SK_Silvia
09.12.10,19:08
Zdravim vsetkych,

poskytujem sluzby do zahranicia. Podla zakona, okrem registracie ako neplatitel DPH som sa musela zaregistrovat aj ako platitel DPH. Mam teraz teda 2 IC pre dan - jedno per SR a jedno pre zahranicie.
Chcela by som si uplatnovat pausalny vydavky, no ak som to dobre pochopila, tieto je mozne uplatnovat iba neplatitelmi DPH.
Musim teda podat 2 danove priznania - 1. ako neplatitel DPH (do zahranicnych faktur nezahrnam DPH), kde si uplatnim pausalne vydavky a 2. ako platitel DPH (ked kupujem tovar na Slovensku, platim DPH), kde si musim uplatnit skutocne vydavky? Potom, ako platitel, budem mat aj narok na vratenie DPH?
Alebo danove priznanie musi byt len jedno - v tomto pripade by ma zaujimalo ci som platitel alebo neplatitel DPH, nakolko som zaregistrovana na oboch?
Vopred dakujem!
IvoM
10.12.10,07:44
Silvia, môžeš prosím Ťa vysvetliť podľa akého zákona si sa musela registrovať ako neplatiteľ DPH a aj platiteľ DPH, lebo buď si jedno alebo druhé. Čo sa týka paušálnych výdavkov, tak postupuješ podľa §6.10 ZoDzP, teda ak si celý rok bola platiteľ DPH tak si paušálne výdavky uplatňovať nemôžeš, DP ako FO podávaš v SR samozrejme len jedno.
srska
10.12.10,08:04
registrovaná je na základe § 7a zákona o DPH - ostatnému textu Silvie tiež nerozumiem :(
asi je registrovaná aj v zahraničí
IvoM
10.12.10,09:03
Srska, ako vieš že je registrovaná podľa §7a, píše tam niečo o tovare, to skôr by ukazovalo na §7 , to je ale jedno ak by bola len podľa §7 alebo §7a tak paušálne vydavky podľa §6.10 ZoDzP si predsa uplatniť môže.
SK_Silvia
10.12.10,09:40
Prepacte za nejasnost :( , skusim to vysvetlit lepsie, hovorim o viacerych temach dokopy.

Podla §7a som sa zaregistrovala ako subjekt poskytujuci sluzby do inych clenskych statov. Dostala som "Osvedcenie o registracii per dan z pridanej hodnoty prijemca/dodavatel sluzby z/do ineho clenskeho statu" a uvedene IC DPH SK000000000.
Co sa tyka tohto, mala by som byt neplatitel DPH, v danovom priznani si teda nemozem dan odpocitat, budem podavat stvrtrocne suhrnne vykazy.

Na danovom urade som sa musela registrovat aj k DPH podla nejakeho zakona, co mi povedali (asi som to zle pochopila a nebola to registracia k DPH? Bolo to nieco navyse okrem registracie k §7a).
Okrem horeuvedeneho osvedcenia mam aj "Osvedcenie o registracii a prideleni danoveho identifikacneho cisla" z DU, to je vsetko.

Ked som teda neplatitel DPH, chcela som sa spytat ako budem vystavovat alebo prijimat faktury na Slovensku - tuzemske DPH by som mala platit ci zahrnat do mojich faktur pre/od slovenskych dodavatelov/odberatelov, nie?

Dakujem velmi pekne.
IvoM
10.12.10,10:14
Osvedčenie o registrácii a pridelení DIČ nemá s DPH nič spoločné,
je to osvedčenie že si sa registrovala ako plátca dane z príjmu FO, keďže si registrovaná podľa §7a tak pri DF a VF faktúrach zo SR postupuješ tak ako každý iný neplátca DPH.
SK_Silvia
10.12.10,10:41
Pre vydane faktury aj ked slovenskym odberatelom DPH teda neuvediem. Mozes mi poradit ako treba platit prijate faktury ak na nich bude uvedene DPH? Zaplatim celu sumu vratane DPH (s tym, ze si ju nebudem moct odpocitat ako neplatitel), alebo iba sumu bez DPH s tym, ze dodavatelovi dam vediet, ze nie som platitel?
Vdaka za pomoc
VieraPopluharova
10.12.10,10:48
Pre vydane faktury aj ked slovenskym odberatelom DPH teda neuvediem. Mozes mi poradit ako treba platit prijate faktury ak na nich bude uvedene DPH? Zaplatim celu sumu vratane DPH (s tym, ze si ju nebudem moct odpocitat ako neplatitel), alebo iba sumu bez DPH s tym, ze dodavatelovi dam vediet, ze nie som platitel?
Vdaka za pomoc

V prípade vydaných faktúr Slovenským odberateľom vystavuješ faktúry bez DPH.
Faktúry prijaté od Slovenských dodávateľov na , ktorých je uvedená DPH - uhrádzaš plnú sumu včítane DPH, túto DPH si síce neuplatňuješ v rámci daňoveho priznania o dani z pridanej hodnoty, ale táto suma celá včítane dph Ti vstupuje do nákladov. Upozorňujem, že len v prípade Slovenských dodávateľov a odberateľov a to tiež len v prípade, že nie si registrovaná pre platenie DPH v tuzemsku a nemaš pridelené IČ DPH /rúžová kartička/.
SK_Silvia
10.12.10,11:10
"nie si registrovana pre platenie DPH "i" v tuzemsku" - to "i" je asi preklep? Nie, IC DPH nemam.
Myslim, ze tu moznost zahrnut prijate faktury do nakladov asi nevyuzijem, ako neplatitel DPH budem pouzivat pausalne naklady, oplatia sa mi viac ako tie skutocne.
Dakujem este raz Vam vsetkym! :)
Maryl1
09.01.11,18:06
dakujem ze uvadzate veci na spravnu mieru lebo ja si myslim ze ako zaciatocnik podnikatel som nula ale zistujem ze vela ludi ma totalny chaos v pojmoch , nechce sa mi verit ze vobec podnikaju
Maryl1
09.01.11,18:10
dakujem ze taketo dezinformacie davate na spravnu mieru ja zasnem co za ludia v tomto state podnikaju a kolke dezinformacie ,,pustaju do eteru,, ako k tomu pridu taki chudaci zaciatocnici ako ja - niet divu ze som potom dezorientovana