stol.sleb
10.12.10,10:28
Kúpil som stroj do firmy, stroj ktory nieje bezne v predaji, od pozostalôej po jednom stolarovi. Chcel by som sa informovat ci si ho mozem dat do nakladov a ci ho pozostala musi zdanovat. pripadne aku zmluvu mam spravit.
Zoltán Kovács
10.12.10,09:34
Kúpil som stroj do firmy, stroj ktory nieje bezne v predaji, od pozostalôej po jednom stolarovi. Chcel by som sa informovat ci si ho mozem dat do nakladov a ci ho pozostala musi zdanovat. pripadne aku zmluvu mam spravit.

Je potrebné vyhotoviť kúpnu zmluvu. Na základe tejto zmluvy je možné zahrnúť do účtovníctva. Ak cena je do 1700 eur, tak ako jednorázový náklad/výdaj. Ak je nad 1700 eur, tak potom ako dlhodobý majetok, a odpisovať podľa toho do ktorej odpisovej skupiny to patrí.

Čo sa týka zdanenia u predajcu. Ak stroj bol zaradený do podnikania, a ešte neuplynulo 5 rokov od jeho vyradenia z účtovníctva, tak tento príjem podlieha zdaneniu.
stol.sleb
10.12.10,10:16
stroj nebol zhrnuty do podnikania u predajcu. vlastni ho ako sukromna osoba.
ewita888
10.12.10,10:30
tak potom ho predajca nedaní a ty si ho môžeš zaradiť do podnikania na základe kúpno-predajnej zmluvy..
stol.sleb
10.12.10,10:33
dakujem za odpoved , len som si nebol isty ci to nieje prilezitostny predaj resp. takistou formou mozem kupit aj drevo od niekoho?
ewita888
10.12.10,10:34
predaj hnuteľného majetku súkromná osoba nezdaňuje, pokiaľ nebol zaradený do podnikania...

áno, aj takto kúpené drevo si môžeš dať do nákladov...
stol.sleb
10.12.10,10:39
cize este raz :) som stolár a drevo kupim od suseda, kamarata resp., inej osoby na zaklade kupno-predajnej zmluvy. Ja si ho mozem dat do nakladov a on ho nemusi zdanovat ak je do vysky 1700EUR?
veronikasad
10.12.10,10:51
cize este raz :) som stolár a drevo kupim od suseda, kamarata resp., inej osoby na zaklade kupno-predajnej zmluvy. Ja si ho mozem dat do nakladov a on ho nemusi zdanovat ak je do vysky 1700EUR?
kde si zobral sumu 1700€ ?
stol.sleb
10.12.10,10:53
vydedukoval som to z prveho prispevku resp. z prvej odpovede. Aka ma byt vyska maximalna?
veronikasad
10.12.10,10:55
vydedukoval som to z prveho prispevku resp. z prvej odpovede. Aka ma byt vyska maximalna?
Suma 1700€ je max. obst.cena dlhodobého majetku (v tvojom prípade stroja), aby si si ho mohol zahrnúť jednorázovo do výdavkov živnostníka. Ak bude vyššia, musíš stroj zaradiť do odpisovej skupiny a do daňových výdavkov ho dostaneš postupne vo forme odpisov.
stol.sleb
10.12.10,11:04
Tak v akej sume mozemnakupit drevo od sukromnej osoby aby ona nemusela predaj zdanovat?
veronikasad
10.12.10,11:07
Tak v akej sume mozemnakupit drevo od sukromnej osoby aby ona nemusela predaj zdanovat?
aké je to drevo ? Z vlastného urbáru ?

Predchádzajúca odpoveď platila na nákup stroja, ktorý nebol zaradený u predávajúceho v obchodnom majetku. Tam výška predajnej ceny nie je obmedzená.