zk24
11.12.10,20:32
Ahojte,

živnostník (zahraničný), zapísaný v obchodnom registri a teda povinný účtovať v sústave podvojného účtovnítva, bude podávať daňové priznanie.

1.
Predpokladám, že bude podávať DPFO typ B.
Pozerám si však to daňové priznanie, a neviem ktoré časti treba vyplniť - Oddiel VI sa vypĺňa iba v prípade, že živnostník účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva. Ktoré oddiely má prosím Vás takýto živnostník účtujúci v PU vypĺňať?

2.
A ešte pre istotu, sústava účtovania (JU alebo PU) nehrá rolu na nárok na odpočítateľnú položku na daňovníka?

Ďakujem veľmi pekne,

Zuzana
Rozalka
11.12.10,19:51
1) vyplníš FO B, tak akoby mal JÚ, akurát v tabuľke 1 na str. č. 3 - si prečítaj tie drobné písmenká, takže vypĺňaš až na str. 4 r. 40 alebo 41, potom položky upravujúce základ dane do r. 42 a 43.

2) NČZD je pre FO - sústava účtovníctva nehrá rolu
zk24
11.12.10,20:04
Ďakujem ;) Ak dojdes v utorok na stretko, pozyvam na pivo :---
Rozalka
11.12.10,20:19
Pivko mám rada, ale na stretko neprídem, tak si to uži aspoň s ostatnými. ;)
a_je_to
11.12.10,20:25
Čítaj aj poučenie na vyplnenie priznania – v oddieli VI. časť k tabuľke č. 1, hlavne posledný odstavec ... že v PÚ vypĺňa len riadky 40 až 45, tabuľku 1 ani r. 38 a 39 nie. Okrem toho uplatnené pripočítateľné a odpočítateľné položky z riadkov 42 a 43 vymenuje a opíše v oddieli XIII.
Položky znižujúce ZD - nie odpočítateľné ... sú upravené v § 11 ZoDP a na daňovníka FO, ak nebol dôchodcom nie sú obmedzené, iba na uplatnenie pre manželku a tretí pilier – prečítaj ods. 8.
Rozalka
11.12.10,20:39
Čítaj aj poučenie na vyplnenie priznania – v oddieli VI. časť k tabuľke č. 1, hlavne posledný odstavec ... že v PÚ vypĺňa len riadky 40 až 45, tabuľku 1 ani r. 38 a 39 nie. Okrem toho uplatnené pripočítateľné a odpočítateľné položky z riadkov 42 a 43 vymenuje a opíše v oddieli XIII.
Položky znižujúce ZD - nie odpočítateľné ... sú upravené v § 11 ZoDP a na daňovníka FO, ak nebol dôchodcom nie sú obmedzené, iba na uplatnenie pre manželku a tretí pilier – prečítaj ods. 8.

V DP za rok 2010 je ten oddiel označený XIV. (pribudla tabuľka o nerezidentoch), chválabohu, už to tam nie je treba uvádzať.

Vyberám z poučenia pre rok 2010:
Daňovník, ktorý účtuje v sústave podvojného účtovníctva tabuľku č. 1 nevypĺňa; vypĺňa len riadky 40 až 45. Údaje daňovník uvádza podľa účtovníctva. Ak daňovník účtujúci v sústave podvojného účtovníctva dosiahol príjmy pri spoločnom podnikaní alebo zo spoločnej inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 10 ods. 2 zákona), na riadkoch 40 až 45 uvedie už len podiel, ktorý na neho pripadá.

Aj ho prikladám.
zk24
11.12.10,20:42
Čítala som, čítala.... a sa mi zdalo tych políčok nejako málo na vyplnanie... :)

este ma napada - ohladne pripocitatelnych a odpocitatelnych poloziek - su danovo uznane naklady na kolky a ine naklady na potvrdenia z danoveho a inych uradov, ktore musi zahranicny zivnostnik pravidelne predkladat na cudzinecku policiu, aby mu predlzili pobyt na a povolenie na podnikanie?

Vzdy musime doniest potvrdenie z DU, SP, ZP a colneho uradu na cudzinecku policiu, o tom ze nemame nijake nedoplatky. Cudzinecka policia nasledne povoli alebo odmietne dalsi pobyt a podnikanie na nasom uzemi.
Rozalka
11.12.10,20:48
Súvisí ten náklad na kolky s výdavkom "na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak" ???
a_je_to
11.12.10,21:13
V DP za rok 2010 je ten oddiel označený XIV. (pribudla tabuľka o nerezidentoch), chválabohu, už to tam nie je treba uvádzať.

Vyberám z poučenia pre rok 2010:
Daňovník, ktorý účtuje v sústave podvojného účtovníctva tabuľku č. 1 nevypĺňa; vypĺňa len riadky 40 až 45. Údaje daňovník uvádza podľa účtovníctva. Ak daňovník účtujúci v sústave podvojného účtovníctva dosiahol príjmy pri spoločnom podnikaní alebo zo spoločnej inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 10 ods. 2 zákona), na riadkoch 40 až 45 uvedie už len podiel, ktorý na neho pripadá.

Aj ho prikladám.

Rozalka, si šikovná, už máš nalúskané aj poučenie za 2010, ja som improvizoval ... najprv z 2008, potom som zistil, že je staré, tak z 2009, 2010 ešte nemám ... zatiaľ si ma predbehla. Ale keď som to už mal, tak som to poslal. Neviem, čo si myslela pod .... chválabohu, už to tam netreba uvádzať ... lebo ak ten súpis odpočítateľných a pripočítateľných v XIV ... tak ten zostal ... citujem z Tvojho podkladu :

Na riadku 44 po vyplnení predchádzajúcich riadkov sa vypočíta základ dane (čiastkový základ dane). Riadky 42 a 43vypĺňa len daňovník, ktorý účtuje v sústave podvojného účtovníctva, pričom v XIV. oddiele uvedie položky, o ktoré konkrétne základ dane zvýšil, resp. znížil.

Nevadí, hlavne, že sme k niečomu spolu dospeli ... téma fakt náročná na pohotovosť a detaily.
Rozalka
11.12.10,21:19
Jéjda, no to som si tam nevšimla.
Prečo chválabohu?
Lebo robím účto v takejto firme a viem, koľko je tam tých +- položiek. A okrem toho, v časti XIV. uvádzame aj iné informácie, tak sa nám to tam nezmestí, treba ďalšiu prílohu atď.
a_je_to
11.12.10,21:24
Čítala som, čítala.... a sa mi zdalo tych políčok nejako málo na vyplnanie... :)

este ma napada - ohladne pripocitatelnych a odpocitatelnych poloziek - su danovo uznane naklady na kolky a ine naklady na potvrdenia z danoveho a inych uradov, ktore musi zahranicny zivnostnik pravidelne predkladat na cudzinecku policiu, aby mu predlzili pobyt na a povolenie na podnikanie?

Vzdy musime doniest potvrdenie z DU, SP, ZP a colneho uradu na cudzinecku policiu, o tom ze nemame nijake nedoplatky. Cudzinecka policia nasledne povoli alebo odmietne dalsi pobyt a podnikanie na nasom uzemi.

Z popisu otázky úplne trčí, že bez kolkov by nedostal potvrdenia a bez potvrdení by nemohol bývať v SR a podnikať. Sú to teda náklady na dosiahnutie a udržanie príjmu. Aj keď Ti Rozalka odpovedala presne toto intuitívnou otázkou, ja to priklincujem ... že áno.