dastana
10.12.10,10:46
Dobry den, som tu na fore novo prihlasena, ale prispevky som uz citavala aj predtym, hoci nepravidelne. Moj problem spociva v tom, ze som momentalne na konci 5. mesiaca tehotenstva, som vedena na UP a bohuzial, zatial to na Slovensku funguje tak, ze sancu na ziskanie prace do porodu nemam ziadnu....teda, nie normalnou cestou...
Nie som si momentalne ista, ci mam narok na matersku a z coho vlastne sa to vypocitava. Dostalo sa ku mne viacero informacii a rada by som dostala jasnu odpoved, na co mam vlastne narok.
Podmienku 270 dni nemoc. poistenia 2 roky pred nastupom na matersku splnam. Do augusta 2009 som dva roky pracovala pre anglicku spolocnost so sidlom v SR, potom zrusili pobocku v SR a pracovny pomer bol ukonceny dohodou. Nasledne som od 09/2009 do 1/2010 (v case tej hlupej krizy) bola vedena na UP a od 02/2010 do konca 07/2010 som bola zamestnana v inej spolocnosti na dobu urcitu. Pracovna zmluva nebola predlzena z dovodu skrachovania spolocnosti, momentalne je v likvidacii. Po odchode z firmy som v septembri zistila, ze som tehotna uz druhy mesiac, ale ochranna lehota sa na ZP na dobu urcitu nevztahuje. Od 08/2010 som vedena na UP a hoci si pracu stale hladam, nikto ma ako tehotnu nezamestna. Skusala som aj rozne brigady, ale kvoli problemom s chrbticou som to musela zrusit. Teraz som doma, bez prijmu a netusim, ako to bude buduci rok. Na matersku by som mala nastupit 18.3.2011.
Priatel podnika v oblasti elektroinstalacii a ja pre neho robim administrativne veci, za co ma ale neplati. Ak sa mi nepodari zohnat si pracu, tak od 02/2011 by ma oficialne zamestnal u seba vo firme s najvyssim vymeriavacim zakladom, mozno by to pomohlo pri vypocitavani materskej. Ak by som teda bola u neho zamestnana az do nastupu na matersku, materska sa mi vypocita z posledneho prijmu a nemoc.poistenia? Alebo sa spravi priemer za posledne dva roky aj tak? Prosim o pomoc...

Ak by som si od 1/1/2011 otvorila zivnost na seba, mala by som narok na matersku aj tak?
Dakujem za rady a ospravedlnujem sa za zdlhavy prispevok. Zelam pekny den.