balala
29.11.05,07:24
Dobrý deň poraďáci,

vedel by mi niekto poradiť ohľadom lízingu? Jedná sa o predčasné ukončenie. Lízing bol uzatvorený do 31.12.2003, čiže sa účtuje po starom. Trvá 48 mesiacov, pričom ho ukončujeme po 36 mesiacoch. Lízingová spoločnosť poslala návrh na predčasné ukončenie, kde je vyčíslená cena, ktorú máme uhradiť. Z tejto ceny je odpočítaná nerozpustená záloha (ktorú sme platili v rámci prvej zvýšenej splátky) - cca 30 tis. Sk. Ale ja mám na účte 381 zostatok len 15 tis. Sk. Zistila som, že zvyšných 15 tis. Sk predstavuje poistenie, ktoré by malo byť platené za normálnych okolností budúci mesiac, ale tento mesiac končíme. To poistné bolo zahrnuté do daňových nákladov, cena predmetu lízingu/počet mesiacov.
Teraz keby som vystornovala z 518 15 tis. Sk (poistné/48 mes.*36 mes), presne by som dostala na 381 30 tis.Sk, čo uvádza lízingová spoločnosť.

Ale mierne povedané som sa zmagorila, neviem, či to môžem urobiť. Ale iné východisko nevidím. A čo potom s daňovým priznaním? Viem, že pri predčasnom ukončení treba počítať odpisy a porovnať s nájomným, ale v zákone je podmienka, že lízing má trvať min. 3 roky a to tento trval, aj keď je predčasne ukončený.

Prosím skúsenejších o radu a vopred ďakujem
balala
29.11.05,09:44
nevie nikto reagovať? ukážte, čo máte v hlavičkách a poučte ma. prelúskala som všetky témy, čo sa týkajú lízingu a nenašla som uspokojivú odpoveď.
Krajčovičová
29.11.05,10:19
Pozri si stránu www.ceniga.sk je tam účtovanie leasingu pred rom 2004 a od r. 2004 a aj predčasné ukončenie leasingu. možno Ti dá návod na riešenie.
M.K.
balala
29.11.05,13:14
ďakujem za radu, na tej stránke som už pozerala. v materiáloch je tam účtovanie lízingu, ale nového lízingu a k starému je tam len poznámka.

naozaj mi nikto nevie poradiť? potom som zvedavá, ako vyzerá účtovanie lízingu v ostatných firmách. čítala som naozaj skoro všetky príspevky a to nikto nemal takýto prípad? v mnohých príspevkoch sú zmätočné informácie, ktoré človeka iba dopletú a mnoho príspevkov si navzájom odporuje.
*Fénix
13.03.07,20:02
ďakujem za radu, na tej stránke som už pozerala. v materiáloch je tam účtovanie lízingu, ale nového lízingu a k starému je tam len poznámka.

naozaj mi nikto nevie poradiť? potom som zvedavá, ako vyzerá účtovanie lízingu v ostatných firmách. čítala som naozaj skoro všetky príspevky a to nikto nemal takýto prípad? v mnohých príspevkoch sú zmätočné informácie, ktoré človeka iba dopletú a mnoho príspevkov si navzájom odporuje.
Aj keď je tvoj príspevok spred dvoch rokov,nedá mi aby som nereagoval.Odpovede si sa asi nedočkala z toho dôvodu,že problém predčasného ukončenia by Ti tu musel niekto napísať na 10 stranách. A pre správnu odpoveď si ani nezadal/a dosť údajov.:)
Janca1
22.03.07,19:20
Prosím poradte mi polopate. Ak predčasne ukončil leasing uzatvorený do 31.12.2003 /koniec 1/2006/ ako vypočítam opisy u prenajímateľa? Zo sumy istiny bez DPH /bol nárok na odpočet/ a bez prirážky podľa starého zákona? Ak áno a vyšlo že zostatková cena k 31.12.2005 bola vyššia ako leasingovka vyfakturovala kúpnu cenu, čo môžem uplatniť ako výdavok OZD? Ide mi o zaúčtovanie kúpnej ceny a zostatku odpisov z akontácie. Vediem JU.
Dakujem
Janca1
27.03.07,19:34
Vie mi niekto poradiť ?