kimart
10.12.10,07:56
poprosím vás o radu: Podnikateľ má od manželky požičané auto, ktoré využíva na služ. cesty. Čo všetko si môže dať do nákladov? Platí sa cestná daň?
Chelsea34198
10.12.10,07:15
Cestná daň sa platí.
Nárok má klasicky na dietu podľa dĺžky trvania prac. cesty a na náhradu pohonných PHM to sa počíta priemer podľa technického preukazu.
Len neviem či tam nebude nejaký problém, z dôvodu, že to auto nie je písané na neho. To treba zistiť ako sa to dá ošetriť. Ja som mala raz taký prípad, a auditorke sa to nepáčilo, že to nie je jeho auto.
kimart
10.12.10,07:48
V čom videla problém, že nie je písaná na podnikateľa? Bolo mi povedané, že keď je auto písané na rodin. príslušníka, nemusí sa platiť cestná daň, tak v tomto nemám jasno, a potom môže si uplatňovať kilometrovné? Musí mať doklad o nákupe PHM?
Chelsea34198
10.12.10,08:10
Kilometrovné to je zahrnuté vo vzorci na výpočet náhrady:

(Priemerná spotreba PHM x Priemerná cena PHM/100+paušálna náhrada) x najazdené kilometre

Priemerna spotreba to je z toho TP, priemerná cena PHM je zo všetkých bločkov, paušalna náhrada to je náhrada na amortizáciu bola 0,183€/km

Prečo sa jej to nepáčilo to ani ja neviem , no radsej som sa s auditorkou nehadala, nema to vyznam.

Toto je v zákone o dani z príjmu.2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,
JankaO
10.12.10,08:15
Ak nemajú rozdelené BSM, tak auto je aj jeho a tým pádom ho nemôže mať požičané. K odpovedi je ale treba ešte uviesť, či: je podnikateľ je živnostník? , či jeho manželka je tiež živnostník a či ona má auto zahrnuté v obchodnom majetku?
kimart
10.12.10,08:47
Ak nemajú rozdelené BSM, tak auto je aj jeho a tým pádom ho nemôže mať požičané. K odpovedi je ale treba ešte uviesť, či: je podnikateľ je živnostník? , či jeho manželka je tiež živnostník a či ona má auto zahrnuté v obchodnom majetku?
Nemajú rozdelené BSM, ale auto je písané na jeho- konteľovu manželku( nie je živnostníčka), auto nie je zahrnuté v obch. majetku. Je rozdiel, či je konateľ živnostník, alebo nie? aký to ma vplyv? Tento teda nie je živnostník
JankaO
10.12.10,09:21
Takže on nie je podnikateľ, ale je konateľ v s.r.o.? A potom si uplatňuje v s.r.o. cestovné náhrady za vykonanú služobnú cestu pre s.r.o. ako konateľ?
Jana Acsová
10.12.10,09:37
Nemajú rozdelené BSM, ale auto je písané na jeho- konteľovu manželku( nie je živnostníčka), auto nie je zahrnuté v obch. majetku. Je rozdiel, či je konateľ živnostník, alebo nie? aký to ma vplyv? Tento teda nie je živnostník
Vo Vašom prípade kumulujete problematiku. Skúste formulovať problém:

- o aké auto sa jedná (zrejme v osobnom vlastníctve - BSM, nezahrnuté do obchodného majetku)

- kto ho chce použiť a za akým účelom (pri podnikaní živnostníka, pri pracovnej ceste konateľa)

Hovoríte o vypožičanom aute v podnikaní a preto sa pohľady na otázku rôznia. V prípade použitia auta konateľom by predmetné súviselo zrejme s jeho závislou činnosťou, čo štandardne nechápeme ako podnikanie. Preto nejasné a viacmenej zatiaľ nepoužiteľné odpovede. S výnimkou dotazovania sa spresnení.
kimart
10.12.10,09:53
Vo Vašom prípade kumulujete problematiku. Skúste formulovať problém:

- o aké auto sa jedná (zrejme v osobnom vlastníctve - BSM, nezahrnuté do obchodného majetku) ÁNO

- kto ho chce použiť a za akým účelom (pri podnikaní živnostníka, pri pracovnej ceste konateľa)pri pracovnej ceste konateľa

Hovoríte o vypožičanom aute v podnikaní a preto sa pohľady na otázku rôznia. V prípade použitia auta konateľom by predmetné súviselo zrejme s jeho závislou činnosťou, čo štandardne nechápeme ako podnikanie. Preto nejasné a viacmenej zatiaľ nepoužiteľné odpovede. S výnimkou dotazovania sa spresnení.
Neviem, čo by som mala ešte uviesť. Ako som písala konateľ s.r.o. (nie živnostník) využíva manželkino auto pri pracovný cestách. Potrebujem vedieť, čo všetko si môže uplatniť do nákladov a tiež či sa platí a keď kto platí cestnú daň. ďakujem
Zoltán Kovács
10.12.10,09:55
Neviem, čo by som mala ešte uviesť. Ako som písala konateľ s.r.o. (nie živnostník) využíva manželkino auto pri pracovný cestách. Potrebujem vedieť, čo všetko si môže uplatniť do nákladov a tiež či sa platí a keď kto platí cestnú daň. ďakujem

Je to spoločné auto, ak nemajú rozdelené BSM. Dokonca z hľadiska dane z motorových vozidiel takéto auto nepodlieha zdaneniu.
Uplatniť je možné všetko tak isto ako u klasického zamestnanca v prípade použitia súkromného MV.
JankaO
10.12.10,10:03
Je len doplním, že do nákladov si neuplatňuje konateľ, ale právnická osoba - s.r.o. (prostredníctvom cestovných náhrad konateľovi)
kimart
10.12.10,10:08
mooc pekne ďakujem za odpovede - všetkým
Difi
23.03.12,11:48
Dobrý deň, prosím Vás o pomoc - majiteľ (konateľ spol.)s nevlastným autom, čo požičal od známeho a nemáme zmluvu o tom, prepravil tovar do EU. Môžem vyúčtovať cestovné náhrady a náklady súvisiace s prepravou – nafta, diaľničné? Čakám na Vaše odpovede, ďakujem a pekný deň.