tigi1711
10.12.10,06:23
Ahojte, potrebujem sa poradiť. Syn pracoval na čerpacej stanici. Na pracovnej zmluve od 1.10.2009 má sadzbu 2,04 EUR/ hod. To je ako v poriadku.
Na výplatnej páske sa ale od 7/2010 začala objavovať mesačná sadzba na hodinu 1,868 Eur, za 8/2010 1,978 Eur, za 9/2010 1,528 Eur.
Myslim že tento zamestnávateľ prešiel na iný systém vyplácania - pri pracovnej dobe 37,5 hod/týždenne.
Takže, je možné že prešiel na iný systém? Ak áno, musel s mojím synom podpísať dodatok k pracovnej zmluve. Ale žiaden takýto dodatok doma nemáme! Syn je dosť roztržitý a nepamätá si či niečo podpisoval alebo nie. Teraz, ked mu skončila zmluva na dobu určitú mu napísal na firemný e-mail oficiálnu žiadosť o zaslanie fotokopie dodatku k prac. zmluve. Séf ho vysmial, nech nebude dôležitý, že mu to nepošle, lebo mu to nevyplýva zo zákona. Vyplýva mu to zo zákona? Aký paragraf mu poslať zo žiadosťou? Ak tento dodatok nepošle, žiadať o doplatenie mzdy na základe pracovnej zmluvy z 1.10.2009?

Dalej, už 3x počas jeho služby mu ušli autá s natankovaným PHM. Syn to síce šiel nahlásiť na políciu, zaplatiť do pokladne to musel šéfovi v hotovosti. Doteraz mu nikto nič nevrátil. Prečo musí platiť len zamestnanec? Ved on chybu nespravil, bol len v práci. Nemal by mať náhodou škodu zamestnávateľ? Ved okradli zamestnávateľa! Jeho je to PHM, nie pracovníkov. Môže si žiadať dodatočne o vyplatenie tejto škody? Treba poradiť aj ostatným, lebo oni nosia peniaze z domu do práce a nie naopak. diky , dufam že niektorí poradíte. Tigi
Llívia
10.12.10,06:19
AAhojte, potrebujem sa poradiť. Syn pracoval na čerpacej stanici. Na pracovnej zmluve od 1.10.2009 má sadzbu 2,04 EUR/ hod. To je ako v poriadku.
Na výplatnej páske sa ale od 7/2010 začala objavovať mesačná sadzba na hodinu 1,868 Eur, za 8/2010 1,978 Eur, za 9/2010 1,528 Eur.
Myslim že tento zamestnávateľ prešiel na iný systém vyplácania - pri pracovnej dobe 37,5 hod/týždenne.
Takže, je možné že prešiel na iný systém? Ak áno, musel s mojím synom podpísať dodatok k pracovnej zmluve. Ale žiaden takýto dodatok doma nemáme! Syn je dosť roztržitý a nepamätá si či niečo podpisoval alebo nie. Teraz, ked mu skončila zmluva na dobu určitú mu napísal na firemný e-mail oficiálnu žiadosť o zaslanie fotokopie dodatku k prac. zmluve. Séf ho vysmial, nech nebude dôležitý, že mu to nepošle, lebo mu to nevyplýva zo zákona. Vyplýva mu to zo zákona? Aký paragraf mu poslať zo žiadosťou? Ak tento dodatok nepošle, žiadať o doplatenie mzdy na základe pracovnej zmluvy z 1.10.2009?

Dalej, už 3x počas jeho služby mu ušli autá s natankovaným PHM. Syn to síce šiel nahlásiť na políciu, zaplatiť do pokladne to musel šéfovi v hotovosti. Doteraz mu nikto nič nevrátil. Prečo musí platiť len zamestnanec? Ved on chybu nespravil, bol len v práci. Nemal by mať náhodou škodu zamestnávateľ? Ved okradli zamestnávateľa! Jeho je to PHM, nie pracovníkov. Môže si žiadať dodatočne o vyplatenie tejto škody? Treba poradiť aj ostatným, lebo oni nosia peniaze z domu do práce a nie naopak. diky , dufam že niektorí poradíte. Tigi

Podľa § 43 ods. 1 písm. d) sú mzdové podmienky povinnou súčasťou pracovnej zmluvy (okrem prípadu, keď sú uvedené v kolektívnej zmluve). Zmenu mzdových podmienok je potrebné so zamestnancom dohodnúť - v dodatku k pracovnej zmluve, ktorý musí byť písomný:

Zákonník práce § 54 Dohoda o zmene pracovných podmienok
Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne.

A zamestnávateľ je povinný tento dodatok doručiť zamestnancovi:

§ 38 Doručovanie
(1) Písomnosti zamestnávateľa týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy musia byť doručené zamestnancovi do vlastných rúk. To platí rovnako o písomnostiach týkajúcich sa vzniku, zmien a zániku práv a povinností vyplývajúcich z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. Písomnosti doručuje zamestnávateľ zamestnancovi na pracovisku, v jeho byte alebo kdekoľvek bude zastihnutý. Ak to nie je možné, možno písomnosť doručiť poštou ako doporučenú zásielku.
(2) Písomnosti doručované poštou zamestnávateľ zasiela na poslednú adresu zamestnanca, ktorá je mu známa, ako doporučenú zásielku s doručenkou a poznámkou "do vlastných rúk".
(3) Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku.
(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.

(Povinnosť zamestnávateľa vyhotoviť kópiu som nenašla. Môže argumentovať tým, že dodatok bol synovi doručený na pracovisku.)
Takže do žiadosti syn nech uvedie tieto paragrafy + že sa obráti na inšpektorát práce pre porušenie Zákonníka práce (nevyplácanie mzdy podľa pôvodnej pracovnej zmluvy) + že podá trestné oznámenie pre nevyplácanie mzdy - pri troche šťastia to zamestnávateľa prinúti k tomu, aby dodatok, ak nejaký existuje, poslal.

Počas trvania pracovného pomeru mohol syn využiť aj tento §:

Zákonník práce § 130 Výplata mzdy
(5)... Na žiadosť zamestnanca mu zamestnávateľ predloží na nahliadnutie doklady, na ktorých základe bola mzda vypočítaná.

Áno, žiadať + obrátiť sa na Inšpektorát práce, príp. aj na políciu pre trestný čin nevyplatenia mzdy (časti mzdy).

Nemal to platiť. Jeho chyba to nebola, on zamestnávateľovi žiadnu škodu nespôsobil. To mal stáť pri každom zákazníkovi a inkasovať peniaze rovno pri tankovaní? A nech to nerobia ani ostatní, lebo svoje peniaze už ťažko niekedy uvidia - ako dokážu, že ich zaplatili? Keby mal syn dôkaz, že ich zaplatil, nech ich žiada späť.
Chelsea34198
10.12.10,06:32
Súhlasím s vyššie uvedeným .
Čo sa týka druhej časti, ohľadne náhrady škody za ukradnuté PHM uvádzam.
Treba dobre prečítať zmluvu a ten prípadný dodatok. Vo všeobecnosti platí, že zamestnávateľ môže žiadať náhradu škody spôsobenej zamestnancom len na základe podpísaného súhlasu o " Hmotnej zodpovednosti".
Pokiaľ ide o tu pumpu, podľa môjho názoru, je pre takého prípady poistený. To treba zistiť.
Llívia
10.12.10,06:38
Súhlasím s vyššie uvedeným .
Čo sa týka druhej časti, ohľadne náhrady škody za ukradnuté PHM uvádzam.
Treba dobre prečítať zmluvu a ten prípadný dodatok. Vo všeobecnosti platí, že zamestnávateľ môže žiadať náhradu škody spôsobenej zamestnancom len na základe podpísaného súhlasu o " Hmotnej zodpovednosti".
Pokiaľ ide o tu pumpu, podľa môjho názoru, je pre takého prípady poistený. To treba zistiť.
K tomu ešte doplním, že:

Zákonník práce § 182 Zodpovednosť zamestnanca za schodok na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať
3) Zamestnanec sa zbaví zodpovednosti celkom alebo sčasti, ak preukáže, že schodok vznikol celkom alebo sčasti bez jeho zavinenia.

Toto dokázať vie, bol to hlásiť aj na polícii.
Llívia
10.12.10,06:42
Ešte k tomu listu pre zamestnávateľa: nech to syn pošle doporučene s doručenkou do vlastných rúk:
1. zamestnávateľ nebude môcť poprieť, že nejakú žiadosť dostal (žiadosť o zaslanie dodatku k pracovnej zmluve, žiadosť o doplatenie mzdy),
2. niektorí zamestnávatelia robia bu-bu-bu, ale keď zamestnanec ukáže, že nepustí hneď do gatí, tak zmenia rétoriku ;)
mkatka
10.12.10,07:24
Dalej, už 3x počas jeho služby mu ušli autá s natankovaným PHM. Syn to síce šiel nahlásiť na políciu, zaplatiť do pokladne to musel šéfovi v hotovosti. Doteraz mu nikto nič nevrátil. Prečo musí platiť len zamestnanec? Ved on chybu nespravil, bol len v práci. Nemal by mať náhodou škodu zamestnávateľ? Ved okradli zamestnávateľa! Jeho je to PHM, nie pracovníkov. Môže si žiadať dodatočne o vyplatenie tejto škody? Treba poradiť aj ostatným, lebo oni nosia peniaze z domu do práce a nie naopak. diky , dufam že niektorí poradíte. Tigi
Žiaľ, asi je to "bežná prax" na pumpách. Môj syn taktiež pracuje na benzínke a v takýchto prípadoch musia automaticky platiť zamestnanci. Je možné sa brániť voči takým praktikám, ak nechcú prísť o prácu?
Llívia
10.12.10,07:29
Žiaľ, asi je to "bežná prax" na pumpách. Môj syn taktiež pracuje na benzínke a v takýchto prípadoch musia automaticky platiť zamestnanci. Je možné sa brániť voči takým praktikám, ak nechcú prísť o prácu?
Na základe čoho MUSIA?
Aj keby mal podpísanú dohodu o hmotnej zodpovednosti za prevzaté PHM, pokiaľ preukáže, že manko (chýbajúce PHM) nie je z jeho viny, teda že došlo ku krádeži (niekto natankoval a nezaplatil), tak zamestnávateľ nemôže od neho požadovať úhradu chýbajúcich PHM.

Brániť sa môže - nezaplatiť, zamestnávateľ nemá nárok na takúto "náhradu". Držať hubu a krok, lebo sa bojím o prácu, nie je riešenie, lebo:
1. dokedy chce syn doplácať na zlodejov?
2. prečo by si zamestnávatelia nedovoľovali to, čo je v rozpore so Zákonníkom práce, keď vidia, že sa nikto voči takýmto praktikám nebráni?
mkatka
10.12.10,07:39
na základe čoho? samozrejme je to le ústny príkaz vedúceho, resp. zamestnávateľa.
Llívia
10.12.10,07:41
Vedúceho alebo zamestnávateľ? :rolleyes: To nemusí byť tá istá osoba. :cool:
Možno hlava nevie, čo robí jej pravá ruka :cool:
Nie je také podstatné, koho je to príkaz, ani hlava, ani pravá ruka nemajú nárok na takúto náhradu.

Nebolo by od veci nejakým spôsobom si zistiť toto:

...Pokiaľ ide o tu pumpu, podľa môjho názoru, je pre takého prípady poistený. To treba zistiť.
Čo ak existuje poistka a pravá ruka inkasuje do vrecka?:cool:
tigi1711
12.12.10,04:11
Ja si myslím že ústredie OMV je v Blave. My sme v KE. Casto tu chodia ich kontroly. Z ústredia mi poslali na moju žiadosť - ako bývalý zamestnanec oficiálny e-mail do KE. Tu som oficiálne požiadali o dodatok ku prac. zmluve a o zdravotné potvrdenia na prácu v noci v sume 33 EUR, kt. syn musel zaplatiť. Môžu sa mi ešte zísť v dalšom zamestnaní.
Jeho odpoved bola: " nehrajte sa na dôležitého, komplexy a psychické problémy neriešim. To čo som bol povinný poslať som poslal včera. Od vášho syna mam podpísané všetko čo som mu dal a tým pádom to neriešim. Toto je moja posledná odpoved na provokačné maily. Pokial máte nejaký problém so mnou ako bývalým zamestnavateľom, riešte si to cez kompetentné úrady."

Na mna je to dosť arogantná odpoved. Ten človek je tam sefom 1 rok, doteraz robil zastupcu sefa, znížil im platy, odmeny žiadne. Tak ako dalej mám postupovať? Neznášam arogantných sedlákov.
tigi1711
12.12.10,04:15
A neposlal ani tie zdravotné potvrdenia, ktoré vraj potreboval v prípade kontroly. Len neviem či ten dotatok a tie potvrdenia musí zo zákona na moju oficiálnu žiadosť zaslať, alebo týchto dokladov sa zákon netýka a čaká ma výsmech.
tigi1711
12.12.10,04:19
A kde viem zistiť či sú poistení na benzínkach. Ci zo zákona alebo len dobrovolne. Nemá niekto známeho vedúceho benzínky aby poradil....Alebo nejaký paragraf..
Llívia
13.12.10,11:14
Ja si myslím že ústredie OMV je v Blave. My sme v KE. Casto tu chodia ich kontroly. Z ústredia mi poslali na moju žiadosť - ako bývalý zamestnanec oficiálny e-mail do KE. Tu som oficiálne požiadali o dodatok ku prac. zmluve a o zdravotné potvrdenia na prácu v noci v sume 33 EUR, kt. syn musel zaplatiť. Môžu sa mi ešte zísť v dalšom zamestnaní.
Jeho odpoved bola: " nehrajte sa na dôležitého, komplexy a psychické problémy neriešim. To čo som bol povinný poslať som poslal včera. Od vášho syna mam podpísané všetko čo som mu dal a tým pádom to neriešim. Toto je moja posledná odpoved na provokačné maily. Pokial máte nejaký problém so mnou ako bývalým zamestnavateľom, riešte si to cez kompetentné úrady."

Na mna je to dosť arogantná odpoved. Ten človek je tam sefom 1 rok, doteraz robil zastupcu sefa, znížil im platy, odmeny žiadne. Tak ako dalej mám postupovať? Neznášam arogantných sedlákov.
Syn bol zamestnancom OMV? Alebo niekoho, kto má v prenájme (alebo vlastní? - neviem, ako je to u benzíniek) benzínku?
Poplatok 33 EUR mal zaplatiť zamestnávateľ, resp. ak ho zaplatil zamestnanec, tak mu ho mal zamestnávateľ preplatiť.
Ak podáte podnet na kontrolu na inšpektorát práce (zamestnávateľ nevyhotovil a neodovzdal dodatok k pracovnej zmluve, zamestnávateľ nevyplácal mzdu podľa pracovnej zmluvy, zamestnávateľ nepreplatil zamestnancovi potvrdenie o spôsobilosti vykonávať prácu v noci), nič nepokazíte, aj keby inšpektorát zistil, že syn dodatok o znížení mzdy podpísal.
IP by mal vydať stanovisko a v ňom by malo byť uvedené, čo zistil. Ale môže sa ukázať aj pochybenie na strane zamestnávateľa.
(Arogantný e-mail: prepošlite ho na vedenie OMV, nech vidia, ako ich zamestnanci prezentujú firmu navonok. :rolleyes:)
tigi1711
16.12.10,03:21
Myslím že ten človek to má len v prenájme na určitý čas. Kvôli tomu si založil aj živnosť. Platí si účtovníčku, takže osobné doklady a zmluvy má asi on a nie sú v Blave. Ten poplatok za zdravotné potvrdenia mal zaplatiť on, ale nechcel tak si to zamestnanci platia sami. Pýtala som sa lekárky na ako dlho platí to potvrdenie, povedala že 1 rok, takže už je neplatné, nebudem sa preto naťahovať z arogantným 36-ročným debilom. Ale aj tak neviem prečo nám ho nevydal. Zistím kde je tu inšpektorát práce a zájdem tam. Ale aj tak sa chcem opýtať či je nejaký rozdiel na výplatnej páske v pojme: hodinová mzda - 2,04 EUR, potom sa vymenila účtovníčka aj software a od 4/2010 je to: mesačná sadzba na hodinu: 1,8687 EUR, 1,9786 EUR, každý mesiac ináč. Mesačná sadzba 370,00 - to sú asi hodiny. Mne sa zdá že zmenili spôsob vyplacania mzdy. Na zmluve má 2,04 EUR/hod. Myslíte že by mal existovať v takomto prípade dodatok k zmluve? Nechcem urobiť žiadnu chybu keby som písala sťažnosť na vedenie OMV.
Llívia
16.12.10,06:13
Myslím že ten človek to má len v prenájme na určitý čas. Kvôli tomu si založil aj živnosť. Platí si účtovníčku, takže osobné doklady a zmluvy má asi on a nie sú v Blave. Ten poplatok za zdravotné potvrdenia mal zaplatiť on, ale nechcel tak si to zamestnanci platia sami. Pýtala som sa lekárky na ako dlho platí to potvrdenie, povedala že 1 rok, takže už je neplatné, nebudem sa preto naťahovať z arogantným 36-ročným debilom. Ale aj tak neviem prečo nám ho nevydal. Zistím kde je tu inšpektorát práce a zájdem tam. Ale aj tak sa chcem opýtať či je nejaký rozdiel na výplatnej páske v pojme: hodinová mzda - 2,04 EUR, potom sa vymenila účtovníčka aj software a od 4/2010 je to: mesačná sadzba na hodinu: 1,8687 EUR, 1,9786 EUR, každý mesiac ináč. Mesačná sadzba 370,00 - to sú asi hodiny. Mne sa zdá že zmenili spôsob vyplacania mzdy. Na zmluve má 2,04 EUR/hod. Myslíte že by mal existovať v takomto prípade dodatok k zmluve? Nechcem urobiť žiadnu chybu keby som písala sťažnosť na vedenie OMV.
Hodinová mzda je to isté čo sadzba na hodinu.
Mesačná sadzba 370 - podľa tohto prešiel zamestnávateľ z odmeňovania hodinovou mzdou na mesačnú (370 nie sú to hodiny).
Mesačná sadzba na hodinu - to bude mesačná mzda (370 EUR) deleno počet odpracovaných hodín v mesiaci, preto je táto hodnota každý mesiac iná.
Áno, na zmenu dohodnutej mzdy je potrebný dodatok k pracovnej zmluve. Ak ho zamestnávateľ nemá, tak sa dopustil nevyplácania mzdy.
(Na inšpektorát práce nahláste aj to, že zamestnávateľ odmietol zamestnancom preplatiť potvrdenie od lekára.)