ruzenka57
11.12.10,20:01
Nema niekto z Vas skusenosti ako dlho trva kym Vam darovany byt zapisu do katastra,jedna sa o to ,ze vcera nam rodicia povedali ,ze musia niektoremu z nas deti darovat byt, lebo od noveho roku ak po nich zdedime byt budeme musiet platit dan.je to uz podla mna neskoro lebo sa to uz nestihne v tomto roku zapisat do katastra.Dakujem
bubkoch
11.12.10,19:04
to co vam vcera povedali rodicia je nezmysel
ruzenka57
11.12.10,19:39
bubkoch, preco nezmysel, ved od 1.11.2011 sa vraj meni zakon a bude sa musiet platit dan aj z darovanej nehnutelnosti aj zo zde denej aj z predanej
bubkoch
11.12.10,19:42
bubkoch, preco nezmysel, ved od 1.11.2011 sa vraj meni zakon a bude sa musiet platit dan aj z darovanej nehnutelnosti aj zo zde denej aj z predanej

sorry ale ty tiez pises nezmysly
ruzenka57
11.12.10,19:46
a ky nezmysel som napisala,ved som citovala len clanok z Pravdy
bubkoch
11.12.10,19:50
a ky nezmysel som napisala,ved som citovala len clanok z Pravdy
sorry ale v tvojom prispevku nie je ziadna citacia, ani odkaz na Pravdu
Rozalka
11.12.10,19:57
Neboj, zatiaľ zo zdedenej sa daň platiť nemusí.
Ak by áno, aj tak by ste nestihli zápis v katastri, tam to trvááááá ...

Bubkoch má pravdu, nečítaj Pravdu, ale zákony.
ruzenka57
11.12.10,20:00
mas pravdu,ze v mojom prispevku nie je presna citacia, ale nechce sa mi teraz hrabat v odlozenych novinach tak to necham tak a poviem Ti mas pravdu . Mrzi ma len ze bohuzial k mojej otazke si mi nic presne ,konkretne nepovedal asi o tom nemaz ani šajmu takze sorry
ruzenka57
11.12.10,20:03
Rozalka dakujem za odpoved,fakt musim zacat citat zakony a nie noviny.
bubkoch
11.12.10,20:14
mas pravdu,ze v mojom prispevku nie je presna citacia, ale nechce sa mi teraz hrabat v odlozenych novinach tak to necham tak a poviem Ti mas pravdu . Mrzi ma len ze bohuzial k mojej otazke si mi nic presne ,konkretne nepovedal asi o tom nemaz ani šajmu takze sorry

ok, takze: dan z dedicstva sa neplati, ani sa neplanuje zaviest ...
sarasara
11.12.10,20:18
Ak podáte zmluvu na kataster v tomto roku, budete platiť podľa tohtoročných zákonov.
bubkoch
11.12.10,20:22
Ak podáte zmluvu na kataster v tomto roku, budete platiť podľa tohtoročných zákonov.
velmi nepresny a zavádzjúci prispevok ...

- nie ak podAte zmluvu, ale ak kataster povoli vklad v tomto roku
- a netyka sa to dedenia, ale predaja nehnutelnosti

preto rodicia sa vobec nemusia ponahlat s darovanim, pretoze keby buduci rok zomreli, dedicia by zo zdedeneho bytu dan NEPLATILI ani podla noveho zakona
ruzenka57
11.12.10,20:52
Bubkoch prepac ,zle som to napisala dnes sme sa o tom cely den s nasimi dohadovali a tak som uz z toho dopletena. Viem ,ze dan z dedicstva a darovania sa neplati. Nasi to ale mysleli tak,ze od noveho roku ak by sme zdedili po nich byt a ak ho potom predame tak po novom budeme platit 19 % dan.Keby nam ho boli stihli darovat este v tomto roku tak by sme ho mohli o par rokov predat a dan by sme neplatili.lebo to ma platit len od 1.1.2011.ale neviem ci to tak v skutocnosti je.
Rozalka
11.12.10,20:56
Ak rodičia naďalej zostanú majiteľmi a vy tento dom, ktorý rodičia mali vo vlastníctve aspoň 5 rokov, zdedíte, pri jeho predaji neplatíte daň.
Ak by vám tento dom darovali v r. 2010, a vy by ste ho predali (kedykoľvek), daň platiť nebudete.
Ak by vám tento dom darovali v r. 2011, ak by ste ho predali do 5 rokov, daň platiť budete.

Poznámka: Lehota 5 rokov sa počíta odo dňa nadobudnutia poručiteľmi (rodičmi), to zn. tých 5 rokov stačí, ak bude splnené spolu, teda poručiteľ + dedičia.
napr. majiteľ nadobudol nehnuteľnosť v r. 2009, od r. 2014 jeho predaj nebude podliehať dani, či ho predá majiteľ alebo dedič.
ruzenka57
11.12.10,21:02
Rozalka,a ak nam ho daruju v roku 2011 a predame ho az po piatich rokoch tak nebudeme
Stanislav 1975
11.12.10,21:05
To v žiadnom prípade nech rodičia nerobia, keby sa pominuli,tak by ste sa medzi sebou súrodenci požrali jak také psy...

Za života by nikto nič nemal prepisovať..., len zlú krv to narobí...
ruzenka57
11.12.10,21:25
Stanislav uplne s tebou suhlasim, dnes sme im toto iste hovorili,ale oni len stale hovoria ,ze budeme potom platit velku dan. Ja som im hovorila ze by bol z toho hriech v rodine .Ten komu by to darovali by sa musel potom s ostatnymi podelit.Radsej nech nam starki este dlho ziju a nech to zdedime co najneskôr a tu dan ak bubeme musiet zaplatit tak zaplatime.Takto som im to povedala a dufam ze sa uspokojili.
Stanislav 1975
11.12.10,21:27
Stanislav uplne s tebou suhlasim, dnes sme im toto iste hovorili,ale oni len stale hovoria ,ze budeme potom platit velku dan. Ja som im hovorila ze by bol z toho hriech v rodine .Ten komu by to darovali by sa musel potom s ostatnymi podelit.Radsej nech nam starki este dlho ziju a nech to zdedime co najneskôr a tu dan ak bubeme musiet zaplatit tak zaplatime.Takto som im to povedala a dufam ze sa uspokojili.

Moja reč...;)
bubkoch
12.12.10,06:27
Bubkoch prepac ,zle som to napisala dnes sme sa o tom cely den s nasimi dohadovali a tak som uz z toho dopletena. Viem ,ze dan z dedicstva a darovania sa neplati. Nasi to ale mysleli tak,ze od noveho roku ak by sme zdedili po nich byt a ak ho potom predame tak po novom budeme platit 19 % dan.Keby nam ho boli stihli darovat este v tomto roku tak by sme ho mohli o par rokov predat a dan by sme neplatili.lebo to ma platit len od 1.1.2011.ale neviem ci to tak v skutocnosti je.

tusil som, ze tvoja otazka smeruje na moznu dan v suvislosti s predajom po zdedeni bytu ...
ako uz pisali viacerí predo mnou, pri predaji dedicstva sa do lehoty na oslobodenie zapocitava aj doba, po ktoru vlastnil nehnutelnost porucitel

takze darovanie v 2010 je nie len zbytocne, ale malo by presne opacny efekt, lebo by pre vas zacala plynut nova lehota odo dna darovania (vkladu na katastri)

ak rodicia vlastna byt viac ako 5 rokov, tak v pripade ze
- by v 2011 zomreli a vy by ste zdedili byt, mozte ho aj podla novho zakona hned predat bez dane
- by vam ho darovali v 2010, zacina novemu majitelovi plynut nove 5r obdobie pre oslobodenie, takze najblizsich 5 rokov ho nemozte predat bez dane
alebo sa mylim ?
ruzenka57
12.12.10,11:20
Dakujem vsetkym za rady.