jojcob
10.12.10,22:52
Dobry den!
Sud urcil v spore s mojou exmanzelkou sudneho znalca na vykonanie sudnoznaleckeho dokazovania z odboru klinickej psychologie deti a klinickej psychologie dospelych a zaroven nam nariadil zlozit po vyzve preddavok po 400€ do 3 dni na jeho vykonanie. Ja som termin dodrzal, ale moja exmanzelka ani po 3 tyzdnoch od dorucenia vyzvy ten preddavok nezaplatila. Chcem sa spytat, ze co sa stane, ak exmanzelka tento preddavok nezaplati. Moze tym uplne znemoznit vypracovanie sudnoznaleckeho posudku?
Mária27
11.12.10,20:43
Súd ju donúti zaplatiť. Vzťahuje sa na to § 53 občianskeho súdneho poriadku a ďalšie:

Poriadkové opatrenie
§ 53
(1) Tomu, kto marí uplatnenie základného práva iného účastníka konania alebo kto hrubo sťažuje postup konania tým, že sa neustanoví na súd, hoci naň bol riadne a včas predvolaný a svoju neprítomnosť neospravedlnil včas a vážnymi okolnosťami, alebo kto neposlúchne príkaz súdu, alebo kto ruší poriadok, alebo kto urobí hrubo urážlivé podanie, súd môže uložiť uznesením poriadkovú pokutu až do výšky 820 eur.
(2) Pri opakovanom hrubom sťažení postupu konania podľa odseku 1 súd môže uložiť uznesením poriadkovú pokutu až do výšky 1 640 eur.
Petra Nová
13.12.10,09:31
Dobry den!
Sud urcil v spore s mojou exmanzelkou sudneho znalca na vykonanie sudnoznaleckeho dokazovania z odboru klinickej psychologie deti a klinickej psychologie dospelych a zaroven nam nariadil zlozit po vyzve preddavok po 400€ do 3 dni na jeho vykonanie. Ja som termin dodrzal, ale moja exmanzelka ani po 3 tyzdnoch od dorucenia vyzvy ten preddavok nezaplatila. Chcem sa spytat, ze co sa stane, ak exmanzelka tento preddavok nezaplati. Moze tym uplne znemoznit vypracovanie sudnoznaleckeho posudku?
Je zrejmé, že to konanie je vo veci starostlivosti o dieťa. Ak druhá strana preddavok nezaplatí, nebude to dôvod na nevykonanie dôkazu, ak už súd o vykonaní znaleckého dokazovania rozhodol. Súd vo veciach starostlivosti o dieťa musí konať z úradnej povinnosti, teda aj bez návrhu nariadiť dôkazovanie, ak je to nevyhnutné pre správne rozhodnutie vo veci. Vysporiadanie preddavku zaplateného (či nezaplateného) na znalecké dokazovanie bude riešené v rozsudku rámci rozhodovania o trovách konania.