doche
10.12.10,14:05
Zamestnankyni ochorelo dieta , 3 dni neprisla do prace. Po navrate namiesto OCR priniesla od lekarky 3x potvrdenie o osetreni dietata za jednotlive dni. Musime toto uznat podla par. 141 s nahradou mzdy ?
lubos1306
10.12.10,13:24
zaleži či to bola ta ista lekárka alebo rôzne. je to diskutabilné ak mala s nou behať na kontroly a vedela o tom mala by mať očr. možnosť je len to že to bolo nečakane
Tweety
10.12.10,16:45
Zamestnankyni ochorelo dieta , 3 dni neprisla do prace. Po navrate namiesto OCR priniesla od lekarky 3x potvrdenie o osetreni dietata za jednotlive dni. Musime toto uznat podla par. 141 s nahradou mzdy ?
ÁNo, má nárok na 3 dni preplatené priemerkou-§141 ZP.
Llívia
10.12.10,22:06
Zamestnankyni ochorelo dieta , 3 dni neprisla do prace. Po navrate namiesto OCR priniesla od lekarky 3x potvrdenie o osetreni dietata za jednotlive dni. Musime toto uznat podla par. 141 s nahradou mzdy ?

Zákonník práce § 141 Dôležité osobné prekážky v práci
c) sprevádzanie
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

Uznať by si jej mala nevyhnutne potrebný čas, t.j. čas na cestu k lekárovi, samotné vyšetrenie/ošetrenie a cestu späť do práce. Lenže toto je ťažko overiteľné, lebo lekári nepíšu na potvrdenia o sprevádzaní, dokedy vyšetrenie/ošetrenie trvalo (+ k tomu treba dorátať čas na cestu do práce). Žiaľ, je pravda, že priepustka napr. na tie 3 dni, ako si napísala, sa často zneužíva (či už pri vlastnom ošetrení/vyšetrení namiesto PN-ky, alebo pri sprevádzaní namiesto OČR-ky) - niektorí lekári potvrdia "hocičo" (najmä, ak sú to známi). Takže v tomto prípade ti nezostáva iné, ako preplatiť 3 dni sprevádzania, lebo ťažko dokážeš, že v skutočnosti nešlo o sprevádzanie rodinného príslušníka, ale o ošetrovanie člena rodiny.
doche
12.12.10,07:11
Dakujem za odpovede.
molnitko
13.12.10,18:16
rada by som sa spýtala, kto je člen rodiny? môžem sprevádzať aj matku, otca, svokru k lekárovi a mať za to celý deň tzv. PÉČKO?

a druhá otázka. ak idem k lekárovi - napr. na infekčné na odber krvi, musím počkať na výsledky a potom sa vrátiť do ambulancie ( môžem ísť až na pol jedenástu, od kedy ordinuje doktorka), musí mi riaditeľ uznať paragraf, alebo môže vyžadovať, aby som sa vrátila do práce, prípadne prišla na 1,5 hodiny do práce???
ďakujem za odpovede
ivka70
13.12.10,18:32
rada by som sa spýtala, kto je člen rodiny? môžem sprevádzať aj matku, otca, svokru k lekárovi a mať za to celý deň tzv. PÉČKO?

a druhá otázka. ak idem k lekárovi - napr. na infekčné na odber krvi, musím počkať na výsledky a potom sa vrátiť do ambulancie ( môžem ísť až na pol jedenástu, od kedy ordinuje doktorka), musí mi riaditeľ uznať paragraf, alebo môže vyžadovať, aby som sa vrátila do práce, prípadne prišla na 1,5 hodiny do práce???
ďakujem za odpovede

Moze vyzadovat navrat do prace, nevyhnutne potrebny cas je az od casu, ked ordinuje lekarka a do casu odberu ....
molnitko
13.12.10,18:44
a čas potrebný na presun k lekárovi sa nepočíta? môže argumentovať tým, že som mohla ísť autom a nie autobusom?
ivka70
13.12.10,18:58
a čas potrebný na presun k lekárovi sa nepočíta? môže argumentovať tým, že som mohla ísť autom a nie autobusom?

Moc to kombinujes,ved mu predsa nemusis rozpravat cely priebeh dna.
Vypytaj si peciatku na priepustku aj v labaku pri odbere krvi aj potom u lekarky ... a mas to ....
molnitko
13.12.10,19:10
jaa píšem realitu. bolo mi to tak prezentované. a tiež mi povedala,m že ak donesiem aj 5 razítiek, tak aj tak sa musím vrátiť do práce a bla, bla.
bolo to prví krát za 8 rokov, čo som využila Pečko a aj tak mi odpísala NV.
teraz idem na tehotenskú poradňu a potom s dcérou k doktorke a povedala mi, že aj tak sa musím vrátiť do práce a ak sa nevrátim, musí to niekto za mňa odrobiť a potom to musím kolegyni vrátiť
môže to byť?
nie je to šikana?
Llívia
13.12.10,19:23
Moze vyzadovat navrat do prace, nevyhnutne potrebny cas je az od casu, ked ordinuje lekarka a do casu odberu ....
Nevyhnutne potrebný čas je aj čas potrebný na cestu na ošetrenie/vyšetrenie a čas potrebný na návrat do práce z ošetrenia/vyšetrenia.
vieraaaa
13.12.10,19:26
jaa píšem realitu. bolo mi to tak prezentované. a tiež mi povedala,m že ak donesiem aj 5 razítiek, tak aj tak sa musím vrátiť do práce a bla, bla.
bolo to prví krát za 8 rokov, čo som využila Pečko a aj tak mi odpísala NV.
teraz idem na tehotenskú poradňu a potom s dcérou k doktorke a povedala mi, že aj tak sa musím vrátiť do práce a ak sa nevrátim, musí to niekto za mňa odrobiť a potom to musím kolegyni vrátiť
môže to byť?
nie je to šikana?
Síce ako čítam, Tvoj problém je v uznaní paragrafu vo firme, no Ty máš nárok ísť do poradne a ďalšie vyšetrenia ako tehotná, ešte navyše tých 7 dní.
§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
c) sprevádzanie
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
molnitko
13.12.10,19:34
ak teda idem, k dvom lekárom a mám dve razítka, musí mi uznať celý deň, alebo nie?
ak mám na priepustke napísané, ošetrenie s dieťaťom potrebné celý deň, musí to uznať, alebo nie? Musí to byť na zvlášť tlačive od lekára, ako mi tvrdí ona, alebo to stačí na priepustke?
Llívia
13.12.10,19:39
ak teda idem, k dvom lekárom a mám dve razítka, musí mi uznať celý deň, alebo nie?
ak mám na priepustke napísané, ošetrenie s dieťaťom potrebné celý deň, musí to uznať, alebo nie? Musí to byť na zvlášť tlačive od lekára, ako mi tvrdí ona, alebo to stačí na priepustke?
Videla som tlačivo, ktoré sa používalo pri sprevádzaní rodinného príslušníka - písalo sa naň meno sprevádzaného + príbuzenský vzťah. Asi toto myslel zamestnávateľ.
A či pri 2 razítkach musí uznať celý deň - už to tu bolo citované: nárok máš na toľko, koľko potrebuješ. Vieš preukázať, že si na to potrebovala celý deň? Ak áno, tak ti to zamestnávateľ uznať musí.
Nečuduj sa zamestnávateľovi, že robí takéto caviky, sú zamestnanci, ktorí tzv. paragrafy veľmi radi/y využivajú a zneužívajú, ale potom sú "zlí" aj tí, ktorí ich využívajú, len keď musia a podľa zákona.
mzdarka renca
13.12.10,19:39
ak teda idem, k dvom lekárom a mám dve razítka, musí mi uznať celý deň, alebo nie?
ak mám na priepustke napísané, ošetrenie s dieťaťom potrebné celý deň, musí to uznať, alebo nie? Musí to byť na zvlášť tlačive od lekára, ako mi tvrdí ona, alebo to stačí na priepustke?

ak lekár napíše na priepustku, že platí celý deň, tak platí celý deň.
molnitko
13.12.10,19:44
ako môžem argumentovať? môžem sa nejako brániť?
alebo závisí len na vôli riaditeľa?
podotýkam, že iní môžu byť doma a nie je problém, so mnou vždy je :(
preto mi ide hlavne o princíp
molnitko
13.12.10,19:55
Videla som tlačivo, ktoré sa používalo pri sprevádzaní rodinného príslušníka - písalo sa naň meno sprevádzaného + príbuzenský vzťah. Asi toto myslel zamestnávateľ.
A či pri 2 razítkach musí uznať celý deň - už to tu bolo citované: nárok máš na toľko, koľko potrebuješ. Vieš preukázať, že si na to potrebovala celý deň? Ak áno, tak ti to zamestnávateľ uznať musí.
Nečuduj sa zamestnávateľovi, že robí takéto caviky, sú zamestnanci, ktorí tzv. paragrafy veľmi radi/y využivajú a zneužívajú, ale potom sú "zlí" aj tí, ktorí ich využívajú, len keď musia a podľa zákona.

chápem, že to mnohý zneužívajú, ale to by už zamestnávateľ mohol mať trochu vysledované, ktorý sú to.
ja chodím na všetky prehliadky vždy keď robím poobede (10.15),alebo po rannej smene (12:30) letím autom, aby sme to stihli, platím si priame termíny, nikdy nechodím na očr - a mám deti 11 a 3 ( ne RD som ani nebola).choroby detí plátame celá rodina. raz som potrebovala ísť k lekárovi - lebo som ako tehotná mala zlé výsledky a hrozilo, že bude dieťa postihnuté, tak som proste využila nárok a zostala doma na "péčku". ako som písala, odpísala mi NV. teraz mi ochorela malá, musím s ňou ísť k lekárke a ja na poradňu. potom s melou zasa budú moji rodičia a svokrovci, a zasa mi to nemôže uznať?
a to kolegyňa chodí s mamou a vždy je celý deň preč a to je v pohode ??
preto sa tu toľko vypytujem, lebo to proste nechápem !!!
ďakujem za odpovede
Llívia
14.12.10,06:16
chápem, že to mnohý zneužívajú, ale to by už zamestnávateľ mohol mať trochu vysledované, ktorý sú to.
ja chodím na všetky prehliadky vždy keď robím poobede (10.15),alebo po rannej smene (12:30) letím autom, aby sme to stihli, platím si priame termíny, nikdy nechodím na očr - a mám deti 11 a 3 ( ne RD som ani nebola).choroby detí plátame celá rodina. raz som potrebovala ísť k lekárovi - lebo som ako tehotná mala zlé výsledky a hrozilo, že bude dieťa postihnuté, tak som proste využila nárok a zostala doma na "péčku". ako som písala, odpísala mi NV. teraz mi ochorela malá, musím s ňou ísť k lekárke a ja na poradňu. potom s melou zasa budú moji rodičia a svokrovci, a zasa mi to nemôže uznať?
a to kolegyňa chodí s mamou a vždy je celý deň preč a to je v pohode ??
preto sa tu toľko vypytujem, lebo to proste nechápem !!!
ďakujem za odpovede
Čo je NV? Neplatené voľno? Náhradné voľno?
Kolegyňa, ktorá chodí s mamou - vieš, ako dlho trvá mamine vyšetrenie/ošetrenie + cesta, teda či to kolegyni skutočne nezaberie celý deň?
Ak si myslíš, že si v práve a vieš dokázať, že si na vyšetrenie + sprevádzanie dieťaťa potrebovala celý deň, tak protestuj, najlepšie písomne, že ti zamestnávateľ dal NV neoprávnene, a že podáš podnet na kontrolu na inšpektorát práce.

...a druhá otázka. ak idem k lekárovi - napr. na infekčné na odber krvi, musím počkať na výsledky a potom sa vrátiť do ambulancie ( môžem ísť až na pol jedenástu, od kedy ordinuje doktorka), musí mi riaditeľ uznať paragraf, alebo môže vyžadovať, aby som sa vrátila do práce, prípadne prišla na 1,5 hodiny do práce???
Tu si písala o 1,5 hod. Ak si to stíhala, tak aj na tú 1,5 hod. si mala prísť do práce.

(Máš pevnú alebo pružnú pracovnú dobu? Pri pružnom pracovnom čase sa prekážky v práci (ich trvanie, čas) posudzujú trochu inak.)
berserkr
13.11.11,21:18
Dobry den.
chcel by som sa spytat ako sa mozem ako zamestnavatel branit proti zneuzivaniu P (paragrafu - ospravedlnenka od lekara). Zamestnanec isiel na dvojdnovy pobyt po svatbe. den volna na ktory ma narok vyuzil pred svatbou a kedze mal v dane dni po svatbe pracovat sam, odmietol som mu dat na tie dni dovolenku na ktoru aj tak este nemal narok kedze je este v skusobnej dobe. do prace sa nedostavil a doniesol mi na tie dni 2xP od jedneho lekara.
Mila123
13.11.11,21:21
Dobry den.
chcel by som sa spytat ako sa mozem ako zamestnavatel branit proti zneuzivaniu P (paragrafu - ospravedlnenka od lekara). Zamestnanec isiel na dvojdnovy pobyt po svatbe. den volna na ktory ma narok vyuzil pred svatbou a kedze mal v dane dni po svatbe pracovat sam, odmietol som mu dat na tie dni dovolenku na ktoru aj tak este nemal narok kedze je este v skusobnej dobe. do prace sa nedostavil a doniesol mi na tie dni 2xP od jedneho lekara.
a teraz otázka, ako mu to chceš dokázať že zneužil niečo????
Negoti
13.11.11,21:44
a teraz otázka, ako mu to chceš dokázať že zneužil niečo????
Mila má pravdu, ako chceš dokázať, že paragrafy zneužil? máš možnosť,mu ukončiť PPV v skúšobnej dobe......ale nejaké porušenie pracovnej disciplíny? tým smerom by som neskúšala.....je to ale na tebe.....
berserkr
14.11.11,06:52
Sam pred dalsimi kolegami aj predomnou to priznal ze bol pojde na pobyt a ze nepride do prace
berserkr
14.11.11,14:43
Mila má pravdu, ako chceš dokázať, že paragrafy zneužil? máš možnosť,mu ukončiť PPV v skúšobnej dobe......ale nejaké porušenie pracovnej disciplíny? tým smerom by som neskúšala.....je to ale na tebe.....

sa prizna ze musel 3 hodini sediet u doktora bay mu dal tie dva P a este za to musel doktorovi zaplatit.
To je asi tak ze sa mi smeje do ksychtu ze aj tak mu to zaplatim. ja mozem byt ticho a zaplatit mu to
Mila123
14.11.11,14:47
máš možnosť, dokazovať mu to budeš? nemyslím.....
ukonč mu PPV v skúšobnej dobe bez uvedenia dôvodu.....pretože ak bol schopný aj priznať, že podvádzal.....neviem čo si má o tom myslieť.....
berserkr
14.11.11,15:41
máš možnosť, dokazovať mu to budeš? nemyslím.....
ukonč mu PPV v skúšobnej dobe bez uvedenia dôvodu.....pretože ak bol schopný aj priznať, že podvádzal.....neviem čo si má o tom myslieť.....

ale zaplatit mu to musim :(
Leonika
09.12.11,10:38
Dobrý deň. Prosím vie mi niekto povedať ako to vlastne je s péčkami?
Čítam ten zákon dokola ale mne z neho jasne vyplýva, že mám nárok na 7 dní na seba a 7 dní na člena rodiny - ale iba na jedného. Takže keď mám dve deti a manžela mám nárok na 7 dní péčiek dohromady za všetkých troch alebo na každého 7 dní?
Ďakujem.
katka50
09.12.11,10:43
Dobrý deň. Prosím vie mi niekto povedať ako to vlastne je s péčkami?
Čítam ten zákon dokola ale mne z neho jasne vyplýva, že mám nárok na 7 dní na seba a 7 dní na člena rodiny - ale iba na jedného. Takže keď mám dve deti a manžela mám nárok na 7 dní péčiek dohromady za všetkých troch alebo na každého 7 dní?
Ďakujem.
Máš nárok na 7 dní s rod. príslušníkom v súčte. To znamená: príklad 2 dni s manželom 3 dni s jedným a 2 dni s druhým dieťaťom. Lekár však musí potvrdiť, že doprovod s manželom je nutný.
Tweety
09.12.11,10:45
Dobrý deň. Prosím vie mi niekto povedať ako to vlastne je s péčkami?
Čítam ten zákon dokola ale mne z neho jasne vyplýva, že mám nárok na 7 dní na seba a 7 dní na člena rodiny - ale iba na jedného. Takže keď mám dve deti a manžela mám nárok na 7 dní péčiek dohromady za všetkých troch alebo na každého 7 dní?
Ďakujem. 7 dní(ak vyšetrenie, ošetrenie nebolo možné absolvovať mimo pracovnej doby) na seba, 7 na sprevádzanie ostatných členov rodiny, takže 14 spolu.
dobrava
12.12.11,16:55
Prajem dobrý večer, prosím môžete mi poradiť?
Zamestnanec má "prikázané" čerpanie dovolenky od dnešného dňa do 31.12.2011. Dnes sa dozvedel, že má byť prepustený, s čím samozrejme nesúhlasí.
1. Dnes absolvoval odborné lekárske vyšetrenie. Má prednosť čerpanie "paragrafu" pred čerpaním dovolenky, tzn., môže si na dnešný deň uplatniť na seba "paragraf" a týmto sa mu dovolenka zruší a na dnešný deň bude mať "paragraf"?
2. Môže ísť dnešným dňom na PN a čerpaním PN sa mu dovolenka zruší?
3. Má nárok na čerpanie "paragrafu" na seba 7 dní a na ostatných členov /syn, dcéra, manželka/ 7 dní, dokopy 14 dní?
Prosím o rýchle vysvetlenie, strašne mi to súri, vopred veľmi pekne ďakujem.
Mila123
12.12.11,17:27
1/ § má prednosť pred D
2/ PNS má prednosť aj pred § či D, veď predsa keď je chorý, nemôže čerpať D
3/ pri čerpaní §§ nie je žiadne pravidlo podľa ZP, môže aj 14 dní po sebe idúce.....
jeffry1
20.04.12,17:41
dobry vecer vsetkym poradakom..doposial som bola iba pasivny clen porady..tzn. vyhladavala som iba informacie...dnes mam otazku : moze zamestnavatel prinutit zamestanca( a na zaklade coho?), aby na potvrdeni od lekara- celodenne osetrenie, sprevadzanie, musel uviest aj osobne udaje spevadzaneho. meno, priezvisko a datum narodenia?
ivka70
20.04.12,18:01
dobry vecer vsetkym poradakom..doposial som bola iba pasivny clen porady..tzn. vyhladavala som iba informacie...dnes mam otazku : moze zamestnavatel prinutit zamestanca( a na zaklade coho?), aby na potvrdeni od lekara- celodenne osetrenie, sprevadzanie, musel uviest aj osobne udaje spevadzaneho. meno, priezvisko a datum narodenia?

Akoze na zaklade coho?
Ked si chces uplatnit sprevadzanie clena rodiny, musi byt z potvrdenia jednoznacne, koho si prevadzala, nakolko je presne v zakonniku prace definovany okruh osob, pri ktorych si mozes uplatnit tento paragraf. Ako inak ma zamestnavatel vediet koho si sprevadzala? Dokonca ma pravo do teba vyzadovat aj preukazanie pribuzenskeho vztahu k tejto osobe.
jeffry1
20.04.12,18:31
asi som sa nevyjadrila presne...zamestnavatel pozaduje od zamestnanca na celodennom potvrdeni- sprevadzani na osetrenie potrvdenie osetrujuceho lekara, ze dotycny zamestanec sprevadzal osobu XY..osvedci, ze "Anka Hrustikova" bola na vysetreni a sprevadzal ju zamestnanec "Viola Tothova" ..lenze od tejto "Violy" chce mat na papiery. ze dotycna "anka" je jej matka a narodila sa dna "1.1.1960"...moze taketo udaje ziadat, potazmo, ked sa neda vobec overit, ci su vobec v pribuzenskom vztahu a matka sa mohla vydat a moze mat ine priezvisko..naraba sa s osobnymi udajmi osoby, ktora je uz identuifikovatelna - meno, priezvisko a datum narodenia - a nedala ktomu suhlas..doposial stacilo na potvrdeni napisat pribuzensky vztah a meno..XY*matka*dcera/ svokra v opatere..pytam sa, ci je to v poriadku, ked zamestnavatek trva na priradenom datume narodenia k menu..hoci dotycna osoba k zverejneniu tychto udajov nedaka suhlas
jeffry1
20.04.12,18:44
navyse § 141
Dôležité osobné prekážky v práci
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

b) narodenie dieťaťa zamestnancovi; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz matky dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia a späť,

c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,

§ 141 c) neuvaza taxativne, ktore osobne udaje rodinneho prislusnika zamestanca su potrebne dolozit, aby bol narok z prekazok v praci na stane zamestanca uznany..doposial bolo u v nasej organizacii zvykom dolozit iba pribuzensky vztah otec/matka/ svokor/svokra/ syn/ dcera..dnes po nas pozaduju uz aj meno a priezvisko a datum narodenia..preto sa pytam, ci ma organizacia na taketo informacie zakonny narok..jedna sa o osobne udaje dotycneho, na ktore nedal dany subjekt suhlas
veronikasad
20.04.12,18:50
Rodinný príslušník je definovaný v § 40 odst. 5 ZP. Akým spôsobom chceš preukázať, že osoba, ktorú si doprovádzal, patrí k nim ?

§ 40
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Osamelý zamestnanec je zamestnanec, ktorý žije sám a je slobodný, ovdovený alebo rozvedený muž, slobodná, ovdovená alebo rozvedená žena.

(2) Za osamelého zamestnanca sa považuje aj osamelý muž alebo žena z iných vážnych dôvodov.

(3) Mladistvý zamestnanec je zamestnanec mladší ako 18 rokov.

(4) Kto je zákonný zástupca mladistvého zamestnanca, ustanovuje osobitný predpis.

(5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.
ivka70
20.04.12,18:50
§ 141 c) neuvaza taxativne, ktore osobne udaje rodinneho prislusnika zamestanca su potrebne dolozit, aby bol narok z prekazok v praci na stane zamestanca uznany..doposial bolo u v nasej organizacii zvykom dolozit iba pribuzensky vztah otec/matka/ svokor/svokra/ syn/ dcera..dnes po nas pozaduju uz aj meno a priezvisko a datum narodenia..preto sa pytam, ci ma organizacia na taketo informacie zakonny narok..jedna sa o osobne udaje dotycneho, na ktore nedal dany subjekt suhlas

Zakon neuvadza priamo v tomto paragrafe, ktore udaje je potrebne dolozit, ale uvadza, pri ktorom rodinnom prislusnikovi je narok.
identifikacia rodinneho prislusnika a jeho rodinny vztah k sprevadzatelovi teda musi byt vydokladovany jednoznacne, co je sa da len uvedenim pozadovanych udajov a preukazanim rodinnych vztahov (napr. to, ze je Anka Hrustikova svokra moze zamestnavatel ziadat dolozit aj sobasnym listom a rodnym listom manzela).
Ak sprevadzany odmieta udat svoje osobne udaje na potvrdeni od lekara, tak si sprevadzatel nemoze na neho uplatnit paragraf.
jeffry1
20.04.12,19:04
Ivka a Veronikasad , dakujem Vam..mne je jasna definicia § 40 ods 5..mne islo o to, ci zamestnavatel moze /a ako, ( interny predpis, pracovny poriadok..atd..) prinutil ( a ci ma vobec na to paky) zamestanca, aby dolozil/ vydokladoval nielen meno sprevadzanej osoby, ale aj jej datum narodenia..cize nema..zakonne sa nikde neuvadza, ze zamestanec je povinny dopisat na doklade od lekara aj osobny udaj datumu narodenia sprevadzanej osoby..mam za to, ze staci meno a priezvisko (aj ked, povedzme si uprimne, napisat sa tam da cokolvek..ani len z vypisu registra trestov sa to nedozvieme :)) meno matky zamestanca, ktora sa medzicasom mohla vydat a jej priezvisko sa nezhoduje s udajmi z vypisu RT je relevantny dovod na vydokladovanie priamej suvislosti pribuzenskeho vztahu?
veronikasad
20.04.12,19:06
Ivka a Veronikasad , dakujem Vam..mne je jasna definicia § 40 ods 5..mne islo o to, ci zamestnavatel moze /a ako, ( interny predpis, pracovny poriadok..atd..) prinutil ( a ci ma vobec na to paky) zamestanca, aby dolozil/ vydokladoval nielen meno sprevadzanej osoby, ale aj jej datum narodenia..cize nema..zakonne sa nikde neuvadza, ze zamestanec je povinny dopisat na doklade od lekara aj osobny udaj datumu narodenia sprevadzanej osoby..mam za to, ze staci meno a priezvisko (aj ked, povedzme si uprimne, napisat sa tam da cokolvek..ani len z vypisu registra trestov sa to nedozvieme :)) meno matky zamestanca, ktora sa medzicasom mohla vydat a jej priezvisko sa nezhoduje s udajmi z vypisu RT je relevantny dovod na vydokladovanie priamej suvislosti pribuzenskeho vztahu?
Máš iný návrh ako zamestnávatelovi preukázať, že ide o tvojho rodinného príslušníka ?
jeffry1
20.04.12,19:33
a ako inak to chces preukazat, ked ti to ostempluje osetrujuci lekar? ze si sprevadzala matku na diabetologii/neurologii/ ortopedii napriklad..bez mena a datumu narodenia..iba ti proste potvrdi s peciatkou, ze doprovod matky/otca...bez mena a datumu narodenia...podla zakonika prace § 40 je to posudzovana osoba..a co ked ti personalistka povie, dopiste jej meno a datum narodenia...o toto mi ide...ci to vobec moze pozadovat...nehovoriac o tom, ze tieto udaje su pre nu uplne irelevantne, kedze si ich nema kde a ako overit
veronikasad
20.04.12,19:37
a ako inak to chces preukazat, ked ti to ostempluje osetrujuci lekar? ze si sprevadzala matku na diabetologii/neurologii/ ortopedii napriklad..bez mena a datumu narodenia..iba ti proste potvrdi s peciatkou, ze doprovod matky/otca...bez mena a datumu narodenia...podla zakonika prace § 40 je to posudzovana osoba..a co ked ti personalistka povie, dopiste jej meno a datum narodenia...o toto mi ide...ci to vobec moze pozadovat...nehovoriac o tom, ze tieto udaje su pre nu uplne irelevantne, kedze si ich nema kde a ako overit
V zmysle § 144 ZP je zamestnanec povinný prekážku v práci zamestnancovi preukázať. Ako si to bude (či nebude) zamestnávatel overovať, nie je vecou zamestnanca. Možno sa prekážky v práci u zamestnávatela zneužívali a rozhodol sa urobiť poriadok.
tacasina
24.04.12,06:43
Dobrý deň....poprosila by som o radu. Neviem si vysvetliť tento
§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci




(5) Pri prekážke v práci podľa odseku 2 písm. a) a c) sa za jeden deň považuje čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovného času pripadajúceho na jeden deň, ktorý vyplýva z ustanoveného týždenného pracovného času zamestnanca, pričom sa zamestnanec posudzuje akoby pracoval päť dní v týždni.


Pracovníčka pracuje takto: Pracuje celý týždeň s takýmto rozvrhom pracovného času :
Jeden deň do týždňa má voľno celý deň, jeden deň pracuje 3 hod. a 1 deň 5 hodín. V deň kedy má krátku / pracuje iba 3, alebo 5 hod. / ide na ošetrenie k lekárovi.

Otázka: Považuje sa tento deň za celý deň ošetrenia, alebo sa jej spočítavajú hodiny ?

Ďakujem.
Rozi23
24.04.12,12:26
Ahojte...
Je mi jasné znenie §141, môj problém je v tom, že to nechápe naša konateľka. Zamestnanci firmy sme boli predvolaní, aby nám oznámili, že pri návšteve lekára musíme byť mimo pracoviska celý deň :) To znamená, že keď si ráno potrebujem odskočiť k zubárovi, tak mi musí dať paragraf na celý deň alebo si musím čerpať dovolenku. A pýtala som sa jej, že čo mám urobiť v prípade, že o pol druhej máme vyšetrenie u lekára. Ja som si to predstavovala tak, že odveziem syna, pôjdem do práce (čo som aj musela, lebo sa mi ohlásil audítor) a potom odídem o pol jednej, pôjdem pre syna a ideme obidvaja na vyšetrenie, kde sme mali termín už pol roka. Na to mi povedala, že môžem priniesť doklad od doktora a bude mi ho počítať ako celodenný... Takže, keď som nechcela odmietnuť audítora, tak som prišla do práce a ešte dvakrát mi vpálila konateľka do kancelárie, aby som niečo urobila a nakoniec mi tie hodiny neuznala. Je to celé na hlavu.

Musím sa smiať, lebo ostatní tu majú problémy, že im nechcú uznať paragraf na celý deň a my tu zas máme opak. Poprosím vás o váš názor.

Ďakujem.
Tweety
24.04.12,12:29
Ahojte...
Je mi jasné znenie §141, môj problém je v tom, že to nechápe naša konateľka. Zamestnanci firmy sme boli predvolaní, aby nám oznámili, že pri návšteve lekára musíme byť mimo pracoviska celý deň :) To znamená, že keď si ráno potrebujem odskočiť k zubárovi, tak mi musí dať paragraf na celý deň alebo si musím čerpať dovolenku. A pýtala som sa jej, že čo mám urobiť v prípade, že o pol druhej máme vyšetrenie u lekára. Ja som si to predstavovala tak, že odveziem syna, pôjdem do práce (čo som aj musela, lebo sa mi ohlásil audítor) a potom odídem o pol jednej, pôjdem pre syna a ideme obidvaja na vyšetrenie, kde sme mali termín už pol roka. Na to mi povedala, že môžem priniesť doklad od doktora a bude mi ho počítať ako celodenný... Takže, keď som nechcela odmietnuť audítora, tak som prišla do práce a ešte dvakrát mi vpálila konateľka do kancelárie, aby som niečo urobila a nakoniec mi tie hodiny neuznala. Je to celé na hlavu.

Musím sa smiať, lebo ostatní tu majú problémy, že im nechcú uznať paragraf na celý deň a my tu zas máme opak. Poprosím vás o váš názor.

Ďakujem. Konateľka týmto nekoná podľa ustanovenia §141 ZP. Preplatený môže byť len čas, ktorý si skutočne neodpracovala pre prekážku v práci. Ak prepláca celodenné ošetrenie,(doklad nie je na celý deň) porušuje spomínaný § ZP.
ivka70
24.04.12,12:34
Dobrý deň....poprosila by som o radu. Neviem si vysvetliť tento
§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci




(5) Pri prekážke v práci podľa odseku 2 písm. a) a c) sa za jeden deň považuje čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovného času pripadajúceho na jeden deň, ktorý vyplýva z ustanoveného týždenného pracovného času zamestnanca, pričom sa zamestnanec posudzuje akoby pracoval päť dní v týždni.


Pracovníčka pracuje takto: Pracuje celý týždeň s takýmto rozvrhom pracovného času :
Jeden deň do týždňa má voľno celý deň, jeden deň pracuje 3 hod. a 1 deň 5 hodín. V deň kedy má krátku / pracuje iba 3, alebo 5 hod. / ide na ošetrenie k lekárovi.

Otázka: Považuje sa tento deň za celý deň ošetrenia, alebo sa jej spočítavajú hodiny ?

Ďakujem.


Vzdy pocitas hodiny ... takze ak ide k lekarovi v den, ked mala pracovat 5 hodin, pocitas 5 hodin.
7 dni u nej prepocitas na hodiny priemernym poctom hodin na jednu zmenu prepocitane na 5 dni.
(cize ak robi napr. 8+8+5+3 = 32 hodin tyzdenne, jeden den je 32/5 = 6,4 hodiny ,narok na 7 dni, co je v hodinach 7*6,4 = 44,8 hod., pripadne zaokrulis na 45 hodin = rocny narok). Z toho odpocitavas jednotlive hodiny vycerpane)
Rozi23
24.04.12,12:46
Konateľka týmto nekoná podľa ustanovenia §141 ZP. Preplatený môže byť len čas, ktorý si skutočne neodpracovala pre prekážku v práci. Ak prepláca celodenné ošetrenie,(doklad nie je na celý deň) porušuje spomínaný § ZP.

Aj podľa mňa, len si to nechce dať vysvetliť. Máme externú mzdárku, s ktorou je možné komunikovať len cez konateľku a robí to neskutočnú "galibu". Konateľka si to vysvetlila tak, že je to sedem dní a hotovo. Nechce pochopiť, že v skutočnosti ide o 56 hodín. Podklady mzdárke vyhotovuje ona a jej sa nechce počítať hodiny.
tacasina
25.04.12,04:50
ďakujem...myslela som si to, len som si nebola stopercentne istá.
kvetusha
02.07.12,13:18
Chcela by som sa aj ja opýtať niečo na túto tému...
Pred rokom som sa vydala, presťahovala som sa k manželovi, no nemám pri ňom ešte trvalý pobyt. Čakáme bábätko a často mi býva zle, tak by som chcela, aby šla so mnou k lekárovi aj moja svokra (manželova mamina), keďže manželovi sa nedá ísť.
Uznajú jej v práci P-éčko na mňa? Som jej nevesta, fyzicky bývame spolu v jednej domácnosti, no trvalý pobyt nemáme ten istý.
Za odpoveď vám vopred ďakujem.
veronikasad
02.07.12,13:25
Chcela by som sa aj ja opýtať niečo na túto tému...
Pred rokom som sa vydala, presťahovala som sa k manželovi, no nemám pri ňom ešte trvalý pobyt. Čakáme bábätko a často mi býva zle, tak by som chcela, aby šla so mnou k lekárovi aj moja svokra (manželova mamina), keďže manželovi sa nedá ísť.
Uznajú jej v práci P-éčko na mňa? Som jej nevesta, fyzicky bývame spolu v jednej domácnosti, no trvalý pobyt nemáme ten istý.
Za odpoveď vám vopred ďakujem.
Rodinný príslušník je definovaný v § 40 odst. 5 ZP

§ 40
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

...
(5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.
kvetusha
02.07.12,14:31
To znamená, že ak zamestnávateľ môže sprevádzať rodinného príslušníka u lekára, a medzi rodinnými príslušníkmi je aj aj rodič manžela... Teda, ak ja môžem sprevádzať rodiča môjho manžela (teda svokru alebo svokra), tak aj oni môžu sprevádzať mňa a uplatniť si na mňa P-éčko?
kvetusha
02.07.12,16:47
To znamená, že ak zamestnávateľ môže sprevádzať rodinného príslušníka u lekára, a medzi rodinnými príslušníkmi je aj rodič manžela... Teda, ak ja môžem sprevádzať rodiča môjho manžela (teda svokru), tak aj oni môžu sprevádzať mňa a uplatniť P-éčko na mňa?
veronikasad
02.07.12,16:52
To znamená, že ak zamestnávateľ môže sprevádzať rodinného príslušníka u lekára, a medzi rodinnými príslušníkmi je aj aj rodič manžela... Teda, ak ja môžem sprevádzať rodiča môjho manžela (teda svokru alebo svokra), tak aj oni môžu sprevádzať mňa a uplatniť si na mňa P-éčko?
Tvojmu výkladu ZP nerozumiem, ale ak si pozorne prečítaš § 141, s odvolaním na § 40 odst. 5, svokra sa považuje za rodinného príslušníka a môže ťa sprevádzať na lekárskom vyšetrení, ak ošetrujúci lekár potvrdí, že jej doprovod bol nevyhnutný. Vtedy má nárok na náhradu mzdy.

c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
rast0
12.12.13,13:33
Dobrý deň, rád by som sa spýtal, či v zmysle §141 ods. 2 písm c) mám nárok na voľno v zamestnaní, ak sprevádzam 15-mesačnú dcéru k lekárke pokiaľ je matka na materskej. V prípade OČR to je jasne v ods.1 napísané. V prípade sprevádzania však nie. Vďaka za odpovede.
Tweety
12.12.13,13:37
ÁNo, máš nárok.