tomas5
10.12.10,14:58
Pekný deň

Potrebujem poradiť a to: či mi môže dať zamestnávateľ výpoveď

V apríli 2009 som uzavrel so zamestnávateľom pracovnú zmluvu (§ 43 ZP) s pracovnou dobou od 6.00 do 12.00 hod , pondelok až piatok. V tejto pracovnej zmluve však nie je ustanovený týždenný pracovný čas na 30 hod., je len pracovná doba od 6 hod do 12 hod.
Dnes som skončil PN-ku a volal zamestnávateľovi že v pondelok nastúpim do práce a on mi nato povedal že si môžem napísať výpoveď dohodou, vraj som preňho nespoľahlivý, pretože som bol PN v októbri tohto roku predtým vo februári čiže viac krát, celkom 6 krát čo uňho pracujem. Jedná sa o upratovacie práce a údržba exteriéru. Bol som viac krát na PN pretože som musel pracovať na daždi, v zime, a samozrejme, že som prechladol mal chrípku. Zamestnávateľ mi vôbec nezabezpečil vhodné oblečenie a obuv do exteriéru aj napriek tomu, že som to od neho žiadal, vraj on nie je povinný. Teraz sa javím preňho ako nespoľahlivý zamestnanec , alebo špekulant len preto že som bol viac krát na PN. Predtým si ma, ale pochvaľoval, bol somnou spokojný.

Preto potrebujem poradiť či mi môže on dať výpoveď podľa § 49 ods. 6 ZP, keď ja odmietnem podpísať dohodu, a či vôbec mi môže dať len tak výpoveď.

Ďakujem
mzdarka renca
10.12.10,15:18
Pekný deň

Potrebujem poradiť a to: či mi môže dať zamestnávateľ výpoveď

V apríli 2009 som uzavrel so zamestnávateľom pracovnú zmluvu (§ 43 ZP) s pracovnou dobou od 6.00 do 12.00 hod , pondelok až piatok. V tejto pracovnej zmluve však nie je ustanovený týždenný pracovný čas na 30 hod., je len pracovná doba od 6 hod do 12 hod.
Dnes som skončil PN-ku a volal zamestnávateľovi že v pondelok nastúpim do práce a on mi nato povedal že si môžem napísať výpoveď dohodou, vraj som preňho nespoľahlivý, pretože som bol PN v októbri tohto roku predtým vo februári čiže viac krát, celkom 6 krát čo uňho pracujem. Jedná sa o upratovacie práce a údržba exteriéru. Bol som viac krát na PN pretože som musel pracovať na daždi, v zime, a samozrejme, že som prechladol mal chrípku. Zamestnávateľ mi vôbec nezabezpečil vhodné oblečenie a obuv do exteriéru aj napriek tomu, že som to od neho žiadal, vraj on nie je povinný. Teraz sa javím preňho ako nespoľahlivý zamestnanec , alebo špekulant len preto že som bol viac krát na PN. Predtým si ma, ale pochvaľoval, bol somnou spokojný.

Preto potrebujem poradiť či mi môže on dať výpoveď podľa § 49 ods. 6 ZP, keď ja odmietnem podpísať dohodu, a či vôbec mi môže dať len tak výpoveď.

Ďakujem

ak nechceš skončiť PP, tak nevidím dôvod, aby si ty skončil PP dohodou. Ak sa ťa chce zbaviť zamestnávateľ, tak nech to urobí zákonným spôsobom, ale to nie až tak pre neho jednoduché, preto na teba tlačí, aby si ty sám skončil PP. Nemôže ti len tak dať výpoveď, musí mať na to zákonný dôvod a to, že si bol viac krát na PN to isto nie je.
terezamaria
10.12.10,15:26
Pekný deň

Potrebujem poradiť a to: či mi môže dať zamestnávateľ výpoveď

V apríli 2009 som uzavrel so zamestnávateľom pracovnú zmluvu (§ 43 ZP) s pracovnou dobou od 6.00 do 12.00 hod , pondelok až piatok. V tejto pracovnej zmluve však nie je ustanovený týždenný pracovný čas na 30 hod., je len pracovná doba od 6 hod do 12 hod.
Dnes som skončil PN-ku a volal zamestnávateľovi že v pondelok nastúpim do práce a on mi nato povedal že si môžem napísať výpoveď dohodou, vraj som preňho nespoľahlivý, pretože som bol PN v októbri tohto roku predtým vo februári čiže viac krát, celkom 6 krát čo uňho pracujem. Jedná sa o upratovacie práce a údržba exteriéru. Bol som viac krát na PN pretože som musel pracovať na daždi, v zime, a samozrejme, že som prechladol mal chrípku. Zamestnávateľ mi vôbec nezabezpečil vhodné oblečenie a obuv do exteriéru aj napriek tomu, že som to od neho žiadal, vraj on nie je povinný. Teraz sa javím preňho ako nespoľahlivý zamestnanec , alebo špekulant len preto že som bol viac krát na PN. Predtým si ma, ale pochvaľoval, bol somnou spokojný.

Preto potrebujem poradiť či mi môže on dať výpoveď podľa § 49 ods. 6 ZP, keď ja odmietnem podpísať dohodu, a či vôbec mi môže dať len tak výpoveď.

Ďakujem

Nič nerob, normálne nastúp do práce. Predsa by si sám nedal výpoveď? Výpoveď dohodou ani neexistuje, je to skončenie pracovného pomeru Dohodou, § 60 ZP. Ale na to budeš mať dostatok času.

Povedz zamestnávateľovi, nech Ti dá on výpoveď bud z nadbytočnosti alebo organizačných zmien. Budeš mať aspoň dvojmesačnú výpovednú dobu a potom dvojmesačné odstupné. Ale možno predbieham a keď zamestnávateľ uvidí, že si znalý zákona, tak ustúpi od jeho zámeru.
tomas5
10.12.10,15:34
ja odpracujem v jednom týždni 30 hodín, čiže viac ako 15 hod. takže § 49 ods.6 ZP sa na mňa pravdepodobne nevzťahuje, čiže možno považovať že sa ani nejedná o pracovný pomer na kratší pracovný čas ?
mzdarka renca
10.12.10,16:31
ja odpracujem v jednom týždni 30 hodín, čiže viac ako 15 hod. takže § 49 ods.6 ZP sa na mňa pravdepodobne nevzťahuje, čiže možno považovať že sa ani nejedná o pracovný pomer na kratší pracovný čas ?

je úplne jedno, či pracuješ na kratší prac. čas, alebo na plný úväzok, preto dosť nerozumiem čo chceš s tým § 49 odst. 6 ZP povedať.


Pracovný pomer na kratší pracovný čas
§ 49

(1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas.

(2) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť zmenu ustanoveného týždenného pracovného času na kratší týždenný pracovný čas a zmenu kratšieho týždenného pracovného času na ustanovený týždenný pracovný čas.

(3) Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni.

(4) Zamestnancovi v pracovnom pomere na kratší pracovný čas patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času.

(5) Zamestnanec v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť v porovnaní s porovnateľným zamestnancom.

(6) Zamestnávateľ informuje zrozumiteľným spôsobom zamestnancov a zástupcov zamestnancov o možnostiach pracovných miest na kratší pracovný čas a na ustanovený týždenný pracovný čas.
vieraaaa
10.12.10,17:25
Áno, pri pracovnom pomere na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 15 hodín týždenne, môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 30 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď. (nerozumiem, kde je zrada, ale aj v príspevku na ktorý pripojím link je práve uvedené predošlé - a je to vraj § 49 ods. 6. ZP a je to z októbra 2010).
http://kariera.zoznam.sk/sk/cl/100373/447611/Pracovny-pomer-na-kratsi-pracovny-cas
vieraaaa
10.12.10,17:32
Aha, tu to je, ale zdá sa, že ani to nie je celkom pravda.
Do 28.2.2010 platilo ust. § 49 ods. 6 a ods. 7 ZP. Od 1.3.2010 dochádza k zrušeniu ust. § 49 ods. 6 a 7 ZP.
Na pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 15 hodín týždenne sa vzťahujú ustanovenia o výpovedi (§ 61), výpovednej dobe (§ 62) a dôvode výpovede (§ 63), zákaze výpovede (§ 64).
celý článok viď:
http://www.enoviny.sk/?cid=37002
Ale aj toto je asi nejaké nedorozumenie, lebo na stránke
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_mini_zak_zobraz_clanok1.asp?kotva=k1&skupina=1
je to iba bez ods. 7.
vieraaaa
10.12.10,18:25
A predsa?
§ 49 - Pracovný pomer na kratší pracovný čas
Od 1.3.2010 sa vypúšťajú odseky 6 a 7:
(6) Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 15 hodín týždenne, môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 30 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.
(7) Na pracovný pomer na kratší pracovný čas podľa odseku 6 sa nevzťahujú ustanovenia § 62, § 64 ods. 1 písm. a), b), d) a e), § 73, § 74 a § 240 ods. 8.
Vypúšťajú sa teda ustanovenia zákona, ktorými sa určovali výnimky pri ochrane zamestnancov pracujúcich na kratší pracovný čas (kratší ako 15 hodín týždenne). Od 1.3.2010 sa všetky prvky ochrany zamestnancov dané podľa Zákonníka práce vzťahujú aj na zamestnancov, pracujúcich na kratší pracovný čas v rozsahu menej ako 15 hodín týždenne.

A je to od p.Mihála na stránke
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-127099.html
mzdarka renca
10.12.10,19:10
Vierka, ja si zásadne zákony pozerám na jaspi web, aj keď aj tam občas meškajú s novelizáciami. :)
vieraaaa
10.12.10,19:24
Ale práveže podľa tohoto, vlastne ani zb.zákonov online, ani epi, ani jaspi web a ani ďalšie, ktoré som pozerala to nemajú aktuálne a to je už od marca. Takže na čo sa dá vlastne spoľahnúť, čo sa týka aktualizácii jednotlivých zákonov.
Inak Reni, ja som nechcela v niečom "nachytávať" Teba, ani nikoho iného. Iba mi to nedalo a som z toho sama "paf", ako to vlastne je. To ako má človek vedieť, čo všetko už neplatí alebo už platí.
mzdarka renca
10.12.10,20:55
Vierka, platí predsa to, čo som z jaspi sem prilepila v príspevku č.5 :)
vieraaaa
10.12.10,21:28
Reni, zase máš pravdu, ale mňa mýlilo to, že v dvoch prípadoch je napísané, že sa vypúšťa ods. 6 a 7, no nie je tam zmienka, že ods. 6 sa nahrádza novým znením a či čo. Už som to objavila, tak moje hľadanie môžem ukončiť.
Je to:
Zákon 574 z 2. decembra 2009,
8. V § 49 ods. 5 sa vypúšťajú slová „zamestnaným na
ustanovený týždenný pracovný čas“.
9. V § 49 sa vypúšťajú odseky 6 a 7.
Doterajší odsek 8 sa označuje ako odsek 6.
mzdarka renca
10.12.10,22:01
Vierka, ty si neskutočná šikulka, vidím, že ti to nedalo.....bodaj by takých ľudí ako ty bolo v praxi viac, lebo mzdárky a personalistky čo občas stretnem, by si neverila, aké majú neskutočné medzery..... :)
tomas5
13.12.10,13:31
Pekný deň

Potrebujem znova poradiť.
Zamestnávateľ mi dnes oznámil, že ak nepristúpim na dohodu o skončení pracovného pomeru z jeho strany, tak mi dá zajtra porušenie pracovnej disciplíny a ak ju nepodpíšem tak mi dá nato ďalšiu trebárs aj na druhý deň a potom mi dá výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny a budem mať problém nájsť si inú prácu, alebo pri zaradení na UPSVAR. Vraj on si už nejaký dôvod nájde aj keď nepravdivý, stačí mu nato aj len jeden svedok, alebo že si nájde viac svedkov a ja si ani nepípnem. Môže takto konať? Neviem čo robiť v danej situácii.

Prosím poraďte

Ďakujem
ivka70
13.12.10,13:47
Pekný deň

Potrebujem znova poradiť.
Zamestnávateľ mi dnes oznámil, že ak nepristúpim na dohodu o skončení pracovného pomeru z jeho strany, tak mi dá zajtra porušenie pracovnej disciplíny a ak ju nepodpíšem tak mi dá nato ďalšiu trebárs aj na druhý deň a potom mi dá výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny a budem mať problém nájsť si inú prácu, alebo pri zaradení na UPSVAR. Vraj on si už nejaký dôvod nájde aj keď nepravdivý, stačí mu nato aj len jeden svedok, alebo že si nájde viac svedkov a ja si ani nepípnem. Môže takto konať? Neviem čo robiť v danej situácii.

Prosím poraďte

Ďakujem

Samozrejme, ze nemoze.
Na upozornenie na porusenie prac.discipliny musi mat zakonny dovod.
Chcem vidiet svedka, ktory bude kvoli nemu krivo svedcit.

Ak by aj mal dovod a ty porusis prac. disciplinu, musi ti dat pisomne upozornenie a cas na napravu.
Nejde ti dat cas do druheho dna a opakovane ta upozornit vymyslenou zalezitostou.

chce ta pritlacit k dohode, nedaj sa. Nemas co stratit.
Upozorni ho, ze ak bude konat protizakonne, obratis sa na sud. ci bude platit sudne poplatky, ak ho prehra :) ?
tomas5
13.12.10,13:52
Jeho syn robí vedúceho na prevádzke, potom je tam ďalšia vedúca, SBS, takže v podstate by mal dosť svedkov na súde a ja žiadneho. Čiže ja by som nemal ako dokázať, že som neporušil pracovnú disciplínu.
tomas5
13.12.10,16:07
Ešte by som chcel dať do pozornosti, že na pracovisku nemáme a ani som doteraz neobdŕžal pracovný poriadok a pracovnú náplň.