Tojotomi
11.12.10,13:22
Dobrý deň. Mal by som záujem o časť knihy ktorá je zostavená zo zbierok jedného autora. Skontaktoval som sa zo zástupkyňou jeho autorských práv, keďže autor už nežije. Chcel by som podľa jeho knihy natočiť príbeh.

Táto Pani mi povedala že je to možné a spýtala sa koľko by som mohol najviac zaplatiť za jednu poviedku.

Počul som prepadnutí autorských práv po 70 rokoch. Avšak tu by som si musel ešte 15 rokov počkať.

Moja otázka teda je.

Spadá inšpirácia teda inšpirovanie sa knihou pod autorský zákon?

Alebo je to porušenie autorských práv ak zmením mená niektorých postáv, určité udalosti v deji, je to potom už v poriadku či sa stále jedná o porušenie autorského práva bez súhlasu?

Ďakujem za odpoveď.
misomiso
12.12.10,10:02
Obavam sa, ze teketo detaily autorsky zakon vobec neriesi. Nikde som tam nevidel, ze by bola nejako definovana "miera podobnosti" alebo nieco ine. Rovnake problemy maju aj hudobnici. Mnozstvo skladieb sa viac ci menej podoba na ine skladby - pochopitelne. Ved aj sachove partie sa mnohe podobaju, a pritom kolko je tam moznosti.

V takychto pripadoch je to myslim na sude, aby to individualne posudil, pokial jedna strana druhu zazaluje. Kedze zakon to nedefinuje, rozhodnutia sudov mozu byt take i onake.
Tojotomi
12.12.10,10:50
no a teraz mám ísť do toho ako naslepo a čakať či ma nezažalujú?

aj ten súd podľa niečoho posudzuje..
marjankaj
12.12.10,11:23
no a teraz mám ísť do toho ako naslepo a čakať či ma nezažalujú?

aj ten súd podľa niečoho posudzuje..

A koľko si povedal, že môžeš zaplatiť za jednu poviedku? Inak asi nezistíš, či je výhodnejšie zaplatiť požadovanú sumu alebo sumu ktorú vysúdia právnici. Aj právnici musia z niečoho žiť.:eek:
Andy Kralik
12.12.10,11:39
Ponúkni jej podiel na zisku :) Je to ferové - ak budeš úspešný a ziskový zarobí. Ak nie, no aspoň sa bude môcť pochváliť susedom..
Tojotomi
12.12.10,11:49
no ešte som jej nepovedal koľko som schopný max. za to zaplatiť.

ide o amerického autora sci fi ktorému aj u nás vyšli knihy.
Slayer666
12.12.10,11:52
Obavam sa, ze teketo detaily autorsky zakon vobec neriesi. Nikde som tam nevidel, ze by bola nejako definovana "miera podobnosti" alebo nieco ine. Rovnake problemy maju aj hudobnici. Mnozstvo skladieb sa viac ci menej podoba na ine skladby - pochopitelne. Ved aj sachove partie sa mnohe podobaju, a pritom kolko je tam moznosti.

V takychto pripadoch je to myslim na sude, aby to individualne posudil, pokial jedna strana druhu zazaluje. Kedze zakon to nedefinuje, rozhodnutia sudov mozu byt take i onake.

Presne tak. Asi by ani nebolo ucelne, aby zakon nieco take riesil. Mozno sa este nieco bude dat dozvediet z judikatury.
marjankaj
12.12.10,12:04
no ešte som jej nepovedal koľko som schopný max. za to zaplatiť.

ide o amerického autora sci fi ktorému aj u nás vyšli knihy.

No ale z doterajšieho vyjadrenia to odhadujem že nič.:cool:
peter3377
12.12.10,12:33
o co ti ide? ak nemas tolko penazi na zaplatenie kolko si povie, tak si to napis sam a ak ani nato nemas tak co chces riesit?
Tojotomi
12.12.10,13:02
o co ti ide? ak nemas tolko penazi na zaplatenie kolko si povie, tak si to napis sam a ak ani nato nemas tak co chces riesit?

a tebe ide o čo? aspoň si prečítaj čo som na začiatku písal. ale evidentne si to ani nečítal, inak by si nenapísal že si to nechcem napísať sám.

Pre mňa nie je problém si to napísať sám, o príbeh mi nejde.

Ide mi o hlavnú postavu ktorej aj keď zmením meno dá sa rozpoznať, lebo táto postava robí špecifické veci ktoré ovplyvňujú príbeh nech už ho vymyslím akokoľvek a nech už postavy nazvem akokoľvek.
Tojotomi
12.12.10,13:15
Andy Kralik zrejme toto bude najlepšia cesta. Ďakujem za radu tebe aj ostatným.
Tojotomi
12.12.10,13:16
No ale z doterajšieho vyjadrenia to odhadujem že nič.:cool:

tak vieš študentský život je náročný :) obzvlášť hneď potom keď sa skončí..:)
peter3377
12.12.10,13:37
ja som si to dobre precital , ty chces pouzit na nakrutenie pribehu na ktorom urcite daco zarobis cisi cudzi pribeh , no bez toho aby si sa za to dako autorovi odmenil, a spekulujes jak s tym vybabrat , ze tam daco pomenis len aby si nemusel platit, a teraz ta trapi ak to nakrutis ze ta budu zalovat. no bodaj by, a nech ti riadne sud napari ,
Tojotomi
12.12.10,13:41
nedávno som skončil školu. mám 25. si mám podľa teba zobrať pôžičku aby som im splácal cenu za autorské práva hm?

Nechcem ich obabrať ale keď im poviem že im môžem daŤ 1000 euro za jednu poviedku ktorú chcem tak...

vieš čo keď ta to zaujima, dám ti vediet čo mi na to odpíšu.
Tojotomi
12.12.10,13:43
ja som si to dobre precital , ty chces pouzit na nakrutenie pribehu na ktorom urcite daco zarobis cisi cudzi pribeh , no bez toho aby si sa za to dako autorovi odmenil, a spekulujes jak s tym vybabrat , ze tam daco pomenis len aby si nemusel platit, a teraz ta trapi ak to nakrutis ze ta budu zalovat. no bodaj by, a nech ti riadne sud napari ,

a zárabať na tom určite nemienim.

nie som v Hollywoode.
Tojotomi
12.12.10,13:46
viac než to ma zaujíma presadiť sa dobrým filmom s dobrým príbehom. Tak, aby sa ľudom páčil.
Mária27
12.12.10,14:20
Ide o spracovanie diela, na ktoré sa vzťahuje majetkové právo dedičov autorských práv po dobu 70 rokov od smrti autora.
Bez súhlasu dedičov môžeš z diela využiť myšlienku, ale nie prekopírovať príbeh so zmenenými menami, najmä nie viacerých poviedok. To by bol jasný dôkaz použiteľný na súde. Miera kpopírovnia je najčasteším dokazovaním pri kradnutí myšlienok.


§ 18
Majetkové práva
(2) Autor má právo udeľovať súhlas na každé použitie diela, najmä na
d) spracovanie, preklad a adaptáciu diela,

§ 7 Dielo
(3) Ochrana podľa tohto zákona sa nevzťahuje na
a) myšienku, spôsob, systém, metódu, koncept, princíp, objav alebo informáciu, ktorá bola vyjadrená, opísaná, vysvetlená, znázornená alebo zahrnutá do diela,
Tojotomi
12.12.10,14:26
dakujem Mária. Čiže polopate povedané.

Ide len o jednu poviedku. Samotna kniha je vlastne zbierka poviedok jedneho autora. Ak by som si zobral od autora len postavu a zmenil jej meno, ale vymyslel okolo nej iný príbeh spadá to potom pod ten paragraf 7?
Mária27
12.12.10,15:38
dakujem Mária. Čiže polopate povedané.

Ide len o jednu poviedku. Samotna kniha je vlastne zbierka poviedok jedneho autora. Ak by som si zobral od autora len postavu a zmenil jej meno, ale vymyslel okolo nej iný príbeh spadá to potom pod ten paragraf 7?
Myšlienku si vziať môžeš. Snaž sa to odlíšiť čo najviac. Aj jedna poviedka je autorské dielo, kniha je súbor. Ak by si citoval z diela, musíš ho uviesť ako zdroj. Za citáciu by sa tiež neplatilo. Radšej si prečítaj celý autorský zákon - 618/2003 Z.z.

§ 25
Citácia diela


Bez súhlasu autora možno použiť krátku časť zverejneného diela vo forme citácie v inom diele len na účel recenzie alebo kritiky tohto zverejneného diela alebo na vyučovacie účely, vedeckovýskumné účely alebo umelecké účely. Takéto použitie musí byť v súlade so zvyklosťami a jeho rozsah nesmie presiahnuť rámec odôvodnený účelom citácie. Pri citácii sa musí uviesť meno autora alebo jeho pseudonym, ak nejde o anonymné dielo, alebo meno osoby, pod ktorej menom sa dielo uvádza na verejnosti, ako aj názov diela a prameň. Za takéto použitie nevzniká povinnosť uhradiť autorovi odmenu.
Tojotomi
12.12.10,16:07
čiže myšlienka idea sa v tomto vzťahuje aj na hlavnú postavu ktorú vlastne vytvára dej.

a tá krátka časŤ diela je aká časť. keĎ má poviedka cca 40 strán napr? :)

totiž toto beriem len ako núdzovú možnosť ak by som sa s ňou nedohodol.
hejhou
12.12.10,16:43
Keď ma 40 strán tak môžeš použiť pár viet. Neskúšaj kopírovať celé odstavce.

Ty môžeš použiť len jemne upravenú postavu ale musíš ju dať do absolútne odlišného prostredia alebo deja aby to vyzeralo tak, že si zhodou okolností vytvoril podobnú postavu.

Ako príklad použijem Harryho pottera. Môžeš natočiť film, kde čarodejník, ktorý sa nevolá Harry čaruje a povahou je rovnaký ale pohybuje sa v inom prostredí, nemá jazvu na čele ako načrtla Rowlingová a samozrejme má iných kamarátov atď.. vtedy nepôjde o plagiátorstvo pretože sa nedá odlíšiť či si kopíruješ alebo si zhodou okolností vytvoril podobnú postavu.

Neexistuje nič, čo by sa nedalo vykradnúť, existujú len obmedzené možnosti tvorivosti zlodeja :)
Viem o čom hovorím.

"Zlí umelci imitujú, veľkí umelci kradnú." Pablo Picasso JA
viktorviktor
14.12.10,09:26
Ja by som pohľadal študenta, penazí nie je nikdy dosť a požiadal o prepis. Príbeh pôjde za hranice?