gorr
09.12.10,13:25
Ahojte, chcel by som si otvorit restauraciu v nebytovom priestore v panelaku.
Len neviem, ci sa k tomu obyvatelia domu resp brany mozu alebo nemozu nejako vyjadrit, ci mi moj plan restauracie mozu nejakym hlasovanim na schodze pripadne zmarit..
Prosim Vas pomozte mi.
dakujem
Stanislav 1975
09.12.10,12:30
Ahojte, chcel by som si otvorit restauraciu v nebytovom priestore v panelaku.
Len neviem, ci sa k tomu obyvatelia domu resp brany mozu alebo nemozu nejako vyjadrit, ci mi moj plan restauracie mozu nejakym hlasovanim na schodze pripadne zmarit..
Prosim Vas pomozte mi.
dakujem

Áno, potrebuješ súhlas vlastníkov...
bubkoch
09.12.10,12:39
lol a ty si to ako predstavujes ? ze budes podnikat na cudzom majetku bez povolenia vlastnika ???
blavaciko
09.12.10,18:35
lol a ty si to ako predstavujes ? ze budes podnikat na cudzom majetku bez povolenia vlastnika ???

urcite nechce podnikat v cudzom priestore bez povolenia vlastnika, len chce vediet, ci obyvatelia mozu nejakym sposobom zabranit prevadzkovaniu restauracie.
Nebytove priestory v obytnom dome mozu kludne patrit aj jemu, alebo ich moze mat prenajate od spolocenstva vlastnikov ak tvoria spolocny majetok, alebo od uplne cudzej tretej osoby, ktora je ich vlastnikom.
Ide mu o to, ci mozu obyvatelia bytoveho domu na schodzi vlastnikov prijat uznesenie, ze v danych priestoroch nemoze prevadzkovat restauraciu.

Podla mna tu je len jedna moznost kedy ti to mozu "zakazat" a sice, ak je to v rozpore s VZN danej obce, alebo mestskej casti.

Pri vacsine nebytovych priestorov je len na vlastnikovi/najomcovi ako s nimi nalozi, samozrejme musia byt dodrzane VZN a zakony SR.
T.j. zistit si maximalnu moznu prevadzkovu dobu, (niekde je obmedzena do desiatej vecer kvoli hluku, niekde do jedenastej, niekde vobec...), zaistit si vlastne smetne nadoby, skratka urobit take opatrenia, aby prevadzka nemohla byt nijako napadnutelna.
V pripade, ak bude prevadzka splnat vsetky zakonmi pozadovane predpisy a poziadavky, nie je legalna cesta aby si tam nemohol mat restauraciu.

Vlastnici bytov sa mozu aj hodit o zem ak chcu, ale pokial neporusis predpisy, nemozu nic.
Samozrejme sa mozu stazovat na hluk iduci z prevadzky po 22 hodine, no v takom pripade to musia mat podlozene meraniami (podla zakona) a len tak ti mozu obmezit prevadzkovu dobu, ale urcite nie uplne zavriet.

Samozrejme, ak by si mal napr topless obsluhu, uz by sa mohlo jednat o poskodzovanie dobrych mravov mladeze, takze tam uz by zasiahnut obyvatelia mohli.

Hlavne treba s obyvatelmi vychadzat v dobrom (aspon sa o to snazit)
rozdavat im kupony, ponuknut zorganizovanie domovej schodze, kde na hlavu obetujes pollitra vina a pod...
bubkoch
09.12.10,18:46
urcite nechce podnikat v cudzom priestore bez povolenia vlastnika, len chce vediet, ci obyvatelia mozu nejakym sposobom zabranit prevadzkovaniu restauracie.
Nebytove priestory v obytnom dome mozu kludne patrit aj jemu, alebo ich moze mat prenajate od spolocenstva vlastnikov ak tvoria spolocny majetok, alebo od uplne cudzej tretej osoby, ktora je ich vlastnikom.
Ide mu o to, ci mozu obyvatelia bytoveho domu na schodzi vlastnikov prijat uznesenie, ze v danych priestoroch nemoze prevadzkovat restauraciu.

Podla mna tu je len jedna moznost kedy ti to mozu "zakazat" a sice, ak je to v rozpore s VZN danej obce, alebo mestskej casti.



to ako spolocne priestory a zariadenia bytovky moze vlastnit niekto iny ako majitelia bytov ?

nechapem, vsak to by mohla nastat uplne rovnaka situacia ako v jednom okresnom meste, kde obchodny dom vlastnila osoba A a pozemok pod nim vlastnila osoba B .. a jedneho dna A nasiel svoj obchodny dom oploteny bez moznosti pristupu doň ... a takto bol ten obchodak oploteny niekolko rokov, samozrejme vsetci obchodnici v nom uz boli prec a A skrachoval ...

tak ci v takej bytovke nemoze majitel chodby povedat, ze teda cez jeho chodbu nikto k svojim bytom chodit nebude :)
blavaciko
09.12.10,18:49
to ako spolocne priestory a zariadenia bytovky moze vlastnit niekto iny ako majitelia bytov ?
ano samozrejme ze moze, jednak developer mohol priestor predat, tak ako predal aj byty, dnes je to uplne bezne a takisto aj spolocenstvo vlastnikov (pokial sa jednalo o spolocny priestor) mohlo rozhodnut o jeho predaji tretej osobe




tak ci v takej bytovke nemoze majitel chodby povedat, ze teda cez jeho chodbu nikto k svojim bytom chodit nebude :)
nie nemoze, lebo to je spolocna chodba, nie jeho chodba
blavaciko
09.12.10,18:56
este doplnim, ze priestor musi byt skolaudovany na dany ucel a pocas kolaudacneho konania sa obyvatelia tusim mozu vyjadrit k danej problematike, ci sa mylim?
gorr
10.12.10,07:59
dakujem za info. Aby som to upresnil, majitel nebytoveho priestoru je mne blizka osoba, cize toto nie je problem. Vsetky povolenia si uz obeham a vybavim, len toho jedneho som sa bal, aby mi prekezili moj podnikatelsky zamer obyvatelia co byvaju nad tym nebytovym priestorom.. co sa tyka toho kolaudacneho rozhodnutia do akej miery mozu toho rozhodnutie ovplyvnit majitelia bytov?
dakujem za pomoc
gorr
10.12.10,08:02
s vlastnictvom toho nebytoveho priestoru nie je problem. majitelom je mne blizka osoba, ktora mala otvoreny v tychto priestoroch uz dlhsie obchod s domacimi doplnkami.
gorr
10.12.10,08:05
Áno, potrebuješ súhlas vlastníkov...

dany nebytovy priestor nevlastnia majitelia bytov ale tretia osoba. aj tak potrebujem suhlas vlastnikov bytov ?
blavaciko
14.12.10,19:26
obyvatelia bytov a vlastnici nebytovych priestorov mozu tusim podat namietky /ze nie je dostatocne vyriesene odsavanie par napr./

suhlas vlastnikov bytov nepotrebujes, ale je dobre sa s nimi predtym aspon stretnut, ponuknut im nejake vyhody a ubezpecit ich, ze tvoja prevadzka nebude narusat pokoj v dome, predovsetkym ak su obyvatelia prevazne starsi ludia, alebo rodicia s detmi...
kazdopadne vyslovene zakazat ti to nemozu