olybaba
12.12.10,10:04
Dnes som obdrzala zaujimavy email, o ktory sa rada s vami podelim.

Rada do mrazničky:
Taky vás štve pořád zavazovat a gumičkovat pytlíky s různými drobnými
zbytky do mrazáku anebo do lednice?
Někdo praktický vymyslel toto:
Odřízneme část láhve se závitem. Víčko odšroubujete. Mikrotenový pytlík
naplníte, čím chcete, třeba i polévkou.
Horní okraj sáčku protáhnete zespoda tím uříznutým kouskem plastu
a přes ohnuté okraje mikrotenu zašroubujete víčko!
(Pochopitelně, že velikost pytlíku musí být přiměřená k velikosti
víčka, moc nechumlal a víčko šlo pořádně zašroubovat).
Pokud jste tomu nerozuměli, koukněte na obrázky.
buchač
12.12.10,09:17
Dnes som obdrzala zaujimavy email, o ktory sa rada s vami podelim.

Rada do mrazničky:
Taky vás štve pořád zavazovat a gumičkovat pytlíky s různými drobnými
zbytky do mrazáku anebo do lednice?
Někdo praktický vymyslel toto:
Odřízneme část láhve se závitem. Víčko odšroubujete. Mikrotenový pytlík
naplníte, čím chcete, třeba i polévkou.
Horní okraj sáčku protáhnete zespoda tím uříznutým kouskem plastu
a přes ohnuté okraje mikrotenu zašroubujete víčko!
(Pochopitelně, že velikost pytlíku musí být přiměřená k velikosti
víčka, moc nechumlal a víčko šlo pořádně zašroubovat).
Pokud jste tomu nerozuměli, koukněte na obrázky.
Ti teda poviem ...tedy fakt musel být někdo pratickej ..."zlatý český ručičky ..."

Vieš si predstaviť koľko voľného priestoru Ti ostane medzi tými balíčkami ????

Osobne mám za to , že oveľa praktickejšie je ukladanie potravín do Tetra pacov ...
- upravíš podľa veľkosti
- naukladáš ako tehličky do mrazáku
- žiaden voľný priestor - zbytočný
- nehovoriac už o tom , že aký je fajn prehľad o uložených potravinách ...

Roky tak robím ...
osky
13.12.10,19:32
no,ja to praktizujem tiez inak,a vyhovuje mi to.
hotove jedla si delim hned do hranatych väcsich kelimkov od ramy,they a pod. na porcie,na kazdy si nalepim nazov jedla ktore je vnutri.v kazdom kelimku je vlastne jedna porcia.
do rovnakych kelimkov mrazim drobne ovocie/maliny,jahody,ribezle....
potom mam rozne igelitky,v ktorych mam rozdelene osobitne:
parky
salamy,slaninu a ine udeniny
mäso
zeleninu
ryby,huby
syry a maslo
-tak si vzdy vyberiem igelitku ktoru potrebujem a nevala sa mi to hore dole v mrazaku,nemusim sa prehrabat z vrchu na spodok,kym nieco najdem
polievky a zakusky,mrazim nie na porcie,ale vo väcsich dozach.
zostatky ryze alebo cestovin vo vreckach a dam si to do igelitky so zeleninou....
Kvaka
13.12.10,19:51
Ja všetko dávam do mikroténových sáčkov, určených do mrazničky, upravím ich na placky, rúrkou s versatilky vysajem vzduch a omotám navrchu drôtik. Takéto sáčky ukladám na seba. Mám tak uloženú moju fazuľku, hrášok, jahody, maliny, vňate, a všetko, čo sa dá upraviť na placky. Mäso moc nemrazím, ale keď kúpim viac v akcii, nakrájam a upravím rovnako, nie sú to síce až také dokonalé placky, ale sáčky majú vysatý vzduch. Vždy sa mi všetko krásne zmestí. Hotové jedlá (ale to je skôr výnimka, ja radšej varím čerstvé), dávam do nízkych misiek s vrchnákom, sú určené priamo na takéto uskladnenie, mám tri veľkosti.
buchač
13.12.10,19:58
Ti teda poviem ...tedy fakt musel být někdo pratickej ..."zlatý český ručičky ..."

Vieš si predstaviť koľko voľného priestoru Ti ostane medzi tými balíčkami ????

Osobne mám za to , že oveľa praktickejšie je ukladanie potravín do Tetra pacov ...
- upravíš podľa veľkosti
- naukladáš ako tehličky do mrazáku
- žiaden voľný priestor - zbytočný
- nehovoriac už o tom , že aký je fajn prehľad o uložených potravinách ...

Roky tak robím ...

Mraznička je prioritne určená na zmrazovanie a skladovanie surového mäsa.

Mraziť iné tovary je len mrhanie el.energiou.

......
hubatá
13.12.10,20:03
Ale pokiaľ máš svoju záhradu alebo si doma niečo chováš - tak nie je. Nech mi nikto nepovie že tá dovážaná zelenina (čo sa tvári akože je čerstvá) má lepšiu chuť ako zmrazená zelenina dopestovaná v záhrade. A to už ani nehovorím o výrobkoch z domáceho prasiatka. A tiež vlastnoručne uvarené zmrazené polotovary sú chutnejšie ako z obchodu a ešte viem čo je tam pomleté.
Kvaka
13.12.10,20:15
Absolútne súhlasím, hubatá.
durisovad
13.12.10,20:34
Mraznička je prioritne určená na zmrazovanie a skladovanie surového mäsa.

Mraziť iné tovary je len mrhanie el.energiou.
Ja ovela radsej zjem ovocie, ktore viem ako som vypestovala ako kupene a dovazane ktovie odkial a pestovane - ani nechcem povedat ako. Preto skladovanie zeleniny a ovocia v mraznicke urcite nie je mrhanim energiou ale uchovanie svojho zdravia.
buchač
13.12.10,21:00
hubatá Dnes, 10:03 PM
Ale pokiaľ máš svoju záhradu alebo si doma niečo chováš - tak nie je. Nech mi nikto nepovie že tá dovážaná zelenina (čo sa tvári akože je čerstvá) má lepšiu chuť ako zmrazená zelenina dopestovaná v záhrade. A to už ani nehovorím o výrobkoch z domáceho prasiatka. A tiež vlastnoručne uvarené zmrazené polotovary sú chutnejšie ako z obchodu a ešte viem čo je tam pomleté.
viac

Kvaka Dnes, 10:15 PM
Absolútne súhlasím, hubatá.
...len jedno mi potom povedzte ...

To máte doma nejakú linku zmrazovaciu ???
Nikdy totiž nedocielite ...NIKDY ten zmrazovací efekt ako vo výrobnej sfére , kde sa dusíkom zmrazujú potraviny ...myslím , konkrétne zeleninu .
Mäso ? ..to je niečo iné , tam je to v poriadku , nahádžeš do mrazáku , dáš mrazenie na full a ideš ...;)

Ozaj , hubatá , súhlasím aj s tou zeleninou ...vždy je lepšia domáca ...
No ale jedno mi povedz .
Mám , povedzme , záhradku ...urodí sa mi požehnane , ale nemám to kde uskladniť ???
Nemám totiž dom .
Bežný človiečik v bloku bývajúci je rád , ak má jednu väčšiu mrazničku a do nej natrepe hlavne tie mäsové produkty ...
Marína
13.12.10,21:23
Juri, do tetrapackov balíš aj mäso?
ilona
14.12.10,04:55
Ja tiež využívam mrazničku aj na hotové jedlá,alebo lepšie povedané polotovary.Keď robím niektoré jedlá,ktoré sú pracnejšie ako napr. plnená paprika, vždy ju robím ako na 2 x, 1x ide do mrazničky a potom už urobím len paradajkovú omáčku. Také buchty na pare,mäso keď meliem na fašírku a pod. strašne to ušetrí čas.Plním to väčšinou do mikroténových sáčkov a nádob určených na mrazenie.
Llívia
14.12.10,05:29
Ja tiež využívam mrazničku aj na hotové jedlá,alebo lepšie povedané polotovary.Keď robím niektoré jedlá,ktoré sú pracnejšie ako napr. plnená paprika, vždy ju robím ako na 2 x, 1x ide do mrazničky a potom už urobím len paradajkovú omáčku. Také buchty na pare,mäso keď meliem na fašírku a pod. strašne to ušetrí čas.Plním to väčšinou do mikroténových sáčkov a nádob určených na mrazenie.
Mikroténovými sáčkami myslíš vrecká na mrazenie? Mraziť v tom, čo sa bežne označuje ako "mikroténové sáčky" (desiatové sáčky) neodporúčam, lebo mrazené jedlo napáchne (najmä pečivo), nedá sa na ne písať (resp. aj keď niečo napíšeš, po čase je to nečitateľné), ani lepky (etikety) na nich nedržia.
U nás sa tiež mrazia polotovary vlastnej výroby, napr. zelenina do polievky - zvlášť nabalíčkovaná do nedeľnej, do fazuľovej polievky; viazaničky vňate; perky; nastrúhané uhorky na šalát; nastrúhaná cuketa; tento rok mama napiekla na Vianoce na začiatku decembra, napečené porozdeľovala po porciách do nádob (v každej nádobe je rôzne pečivo) a zamrazila.
Využívame hlavne nádoby na mrazenie (Tupperware) a vrecká na mrazenie, len pri nich je taký malý problém, že keď sa s nimi pohne, tak sa nedajú do zásuvky napchať tak, ako boli predtým :D.
Llívia
14.12.10,05:38
no,ja to praktizujem tiez inak,a vyhovuje mi to.
hotove jedla si delim hned do hranatych väcsich kelimkov od ramy,they a pod. na porcie,na kazdy si nalepim nazov jedla ktore je vnutri....
Ako lepíš názvy jedla? Používame klasické lepky (etikety) - také, ako sa bežne používajú v obchode, a dosť často sa stáva, že sa odlepia.
Ani označovanie (permanentnou) fixkou nie je bohviečo, niekedy je nápis po čase nečitateľný.
durisovad
14.12.10,06:08
Do sacku vlozim listok s napisom obsahu. Ale listok musi byt z tvrdsieho papiera - zostali nam po detoch vykresy a tie postriham a pisem na ne.
Llívia
14.12.10,06:19
Výkres sa neprilepí na jedlo?
durisovad
14.12.10,08:16
Listok sa prilepi, ak je jedlo velmi mokre, ale nerozmoci sa a po rozmrazeni sa da dobre odstranit.
buchač
14.12.10,11:23
Juri, do tetrapackov balíš aj mäso?
...najprv do mikroténového sáčka a potom do krabičky ...

Mäso , huby ...hlavne tieto suroviny ...
Zeleninu ani nie ...už nie , viď vyššie spomenuté dôvody ...;)
účtovník 007
14.12.10,12:17
a ja obvykle, keď dávam niečo do mrazničky, tak si vždy poviem: "To si zapamätám, veď to je napohľad jasné." A čo čet nechce, za mesiac netuším, čo som si tam tak starostlivo zabalila. Varím niekedy podľa toho, čo zo sáčika vylezie.:D:D:D

PS: papier vhodný do mrazničky
Vypýtajte si pár listov papiera od predavačky v mäsne, do ktorých balia mäso. Z jednej strany lesklé a z druhej biele nepriepustné. Tieto nastrihajte, napíšte názov a lesklou stranou priložte k mäsu. Nikdy sa papier nerozmočí, nepotrhá a po rozmrazení sa dá pekne oddeliť.
misoft
14.12.10,15:21
buchač: to isté už niekoľko rokov používam. Ale na rozdiel, ja to z krabičky vyberiem a nechám len v mikroténe a ukladám si to ako tehly. ;)
osky
14.12.10,16:56
Ako lepíš názvy jedla? Používame klasické lepky (etikety) - také, ako sa bežne používajú v obchode, a dosť často sa stáva, že sa odlepia.
Ani označovanie (permanentnou) fixkou nie je bohviečo, niekedy je nápis po čase nečitateľný.

kupujem v tescu alebo inde tu uzku malu priesvitnu lepiacu pasku.
na uzky dlhy kusok papiera/sirka je len taka aku ma paska/ si napisem nazov jedla,cely papierik prelepim paskou tak,aby mi vytrcalo aj mimo papiera z kazdej strany-tak je vlastne napisane prekryte paskou a nemoze sa stat,ze sa mi to rozmaze.
nalepim to na cisty a suchy vrchnacik,alebo kelimok a dobre popritlacam.este sa mi nestalo,ze by sa to odlepilo.;)
osky
14.12.10,17:10
Mraznička je prioritne určená na zmrazovanie a skladovanie surového mäsa.

Mraziť iné tovary je len mrhanie el.energiou.


keby si ty musel kazdy den vstavat o piatej a chodit domov o siedmej vecer,pri tom by si nasiel doma svoju polovicku co caka hladna na teba,co uvaris a podla moznosti velmi rychlo a dobre.....pochopil by si,ze to nie je mrhanie energie.
mrhanim energie -tej tvojej a casu ktory ani nemas, by bolo kazdy den zacat varit o siedmej a jest najskor o osmej vecer,to ta aj chut a hlad prejde....potom uz ani nemas energiu na nieco ine,chces len spat a spat.....a okrem toho,pokym to uvaris tecu ti nervy z toho aka hladna a nervozna je tvoja polovicka:(:D
ale ked mas daco hotove v mrazaku,vies,ze ked si rano vytiahnes navarene,nechas to dakde v drese polozene,tvoja polovicka si to po prichode z prace najde uz rozmrazene a smari to do mikrovlnky,kde to ma rychlo teple.vyklopi si to na tanier a papa.zalezitost maximalne piatich minut.
prides domov,tvoja polovicka je vysmiata a spokojna s plnym bruskom:--- a caka na teba s kavickou alebo cajikom.pochvali ta ako dobre si navaril....
a ty mas sväty pokoj.;):---
buchač
14.12.10,17:56
keby si ty musel kazdy den vstavat o piatej a chodit domov o siedmej vecer,pri tom by si nasiel doma svoju polovicku co caka hladna na teba,co uvaris a podla moznosti velmi rychlo a dobre.....pochopil by si,ze to nie je mrhanie energie.
mrhanim energie -tej tvojej a casu ktory ani nemas, by bolo kazdy den zacat varit o siedmej a jest najskor o osmej vecer,to ta aj chut a hlad prejde....potom uz ani nemas energiu na nieco ine,chces len spat a spat.....a okrem toho,pokym to uvaris tecu ti nervy z toho aka hladna a nervozna je tvoja polovicka:(:D
ale ked mas daco hotove v mrazaku,vies,ze ked si rano vytiahnes navarene,nechas to dakde v drese polozene,tvoja polovicka si to po prichode z prace najde uz rozmrazene a smari to do mikrovlnky,kde to ma rychlo teple.vyklopi si to na tanier a papa.zalezitost maximalne piatich minut.
prides domov,tvoja polovicka je vysmiata a spokojna s plnym bruskom:--- a caka na teba s kavickou alebo cajikom.pochvali ta ako dobre si navaril....
a ty mas sväty pokoj.;):---
...hm , asi nechceš moju reakciu ....či ....????? :(
Paula
14.12.10,18:00
Už pár rokov mrazničku nemusím (tak ide život), ale kým sa mi žiadalo a pomáhalo mi to so zásobami, tiež som používala krabicový - hranatý systém, pretože naozaj na chlp vyťaží priestor. Do tetrapaku som vložila mikroténový sáčok a naplnila, či už naporcované surové mäso alebo uvarené- "len ho šupnúť na tanier", jeden druh zeleniny, kombinovanú zeleninu do šalátu, atp. Obal tetrapaku po zmrazení sa dá následne vyhodiť a cez mikrotén vidno, čo za tajomstvo sa v ňom skrýva. Keby bola neistota, dá sa tajomstvo vložiť do ďalšieho mikroténu a vložiť medzi mikrotény ťahák :). Krabicový / hranatý systém naozaj nemá chybu.
Halli
14.12.10,18:22
rúrkou s versatilky vysajem vzduch


Toto netreba robiť, ak mikroténový sačok s potravinou ponoríš do vody...vzduch odíde, obopne potravinu a už len nahodíš uzáver. Ja používam plastové spony.
http://www.oriontrade.sk/data/UserFiles/Image/picture_shop/mid/122060192338.jpg
olybaba
14.12.10,19:56
v akom obchode sa daju plastove spony kupit ?
misoft
14.12.10,21:08
Videl som ich aj v Tescu.
Llívia
15.12.10,06:37
Olybaba, v domácich potrebách. A videla som ich aj v katalógoch zásielkových firiem.
Niečo podobné má aj Tescoma http://www1.tescoma.com/sk/scripts/katalog.php?gid=6520010000&id=897422
osky
16.12.10,16:44
vraj , "nedeľná polievka" ,

ty koxo !

Ja žasnem čo sa tu dozviem......

nechapem preco ti to je tak divne.mozno ked mrazak vynasli,bolo to ako pise buchac,ale doba ide dalej a ludia si vedia rychlo vylepsit vyuzitie niektorych veciciek-tak je to aj s mrazakom.

ked som zistila ze mozem mrazit naozaj uplne vsetko,okrem zemiakov a mlieka/tie ani nepotrebujeme mrazit,vsak/,ze to funguje a ake je to prakticke,mam odvtedy ovela viac casu na ine veci,nez kazdy den varit.
veru,ja nedelnu-mäsovu polievocku varim snad 2 razy v roku.my za tym az tak nejdeme.keby som nemala svagra mäsiara,co nas stale zasobuje mäsom a kostami na polievku,varila by som ju mozno len raz za rok,ako zachranu po prebdenej noci-take situacie su vsak u nas skor rarita.
a co myslis,ze varim v malom hrnceku 3 hodiny za tanierik polievky?to iste.
navarim normalny velky hrniec dobrej slnej polievky,dame si na obed a uz sa jej nikto ani nedotkne:(.
vsetko rozdelim do doz a sup do mraznicky.
neviete si ale predstavit,ako dobre mi padne,ked ma moj muz nejaku pansku jazdu a na dalsi den ho boli hlava......haha.vecer si polievku,ktora je uz aj mesiac,dva, hotova kdesi na dne mrazaku,vytiahnem a na dalsi den ju zohrejem k obedu.mojho muza preberie k zivotu- je z neho novy clovek.....za hodinku ani nevie ze ho bolela hlava.
alebo ked sme boli na nejakom plese,svadbe....ale inak nam nechuti,alebo lepsie povedane,nechyba.
mame radi skor syte polievky.aj tievarim a mrazim vo väcsich mnozstvach,ale tie sa aj minaju,nemaju sancu trcat na dne mraznicky zabudnute;)...
skratka-navar,napec a zamraz.uvidis,ako si na to zvyknes.rano vytiahnes vecer papkas.alebo vytiahnes vecer a na obed uz len zohrejes.ocenis to cez pracovne dni.
cez volne dni samozrejme varim;):D,ale samozrejme aj nieco do zasoby,na zamrazenie.
durisovad
16.12.10,16:56
Presne k takymto ucelom boli vynajdene velke mraznicky, aby clovek nebol odkazany na momentalnu ponuku v obchode a aby nemusel nekonecne hodiny vystavat pri sporaku.
buchač
16.12.10,19:25
viac

...len jedno mi potom povedzte ...

To máte doma nejakú linku zmrazovaciu ???
Nikdy totiž nedocielite ...NIKDY ten zmrazovací efekt ako vo výrobnej sfére , kde sa dusíkom zmrazujú potraviny ...myslím , konkrétne zeleninu .
Mäso ? ..to je niečo iné , tam je to v poriadku , nahádžeš do mrazáku , dáš mrazenie na full a ideš ...;)

Ozaj , hubatá , súhlasím aj s tou zeleninou ...vždy je lepšia domáca ...
No ale jedno mi povedz .
Mám , povedzme , záhradku ...urodí sa mi požehnane , ale nemám to kde uskladniť ???
Nemám totiž dom .
Bežný človiečik v bloku bývajúci je rád , ak má jednu väčšiu mrazničku a do nej natrepe hlavne tie mäsové produkty ...

nechapem preco ti to je tak divne.mozno ked mrazak vynasli,bolo to ako pise buchac,ale doba ide dalej a ludia si vedia rychlo vylepsit vyuzitie niektorych veciciek-tak je to aj s mrazakom.
Preštuduj ...
""Dôležité je zvoliť si správnu veľkosť mrazničky. Treba zohľadniť počet osôb, ktorým má mraznička slúžiť a objem potravín, ktoré majú byť v mrazničke uskladnené (napríklad vlastné pestovanie ovocia, zeleniny, chov hydiny a pod.). Vychádza sa zo zásady: pri väčšom udržiavaní zásob je to100 až 130 litrov úžitkového obsahu, pre uskladnenie hlboko zmrazených potravín a príležitostné zmrazenie
čerstvých potravín a hotových jedál postačuje 50 až 80 litrov na osobu.""
http://www.gjar-po.sk/heureka/ucastnici/telefonistky/chladnicky_a_mraznicky.doc
ked som zistila ze mozem mrazit naozaj uplne vsetko,okrem zemiakov a mlieka/tie ani nepotrebujeme mrazit,vsak/,ze to funguje a ake je to prakticke,mam odvtedy ovela viac casu na ine veci,nez kazdy den varit.
veru,ja nedelnu-mäsovu polievocku varim snad 2 razy v roku.my za tym az tak nejdeme.keby som nemala svagra mäsiara,co nas stale zasobuje mäsom a kostami na polievku,varila by som ju mozno len raz za rok,ako zachranu po prebdenej noci-take situacie su vsak u nas skor rarita.
Chváliš sa , alebo sťažuješ ...???:D
a co myslis,ze varim v malom hrnceku 3 hodiny za tanierik polievky?to iste.
navarim normalny velky hrniec dobrej slnej polievky,dame si na obed a uz sa jej nikto ani nedotkne:(.
vsetko rozdelim do doz a sup do mraznicky.
neviete si ale predstavit,ako dobre mi padne,ked ma moj muz nejaku pansku jazdu a na dalsi den ho boli hlava......haha.vecer si polievku,ktora je uz aj mesiac,dva, hotova kdesi na dne mrazaku,vytiahnem a na dalsi den ju zohrejem k obedu.mojho muza preberie k zivotu- je z neho novy clovek.....za hodinku ani nevie ze ho bolela hlava.
Vždy je dobrá LEN čerstvá , k tomuto účelu ...a horúca , silný kurací vývar a nie hovädzia...;)
alebo ked sme boli na nejakom plese,svadbe....ale inak nam nechuti,alebo lepsie povedane,nechyba.
mame radi skor syte polievky.aj tievarim a mrazim vo väcsich mnozstvach,ale tie sa aj minaju,nemaju sancu trcat na dne mraznicky zabudnute;)...
skratka-navar,napec a zamraz.uvidis,ako si na to zvyknes.rano vytiahnes vecer papkas.alebo vytiahnes vecer a na obed uz len zohrejes.ocenis to cez pracovne dni.
Nepotrebujem ...ak je nutné každý deň varím ...
Keď som ale ešte do roboty chodil , tak som v pohode večer navaril a na druhý deň bol obed ...
Vieš , ono je to takto , respektíve bolo ....nelenilo sa mi ...
cez volne dni samozrejme varim;):D,ale samozrejme aj nieco do zasoby,na zamrazenie.

Presne k takymto ucelom boli vynajdene velke mraznicky, aby clovek nebol odkazany na momentalnu ponuku v obchode a aby nemusel nekonecne hodiny vystavat pri sporaku.
Opakujem , prečítaj si , že komu sa to oplatí ...

...hm , asi nechceš moju reakciu ....či ....????? :(
...či ...????
osky
16.12.10,19:50
...či ...????

ak narazas na to ze som leniva varit,tak si na omyle.ja varim velmi rada,a peciem este radsej.ale naozaj,pokial sme dochadzali do viedne,fungoval taky system ako som popisala pred tym. bola som cez tyzden unavena,a ked mam zacat neskoro vecer este varit,stava sa zo mna vrciaca motorova pila:D.hadam si aj ja zasluzim vydychnut.do prace nechodi len moj muz,ale aj ja.
teraz domov chodime len ked mame volne dni a cez tyzden byvame vo viedni-v mieste prace,takze tu nemrazim.nieco si donesieme z domu a nieco si aj uvarime,mame totiz ovela viac casu.
ale moj nazor mi nevyvracaj,nezmenis ho,pretoze to mam odskusane a vyhovuje mi to.
a o tej polievke to tiez neplati,ze len cerstva. a horuca samozrejme je.co si myslis,ze ju jeme este taku zamrznutu.....:D
buchač
16.12.10,20:01
ak narazas na to ze som leniva varit,tak si na omyle.ja varim velmi rada,a peciem este radsej.ale naozaj,pokial sme dochadzali do viedne,fungoval taky system ako som popisala pred tym. bola som cez tyzden unavena,a ked mam zacat neskoro vecer este varit,stava sa zo mna vrciaca motorova pila:D.hadam si aj ja zasluzim vydychnut.do prace nechodi len moj muz,ale aj ja.
teraz domov chodime len ked mame volne dni a cez tyzden byvame vo viedni-v mieste prace,takze tu nemrazim.nieco si donesieme z domu a nieco si aj uvarime,mame totiz ovela viac casu.
ale moj nazor mi nevyvracaj,nezmenis ho,pretoze to mam odskusane a vyhovuje mi to.
a o tej polievke to tiez neplati,ze len cerstva. a horuca samozrejme je.co si myslis,ze ju jeme este taku zamrznutu.....:D
...nenarážam ...
...neurážam ...
...nechodím do zamestanania ...
...vrčím len občas ...
...názory akceptujem ...
...nesnažím sa meniť ...
...koľko ľudí , toľko chutí..

Ale k tomu poslednému ...horúca alebo zamrznutá polievka / jedlo / ...

Horúce mám rád dve veci /ak sa to tak dá nazvať / ....dobré jedlo a ...;)
Studené pre zmenu by som rád tiež si dal povedať , vidieť ....dobre vychladený nápoj a ...... ;)

...declare cease-fire...;):rolleyes::cool::D
bettylou
17.12.10,15:16
mimotemy amen :D:D:D
osky
17.12.10,17:39
...nenarážam ...
...neurážam ...
...nechodím do zamestanania ...
...vrčím len občas ...
...názory akceptujem ...
...nesnažím sa meniť ...
...koľko ľudí , toľko chutí..

Ale k tomu poslednému ...horúca alebo zamrznutá polievka / jedlo / ...

Horúce mám rád dve veci /ak sa to tak dá nazvať / ....dobré jedlo a ...;)
Studené pre zmenu by som rád tiež si dal povedať , vidieť ....dobre vychladený nápoj a ...... ;)

...declare cease-fire...;):rolleyes::cool::D

pekne si to napisal.;)som rada ze to beries s humorom,vsak kazdy si zije svoj zivot,no nie?
Llívia
17.12.10,18:35
Osky, k tvojím príspevkom č. 31 a 34: nevarila by som každý deň, ani keby som robila kúsok od miesta bydliska, nie tak ešte v Rakúsku, a ani u seba, ani u teba, ani u nikoho iného by som to nepovažovala za lenivosť.
Keď som bývala v prenajatom byte, tak sme pekne doma (doma = u maminky) s mamou navarili veľký hrniec polievky, ktorú som si na byte dala do mrazáka, pretože bola blbosť variť pidi množstvo pre jedného a to isté týždeň do seba pchať nebudem.
(Väčšinou som však riešila teplé jedlo počas dňa pozvaním sa k maminke :D :D :D).
Aby nedošlo k omylu - za varenie nepokladám to, že roztrhnem sáčok so sušeným krmivom pre človeka, zalejem vriacou vodou a je akože "navarené" (beztak tie sáčky sú väčšinou nejedlé, lebo tam natentočkujú soli, že človeku z toho hubu krúti :mad:)
osky
18.12.10,15:09
livia,dakujem za uznanie-ked som doma varim ,mna to fakt bavi,ale cez tyzden je to o nervy-mimotemymy byvame v rakusku,ano,ale ked napisem doma,myslim tym nas dom v burgenlande;),cize v rakusku.ale kedze obaja robime vo viedni,prenajali sme si tu taky bytik.
domov-na slovensko sa dostanem len zriedka.
Llívia
18.12.10,17:10
Uznanie - veď si to pekne, pravdivo a užitočne napísala.:)
buchač
18.12.10,17:28
Llívia Včera, 08:35 PM
Osky, k tvojím príspevkom č. 31 a 34: nevarila by som každý deň, ani keby som robila kúsok od miesta bydliska, nie tak ešte v Rakúsku, a ani u seba, ani u teba, ani u nikoho iného by som to nepovažovala za lenivosť.
Keď som bývala v prenajatom byte, tak sme pekne doma (doma = u maminky) s mamou navarili veľký hrniec polievky, ktorú som si na byte dala do mrazáka, pretože bola blbosť variť pidi množstvo pre jedného a to isté týždeň do seba pchať nebudem.
(Väčšinou som však riešila teplé jedlo počas dňa pozvaním sa k maminke ).
Aby nedošlo k omylu - za varenie nepokladám to, že roztrhnem sáčok so sušeným krmivom pre človeka, zalejem vriacou vodou a je akože "navarené" (beztak tie sáčky sú väčšinou nejedlé, lebo tam natentočkujú soli, že človeku z toho hubu krúti )
viac

Llívia Dnes, 07:10 PM
Uznanie - veď si to pekne, pravdivo a užitočne napísala.
...nevarila ???
NEVER ...dôvody nebudem špecifikovať ...

Čínske polievky ani ja nejedávam ...tie "naše " ešte hej , občas ...už to nie je také , ako bolo niekedy , dá sa , no je potrebné inak variť ...

Uznanie ???...ani nie ...
Pravdivo ???...pre koho ako ...
Užitočne ???...hm , to je vec názoru ...

http://skypeemoticons.net/wp-content/uploads/2010/01/Skype-emoticons-11-blush.gifhttp://skypeemoticons.net/wp-content/uploads/2010/01/Skype-emoticons-31-angel.gif
Llívia
19.12.10,00:32
...nevarila ???
NEVER ...dôvody nebudem špecifikovať ...
Veď špecifikuj. Ozaj, odkiaľ ty vieš, či by som varila každý deň? :rolleyes:(Nevarila a ani variť nebudem. Rozmrazenie hotového jedla alebo natretie chleba maslom, syrom atď. nie je varenie. A teraz mám najlepší hotel na svete, takže nevarím skoro vôbec, nie tak ešte denne. ;))

Čínske polievky ani ja nejedávam ...tie "naše " ešte hej , občas ...už to nie je také , ako bolo niekedy , dá sa , no je potrebné inak variť ...
S "inak variť" som sa "stretla" pri mojom jedinom pokuse v živote uvariť veľkú (cháp - tú 4-porciovú) sáčkovú polievku - v návode napísané, že daj 750 ml vody, a aj v 2 l vody to bolo odporne slané.:confused:(Sáčkové polievky sú aj iného "typu" než tie, čo sa bežne označujú ako "čínske".)

Uznanie ???...ani nie ... Snáď môžem vyjadriť svoje uznanie, komu uznám za vhodné, bez toho, aby mi ktokoľvek, vrátane teba, do toho kecal.
Pravdivo ???...pre koho ako ...
Užitočne ???...hm , to je vec názoru ...Pre mňa to užitočné bolo.

http://skypeemoticons.net/wp-content/uploads/2010/01/Skype-emoticons-11-blush.gifhttp://skypeemoticons.net/wp-content/uploads/2010/01/Skype-emoticons-31-angel.gif
:)
buchač
19.12.10,07:50
:)

Ale varila ...kľudne mi ver ...ak by Ťa situácia donútila ...napríklad nejaká diéta ...
Tieto aspekty hádam uznáš , že .......:rolleyes:

Sáčková polievka ?
Tie "naše" ja varievam tak , že v pohode očistím zeleninu , zemiaky a podobne , podľa druhu polievky a potom už len obsah sáčku vysypem .
Samozrejme , že do väčšieho množstva vody . Nevravím už ani o tom , že žiadne koreniny a tobôž soľ ...Zelenina , zemiaky ....tú určitú slanosť stiahnu do seba a polievka je takpovediac jedlá .
Ďalšou samozrejmosťou je to , že vyberám si zásadne také polievky , ktoré neobsahujú glutaman sodný ...
Je ďalším faktom aj to , že tieto polievky sú len k "jedeniu" na chalupe ...;)

Čo sa týka hodnotenia ....veď na to sú tam tie smajlíky ...;)
lujza.j
19.12.10,08:37
...myslím, že to tu nebolo spomínané, ja na označovanie potravín do mrazáku používam obyčajný zdrav. leukoplast + centrofix, napíšem a prilepím:)
Llívia
19.12.10,20:23
Lujza.j, leukoplast sa neodlepí a fixka sa nezmaže?
Fixku používam na označovanie sáčkov určených na mrazenie, ale často sa stane, že sa zotrie a je nečitateľná.
buchač
19.12.10,20:29
....zotrie , nezotrie ...

Hm , keď už , tak používaj predsa tú fixu , ktorá je určená na písanie na fóliu ...tzv. nezmazateľná - respektíve len s liehom sa dá ...;)

Takú požívam na popis CD ...
Centropen 2846 PERMANENT ...
Llívia
19.12.10,20:31
Buchač, fakt ani pri špeciálnej diéte by som nevarila každý deň - radšej veľa naraz a šup do mrazáka.
(Vtedy, keď som nebývala doma, som si robila srandu z toho, že nie je taká kombinácia chladničky s mrazákom, kde by bol mrazák väčší než chladnička :D)
MT: sáčkové polievky som jedávala len tie desiatové od Knoru (aj to iba nejaké 2-3 druhy), tiež som ich zalievala väčším množstvom vody, než bolo v návode. Doma varila tieto polievky mama (tiež dávala do nich zemiaky, cestovinu, nejaké mäso - podľa typu). A dávala do nich viac vody, ako bolo písané. Lenže keďže som tie polievky nejedávala (nechutia mi a sú na mňa moc slané), nevedela som, že treba dať viac vody. Poučenie do budúcna (ktoré mi je asi ... nič platné :D)
Llívia
19.12.10,20:35
....zotrie , nezotrie ...

Hm , keď už , tak používaj predsa tú fixu , ktorá je určená na písanie na fóliu ...tzv. nezmazateľná - respektíve len s liehom sa dá ...;)

Takú požívam na popis CD ...
Centropen 2846 PERMANENT ...
A čo myslíš, že akú používam? :rolleyes: Nezotierateľná, a predsa v tom mrazáku nejako nevydrží. :confused: (Na niečom vydrží, na niečom nie. Možno to závisí aj od sáčku.)
lujza.j
21.12.10,19:36
leukoplast sa neodlepí:)
terezamaria
21.12.10,20:11
A čo myslíš, že akú používam? :rolleyes: Nezotierateľná, a predsa v tom mrazáku nejako nevydrží. :confused: (Na niečom vydrží, na niečom nie. Možno to závisí aj od sáčku.)
Llivi, používam do mrazničky také veľké lepky, na ktoré sa už dávno tlačili adresy a potom sa lepili na obálky. Držia poriadne:):):)
Melnick
21.12.10,20:28
Obaly z Kinder vajíčok naplním zelenou vňaťou a keď potrebujem do polievky mám k dispozícii akurátnu dávku. Navyše mi nezaberú veľa miesta v mraziaku - naopak vyplnia prázdne miesto.:)
Llívia
21.12.10,20:37
Na mrazenie vňate sa dajú použiť aj nádobky na ľad.
(Nakrájanú vňať sme takto mrazievali, ale už dlhšie ju dáva mama buď do téglika napr. od Ramy, alebo priamo do vrecka na mrazenie).
lujza.j
21.12.10,20:46
Na mrazenie vňate sa dajú použiť aj nádobky na ľad.
(Nakrájanú vňať sme takto mrazievali, ale už dlhšie ju dáva mama buď do téglika napr. od Ramy, alebo priamo do vrecka na mrazenie).
ja som to zmiešala s vodou a keď to zamrzlo tak som to "nalúskala" do mikroteňáku:) tak som to robievala aj so šťavou z jablk keď bola dcéra malá a hrozilo, že by jablká nevydržali:)