kika2007
10.12.10,09:03
Už viem, že musím ku koncu roka urobiť inventúru a každý mesiac viesť nákup, predaj a konečný zostatok liehu. Ale tu na porade som čítala, že je to potrebné viesť každý deň. To snáď nie? Prosím Vás podľa akého predpisu, nič také som v zákone nenašla. Dík
Danielle369
10.12.10,17:21
Od 01.01.2011 Drzitel povolenia na predaj si ma viest dennu evidenciu spotrebitelskych baleni podla uct. dokladov a EAN kodov.. Evidenciu príjmu, výdaja a stavu zásob liehu v súlade s ustanovením § 44 ods. 12 zákona č. 105/2004 Z. z.

(7) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorej colný úrad vydal povolenie na predaj podľa odseku 6 (ďalej len "držiteľ povolenia"), je povinná
a) predložiť na požiadanie colného úradu doklady preukazujúce spôsob nadobudnutia spotrebiteľského balenia,

b) viesť dennú evidenciu spotrebiteľských balení podľa účtovných dokladov a čiarového kódu EAN v členení podľa odseku 15 písm. a), d), e) a f); túto evidenciu je povinný držiteľ povolenia mať k dispozícii v prevádzkarni,

c) skladovať v prevádzkarni spotrebiteľské balenie určené len na predaj v rámci podnikateľskej činnosti,

d) oznámiť každú zmenu skutočností a údajov podľa odsekov 3 a 5 colnému úradu do 15 dní odo dňa ich vzniku.

(8) Držiteľ povolenia je povinný lieh uvedený v § 4 ods. 2 písm. a) v spotrebiteľskom balení nakupovať, alebo inak odoberať na účel ďalšieho predaja v rámci podnikateľskej činnosti, len od právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorej colný úrad vydal oprávnenie na distribúciu
Excise Duty
11.12.10,07:10
Zákon hovorí o povinnosti viesť dennú evidenciu spotrebiteľských balení podľa účtovných dokladov a čiarového kódu EAN v členení podľa odseku 15 písm. a), d), e) a f); túto evidenciu je povinný držiteľ povolenia mať k dispozícii v prevádzkarni-
Teda nie denne ale za každý deň!
Maaaria
01.01.11,13:04
Prosim Vas viete mi niekto z vas sem dat link na hore spominany zakon č.105/2004. ďakujem
JankaO
01.01.11,13:11
Prosim Vas viete mi niekto z vas sem dat link na hore spominany zakon č.105/2004. ďakujem
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_mini_zak_zobraz_clanok1.asp?kotva=k1&skupina=1
ivka70
01.01.11,13:13
rodina1
01.01.11,13:14
Prosim Vas viete mi niekto z vas sem dat link na hore spominany zakon č.105/2004. ďakujem
Napr. aj tu:
http://www.zakon.sk/Main/lwDefault.aspx?Template=lwTArticles.ascx&phContent=~/ZzSR/lwFulltext.ascx&LngID=0
Maaaria
02.01.11,13:06
ďakujem všetkým. ale ešte jedna otazka, ohľadom predaja liehu. Ako vykazujete množstvo vydaného liehu konečnému spotrebiteľovi? napr. keď sa v jeden deň predalo 0,8 litra Fernetu, tak zadám že bola predaná celá litrová flaša, alebo dám skutočnosť? ďakujem
Zoltán Kovács
02.01.11,13:13
Jednoznačne skutočnosť.
tetrisss
02.01.11,13:14
Je to denna evidencia spotrebitelskych baleni.
Maaaria
02.01.11,13:30
podľa novely som to pochopila, že vydaj spotrebiteľského balenia v kusoch. čiže keď mám litrovú flašu a barman ju otvorí tak už celý liter beriem že v ten deň bol predaný??? nejak som sa do toho zaplietla. Poraďte kto ma skúsenosť, díky
KEJKA
02.01.11,13:43
pôvodne - ked sme robili výkazy na colnicu, /neskôr to zrušili/
tak sa robila evidencia tak, že pokiaľ fľaša nebola prázdna, tak sa evidovala ako nespotrebovaná zásoba.
predpokladám, že takto to bude treba robiť aj teraz po novom, aj ked detailné usmernenie som nenašla.
Kvaka
02.01.11,14:17
podľa novely som to pochopila, že vydaj spotrebiteľského balenia v kusoch. čiže keď mám litrovú flašu a barman ju otvorí tak už celý liter beriem že v ten deň bol predaný??? nejak som sa do toho zaplietla. Poraďte kto ma skúsenosť, díky
Evidenciu otvorených a ešte nespotrebovaných fliaš môžeš viesť spôsobom, ako doteraz.
Netreba zabudnúť, že ustanovenie § 44 stratilo účinnosť 31. decembra 2010.
Preto držiteľ povolenia na predaj vedie evidenciu podľa § 44a ods. 7 písm. b), osoba oprávnená na distribúciu je povinná viesť evidenciu podľa § 44a ods. 15.
Platné znenie zákona je tu:
http://www.porada.sk/t137928-zakon-o-spotrebnej-dani-z-liehu-aktualne-znenie.html
Danielle369
02.01.11,17:45
Opravujem mmou zle zadaný §....tento je správny..§ 44a ods. 7 písm. b),
dakujem Anke za upozornenie:)
bea26
05.01.11,20:49
Dnes som bola na colný úrad a tam mi povedali, že pre keď uvádzaš počet vydaných SBL v ks konečnému spotrebiteľovi tak tam jednoznačne zadaš len toľko fľiaš, koľko si skutočne v ten deň predala. Ak v ten deň predáš len jedno deci tak to tam neuvádzaš, len vtedy ak je tá fľaša prázdna.
Ja by som chcela vedieť čo v tej tabuľke kde je idetifikačné údaje SBL a čísla oprávnenia na distribúciu, tam sa píše moje povolenie na predaj alkoholu??? A aké identifikačné údaje SBL???
Kvaka
05.01.11,21:18
Dnes som bola na colný úrad a tam mi povedali, že pre keď uvádzaš počet vydaných SBL v ks konečnému spotrebiteľovi tak tam jednoznačne zadaš len toľko fľiaš, koľko si skutočne v ten deň predala. Ak v ten deň predáš len jedno deci tak to tam neuvádzaš, len vtedy ak je tá fľaša prázdna.
Ja by som chcela vedieť čo v tej tabuľke kde je idetifikačné údaje SBL a čísla oprávnenia na distribúciu, tam sa píše moje povolenie na predaj alkoholu??? A aké identifikačné údaje SBL???
To sú dve rôzne veci, pozri si vyššie uvedený odkaz na zákon, najmä § 44a a prechodné ustanovenie § 51j. Ty máš zrejme len povolenie na predaj SBL, nie si oprávnená na distribúciu SBL, len predávaš konečnému spotrebiteľovi.
bea26
06.01.11,07:35
áno mám len povolenie na predaj, tak ten stĺpec vôbec nevypĺňam???
Kvaka
06.01.11,10:08
áno mám len povolenie na predaj, tak ten stĺpec vôbec nevypĺňam???
Nerozumiem, čo a prečo vypĺňaš. Napíš trochu viac.
bea26
06.01.11,10:24
vypĺňam tabuľku o dennej evidencii SBL a je tam stĺpec identifikačné údaje SBL a oprávnenie na distribúciu. Ja viem, že mám povolenie na predaj, ale potom do tohto stĺpca sa zapisuje číslo oprávnenia na distribúciu, toho, kto mi predáva alkohol, aby colný úrad vedel od koho som ten alkohol kúpila.
Kvaka
06.01.11,10:48
vypĺňam tabuľku o dennej evidencii SBL a je tam stĺpec identifikačné údaje SBL a oprávnenie na distribúciu. Ja viem, že mám povolenie na predaj, ale potom do tohto stĺpca sa zapisuje číslo oprávnenia na distribúciu, toho, kto mi predáva alkohol, aby colný úrad vedel od koho som ten alkohol kúpila.
Bea, tú tabuľku máš odkiaľ? Neviem, že by bolo zverejnené na stránke colnej správy iné tlačivo, ako na mesačné elektronické oznamovanie údajov pre distribútorov liehu, ale ak máš nejakú tabuľku na evidenciu liehu, vyrobenú pre distribútorov, tak si ju uprav podľa potreby. Ty ako držiteľ povolenia na predaj SBL máš povinnosť podľa § 44a ods. 7 písm. b) zákona o spotrebnej dani z liehu viesť dennú evidenciu spotrebiteľských balení podľa účtovných dokladov a čiarového kódu EAN v členení podľa odseku 15 písm. a), d), e) a f); a túto evidenciu si povinná mať k dispozícii v prevádzkarni. Môžeš ju viesť aj tak, že napr. jeden deň zaeviduješ pohyby za 7 dní dozadu, povinnosť je len tá, že ju musíš viesť za každý deň. Keďže v odseku 15 je určený spôsob a rozsah vedenia evidencie pre tých, čo majú oprávnenie na distribúciu, tak si v tabuľke vynechaj tie údaje, ktoré prislúchajú písmenkám b) a c), teda vynechaj
b) počet vydaných spotrebiteľských balení v kusoch, identifikačné údaje osoby oprávnenej na distribúciu a jej čísla oprávnenia na distribúciu,
c) počet vydaných spotrebiteľských balení v kusoch, identifikačné údaje držiteľa povolenia na predaj a jeho čísla povolenia na predaj.
Kvaka
06.01.11,10:58
vypĺňam tabuľku o dennej evidencii SBL a je tam stĺpec identifikačné údaje SBL a oprávnenie na distribúciu. Ja viem, že mám povolenie na predaj, ale potom do tohto stĺpca sa zapisuje číslo oprávnenia na distribúciu, toho, kto mi predáva alkohol, aby colný úrad vedel od koho som ten alkohol kúpila.
Áno, od 1.1.2011 musíš kupovať len od toho, kto má oprávnenie na distribúciu, preto tam musíš napísať číslo jeho oprávnenia na distribúciu. Preto si aj mala robiť k 31. decembru 2010 inventarizáciu zásob liehu a zaslať najneskôr do 25. januára 2011 colnému úradu zistený stav zásob liehu v členení podľa obchodného názvu, čiarového kódu EAN spotrebiteľského balenia, objemu spotrebiteľského balenia a objemovej koncentrácie v spotrebiteľskom balení.
bea26
06.01.11,11:13
Mám tabuľku vloženú pri téme denná evidencia SBL. Túto tabuľku som ukázala na colnom úrade a tam ti povedali, že je to tak v poriadku. Preto som sa pýtala, či tam treba zapísať číslo oprávnenia na distribúciu toho od koho ten alkohol kupujem.
Inventúru už mám.
Je to už smiešne. Ešteže nechcú aby sme to robili na poldeci. :-))
Kvaka
06.01.11,12:54
Mám tabuľku vloženú pri téme denná evidencia SBL. Túto tabuľku som ukázala na colnom úrade a tam ti povedali, že je to tak v poriadku. Preto som sa pýtala, či tam treba zapísať číslo oprávnenia na distribúciu toho od koho ten alkohol kupujem.
Inventúru už mám.
Je to už smiešne. Ešteže nechcú aby sme to robili na poldeci. :-))
No fajn, vidím, že tabuľku si vložila už včera pri inej tebou založenej téme, škoda, že si tu v tejto téme hneď nedala na ňu odkaz, vedeli by sme, čo vlastne chceš vedieť, trochu by si mi ušetrila čas, naozaj som nepostrehla tvoju včerajšiu tému. Tabuľka je od colnej správy, vložím sem odkaz na tému, kde tabuľku uvádzaš. Jasne z nej vyplýva, že je určená pre držiteľov povolenia na predaj SBL.
http://www.porada.sk/t155207-denna-evidencia-sbl.html
novo
19.01.11,22:31
opäť, aby to bolo presné..

Som držiteľom povolenia na predaj SBL a z SBL
tak predám jedno SBL až keď ho fyzicky vypredám, alebo keď nalejem čo i len deci? Alebo mám uvádzať napr. 1,58 SBL? (hoci pri litrovke to sedí, no pri 07 L by sa museo prerátať na SBL).

Môžem robiť dennú evidenciu SBL až po vystriedaní smien (tzn. po 2-3dňoch)?

...tak to tu ešte nebolo....zavrieme krčmy, bary či kavierne, veď nám zakázali fajčiť, teraz všetci prestanú i nalievať.
Excise Duty
20.01.11,04:31
opäť, aby to bolo presné..

Som držiteľom povolenia na predaj SBL a z SBL
tak predám jedno SBL až keď ho fyzicky vypredám, alebo keď nalejem čo i len deci? Alebo mám uvádzať napr. 1,58 SBL? (hoci pri litrovke to sedí, no pri 07 L by sa museo prerátať na SBL).

Môžem robiť dennú evidenciu SBL až po vystriedaní smien (tzn. po 2-3dňoch)?

...tak to tu ešte nebolo....zavrieme krčmy, bary či kavierne, veď nám zakázali fajčiť, teraz všetci prestanú i nalievať.
Prestaňte už konečne panikáriť a "zatvárať krčmy, bary či kaviarne", zákon prikazuje viesť dennú evidenciu, teda v členení na jednotlivé dni a nie denne! V pohode si ju teda môžeš urobiť až po vystriedaní smien. K tej prvej otázke, ako sa rozhodneš, tak musíš robiť už stále.
kaminek
20.01.11,11:24
Ste naozaj super:). Fantasticke rady:o. Zachranili ste ma;)
novo
20.01.11,11:54
POZOR z vlastnej skúsenosti (od kolegov) viem, že po BA a okolí chodia kontroly z CS zamerané práve na vedenie dennej evidencie SBL a upozorňujú, že od Februára sa budú rozdávať pokuty......
HKHE
20.01.11,12:25
Ako to má fungovať v hoteli s tromi strediskami (reštaurácia,lobby bar,nočný bar)? Robí sa evedencia za všetky strediska osobitne, či za hotel spolu?
Excise Duty
20.01.11,13:29
POZOR z vlastnej skúsenosti viem, že po BA a okolí chodia kontroly z CS zamerané práve na vedenie dennej evidencie SBL a už sa rozdávajú aj pokuty...
Neviem, čo máš za vlastné skúsenosti, vlastnou skúsenosťou by bolo, ak by si tú pokutu dostal ty sám, zatiaľ tu šíriš iba fámy. Listom č. 19093/2010-1424/5.5.2010 sa Colné riaditeľstvo Slovenskej republiky obrátilo na Ministerstvo financií Slovenskej republiky a to odpovedalo listom č. MF/16954/2010-732 z 8. júla 2010 v tom zmysle, že držiteľ povolenia nie je povinný vykonávať zápisy v evidencii spotrebiteľských balení liehu vedenej podľa § 44a ods. 7 písm. b) zákona č. 105/2004 Z. z. denne, je však povinný túto evidenciu viesť za každý deň príslušného kalendárneho mesiaca osobitne, pričom úplnú mesačnú evidenciu v dennom členení k poslednému dňu kalendárneho mesiaca je povinný mať k dispozícii v prevádzkarni prvý deň nasledujúceho kaledárneho mesiaca.Povinnosťou Colného riaditeľstva bolo oboznámiť s týmto listom colné úrady a tie sa majú držať obsahu tohoto listu. Nech sa ozvú konkrétne osoby, ktoré údajne dostali pokutu a ak naozaj dostali pokutu nech sa odvolajú podľa § 46 zákona č. 511/1992 Zb.
Excise Duty
20.01.11,13:40
Ako to má fungovať v hoteli s tromi strediskami (reštaurácia,lobby bar,nočný bar)? Robí sa evedencia za všetky strediska osobitne, či za hotel spolu?
Ak si pozorne prečítaš § 44a ods. 7 písm. b), máš tam odkaz na ustanovenie § 15 písm. a), d), e) a f). V predvetí § 15 máš uvedené, že za každú prevádzkareň...
Kvaka
20.01.11,14:56
Neviem, čo máš za vlastné skúsenosti, vlastnou skúsenosťou by bolo, ak by si tú pokutu dostal ty sám, zatiaľ tu šíriš iba fámy. Listom č. 19093/2010-1424/5.5.2010 sa Colné riaditeľstvo Slovenskej republiky obrátilo na Ministerstvo financií Slovenskej republiky a to odpovedalo listom č. MF/16954/2010-732 z 8. júla 2010 v tom zmysle, že držiteľ povolenia nie je povinný vykonávať zápisy v evidencii spotrebiteľských balení liehu vedenej podľa § 44a ods. 7 písm. b) zákona č. 105/2004 Z. z. denne, je však povinný túto evidenciu viesť za každý deň príslušného kalendárneho mesiaca osobitne, pričom úplnú mesačnú evidenciu v dennom členení k poslednému dňu kalendárneho mesiaca je povinný mať k dispozícii v prevádzkarni prvý deň nasledujúceho kaledárneho mesiaca.Povinnosťou Colného riaditeľstva bolo oboznámiť s týmto listom colné úrady a tie sa majú držať obsahu tohoto listu. Nech sa ozvú konkrétne osoby, ktoré údajne dostali pokutu a ak naozaj dostali pokutu nech sa odvolajú podľa § 46 zákona č. 511/1992 Zb.
Ak je tak, nechápem, prečo ešte ani po takom dlhom čase nie je na stránke colnej správy zverejnené usmernenie v tomto zmysle, napr. ako informácia pre verejnosť, ako postupovať pri vedení evidencie SBL od nového roku. Aj v iných témach k evidencii SBL sme toto písali, že nemusí zapisovať denne, ale za každý deň, nech to trebárs zapíše aj na konci mesiaca, ale za každý deň, to vyplýva predsa z vedenia evidencie stavu zásob, ten sa uvedie iba na konci mesiaca, tak inak sa to ani nedá vyložiť.
mailer23
20.01.11,18:32
Neviem, čo máš za vlastné skúsenosti, vlastnou skúsenosťou by bolo, ak by si tú pokutu dostal ty sám, zatiaľ tu šíriš iba fámy. Listom č. 19093/2010-1424/5.5.2010 sa Colné riaditeľstvo Slovenskej republiky obrátilo na Ministerstvo financií Slovenskej republiky a to odpovedalo listom č. MF/16954/2010-732 z 8. júla 2010 v tom zmysle, že držiteľ povolenia nie je povinný vykonávať zápisy v evidencii spotrebiteľských balení liehu vedenej podľa § 44a ods. 7 písm. b) zákona č. 105/2004 Z. z. denne, je však povinný túto evidenciu viesť za každý deň príslušného kalendárneho mesiaca osobitne, pričom úplnú mesačnú evidenciu v dennom členení k poslednému dňu kalendárneho mesiaca je povinný mať k dispozícii v prevádzkarni prvý deň nasledujúceho kaledárneho mesiaca.Povinnosťou Colného riaditeľstva bolo oboznámiť s týmto listom colné úrady a tie sa majú držať obsahu tohoto listu. Nech sa ozvú konkrétne osoby, ktoré údajne dostali pokutu a ak naozaj dostali pokutu nech sa odvolajú podľa § 46 zákona č. 511/1992 Zb.

Je ten list niekde zverejnený? Viem si ho pozrieť?
Excise Duty
21.01.11,05:30
Je ten list niekde zverejnený? Viem si ho pozrieť?
Nie, musí ti stačiť, čo je napísané v zákone: povinnosť viesť dennú evidenciu.
Nie je tam napísané: povinnosť viesť denne evidenciu. A to je rozdiel.
zsak
21.01.11,14:30
Prosím Vás, poraďte mi niekto. Viem, že je to denná evidencia SBL,ale keď cez deň z nejakého druhu alkoholu nepredám nič, tak za ten deň vykážem nulu, alebo evidujem len tie dni, počas ktorých sa niečo predalo? Ďakujem
Kvaka
21.01.11,14:38
Prosím Vás, poraďte mi niekto. Viem, že je to denná evidencia SBL,ale keď cez deň z nejakého druhu alkoholu nepredám nič, tak za ten deň vykážem nulu, alebo evidujem len tie dni, počas ktorých sa niečo predalo? Ďakujem
Za tie dni, keď ani nekúpiš, ani nepredáš, napíšeš nulu, ale môžeš to zapísať kedy chceš, napr. aj ku koncu mesiaca za všetky dni spätne, keďže stav zásob je len ku koncu mesiaca.
zsak
21.01.11,14:52
Ešte raz ďakujem. Takže uistím sa, za každý deň aj keď je nula. Hneď som kľudnejšia. Prajem pekný víkend.