Georgeo
11.12.10,19:28
Dobry den , prosim Vas potreboval by som pomoc ohladom DPH. Ako SZCO som za tento rok zarobil cca 12500 eur . Platim si iba zdravotnu, kedze socialku som este platit nemusel. Popri SZCO pracujem aj na dohodu z ktorej za rok 2010 mam prijem cca 2500 eur. Dokazem si vypocitat kolko cca budem platit dan zo zivnosti , ale neviem ako zasahuje do toho praca na dohodu ci sa pocita niak zvlast. Alebo sa pocita zvlast...ci? Da sa niako poradit? Dakujem :confused:
veronikasad
11.12.10,20:53
Dobry den , prosim Vas potreboval by som pomoc ohladom DPH. Ako SZCO som za tento rok zarobil cca 12500 eur . Platim si iba zdravotnu, kedze socialku som este platit nemusel. Popri SZCO pracujem aj na dohodu z ktorej za rok 2010 mam prijem cca 2500 eur. Dokazem si vypocitat kolko cca budem platit dan zo zivnosti , ale neviem ako zasahuje do toho praca na dohodu ci sa pocita niak zvlast. Alebo sa pocita zvlast...ci? Da sa niako poradit? Dakujem :confused:
mal si u zamestnávatela, u ktorého si pracoval na dohodu, podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov ?

Aká bola mesačná výška odmeny ?
Georgeo
11.12.10,22:07
Ja som pracoval u viacerych zamestnavatelov kde som podpisal standardtnu zmluvu na dohodu o pracovnej cinnosti. Dokopy som zarobil u zamestnavatelov cca 2500 eur.
Georgeo
12.12.10,13:05
Prosim dajte mi niaky vzor alebo radu aby som si cca dokazal vypocitat tie dane, hlavne mi ide o to ci moje prijmy z praci na dohodu ovplynuju moje prijmi ako SZCO
Zoltán Kovács
12.12.10,13:32
Prosim dajte mi niaky vzor alebo radu aby som si cca dokazal vypocitat tie dane, hlavne mi ide o to ci moje prijmy z praci na dohodu ovplynuju moje prijmi ako SZCO


Ak máš na mysli, či sa ti to započítava do obratu z hľadiska DPH, resp. do príjmu z hľadiska odvodovej povinnosti do SP, tak odpoveď je NIE. Príjem z dohody je podľa §5. A z hľadiska DPH a odvodovej povinnosti do SP sa skúmajú príjmy podľa §6 (zo živnosti).

Príjem na dohodu spravidla by mal byť už zdanený u zamestnávateľa.
Georgeo
12.12.10,13:34
Dakujem , takze mi to neovplyvni danovy zaklad SZCO?
Tweety
12.12.10,13:36
Dakujem , takze mi to neovplyvni danovy zaklad SZCO?
NIe, daňový základ z podnikania nie, ale ovplyvní to celkový daňový základ, t.j,. aj z podnikania, aj zo ZČ.
Zoltán Kovács
12.12.10,13:36
Dakujem , takze mi to neovplyvni danovy zaklad SZCO?

Daňový základ nemáš len ako szčo. Nakoľko v rámci daňového priznania fyzickej osoby sa zdaňujú všetky príjmy dosiahnuté počas zdaňovacieho obdobia.

K presnému zodpovedaniu otázky by sme potrebovali vedieť, či ten príjem bol už zdanený, alebo nie? Ak áno tak či zrážkovou alebo preddavkovou daňou.
Zoltán Kovács
12.12.10,13:42
Našťastie su aj takí účtovníci, ktorí Ti to zmaknu za 20 € a budeš mať istotu, že máš DP vypísané KOMPLETNE tak ako má byť,
nehovorím, že správne , ale KOMPLETNE .


Taký človek nie je účtovník......
Georgeo
12.12.10,13:44
Dakujem ja si to dam spravit uctovnikovi, len som si chcel cca vypocitat kolko ma vyjdu dane zo SZCO a ci mi ako dohodarovi vratia. Dostal som pokutu za zle podanie suhrnne vykazu od DU , tak uz kalkulujem dopredu... :-(
veronikasad
12.12.10,13:48
Dakujem ja si to dam spravit uctovnikovi, len som si chcel cca vypocitat kolko ma vyjdu dane zo SZCO a ci mi ako dohodarovi vratia. Dostal som pokutu za zle podanie suhrnne vykazu od DU , tak uz kalkulujem dopredu... :-(
V prvom príspevku píšeš o príjmoch zo živnosti. Môžeš prosím uviesť aj základ dane z podnikania ? (príjem a základ dane nie je to isté).
Zoltán Kovács
12.12.10,14:03
Nemám nič voči vašej práci účtovníkov ,

no zdá sa mi, že za zaučtovanie 13 faktur , vypočítanie paušálu 40 %, skontrolovanie bankových výpisov za učelom zistenia platieb do fondov
+ vyplnenie tlačiva DP

zobrať od niekoho 100 € sa mi zda veĺmi prehnané...

Piťko treba si ale uzvedomiť, že platíš za zodpovednosť a nie za samotné vypočítanie. Lebo výpočet zvládne aj piatak na základnej škole.... ;)
Zoltán Kovács
12.12.10,14:08
Nezahmlievaj !

Zodpovednosť za podané daňové priznanie má VŽDY ten živnostník, ktorý sa pod neho podpíše.

A je to tam aj uvedené na tlačivé, že všetky uvedené udaje sú pravdivé a pod to on dáva svoj podpis.


To čo uvádzaš je možné len u tiežúčtovníkov, ktorí nie sú ochotní brať zodpovednosť za svoju prácu, a teda robia na čierno. Preto tá nízka cena.
Zoltán Kovács
12.12.10,14:09
A propos ,

účtovníctvo nie je o aritmetike

, ale o správnom zaúčtovaní jednotlivých položiek !

Ale to Ti ja laik, nemusím pripomínať.


Apropos, keď si laik, tak do odborných tém radšej nebrízgaj.
Apropos pri uplatňovaní paušálnych výdavkov nejde o účtovníctvo, ale o obyčajný výpočet.
veronikasad
12.12.10,14:11
Georgeo žiada v prvom príspevku o pomoc s DPH ... (rovnaký odborník na dane ako náš Piťko).
Georgeo
12.12.10,15:58
Zaklad dane mi vychadza cca 3000 eur (pausalne vydavky 40 percent zdravotna 12x plus nezdanitelna cast 4025) socialku neplatim. Co sa tyka dane z dohody tie sa mi vratia ?
veronikasad
12.12.10,16:54
Zaklad dane mi vychadza cca 3000 eur (pausalne vydavky 40 percent zdravotna 12x plus nezdanitelna cast 4025) socialku neplatim. Co sa tyka dane z dohody tie sa mi vratia ?
Základ dane z podnikania (pri uplatnení paušálnych výdavkov) ti vychádza cca 7000€, čo je viac ako nezd.časť základu dane.

Ak si mal príjem z dôhod zrážaný preddavkovou daňou (uvidíš to z potvrdenia od zamestnávatela, bude uvedený v hornej časi potvrdenia), musíš ho uviesť v DP spolu s príjmom z podnikania - ako príjem z § 5.
Zrazenú preddavkovú daň si započítaš.

Príjem z dohôd zdanený zrážkovou daňou (uvedený v dolnej časti potvrdenia o príjme), sa považuje za daňovo vysporiadaný a nemusí sa uvádzať v DP. Má to význam len vtedy ak ostané príjmy nepresiahnu nezd. časť základu dane a DU vráti daňovníkovi aj daň zrazenú zrážkou - čo nie je tvoj prípad, lebo tvoj základ dane z podnikania (cca 7000€), je vyšší ako nezd.časť základu dane (4025,70€).
Tebe DU žiadnu zrazenú daň nevráti.
Georgeo
12.12.10,17:15
Dakujem toto som potreboval vediet.