Kaja.K
29.11.05,08:01
Prosím o pomoc, rada by som vedela, či miestna kontrolórka obce alebo mestskej časti má právo, resp. či môže nazerať do osobných údajov zamestnancov obce. Poverená je mzdárka, všetci sme jej dali súhlas, len mám teraz dilemu, či to môže kontrolórka? :confused: Je to riadna potvora a všetkým chce skontrolovať platy, hrabať sa nám v papieroch a tak a samozrejme bonzovať poslancom, ktorí nám tu aj tak dosť znepríjemňujú život :mee: Veľmi pekne ďakujem za prípadné odpovede ;)
kvet
29.11.05,07:46
Jednou z úloh hlavného kontrolóra obce je vykonávať kontrolu v rozsahu uvedenom v ustanovení § 18d zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov, t.j. kontrola zákonnosti, účinnosti, hospodárnosti a efektívnosti pri hospodárení a nakladaní s majetkom a majetkovými právami obce, .... kontrola príjmov, výdavkov a finančných operácií ....
Z uvedeného vyplýva, že hlavný kontrolór obce má právo kontrolovať aj hospodárenie so mzdovými prostriedkami, t.j. napr. dodržiavanie zákona č. 553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v platnom znení (zaraďovanie zamestnancov do platových tried a platových stupňov a pod.).
Čo sa týka zákona o ochrane osobných údajov, hlavný kontrolór obce, podobne ako aj mzdárka, sú oprávnené osoby, ktorým sa nedáva súhlas so spracovaním osobných údajov, ale zamestnávateľ je povinný ich poučiť (§ 17 zákona o OOÚ) a dať im podpísať mlčanlivosť (§ 18 zákona o OOÚ).
Kaja.K
29.11.05,08:31
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, ak sa smiem ešte spýtať, mala by mať absolvovaný ten kurz o ochrane osobných údajov s certifikátom, či osvedčením, alebo ako sa to volá? Ďakujem! Si zlatá! :)
kvet
29.11.05,08:39
Nie, oprávnené osoba nemusí absolvovať odborné školenie.
Odborne vyškolená by mala byť len zodpovedná osoba, ktorú zamestnávateľ poveril výkonom dohľadu nad ochranou osobných údajov a nahlásil ju na Úrad na ochranu osobných údajov SR.
Kaja.K
29.11.05,09:14
Jeminenky, dakujem ti moc, si fakt zlata! Len skoda, ze to teraz znamena, ze mame pruser, pretoze ta potvora sa hned zacne stazovat na nase platy a nakolko je s poslancami jedna ruka (oni si ju sem dosadili na spehovanie) tak sa urcite budu snazit nam zobrat osobne ohodnotenie!!!
Mala by som este jednu trosku trufalu otazku, ak nechces, nemusis mi odpovedat, ale potesilo by ma to, nahodou nemas prehlad o platoch na miestnych uradoch tu v BA? Viem, ze to asi zalezi aj od velkosti mestskej casti a tak, len chcem vediet, ci by "hucala" pravom... diky!:)
Kaja.K
29.11.05,13:57
TAk este raz. KVET, ja som ti vdacna za prispevky, lenze obvolala som styry urady a vsetci sa zhodli v tom, ze nema pravo sa nam hrabat v osobnych zlozkach. Je pravda, ze ani jedna sa neobhajovala zakonom, tak sa len chcem spytat, ci si si 100% ista v tom, co tvrdis, teda ze sa kludne moze prehrabkavat v nasich osobnych zlozkach, kde mame okrem prac. zmluvy aj vysvedcenia, prax, potvrdenia od byvalych zamestnavatelov, odpis z RT..... nie, ze by to bolo tajne, ibaze jej to nechceme moc dovolit, nakolko by okamzite rozsirovala poslancom a ostatnym obcanom nase platy. A este jedna vec, nevies nahodou o tom, ci je uz v platnosti ten zakon, ze su nase mzdy verejne? Dakujem!!!
Jura
30.11.05,08:26
TAk este raz. KVET, ja som ti vdacna za prispevky, lenze obvolala som styry urady a vsetci sa zhodli v tom, ze nema pravo sa nam hrabat v osobnych zlozkach. Je pravda, ze ani jedna sa neobhajovala zakonom, tak sa len chcem spytat, ci si si 100% ista v tom, co tvrdis, teda ze sa kludne moze prehrabkavat v nasich osobnych zlozkach, kde mame okrem prac. zmluvy aj vysvedcenia, prax, potvrdenia od byvalych zamestnavatelov, odpis z RT..... nie, ze by to bolo tajne, ibaze jej to nechceme moc dovolit, nakolko by okamzite rozsirovala poslancom a ostatnym obcanom nase platy. A este jedna vec, nevies nahodou o tom, ci je uz v platnosti ten zakon, ze su nase mzdy verejne? Dakujem!!!
Doporučujem, aby si sa obrátila priamo na Úrad na ochranu os. údajov, v pô-
sobnosti ktorého je zákon č. 428/2002 Z.z.