, od 15.1.2011 nastupujem na materskú dovolenku, lebo čakáme druhé dieťatko ... s bratom vlastníme na polovicu garáž a prenajímame ju za 33,- eur mesačne, príjem si delíme s bratom na polovicu, to znamená že za celý rok mám príjem z prenájmu cca. 198,- eur. Som registrovaná na DÚ a mám pridelené DIČ... to sa teraz musím nahlásiť na ZP ako SZČO a platiť mesačne odvody 46 eur????? veď to je pre mňa neprijateľné. Prosím Vás o radu
Kvaka
29.12.10,11:52
dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, keďže som zo všetkých týchto zmien veľmi nešťastná .... momentálne som na rodičovskej dovolenke, to znamená, že nemám žiadny príjem, od 15.1.2011 nastupujem na materskú dovolenku, lebo čakáme druhé dieťatko ... s bratom vlastníme na polovicu garáž a prenajímame ju za 33,- eur mesačne, príjem si delíme s bratom na polovicu, to znamená že za celý rok mám príjem z prenájmu cca. 198,- eur. Som registrovaná na DÚ a mám pridelené DIČ... to sa teraz musím nahlásiť na ZP ako SZČO a platiť mesačne odvody 46 eur????? veď to je pre mňa neprijateľné. Prosím Vás o radu
Netreba zatiaľ platiť preddavky, ak si na MD, tak podľa § 16 ods. 11 nemáš povinnosť odvádzať preddavky na poistné, ak platí za teba poistné štát.
onical
29.12.10,14:18
Existuje nejaký predpis, keď prenajímatelia sú manželia, bezpodieloví vlastníci, akým pomerom si môžu dať vyúčtovať prenájom. Mám na mysli, že by napríklad čiastka z prenájmu 90% by bola fakturovaná manželke a 10% manželovi. Môže postačovať zmluva o prenájme, kde bude definovaná aká čiastka bude vyúčtovaná jednotlivo pre manželov. Alebo to musí byť presne napolovicu 50/50.

Ešte doplním.V BSM to mám overené, nemusí to byť dokonca ani presný pomer napr.10/90. Ja so už mal aj 2012,25/4800. Manželka mala presne toľko,aby nemusela podať DP.
mgogolova
01.01.11,09:34
prosím vás, netreba zatiaľ platiť preddavky na poistné, ani keď sa jedná o dôchodcu? Včera som bola zasa v zp - nakoľko vo štvrtok mali mať školenie - povedali mi, že školenie nič nevysvetlilo, lebo zákon je sporný - tak mám podať otázku na riaditeľstvo poisťovne, nech mi vysvetlia zákon. Je toto normálne? Povedali mi, že ak sa stala szčo teraz, netreba zatiaľ platiť preddavky, ale že aj tak treba platiť minimálne preddavky - tých cca 45 eur. A že tomu vôbec nerozumejú - podotýkam, že mamin čistý príjem v roku 2009 bol cca 100 eur. Ak by platila preddavky, bude v mímuse cca 400 eur? prosím, poraďte, čo robiť a na koho sa obrátiť. ďakujem
raver7
01.01.11,13:03
V tomto prípade pomôže len žiadosť o stanovisko na poisťovňu a tiež na ministerstvo zdravotníctva s uvedením popisu situácie, ktorá sa bude týkať veľkého kruhu adresátov s podobným postavením. Toto odporúčam všetkým, ktorí majú podobný problém, čím skôr sa tým budú zaoberať, tým skôr sa dočkáme (možno) aj novely. V tomto štádiu neočakávam akúkoľvek rozumnú a presnú odpoveď od akéhokoľvek úradníka na poisťovni, pretože títo majú ešte stále vianoce a pochybujem, že majú vedomosť o tom, že novela 580/2004 je v zbierke uverejnená neskutočných 8 dní...

- edit- : česť výnimkám, aby to zase nevyzeralo, že nie je nový rok:)
mgogolova
01.01.11,16:25
v pondelok tam napíšem, tiež si myslím, že odpovedať nemôžu, keby aj chceli, nakoľko zákon je zlý. Ďakujem.
wlacho
01.01.11,20:35
Ahojte,
mam dve otazky:

1.ako je to s platenim zdrav. odvodov s prenajmu, ak som zamestnany (a teda aj poisteny) v zahranici? odovody by som platit nemal, kedze nemozem byt poisteny v ZP aj tu aj v zahranici.

2.V pripade ze najom je napisany na manzelov, pricom nie je specifikovane v naj. zmluve kto ma aky podiel, ako rozdelime prijem pre ucely DP a prip. odvodov? Musi to byt 1:1, alebo si ho mozeme rozdelit lubovolne? Ako tuto skutocnost indikujem prislusnym uradom, musime spisat daky dodatok k najomnej zmluve (teda napr. ze ja mam 90% a manzelka 10%), alebo si to proste a jednoducho len napiseme do DP? (teda ja si dam prijem napr 4500e a manz. 500e)

Vdaka za pomoc, stastny novy rok!
Kvaka
01.01.11,22:03
Ahojte,
mam dve otazky:

1.ako je to s platenim zdrav. odvodov s prenajmu, ak som zamestnany (a teda aj poisteny) v zahranici? odovody by som platit nemal, kedze nemozem byt poisteny v ZP aj tu aj v zahranici. nie, nemusíš platiť zdravotné odvody tu

2.V pripade ze najom je napisany na manzelov, pricom nie je specifikovane v naj. zmluve kto ma aky podiel, ako rozdelime prijem pre ucely DP a prip. odvodov? Musi to byt 1:1, alebo si ho mozeme rozdelit lubovolne? Ako tuto skutocnost indikujem prislusnym uradom, musime spisat daky dodatok k najomnej zmluve (teda napr. ze ja mam 90% a manzelka 10%), alebo si to proste a jednoducho len napiseme do DP? jednoducho ako si to dohodnete, akokoľvek, v poznámkach v tlačive daňového priznania stačí napísať ako ste si to rozdelili(teda ja si dam prijem napr 4500e a manz. 500e)

Vdaka za pomoc, stastny novy rok!
riešenie v texte
hipi
01.01.11,23:42
Caute, co v pripade, ze som prenajimal nehnutelnost za 150eur/mesacne a iba tri mesiace? tj prijem 450eur? Podam danove priznanie na 450 eur a neplatim ziadnu dan, nemusim sa ani registrovat v ZP ?
Ester plus
02.01.11,09:10
Caute, co v pripade, ze som prenajimal nehnutelnost za 150eur/mesacne a iba tri mesiace? tj prijem 450eur? Podam danove priznanie na 450 eur a neplatim ziadnu dan, nemusim sa ani registrovat v ZP ?
DP priznanie pri príjmoch z prenájmu je oslobodené do výšky 5 násobku životného minima za rok 2010, ktorý si neprekročil, preto príjmy z prenájmu nemusíš zahrnúť do DP. Registrácia od 1.1.2011 je viazaná na kartičku DIČ. Ak ju naďalej vlastníš, hoc aj neprenajímaš musíš sa zaregistrovať do 31.1.2011 do ZP ako SZČO.
petoo83
02.01.11,11:36
Dobrý deň,Chcel by som sa spytat ako mi to vlasne teraz bude vychadzat ked prenajímam byt za 300€/mesacne.
Kedze som zamestnany pojdem sa registrovat do ZP ale preddavky platit nemusim.Chcem sa ale spytat ci je nejaka minimalna hranica z ktorej sa odvody do ZP neplatia.Niekde som videl sumu cca 1700€ a niekde 500€ uz mam v tom doslova chaos.:(
Ester plus
02.01.11,11:59
Dobrý deň,Chcel by som sa spytat ako mi to vlasne teraz bude vychadzat ked prenajímam byt za 300€/mesacne.
Kedze som zamestnany pojdem sa registrovat do ZP ale preddavky platit nemusim.Chcem sa ale spytat ci je nejaka minimalna hranica z ktorej sa odvody do ZP neplatia.Niekde som videl sumu cca 1700€ a niekde 500€ uz mam v tom doslova chaos.:(
Ak budeš mať súbeh zamestnania a szčo tak zo szčo preddavky neplatíš. Ale pri RZZP bude dôležité aký bude súčet vymeriavacích základov zo zamestnania a zo szčo. Ak bude vyšší ako 12x329,06 tak do ZP doplatíš len sumu vypočítanú z vz zo szčo.
Kvaka
02.01.11,12:21
Dobrý deň,Chcel by som sa spytat ako mi to vlasne teraz bude vychadzat ked prenajímam byt za 300€/mesacne.
Kedze som zamestnany pojdem sa registrovat do ZP ale preddavky platit nemusim.Chcem sa ale spytat ci je nejaka minimalna hranica z ktorej sa odvody do ZP neplatia.Niekde som videl sumu cca 1700€ a niekde 500€ uz mam v tom doslova chaos.:(
Podľa § 13 ods. 2 novely je vymeriavací základ na ZP vo výške podielu základu dane z príjmu fyzických osôb z prenájmu dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie, a koeficientu 2,14.
Základom dane je zdaniteľný príjem znížený o uplatnené výdavky. Do zdaniteľného príjmu sa nezahŕňa príjem oslobodený od dane, pre rok 2011 je pri príjme z prenájmu oslobodených 500€.
mgogolova
02.01.11,12:25
dobre, ale najnižší možný odvod do zp je napriek nízkemu základu dane aj tak tých 46 eur, tak mi to vysvetlili v zp. Prepáčte, ja sa stále pýtam to isté, ale som z toho jeleň.
martina12
02.01.11,12:51
Prosím o radu, sestra žije v zahraničí, na Slovensku vlastní byt, je prihlásená na DÚ platí daň. Zo zdrav. poisťovne je odhlasená, na Slovensku nemá žiadny príjem. Bude musieť platiť aj ona mesačne minimálne odvody do ZP, alebo až na základe RZZP?
Kvaka
02.01.11,12:56
dobre, ale najnižší možný odvod do zp je napriek nízkemu základu dane aj tak tých 46 eur, tak mi to vysvetlili v zp. Prepáčte, ja sa stále pýtam to isté, ale som z toho jeleň.
Ak má niekto príjem výlučne z prenájmu, dá sa dohodnúť so ZP tak, aby preddavky z prenájmu boli nulové. Pozri si § 16 ods. 10, tam je uvedené, že zdravotná poisťovňa môže na základe písomnej žiadosti samostatne zárobkovo činnej osoby povinnej odvádzať preddavky na poistné samostatne zárobkovo činnej osoby povoliť aj inú výšku preddavkov, ako ustanovuje tento zákon pre platobnú neschopnosť tejto osoby, ak dôvodne možno predpokladať, že v ročnom zúčtovaní poistného bude schopná zaplatiť dlžné sumy poistného.

Do konca roku 2011 sa určite všetko dorieši novelou, zatiaľ možno využiť dohodu.
Kvaka
02.01.11,12:57
Prosím o radu, sestra žije v zahraničí, na Slovensku vlastní byt, je prihlásená na DÚ platí daň. Zo zdrav. poisťovne je odhlasená, na Slovensku nemá žiadny príjem. Bude musieť platiť aj ona mesačne minimálne odvody do ZP, alebo až na základe RZZP?
Nič nemusí platiť, ak využíva zdravotné poistenie v zahraničí.
martina12
02.01.11,13:07
Nič nemusí platiť, ak využíva zdravotné poistenie v zahraničí.
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ešte otázka, je potrebné ju ísť prihlásiť do ZP a dohodnúť nulové preddavky? Podľa všetkého áno, ale chcem mať istotu.
mgogolova
02.01.11,13:19
aj ja ďakujem pekne za rýchlu radu.
tetrisss
02.01.11,13:40
Mam taku jednoduchu otazku, som SZCO, som zaregistrovana na DU, ako prenajimatel, meni sa pre mna situacia novym zakonom?
Kvaka
02.01.11,14:22
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ešte otázka, je potrebné ju ísť prihlásiť do ZP a dohodnúť nulové preddavky? Podľa všetkého áno, ale chcem mať istotu.
Ak platí ZP v zahraničí, tak nemusí byť z toho titulu v našej ZP ani prihlásená. Nie je to osoba povinne verejne zdravotne poistená.
misomiso
02.01.11,15:35
Áno, mal by súbeh zamestnanec+SZČO a za takéto obdobie neplatí pre poistenca minimálny vymeriavací základ. Preddavky by si mohol určiť nulové a v RZZP 2011 by zaplatil poistné ako SZČO zo skutočného vymeriavacieho základu. :) Bol by na tom ako všetci ostatní zamestnanci, ktorí budú prenajímať v roku 2011 nehnuteľnosť.
Opravujem na základe príspevku 132, v tom zmysle, že zo pri prenájme zo skutočného vymeriavacieho základu v RZZP zaplatia poistenci iba v tom prípade, ak majú mesačný príjem zo závislej činnosti vyšší ako 329,06 Eur

Teda zamestancov, ktori pracuju za minimalnu mzdu sa to netyka?
Ester plus
02.01.11,16:36
Teda zamestancov, ktori pracuju za minimalnu mzdu sa to netyka?

Podľa §16 odsek 8 písm.c) szčo, ktorá je súčasne zamestnancom, je najviac vo výške určenej sadzobu poistného (§12 ods. 1 písm.c) z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy.
Čiže zmienka o tom koľko najmenej tu nie je ako len pri čistej szčo §16 odsek 8 písm.b.
Kvaka
02.01.11,18:19
Ak mu ZP schváli 0 preddavky, a príjem bude taký, že nemusí robiť DP, tak nemusí robiť ani rzzp a potom nemusí ani nič doplácať. Zamestnanie je v takom prípade zbytočné.
Podľa § 19 ods. 1 písm. b) nemusí robiť ročné zúčtovanie ZP aj taký poistenec, ktorý počas predchádzajúceho kalendárneho roka bol len samostatne zárobkovo činnou osobou a jeho vymeriavací základ nepresiahol úhrn minimálnych základov a nemal príjmy zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e). Teda nemal príjmy podľa § 7 a § 8 zákona o dani z príjmu a dividendy.
misomiso
02.01.11,18:32
Podľa §16 odsek 8 písm.c) szčo, ktorá je súčasne zamestnancom, je najviac vo výške určenej sadzobu poistného (§12 ods. 1 písm.c) z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy.
Čiže zmienka o tom koľko najmenej tu nie je ako len pri čistej szčo §16 odsek 8 písm.b.

Stale som to nepochopil, sorry. Ak je clovek zamestatny, na TPP, tak nemusi platit preddavky, ani minimum mesacne tych 46 EUR, ale plati iba nejakych 14% (myslim zdravotne odvody) na zaklade rzzp nie? Otazka teraz znie, ci sa to vztahuje na vsetkych, ktori su zamestnani, aj tych, co poberaju min. mzdu ??
Kvaka
02.01.11,18:46
Stale som to nepochopil, sorry. Ak je clovek zamestatny, na TPP, tak nemusi platit preddavky, ani minimum mesacne tych 46 EUR, ale plati iba nejakych 14% (myslim zdravotne odvody) na zaklade rzzp nie? Otazka teraz znie, ci sa to vztahuje na vsetkych, ktori su zamestnani, aj tych, co poberaju min. mzdu ??
Zamestnanec, ktorý je zároveň SZČO, si môže určiť ako SZČO nulové preddavky, teda ich neplatí. Za zamestnanca platí zdravotné odvody zamestnávateľ.
Ester plus
02.01.11,19:09
misomiso skús prečítať príspevok č. 170 tam nájdeš odpoveď na svoju otázku.
misomiso
02.01.11,19:16
misomiso skús prečítať príspevok č. 170 tam nájdeš odpoveď na svoju otázku.

Nasiel som tam:

2. Celý rok zamestnanec príjem 200 eur mesačne + celý rok prenájom (szčo) - VZ za rok 100 eur. Keďže szčo aj zamestnanec je celý rok, čistá szčo nebol (ods.8 sa na neho nevzťahuje). Ods. 9 - vymeriavací základ je 200x12+100 = 2500 eur, ale úhrn minimálnych základov (kôli 12 mesiacom szčo) mal byť 329,06x12 =3948,72 eur, čiže VZ bude 3948,72 pritom zo zamestnania bude VZ 2400, a zvyšok 1448,72 bude z VZ zo szčo (prenájmu).

Teda bude platit zdravotne odvody 14% z 1448,72, co je 202,82 ?
misomiso
02.01.11,19:27
Este by ma zaujimalo - ak sa plati najomne x-teho v mesiaci vopred, tak najomne za januar, ktore bolo prevedene v decembri tvori sucast prijmov stareho, ci noveho roka ??
petoo83
02.01.11,20:14
Este by ma zaujimalo ako sa vypocita odvod do ZP(Som zamestnaný).Príjem z prenajmu mám 300€/mesacne-300x12=3600,výdaje skutočné cca 3200€.
Ďakujem
misomiso
03.01.11,10:08
Este by ma zaujimalo - ak sa plati najomne x-teho v mesiaci vopred, tak najomne za januar, ktore bolo prevedene v decembri tvori sucast prijmov stareho, ci noveho roka ??

Nikto nevie, nikto prenajom neuctuje?
misomiso
03.01.11,16:47
Este by ma zaujimalo - ak sa plati najomne x-teho v mesiaci vopred, tak najomne za januar, ktore bolo prevedene v decembri tvori sucast prijmov stareho, ci noveho roka ??

Tak teraz neviem, ci sa na tomto fore nenajde osoba, ktora pozna odpoved, alebo ste sa ma vsetci rozhodli ignorovat? :o:)
Monika Kováčová
03.01.11,17:03
Este by ma zaujimalo - ak sa plati najomne x-teho v mesiaci vopred, tak najomne za januar, ktore bolo prevedene v decembri tvori sucast prijmov stareho, ci noveho roka ??
príjem v tom roku, kedy bolo nájomné zaplatené... /netýka sa podvojného účtovníctva/:)
Katarina48
03.01.11,18:42
a ked budem mat prijmy z prenajmu za rok 2011 menej ako 500eur, aj tak sa musim prihlasit do zdravotnej?
misomiso
03.01.11,19:01
príjem v tom roku, kedy bolo nájomné zaplatené... /netýka sa podvojného účtovníctva/:)

Ďakujem šumne.
petoo83
04.01.11,07:28
Este by ma zaujimalo ako sa vypocita odvod do ZP(Som zamestnaný).Príjem z prenajmu mám 300€/mesacne-300x12=3600,výdaje skutočné cca 3200€.
Ďakujem

prosím poradte...dakujem
Kvaka
04.01.11,11:15
prosím poradte...dakujem
Ak si zamestnanec, tak preddavky na ZP z prenájmu nemusíš platiť. Ako si vypočítaš odvody z prenájmu v ročnom zúčtovaní ZP? Príslušnou sadzbou poistného podľa § 12 ods. 1, teda ak nie si invalidný alebo osoba ZŤP, tak 14% z vymeriavacieho základu, ktorým je základ dane z prenájmu delený koeficientom 2,14. No a základ dane z prenájmu je zdaniteľný príjem mínus uplatniteľné výdavky. Máš 3600€ príjem z prenájmu, 500€ máš oslobodených, ostane ti zdaniteľný príjem 3100€. Výdavky máš skutočné naozaj až 3200€?? Podľa zákona o dani z príjmov si môžeš uplatniť výdavky v pomere 3100/3600, čo je 86,11% zo skutočných výdavkov, a je to 2755,5€.
Základ dane z prenájmu bude zdaniteľný príjem mínus uplatniteľný výdavok, čo je 3100-2755,5=344,5€.
VZ na zdravotné odvody je teda 344,5/2,14=160,98€
Odvody budú 22,54€.

Ale ako to s ročným zúčtovaní ZP z prenájmu naozaj, rozhodne sa zrejme novelou.
misomiso
04.01.11,11:23
Apropos - ale ved zakon o zdravotnom poisteni prezident vratil ci nie? Nieco bolo v mediach, ze moze platit najskor od aprila. Takze tie zmeny ohladne povinnosti platit ZP z prenajmu tiez este asi neplatia ??
petoo83
04.01.11,11:29
Ak si zamestnanec, tak preddavky na ZP z prenájmu nemusíš platiť. Ako si vypočítaš odvody z prenájmu v ročnom zúčtovaní ZP? Príslušnou sadzbou poistného podľa § 12 ods. 1, teda ak nie si invalidný alebo osoba ZŤP, tak 14% z vymeriavacieho základu, ktorým je základ dane z prenájmu delený koeficientom 2,14. No a základ dane z prenájmu je zdaniteľný príjem mínus uplatniteľné výdavky. Máš 3600€ príjem z prenájmu, 500€ máš oslobodených, ostane ti zdaniteľný príjem 3100€. Výdavky máš skutočné naozaj až 3200€?? Podľa zákona o dani z príjmov si môžeš uplatniť výdavky v pomere 3100/3600, čo je 86,11% zo skutočných výdavkov, a je to 2755,5€.
Základ dane z prenájmu bude zdaniteľný príjem mínus uplatniteľný výdavok, čo je 3100-2755,5=344,5€.
VZ na zdravotné odvody je teda 344,5/2,14=160,98€
Odvody budú 22,54€.

Ale ako to s ročným zúčtovaní ZP z prenájmu naozaj, rozhodne sa zrejme novelou.
mám take výdaje lebo okrem klasických nakladou(voda,elektrika,plyn,internet)som byt aj ciastocne rekonstruoval,a kupoval som nejake zariadenie.podla toho co som sa docital v roznych clankoch mozem si odpocitat aj toto.Bol by to problem keby si uplatnujem take vydaje?
supky
04.01.11,11:32
Dobry den,
chcela by som sa informovat. Ak starobny dochodza pobera prijem za prenajom mesacne 65,- EUR je tiez povinny sa zahlasit do ZP a platit mesacne preddavky?

dakujem
Kvaka
04.01.11,11:38
Apropos - ale ved zakon o zdravotnom poisteni prezident vratil ci nie? Nieco bolo v mediach, ze moze platit najskor od aprila. Takze tie zmeny ohladne povinnosti platit ZP z prenajmu tiez este asi neplatia ??
Prezident vrátil zákon o dani z príjmov, kvôli dani z emisií, ale už ho parlament 21.12. schválil znovu.
Kvaka
04.01.11,11:40
mám take výdaje lebo okrem klasických nakladou(voda,elektrika,plyn,internet)som byt aj ciastocne rekonstruoval,a kupoval som nejake zariadenie.podla toho co som sa docital v roznych clankoch mozem si odpocitat aj toto.Bol by to problem keby si uplatnujem take vydaje?
Ty máš zaradený byt v obchodnom majetku? Lebo ak nie, môžeš si uplatniť iba výdaje v súvislosti s prenájmom, nie v súvislosti s technickým zhodnotením bytu.
Kvaka
04.01.11,11:55
Apropos - ale ved zakon o zdravotnom poisteni prezident vratil ci nie? Nieco bolo v mediach, ze moze platit najskor od aprila. Takze tie zmeny ohladne povinnosti platit ZP z prenajmu tiez este asi neplatia ??
V zbierke vyšli v decembri 2010 okrem iných, tieto zákony:

499/2010 Z. z. z 2.12.2010 (novela zákona o zdravotnom poistení)
513/2010 Z. z. z 2.12.2010 (novela zákona o rodičovskom príspevku)
543/2010 Z.z. z 2.12.2010 (novela zákona o sociálnom poistení)
548/2010 Z. z. z 21.12.2010 (novela zákona o dani z príjmov)
petoo83
04.01.11,12:02
Ty máš zaradený byt v obchodnom majetku? Lebo ak nie, môžeš si uplatniť iba výdaje v súvislosti s prenájmom, nie v súvislosti s technickým zhodnotením bytu.
ked prave tomuto ja velmi nerozumiem co to znamena mat ho zaradeny do obchod.majetku?danove priznanie idem podavat prvy krat tak toto este neviem.
janae
04.01.11,16:59
Ahojte,
je mozne riesit odvody do ZP sposobom:
- ja si dam do danoveho priznania 500 euro - teda neodvediem nic
- manzel zvysok?

Tym, ze ma manzel vyssi plat ako ja, ktory spolu s prenajmom presiahne maximalny vymeriavaci zaklad (cca 2233), tak nebudeme musiet platit odvody z celej sumy z prenajmu?

V takomto pripade je potrebne:
1. oznamit danovemu uradu, pripadne niekomu inemu, ze sa meni pomer 50:50 v nasich danovych podaniach, alebo len staci dat niekde do poznamky v DP, ze dajme tomu ja platim dane a odvody zo sumy 500 a manzel zvysok?
2. musim sa ja v takomto pripade registrovat v zdravotnej poistovni?

Dakujem za nazory.
Kvaka
04.01.11,17:37
ked prave tomuto ja velmi nerozumiem co to znamena mat ho zaradeny do obchod.majetku?danove priznanie idem podavat prvy krat tak toto este neviem.
Pozri si to v témach, skús aj pohľadať na porade, je tu toho dosť. Napr. http://www.porada.sk/t80276-p14-prenajom-nehnutelnosti-vyjasnenie-niektorych-veci.html,
http://www.porada.sk/t94701-p9-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html
Kvaka
04.01.11,17:43
Ahojte,
je mozne riesit odvody do ZP sposobom:
- ja si dam do danoveho priznania 500 euro - teda neodvediem nic
- manzel zvysok? áno, je možné akýmkoľvek pomerom

Tym, ze ma manzel vyssi plat ako ja, ktory spolu s prenajmom presiahne maximalny vymeriavaci zaklad (cca 2233), tak nebudeme musiet platit odvody z celej sumy z prenajmu? áno, treba si to prepočítať

V takomto pripade je potrebne:
1. oznamit danovemu uradu, pripadne niekomu inemu, ze sa meni pomer 50:50 v nasich danovych podaniach, alebo len staci dat niekde do poznamky v DP, ze dajme tomu ja platim dane a odvody zo sumy 500 a manzel zvysok? stačí v poznámke DP, koľko si zahŕňa z príjmu do DP. Oslobodený príjem sa v DP neuvádza
2. musim sa ja v takomto pripade registrovat v zdravotnej poistovni?
Každý, kto má DIČ sa registruje.

Dakujem za nazory.
Odpoveď v texte.
supky
05.01.11,08:36
Dobry den,
chcela by som sa informovat. Ak starobny dochodza pobera prijem za prenajom mesacne 65,- EUR je tiez povinny sa zahlasit do ZP a platit mesacne preddavky?

dakujem

Mohla by som dostat odpoved pls.

dakujem
hnedoočka
05.01.11,09:32
a ked budem mat prijmy z prenajmu za rok 2011 menej ako 500eur, aj tak sa musim prihlasit do zdravotnej?

zaujímalo by ma, kto má príjmy z prenájmu nižšie ako 500 € ročne.....?
už som počula i takú verziu, že uvedú príjem za prenájom 500 € za garzónku...ale to je mesačne 41,66 € ....žeby náklady za garzónku predstavovali mesačne max.takú výšku?
Dixxinka
05.01.11,09:40
Ako je to s registráciu v zdravotnej poisťovni v prípade riadne zamestnaného človeka, ktorý má DIČ z titulu prenájmu a prenajíma nehnuteľnosť? Jeho ročný príjem z nájmu bude vyšší ako 500 Eur. Musí sa do 31.1.2011 nejakou formou preregistrovať? Alebo mu stačí do 31.3.2012 vypracovať RZZP a tam sa to len pripočíta a doplatí?
Katy a R
05.01.11,09:54
Ako je to s registráciu v zdravotnej poisťovni v prípade riadne zamestnaného človeka, ktorý má DIČ z titulu prenájmu a prenajíma nehnuteľnosť? Jeho ročný príjem z nájmu bude vyšší ako 500 Eur. Musí sa do 31.1.2011 nejakou formou preregistrovať? Alebo mu stačí do 31.3.2012 vypracovať RZZP a tam sa to len pripočíta a doplatí?

do 31.1.2011 sa prihlási v ZP ako SZČO (prenajímateľ). Po dohode s poisťovňou si môže určiť nulové preddavky.
Kvaka
05.01.11,10:05
Mohla by som dostat odpoved pls.

dakujem
Do ZP sa musí prihlásiť každý, kto prenajíma nehnuteľnosť, teda má pridelené od správcu dane DIČ.