amera
11.01.11,00:32
Rozumiem dobre ak nieje konateľ aj zamestnanec tak nemusí platiť preddavky vôbec len keď dostane podiel na zisku a urobí RZZP ?
janaGT
11.01.11,08:11
OČR
PP od r. 2002 - 28.2.2011
nový PP od 1.3.2011 - bude trvať
Ako to bude keď pôjde na OČR s dieťaťom napr. hneď prvý marcový týždeň? Čo bude RO?
Analytik1
11.01.11,09:30
Dobrý deň. Ak poberateľ predčasného starobného dôchodku v roku 2010 pracoval, neplatil z príjmu invalidné poistenie. Ak ostane pracovať aj naďalej v roku 2011 a bude mu pozastavené vyplácanie dôchodku, znamená to, že opäť začne platiť z príjmu aj invalidné poistenie?
Analytik1
11.01.11,09:40
Dobrý deň. Rozpočítavať sa má aj príjem vyplatený počas prerušenia - napr. počas rodičovskej dovolenky. Ak má teda zamestnanec PP od 1.1.2011 s príjmom každý mesiac 500 €, od 1.5.2011 ide na rodičovskú dovolenku a v decembri dostane odmenu (t.j. počas prerušenia), má sa táto odmena rozpočítať aj na mesiace prerušenia - t.j. deleno 12 mesiacov alebo len na 4 mesiace (od januára do apríla)??
olga84
11.01.11,14:56
Dobrý deň. Ja mám takúto otázku. Starosta skončil 07.01.2011. Odstupné mu bude po dohode vyplácané mesačne /5 mesiacov/. Odstupné mu vyplatím začínajúc mesiacom február až jún 2011, alebo môže byť prvé odstupné už v mesiaci január /január - máj2011/? Ako urobiť odhlášku a prihlášku do ZP a SP? A ako vystaviť ELDP a s akým dátumom? Čo všetko musím urobiť v takomto prípade? A keď bude známa priemerná mzda v NH a ja mu doplatím napr. v marci rozdiel platu od januára, ako mám postupovať? Ďakujem pekne za odpoveď.
Jana Motyčková
11.01.11,15:28
Rozumiem dobre ak nieje konateľ aj zamestnanec tak nemusí platiť preddavky vôbec len keď dostane podiel na zisku a urobí RZZP ?
Ak konateľ nemá za prrácu konateľa iné príjmy, iba podiel na zisku, tak ako zamestnanec preddvky neplatí. Podiely na zisku uvedie v ročnom zúčtovaní.
Ak ale ten konateľ nemá iné zamestnanie, nie je szčo ani poistenec štátu, musí platiť preddavky ako samoplatiteľ minimálne z minimálneho základu 329,06 eura.
Jana Motyčková
11.01.11,15:31
OČR
PP od r. 2002 - 28.2.2011
nový PP od 1.3.2011 - bude trvať
Ako to bude keď pôjde na OČR s dieťaťom napr. hneď prvý marcový týždeň? Čo bude RO?
Použije sa pravdepodobný DVZ podľa §57 ods.2 = 1/30 z minimálneho základu.
Jana Motyčková
11.01.11,15:32
Dobrý deň. Ak poberateľ predčasného starobného dôchodku v roku 2010 pracoval, neplatil z príjmu invalidné poistenie. Ak ostane pracovať aj naďalej v roku 2011 a bude mu pozastavené vyplácanie dôchodku, znamená to, že opäť začne platiť z príjmu aj invalidné poistenie?
Myslím si, že nie, pretože PSD je naďalej priznaný, len je pozastavené jeho vyplácanie.
Jana Motyčková
11.01.11,15:33
Dobrý deň. Rozpočítavať sa má aj príjem vyplatený počas prerušenia - napr. počas rodičovskej dovolenky. Ak má teda zamestnanec PP od 1.1.2011 s príjmom každý mesiac 500 €, od 1.5.2011 ide na rodičovskú dovolenku a v decembri dostane odmenu (t.j. počas prerušenia), má sa táto odmena rozpočítať aj na mesiace prerušenia - t.j. deleno 12 mesiacov alebo len na 4 mesiace (od januára do apríla)??
Len na mesiace, kedy poistenie trvalo aspoň 1 deň,t.j. v tomto prípade na 4 mesiace.
Jana Motyčková
11.01.11,15:42
Dobrý deň. Ja mám takúto otázku. Starosta skončil 07.01.2011. Odstupné mu bude po dohode vyplácané mesačne /5 mesiacov/. Odstupné mu vyplatím začínajúc mesiacom február až jún 2011, alebo môže byť prvé odstupné už v mesiaci január /január - máj2011/? Ako urobiť odhlášku a prihlášku do ZP a SP? A ako vystaviť ELDP a s akým dátumom? Čo všetko musím urobiť v takomto prípade? A keď bude známa priemerná mzda v NH a ja mu doplatím napr. v marci rozdiel platu od januára, ako mám postupovať? Ďakujem pekne za odpoveď.
Či to vyplatíte v mesiacoch január až máj alebo február až jún to je na vás.
V SP odhlásite k 7.1. a znovu neprihlasujete.
Odstupné vyplatené v januári dáte s platom starostu do mesačného výkazu za január.
Odstupné vyplatené vo februári až máji (júni) dáte zakaždým do výkazu poistného - v každom výkaze uvediee iba jeden riadok za január, keďže predpokaldám, že už v januári maximum prekročí, uvediete vymeriavacie základy 0 okrem úroazvého poistenia, kde uvediete vymeriavací základ celé odstupné vyplatené v tom mesiaci.
ELDP vystavíte pri skončení zamestnania, resp. po spracovaní januára. Ak v ďalších mesiacoch vo výkazoch poistného už nevyjde VZ na dôchodkové
poistenie, tak opravené eldp nerobíte.
Na ZP ho odhlásite 7.1.. Na ďalšie mesiace ho ale znovu prihlásite ako zamesnanca na celé mesiace (nemusíte na konci mesiaca odhlásiť a 1. znovu prihlásiť) a odvediete ZP z odstupného. (Ak pokyny zo ZP nebudú iné ako sú info z MZ).
S doplatkom platu urobíte to isté.
janaGT
11.01.11,16:07
Použije sa pravdepodobný DVZ podľa §57 ods.2 = 1/30 z minimálneho základu.
to sa mi nezdá veľmi spravodlivé, ak si platíš 8 rokov bez prestávky z VZ napr. 1000 eur a zmeníš zamestnávateľa a zákon schválnosti, dieťa ochorie ... prečo bude dostávať očr z minima? to treba čakať ďalších 90 dní, aby človek dostal normálnu očr?
Jana Motyčková
11.01.11,18:21
"Normálnu OČR" dostane, ak nepôjde na OČR v prvý deň zamestnania ale od nasledujúceho dňa alebo neskôr (do 90 dní po nástupe z VZ zo zamestnaní v minulom roku), nemusí čakať 90 dní.
Myslím si, že je to veľmi málo sa vyskytujúci prípad, že nastupuje na OČR v deň vzniku zamestnania, aby sa tým bolo treba nejako zásadne zaoberať.
janaGT
12.01.11,05:43
"Normálnu OČR" dostane, ak nepôjde na OČR v prvý deň zamestnania ale od nasledujúceho dňa alebo neskôr (do 90 dní po nástupe z VZ zo zamestnaní v minulom roku), nemusí čakať 90 dní.
Myslím si, že je to veľmi málo sa vyskytujúci prípad, že nastupuje na OČR v deň vzniku zamestnania, aby sa tým bolo treba nejako zásadne zaoberať.

takže je to to isté ako pri PN, ak PP, ktorý trval nepretržite 8 rokov ukončí 28.2., nový PP bude od 1.3., OČR bude od napr. 7.3. tak sa berie príjem z ukončeného PP ... tak? A SP si príjem bude musieť zistiť sama, zamestnávateľ nebude dávať žiadne potvrdenie? ... teda ak tomu správne rozumiem :confused:
Analytik1
12.01.11,07:14
Pani Motyčková, ďakujem pekne za Vaše odpovede. :)
Ešte by som mala jednu otázku. Ak je zamestnanec zamestnaný od 15.12.2010 a teraz ochorel, RO je minulý rok okrem obdobia, kedy pracoval v tejto firme. Má sa poslať Potvrdenie na ND do SP?? Ak áno, s akými údajmi? Alebo SP určí ND bez potvrdenia resp. osloví tých iných zamestnávateľov, u ktorých zamestnanec pracoval, aby títo iní zamestnávatelia zaslali potvrdenia?? A čo ak zamestnanec u nikoho iného v predch. roku nepracoval? Toto sú otázky asi skôr na SP, ale ak by ste vedeli odpoveď, tak by som sa veľmi potešila. :)
janber
12.01.11,08:23
Myslím si, že nie, pretože PSD je naďalej priznaný, len je pozastavené jeho vyplácanie.

Včera to bolo na worshope potvrdené...úľavy platia naďalej, len výplata PSD sa pozastavuje.
olga84
12.01.11,08:25
Či to vyplatíte v mesiacoch január až máj alebo február až jún to je na vás.
V SP odhlásite k 7.1. a znovu neprihlasujete.
Odstupné vyplatené v januári dáte s platom starostu do mesačného výkazu za január.
Odstupné vyplatené vo februári až máji (júni) dáte zakaždým do výkazu poistného - v každom výkaze uvediee iba jeden riadok za január, keďže predpokaldám, že už v januári maximum prekročí, uvediete vymeriavacie základy 0 okrem úroazvého poistenia, kde uvediete vymeriavací základ celé odstupné vyplatené v tom mesiaci.
ELDP vystavíte pri skončení zamestnania, resp. po spracovaní januára. Ak v ďalších mesiacoch vo výkazoch poistného už nevyjde VZ na dôchodkové
poistenie, tak opravené eldp nerobíte.
Na ZP ho odhlásite 7.1.. Na ďalšie mesiace ho ale znovu prihlásite ako zamesnanca na celé mesiace (nemusíte na konci mesiaca odhlásiť a 1. znovu prihlásiť) a odvediete ZP z odstupného. (Ak pokyny zo ZP nebudú iné ako sú info z MZ).
S doplatkom platu urobíte to isté.

Dobrý deň. Prosím Vás ešte o vysvetlenie, lebo tieto zmeny nemám ešte naštudované. 1.Ak vyplatím vo výplate za mesiac január 2011 plat starostu + prvé odstupné, odvediem poistné za celú sumu /do výšky VZ/. Nerozumiem tomu, prečo VZ v ostatných mesiacoch má byť 0 okrem úrazového poistenia. Zle si vysvetľujem, že ak skončil zamestnanec PPV
v decembri 2010, z odstupného sa neplatí poistné, iba daň, ale ak skončí v roku 2011 tak z odstupného sa odvádza poistné na všetky poistenia v sociálnej a zdravotnej poisťovni a treba urobiť aj prihlášky?
2. A ak ho odhlásim zo ZP 7.1.2011 a v januári je vyplatené popri plate aj prvé odstupné, mám ho znova prihlásiť od 8.1.2011 a odhlásiť 31.5.2011?
3. A ešte ma napadla jedna vec. Ak mu dodatočne zastupiteľstvo schváli preplatenie dovolenky a ja mu ju doplatím napr. v mesiaci február, tak postup bude taký istý ako pri odchodnom?
TomosP
12.01.11,08:27
Pani Motyčková, ďakujem pekne za Vaše odpovede. :)
Ešte by som mala jednu otázku. Ak je zamestnanec zamestnaný od 15.12.2010 a teraz ochorel, RO je minulý rok okrem obdobia, kedy pracoval v tejto firme. Má sa poslať Potvrdenie na ND do SP?? Ak áno, s akými údajmi? Alebo SP určí ND bez potvrdenia resp. osloví tých iných zamestnávateľov, u ktorých zamestnanec pracoval, aby títo iní zamestnávatelia zaslali potvrdenia?? A čo ak zamestnanec u nikoho iného v predch. roku nepracoval? Toto sú otázky asi skôr na SP, ale ak by ste vedeli odpoveď, tak by som sa veľmi potešila. :)

Dovolím si zareagovat :

Na webu SocPoistovne je zveřejněný upravený vzor Potvrzení zaměstnavatele na účely nároku na nemocenské dávky pro rok 2011.
Z něj a ze zákona podle mne (pro dobu pojištění kratší než 90 dnů) vyplývá pro zaměstnavatele povinnost:
- stanovit RO jako předchozí kalendářní rok (vzhledem k začátku PN) bez období, kdy pracoval u firmy, u které vznikl důvod na poskytnutí nem. dávky
Domnívám se, že z dikce zákona vyplývá, že takto je stanoveno RO bez ohledu na to, zda v něm měl či neměl jiného zaměstnavatele.

Je jasné, že do částí, které se vztahují k takto stanovenému RO, tedy nemůžeme vyplnit žádné údaje - do části 6 žádné VZ, do části 5, která se také vztahuje k RO, také žádné údaje.

Ale: v části 3 se uvádějí doby přerušení nemocenského pojištění od začátku RO do dne předcházejícímu vzniku nároku na ND - tedy pravděpodobně i z období, kdy už byl "u nás" zaměstnán - takže tam by bylo možno něco vyplnit.

Bohužel nikde (v zákoně, v Poučení) není napsáno, že by se pro dobu pojištění menší než 90 dnů Potvrzení nevystavovalo.
janber
12.01.11,08:33
1. Náhrada príjmu sa počíta v každom zamestnaní osobitne - na náhradu príjmu pri PN sa nevzťahuje ustanovenie §58 ods.2 a ods.3. zákona o SP. T.j. náhrada príjmu zo zamestnania bude z DVZ 24,5986 (zaokrúhľovanie DVZ pre náhradu na 4 des. miesta NADOL!). Náhrada pri Štatutárovi bude z DVZ 3,3583.
2. Keďže pre náhradu príjmu sa nevzťahuje ustanovenie o obmedzení DVZ na maximum podľa §58 ods. 3, postupuje sa ako v príklade 1.

Ďakujem za odpoveď a ospravedlňujem sa, že som miešala hrušky s jablkami...zmenu zaokrúhľovania DVZ pri náhrade som nepostrehla...ešte raz ďakujem a prajem pekný deň.
Ľaľa
12.01.11,08:53
Dobrý deň, zamestnanec vykonáva funkciu riaditeľa na základe pracovnej zmluvy, tá istá osoba je aj konateľom spoločnosti na základe Zmluvy o výkone funkcie konateľa spoločnosti uzavretej podľa § 66 ods. 3 OZ. V Zmluve o výkone konateľa má v bode Odmena konateľa uvedené: Ročná odmena môže byť vyplácaná formou zálohy štvrťročne aj do výšky 50 % predpokladanej odmeny. Táto zmluva bola podpísaná 30.4.2004. Konateľ do dnešného dňa nemal vyplatenú žiadnu odmenu za výkon funkcie konateľa. Je povinnosť prihlasovať konateľa do 31.1.2011 na SP?
Ďakujem.
Ľaľa
12.01.11,09:00
Členovia dozornej rady - iný vzťah so spoločnosťou nemajú -príjem vyplácaný štvrťročne majú byť prihlásený na SP ako osoby z nepravidelným príjmom od 1.1.2011 alebo ich mám prihlasovať vždy len v tom mesiaci v ktorom budú mať odmenu za výkon funkcie vyplatenú a taktiež odhlasovať v tom istom mesiaci? Jeden z členov dozornej rady je bývalý policajt, čiže poberateľ výsluhového dôchodku. Ako je to s platením odvodov do SP u neho? Ďakujem za odpoveď.
tomare
12.01.11,09:27
Zamestnanec s pravidelným príjmom skončí pracovný pomer 10.5.2011

Jeho VZ každý mesiac je 800 €.
V 09/2011 bude vyplatená odmena
v 11/2011 bude vyplatená odmena
Otázka:
Pôvodne nedosiahol max VZ v mesiaci 01/2011.
Pripočítam 1/5 prvej dodatočnej odmeny, dosiahne max.VZ
budem rozpočítavať druhú odmenu.
Delím 5 a počítam VZ z 01/2011+VZ rozpočítaný z prvej odmeny = dosiahol max už teda uvediem pre druhú odmenu VZ = 0 ?
mariapol
12.01.11,17:28
Dobrý deň, pre kontrolu správnosti,
Zamestnanec nástup r.2005, odmeňovaný MES = 400,- €. Začiatok MD 20.02.2011 do 16.10.2011, od 17.10.2011 RD prerušenie. Odmena zúčtovaná vo mzde za 12.2011 - 1000 €. Vyplatená v 01/2012. Výkaz poistného za 01/2012 - odmena rozpočítaná § 139b ods1. pomerne na mesiace trvania poistenia :
1000/10 = 100 €./ PP + MD /
Bude to správne. Za odpoveď vopred ďakujem.
Jana Motyčková
12.01.11,17:50
takže je to to isté ako pri PN, ak PP, ktorý trval nepretržite 8 rokov ukončí 28.2., nový PP bude od 1.3., OČR bude od napr. 7.3. tak sa berie príjem z ukončeného PP ... tak? A SP si príjem bude musieť zistiť sama, zamestnávateľ nebude dávať žiadne potvrdenie? ... teda ak tomu správne rozumiem :confused:
Správne .
Jana Motyčková
12.01.11,17:53
Pani Motyčková, ďakujem pekne za Vaše odpovede. :)
Ešte by som mala jednu otázku. Ak je zamestnanec zamestnaný od 15.12.2010 a teraz ochorel, RO je minulý rok okrem obdobia, kedy pracoval v tejto firme. Má sa poslať Potvrdenie na ND do SP?? Ak áno, s akými údajmi? Alebo SP určí ND bez potvrdenia resp. osloví tých iných zamestnávateľov, u ktorých zamestnanec pracoval, aby títo iní zamestnávatelia zaslali potvrdenia?? A čo ak zamestnanec u nikoho iného v predch. roku nepracoval? Toto sú otázky asi skôr na SP, ale ak by ste vedeli odpoveď, tak by som sa veľmi potešila. :)
Súhlas s odpoveďou od TomosP. Potvrdenie vystavíte, vymeriavacie základy neuvediete, ale vypíšete tú hornú časť - začiatok poistenia a pod.
Jana Motyčková
12.01.11,18:05
Dobrý deň. Prosím Vás ešte o vysvetlenie, lebo tieto zmeny nemám ešte naštudované. 1.Ak vyplatím vo výplate za mesiac január 2011 plat starostu + prvé odstupné, odvediem poistné za celú sumu /do výšky VZ/. Nerozumiem tomu, prečo VZ v ostatných mesiacoch má byť 0 okrem úrazového poistenia. Zle si vysvetľujem, že ak skončil zamestnanec PPV
v decembri 2010, z odstupného sa neplatí poistné, iba daň, ale ak skončí v roku 2011 tak z odstupného sa odvádza poistné na všetky poistenia v sociálnej a zdravotnej poisťovni a treba urobiť aj prihlášky?
2. A ak ho odhlásim zo ZP 7.1.2011 a v januári je vyplatené popri plate aj prvé odstupné, mám ho znova prihlásiť od 8.1.2011 a odhlásiť 31.5.2011?
3. A ešte ma napadla jedna vec. Ak mu dodatočne zastupiteľstvo schváli preplatenie dovolenky a ja mu ju doplatím napr. v mesiaci február, tak postup bude taký istý ako pri odchodnom?
Keď odíde 7.1., maximálny vymeriavací základ v januári bude napr. pre dôchodkové poistenie 2978/31x7 = 672,45 eura. Neviem, akú veľkú obec máte, ale myslím si, že keď dostane za január plat starostu a jedno odstupné, tak s veľkou pravdepodobnosťou toto maximum z týchto príjmov prekročí. Ak potom napr. vo februári má znovu 1 odstupné, to sa započítava do januárového VZ, keďže ale už dosiahol v januári maximálny VZ (okrem ÚP, kde maximum neexistuje), VZ z februárového odstupného bude 0.
Ak skončí starosta (alebo iný zamestnanec) v decembri 2010, a po skončení dostane čokoľvek doplatné, to sa nerzopočítava podľa nového znenia zákona, t.j. neplatia sa z toho odvody do SP. Do ZP ale podľa môjho názoru áno.
2. V ZP 7.1. ukončíte, prihlásite od 1.2., odhlásite 31.5., V SP prihlášku nedávate - VZ započítavate na január, kedy prihlásený bol.
3. áno.
Jana Motyčková
12.01.11,18:06
Dobrý deň, zamestnanec vykonáva funkciu riaditeľa na základe pracovnej zmluvy, tá istá osoba je aj konateľom spoločnosti na základe Zmluvy o výkone funkcie konateľa spoločnosti uzavretej podľa § 66 ods. 3 OZ. V Zmluve o výkone konateľa má v bode Odmena konateľa uvedené: Ročná odmena môže byť vyplácaná formou zálohy štvrťročne aj do výšky 50 % predpokladanej odmeny. Táto zmluva bola podpísaná 30.4.2004. Konateľ do dnešného dňa nemal vyplatenú žiadnu odmenu za výkon funkcie konateľa. Je povinnosť prihlasovať konateľa do 31.1.2011 na SP?
Ďakujem.

Áno je -stačí, že ako konateľ vyoknáva činnosť, z ktorej by prípadne mohol mať príjem zo závislej činnosti.
Jana Motyčková
12.01.11,18:08
Členovia dozornej rady - iný vzťah so spoločnosťou nemajú -príjem vyplácaný štvrťročne majú byť prihlásený na SP ako osoby z nepravidelným príjmom od 1.1.2011 alebo ich mám prihlasovať vždy len v tom mesiaci v ktorom budú mať odmenu za výkon funkcie vyplatenú a taktiež odhlasovať v tom istom mesiaci? Jeden z členov dozornej rady je bývalý policajt, čiže poberateľ výsluhového dôchodku. Ako je to s platením odvodov do SP u neho? Ďakujem za odpoveď.
Prihlásiť ako zamestnancov s nepravidelným príjmom od 1.1.2011.
Výsluhový dôchodca nemá žiadne výnimky pre sociálne a zdravotné poistenie.
Jana Motyčková
12.01.11,18:09
Zamestnanec s pravidelným príjmom skončí pracovný pomer 10.5.2011

Jeho VZ každý mesiac je 800 €.
V 09/2011 bude vyplatená odmena
v 11/2011 bude vyplatená odmena
Otázka:
Pôvodne nedosiahol max VZ v mesiaci 01/2011.
Pripočítam 1/5 prvej dodatočnej odmeny, dosiahne max.VZ
budem rozpočítavať druhú odmenu.
Delím 5 a počítam VZ z 01/2011+VZ rozpočítaný z prvej odmeny = dosiahol max už teda uvediem pre druhú odmenu VZ = 0 ?
Áno, okrem ÚP.
Jana Motyčková
12.01.11,18:12
Dobrý deň, pre kontrolu správnosti,
Zamestnanec nástup r.2005, odmeňovaný MES = 400,- €. Začiatok MD 20.02.2011 do 16.10.2011, od 17.10.2011 RD prerušenie. Odmena zúčtovaná vo mzde za 12.2011 - 1000 €. Vyplatená v 01/2012. Výkaz poistného za 01/2012 - odmena rozpočítaná § 139b ods1. pomerne na mesiace trvania poistenia :
1000/10 = 100 €./ PP + MD /
Bude to správne. Za odpoveď vopred ďakujem.
Rozpočítanie je správne.
olga84
12.01.11,18:13
Pani Motyčková, ďakujem pekne za rýchlu odpoveď.
tomare
13.01.11,08:02
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
mariapol
13.01.11,08:06
Rozpočítanie je správne.
Ďakujem.
sobica
13.01.11,08:33
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Podľa nového sa budú odvádzať odvody na SP aj ZP aj zo sumy vo výške 1% zo vstupnej ceny vozidla poskytnutého na služobné a súkromné účely. Treba takýchto zamestnancov prihlásiť do SP? Sú to bežný zamestnanci, s pravidelným mesačným príjmom, plus majú teda služobné vozidlo na súkromné účely. Treba ich prihlasovať?
Analytik1
13.01.11,08:52
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať na určenie RO podľa § 54 ods. 2 písm. b): "ak NP zam.nca vzniklo v kalendárnom roku, v kt. vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky a trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, RO je od začiatku PP do konca mesiaca predchádz. mesiacu v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky."
Z uvedeného mi vyplýva, že ak vznikne zam.ncovi PP 1.1.2011 a PN 25.5.2011, nárok na nemocenské je od 11.dňa PN, teda od 4.6.2011, NP trvalo viac ako 90 dní, tak RO by malo byť od 1.1.2011 do 31.5.2011 alebo od 1.1.2011 do 30.6.2011 ??
(pred novelou bola citácia v zákone kde definovali, že RO je od vzniku NP do konca predch. mesiaca, v ktorom vznikla dočasná PN, teraz sa odvolávajú na „dôvod na poskytnutie nemoc. dávky“).
Znamená to, že v takomto prípade sa min. rok určilo RO od 1.1.2011 - 31.5.2011 a teraz sa určí od 1.1.2011 - 30.6.2011???
Jana Motyčková
13.01.11,08:55
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Podľa nového sa budú odvádzať odvody na SP aj ZP aj zo sumy vo výške 1% zo vstupnej ceny vozidla poskytnutého na služobné a súkromné účely. Treba takýchto zamestnancov prihlásiť do SP? Sú to bežný zamestnanci, s pravidelným mesačným príjmom, plus majú teda služobné vozidlo na súkromné účely. Treba ich prihlasovať?
Príjem z použitia vozidla sa započíta do vymeriavacieho základu zamestnanca, neprihlasujú sa osobitne z tohoto dôvodu.
Jana Motyčková
13.01.11,09:11
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať na určenie RO podľa § 54 ods. 2 písm. b): "ak NP zam.nca vzniklo v kalendárnom roku, v kt. vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky a trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, RO je od začiatku PP do konca mesiaca predchádz. mesiacu v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky."
Z uvedeného mi vyplýva, že ak vznikne zam.ncovi PP 1.1.2011 a PN 25.5.2011, nárok na nemocenské je od 11.dňa PN, teda od 4.6.2011, NP trvalo viac ako 90 dní, tak RO by malo byť od 1.1.2011 do 31.5.2011 alebo od 1.1.2011 do 30.6.2011 ??
(pred novelou bola citácia v zákone kde definovali, že RO je od vzniku NP do konca predch. mesiaca, v ktorom vznikla dočasná PN, teraz sa odvolávajú na „dôvod na poskytnutie nemoc. dávky“).
Znamená to, že v takomto prípade sa min. rok určilo RO od 1.1.2011 - 31.5.2011 a teraz sa určí od 1.1.2011 - 30.6.2011???
Myslím si, že sa to bude posudzovať naďalej tak, že dôvod na poskytnutie ND vznikol vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti.
sobica
13.01.11,09:27
Veľmi pekne ďakujem
natcha
13.01.11,09:28
To vreckové, ktoré je zdaniteľným príjmom bude vstupovať aj do VZ pre SP a ZP.
Dobrý deň,
novela zákona o sociálnom poistení a zdravotnom poistení sa odvoláva na § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 a 3 zákona 595/2003 o dani z príjmov. Vreckové je ods. 5.
Bude vreckové vtupovať do VZ pre SP a ZP?
Jana Motyčková
13.01.11,09:42
Vylúčenie vreckového je v ods.5, to čo nie je vylúčené je príjmom podĺa §5 ods.1 písm. a).
Katija
13.01.11,10:39
Dobrý deň,
novela zákona o sociálnom poistení a zdravotnom poistení sa odvoláva na § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 a 3 zákona 595/2003 o dani z príjmov. Vreckové je ods. 5.
Bude vreckové vtupovať do VZ pre SP a ZP?
Vreckové od 1.1.2011 z § 5 ods. 5 písm. a) vypadlo. Nie je už vylúčené, takže bude sa zdańovať a vstupovať do VZ pre ZP.
Nové znenie:
Okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2, nie je predmetom dane ani
a) cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov, 15) okrem vreckového poskytovaného pri zahraničnej pracovnej ceste
Dada
13.01.11,12:01
Zamestnankyňa zamestnaná od 19.11.2008. Počas roka 2010 mala 6x OČR. Ak pôjde v januári 2011 znovu na OČR, čo bude rozhodujúcim obdobím?
mariapol
13.01.11,13:27
Dobrý deň, prosím o radu máme zamestnanca s pravidelným príjmom /PP/ a súčasne toho istého zamestnanca s nepravidelným príjmom /konateľ/. Ide o odvody za zamestnanca.
Z pravidelného príjmu má mesačnú mzdu 700 €, s nepravidelného príjmu dostane v marci odmenu 8100 €. Postup v marci:
8100 €/3 mes. = 2700 €. Musíme porovnať výšku VZ z jednotlivých príjmov? Keďže z nepravidelného príjmu je VZ zamestnanca za marec vyšší, tak odvody do DP + RFS by mali vstupovať do VZ ako prvé a potom z pravidelného príjmu dovymerať za zamestnanca rozdiel do maximálneho VZ pre DP + RFS a ostatné fondy VZ s pravidelného príjmu 700 €.
Dobrý deň, opravovať január a február by som po správnosti asi nemala? Program by mal za tieto predchádzajúce mesiace vypočítať rozdiel do max VZ zamestnanca na DP + RFS a odviesť poistné z rozdielu. Nemalo by to byť tak?

Vaša odpoveď:
Ak by sa malo postupovať podľa zákona, tak aj za január a február by DP mal platiť 2700 konateľ a 278 zamestnanec. Ale keďže ide o dôchodkové poistenie, myslím, že je jedno (pre účely budúceho dôchodku), z ktorého poistenia to DP platím. Takže podľa môjho názoru by stačilo dopočítať za konateľa do 2978 a neopravovať zamestnanca - ale to je nie celkom v súlade so zákonom. Asi to bude námet pre ďaľší workshop a môj dopyt na MPSVaR.
Odvod zamestnávateľa za konateľa bude za všetky 3 mesiace z VZ 2700, bez ohľadu na VZ zo zamestnania.

Dobrý deň, idem Vás poprosiť, ak ste sa k tomu dostali, ako to dopadlo?
Dopredu ďakujem.
Jana Motyčková
13.01.11,15:17
Zamestnankyňa zamestnaná od 19.11.2008. Počas roka 2010 mala 6x OČR. Ak pôjde v januári 2011 znovu na OČR, čo bude rozhodujúcim obdobím?
Rok 2010 .
Jana Motyčková
13.01.11,15:19
Vaša odpoveď:
Ak by sa malo postupovať podľa zákona, tak aj za január a február by DP mal platiť 2700 konateľ a 278 zamestnanec. Ale keďže ide o dôchodkové poistenie, myslím, že je jedno (pre účely budúceho dôchodku), z ktorého poistenia to DP platím. Takže podľa môjho názoru by stačilo dopočítať za konateľa do 2978 a neopravovať zamestnanca - ale to je nie celkom v súlade so zákonom. Asi to bude námet pre ďaľší workshop a môj dopyt na MPSVaR.
Odvod zamestnávateľa za konateľa bude za všetky 3 mesiace z VZ 2700, bez ohľadu na VZ zo zamestnania.

Dobrý deň, idem Vás poprosiť, ak ste sa k tomu dostali, ako to dopadlo?
Dopredu ďakujem.
Z MPSVaR bola odpoveď, že odpoveď je v kompetencii SP. SP ešte neodpovedala.
Na poslednom workshope som nebola.
janber
13.01.11,19:11
Na poslednom worshope táto otázka odznela a odpoveď bola...že VZ zamestnanca (konateľa) sa dopočíta za 1. a 2. mesiac do maxima a VZ zamestnaca (prac.zmluva) sa opravovať nebude... v 3. mesiaci sa uplatní postup podľa zákona...tzn., že odpoveď p.Motyčkovej bola správna
Jana Motyčková
13.01.11,20:00
Vďaka za info.
silvia
13.01.11,21:30
a)Predčasný starobný dôchodca je SZČO a pracuje na základe rámcovej zmluvy o dielo, bude mu po 28.2.11 pozastavený dôchodok?

b)Konatel, spolocnik, statutar a zaroven zamestnanec pobera iba prijem zo zavislej cinnosti ako zamestnanec a podiely na zisku. Je teda v SP registrovaný 1x ako zamestnanec, dalsej registracii nepodlieha, vsak?
Ak napr. vo vyplate za 12/2011 dostane mimoriadnu odmenu ako zamestnanec, bude sa mu rozpocítavat na mesiace 1-12?

Dakujem!
mariapol
14.01.11,06:40
Ďakujem obidvom.
TomosP
14.01.11,08:14
Rozpočítávaný příjem vs. uplatněná částka VZ

Chci si jenom ověřit, zda platí následující myšlenka :

Zaměstnavatel vyplatí zaměstnanci s nepravidelným příjmem v 03/2011 odměnu jednatele ve výši 100€. Podle (dnes nově upravených) pravidel se částka rozpočte i na měsíc vyplacení, tedy na 3 díly, v daném případě ve výši 33,3333333€ na každý měsíc.
Protože v žádném měsíci od začátku roku dosud neměl vyplacenu žádnou částku, uplatním do měsíců 01-03/2011 celou částku ve výši 33,33333€.
Ale protože se VZ zaokrouhluje na eurocenty dolů, stanovím v měsících 01-03 VZ na zaokrouhlenou hodnotu 33,33€ a z toho spočtu pojistné.
Dochází tedy k rozdílu : z vyplacené částky 100€ odvedu pojistné pouze z 99,99 € (3 * 33,33).
P.S. V krajních případech může zaokrouhlovací ztráta být až necelých 12eurocentů, pokud rozpočítávám na 12 měsíců.

Je to tak správně? Nebude Sociální pojišťovna protestovat?
Prosím o názor.

Díky.
skonline
14.01.11,09:05
Dobry den,

1.konatel nema uzatvorenú ziadnu zmluvu s sro, kde je konatelom, povazuje sa jeho vztah k sro len na zakladne obchodneho zakonnika za pravny vztah z ktory mu zaklada narok na nepravidelny prijem?
2.Ak sa takemuto konatelovi nevyplaca ziadna odmena, je teda povinny za registrovat v SP?
3.Neuvazujete, ze najcastiejsie pripady suvisiace s poslednou novelou zakona o SP spracujete aj pod ine znacky napr. znacka konatel, aby bolo vyhladavanie informacii v Drakovi prehladnejsie?
janber
14.01.11,10:27
Dobrý deň, vraciam sa už k skôr položeným otázkam...nakoľko sa SP vyspala inak ako pred utorkovým workshopom, máme nové pokyny pre zahrnutie nepravidelných príjmov...
Vysveľujem si postup spracovania miezd pri zamestnancovi PP+NP správne?:

Zamestnanec s prav.príjmom 1000€/mes. dostane odmenu za výkon funkcie konateľa 2000€ vyplatenú 13.3.2011 (rozpad na 3 časti...2000/3=666,66666 po zaokrúhlení 666,66€...a zahrniem ju do marcových miezd).

V praxi to znamená: výplatný termín pre feb.mzdy mám napr. 25.marec...mzdy za február spravím do tohoto termínu.

Po uzavretí feb.miezd, pravdepodobne EŠTE v marci spracujem mzdu uvedeného zamestnanca za marec, aby som mohla do 8.apríla odoslať výkaz poistného a odviesť poistné z nepravidelných príjmov?
...mzdu z prac.pomeru spracujem z toho dôvodu, aby som vedela určiť VZ z odmeny konateľa
...dajme tomu, že v mzde za marec bude zúčtovaná odmena zamestnanca k jeho prav.mzde 2000€...tzn., že VZ zo zamestnania bude 1000+2000€ upravený VZ 2978 (pre zamestnávateľa aj zamestnanca)
...VZ zamestnanca aj zamestnávateľa z NP bude za január a február 666,66€ a za marec bude VZ zamestnanec 0 a zamestnávateľ 666,66€

Ako môžem robiť mzdy za marec keď neviem či do konca marca nebude u uvedeného zamestnanca dáka neočakávaná zmena? Z uvedeného vyplýva, že mi na spracovanie ostane 8 aprílových dní. Keďže veľa firiem si dáva spracovať mzdy inej spoločnosti a vieme aké ľahké je dostať od zákazníka dobre spracovanú dochádzku a podklady k nej, tak tých 8 dní je sakra málo.
janber
14.01.11,10:36
Rozpočítávaný příjem vs. uplatněná částka VZ

Chci si jenom ověřit, zda platí následující myšlenka :

Zaměstnavatel vyplatí zaměstnanci s nepravidelným příjmem v 03/2011 odměnu jednatele ve výši 100€. Podle (dnes nově upravených) pravidel se částka rozpočte i na měsíc vyplacení, tedy na 3 díly, v daném případě ve výši 33,3333333€ na každý měsíc.
Protože v žádném měsíci od začátku roku dosud neměl vyplacenu žádnou částku, uplatním do měsíců 01-03/2011 celou částku ve výši 33,33333€.
Ale protože se VZ zaokrouhluje na eurocenty dolů, stanovím v měsících 01-03 VZ na zaokrouhlenou hodnotu 33,33€ a z toho spočtu pojistné.
Dochází tedy k rozdílu : z vyplacené částky 100€ odvedu pojistné pouze z 99,99 € (3 * 33,33).
P.S. V krajních případech může zaokrouhlovací ztráta být až necelých 12eurocentů, pokud rozpočítávám na 12 měsíců.

Je to tak správně? Nebude Sociální pojišťovna protestovat?
Prosím o názor.

Díky.

Dúfam, že s uvedenou skutočnosťou rátajú...veď aj v priložených príkladoch je zaokrúhľovanie VZ na eurocenty použité.
TomosP
14.01.11,15:09
DVZ pro náhradu příjmu - zaokrouhlení

DVZ pro náhradu příjmu od 1.1.2011 se zaokrouhluje jinak než dosud (na 4dm dolů, dříve nahoru).

Dotaz :
Platí nové zaokrouhlení i pro DVZ počítané pro leden 2011-01 z údajů roku 2010 pro zaměstnance, jimž PV trval více než 90 dnů (kterým se tedy DVZ spočítá na začátku roku a pak je stejný celých 12 měsíců) ?
Nebo se nové zaokrouhlení vztahuje pouze pro DVZ počítaná v průběhu roku 2011 ? (nástupy v roce 2011 nebo doba pojištění kratší než 90 dnů)
workerka
14.01.11,15:59
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu, resp. potvrdenie môjho postupu. Ako správca bytových domov máme so zástupcami vlastníkov uzatvorené príkazné zmluvy na výkon činnosti zástupcu vlastníkov. Odmena sa vypláca za celý rok jednorázovo, vždy po skončení roka vždy v mzdách za december. Chcem urobiť prihlášky do SP. Len výklad príkaznej zmluvy v súvislosti s pravidelným a nepravidelným príjmom mi je trošku nejasná. Príkazník pracuje na základe našich príkazov, odmena bola vlastníkmi na schôdzi odsúhlasená mesačnou výškou, avšak v príkaznej zmluve sme sa s príkazníkom dohodli o vyplácaní jednorázovo sa celý rok. Prosím, aký typ príjmu mám uviesť v prihláške na SP? S tým samozrejme súvisí aj druh odvodov do SP. Uvažujem nad tým, že sa jedná o pravidelný príjem. No nerada by som ukrátila zamestnávateľa o nejaké tie eurká :-) Ďakujem za odpovede, každá rada dobrá :-)
mariapol
14.01.11,16:12
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu, resp. potvrdenie môjho postupu. Ako správca bytových domov máme so zástupcami vlastníkov uzatvorené príkazné zmluvy na výkon činnosti zástupcu vlastníkov. Odmena sa vypláca za celý rok jednorázovo, vždy po skončení roka vždy v mzdách za december. Chcem urobiť prihlášky do SP. Len výklad príkaznej zmluvy v súvislosti s pravidelným a nepravidelným príjmom mi je trošku nejasná. Príkazník pracuje na základe našich príkazov, odmena bola vlastníkmi na schôdzi odsúhlasená mesačnou výškou, avšak v príkaznej zmluve sme sa s príkazníkom dohodli o vyplácaní jednorázovo sa celý rok. Prosím, aký typ príjmu mám uviesť v prihláške na SP? S tým samozrejme súvisí aj druh odvodov do SP. Uvažujem nad tým, že sa jedná o pravidelný príjem. No nerada by som ukrátila zamestnávateľa o nejaké tie eurká :-) Ďakujem za odpovede, každá rada dobrá :-)
Podľa mňa ak odmenu za celý rok zúčtujete vo mzdách 12/20XX, potom sa v žiadnom prípade nejedná o pravidelný príjem.Podľa definície ak ide o pravidelný príjem musí to byť pravidelný mesačný príjem , čo vylučuje vyplatenie príjmu raz do roka, bez ohľadu na to ako to máte v PZ zadefinované.
drobeceva
14.01.11,16:40
myslím si, že mariapol má pravdu. Tiež to posudzujem ako nepravidelný príjem.
mariapol
14.01.11,16:50
DVZ pro náhradu příjmu - zaokrouhlení

DVZ pro náhradu příjmu od 1.1.2011 se zaokrouhluje jinak než dosud (na 4dm dolů, dříve nahoru).

Dotaz :
Platí nové zaokrouhlení i pro DVZ počítané pro leden 2011-01 z údajů roku 2010 pro zaměstnance, jimž PV trval více než 90 dnů (kterým se tedy DVZ spočítá na začátku roku a pak je stejný celých 12 měsíců) ?
Nebo se nové zaokrouhlení vztahuje pouze pro DVZ počítaná v průběhu roku 2011 ? (nástupy v roce 2011 nebo doba pojištění kratší než 90 dnů)



Dobrý deň, myslím si že DVZ pre náhradu príjmu je definovaný len raz. Či už vychádza z RO roku 2010,2011 alebo ich kombinácie. A vlastne vždy sa denný VZ prepočítaval zamestnancom, ktorých PP trval v predch . RO k 01.01.20XX. A preto sa zaokrúhlenie DVZ bude vzťahovať pre všetkých zamestnancov rovnako.
mariapol
14.01.11,16:56
Dúfam, že s uvedenou skutočnosťou rátajú...veď aj v priložených príkladoch je zaokrúhľovanie VZ na eurocenty použité.
Dobrý deň,
Je jasne povedané: Jednotlivé poistné zamestnanca aj zamestnávateľa sa zaokrúhluje na eurocenty nadol. VZ sa tiež zaokrúhľuje na eurocenty nadol.
workerka
14.01.11,17:12
tak ja neviem dievčatá. Len ma stále mätie to, že aj v zmluve mám že sa jedná o mesačnú odmenu a nedá sa jednoznačne určiť či je to pravidelný, alebo nepravidelný príjem. Zmluva je vlastne na dobu neurčitú, pokiaľ zástupca vlastníkov neukončí svoju činnosť. Teoreticky to môže byť aj 10 rokov. Ak by sa jednalo o jednorázovú činnosť, to by tam asi malo byť konkrétne vyšpecifikované, napr. vykonanie odpočtov bytových vodomerov. Som naozaj na pochybách. Kdesi som čítala, že vlastne nezáleží na tom či je odmena vyplatená jednorázovo, ale posudzuje sa charakter činnosti a práce. Ono aj s daňového hľadiska sa to nemôže teraz dávať medzi ostatné príjmy, ale do príjmov zo závislej činnosti. Teda ak sa naozaj nejedná o jednorázovú "akciu". Myslím, že ak teda pre daňové účely túto zmluvu posúdim ako pravidelný príjem, tak by to tak malo byť aj pre SP. Ja už fakt neviem. Asi s tým ešte počkám do pondelka :-(
mariapol
14.01.11,17:29
tak ja neviem dievčatá. Len ma stále mätie to, že aj v zmluve mám že sa jedná o mesačnú odmenu a nedá sa jednoznačne určiť či je to pravidelný, alebo nepravidelný príjem. Zmluva je vlastne na dobu neurčitú, pokiaľ zástupca vlastníkov neukončí svoju činnosť. Teoreticky to môže byť aj 10 rokov. Ak by sa jednalo o jednorázovú činnosť, to by tam asi malo byť konkrétne vyšpecifikované, napr. vykonanie odpočtov bytových vodomerov. Som naozaj na pochybách. Kdesi som čítala, že vlastne nezáleží na tom či je odmena vyplatená jednorázovo, ale posudzuje sa charakter činnosti a práce. Ono aj s daňového hľadiska sa to nemôže teraz dávať medzi ostatné príjmy, ale do príjmov zo závislej činnosti. Teda ak sa naozaj nejedná o jednorázovú "akciu". Myslím, že ak teda pre daňové účely túto zmluvu posúdim ako pravidelný príjem, tak by to tak malo byť aj pre SP. Ja už fakt neviem. Asi s tým ešte počkám do pondelka :-(
Ešte raz, mesačný príjem by ste museli vyplácať každý mesiac. V tom prípade by ste mali pravidelný príjem. Inak príjem Vami definovaný je nepravidelný príjem.
emerita
14.01.11,18:20
Prosím o radu, čo v prípade zamestnankyne, ktorá je na rodičovskej dovolenke a má pravidelne každý mesiac nepeňažný príjem zo soc. fondu /odpustenie splátok poskytnutej pôžičky/? Keďže je to príjem zo soc. fondu musíme odvádzať z tohto nepeň. príjmu odvody do soc. poisťovne? Musíme prerušenie poistenia z dôvodu čerpania rod. dovolenky ukončiť keďže má uvedený nepeň. príjem? Vlastne nemáme ani možnosť jej to zraziť.
janber
14.01.11,18:27
DVZ pro náhradu příjmu - zaokrouhlení

DVZ pro náhradu příjmu od 1.1.2011 se zaokrouhluje jinak než dosud (na 4dm dolů, dříve nahoru).

Dotaz :
Platí nové zaokrouhlení i pro DVZ počítané pro leden 2011-01 z údajů roku 2010 pro zaměstnance, jimž PV trval více než 90 dnů (kterým se tedy DVZ spočítá na začátku roku a pak je stejný celých 12 měsíců) ?
Nebo se nové zaokrouhlení vztahuje pouze pro DVZ počítaná v průběhu roku 2011 ? (nástupy v roce 2011 nebo doba pojištění kratší než 90 dnů)


Pri PN, ktorej začiatok je 01.01.2011 a neskôr sa výpočet DVZ pre náhradu príjmu počíta so zaokrúhlením na 4dm nadol...RO pre zaokrúhlovanie je nepodstatné.
912
14.01.11,18:52
Člen štatutárneho orgánu, má do 31.12.2010 uzatvorenú zmluvu na výkon funkcie kde má zadefinované vyplatenie odmeny dvakrát v roku...Keď od 01.01.2011 spravíme dodatok v zmysle, že za výkon funkcie bude mesačne dostávať odmenu 10€ a dvakrát v roku (napr.: jún a december) bude jeho odmena navýšená na základe rozhodnutia predstavenstva spoločnosti max. do výšky 5000€...tak pre SP sa bude považovať za zamestnanca s pravidelným príjmom?

Jeho VZ pre SP v budú v roku 2011 nasledovné:

01/2011 až 05/2011- odmena 10€/ VZ 10€
06/2011 - odmena 5000€ /VZ upravený pre jednotlivé druhy poistenia na max.
07/2011 až 11/2011 - odmena 10€ / VZ 10€
12/2011 - odmena 5000€/ VZ upravený pre jednotlivé druhy poistenia na max.
Muslova
15.01.11,07:07
Z MPSVaR bola odpoveď, že odpoveď je v kompetencii SP. SP ešte neodpovedala.
Na poslednom workshope som nebola.
Podľa mňa to nie je správne, pretože príjmy vo výške 700 € z PP a odvody z tohoto pravidelného príjmu za január a február boli už odvedené. Takže rozpočítanie za január a február môže byť už len zo zvyšku, čiže z čiastky 2278 € a v marci to bude 2700 € z NP a 278 € z PP. Ale hlavý problém po novom je to, že keď to takto spočítam v marcovej výplate výplate, ktorú robím koncom apríla, ako môžem ten NP vyplatiť v marci ?
mariapol
15.01.11,09:57
Člen štatutárneho orgánu, má do 31.12.2010 uzatvorenú zmluvu na výkon funkcie kde má zadefinované vyplatenie odmeny dvakrát v roku...Keď od 01.01.2011 spravíme dodatok v zmysle, že za výkon funkcie bude mesačne dostávať odmenu 10€ a dvakrát v roku (napr.: jún a december) bude jeho odmena navýšená na základe rozhodnutia predstavenstva spoločnosti max. do výšky 5000€...tak pre SP sa bude považovať za zamestnanca s pravidelným príjmom?

Jeho VZ pre SP v budú v roku 2011 nasledovné:

01/2011 až 05/2011- odmena 10€/ VZ 10€
06/2011 - odmena 5000€ /VZ upravený pre jednotlivé druhy poistenia na max.
07/2011 až 11/2011 - odmena 10€ / VZ 10€
12/2011 - odmena 5000€/ VZ upravený pre jednotlivé druhy poistenia na max.
Dobrý deň, áno je to tak. Pri pravidelnom odmeňovaní je vyplatená odmena niečo také ako vyplatené Q. prémie u zamestnanca.
mariapol
15.01.11,10:08
Dobrý deň, vraciam sa už k skôr položeným otázkam...nakoľko sa SP vyspala inak ako pred utorkovým workshopom, máme nové pokyny pre zahrnutie nepravidelných príjmov...
Vysveľujem si postup spracovania miezd pri zamestnancovi PP+NP správne?:

Zamestnanec s prav.príjmom 1000€/mes. dostane odmenu za výkon funkcie konateľa 2000€ vyplatenú 13.3.2011 (rozpad na 3 časti...2000/3=666,66666 po zaokrúhlení 666,66€...a zahrniem ju do marcových miezd).

V praxi to znamená: výplatný termín pre feb.mzdy mám napr. 25.marec...mzdy za február spravím do tohoto termínu.

Po uzavretí feb.miezd, pravdepodobne EŠTE v marci spracujem mzdu uvedeného zamestnanca za marec, aby som mohla do 8.apríla odoslať výkaz poistného a odviesť poistné z nepravidelných príjmov?
...mzdu z prac.pomeru spracujem z toho dôvodu, aby som vedela určiť VZ z odmeny konateľa
...dajme tomu, že v mzde za marec bude zúčtovaná odmena zamestnanca k jeho prav.mzde 2000€...tzn., že VZ zo zamestnania bude 1000+2000€ upravený VZ 2978 (pre zamestnávateľa aj zamestnanca)
...VZ zamestnanca aj zamestnávateľa z NP bude za január a február 666,66€ a za marec bude VZ zamestnanec 0 a zamestnávateľ 666,66€

Ako môžem robiť mzdy za marec keď neviem či do konca marca nebude u uvedeného zamestnanca dáka neočakávaná zmena? Z uvedeného vyplýva, že mi na spracovanie ostane 8 aprílových dní. Keďže veľa firiem si dáva spracovať mzdy inej spoločnosti a vieme aké ľahké je dostať od zákazníka dobre spracovanú dochádzku a podklady k nej, tak tých 8 dní je sakra málo.
Dobrý deň, úplne s Vami súhlasím a modlím sa aby nám p. Motyčková poradila čo s tým. Podľa mňa ju niekto úplne zle pochopil alebo sme mi dve zle pochopili novú úpravu §139b ods.2.
P.Motyčková v príspevku 132 navrhovala :
Namietala som v tom zmysle, aby sa mzda zúčtovaná za február (vyplatená v marci ale možno už ja vo februári) delila na 2 mesiace a výkaz by bol za február.

Totiž - ak má niekto v marci vyplatený príjem ide to zvyčajne buď do februárovej alebo marcovej výplaty.
Ak to ide do februárovej, je to rozdelenie totožné s tým ako som to navrhovala ja (na dva mesiace), ale poistné na SP (pri návrhu SP) sa vykáže v marcovom výkaze (môj návrh február) aj v evidencii - napr.mzdový list by to malo byť v marci (môj návrh február), zatiaľ čo to isté poistné pre daň sa uplatní vo februári.
Ak to ide do marcovej výplaty, tak pri návrhu SP sa príjem rozdelí zase len na dva mesiace, v mzdovom liste poistné (pre daň) je v marci aj poistné pre SP je v marci. Pri mojom návrhu by sa tento príjem rozdelil na 3 mesiace, v mzdovom liste by to bolo v marci aj odpočet pre daň by bol v marci.

Pri spôsobe navrhovanom SP budem mať poistné v mzdovom liste za marec (pre účely SP) ale pre daň môže byť uplatnené buď vo februári alebo v marci - po dvoch rokoch pri kontrole už nikto nebude vedieť, čo patrí k čomu.

Neviem, či som to napísala zrozumiteľne, ale ...
workerka
15.01.11,13:02
Ešte raz, mesačný príjem by ste museli vyplácať každý mesiac. V tom prípade by ste mali pravidelný príjem. Inak príjem Vami definovaný je nepravidelný príjem.
Ok, ďakujem teda. Idem ich prihlásiť ako s nepravidelným príjmom. Ďakujem pekne za odpoveď. Moc ste mi pomohli.
mariapol
15.01.11,13:13
Viem že tu to moc nepatrí , ale neviete mi niekto poradiť. Čo si myslíte o "zamestnancoch s pravidelným príjmom" a - "zamestnancoch s nepravidelným príjmom"napr.konateľ, spoločník
Bude mu plynúť nárok na dovolenku?
Keďže podľa novej definície zamestnanca sa za zamestnca považuje FO v právnom vzťahu.
Jana Motyčková
15.01.11,18:02
Ďakujem mariapol za odpovede na otázky. So všetkými bez námietok súhlasím.
Jana Motyčková
15.01.11,18:13
a)Predčasný starobný dôchodca je SZČO a pracuje na základe rámcovej zmluvy o dielo, bude mu po 28.2.11 pozastavený dôchodok?

b)Konatel, spolocnik, statutar a zaroven zamestnanec pobera iba prijem zo zavislej cinnosti ako zamestnanec a podiely na zisku. Je teda v SP registrovaný 1x ako zamestnanec, dalsej registracii nepodlieha, vsak?
Ak napr. vo vyplate za 12/2011 dostane mimoriadnu odmenu ako zamestnanec, bude sa mu rozpocítavat na mesiace 1-12?

Dakujem!
a) Ak nie je povinne poistený ako szčo v SP (predpokladám, že zmluvu zdaňuje v §6), tak o PSD 28.2. nepríde. Problém môže nastať až 1.7.2012, ak nebude v dôchodkovom veku, ak príjem v r.2011 bude dosť vysoký a ak bude platiť dnes platný zákon.
b) Výklad MPSVaR je, že aj ako spoločník, konateľ aj štatutár by sa mal prihlásiť ako zamestnanec s nepravidelným príjmom. Môj výklad je, že spoločník je majetkový vzťah a nereba ho prihlasovať, samozrejme ak nezačne vykonávať nejakú činnosť pre spoločnosť. Konateľ, štatutár sú činnosti, z ktorých potenciálne môže byť príjem zo závislej činnosti, tých treba prihlásiť ako zamestnancov aspoň s nepravidelným príjmom - pokiaľ v nejakej zmluve o výkone funkcie a pod. nemajú vyslovene napísané, že funkciu vykonáajú bez nároku na odmenu.
Aby ste nemali problémy so SP - ak aj všetkých spoločníkov,konateľov a neviem koho prihlásite ako zamestnancov s nepravidelným príjmom, z dôvodu tohoto prihlásenia ešte neplynú žiadne platby pre SP, tak sa vlastne nič veľmi nedeje. Problém by to mohol byť, iba ak ten spoločník je poberateľom PSD alebo by chcel byť poistencom štátu z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 rokov.
Jana Motyčková
15.01.11,18:16
Dobry den,

1.konatel nema uzatvorenú ziadnu zmluvu s sro, kde je konatelom, povazuje sa jeho vztah k sro len na zakladne obchodneho zakonnika za pravny vztah z ktory mu zaklada narok na nepravidelny prijem?
2.Ak sa takemuto konatelovi nevyplaca ziadna odmena, je teda povinny za registrovat v SP?
3.Neuvazujete, ze najcastiejsie pripady suvisiace s poslednou novelou zakona o SP spracujete aj pod ine znacky napr. znacka konatel, aby bolo vyhladavanie informacii v Drakovi prehladnejsie?
1.,2. Víď odpoveď b) vpredchádzajúcej odpovedi.
3. Ja uvažujem, len chýba čas.
Jana Motyčková
15.01.11,18:28
Prosím o radu, čo v prípade zamestnankyne, ktorá je na rodičovskej dovolenke a má pravidelne každý mesiac nepeňažný príjem zo soc. fondu /odpustenie splátok poskytnutej pôžičky/? Keďže je to príjem zo soc. fondu musíme odvádzať z tohto nepeň. príjmu odvody do soc. poisťovne? Musíme prerušenie poistenia z dôvodu čerpania rod. dovolenky ukončiť keďže má uvedený nepeň. príjem? Vlastne nemáme ani možnosť jej to zraziť.
V tomto prípade ide o príjem po zániku poistenia (prerušenie poistenia je zánikom poistenia). V tomto prípade, keďže poistenie zaniklo ešte pred 1.1.2011, z tohoto zdaniteľného príjmu sa sociálne poistenie platiť nebude. Prerušenie nerušíte.
Zdravotné poistenie sa z tohoto príjmu platiť bude. Zraziť sa samozrejme nedá, budete si ho musieť vyžiadať od nej.
Jana Motyčková
15.01.11,18:45
Dobrý deň, úplne s Vami súhlasím a modlím sa aby nám p. Motyčková poradila čo s tým. Podľa mňa ju niekto úplne zle pochopil alebo sme mi dve zle pochopili novú úpravu §139b ods.2.

Neporadím, neviem. Ja sa len modlím, aby to čo včera prišlo zo SP ešte raz prehodnotili.
Ten výklad, ktorý došiel je úplne v intenciách zákona, ale nedá sa to "normálne" zrealizovať.
Keby som vedela, ako sa s tým vysporiadať, tak by som povedala. Ale nič mi nenapadá.
Iba napísať tentokrát priamo na MPSVaR, aby s tým niečo urobili.
Budem rada, ak nebudem jediná, čo tam bude otravovať.

Znenie informácie zo SP, pre tých, ktorí ju nedostali :
"Dobrý deň,

v prílohe Vám posielam aktualizované príklady k § 139b. Na základe ďalšej dôkladnej analýzy sme v spolupráci so zástupcami MPSVaR dospeli k názoru, že je potrebné pri vykazovaní (a platení) poistného v situáciach podliehajúcich § 139b vychádzať striktne z momentu vyplatenia príjmu - odpísanie z účtu zamestnávateľa (nie zúčtovania). Zároveň platí, že príjem sa rozpočítava vrátane mesiaca, v ktorom bol vyplatený (§ 139b ods. 2).

Ak zamestnancovi uvedenému v § 4 ods. 2 zákona o sociálnom poistení, t. j. zamestnancovi na účely dôchodkového poistenia v právnom vzťahu zakladajúcom právo na nepravidelný príjem (príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h) a ods. 2 a 3 zákona o dani z príjmov v znení neskorších predpisov), bol vyplatený príjem zo závislej činnosti počas trvania dôchodkového poistenia, vymeriavací základ je pomerná časť tohto príjmu pripadajúca na každý kalendárny mesiac trvania tohto poistenia (vrátane mesiaca, v ktorom bol tento príjem vyplatený zamestnávateľom, t. j. odpísaný z účtu zamestnávateľa) v poslednom kalendárnom roku okrem obdobia, za ktoré bolo zaplatené poistné na dôchodkové poistenie z maximálneho vymeriavacieho základu.

Príklady sú rozšírené o ďalšie situácie pod číslom 9 a 10. "
janber
15.01.11,21:36
Podľa mňa bude veľmi málo takých čo sa prihlásia na nepravidelný príjem...pokiaľ je umožnené platiť si mesačne po 5€ a 2x v roku vyplatiť aj 30.000...bez rozpadu na predchádzajúce mesiace, tak neni o čom...toto je zákon za všetky prachy a štátna pokladnica sa ním určite nenaplní...keby radšej zrušili strop, nemusia robiť takéto úžasné opatrenia...len to sa určite nestane lebo všetci vieme, že strop je len pre bohatých)
TomosP
16.01.11,09:59
Teoreticky by to tak malo byť.
Čiže za marec pôjde VZ 2700 z nepravidelného príjmu a VZ 278 zo zamestanania za zamestnanca, 700 za zamestnávateľa.
Ale január a február už asi opravovať nebudete a bude si zamestnanec sám žiadať o vrátenie poistného.


Jaký VZ tedy za marec vykázat na Měsíčním výkaze pojistného - příloha ?

V uvedeném případě se za měsíc březen (marec) liší VZ zaměstnance a VZ zaměstnavatele pro příjem ze zaměstnání (i pojistné zaměstnavatele je vypočteno z jiného VZ než pojistné zaměstnance).
Jakým způsobem tuto skutečnost uvést na Měsíčním výkaze pojistného, kde se uvádí pro každý typ pojištění pouze jeden vyměřovací základ?

Uvádí se VZ zaměstnance, nebo VZ zaměstnavatele?

Můj názor :
Příloha MVP se týká rozpisu za zaměstnance, uvádí se tedy VZ zaměstnance, i když pojistné zaměstnavatele je vypočteno a odvedeno z jiného VZ.
jozefIK
16.01.11,11:57
Podľa mňa sa uvedie VZ zamestnávateľa a výnimka VZ "1"
Jana Motyčková
16.01.11,12:04
Súhlas s JozefomIK.
mariapol
16.01.11,16:35
Zatiaľ ďakujem a už tvorím.
Muslova
16.01.11,17:16
Zamestnanec s pravidelným príjmom sa uvedie vo výkaze - Mesačný výkaz poistného a príspevkov a s nepravidelným príjmom sa bude uvádzať v druhom výkaze - Výkaz poistného a príspevkov
Airamz
16.01.11,18:10
Viem že tu to moc nepatrí , ale neviete mi niekto poradiť. Čo si myslíte o "zamestnancoch s pravidelným príjmom" a - "zamestnancoch s nepravidelným príjmom"napr.konateľ, spoločník
Bude mu plynúť nárok na dovolenku?
Keďže podľa novej definície zamestnanca sa za zamestnca považuje FO v právnom vzťahu.


Podľa môjho názoru je dovolenka nárokom podľa § 100-117 Zákonníka práce, takže na ňu má nárok "zamestnanec", ktorý je zamestnancom v zmysle Zákonníka práce, nie však "zamestnanec" definovaný v iných zákonoch. Zákonník práce v paragrafe 11 definuje zamestnanca ako fyzickú osobu v pracovnom pomere alebo obdobnom vzťahu. Ani zamestnanec na "dohodu" nemá predsa nárok na dovolenku, hoci je v pracovnom-právnom vzťahu.
Jana Motyčková
16.01.11,18:31
Zamestnanec s pravidelným príjmom sa uvedie vo výkaze - Mesačný výkaz poistného a príspevkov a s nepravidelným príjmom sa bude uvádzať v druhom výkaze - Výkaz poistného a príspevkov
Ak to bola otázka, tak v podstate áno.
Muslova
16.01.11,19:05
Jaký VZ tedy za marec vykázat na Měsíčním výkaze pojistného - příloha ?

V uvedeném případě se za měsíc březen (marec) liší VZ zaměstnance a VZ zaměstnavatele pro příjem ze zaměstnání (i pojistné zaměstnavatele je vypočteno z jiného VZ než pojistné zaměstnance).
Jakým způsobem tuto skutečnost uvést na Měsíčním výkaze pojistného, kde se uvádí pro každý typ pojištění pouze jeden vyměřovací základ?

Uvádí se VZ zaměstnance, nebo VZ zaměstnavatele?

Můj názor :
Příloha MVP se týká rozpisu za zaměstnance, uvádí se tedy VZ zaměstnance, i když pojistné zaměstnavatele je vypočteno a odvedeno z jiného VZ.
Tomu teda vôbec nerozumiem, predsa par.138, odst.8 jasne hovorí, že vymeriavacím základom zamestnávateľa je vymeriavací základ zamestnanca. Tak potom musia byť predsa vždy rovnaké a nie za zamestnanca 278 € za zamestnávateľa 700 €
AdrianaA
16.01.11,19:14
Od roku 1998 som bola zamestnaná vo firme, kde som ukončila prac.pomer k 30.06.2010 na vlastnú žiadosť. V mesiaci júl 2010 som si platila DNP a od 01.08.2010 som sa zamestnala. Tento pracovný pomer som ukončila 12.09.2010 v skúšobnej dobe pre zlé prac.podmienky. V tom čase som už bola tehotná v treťom mesiaci. Od 5.11.2010 som na rizikovom a poberám nemocenské dávky. Na materskú nastupujem koncom januára 2011. Z akého4 obdobia sa mi bude počítať materská ?
Jana Motyčková
16.01.11,19:59
Tomu teda vôbec nerozumiem, predsa par.138, odst.8 jasne hovorí, že vymeriavacím základom zamestnávateľa je vymeriavací základ zamestnanca. Tak potom musia byť predsa vždy rovnaké a nie za zamestnanca 278 € za zamestnávateľa 700 €
Áno, ale ods.12 určuje použitie maxima pri súbehu iba pre zamestnanca.
(Je to takto od r.2004, žiadna novinka to nie je)
Jana Motyčková
16.01.11,20:11
Od roku 1998 som bola zamestnaná vo firme, kde som ukončila prac.pomer k 30.06.2010 na vlastnú žiadosť. V mesiaci júl 2010 som si platila DNP a od 01.08.2010 som sa zamestnala. Tento pracovný pomer som ukončila 12.09.2010 v skúšobnej dobe pre zlé prac.podmienky. V tom čase som už bola tehotná v treťom mesiaci. Od 5.11.2010 som na rizikovom a poberám nemocenské dávky. Na materskú nastupujem koncom januára 2011. Z akého4 obdobia sa mi bude počítať materská ?
Myslím si (a bude ma zaujímať, či to bude SP tak robiť), keďže nárok vznikne až v r.2011, malo by sa postupovať podľa nového zákona, pričom rozhodujúce obdobie sa určí akoby nárok vznikol ku dňu 12.9.2010. T.j. keďže poistenie pred 12.9.2010 netrvalo 90 dní, dávka by sa mala určiť z VZ z roku 2009 od prvého zamestnávateľa.
Muslova
16.01.11,20:19
Áno, ale ods.12 určuje použitie maxima pri súbehu iba pre zamestnanca.
(Je to takto od r.2004, žiadna novinka to nie je)
V par.138, ods.12 sa hovorí len o poradí povinnosti platiť poistné a nikde sa tam nepíše, že sa to nevzťahuje aj na zamestnávateľa. Všade sa píše len o vymeriavacom základe zamestnanca, a preto by mal platiť ods.8 o určení výšky základu pre zamestnávateľa.
Jana Motyčková
16.01.11,20:41
Možno je to tým, že ods.12 neurčuje vymeriavací základ, iba prednosť pri platení.
Je to výklad SP od r.2004, ak chcete ísť do sporu so SP, môžete. Ale môj názor je, že aj pri súdnom spore by bol výsledok neistý, v takých prípadoch sa riadim usmernením SP.
AdrianaA
17.01.11,07:20
dám potom vedieť . Ešte by som sa chcela spýtať. Od roku 2009 mám živnosť, ale malé príjmy, takže nie som povinne poistená v soc.poist.Za rok 2010 budem mať však príjem vyšší a vznikne mi od 1.7.2011 povinne sa poistiť v SP. Teraz, keď budem na materskej musím živnosť prerušiť ?
Analytik1
17.01.11,07:31
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať k "príkladom zo SP k 1396b_ver 13 01 2011.doc" (na predch. strane) a konkrétne k príkladu 10, kde sa jedná o súbeh. Tomuto príkladu rozumiem, len neviem, ako rozpočítavať tú odmena 10 000 € spoločníkovi ak by bol z HPP príjem vyplatený v januári vo výške nie 1500 eur, ale 3000 eur (t.j. bolo dosiahnuté maximum aj na DP). T.j. pri rozpočítavaní VZ za zamestnanca by sa tento mesiac nemal brať do úvahy, čo ale s VZ za zamestnávateľa?? Ten sa berie osobitne za každý PP, tento teda bol dosiahnutý len z jedného PP. Ako sa má teda v tomto prípade rozpočítať tá odmena, koľkými mesiacmi??
jozefIK
17.01.11,08:18
Podľa mňa sa rozpočíta tak isto, lebo VZ za zamestnávateľa "ešte" nedosiahol maximum v januári, každý PP sa posudzuje osobitne - tak ako uvádzate.
tomare
17.01.11,08:34
V tomto prípade ide o príjem po zániku poistenia (prerušenie poistenia je zánikom poistenia). V tomto prípade, keďže poistenie zaniklo ešte pred 1.1.2011, z tohoto zdaniteľného príjmu sa sociálne poistenie platiť nebude. Prerušenie nerušíte.
Zdravotné poistenie sa z tohoto príjmu platiť bude. Zraziť sa samozrejme nedá, budete si ho musieť vyžiadať od nej.


A keby išla na rodičovskú dovolenku napr.1.3.2011 a poberala celý rok 2011 nepeňažný príjem ? Budem rozpočítavať na tlačive Výkaz poistného každý mesiac (od 04 - do 12 2011) na dva mesiace 01 a 02 kým nedosiahnem max. VZ?
tomare
17.01.11,08:38
A ešte dodatok. Na mesačnom výkaze poistného (červený) uvádzam zamestnanca na rodičovskej ako doteraz s nulami.? A zároveň bude i na výkaze poistného (zelený) ak bude mať príjem?
Iveta Matlovičová
17.01.11,09:26
Neporadím, neviem. Ja sa len modlím, aby to čo včera prišlo zo SP ešte raz prehodnotili.
Ten výklad, ktorý došiel je úplne v intenciách zákona, ale nedá sa to "normálne" zrealizovať.
Keby som vedela, ako sa s tým vysporiadať, tak by som povedala. Ale nič mi nenapadá.
Iba napísať tentokrát priamo na MPSVaR, aby s tým niečo urobili.
Budem rada, ak nebudem jediná, čo tam bude otravovať.

Znenie informácie zo SP, pre tých, ktorí ju nedostali :
"Dobrý deň,

v prílohe Vám posielam aktualizované príklady k § 139b. Na základe ďalšej dôkladnej analýzy sme v spolupráci so zástupcami MPSVaR dospeli k názoru, že je potrebné pri vykazovaní (a platení) poistného v situáciach podliehajúcich § 139b vychádzať striktne z momentu vyplatenia príjmu - odpísanie z účtu zamestnávateľa (nie zúčtovania). Zároveň platí, že príjem sa rozpočítava vrátane mesiaca, v ktorom bol vyplatený (§ 139b ods. 2).

Ak zamestnancovi uvedenému v § 4 ods. 2 zákona o sociálnom poistení, t. j. zamestnancovi na účely dôchodkového poistenia v právnom vzťahu zakladajúcom právo na nepravidelný príjem (príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h) a ods. 2 a 3 zákona o dani z príjmov v znení neskorších predpisov), bol vyplatený príjem zo závislej činnosti počas trvania dôchodkového poistenia, vymeriavací základ je pomerná časť tohto príjmu pripadajúca na každý kalendárny mesiac trvania tohto poistenia (vrátane mesiaca, v ktorom bol tento príjem vyplatený zamestnávateľom, t. j. odpísaný z účtu zamestnávateľa) v poslednom kalendárnom roku okrem obdobia, za ktoré bolo zaplatené poistné na dôchodkové poistenie z maximálneho vymeriavacieho základu.

Príklady sú rozšírené o ďalšie situácie pod číslom 9 a 10. "


Bola som v piatok na stretnutí mzdových účtovníkov s pánom ministrom a uvedená zmena tam padla. Zhrozili sme sa, a uviedli, že to "prosto" nejde zrealizovať. Prisľúbil, že to ešte so SP otvoria, či to však bude ozaj tak neviem (rozhodli tak po porade s právnikmi).
Iveta Matlovičová
17.01.11,09:31
A keby išla na rodičovskú dovolenku napr.1.3.2011 a poberala celý rok 2011 nepeňažný príjem ? Budem rozpočítavať na tlačive Výkaz poistného každý mesiac (od 04 - do 12 2011) na dva mesiace 01 a 02 kým nedosiahnem max. VZ?
áno, ak by išlo o nepeňažný príjem zo SF nie
viď. § 3 ZSP - za zárobkovú činnosť sa považuje činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu,ktorý zakladá právo na príjem zo závislej činnosti podľa okrem nepeňažného príjmu z predchádzajúceho právneho vzťahu, ktorý zakladal právo na príjem zo závislej činnosť poskytnutého zo SF
Iveta Matlovičová
17.01.11,09:32
A ešte dodatok. Na mesačnom výkaze poistného (červený) uvádzam zamestnanca na rodičovskej ako doteraz s nulami.? A zároveň bude i na výkaze poistného (zelený) ak bude mať príjem?
áno
mariapol
17.01.11,10:19
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať k "príkladom zo SP k 1396b_ver 13 01 2011.doc" (na predch. strane) a konkrétne k príkladu 10, kde sa jedná o súbeh. Tomuto príkladu rozumiem, len neviem, ako rozpočítavať tú odmena 10 000 € spoločníkovi ak by bol z HPP príjem vyplatený v januári vo výške nie 1500 eur, ale 3000 eur (t.j. bolo dosiahnuté maximum aj na DP). T.j. pri rozpočítavaní VZ za zamestnanca by sa tento mesiac nemal brať do úvahy, čo ale s VZ za zamestnávateľa?? Ten sa berie osobitne za každý PP, tento teda bol dosiahnutý len z jedného PP. Ako sa má teda v tomto prípade rozpočítať tá odmena, koľkými mesiacmi??

Podľa mňa sa rozpočíta tak isto, lebo VZ za zamestnávateľa "ešte" nedosiahol maximum v januári, každý PP sa posudzuje osobitne - tak ako uvádzate.
Dobrý deň. Súhlasím. V prípade rozpočítania ďaľších odmien a prekročenia max.VZ za zamestnávateľa, by sa dotknuté mesiace nebrali už do úvahy a rozpočítanie by bolo na zostávajúce obdobia.
mariapol
17.01.11,10:21
Bola som v piatok na stretnutí mzdových účtovníkov s pánom ministrom a uvedená zmena tam padla. Zhrozili sme sa, a uviedli, že to "prosto" nejde zrealizovať. Prisľúbil, že to ešte so SP otvoria, či to však bude ozaj tak neviem (rozhodli tak po porade s právnikmi).
Dobrý deň, no ste ma potešili, niečo neskutočné čo sa im podarilo zase vymódiť.
silvia
17.01.11,11:26
a) Ak nie je povinne poistený ako szčo v SP (predpokladám, že zmluvu zdaňuje v §6), tak o PSD 28.2. nepríde. Problém môže nastať až 1.7.2012, ak nebude v dôchodkovom veku, ak príjem v r.2011 bude dosť vysoký a ak bude platiť dnes platný zákon.
Zmluvu zdaňuje v §6, takže o PSD nepríde? to sa poteší :-) (1.7.12 bude mať 62 rokov...)
b) Výklad MPSVaR je, že aj ako spoločník, konateľ aj štatutár by sa mal prihlásiť ako zamestnanec s nepravidelným príjmom. Môj výklad je, že spoločník je majetkový vzťah a nereba ho prihlasovať, samozrejme ak nezačne vykonávať nejakú činnosť pre spoločnosť. Konateľ, štatutár sú činnosti, z ktorých potenciálne môže byť príjem zo závislej činnosti, tých treba prihlásiť ako zamestnancov aspoň s nepravidelným príjmom - pokiaľ v nejakej zmluve o výkone funkcie a pod. nemajú vyslovene napísané, že funkciu vykonáajú bez nároku na odmenu.
Aby ste nemali problémy so SP - ak aj všetkých spoločníkov,konateľov a neviem koho prihlásite ako zamestnancov s nepravidelným príjmom, z dôvodu tohoto prihlásenia ešte neplynú žiadne platby pre SP, tak sa vlastne nič veľmi nedeje. Problém by to mohol byť, iba ak ten spoločník je poberateľom PSD alebo by chcel byť poistencom štátu z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 rokov.
Prihlásiť ho treba zvlášť ako konateľa, zvlášť ako štatutára...aj keď sa jedná o tú istú osobu? Uvažuje o PSD, aký konkrétny problém môže nastať?

Veľmi pekne Vám ďakujeme za pomoc!
silvia
17.01.11,11:32
ešte sa vratim k pôvodnej otazke: Ak spominaneho zamestnanca prihlasime ako konateľa,štatutára...(aj keď pobera prijem len ako zamestnanec), a vo vyplatnej paske za 12/2011 dostane mimoriadnu odmenu ako zamestnanec, bude sa musieť rozpočítať na 1-12?
Jana Motyčková
17.01.11,15:42
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať k "príkladom zo SP k 1396b_ver 13 01 2011.doc" (na predch. strane) a konkrétne k príkladu 10, kde sa jedná o súbeh. Tomuto príkladu rozumiem, len neviem, ako rozpočítavať tú odmena 10 000 € spoločníkovi ak by bol z HPP príjem vyplatený v januári vo výške nie 1500 eur, ale 3000 eur (t.j. bolo dosiahnuté maximum aj na DP). T.j. pri rozpočítavaní VZ za zamestnanca by sa tento mesiac nemal brať do úvahy, čo ale s VZ za zamestnávateľa?? Ten sa berie osobitne za každý PP, tento teda bol dosiahnutý len z jedného PP. Ako sa má teda v tomto prípade rozpočítať tá odmena, koľkými mesiacmi??
Maximum v januári bolo dosiahnuté z PP ale nie z príjmu konateľa, čiže aj v takom prípade sa odmena 10000 eur započíta ja na január, odvod zamestnanca (konateľa) bude 0, poistné bude platiť len zamestnávateľ.
Jana Motyčková
17.01.11,15:45
áno, ak by išlo o nepeňažný príjem zo SF nie
viď. § 3 ZSP - za zárobkovú činnosť sa považuje činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu,ktorý zakladá právo na príjem zo závislej činnosti podľa okrem nepeňažného príjmu z predchádzajúceho právneho vzťahu, ktorý zakladal právo na príjem zo závislej činnosť poskytnutého zo SF
Súhlasila by som až na to, že nejde o príjem z predchádzajúceho právneho vzťahu - právny vzťah trvá, zaniklo iba poistenie, čiže aj nepeňažný príjem zo SF (zdaniteľný ) by sa mal rozpočítať na január a február.
Jana Motyčková
17.01.11,15:52
Prihlásiť ho treba zvlášť ako konateľa, zvlášť ako štatutára...aj keď sa jedná o tú istú osobu? Uvažuje o PSD, aký konkrétny problém môže nastať?

Veľmi pekne Vám ďakujeme za pomoc!ˇ
Konateľ je štatutár, to je to isté, to nie sú dve rôzne funkcie.
Ak niekto požiada o PSD a je prihlásený v SP na povinné dôchodkové poistenie, SP mu PSD neprizná. Ak PSD už poberá a vznikne mu povinné dôchodkové poistenie, výplata PSD sa pozastaví do skončenia toho poistenia alebo do dovŕšenia dôchodkového veku.
Jana Motyčková
17.01.11,15:53
ešte sa vratim k pôvodnej otazke: Ak spominaneho zamestnanca prihlasime ako konateľa,štatutára...(aj keď pobera prijem len ako zamestnanec), a vo vyplatnej paske za 12/2011 dostane mimoriadnu odmenu ako zamestnanec, bude sa musieť rozpočítať na 1-12?
Odmena v pracovom pomere sa nerozopočítava na viac období.
AdrianaA
17.01.11,16:14
Myslím si (a bude ma zaujímať, či to bude SP tak robiť), keďže nárok vznikne až v r.2011, malo by sa postupovať podľa nového zákona, pričom rozhodujúce obdobie sa určí akoby nárok vznikol ku dňu 12.9.2010. T.j. keďže poistenie pred 12.9.2010 netrvalo 90 dní, dávka by sa mala určiť z VZ z roku 2009 od prvého zamestnávateľa.
dám potom vedieť . Ešte by som sa chcela spýtať. Od roku 2009 mám živnosť, ale malé príjmy, takže nie som povinne poistená v soc.poist.Za rok 2010 budem mať však príjem vyšší a vznikne mi od 1.7.2011 povinne sa poistiť v SP. Teraz, keď budem na materskej musím živnosť prerušiť ?
Jana Motyčková
17.01.11,16:21
Nie, netreba živnosť rušiť, počas poberania materského je možné mať príjem zo živnosti.
AdrianaA
17.01.11,16:37
Nie, netreba živnosť rušiť, počas poberania materského je možné mať príjem zo živnosti.
A čo odvody od toho 01.07.2011 ? Tie nebudem musieť platiť ?
Jana Motyčková
17.01.11,16:48
Treba sa spýtať na SP - videla som nové interné pokyny SP, že by sa nemuseli platiť odvody ako szčo ak materská je vyplácaná zo zamestnania- ale ešte tie pokyny nie sú definitívne pre rok 2011.
Valet
17.01.11,16:51
Jaký VZ tedy za marec vykázat na Měsíčním výkaze pojistného - příloha ?

V uvedeném případě se za měsíc březen (marec) liší VZ zaměstnance a VZ zaměstnavatele pro příjem ze zaměstnání (i pojistné zaměstnavatele je vypočteno z jiného VZ než pojistné zaměstnance).
Jakým způsobem tuto skutečnost uvést na Měsíčním výkaze pojistného, kde se uvádí pro každý typ pojištění pouze jeden vyměřovací základ?

Uvádí se VZ zaměstnance, nebo VZ zaměstnavatele?

Můj názor :
Příloha MVP se týká rozpisu za zaměstnance, uvádí se tedy VZ zaměstnance, i když pojistné zaměstnavatele je vypočteno a odvedeno z jiného VZ.

Názor paní Motyčkové je ten, že se uvede VZ zaměstnavatele a uvede se vyjimka "1".

Kam se ale uvede ta vyjimka? V příloze měsíčního výkazu na to žádné pole není (alespoň v tom novém ne) Podle mne je toto nějaký zavedený a nadále používaný archaismus, který už delší dobu neplatí, ale ze zvyku se používá, a vyměřovací základ zaměstnavatele by měl vždy souhlasit s vyměřovacím základem zaměstnance (kromě pojistného, které zaměstnanec neplatí) i když se jedná o souběh příjmů.
Jana Motyčková
17.01.11,16:57
Výnimka sa uvádza iba v xml formáte mesačného výkazu poistného. Nie na tlačenom výkaze, ani keď sa vypisuje výkaz na stránke SP.

Používa sa to od r.2004. Aj keď niekto podáva výkaz na tlačive alebo ho vypĺňa na stránke SP, síce údaj výnimka tam nie je, ale od toho r.2004 stále platí to, že ak má dve zamestnania z maxima, zamestnávateľ platí z maxima dvakrát a zamestnanec iba raz, pritom VZ sa vo výkaze uvádza VZ zamestnávateľa, odvod poistného zamestnanca je na prísluśné poistenie nulový.

V praxi sa to ale nedá vždy zrealizovať, v takom prípade zamestnávatelia odvedú normálne a zamestnanec si môže požiadať o vrátenie preplatku poistného.

Odôvodnenie viď príspevok 333 a 336.
Pozrite tiež príklad 10 z príspevku 322 - to sú príklady zo Sociálnej poisťovne.
Valet
17.01.11,17:05
V odkazech na příspěvky 333 a 336 se mi objevuje pouze "Obsah tejto časti Porady pripravujeme! "
Analytik1
17.01.11,17:21
Ešte otázočka - započítava sa do 90 dní aj rodičovská dovolenka alebo nie - nakoľko sa jedná o prerušenie a po jej skončení vzniká nanovo poistenie. Alebo sa na tento §26.odst.5 nemá prihliadať?
mysimis
17.01.11,17:23
Konateľ poberá odmenu na základe zmluvy o výkone funkcie. Viem, že ho mám prihlásiť do 31.01.2011 do SP, ale chcem sa opýtať, či je výška tejto odmeny nejak stanovená. On ju poberá vo výške 10,- € mesačne. Môže to byť?
Iveta Matlovičová
17.01.11,17:39
Ešte otázočka - započítava sa do 90 dní aj rodičovská dovolenka alebo nie - nakoľko sa jedná o prerušenie a po jej skončení vzniká nanovo poistenie. Alebo sa na tento §26.odst.5 nemá prihliadať?
Už to tu písala J.Motyčková - §54 ods 9 - pri určení RO sa §26 ods.5 nepoužije - t.j. prerušenie poistného sa neposudzuje ako zánik a vznik nového poistenia, zároveň sa hovorí o trvaní poistenia, nie že "bol poistený 90 dní". Trvanie poistenia je teda od jeho vzniku bez ohľadu na prerušenie

tento dotaz padol aj na piatkovom stretnutí mzd. účtovníkov a minister povedal, že prerušenia (netýka sa to vylúčiteľných dôb) sa nemajú do 90 zarátať
Iveta Matlovičová
17.01.11,17:40
Konateľ poberá odmenu na základe zmluvy o výkone funkcie. Viem, že ho mám prihlásiť do 31.01.2011 do SP, ale chcem sa opýtať, či je výška tejto odmeny nejak stanovená. On ju poberá vo výške 10,- € mesačne. Môže to byť?

Môže byť, zákon to nezakazuje a minimálny VZ na SP bol zrušený už od minulého roka.
Valet
17.01.11,17:56
Když zaměstnanec bude mít DPN celý měsíc, např. začne 1.3.2011 a bude končit 15.4.2011 a dostane v 3/2011 vyplacený nějaký příjem (např. odměnu), považuje se to za příjem v období DPN? Bude mít nárok na náhradu příjmu nebo ne?
Jana Motyčková
17.01.11,17:58
V odkazech na příspěvky 333 a 336 se mi objevuje pouze "Obsah tejto časti Porady pripravujeme! "
333 a 336 sú čísla príspevkov v tejto téme, porada to automaitcky stransformovala na odkazy. Správne odkazy sú tieto :
http://www.porada.sk/1620566-post333.html
http://www.porada.sk/1620603-post336.html
a príspevok 322:
http://www.porada.sk/1619536-post322.html
Jana Motyčková
17.01.11,18:04
Když zaměstnanec bude mít DPN celý měsíc, např. začne 1.3.2011 a bude končit 15.4.2011 a dostane v 3/2011 vyplacený nějaký příjem (např. odměnu), považuje se to za příjem v období DPN? Bude mít nárok na náhradu příjmu nebo ne?
Je to príjem, nie je to vymeriavací základ - ten výklad je taký zvláštny ale tento príjem ak je to za prácu, ktorú vykonal pred PN nie je prekážkou pre vyplácanie náhrady príjmu, nemocenského, prípadne materského - takýto výklad sa pužíval aj doteraz a zrejme sa bude používať aj naďalej, keďže v totmo sa zákon o náhrade prijmu nemenil.
Valet
17.01.11,18:13
Děkuji. Takže lze obecně říct, že se předpokládá, že všechny příjmy vyplacené v době nemoci jsou za dobu před nemocí a tudíž zaměstnanec má nárok na náhradu při DPN.
Ester plus
18.01.11,07:51
Naša pracovníčka je u nás zamestnaná od 1.1.2011 a od 18.1.2011 je PN. Poistenie u nás trvalo menej ako 90 dní t.j. VZ pre náhradu príjmu pri DPN sa stanoví za obdobie od 1.1.2011 do 17.1.2011. Ako to bude s nemocenským, keď v minulom roku nebola nikde zamestnaná (u nás ide o jej prvé zamestnanie). Má nárok na nemocenskú dávku?
tomare
18.01.11,08:35
ˇ
Konateľ je štatutár, to je to isté, to nie sú dve rôzne funkcie.
Ak niekto požiada o PSD a je prihlásený v SP na povinné dôchodkové poistenie, SP mu PSD neprizná. Ak PSD už poberá a vznikne mu povinné dôchodkové poistenie, výplata PSD sa pozastaví do skončenia toho poistenia alebo do dovŕšenia dôchodkového veku.

Konateľ je PSD v roku 2010 poberal konateľskú odmenu. V roku 2011 nebude poberať odmenu (asi by to mal ošetriť zmluvne a nemusím ho prihlásiť)
Neviete ako bude SP posudzovať, ak prihlásim konateľa a celý rok 2011 nebude odvod, pozastaví vyplácanie PSD ?
mariapol
18.01.11,09:50
U spoločníkov tento príjem sa nepovažuje za VZ pre sociálne poistenie.

U konateľa, ak má mandátnu zmluvu by som vyslovene uviedla, že nemá nárok na odmenu, resp. má nárok iba na podiel na zisku - potom nie je považovaný za zamestnanca a zo zisku poistné do SP platiť nemusí.

Zvláštny prípad nastane u konateľa, ktorý nie je zároveň spoločníkom, ak má nárok na odmenu zdaňovanú ako príjem zo závislej činnosti a zároveň aj odmenu zo zisku - tým,že je považovaný za zamestnanca (kôli zdaniteľnému príjmu), do jeho vymeriavacieho základu pre SP sa zahrnie aj odmena vyplatená zo zisku.

Dobrý deň, jedná sa mi o konateľa,nie je spoločník,nepravidelný príjem. Vyplatená,zúčtovaná odmena zo zisku v 11/2011. Odmenu zo zisku tak ako iný neprav.príjem tohto zamestnanca rozrátame = odmena/11, resp.
11 - mesiace s dosiahnutým max.VZ ? Za odpoveď ďakujem.
Analytik1
18.01.11,10:38
Už to tu písala J.Motyčková - §54 ods 9 - pri určení RO sa §26 ods.5 nepoužije - t.j. prerušenie poistného sa neposudzuje ako zánik a vznik nového poistenia, zároveň sa hovorí o trvaní poistenia, nie že "bol poistený 90 dní". Trvanie poistenia je teda od jeho vzniku bez ohľadu na prerušenie

tento dotaz padol aj na piatkovom stretnutí mzd. účtovníkov a minister povedal, že prerušenia (netýka sa to vylúčiteľných dôb) sa nemajú do 90 zarátať

No len v poučení k Potvrdeniu na ND je veta: "obdobie prerušenia povinného NP sa započítava pri určení rozhodujúceho obdobia do doby trvania nemocenského poistenia."
Takže odpočítať (ako povedal pán Mihál) alebo započítať (ako je v poučení)?
silvia
18.01.11,11:20
ˇ
Konateľ je štatutár, to je to isté, to nie sú dve rôzne funkcie.
Ak niekto požiada o PSD a je prihlásený v SP na povinné dôchodkové poistenie, SP mu PSD neprizná. Ak PSD už poberá a vznikne mu povinné dôchodkové poistenie, výplata PSD sa pozastaví do skončenia toho poistenia alebo do dovŕšenia dôchodkového veku.

Myslela som konateľ a spoločník, pardon za preklep.
A ďakujem veľmi pekne za Vaše rady!
Analytik1
18.01.11,12:51
Dobrý deň. Ešte jedna otázočka k RO pri náhrade príjmu:
Ak PP vznikol 1.12.2009, od 1.1.2010 do 31.12.2010 bol zamestnanec vo väzbe (jedná sa o prerušenie) a 15.1.2011 ochorel. Aké bude RO pre náhradu príjmu? Mám sa asi pozerať najskôr na zákon o náhrade príjmu a podľa neho jeho NP trvá menej ako 90 dní, t.j. jeho RO bude od 1.1.2009 - 14.1.2011?
Ale, ak by jeho PP vznikol napr. 1.10.2009 (nemal do 31.12.2009 žiadne prerušenia), tak v takomto prípade by bolo jeho RO od 1.1.2010 - 31.12.2010 a pravdepodobný VZ?
mariapol
18.01.11,13:06
Dobrý deň, máme problém pri poslancoch s nepravidelným príjmom
podľa príkladu - 5. PLATENIE POISTNÉHO. Príjem zamestnca s NP sa nerozpočítava na mesiace, kedy už max.VZ dosiahol. Lenže poslanci s nepr.príjmom platia aj ÚP. Pri nepravidelnývh príjmoch sú tam 3 výnimky, ktoré platia aj ÚP. ÚP nemá max.VZ . Na koľko mesiacov mám potom rozpočítať nepravidelný príjem v prípade, že už prekročil v niektorých mesiacoch max.VZ na platenie SP+IP+Rfs? Prípadne u Členov družstva s nepr.príjmom v prac.vzťahu k družstvu aj GP.
Jana Motyčková
18.01.11,16:47
Naša pracovníčka je u nás zamestnaná od 1.1.2011 a od 18.1.2011 je PN. Poistenie u nás trvalo menej ako 90 dní t.j. VZ pre náhradu príjmu pri DPN sa stanoví za obdobie od 1.1.2011 do 17.1.2011. Ako to bude s nemocenským, keď v minulom roku nebola nikde zamestnaná (u nás ide o jej prvé zamestnanie). Má nárok na nemocenskú dávku?
Nárok na nemocenské má, určí sa z pravdepodobného DVZ, ktorý je v tomto prípade 329,06/30.
Jana Motyčková
18.01.11,16:49
Konateľ je PSD v roku 2010 poberal konateľskú odmenu. V roku 2011 nebude poberať odmenu (asi by to mal ošetriť zmluvne a nemusím ho prihlásiť)
Neviete ako bude SP posudzovať, ak prihlásim konateľa a celý rok 2011 nebude odvod, pozastaví vyplácanie PSD ?
Tiež by ma to zaujímalo, na moju otázku na workshope (nejednalo sa o konateľa ale o poslanca OÚ bez príjmu, ale to je ten istý prípad) bola odpoveď, že aj keď príjem mať nebude, o PSD príde.
Zaujíma ma iba, či náhodou si to nerozmysleli.
Jana Motyčková
18.01.11,16:50
Dobrý deň, jedná sa mi o konateľa,nie je spoločník,nepravidelný príjem. Vyplatená,zúčtovaná odmena zo zisku v 11/2011. Odmenu zo zisku tak ako iný neprav.príjem tohto zamestnanca rozrátame = odmena/11, resp.
11 - mesiace s dosiahnutým max.VZ ? Za odpoveď ďakujem.
Ak je prihlaśený ako zamestnanec s nepravidelným príjmom, tak áno.
Jana Motyčková
18.01.11,16:52
No len v poučení k Potvrdeniu na ND je veta: "obdobie prerušenia povinného NP sa započítava pri určení rozhodujúceho obdobia do doby trvania nemocenského poistenia."
Takže odpočítať (ako povedal pán Mihál) alebo započítať (ako je v poučení)?
Byť, či nebyť?
Jana Motyčková
18.01.11,17:00
Dobrý deň. Ešte jedna otázočka k RO pri náhrade príjmu:
Ak PP vznikol 1.12.2009, od 1.1.2010 do 31.12.2010 bol zamestnanec vo väzbe (jedná sa o prerušenie) a 15.1.2011 ochorel. Aké bude RO pre náhradu príjmu? Mám sa asi pozerať najskôr na zákon o náhrade príjmu a podľa neho jeho NP trvá menej ako 90 dní, t.j. jeho RO bude od 1.1.2009 - 14.1.2011?
Ale, ak by jeho PP vznikol napr. 1.10.2009 (nemal do 31.12.2009 žiadne prerušenia), tak v takomto prípade by bolo jeho RO od 1.1.2010 - 31.12.2010 a pravdepodobný VZ?
Podobná otázka ako tá predtým, s tým, že ešte to prerušenie sa môže posudzovať inak, ako pre nemocenské dávky, lebo podľa §8 ods.4 RO pre náhradu príjmu .. ak poistenie trvalo najmenej 90 dní, je rozhodujúce obdobie podľa osobitného predpisu. 15)
Tu až tá odvolávka hovorí o tom, že prerušenie sa pri zisťovaní RO nepokladá za zánik a nový vznik poistenia - a neviem, či sa vzťahuje aj na prvú časť vety. Skôr by som povedala, že nie, takže po každom neplatenom voľne a pod. začnem počítať nových 90 dní. ?
Jana Motyčková
18.01.11,17:03
Dobrý deň, máme problém pri poslancoch s nepravidelným príjmom
podľa príkladu - 5. PLATENIE POISTNÉHO. Príjem zamestnca s NP sa nerozpočítava na mesiace, kedy už max.VZ dosiahol. Lenže poslanci s nepr.príjmom platia aj ÚP. Pri nepravidelnývh príjmoch sú tam 3 výnimky, ktoré platia aj ÚP. ÚP nemá max.VZ . Na koľko mesiacov mám potom rozpočítať nepravidelný príjem v prípade, že už prekročil v niektorých mesiacoch max.VZ na platenie SP+IP+Rfs? Prípadne u Členov družstva s nepr.príjmom v prac.vzťahu k družstvu aj GP.
Pekná otázka, skúste ju dať na MPSVaR a do SP.
Monika Kováčová
18.01.11,18:09
Ako to bude s konateľom, ktorý má trvalý pobyt v IČŠ, v SR sa vôbec nezdržiava a je poistený v IČŠ ako zamestnanec. Zo Slovenska poberá len pravidelnú odmenu konateľa na základe mandátnej zmluvy? Treba ho do SP prihlásiť a platiť mu odvody? Aj ak je absolútny cudzinec? Bez rodného čísla a povolenia k pobytu? Považuje sa aj takáto osoba za zamestnanca z hľadiska novely zákona o sociálnom poistení?


Aha, asi iný členský štát.
AK je z EÚ, tým, že sa stal po novom roku zamestnancom pre SP a ZP, mal by si vyžiadať určenie príslušnosti k právnym predpisom - formuláre E101 a podľa toho bue postupovať.

Janka, ale pravdepodobne ten formulár E101 už nedávajú resp. bol nahradený iným formulárom. Prišiel mi A1 formulár, je to v poriadku?
:confused:
Iveta Matlovičová
19.01.11,08:56
No len v poučení k Potvrdeniu na ND je veta: "obdobie prerušenia povinného NP sa započítava pri určení rozhodujúceho obdobia do doby trvania nemocenského poistenia."
Takže odpočítať (ako povedal pán Mihál) alebo započítať (ako je v poučení)?

Nedalo mi a oslovila som priamo metodické odd. SP a odpoveď je taká, že na prerušenie sa neprihliada, budem to mať aj písomne, takže potom to tu prilepím.
Iveta Matlovičová
19.01.11,09:16
Dobrý deň. Ešte jedna otázočka k RO pri náhrade príjmu:
Ak PP vznikol 1.12.2009, od 1.1.2010 do 31.12.2010 bol zamestnanec vo väzbe (jedná sa o prerušenie) a 15.1.2011 ochorel. Aké bude RO pre náhradu príjmu? Mám sa asi pozerať najskôr na zákon o náhrade príjmu a podľa neho jeho NP trvá menej ako 90 dní, t.j. jeho RO bude od 1.1.2009 - 14.1.2011?
Ale, ak by jeho PP vznikol napr. 1.10.2009 (nemal do 31.12.2009 žiadne prerušenia), tak v takomto prípade by bolo jeho RO od 1.1.2010 - 31.12.2010 a pravdepodobný VZ?

Ak ozaj SP potvrdí, že prerušenia sa započítavajú na účely určenia RO do nemocenského poistenia, tak splní tých 90 dní a potom mi vychádza,že RO pre výpočet:
- náhrady bol rok 2010 (ale tam bolo celý rok prerušenie) - tzn. že by sa mal použiť PDVZ (podobne akoby bola rodičovská - čo vypadlo v zákone)
- nemocenského - PDVZ = 1/30 zo sumy 329,06
Analytik1
19.01.11,11:23
Nedalo mi a oslovila som priamo metodické odd. SP a odpoveď je taká, že na prerušenie sa neprihliada, budem to mať aj písomne, takže potom to tu prilepím.

Otázkou je, či odpoveď zo SP - teda že prerušenia počítať do 90 dní - čo majú aj v poučení sa netýka iba RO pre nemocenské dávky?
Bude sa prerušenie počítať do 90 dní aj pri náhrade príjmu?
Nerozumiem potom, prečo p. minister Mihál hovoril, že preruešenia je potrebné odpočítať od 90 dní?
Analytik1
19.01.11,13:37
Ešte napadol jeden šialený prípad. Ak bude konateľ (prihlásený ako zamestnanec s nepravidelným príjmom od 1.1.2011) celý mesiac na PN (napr. február 2011). A následne mu v mesiaci marec vyplatím odmenu. Mám túto odmenu rozpočítavať aj na február, ale neplatiť odvody za február - lebo mal vylučiteľnú dobu?
Jana Motyčková
19.01.11,13:56
Janka, ale pravdepodobne ten formulár E101 už nedávajú resp. bol nahradený iným formulárom. Prišiel mi A1 formulár, je to v poriadku?
:confused:
Formulár PD A1 je v poriadku.
Monika Kováčová
19.01.11,14:04
Formulár PD A1 je v poriadku.
ďakujem, hlboký výdych...
Jana Motyčková
19.01.11,14:10
Ešte napadol jeden šialený prípad. Ak bude konateľ (prihlásený ako zamestnanec s nepravidelným príjmom od 1.1.2011) celý mesiac na PN (napr. február 2011). A následne mu v mesiaci marec vyplatím odmenu. Mám túto odmenu rozpočítavať aj na február, ale neplatiť odvody za február - lebo mal vylučiteľnú dobu?
Moja úvaha :
1. §140 - ostalo znenie: "Zamestnanec nie je poviný platiť na NP, DP a PvN v období kedy je uznaný za dočasne práceneschopného..." . Neupravilo sa znenie na zamestnanec podľa §4 ods.1, takže bude to platiť aj pre nepravidelný príjem a bez ohľadu na to, či poberá nemocenské.
2. §139b ods. 2 - rozpočítava sa na každý mesiac trvania poistenia, okrem obdobia, za ktoré bolo zaplatené poistné z maximálneho VZ.
Vo februári poistenie trvalo bezpochyby. Ale bolo zaplatené poistné na DP z maximálneho VZ? Maximálny VZ za február je 0. Tak asi bolo, aj keď fyzicky žiadna platba neodišla. Takže asi ten príjem na február nerozpočítam, len na január a marec.
maruška7
19.01.11,14:47
Predseda SVB je štatutár SVB - to znamená, že ak poberá odmenu musíme ho prihlásiť do SP, ak však bude poberateľom PSD pozastaví sa mu vyplácanie PSD? Na takéto prípady sa asi v zákone nemyslelo, lebo väčšinou je to pár eur.
Jana Motyčková
19.01.11,14:54
Áno. Sťažnosti píšte na MPSVaR.
Muslova
19.01.11,16:12
Možno je to tým, že ods.12 neurčuje vymeriavací základ, iba prednosť pri platení.
Je to výklad SP od r.2004, ak chcete ísť do sporu so SP, môžete. Ale môj názor je, že aj pri súdnom spore by bol výsledok neistý, v takých prípadoch sa riadim usmernením SP.
Ešte raz sa vrátim k uvedenej téme. Starý zákon v par.138 odst.12 o vymeriavacom základe zamestnávateľa má uvedené - ak zákon nestanovuje inak, teraz odst.8 to tam nemá, tak potom inak už to teraz nemôže byť, to asi analytici a právnici SP prehliadli, či nie ?
Jana Motyčková
19.01.11,17:12
Skúste súčasný výklad namietať na MPSVaR alebo na SP.
Kým je oficiálny výklad SP taký, ako je, môžete síce počítať VZ ako pokadáte za správne, ale musíte počítať s tým, že budete musieť ísť do sporu so SP.
Ja k tomu iné povedať už neviem.
xander
19.01.11,19:27
Konateľ je prihlásený do SP od 20.1.2011. V marci dostane odmenu 6.000,- EUR. Rozpočítanie je na 3 mesiace po 2.000,- EUR. Má sa však rešpektovať inštitút max.VZ.
Otázka: Aký je max.VZ za január? Bude vo výške 2.978,00 alebo 1.152,72 ?
Analytik1
20.01.11,04:58
Chcela by som sa opýtať ešte na príklady zo SP. Po piatkovom školení sa zmenili príklady (konkrétne príklad 7) a nové znenie príkladov je uverejnené na stránke: http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=19708.
Prečo sa vlastne príklad 7 zmenil? A rozpočítava sa príjem len na mesiace máj a jún 2011? Teda od posledného prerušenia?
Prečo sa potom nezmenil aj príklad 6? V ktorom sa uvádza tiež prerušenie ale na celý mesiac. V príklade 6 sa rozpočítava na 01/2011,02/2011 a 04/2011?
Analytik1
20.01.11,06:05
A už len doplňam k poslednému príspevku:
Ak by to bolo tak, že rozpočítavať od posledného prerušenia. Čo mi bráni v tom dať zamestnancovi deň pred ukončením PP neplatené voľno a rozpočítať to len na jeden deň?
A čo tak dať mu neplatené voľno na posledný deň prac. pomeru? :-)
mariapol
20.01.11,07:01
Otázkou je, či odpoveď zo SP - teda že prerušenia počítať do 90 dní - čo majú aj v poučení sa netýka iba RO pre nemocenské dávky?
Bude sa prerušenie počítať do 90 dní aj pri náhrade príjmu?
Nerozumiem potom, prečo p. minister Mihál hovoril, že preruešenia je potrebné odpočítať od 90 dní?
Dobrý deň, nedá mi sa nepripojiť. Ak sa pre ND a zároveň pre náhradu príjmu započítava prerušenie, tak pre boha živého načo zmena 90 dní. Absolútne to postráda logiku, a to znamená že sa im podarilo vymódiť v zákone niečo z čoho nevedia sami vymotať. Nástúpim tehotná k tete do firmy , jasné dám si mzdu 1500,- € a odpracujem napr.2 dni. Lekárka ma na PN nechce uznať. Tak chytím požiadam tetu- teľa o neplatené voľno až do začiatku MD. A som za vodou. No nie je to blbosť? Takto to isto nemalo byť , veď tomuto chceli zabrániť.
mariapol
20.01.11,09:38
Pôvodca textu príspevku: mariapol http://www.porada.sk/images/drak/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/153587-socialne-poistenie-od-1-1-2011-a-post1622772.html#post1622772)
Dobrý deň, máme problém pri poslancoch s nepravidelným príjmom
podľa príkladu - 5. PLATENIE POISTNÉHO. Príjem zamestnca s NP sa nerozpočítava na mesiace, kedy už max.VZ dosiahol. Lenže poslanci s nepr.príjmom platia aj ÚP. Pri nepravidelnývh príjmoch sú tam 3 výnimky, ktoré platia aj ÚP. ÚP nemá max.VZ . Na koľko mesiacov mám potom rozpočítať nepravidelný príjem v prípade, že už prekročil v niektorých mesiacoch max.VZ na platenie SP+IP+Rfs? Prípadne u Členov družstva s nepr.príjmom v prac.vzťahu k družstvu aj GP.

Pekná otázka, skúste ju dať na MPSVaR a do SP.
Zdravím Vás Tak takáto odpoveď mi prišla dnes s ministerstva:
Úrazové poistenie je poistením zamestnávateľa, podlieha osobitnému režimu.

§ 139b sa vzťahuje iba na platenie poistného z príjmu zamestnanca a to na účely poistení, ktoré sú v jednotlivých ustanoveniach priamo definované.
Z hľadiska platenia poistného na úrazové poistenie zamestnávateľom nie je rozhodujúca skutočnosť, či ide o zamestnanca pravidelne mesačne odmeňovaného alebo nepravidelne odmeňovaného ale to, či je zamestnancom na účely úrazového poistenia podľa § 4 ods. 3 a § 16 zákona o sociálnom poistení v znení zákona č. 543/2010 Z. z. a na určenie vymeriavacieho základu sa v zásade vzťahuje § 138 ods. 8 a 11 zákona o sociálnom poistení v znení zákona č. 543/2010 Z. z..

Znamená to teda, že zamestnávateľ platí poistné na úrazové poistenie za kalendárny mesiac z úhrnu vymeriavacích základov svojich zamestnancov, vrátane dohodárov bez ohľadu na spôsob odmeňovania a bez obmedzenia maximálnym VZ. Na účely úrazového poistenia a garančného poistenia sa príjem nepravidelne odmeňovaného nerozpočítava.

Ešte prosím Vás menili tie tabulky-matice s odvodovými povinostiami?
mariapol
20.01.11,09:40
Pôvodca textu príspevku: mariapol http://www.porada.sk/images/drak/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/153587-socialne-poistenie-od-1-1-2011-a-post1622772.html#post1622772)
Dobrý deň, máme problém pri poslancoch s nepravidelným príjmom
podľa príkladu - 5. PLATENIE POISTNÉHO. Príjem zamestnca s NP sa nerozpočítava na mesiace, kedy už max.VZ dosiahol. Lenže poslanci s nepr.príjmom platia aj ÚP. Pri nepravidelnývh príjmoch sú tam 3 výnimky, ktoré platia aj ÚP. ÚP nemá max.VZ . Na koľko mesiacov mám potom rozpočítať nepravidelný príjem v prípade, že už prekročil v niektorých mesiacoch max.VZ na platenie SP+IP+Rfs? Prípadne u Členov družstva s nepr.príjmom v prac.vzťahu k družstvu aj GP.

Zdravím Vás Tak takáto odpoveď mi prišla dnes s ministerstva:
Úrazové poistenie je poistením zamestnávateľa, podlieha osobitnému režimu.ffice:office" />

§ 139b sa vzťahuje iba na platenie poistného z príjmu zamestnanca a to na účely poistení, ktoré sú v jednotlivých ustanoveniach priamo definované.
Z hľadiska platenia poistného na úrazové poistenie zamestnávateľom nie je rozhodujúca skutočnosť, či ide o zamestnanca pravidelne mesačne odmeňovaného alebo nepravidelne odmeňovaného ale to, či je zamestnancom na účely úrazového poistenia podľa § 4 ods. 3 a § 16 zákona o sociálnom poistení v znení zákona č. 543/2010 Z. z. a na určenie vymeriavacieho základu sa v zásade vzťahuje § 138 ods. 8 a 11 zákona o sociálnom poistení v znení zákona č. 543/2010 Z. z..

Znamená to teda, že zamestnávateľ platí poistné na úrazové poistenie za kalendárny mesiac z úhrnu vymeriavacích základov svojich zamestnancov, vrátane dohodárov bez ohľadu na spôsob odmeňovania a bez obmedzenia maximálnym VZ. Na účely úrazového poistenia a garančného poistenia sa príjem nepravidelne odmeňovaného nerozpočítava.

Ešte prosím Vás menili tie tabulky-matice s odvodovými povinostiami?
Má poslanec s nepravidelným príjmon odvádzať ÚP, ja ľudkovia som ten §16 pozrela ale som z toho jeleň.
mariapol
20.01.11,10:17
Chcela by som sa opýtať ešte na príklady zo SP. Po piatkovom školení sa zmenili príklady (konkrétne príklad 7) a nové znenie príkladov je uverejnené na stránke: http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=19708.
Prečo sa vlastne príklad 7 zmenil? A rozpočítava sa príjem len na mesiace máj a jún 2011? Teda od posledného prerušenia?
Prečo sa potom nezmenil aj príklad 6? V ktorom sa uvádza tiež prerušenie ale na celý mesiac. V príklade 6 sa rozpočítava na 01/2011,02/2011 a 04/2011?
Máte totálnu pravdu, okrem toho by už tie príklady mali dať spracovávať osobe s praxou vo mzdách. Tie ich začiatky vzťahov k 01.XX.2011 ma už riadne dopalujú. Čiže všetky poistenia /skoro/ tam trvajú celý mesiac a mi si potom môžme cicať z prstu. Potrebujeme tam príklady vypracované pre rozličné možné kombinácie napr. zamestnanec + "zamestnanec s NP"........atď........
Ale myslím si že by ich sami spracovať nevedeli. Taká je pravda.
skocka
20.01.11,14:04
Dobrýdeň, na hlavičku nového Výkazu poistného a príspevkov sa vykazuju počty zamestnancov za jednotlivé poistenia. V poučení je len napísané "Uveďte počet zamestnancov, za ktorých odvádzate poistné". Ako sa má vykázať (započítať) zamestnanec, ktorému bol vyplatený nepravidelný príjem z dvoch nepravidelných pracovných pomerov? Jedenkrát alebo toľkokrát, koľko je vo výkaze vykazovaných nepravidelných pracovných pomerov?
Ďakujem za odpoveď
evire
20.01.11,14:25
Prosím vie mi niekto poradiť, či
v prípade ak organizácia poskytne finančný príspevok na stravovanie, finančný príspevok na pitný režim
– zdaniteľný príjem, či sa tento príjem započítava aj do VZ na SP ?
ďakujem za odpoveď,
mariapol
20.01.11,14:39
Prosím vie mi niekto poradiť, či
v prípade ak organizácia poskytne finančný príspevok na stravovanie, finančný príspevok na pitný režim
– zdaniteľný príjem, či sa tento príjem započítava aj do VZ na SP ?
ďakujem za odpoveď,
Dobrý deň, áno.
mariapol
20.01.11,14:42
Dobrýdeň, na hlavičku nového Výkazu poistného a príspevkov sa vykazuju počty zamestnancov za jednotlivé poistenia. V poučení je len napísané "Uveďte počet zamestnancov, za ktorých odvádzate poistné". Ako sa má vykázať (započítať) zamestnanec, ktorému bol vyplatený nepravidelný príjem z dvoch nepravidelných pracovných pomerov? Jedenkrát alebo toľkokrát, koľko je vo výkaze vykazovaných nepravidelných pracovných pomerov?
Ďakujem za odpoveď
Dobrý deň, toľkokrát, koľko je vo výkaze vykazovaných nepravidelných pracovných pomerov. Keby ste ho vykázali raz mohlo by sa stať že by prekročil max.VZ
evire
20.01.11,15:17
Dobrý deň, áno.
miriapol , dakujem pekne za odpoveď
Pomýlila ma informácia uverejnená v HNonline dna 19.1.,kde je napísané :
" Poistné sa neplatí z:
finančného príspevku na stravovanie !"
Jana Motyčková
20.01.11,18:35
Konateľ je prihlásený do SP od 20.1.2011. V marci dostane odmenu 6.000,- EUR. Rozpočítanie je na 3 mesiace po 2.000,- EUR. Má sa však rešpektovať inštitút max.VZ.
Otázka: Aký je max.VZ za január? Bude vo výške 2.978,00 alebo 1.152,72 ?
Krátený.
Jana Motyčková
20.01.11,18:46
Ad príspevok 397 : to si ako predstavujú?
To sa akože hľadá, koľko ešte znesieme?
bea
21.01.11,06:50
Prosím, ako riešiť túto situáciu?
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať : opäť pozastavil živnosť 10.1.2011 ( od 31.12.2009 do 31.12.2010 som ju mal tiež pozastavenú) zaplatím za celý január poistné do SP alebo len za 9 dní januára?
jozefIK
21.01.11,07:04
Ad príspevok 397 : to si ako predstavujú?
To sa akože hľadá, koľko ešte znesieme?


Vyzerá, že skúšajú....Na 3. workshope som sa presne na tento prípad (úrazové poistenie) pýtal p. ministra a odpovedal že je potrebné to rozpočítať na všetky mesiace... tak neviem....asi sa zmenil "právny názor"
mariapol
21.01.11,07:40
Ad príspevok 397 : to si ako predstavujú?
To sa akože hľadá, koľko ešte znesieme?
Dobrý deň,
ešte sa mi majú sa mi ozvať. Ja neviem pochopila som ic odpoveď správne.

Prepáčte mi ale sme zúfalí, tam tá tabulka nie je. Našli sme ju na Vašej stránke tu http://www.employment.gov.sk/index.php?id=19645 . Stále v nej figurujú pre ÚP aj konatelia a členovia družstva s nepravidelným príjmom. Z Vašej odpovedi ale vyplýva že ak "zamestnávam" poslanca s nepravidelným príjmom a ten dostane odmenu za výkon napr. v treťom mesiaci 9000 €. Tak potom rozdelím 9000 / 3 mes.= 3000 € pre NP+SP+IP+RfS a samozrejme dodržím v jednotl. mesiacoch inštitút max.VZ, ale pre ÚP uvediem v treťom mesiaci VZ 9000 € ?
tomare
21.01.11,08:47
Chcela by som sa opýtať ešte na príklady zo SP. Po piatkovom školení sa zmenili príklady (konkrétne príklad 7) a nové znenie príkladov je uverejnené na stránke: http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=19708.
Prečo sa vlastne príklad 7 zmenil? A rozpočítava sa príjem len na mesiace máj a jún 2011? Teda od posledného prerušenia?
Prečo sa potom nezmenil aj príklad 6? V ktorom sa uvádza tiež prerušenie ale na celý mesiac. V príklade 6 sa rozpočítava na 01/2011,02/2011 a 04/2011?

To znamená, že v príklade 6 rozpočítavam len na 04(apríl) tak nám to povedali na školení na pobočke SP
Ale znamená to, že ak má zamestnanec celý mesiac prerušenie a vyplatím mu niečo nebude platiť SP odvod lebo ešte poistenie nevzniklo?
04,05,06 neplatené voľno alebo RD
v 05 dostane štvrťročnú odmenu = nebudem rozpočítavať na 01,02,03 v VP
nebude žiaden odvod do SP (ako v roku 2010)?
Analytik1
21.01.11,09:10
To znamená, že v príklade 6 rozpočítavam len na 04(apríl) tak nám to povedali na školení na pobočke SP
Ale znamená to, že ak má zamestnanec celý mesiac prerušenie a vyplatím mu niečo nebude platiť SP odvod lebo ešte poistenie nevzniklo?
04,05,06 neplatené voľno alebo RD
v 05 dostane štvrťročnú odmenu = nebudem rozpočítavať na 01,02,03 v VP
nebude žiaden odvod do SP (ako v roku 2010)?

Práve sme dostali odpoveď aj z ministerstva - že príklad 6 na stránke je zlý a má sa rozpočítavať až od posledného prerušenia.
Podľa mňa ak mu vyplácam príjem počas prerušenia - chápe sa ako to ako príjem vyplácaný po skončení PP. Lebo prerušenie je zánik poistného - akoby skončil PP.
milanr
21.01.11,11:31
Dobrý deň, člen dozornej rady, ktorý nie je našim zamestnancom má priznaný starobný dôchodok. Vyplácame mu za výkon funkcie pravidelnú mesačnú odmenu. Do SP ho prihlásim ako zamestnanca s pravidelným príjmom ale odvádzať poistné na IP a PvN nebudeme ? Je tento člen DR povinný nám v prípade, že za neho neodvádzame poistné na IP a PvN predložiť kópiu Rozhodnutia SP o priznaní dôchodku alebo stačí ak túto skutočnosť uvedie v svojich osobných údajoch a zodpovednosť nesie on ? Ide mi o to, či pri kontrole SP bude od nás ako zamestnávateľa požadovať doklad na základe, ktorého sme poistné neplatili. Ďakujem.
mariapol
21.01.11,12:50
Dobrý deň, člen dozornej rady, ktorý nie je našim zamestnancom má priznaný starobný dôchodok. Vyplácame mu za výkon funkcie pravidelnú mesačnú odmenu. Do SP ho prihlásim ako zamestnanca s pravidelným príjmom ale odvádzať poistné na IP a PvN nebudeme ? Je tento člen DR povinný nám v prípade, že za neho neodvádzame poistné na IP a PvN predložiť kópiu Rozhodnutia SP o priznaní dôchodku alebo stačí ak túto skutočnosť uvedie v svojich osobných údajoch a zodpovednosť nesie on ? Ide mi o to, či pri kontrole SP bude od nás ako zamestnávateľa požadovať doklad na základe, ktorého sme poistné neplatili. Ďakujem.
Dobrý deň, po novom už dátum priznania SD,PSD, ID pri prihlásení zamestnanca nepotrebujete. V prípade odvádzania by si EZU mal overiť zamestnancov stav askontrolovať správnosť údajov. Iné je však napr.ID a to pre odvododovú zaťaženosť do ZP. Tú ako zamestnávateľ by ste mali preukázať.
hcm
21.01.11,14:16
Podla prikladu 397 sa § 139b vzťahuje iba na platenie poistení, ktoré sú v jednotlivých ustanoveniach priamo definované.
Takze pri vyplateni prijmu po vystupe, zamestnancovi s pravidelnym prijmom, sa UP a GP nema rozpocitat ?
(v priklade 7. je aj UP a aj GP rozpocitane do 05/2011 a 06/2011).
Dakujem
janber
21.01.11,14:37
Prosím o odsúhlasenie príkladu pre výpočet náhrady príjmu:

Zamestnanec a súčasne konateľ s pravidelným príjmom. Pre SP je zamestnancom ako zamestnanec od roku 2007 a konateľom od 01.01.2011. Ako zamestnanec si zobral z rodinných dôvodov na mesiac január neplatené voľno. PN je od 4.02.2011 do 28.02.2011.

Pre výpočet náhrady je RO:
1) zamestnanec - rok 2010
2) konateľ - od 01.01 do 03.02. - za január mal konateľskú odmenu v plnej výške nakoľko neplatené voľno sa na konateľa nevzťahuje. Za mesiac február mu odmenu prepočítam alikvotne pre 3 dni.... VZ pre určenie DVZ bude príjem (január+časť február)/dni RO (31+2dni)

Tento istý zamestnanec pôjde na PN 10.03.2011. RO v takomto prípade bude:

1) zamesntanec - rok 2010
2) konateľ - od 01.01. do 09.03 - za január odmenu v plnej výške, za február mal odmenu z dôvodu PN krátenú v prepočte na 3 dni, v marci mu bude taktiež odmena krátená alikvotne na 9 dní...VZ pre určenie DVZ je príjem (január+krátená odmena február+odmena do 09.marca) /(31+2+9)


Tzn. u konateľa z rozhodného obdobia vylučujem dni kedy nemusí platiť poistné, ale nevylučujem dni prerušenia.

Za odpovede vopred ďakujem.
jozefIK
21.01.11,14:42
Tak podľa najnovšej informácie zaslanej SW firmám - najdôležitejšie:

"V prílohe posielame príklady pre vyplnenie výkazov poistného na základe usmernenia MPSVaR zo dna 20.1.2011. Upravené formuláre pre VP uverejníme najneskôr 25.1.2011. V zásade platí, že sa zmenila len hlavička (príjmy vyplatené v mesiaci sa zmenilo na príjmy zúčtované v mesiaci) a poučenie......"
mariapol
21.01.11,14:49
Podla prikladu 397 sa § 139b vzťahuje iba na platenie poistení, ktoré sú v jednotlivých ustanoveniach priamo definované.
Takze pri vyplateni prijmu po vystupe, zamestnancovi s pravidelnym prijmom, sa UP a GP nema rozpocitat ?
(v priklade 7. je aj UP a aj GP rozpocitane do 05/2011 a 06/2011).
Dakujem
Dobrý deň, nemýlte sa to je len diskusia s MSPVaR. Majú sa rozpočítavať.
Ten príklad bol mienený na Poslancov s neprav.príjmom a členov družstva s nepr.príjmom. Na odpoveď ešte stále čakáme.
jozefIK
21.01.11,14:50
... a na stránke MPSVaR aktualizovali príklady: http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=19708
mariapol
21.01.11,14:51
Tak podľa najnovšej informácie zaslanej SW firmám - najdôležitejšie:

"V prílohe posielame príklady pre vyplnenie výkazov poistného na základe usmernenia MPSVaR zo dna 20.1.2011. Upravené formuláre pre VP uverejníme najneskôr 25.1.2011. V zásade platí, že sa zmenila len hlavička (príjmy vyplatené v mesiaci sa zmenilo na príjmy zúčtované v mesiaci) a poučenie......"
Ďakujeme akurát to pozerám.
jozefIK
21.01.11,14:57
Dobrý deň, nemýlte sa to je len diskusia s MSPVaR. Majú sa rozpočítavať.
Ten príklad bol mienený na Poslancov s neprav.príjmom a členov družstva s nepr.príjmom. Na odpoveď ešte stále čakáme.

Veď aj v Prílohe k výkazu poistného sú uvedené VZ po jednotlivých mesiacoch aj na ÚP,GP,...a taktiež xml súbor je tak navrhnutý....
janber
21.01.11,14:58
Je príklad 10 OK? Nemal by tam byť zohľadnený aj mes.výkaz za apríl? Veď odmena je vyplatená až v júni...alebo mi tam niečo ušlo?
mariapol
21.01.11,15:01
Prosím o odsúhlasenie príkladu pre výpočet náhrady príjmu:

Zamestnanec a súčasne konateľ s pravidelným príjmom. Pre SP je zamestnancom ako zamestnanec od roku 2007 a konateľom od 01.01.2011. Ako zamestnanec si zobral z rodinných dôvodov na mesiac január neplatené voľno. PN je od 4.02.2011 do 28.02.2011.

Pre výpočet náhrady je RO:
1) zamestnanec - rok 2010
2) konateľ - od 01.01 do 03.02. - za január mal konateľskú odmenu v plnej výške nakoľko neplatené voľno sa na konateľa nevzťahuje. Za mesiac február mu odmenu prepočítam alikvotne pre 3 dni.... VZ pre určenie DVZ bude príjem (január+časť február)/dni RO (31+2dni)

Tento istý zamestnanec pôjde na PN 10.03.2011. RO v takomto prípade bude:

1) zamesntanec - rok 2010
2) konateľ - od 01.01. do 09.03 - za január odmenu v plnej výške, za február mal odmenu z dôvodu PN krátenú v prepočte na 3 dni, v marci mu bude taktiež odmena krátená alikvotne na 9 dní...VZ pre určenie DVZ je príjem (január+krátená odmena február+odmena do 09.marca) /(31+2+9)


Tzn. u konateľa z rozhodného obdobia vylučujem dni kedy nemusí platiť poistné, ale nevylučujem dni prerušenia.

Za odpovede vopred ďakujem.

Podľa mňa to máte správne.
mariapol
21.01.11,15:15
Je príklad 10 OK? Nemal by tam byť zohľadnený aj mes.výkaz za apríl? Veď odmena je vyplatená až v júni...alebo mi tam niečo ušlo?
Dokonca za predpokladu že zamestnanec pracuje ďalej tak tam mali dať nielen MVP za 4/2010 ale aj za 5/2010 lebo sa bavíme o

"(zúctovanie miezd za mesiac máj 2011)"

ale oni to myslia len ako príklad dovymerania jednotlivých druhov poistení za zamestnanca. A možno zamestnanec 31.03.2011 ukončil PP.
Viera J
21.01.11,16:32
Chcem sa spýtať, či sa platí poistné do SP od 1.1.2011 z príspevkov zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie - III.pilier?
jozefIK
21.01.11,16:46
Výnimka sa uvádza iba v xml formáte mesačného výkazu poistného. Nie na tlačenom výkaze, ani keď sa vypisuje výkaz na stránke SP.

Používa sa to od r.2004. Aj keď niekto podáva výkaz na tlačive alebo ho vypĺňa na stránke SP, síce údaj výnimka tam nie je, ale od toho r.2004 stále platí to, že ak má dve zamestnania z maxima, zamestnávateľ platí z maxima dvakrát a zamestnanec iba raz, pritom VZ sa vo výkaze uvádza VZ zamestnávateľa, odvod poistného zamestnanca je na prísluśné poistenie nulový.

V praxi sa to ale nedá vždy zrealizovať, v takom prípade zamestnávatelia odvedú normálne a zamestnanec si môže požiadať o vrátenie preplatku poistného.

Odôvodnenie viď príspevok 333 a 336.
Pozrite tiež príklad 10 z príspevku 322 - to sú príklady zo Sociálnej poisťovne.

Keď však pozerám vzory xml, ktoré zaslala SP, v MVPP2011.xml u 1. zamestnanca to vyzerá tak, že sa uvádza VZ zamestnanca (nie zamestnávateľa):

"Zamestnanec - pravidelný príjem s výnimkou pre súbeh (zamestnávateľ odvádza v plnej výške,
zamestnanec žiadne alebo nižšie odvody ako je čiastka stanovená zákonom)
poistneZamestnanca pc="1" rc="6611223322" pocDni="31" typZec="PP" vynimkaVZ="1" rozsahSP="1111111"
vzNp="10.00" vzSp="10.00" vzIp="10.00" vzPvn="10.00" vzUp="10.00" vzGp="10.00" vzRfs="10.00" npZamtel="0.14"
npZamnec="0.04" spZamtel="1.40" spZamnec="0.30" ipZamtel="0.30" ipZamnec="0.20" pvnZamtel="0.10"
pvnZamnec="0.00" upZamtel="0.08" gpZamtel="0.02" rfsZamtel="0.47" />

Aký je Váš názor?
mariapol
21.01.11,17:29
Keď však pozerám vzory xml, ktoré zaslala SP, v MVPP2011.xml u 1. zamestnanca to vyzerá tak, že sa uvádza VZ zamestnanca (nie zamestnávateľa):

"Zamestnanec - pravidelný príjem s výnimkou pre súbeh (zamestnávateľ odvádza v plnej výške,
zamestnanec žiadne alebo nižšie odvody ako je čiastka stanovená zákonom)
poistneZamestnanca pc="1" rc="6611223322" pocDni="31" typZec="PP" vynimkaVZ="1" rozsahSP="1111111"
vzNp="10.00" vzSp="10.00" vzIp="10.00" vzPvn="10.00" vzUp="10.00" vzGp="10.00" vzRfs="10.00" npZamtel="0.14"
npZamnec="0.04" spZamtel="1.40" spZamnec="0.30" ipZamtel="0.30" ipZamnec="0.20" pvnZamtel="0.10"
pvnZamnec="0.00" upZamtel="0.08" gpZamtel="0.02" rfsZamtel="0.47" />

Aký je Váš názor?
Súhlasím s Jankou, bol to aj môj dotaz na pána ministra Mihála, ktorý potvrdil tvrdenie p.Motyčkovej
Jana Motyčková
21.01.11,17:30
Prosím, ako riešiť túto situáciu?
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať : opäť pozastavil živnosť 10.1.2011 ( od 31.12.2009 do 31.12.2010 som ju mal tiež pozastavenú) zaplatím za celý január poistné do SP alebo len za 9 dní januára?
Za 9 dní januára.
mariapol
21.01.11,17:33
Keď však pozerám vzory xml, ktoré zaslala SP, v MVPP2011.xml u 1. zamestnanca to vyzerá tak, že sa uvádza VZ zamestnanca (nie zamestnávateľa):

"Zamestnanec - pravidelný príjem s výnimkou pre súbeh (zamestnávateľ odvádza v plnej výške,
zamestnanec žiadne alebo nižšie odvody ako je čiastka stanovená zákonom)
poistneZamestnanca pc="1" rc="6611223322" pocDni="31" typZec="PP" vynimkaVZ="1" rozsahSP="1111111"
vzNp="10.00" vzSp="10.00" vzIp="10.00" vzPvn="10.00" vzUp="10.00" vzGp="10.00" vzRfs="10.00" npZamtel="0.14"
npZamnec="0.04" spZamtel="1.40" spZamnec="0.30" ipZamtel="0.30" ipZamnec="0.20" pvnZamtel="0.10"
pvnZamnec="0.00" upZamtel="0.08" gpZamtel="0.02" rfsZamtel="0.47" />

Aký je Váš názor?
Ešte dodatok v príklade 10 to je jasne dokázané, uvádza sa VZ zamestnávateľa , čiže vyšší VZ ale odvod za zamestnanca už je len z VZ 1478 €
Jana Motyčková
21.01.11,17:35
Chcem sa spýtať, či sa platí poistné do SP od 1.1.2011 z príspevkov zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie - III.pilier?
Neplatí .
mariapol
21.01.11,17:38
Dobrý deň p.Motyčková, dnes sme sa konečne dočkali zavedenia §139b do praxe v podobe prijatelnej a najmä zrealizovateľnej, za čo sa môžeme poďakovať len a len Vám.
A preto Vám srdečne ďakujem a myslím si že je to názor väčšiny zúčastnených.
mariapol
21.01.11,17:40
Chcem sa spýtať, či sa platí poistné do SP od 1.1.2011 z príspevkov zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie - III.pilier?
Nie, príspevok na DDS nie je VZ pre SP, stále však platí že vstupuje do VZ pre ZP.
jozefIK
21.01.11,17:50
Dobrý deň p.Motyčková, dnes sme sa konečne dočkali zavedenia §139b do praxe v podobe prijatelnej a najmä zrealizovateľnej, za čo sa môžeme poďakovať len a len Vám.
A preto Vám srdečne ďakujem a myslím si že je to názor väčšiny zúčastnených.

Je to skutočne tak a pripájam sa k poďakovaniu.....
Jana Motyčková
21.01.11,17:53
Dobrý deň p.Motyčková, dnes sme sa konečne dočkali zavedenia §139b do praxe v podobe prijatelnej a najmä zrealizovateľnej, za čo sa môžeme poďakovať len a len Vám.
A preto Vám srdečne ďakujem a myslím si že je to názor väčšiny zúčastnených.
Ďakujem za poďakovanie :).
A ďakujem aj ministerstvu a všetkým svätým, že dostali rozum.
medved
21.01.11,19:34
Potrebujem sa iba uistiť, či poskytnuté finančné príspevky na stravovanie zo SF sú VZ pre ZP a SP? (samozrejme sú zdaniteľným príjmom pracovníka)
Ďakujem.
Jana Motyčková
21.01.11,19:52
Áno, sú .
janber
22.01.11,04:04
Dokonca za predpokladu že zamestnanec pracuje ďalej tak tam mali dať nielen MVP za 4/2010 ale aj za 5/2010 lebo sa bavíme o

"(zúctovanie miezd za mesiac máj 2011)"

ale oni to myslia len ako príklad dovymerania jednotlivých druhov poistení za zamestnanca. A možno zamestnanec 31.03.2011 ukončil PP.

Podľa mňa tam chybu majú lebo neni uvedené, že FO zamestnanec skončil pracovný pomer...s májom samozrejme súhlasím (tam bude za spoločníka VZ 2000, za prac.pomer zamestnaneca VZ 978).
tomare
22.01.11,07:57
Prosím o jednoduchšie vysvetlenie.
Je 15.3.2011
Robím výplaty za február 2011 (02/2011)
1. zistila som,že zamestnancovi, ktorý skončil v 01/2011 som nevyplatila dovolenku. Doplatím vo februárovej výplate.
Dám ho do VP (výkaz poistného) bude mať jeden mesiac "01/2011"
2. mám konateľa (nepravidelný príjem) a dostala som pokyn vyplatiť 4000 €. Nahodím do výplat a dám si ho do VP, rozdelím na 01/2011 príjem 2000€ a 02/2011 príjem 2000 €.

Oba prípady budem zdaňovať za február, aj v RML za február.

Čo napíšem v hlavičke VP? Teraz tam bude text "príjmy zúčtované v mesiaci"
to je niečo podobné ako bolo zrážková daň ? Hra na predložky "v" a "za" ?
A v mojom príklade tam teda dám v 03/2011?
xander
22.01.11,09:07
Porovnajte prosím tieto 2 varianty (v zmysle nových príkladov z MPSVaR od 21.1.2011.) :
1./ Konateľovi s nepravidelným príjmom od 1.1.2011 sa v mesiaci máj 2011 (zúčtovanie miezd za mesiac apríl 2011) vyplatí odmena 9000,00 EUR. Príjmy zúčtované v mesiaci bude uvedené 052011. Odmena sa rozráta na 4 mesiace, 1-4/2011 po 2250,00 EUR.
2./ Konateľovi s nepravidelným príjmom od 1.1.2011 sa v mesiaci apríl 2011 (zúčtovanie miezd za mesiac apríl 2011, (Pozor,výplaty za apríl sa urobili ešte v apríli, )) vyplatí odmena 9000,00 EUR.
Príjmy zúčtované v mesiaci bude uvedené 042011. Odmena sa rozráta na 3 mesiace, 1-3/2011 po 3000,00 EUR.
Bude to skutočne takto ?? (Sú rozdiely vo výške poistného)
A aký je rozdiel medzi pojmami „príjmy vyplatené v mesiaci“ a „príjmy zúčtované v mesiaci“ po novom ?
mariapol
22.01.11,10:16
Prosím o jednoduchšie vysvetlenie.
Je 15.3.2011
Robím výplaty za február 2011 (02/2011)
1. zistila som,že zamestnancovi, ktorý skončil v 01/2011 som nevyplatila dovolenku. Doplatím vo februárovej výplate.
Dám ho do VP (výkaz poistného) bude mať jeden mesiac "01/2011"
2. mám konateľa (nepravidelný príjem) a dostala som pokyn vyplatiť 4000 €. Nahodím do výplat a dám si ho do VP, rozdelím na 01/2011 príjem 2000€ a 02/2011 príjem 2000 €.

Oba prípady budem zdaňovať za február, aj v RML za február.

Čo napíšem v hlavičke VP? Teraz tam bude text "príjmy zúčtované v mesiaci"
to je niečo podobné ako bolo zrážková daň ? Hra na predložky "v" a "za" ?
A v mojom príklade tam teda dám v 03/2011?
Jednoducho ak zúčtujem nepravidelný príjem vo mzdách za február delím tento príjem 2 tj. január,február a áno VP bude za 03/2010. Tiež neviem prečo sa tak striktne držia toho vyplatenia alebo ako by som to nazvala, podľa mňa by mohol byť ten výkaz kľudne za 02/2011, Ale pre nich je asi účel jasný, len mne to nie je jasné. Bolo by to zrozumitelné , naplňajúce vypovedajúcu schopnosť, čisté a hlavne ukončené aj výkazovo v mesiaci zúčtovania. Ale moc to prešpekulovali a sami si neboli na čistom. No sme však vďačný aj za to čo zmenili.
mariapol
22.01.11,10:58
Ad 410,411 , dobrý deň
ja by som pre tieto príklady takisto potrebovala odpoveď najmä ak by sa dalo od p. Motyčkovej. ja si len myslím že ak je to takto tak nám mohli v tých prípadoch na konci príkladu vysvetliť na základe akých paragrafov je to takto.
Napr. zaújma ma ak teda neplatené voľno v príkl.7 nebude trvať od 01.05.2011-25.05.2011, ale bude od 07.05.2001-31.05.2011 potom budem rozpočítavať odmenu len na 1 mesiac od posledného prerušenia?
A myslím si že v týchto príkladoch úplne zapreli §139b:
(1) Ak zamestnancovi uvedenému v § 4 ods. 1 bol vyplatený príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu5) po zániku povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia, povinného poistenia v nezamestnanosti a zamestnancovi uvedenému v § 4 ods. 2 bol vyplatený príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu5) po zániku dôchodkového poistenia, vymeriavací základ je pomerná časť tohto príjmu pripadajúca na každý kalendárny mesiac trvania tohto poistenia v poslednom kalendárnom roku; § 138 ods. 1, 6, 8 až 13 a 18 platia rovnako.
tomare
22.01.11,12:51
A ak pôjdeme do detailu tak stačí jeden deň neplateného voľna a rozpočítavanie bude od nasledujúce dňa do konca pracovného pomeru?
Jana Motyčková
22.01.11,15:26
Jednoducho ak zúčtujem nepravidelný príjem vo mzdách za február delím tento príjem 2 tj. január,február a áno VP bude za 03/2010. Tiež neviem prečo sa tak striktne držia toho vyplatenia alebo ako by som to nazvala, podľa mňa by mohol byť ten výkaz kľudne za 02/2011, Ale pre nich je asi účel jasný, len mne to nie je jasné. Bolo by to zrozumitelné , naplňajúce vypovedajúcu schopnosť, čisté a hlavne ukončené aj výkazovo v mesiaci zúčtovania. Ale moc to prešpekulovali a sami si neboli na čistom. No sme však vďačný aj za to čo zmenili.
Ale v tej info zo SP bolo, že hlavičku výkazu tiež opravia na "vyplatené za mesiac" - nové výkazy majú byť 25.1..
Jana Motyčková
22.01.11,15:30
Porovnajte prosím tieto 2 varianty (v zmysle nových príkladov z MPSVaR od 21.1.2011.) :
1./ Konateľovi s nepravidelným príjmom od 1.1.2011 sa v mesiaci máj 2011 (zúčtovanie miezd za mesiac apríl 2011) vyplatí odmena 9000,00 EUR. Príjmy zúčtované v mesiaci bude uvedené 052011. Odmena sa rozráta na 4 mesiace, 1-4/2011 po 2250,00 EUR.
2./ Konateľovi s nepravidelným príjmom od 1.1.2011 sa v mesiaci apríl 2011 (zúčtovanie miezd za mesiac apríl 2011, (Pozor,výplaty za apríl sa urobili ešte v apríli, )) vyplatí odmena 9000,00 EUR.
Príjmy zúčtované v mesiaci bude uvedené 042011. Odmena sa rozráta na 3 mesiace, 1-3/2011 po 3000,00 EUR.
Bude to skutočne takto ?? (Sú rozdiely vo výške poistného)
A aký je rozdiel medzi pojmami „príjmy vyplatené v mesiaci“ a „príjmy zúčtované v mesiaci“ po novom ?
Podľa nového výkladu, keď je to zúčtované v apríli, je jedno, či je to vyplatené v apríli alebo v máji, rozpočítava sa to na 4 mesiace. Máb byť aj opravená hlavička výkazov - z mailu :
"Upravené formuláre pre VP uverejníme najneskôr 25.1.2011. V zásade platí, že sa zmenila len hlavička (príjmy vyplatené v mesiaci sa zmenilo na príjmy zúčtované v mesiaci) a poučenie."
Jana Motyčková
22.01.11,15:33
Ad 410,411 , dobrý deň
ja by som pre tieto príklady takisto potrebovala odpoveď najmä ak by sa dalo od p. Motyčkovej. ja si len myslím že ak je to takto tak nám mohli v tých prípadoch na konci príkladu vysvetliť na základe akých paragrafov je to takto.
Napr. zaújma ma ak teda neplatené voľno v príkl.7 nebude trvať od 01.05.2011-25.05.2011, ale bude od 07.05.2001-31.05.2011 potom budem rozpočítavať odmenu len na 1 mesiac od posledného prerušenia?
A myslím si že v týchto príkladoch úplne zapreli §139b:
(1) Ak zamestnancovi uvedenému v § 4 ods. 1 bol vyplatený príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu5) po zániku povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia, povinného poistenia v nezamestnanosti a zamestnancovi uvedenému v § 4 ods. 2 bol vyplatený príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu5) po zániku dôchodkového poistenia, vymeriavací základ je pomerná časť tohto príjmu pripadajúca na každý kalendárny mesiac trvania tohto poistenia v poslednom kalendárnom roku; § 138 ods. 1, 6, 8 až 13 a 18 platia rovnako.
S tým novým výkladom nesúhlasím a budem to robiť podľa pôvodného výkladu tých príkladov.
Odôvodnenie ste podčiarkli.

Doplnenie:
Rovnako nesúhlasím s výkladom zverejneným v príspevku 397 (ohľadne poslancov a ÚP) a nemienim ho rešpektovať.
mariapol
22.01.11,15:47
P.Motyčková ďakujem veľmi pekne
jozefIK
22.01.11,19:09
Podľa nového výkladu, keď je to zúčtované v apríli, je jedno, či je to vyplatené v apríli alebo v máji, rozpočítava sa to na 4 mesiace. Máb byť aj opravená hlavička výkazov - z mailu :
"Upravené formuláre pre VP uverejníme najneskôr 25.1.2011. V zásade platí, že sa zmenila len hlavička (príjmy vyplatené v mesiaci sa zmenilo na príjmy zúčtované v mesiaci) a poučenie."

Súhlasím s Vami, no nerozumiem tomu (alebo som to zle pochopil?), ale na poslednej strane príkladov je uvedené následovné:

Poznámka
V okienku „Príjmy zúctované v mesiaci“ uvedte mesiac, v ktorom ste vykonali
zúctovanie príjmov podla § 139a alebo § 139b zákona c. 461/2003 Z.z. o sociálnom
poistení v znení neskorších predpisov. Napr. v prípade zúctovania miezd za apríl
2011, ktoré je vykonávané v mesiaci máj 2011 uvediete 052011.
mariapol
23.01.11,07:55
A ak pôjdeme do detailu tak stačí jeden deň neplateného voľna a rozpočítavanie bude od nasledujúce dňa do konca pracovného pomeru?
Dobrý deň, aj ja to tak chápem.
majar
23.01.11,07:56
Dobrý deň,
prosím o odpoveď na nasledujúci dotaz k novele zákona 461/2003 o sociálnom poistení, platného od 1.1.2011:
V § 54 zákona 461/2003 v znení neskorších predpisov sa v rámci definície rozhodujúceho obdobia uvádzajú pojmy: rok, deň alebo mesiac v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky .
Otázka: Ktorý deň, mesiac a rok sa považuje za dôvod vzniku nemocenskej dávky.
Pri nemoci je to deň, kedy vznikla dočasná pracovná neschopnosť alebo 11. Deň dočasnej pracovnej neschopnosti, kedy vzniká nárok na nemocenské.
Príklad:
Zamestnancovi vznikne povinné nemocenské poistenie napr. 1.1.2011.
Dočasná pracovná neschopnosť vznikla 30.7.2011, nárok na nemocenské vzniká 9. 8 .2011.
Mesiac kedy vznikne dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky je mesiac 7/2011 (vznik dočasnej pracovnej neschopnosti) alebo mesiac 8/2011 (11. deň, kedy vzniká nárok na nemocenské).
Tento údaj má zásadný vplyv na určenie rozhodujúceho obdobia pre denný vymeriavací základ. V tomto príklade sa určí podľa zákona 461/2003, § 54 ods. 1 písm b)
Jana Motyčková
23.01.11,08:31
Súhlasím s Vami, no nerozumiem tomu (alebo som to zle pochopil?), ale na poslednej strane príkladov je uvedené následovné:

Poznámka
V okienku „Príjmy zúctované v mesiaci“ uvedte mesiac, v ktorom ste vykonali
zúctovanie príjmov podla § 139a alebo § 139b zákona c. 461/2003 Z.z. o sociálnom
poistení v znení neskorších predpisov. Napr. v prípade zúctovania miezd za apríl
2011, ktoré je vykonávané v mesiaci máj 2011 uvediete 052011.
To som si nevšimla. Asi je to kompromis - asi potrebujú mať v hlavičke ten máj.
Jana Motyčková
23.01.11,08:34
majar:
Podľa môjho názoru dôvodom na vyplácanie nemocenského je práceneschopnosť, nemocenské sa potom vypláca od 11.dňa PN a teda dôvod na poskytnutie ND je v deň vzniku PN.
rebeka7
23.01.11,09:21
Dobrý deň,
prosím o radu k členom dozornej rady s pravidelnou mesačnou odmenou, ktorí sú súčasne aj zamestnancami v tej istej spoločnosti a každý mesiac dosahujú maximálny VZ z prac.pomeru.
1. Z pravidelnej odmeny členom DR ako zamestnanci z prav. príjmom už neplatia odvody, lebo už max. VZ dosiahli v PP, ale zamestnávateľ odvody má aj odmeny člena DR?
2. Ak je zamestnaný v inej spoločnosti a viem, že tam tiež dosiahol max. VZ a ja vyplácam iba pravidelnú odmenu členovi DR je postup rovnaký?
3. V ktorom § to nájdem?
Ďakujem.
Iveta Matlovičová
23.01.11,12:05
majar:
Podľa môjho názoru dôvodom na vyplácanie nemocenského je práceneschopnosť, nemocenské sa potom vypláca od 11.dňa PN a teda dôvod na poskytnutie ND je v deň vzniku PN.
Tak ako píše Janka M. to potvrdili aj zástupcovia zo sociálnej poisťovne (v novele zo znie inak ako v pôvodnom zákone, ale postupuje sa rovnako)
Iveta Matlovičová
23.01.11,14:22
Aký máte názor na to, ak sa vyplatí dohodárovi (dohoda napr. od januára 2011 do mája 2011) v decembri 2011 dodatočné plnenie, rozpočítať alebo nerozpočítať, podľa mňa nie pretože § 139b sa odvoláva na zamestnanca podľa § 4 ods. 1 alebo 2 ..., odviesť odvody na GP a UP len v čase vyplatenie odmeny ?
tomare
23.01.11,14:46
Aký máte názor na to, ak sa vyplatí dohodárovi (dohoda napr. od januára 2011 do mája 2011) v decembri 2011 dodatočné plnenie, rozpočítať alebo nerozpočítať, podľa mňa nie pretože § 139b sa odvoláva na zamestnanca podľa § 4 ods. 1 alebo 2 ..., odviesť odvody na GP a UP len v čase vyplatenie odmeny ?

Nie, nerozpočítať. Dohodár i skončený sa vykáže na mesačnom výkaze poistného.
drobeceva
23.01.11,14:51
Aký máte názor na to, ak sa vyplatí dohodárovi (dohoda napr. od januára 2011 do mája 2011) v decembri 2011 dodatočné plnenie, rozpočítať alebo nerozpočítať, podľa mňa nie pretože § 139b sa odvoláva na zamestnanca podľa § 4 ods. 1 alebo 2 ..., odviesť odvody na GP a UP len v čase vyplatenie odmeny ?
rozpočítavanie sa vzťahuje na zamestnancov. V zmysle § 3 a 4 sa za zamestnanca nepovažuje o.i. aj - osoba pracujúca na základe dohody o vykonaní práce, dohody o prac.činnosti a dohody o brig.práci študentov
Jana Motyčková
23.01.11,15:34
Dobrý deň,
prosím o radu k členom dozornej rady s pravidelnou mesačnou odmenou, ktorí sú súčasne aj zamestnancami v tej istej spoločnosti a každý mesiac dosahujú maximálny VZ z prac.pomeru.
1. Z pravidelnej odmeny členom DR ako zamestnanci z prav. príjmom už neplatia odvody, lebo už max. VZ dosiahli v PP, ale zamestnávateľ odvody má aj odmeny člena DR?
2. Ak je zamestnaný v inej spoločnosti a viem, že tam tiež dosiahol max. VZ a ja vyplácam iba pravidelnú odmenu členovi DR je postup rovnaký?
3. V ktorom § to nájdem?
Ďakujem.
1. V podstate áno. Zamestnanec platí tam, kde má vyšší príjem.
2. Detto ako 1.
3. §138 ods.12
mariapol
23.01.11,16:06
Aký máte názor na to, ak sa vyplatí dohodárovi (dohoda napr. od januára 2011 do mája 2011) v decembri 2011 dodatočné plnenie, rozpočítať alebo nerozpočítať, podľa mňa nie pretože § 139b sa odvoláva na zamestnanca podľa § 4 ods. 1 alebo 2 ..., odviesť odvody na GP a UP len v čase vyplatenie odmeny ?
Dobrý večer, ale stavím sa o 100,- SK že ho budete na ten december musieť prihlásiť do registra SP. :o
rebeka7
23.01.11,16:26
Ďakujem za odpoveď, ale čo znamená v podstate áno? Mám v tom riadny chaos. Zamestnávateľ teda ozaj platí aj druhýkrát?
Lebo ak vymeriavací základ zamestnávateľa je vymeriavací základ jeho zamestnanca, tak by už nemal mať ani zamestnávateľ žiadne odvody z odmeny pre člena DR, softvér mi ráta totiž z oboch činností plné odvody aj za ZC aj ZL, čo s tým? Dá sa žiadať potom o vrátenie poistného, kto a akým spôsobom?
Ďakujem
mariapol
23.01.11,17:41
Ďakujem za odpoveď, ale čo znamená v podstate áno? Mám v tom riadny chaos. Zamestnávateľ teda ozaj platí aj druhýkrát?
Lebo ak vymeriavací základ zamestnávateľa je vymeriavací základ jeho zamestnanca, tak by už nemal mať ani zamestnávateľ žiadne odvody z odmeny pre člena DR, softvér mi ráta totiž z oboch činností plné odvody aj za ZC aj ZL, čo s tým? Dá sa žiadať potom o vrátenie poistného, kto a akým spôsobom?
Ďakujem
Dobrý večer, veľmi jednoduchá odpoveď zhodná s odpoveďou p.Motyčkovej a vlastne sama ste si odpovedala. Ak mám zamestnaca na PP, zároveň "zamestnaca s pravidelným mes.príjmom-člen dozornej rady " z iného ako s PP vzťahu kontrolujete max. VZ na RČ zamestnanca, ktorý nesmie byť prekročený tzv. účet poistenca a za zamestnávateľa odvediete s 1. vzťahu do max. VZ a z 2.vzťahu zase do max. VZ. Čiže 2 x.
silvia
23.01.11,19:03
Ešte ohľadom prihlásenia konateľa:
keď som chcela prihlásiť konateľov s.r.o. ako zamestnancov s nepravidelnym prijmom (aj keď odmenu za "konateľstvo" nepoberaju), pracovnicky SP tvrdili, ze nakolko su uvedene osoby aj zamestnancami danej s.r.o. a su uz teda na zaklade pracovnej zmluvy prihlaseni ako zamestnanci s pravidelnym prijmom, uz ich viac neprihlasujem. Je to tak?
Timka1
23.01.11,19:06
Ešte ohľadom prihlásenia konateľa:
keď som chcela prihlásiť konateľov s.r.o. ako zamestnancov s nepravidelnym prijmom (aj keď odmenu za "konateľstvo" nepoberaju), pracovnicky SP tvrdili, ze nakolko su uvedene osoby aj zamestnancami danej s.r.o. a su uz teda na zaklade pracovnej zmluvy prihlaseni ako zamestnanci s pravidelnym prijmom, uz ich viac neprihlasujem. Je to tak?

na prednáške to bolo vysvetlené, ako hlavný PP a dohoda u jedného zamestnanca - sú dve prihlášky, tak je to aj u zamestnanca na PP v spoločnosti a ak má odmeny z výkonu funkcie konateľa - tiež je potrebné ho prihlásiť, ak ide o nepravidelný príjem, vyznačí sa to v RL a odvody sa platia len ak mu bude vyplatená odmena, ak nie, neplatia sa odvody
nota
24.01.11,07:23
Dobry den, rada by som sa spytala, ak sa zamestnanec s zamestnavatelom dohodol v priebehu januara 2011 (k 7.1.) na vypovedi a 3 mesacnom odstupnom, bude toto odstupne vstupovat do VZ na SP a ZP?
Janiela
24.01.11,09:13
Ak zmaestnanec je zamestnaný na dohodu:
1)nemá žiadny iný príjem, je zamestnávateľ povinný ho rihlásiť do ZP a SP?
2) má iné príjmy, je zamestnávateľ povinný ho prihlásiť do ZP a SP.
Trochu mám v tom chaos.
Ďakujem za radu .
nela07
24.01.11,10:13
Ak zmaestnanec je zamestnaný na dohodu:
1)nemá žiadny iný príjem, je zamestnávateľ povinný ho rihlásiť do ZP a SP?
2) má iné príjmy, je zamestnávateľ povinný ho prihlásiť do ZP a SP.
Trochu mám v tom chaos.
Ďakujem za radu .

Zamestnanca na dohodu bez ohľadu na to, či má iný príjem musíš prihlásiť len do SP pred nástupom do zamestnania. Na registračnom liste zaškrtneš, že ide o dohodu, lebo za neho platíš len úrazové a garančné poistenie.
jozefIK
24.01.11,10:39
Dobry den, rada by som sa spytala, ak sa zamestnanec s zamestnavatelom dohodol v priebehu januara 2011 (k 7.1.) na vypovedi a 3 mesacnom odstupnom, bude toto odstupne vstupovat do VZ na SP a ZP?

áno
silvia
24.01.11,11:15
na prednáške to bolo vysvetlené, ako hlavný PP a dohoda u jedného zamestnanca - sú dve prihlášky, tak je to aj u zamestnanca na PP v spoločnosti a ak má odmeny z výkonu funkcie konateľa - tiež je potrebné ho prihlásiť, ak ide o nepravidelný príjem, vyznačí sa to v RL a odvody sa platia len ak mu bude vyplatená odmena, ak nie, neplatia sa odvody
Mne je to (vdaka diskutujucim :-)) jasne, preto som chcela konatelov prihlasit, ale pracovnicky SP ma zastavili, ze ich neprihlasujem, ked maju prac.pomer a z konatelstva odmeny nepoberaju. Mam ich presviedcat o opaku?
janber
24.01.11,11:29
Je mi jasné, že otázka kt. sem položím sem priamo nepatrí, ale poprosím odpoveď...keďže sa rozšíril okruh príjmov z kt. sa platí poistné do SP v nadväznosti sa zvyšuje aj VZ pre výpočet príspevkov na DDS...napr. odmeny zo SF?
Iveta Matlovičová
24.01.11,21:58
Dobrý večer, ale stavím sa o 100,- SK že ho budete na ten december musieť prihlásiť do registra SP. :o

:) uvidíme, stávku prijímam:)
evire
25.01.11,05:36
Pekný deń, prosím o radu :
-- podla Kol. zmluvy organizácia poskytuje príspevok na krytie nákladov na pohreb zo SF pozostalým . Ako budeme platiť odvody do SP, ZP .
Alebo mozeme tento príspevok považovať za dar a neplatiť daň, odvody do ZP a SP ?

Dakujem za odpoveď
mariapol
25.01.11,05:45
Pekný deń, prosím o radu :
-- podla Kol. zmluvy organizácia poskytuje príspevok na krytie nákladov na pohreb zo SF pozostalým . Ako budeme platiť odvody do SP, ZP .
Alebo mozeme tento príspevok považovať za dar a neplatiť daň, odvody do ZP a SP ?

Dakujem za odpoveď


Dobrý deň, nič také príspevok zo SF je predmetom dane z príjmov a zároveň vstupuje do VZ pre SP a ZP:
janaGT
25.01.11,05:46
poprosila by som poradiť v nasledujúcej veci:
zamestnankyňa v hlavnom PP od r.2002- trvá,
má od 24.1.2011 vystavenú OČR na dieťa. Aké obdobie bude VZ pre účely potvrdenia na sociálnu poisťovňu?
Predpokladám, že celý rok 2010, snáď sa nemýlim.
evire
25.01.11,06:33
Dobrý deň, nič také príspevok zo SF je predmetom dane z príjmov a zároveň vstupuje do VZ pre SP a ZP:

mýli ma skutočnosť, že príjem nie je vyplatený zamestnancovi /právny vzťah ktorý zakladá právo na príjem zo závislej činnosti/ ale pozostalým, ktorý nie sú zamestnancami spoločnosti
Jarka
25.01.11,06:35
Dobrý deň, je možné ze odpoveď na moju otazku sa tu už nachádza, ale poprosila by som zodpovedať ešte raz, nie je mi to úplne jasné.
1. Člen dozornej rady bez podielu na základnom imaní spoločnosti, nedostava pravidelnú odmenu, odmena je mu vyplatena len zo zisku po schválení VZ. Treba uvedeného člena DR prihlásiť do SP v termíne do 31.1.2011 a bude platiť odvody z vyplatenej odmeny zo zisku?
2. Člen dozornej rady z podielom na základnom imaní spoločnosti, nedostava pravidelnú odmenu, odmena je mu vyplatena len zo zisku po schválení VZ. Treba uvedeného člena DR prihlásiť do SP v termíne do 31.1.2011 a bude platiť odvody z vyplatenej odmeny zo zisku?
Ďakujem.
janber
25.01.11,07:47
poprosila by som poradiť v nasledujúcej veci:
zamestnankyňa v hlavnom PP od r.2002- trvá,
má od 24.1.2011 vystavenú OČR na dieťa. Aké obdobie bude VZ pre účely potvrdenia na sociálnu poisťovňu?
Predpokladám, že celý rok 2010, snáď sa nemýlim.

Áno, RO je rok 2010.
janber
25.01.11,07:50
Dobrý deň, je možné ze odpoveď na moju otazku sa tu už nachádza, ale poprosila by som zodpovedať ešte raz, nie je mi to úplne jasné.
1. Člen dozornej rady bez podielu na základnom imaní spoločnosti, nedostava pravidelnú odmenu, odmena je mu vyplatena len zo zisku po schválení VZ. Treba uvedeného člena DR prihlásiť do SP v termíne do 31.1.2011 a bude platiť odvody z vyplatenej odmeny zo zisku?
2. Člen dozornej rady z podielom na základnom imaní spoločnosti, nedostava pravidelnú odmenu, odmena je mu vyplatena len zo zisku po schválení VZ. Treba uvedeného člena DR prihlásiť do SP v termíne do 31.1.2011 a bude platiť odvody z vyplatenej odmeny zo zisku?
Ďakujem.

1) podľa mňa ÁNO...pre SP je zamestnancom...do VZ vstupuje aj príjem zo zisku vyplatený zamestnancovi bez majetkovej účasti.

2) NIE...nakoľko má majetkovú účasť.

Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
mariapol
25.01.11,09:19
Dobrý deň, je možné ze odpoveď na moju otazku sa tu už nachádza, ale poprosila by som zodpovedať ešte raz, nie je mi to úplne jasné.
1. Člen dozornej rady bez podielu na základnom imaní spoločnosti, nedostava pravidelnú odmenu, odmena je mu vyplatena len zo zisku po schválení VZ. Treba uvedeného člena DR prihlásiť do SP v termíne do 31.1.2011 a bude platiť odvody z vyplatenej odmeny zo zisku?
2. Člen dozornej rady z podielom na základnom imaní spoločnosti, nedostava pravidelnú odmenu, odmena je mu vyplatena len zo zisku po schválení VZ. Treba uvedeného člena DR prihlásiť do SP v termíne do 31.1.2011 a bude platiť odvody z vyplatenej odmeny zo zisku?
Ďakujem.
U spoločníkov tento príjem sa nepovažuje za VZ pre sociálne poistenie.

U konateľa, ak má mandátnu zmluvu by som vyslovene uviedla, že nemá nárok na odmenu, resp. má nárok iba na podiel na zisku - potom nie je považovaný za zamestnanca a zo zisku poistné do SP platiť nemusí.

Zvláštny prípad nastane u konateľa, ktorý nie je zároveň spoločníkom, ak má nárok na odmenu zdaňovanú ako príjem zo závislej činnosti a zároveň aj odmenu zo zisku - tým,že je považovaný za zamestnanca (kôli zdaniteľnému príjmu), do jeho vymeriavacieho základu pre SP sa zahrnie aj odmena vyplatená zo zisku.
nota
25.01.11,13:22
áno

Dakujem za odpoved. Mozte ma prosim, este navigovat na prislusne paragrafy...
jozefIK
25.01.11,13:54
Dakujem za odpoved. Mozte ma prosim, este navigovat na prislusne paragrafy...

Zákon o SP:
Vymeriavací základ (§ 138)
Vymeriavací základ zamestnanca je celý jeho zdaniteľný príjem a podiely na zisku (oslobodené od dane), vyplatené zamestnancovi bez účasti na základnom imaní spoločnosti alebo družstva. .....

Podobne aj zákon o ZP:
Vymeriavací základ zamestnanca je plnenie poskytnuté zamestnávateľom zamestnancovi podľa § 10b ods. 1 písm. a) a ods. 2 až 4., ktoré je príjmom zo závislej činnosti okrem príjmov z dohôd. Do vymeriavacieho základu sa nezapočítava ani vrátené poistné.

Dočítate sa aj v DRAK-ovi v tematických okruhoch od p. Motyčkovej, napr.
Zdravotné poistenie od 1.1.2011 - poistné zamestnanca a zamestnávateľa - sú tam aj príklady...
Janiela
25.01.11,17:10
Zamestnanca na dohodu bez ohľadu na to, či má iný príjem musíš prihlásiť len do SP pred nástupom do zamestnania. Na registračnom liste zaškrtneš, že ide o dohodu, lebo za neho platíš len úrazové a garančné poistenie.

Ďakujem
xander
26.01.11,08:19
Zamestnanec má celý mesiac prerušenie sociálneho poistenia (napr.rodičovská dovolenka). Dostane odmenu 100,00EUR.
Otázka je, či bude ZC vykazovaný vo VPP (100,00 EUR) a súčasne aj v MVP (0,00) , alebo len vo VPP ?
UctAm
26.01.11,10:49
Podľa vyjadrenia SP má byť uvedený v MVP(0,00) aj vo VPP(100,00).
Candy
26.01.11,11:38
Zamestnanec ukončil PP 31.12.2010. V roku 2011 (pravdepodobne v mzdách za február) bude mať doplatené odmeny za rok 2010. Na aké mesiace treba rozpočítať túto odmenu? Na 12 mesiacov v roku 2010? Čo je v tomto prípade posledný kalendárny rok podľa §139b? V 2011 už PP netrvá ani deň.
Iveta Matlovičová
26.01.11,11:45
Nedalo mi a oslovila som priamo metodické odd. SP a odpoveď je taká, že na prerušenie sa neprihliada, budem to mať aj písomne, takže potom to tu prilepím.

Obdržala som vyjadrenie zo SP, určite sa mnohým zíde, citujem:

Podľa § 54 ods. 9 zákona v znení zákona č. 543/2010 Z. z., pri určení rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa § 26 ods. 5 nepoužije. Na základe uvedeného, na účely určenia rozhodujúceho obdobia, t. j. na účely posúdenia trvania nemocenského poistenia a určenia začiatku a konca rozhodujúceho obdobia, sa vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia neposudzuje ako zánik povinného nemocenského poistenia a skončenie prerušenia povinného nemocenského poistenia sa neposudzuje ako vznik povinného nemocenského poistenia.
Podľa § 54 ods. 10 zákona v znení zákona č. 543/2010 Z. z., z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia.
Príklad č. 1. Fyzickej osobe vznikne povinné nemocenské poistenie zamestnanca dňa 1. januára 2011. V období od 1. februára do 28. februára 2011 má tento zamestnanec prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania pracovného voľna bez náhrady mzdy. Dňa 1. apríla 2011 je uznaný za dočasne práceneschopného na výkon zárobkovej činnosti a uplatní si nárok na nemocenské.
Nakoľko pri určení rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa na prerušenie povinného nemocenského poistenia neprihliada (§ 26 ods. 5 sa nepoužije), nemocenské poistenie pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenského, t. j. od 1. januára 2011 do 31. marca 2011, trvalo spolu 90 dní. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu bude obdobie od 1. januára 2011 do 31. marca 2011. Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylúči obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia, t. j. február 2011.
Pokiaľ by povinné nemocenské poistenie zamestnanca nevzniklo 1. januára 2011, ale dňa 25. decembra 2010, nemocenské poistenie pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenského, t. j. od 25. decembra 2010 do 31. marca 2011, bez prihliadnutia na obdobie prerušenia, by trvalo spolu 97 dní. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu by bolo obdobie od 25. decembra 2010 do 31. decembra 2010.
Pokiaľ by zamestnancovi vznikla dočasná pracovná neschopnosť 31. marca 2011, nemocenské poistenie pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenského, t. j. od 1. januára 2011 do 30. marca 2011, by trvalo spolu 89 dní (t. j. menej ako 90 dní). Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu by v takom prípade bol predchádzajúci kalendárny rok, t. j. obdobie od 1. januára 2010 do 31. decembra 2010. Prihliadať sa bude iba na vymeriavacie základy na platenie poistného na nemocenské poistenie, ktoré zamestnanec v rozhodujúcom období dosiahol u iných zamestnávateľov. Ak u iných zamestnávateľov vymeriavacie základy nedosiahol, nemocenské sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.
Príklad č. 2. Fyzickej osobe vznikne povinné nemocenské poistenie zamestnanca dňa 1. decembra 2009. V období od 1. januára 2010 do 31. decembra 2010 mal prerušené povinné nemocenské poistenie, nakoľko zamestnanec bol v tomto období vo výkone väzby. Dňa 15. januára 2011 je uznaný za dočasne práceneschopného na výkon zárobkovej činnosti a uplatní si nárok na nemocenské.
Nemocenské poistenie pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenského, t. j. od 1. decembra 2009 do 14. januára 2011, bez prihliadnutia na obdobie prerušenia, trvalo spolu 410 dní. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu bude obdobie od 1. januára 2010 do 31. decembra 2010. Nakoľko zamestnanec nemal v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie, výška nemocenského sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.
Príklad č. 3. Fyzickej osobe vznikne povinné nemocenské poistenie zamestnanca dňa 1. októbra 2009. Dňa 15. januára 2011 je tento zamestnanec uznaný za dočasne práceneschopného na výkon zárobkovej činnosti a uplatní si nárok na nemocenské. K prerušeniu nemocenského poistenia, ani k vylúčeniu povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie nedošlo.
Nemocenské poistenie pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenského, t. j. od 1. októbra 2009 do 14. januára 2011, trvalo spolu 471 dní. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu bude obdobie od 1. januára 2010 do 31. decembra 2010. Výška nemocenského sa určí z denného vymeriavacieho základu.
Iveta Matlovičová
26.01.11,11:47
Zamestnanec ukončil PP 31.12.2010. V roku 2011 (pravdepodobne v mzdách za február) bude mať doplatené odmeny za rok 2010. Na aké mesiace treba rozpočítať túto odmenu? Na 12 mesiacov v roku 2010? Čo je v tomto prípade posledný kalendárny rok podľa §139b? V 2011 už PP netrvá ani deň.

v tomto prípade sa z plnenia odvody neplatia ! ak sa bude vyplácať dodatočne plnenie k pracovnému pomeru, ktorý skončil v roku 2010, 2009 ... poistné sa nepaltí
Candy
26.01.11,12:29
v tomto prípade sa z plnenia odvody neplatia ! ak sa bude vyplácať dodatočne plnenie k pracovnému pomeru, ktorý skončil v roku 2010, 2009 ... poistné sa nepaltí

Ďakujem. A ako to bude na prelome rokov 2001/2012?
Candy
26.01.11,12:30
Opravujem. A ako to bude na prelome rokov 2011/2012?
Jarka
26.01.11,12:37
U spoločníkov tento príjem sa nepovažuje za VZ pre sociálne poistenie.

U konateľa, ak má mandátnu zmluvu by som vyslovene uviedla, že nemá nárok na odmenu, resp. má nárok iba na podiel na zisku - potom nie je považovaný za zamestnanca a zo zisku poistné do SP platiť nemusí.

Zvláštny prípad nastane u konateľa, ktorý nie je zároveň spoločníkom, ak má nárok na odmenu zdaňovanú ako príjem zo závislej činnosti a zároveň aj odmenu zo zisku - tým,že je považovaný za zamestnanca (kôli zdaniteľnému príjmu), do jeho vymeriavacieho základu pre SP sa zahrnie aj odmena vyplatená zo zisku.

A ako by mal platiť odvody konateľ, ktorý za výkon funkcie je odmeňovaný mesačne, má priznaný predčasný dôchodok a zároveň je spoločníkom firmy a je mu vyplácaná dividenda zo zisku? Je potrebné ho prihásiť do 31.01.2011 z titulu konateľa? Ďakujem za odpoveď.
Analytik1
26.01.11,14:09
Obdržala som vyjadrenie zo SP, určite sa mnohým zíde, citujem:

Podľa § 54 ods. 9 zákona v znení zákona č. 543/2010 Z. z., pri určení rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa § 26 ods. 5 nepoužije. Na základe uvedeného, na účely určenia rozhodujúceho obdobia, t. j. na účely posúdenia trvania nemocenského poistenia a určenia začiatku a konca rozhodujúceho obdobia, sa vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia neposudzuje ako zánik povinného nemocenského poistenia a skončenie prerušenia povinného nemocenského poistenia sa neposudzuje ako vznik povinného nemocenského poistenia.
Podľa § 54 ods. 10 zákona v znení zákona č. 543/2010 Z. z., z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia.
Príklad č. 1. Fyzickej osobe vznikne povinné nemocenské poistenie zamestnanca dňa 1. januára 2011. V období od 1. februára do 28. februára 2011 má tento zamestnanec prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania pracovného voľna bez náhrady mzdy. Dňa 1. apríla 2011 je uznaný za dočasne práceneschopného na výkon zárobkovej činnosti a uplatní si nárok na nemocenské.
Nakoľko pri určení rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa na prerušenie povinného nemocenského poistenia neprihliada (§ 26 ods. 5 sa nepoužije), nemocenské poistenie pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenského, t. j. od 1. januára 2011 do 31. marca 2011, trvalo spolu 90 dní. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu bude obdobie od 1. januára 2011 do 31. marca 2011. Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylúči obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia, t. j. február 2011.
Pokiaľ by povinné nemocenské poistenie zamestnanca nevzniklo 1. januára 2011, ale dňa 25. decembra 2010, nemocenské poistenie pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenského, t. j. od 25. decembra 2010 do 31. marca 2011, bez prihliadnutia na obdobie prerušenia, by trvalo spolu 97 dní. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu by bolo obdobie od 25. decembra 2010 do 31. decembra 2010.
Pokiaľ by zamestnancovi vznikla dočasná pracovná neschopnosť 31. marca 2011, nemocenské poistenie pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenského, t. j. od 1. januára 2011 do 30. marca 2011, by trvalo spolu 89 dní (t. j. menej ako 90 dní). Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu by v takom prípade bol predchádzajúci kalendárny rok, t. j. obdobie od 1. januára 2010 do 31. decembra 2010. Prihliadať sa bude iba na vymeriavacie základy na platenie poistného na nemocenské poistenie, ktoré zamestnanec v rozhodujúcom období dosiahol u iných zamestnávateľov. Ak u iných zamestnávateľov vymeriavacie základy nedosiahol, nemocenské sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.
Príklad č. 2. Fyzickej osobe vznikne povinné nemocenské poistenie zamestnanca dňa 1. decembra 2009. V období od 1. januára 2010 do 31. decembra 2010 mal prerušené povinné nemocenské poistenie, nakoľko zamestnanec bol v tomto období vo výkone väzby. Dňa 15. januára 2011 je uznaný za dočasne práceneschopného na výkon zárobkovej činnosti a uplatní si nárok na nemocenské.
Nemocenské poistenie pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenského, t. j. od 1. decembra 2009 do 14. januára 2011, bez prihliadnutia na obdobie prerušenia, trvalo spolu 410 dní. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu bude obdobie od 1. januára 2010 do 31. decembra 2010. Nakoľko zamestnanec nemal v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie, výška nemocenského sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.
Príklad č. 3. Fyzickej osobe vznikne povinné nemocenské poistenie zamestnanca dňa 1. októbra 2009. Dňa 15. januára 2011 je tento zamestnanec uznaný za dočasne práceneschopného na výkon zárobkovej činnosti a uplatní si nárok na nemocenské. K prerušeniu nemocenského poistenia, ani k vylúčeniu povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie nedošlo.
Nemocenské poistenie pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenského, t. j. od 1. októbra 2009 do 14. januára 2011, trvalo spolu 471 dní. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu bude obdobie od 1. januára 2010 do 31. decembra 2010. Výška nemocenského sa určí z denného vymeriavacieho základu.
Len stále neviem či do 90 dní máme brať prerušenie aj pri výpočte náhrady príjmu za prvých 10 dní?
Manual
26.01.11,15:41
U spoločníkov tento príjem sa nepovažuje za VZ pre sociálne poistenie.

U konateľa, ak má mandátnu zmluvu by som vyslovene uviedla, že nemá nárok na odmenu, resp. má nárok iba na podiel na zisku - potom nie je považovaný za zamestnanca a zo zisku poistné do SP platiť nemusí.

Zvláštny prípad nastane u konateľa, ktorý nie je zároveň spoločníkom, ak má nárok na odmenu zdaňovanú ako príjem zo závislej činnosti a zároveň aj odmenu zo zisku - tým,že je považovaný za zamestnanca (kôli zdaniteľnému príjmu), do jeho vymeriavacieho základu pre SP sa zahrnie aj odmena vyplatená zo zisku.
A ako to bude s konateľom, ktorý je aj spoločníkom a je v sro zamestnaný ako zamestnanec = dostáva pravidelne mzdu, má nárok na podiel na zisku, a za funkciu konateľa odmenu nedostáva. Ako konateľ nemá so SRO spravenú žiadnu zmluvu na výkon funkcie konateľa. Prihlasuje sa do SP ?
Ďakujem
Datacentrum
26.01.11,15:43
Dobrý deň, prosím vás o odpoved na :
- predčaný dôchodca po ukončení PP(koniec PP v r. 2010) s príjmom (odstupné + nep plnenie) - nevytvára VZ pre SP a nevypočítava súvisiace odvody. Je to tak správne?
- dôchodcom, PP ukončený v r. 2010, 2009,.. sú vyplácané nepeňažné príjmy každý štvrťrok, nevytvára VZ pre SP a nevypočítava súvisiace odvody. Je to tak správne?
- zamestnanec na neplatenom volne od 1.1.2011 do 31.12.2011, štvrťročne mu je vyplácaný nepeňažný príjem, ako ho registrovať a na aký výkaz mu uvádzať odvody?
- zamestnankyňa na rodičovskom príspevku má vyplatený nepeňažný príjem, na MVP pôjde s nulami, na VP jej pôjde tento príjem a odvody, spätne sa nerozpočíta, urobí sa jej prihláška len na tento konkrétny mesiac, je to tak správne? Ďakujem
Jana Motyčková
26.01.11,17:39
U spoločníkov tento príjem sa nepovažuje za VZ pre sociálne poistenie.

U konateľa, ak má mandátnu zmluvu by som vyslovene uviedla, že nemá nárok na odmenu, resp. má nárok iba na podiel na zisku - potom nie je považovaný za zamestnanca a zo zisku poistné do SP platiť nemusí.

Zvláštny prípad nastane u konateľa, ktorý nie je zároveň spoločníkom, ak má nárok na odmenu zdaňovanú ako príjem zo závislej činnosti a zároveň aj odmenu zo zisku - tým,že je považovaný za zamestnanca (kôli zdaniteľnému príjmu), do jeho vymeriavacieho základu pre SP sa zahrnie aj odmena vyplatená zo zisku.
A ako to bude s konateľom, ktorý je aj spoločníkom a je v sro zamestnaný ako zamestnanec = dostáva pravidelne mzdu, má nárok na podiel na zisku, a za funkciu konateľa odmenu nedostáva. Ako konateľ nemá so SRO spravenú žiadnu zmluvu na výkon funkcie konateľa. Prihlasuje sa do SP ?
Ďakujem
Ak je niekto spoločník + PP:
- ako PP prihlásený je,
- ako spoločník - ak nemá žiaden benefit z s.r.o. zdaňovaný ako príjem zo závislej činnosti a ani mať nebude, tak ho do SP neprihlasuj.
Ak aj dostane odmeny zo zisku, tieto nejdú do VZ pre SP.
S konateľom je to "sporné" - napísala by som zmluvu o výkone funkcie konateľa (mandátnu zmluvu alebo iné), kde bude uvedené že funkciu konateľa vykonáva bez nároku na príjem. Ak aj takúto zmluvu nemá a nikdy odmenu nedostal a ani nikdy nedostane a neprihlásiš ho, myslím, že SP by s tým nemala mať problém. Ale keď máš papier, si krytý.
Jana Motyčková
26.01.11,17:41
A ako by mal platiť odvody konateľ, ktorý za výkon funkcie je odmeňovaný mesačne, má priznaný predčasný dôchodok a zároveň je spoločníkom firmy a je mu vyplácaná dividenda zo zisku? Je potrebné ho prihásiť do 31.01.2011 z titulu konateľa? Ďakujem za odpoveď.
Ak mesačne dostáva odmenu, ktorá je príjmom zo závislej činosti treba ho prihlásiť do SP ako zamestnanca s pravidelným príjmom (do 31.1.2011). Výplata PSD mu bude pozastavená.
Dividenda, ktorú dostáva ako spoločník s tým nič nemá.
Jana Motyčková
26.01.11,17:48
Dobrý deň, prosím vás o odpoved na :
1. predčaný dôchodca po ukončení PP(koniec PP v r. 2010) s príjmom (odstupné + nep plnenie) - nevytvára VZ pre SP a nevypočítava súvisiace odvody. Je to tak správne?
2. dôchodcom, PP ukončený v r. 2010, 2009,.. sú vyplácané nepeňažné príjmy každý štvrťrok, nevytvára VZ pre SP a nevypočítava súvisiace odvody. Je to tak správne?
3. zamestnanec na neplatenom volne od 1.1.2011 do 31.12.2011, štvrťročne mu je vyplácaný nepeňažný príjem, ako ho registrovať a na aký výkaz mu uvádzať odvody?
4. zamestnankyňa na rodičovskom príspevku má vyplatený nepeňažný príjem, na MVP pôjde s nulami, na VP jej pôjde tento príjem a odvody, spätne sa nerozpočíta, urobí sa jej prihláška len na tento konkrétny mesiac, je to tak správne? Ďakujem
Očíslovala som si to.
1. áno
2. áno
3. do SP nič (prerušenie poistenie sa považuje za zánik poistenia - a poistenie zaniklo v r.2010 - takže obobne ako body 1 a 2.)
4. ak nastúpila na RD v r. 2010 - tak je to prípad ako bod 3 - prerušenie poistenia v r. 2010, odvody z príjmu počas prerušenia neplatí. Čiže MVP nuly, na výkaze poistného nebude.
Ak nastúpi na RD v r. 2011 napr. v marci a v aprílovej výplate bude nepeňažný príjem - v MVP budú nuly, vo výkaze poistného budú mesiace január až marec. Ak išla na rodičovskú dovolenku hneď po materskej dovolenke, tak vo výkaze poistného bude len vymeriavací základ na úrazové poistenie - z dôvodu krátenia maximálneho VZ počas MD na nulu.
Jana Motyčková
26.01.11,17:51
Opravujem. A ako to bude na prelome rokov 2011/2012?
:)Ako to bude na prelome rokov 2011/2012 - nemám veŠteckú guľu. Predpokladám, že tento zákon platiť nebude.
Manual
26.01.11,18:01
[QUOTE=Manual;1633104]
Ak je niekto spoločník + PP:
- ako PP prihlásený je,
- ako spoločník - ak nemá žiaden benefit z s.r.o. zdaňovaný ako príjem zo závislej činnosti a ani mať nebude, tak ho do SP neprihlasuj.
Ak aj dostane odmeny zo zisku, tieto nejdú do VZ pre SP.
S konateľom je to "sporné" - napísala by som zmluvu o výkone funkcie konateľa (mandátnu zmluvu alebo iné), kde bude uvedené že funkciu konateľa vykonáva bez nároku na príjem. Ak aj takúto zmluvu nemá a nikdy odmenu nedostal a ani nikdy nedostane a neprihlásiš ho, myslím, že SP by s tým nemala mať problém. Ale keď máš papier, si krytý.

Ďakujem Janka, už je to úplne polopate... :)
mariapol
26.01.11,19:44
Dobrý deň,
Zamestnanec od 01.01.2009 s mesačným príjmom 1200 € - PN od 15.03.2011a súčasne od 01.01.2011 konateľ s pravidelným príjmom 500 €/mesiac PN od 15.03.2011

Náhrada príjmu:
Zamestnanec rok 2010 DVZ 13 401,- €/365 dní DVZ pre náhradu príjmu 36,7150 €
Zároveň mesačne v roku 2011 príjem 1200 €. VZ zamestnanca z Max.VZ 1116,75 €
tj.za 01,02/2011 v 03/2011 príjem 521,74 € max.VZ 504,28 €

Konateľ s pravidelným príjmom / mesačný príjem 500 €/, keďže v mesiacoch 01,02,03/2011 bol max. VZ naplnený z pracovného pomeru, VZ konateľa s pravidelný príjmom je 0 a odvod do SP 0.
Keďže jeho VZ je 0, tak náhrada príjmu bude 0,- ?
Zároveň musím s výpočtu pre DVZ pre náhradu príjmu vylúčiť dni za ktoré sa poistné neplatilo ?

Keďže DVZ pre ND definuje: Z rozhodujúceho obdobia sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na NP a obdobia prerušenia poistného, tak aj z RO pre ND môžem vylúčiť tieto dni?

Predpokladajme že ako zamestnanec s pracovnou zmluvou ukončí pracovný pomer k 31.05.2011. Ostane len ako konateľ s pravidelným príjmom. K 01.06.2011 PN – náhrada príjmu pôjde z pravdepodobného VZ? Z čoho bude SP počítať ND?
Datacentrum
27.01.11,05:44
Prosím Vás a ked vznikne neplatené volno v roku 2011 a je vyplatený naturálny príjem? Ste odpovedala ako keby vznklo v roku 2010. Dakujem.
Candy
27.01.11,07:09
:)Ako to bude na prelome rokov 2011/2012 - nemám veŠteckú guľu. Predpokladám, že tento zákon platiť nebude.
;) Asi nebude, už budeme mať SUPERHRUBU MZDU. Ďakujem.
Analytik1
27.01.11,08:34
Môžete mi prosím potvrdiť ešte raz. Ak skončí prac. pomer dňa 31.12.2010 a vyplatím príjem v januári 2011 tak z neho neplatím žiadne odvody? Je to určíte tak? Na SP vraj tvrdia niečo iné.