mima87
11.12.10,15:00
Dobry den,

som zaciatocnickou v jednoduchom uctovnictve. Potrebovala by som poradit ohladom majetku, kt sa pouziva dlhsie ako jeden rok ale jeho cena je nizsia ako vyska, kt je stanovena na jeho zaradenie k DM.
Ako sa zauctuje napr. kupa mobilneho telefonu v hodnote cca 80 eur. Mam ho zaradit ku kratkodobemu majetku a v penaznom denniku zauctovat ako reziu alebo material? alebo ho mozem zaradit k dlhodobemu majetku, zauctujem v penaznom denniku ako VNZD a na konci roka ho jednorazovo odpisem?
V pripade kratkodobeho majetku je potrebne viest knihu KM?

Za odpoved vam vopred velmi pekne dakujem
a_je_to
11.12.10,14:37
Dobry den,
som zaciatocnickou v jednoduchom uctovnictve. Potrebovala by som poradit ohladom majetku, kt sa pouziva dlhsie ako jeden rok ale jeho cena je nizsia ako vyska, kt je stanovena na jeho zaradenie k DM.
Ako sa zauctuje napr. kupa mobilneho telefonu v hodnote cca 80 eur. Mam ho zaradit ku kratkodobemu majetku a v penaznom denniku zauctovat ako reziu alebo material? alebo ho mozem zaradit k dlhodobemu majetku, zauctujem v penaznom denniku ako VNZD a na konci roka ho jednorazovo odpisem?
V pripade kratkodobeho majetku je potrebne viest knihu KM?
Za odpoved vam vopred velmi pekne dakujem

Ak si začiatočníčkou, musíš hľadať odpovede v Postupoch JÚ v úvode Porady ... jasné, ža sa môžeš aj pýtať tu. Tam by si našla v § 10, ods. 12 a 26 :
(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.
Teda nákup MT za 80 Eur, ktorý nechceš odpisovať zaúčtuješ do materiálu. Kniha KM ... ? Nenašiel som, že by bola povinná, ale ... odporúča sa. Tam sa také predmety evidujú až do vyradenia, aj ich uvádzam v inventúrach. Nimi preukazujem, že KM bol nakúpený na podnikanie a na tento účel sa využíva.
mima87
11.12.10,15:47
Dakujem za odpoved....Postupy mam stiahnute aj vytlacene, uz aj precitane :) ...len som potrebovala uistit niekym skusenejsim :)
Takze je to v podstate na mne,ci si dam mobil do DM ci do KM. Mozem takto postupovat pri kazdom majetku takehoto typu? Napr stolicky, stol zauctujem do materialu? Na kurze mi bolo povedane, ze to mame dat do rezie...
A poplatok za pausal je uz prevadzkova rezia nie?

Vdaka
Mária.K.
11.12.10,16:12
Dakujem za odpoved....Postupy mam stiahnute aj vytlacene, uz aj precitane :) ...len som potrebovala uistit niekym skusenejsim :)
Takze je to v podstate na mne,ci si dam mobil do DM ci do KM. Mozem takto postupovat pri kazdom majetku takehoto typu? Napr stolicky, stol zauctujem do materialu? Na kurze mi bolo povedane, ze to mame dat do rezie...
A poplatok za pausal je uz prevadzkova rezia nie?

Vdaka
Na kurze povedali nesprávne. Stoličky sa účtujú tiež ako materiál.