lucia markova
09.12.10,23:20
ahojte,
chcem vas poprosit o radu. zamestnankyna zo zdravotnych dovodov, nemoze vykonavat doterajsiu pracu. nemame moznost ju preradit na inu pracu a ona sama chce odist.
ma ale poziadavku, aby jej dal vypoved zamestnavatel, lebo sa boji, ked by dala vypoved ona, ci by jej vznikol narok na davky v nezamestnanosti.
mozem ja ako zamestnavatel jej dat vypoved z dovodu jej zmeny zdr stavu a nemoznosti ju preradit na inu pracu? nie som povinna jej ponuknut nahradnu pracu?
dakujem
lucia
katka50
10.12.10,04:24
ahojte,
chcem vas poprosit o radu. zamestnankyna zo zdravotnych dovodov, nemoze vykonavat doterajsiu pracu. nemame moznost ju preradit na inu pracu a ona sama chce odist.
ma ale poziadavku, aby jej dal vypoved zamestnavatel, lebo sa boji, ked by dala vypoved ona, ci by jej vznikol narok na davky v nezamestnanosti.
mozem ja ako zamestnavatel jej dat vypoved z dovodu jej zmeny zdr stavu a nemoznosti ju preradit na inu pracu? nie som povinna jej ponuknut nahradnu pracu?
dakujem
lucia
Dôvod ukončenia PP nemá vplyv na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti. Tu Ti prikladám link na podobný prípad.

http://www.porada.sk/t152753-vypoved-zo-zdravotnych-dovodov.html
Chelsea34198
10.12.10,05:36
ešte dodám: Ak by dala výpoveď ona, nemá akurát nárok na odstupné. Vo vašom prípade je najlepšie riešiť to dohodou o ukončení pracovného pomeru a nie výpoveďou.
Llívia
10.12.10,05:49
Len v tej dohode musí byť uvedené, že je to zo zdravotných dôvod, inak nárok na odstupné nevznikne.

Zákonník práce § 76 Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
enya63
10.12.10,17:22
Ahoj poraďáci, prosím o pomoc. Mám zamestnanca, ktorý pracoval u nás len tri týždne, je už rok a pol PN, zamestnávateľ nemá pre neho inú prácu nakoľko mu operovali chrbticu, mi zamestnávame len baníkov a tí musia mať 100% zdravotný stav, myslím že jeho vstupná prehliadka bola nejako dohodnutá s lekárom lebo keď som mu volala povedal že zamestnanec mal úraz v predchádzajúcom zamestnaní-asi nás využili kvôli nemocenským dávkam. Ako môžem s takýmto zamestnancom skončiť pracovný pomer bez toho aby som mu musela dať odchodné a výpovednú lehotu a náhradu mzdy?Ešte stále je na PN
Tweety
10.12.10,17:24
Ahoj poraďáci, prosím o pomoc. Mám zamestnanca, ktorý pracoval u nás len tri týždne, je už rok a pol PN, zamestnávateľ nemá pre neho inú prácu nakoľko mu operovali chrbticu, mi zamestnávame len baníkov a tí musia mať 100% zdravotný stav, myslím že jeho vstupná prehliadka bola nejako dohodnutá s lekárom lebo keď som mu volala povedal že zamestnanec mal úraz v predchádzajúcom zamestnaní-asi nás využili kvôli nemocenským dávkam. Ako môžem s takýmto zamestnancom skončiť pracovný pomer bez toho aby som mu musela dať odchodné a výpovednú lehotu a náhradu mzdy?Ešte stále je na PN
Počas PN je pred výpoveďou zo strany zamestnáv. chránený. Je v tzv. ochrannej dobe. Jedine, že je ešte v SD, tu je možné skončiť PP aj počas PN.
terezamaria
10.12.10,17:31
Ahoj poraďáci, prosím o pomoc. Mám zamestnanca, ktorý pracoval u nás len tri týždne, je už rok a pol PN, zamestnávateľ nemá pre neho inú prácu nakoľko mu operovali chrbticu, mi zamestnávame len baníkov a tí musia mať 100% zdravotný stav, myslím že jeho vstupná prehliadka bola nejako dohodnutá s lekárom lebo keď som mu volala povedal že zamestnanec mal úraz v predchádzajúcom zamestnaní-asi nás využili kvôli nemocenským dávkam. Ako môžem s takýmto zamestnancom skončiť pracovný pomer bez toho aby som mu musela dať odchodné a výpovednú lehotu a náhradu mzdy?Ešte stále je na PN

Pokiaľ je na PN, tak to nerieš. Pokiaľ má v PZ dobu neurčitú, tak po skončení PN sa pokúste s pracovníkom skončiť pracovný pomer "Dohodou" s tým, že to nebude čistá dohoda, ale s výpovedným dôvodom organizačných zmien. V tomto prípade Vás 2 - mesačné odstupné neminie.

Môže však aj on okamžite skončiť pracovný pomer podľa § 69 ZP, ods.1, písm.a/:
ak podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú prácu pre neho vhodnú.
Zoltán Kovács
10.12.10,17:33
Ak po nástupe do zamestnania pracoval iba 3 týždne, a odvtedy je na PN, tak skúšobná doba ešte stále trvá. Takže je možné rozviazanie prac.pomeru podľa §72 ZP. Totiž skúšobná doba sa predlžuje o dni prekážok na strane zamestnanca.

§ 45
Skúšobná doba

(1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.

(2) Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.
(3) Skúšobná doba sa musí dohodnúť písomne, inak je neplatná.

(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.
enya63
10.12.10,17:54
veľmi pekne ďakujem za radu podľa §72 je to super,takže ho môžem ukončiť hneď a nemusí ma zaujímať že je ešte na PN?
Tweety
10.12.10,17:56
veľmi pekne ďakujem za radu podľa §72 je to super,takže ho môžem ukončiť hneď a nemusí ma zaujímať že je ešte na PN?
ÁNo, ak je ešte v SD, môžete skončiť PP podľa uvedeného §, tak ako som už uviedla v prísp. č. 6., aj Zoltán v ďalšom.
enya63
10.12.10,18:04
mám ešte jednu otázku: Mám ešte zamestnanca, ktorý má zmluvu na dobu určitú (do skončenia konkrétnej zákazky) zákazka skončila a on sa so zamestnávateľom dohodol ale iba ústne na neplatenom voľne kým nebude nová zákazka - tak som ho držala v evidencii i naďalej, minulý týždeň som mu poslala výzvu do vlastných rúk aby nastúpil do práce na novú zákazku ale ten nenastúpil a vôbec nekomunikuje, ja som ho stále mala na neplatenom voľne ako to chcel šef ako rozviazať pracovný pomer s takýmto zamestnancom? Neplatené voľno nemám od neho písomne, bola to len ústna dohoda so šefom, pracovná zmluva bola do skončenia starej zákazky a inú zmluvu nemá. Čo robiť ak si výzvu prevezme a čo ak nie?Ak si prevezme a nenastúpil tak ako rozviazať pracovný pomer? A ak si neprevezve a nenastúpi a mne sa výzva vráti späť čo potom? Prosím toto je môj posledný problém, ďakujem
Tweety
10.12.10,18:06
mám ešte jednu otázku: Mám ešte zamestnanca, ktorý má zmluvu na dobu určitú (do skončenia konkrétnej zákazky) zákazka skončila a on sa so zamestnávateľom dohodol ale iba ústne na neplatenom voľne kým nebude nová zákazka - tak som ho držala v evidencii i naďalej, minulý týždeň som mu poslala výzvu do vlastných rúk aby nastúpil do práce na novú zákazku ale ten nenastúpil a vôbec nekomunikuje, ja som ho stále mala na neplatenom voľne ako to chcel šef ako rozviazať pracovný pomer s takýmto zamestnancom? Neplatené voľno nemám od neho písomne, bola to len ústna dohoda so šefom, pracovná zmluva bola do skončenia starej zákazky a inú zmluvu nemá. Čo robiť ak si výzvu prevezme a čo ak nie?Ak si prevezme a nenastúpil tak ako rozviazať pracovný pomer? A ak si neprevezve a nenastúpi a mne sa výzva vráti späť čo potom? Prosím toto je môj posledný problém, ďakujem
A bolo jeho NV nahlásené v SP?
enya63
10.12.10,18:10
áno neplatené voľno bolo nahlásené a ešte stále je ešte nemám návratku z pošty ale do práce nenastúpil
Tweety
10.12.10,18:12
áno neplatené voľno bolo nahlásené a ešte stále je ešte nemám návratku z pošty ale do práce nenastúpil
Ak nenastúpil,( neviem, či bolo nejako ohraničené) spojiť sa s ním, či nie je PN, ak nie je tomu tak, dať Absenciu a skončiť PP pre závažné porušenie PD.
enya63
10.12.10,18:17
a nevadí, že nepl. voľno bolo len ústne dohodnuté? a že pracovná zmluva je podpísaná len na starú zákazku? Obstálo by hrubé porušenie pred Inšpektorátom?
Tweety
10.12.10,18:19
a nevadí, že nepl. voľno bolo len ústne dohodnuté? a že pracovná zmluva je podpísaná len na starú zákazku? Obstálo by hrubé porušenie pred Inšpektorátom?
AK ostal pracovať so súhlasom zamestnáv. a on zostal,( kedže bol na NV) jeho PZ je predlžená a PP trvá. Ak nepríde po jeho skončení do práce, je to Absencia, a možnosť okamžitého skončenia PP.
enya63
10.12.10,18:25
ďakujem a aký je to §?
Tweety
10.12.10,18:33
ďakujem a aký je to §?
Okamžité skončenie pracovného pomeru
§ 68
(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.
enya63
10.12.10,18:37
takže skončím pracovný pomer až keď mi príde návratka?a dovtedy mu dávam absenciu?
Tweety
10.12.10,18:38
takže skončím pracovný pomer až keď mi príde návratka?a dovtedy mu dávam absenciu?
Ak už nie je na NV, áno, tak.
enya63
10.12.10,18:45
ďakujem