wynk11
11.12.10,13:10
Cavte..
Neviete mi niekto poradit ako mozem vycistit objektiv na klasickom rucnom digitalnom fotoaparate? dostala sa mi tam nejako mastnota a nemozem to nijako vycistit. Ani servitkou ani nejake specialne utierky stale to tam je len sa to premiestnuje z miesta na miesto..A na fotkachsa to prejavuje ako take flakate koliecka a tym je cela fotka nepouzitelna...
Nemate niekto skusenost?
Excise Duty
11.12.10,12:24
http://www.digi-foto.sk/digitalny-fotoaparat/objektiv/ako-spravne-cistit-objektiv/

Daj si do gugloša "čistenie fotoaparátov", nájdeš tam toho neúrekom.
betka631
11.12.10,12:32
Skús zájsť do foto predajne a kúpiť roztok na čistenie optiky.:)
buchač
11.12.10,12:40
Cavte..
Neviete mi niekto poradit ako mozem vycistit objektiv na klasickom rucnom digitalnom fotoaparate? dostala sa mi tam nejako mastnota a nemozem to nijako vycistit. Ani servitkou ani nejake specialne utierky stale to tam je len sa to premiestnuje z miesta na miesto..A na fotkachsa to prejavuje ako take flakate koliecka a tym je cela fotka nepouzitelna...
Nemate niekto skusenost?
Fotoaparát alebo ˇalekohľad ...vsio rovno ...
To isté platí ...
Nie sú to nejaké ....ale vyslovene špeciálne utierky na optiku...
Dostať aj kúpiť rôzne sady a príslušenstvo na ošetrenie a údržbu ...

ALE dôležité je potrebné aj toto dodržať :
- Nedotýkajte sa optiky prstami ani inými predmetmi, vynímajúc špeciálne čistiace utierky (často je ako príslušenstvo).
- Pokiaľ dôjde k zašpineniu vonkajších šošoviek, opatrne ofúknite mechanické nečistoty alebo ich očistite štetcom na optiku.
- Optické časti je možné opatrne čistiť kúskom mäkkej priloženej utierky, alebo použite špeciálne papierové obrúsky na optiku.
- Na mastné otlačky prstov prípadne navhčite utierku liehom alebo fotografickou čistiacou tekutinou a odstráňte otlačky prstov krúživými pohybmi.
- Nelejte lieh priamo na optiku, vždy najskôr na utierku. Použitie inej čistiacej kvapaliny či čistiacich prostriedkov môžete poškodiť povrch šošoviek.
- Pri premiestnení prístroja z chladu do tepla sa môže na povrchu vytvoriť zarosenie. Zbytočne ho neutierajte, počkajte až skondenzovaná vlhkosť sama zmizne po vyrovnaní teplôt prístroja a okolia.
- Podľa potreby je možné čistiť pogumované časti prístroja mäkkou bavlnenou handričkou (servítkou).
- Neponárajte a nemáčajte prístroj do vody (neplatí pre vodotesné ďalekohľady) .
- Ďalekohľad chránte pred prachom, vlhkom. Vhodné uloženie je pri izbovej teplote na suchom mieste, najlepšie v púzdre.
viktorviktor
11.12.10,13:30
Teda krúživými pohybmi by som optiku objektívu nečistil, keď tak na začiatku, vždy naprieč. Zisti si najskôr v papieroch či má objektív nejaké ochranné vrstvy, stačí alkohol a vata prípadne jemný štetec, taký čo sa používajú pri úprave tváre.
Julian
11.12.10,14:47
Ty máš nečistotu, ktorú vidíš len na fotke, alebo aj priamo na šošovke objektívu? Niečo také ako je to na priloženej fotke?

Ja som také niečo odstránil prípravkom "POWERCLEAN" výrobca Durable Germany. Vyfúkal som objektív a stratilo sa to. Predtým som to čistil kadečím a nepomohlo.
Je to nejaké stlačené médium ktoré pri stlačení ofukuje zvolené miesto. Na obale je vyobrazený počítač, fotoaparát, mobil.
dalid
12.12.10,17:00
wynk11 napisal: "stale to tam je len sa to premiestnuje z miesta na miesto"
Podla tohoto usudzujem ze sa ti nieco dostalo do objektivu, takze jeho cistenie zvonka ti zial nepomoze... Jedine najst nejaku fotoopravovnu a tam poslat objektiv na precistenie...