Adny
12.12.10,10:08
Dobrý den, je to asi trochu neobvyklé ked vám napíše samo dieťa, mám síce pomaly 19 rokov, ale problémy ktoré neviem riešiť sama poprípade nemám s kým ich riešit...mám rozvedených rodičov, už asi 4roky...mali majetkové s ktorým som nesúhlasila, mama dostala peniaze s čím som tak isto nesúhlasila a od mojich 18rokov som nedostala ani korunu od nej. Bývam u nej a študujem na strednej škole, dostávam výživné od otca ktoré my nepokrýva všetky výdavky tak som nútená si od neho pýtat niekedy viac. S tým že moja mama mi neprispieva lebo povedala že nieje povinná lebo u nej bývam. Myslím si že v tom nemá velmi pravdu kedže som na intráku a doma som len cez víkendy a niekedy idem radšej k otcovi lebo máme doma aj hádky koli tomu. V poslednom čase som nútená si aj zarobit...lebo myslím že je nefer ked mam rodičov 2 a iba jeden mi prispieva finančne, niesom typ človeka ktorý vyžmýkava s penazí, mala som pre nu už vela návrhov s ktorými najprv súhlasila a o dva dni už nie. Nedá sa s nou osobne dohodnut...chcela som to dat na súd ale ona tvrdí že to nemá význam lebo nemám od nej nárok ani na korunu. Má mimochodom už 3roky priatela a maju spolu dieta tak je aj na materskej, ani na možnost zárobku sa nechytá...je stále len doma. Prosím poradte mi ako mám postupovat a či má také niečo ako súd význam....Ďakujem velmi pekne
willma
12.12.10,09:18
daj si na súd návrh na určenie výživného aj od mamy, uveď všetky skutočnosti, ktoré si popísala tu a poddaj to. Vzťahy vyzerajú aj tak narušené takže v tom horšom prípade ti výživné nepriznajú a v tom lepšom ano.
veronikasad
12.12.10,09:20
BSM je záležitosťou rozvedených manželov, tvoj (ne)súhlas súd nebude brať do úvahy.

Si plnoletá, výživné od matky - ak sa nedohodnete - si musíš uplatniť na súde.
lujza.j
12.12.10,09:47
Dobrý den, je to asi trochu neobvyklé ked vám napíše samo dieťa, mám síce pomaly 19 rokov, ale problémy ktoré neviem riešiť sama poprípade nemám s kým ich riešit...mám rozvedených rodičov, už asi 4roky...mali majetkové s ktorým som nesúhlasila, mama dostala peniaze s čím som tak isto nesúhlasila a od mojich 18rokov som nedostala ani korunu od nej. Bývam u nej a študujem na strednej škole, dostávam výživné od otca ktoré my nepokrýva všetky výdavky tak som nútená si od neho pýtat niekedy viac. S tým že moja mama mi neprispieva lebo povedala že nieje povinná lebo u nej bývam. Myslím si že v tom nemá velmi pravdu kedže som na intráku a doma som len cez víkendy a niekedy idem radšej k otcovi lebo máme doma aj hádky koli tomu. V poslednom čase som nútená si aj zarobit...lebo myslím že je nefer ked mam rodičov 2 a iba jeden mi prispieva finančne, niesom typ človeka ktorý vyžmýkava s penazí, mala som pre nu už vela návrhov s ktorými najprv súhlasila a o dva dni už nie. Nedá sa s nou osobne dohodnut...chcela som to dat na súd ale ona tvrdí že to nemá význam lebo nemám od nej nárok ani na korunu. Má mimochodom už 3roky priatela a maju spolu dieta tak je aj na materskej, ani na možnost zárobku sa nechytá...je stále len doma. Prosím poradte mi ako mám postupovat a či má také niečo ako súd význam....Ďakujem velmi pekne
ťažko sa vyjadriť k tvojmu problému. jedna vec je čo si napísala a druhá vec môže byť skutočná pravda tvojej situácie.tvoj vzťah s matkou je pravdepodobne dosť narušený je možné že si voči nej zaujatá a v takejto situácii sa ťažko riešia problémy.prepáč ,ale ja mám tiež 19r dcéru a jej bio-otec prispieva presne 33,19e, je maturitnom ročníku a tiež sa chystá na vysokú. a keďže nechodím na obedy s Onassisom, šľak ma ide trafiť že si nevie nájsť brigádu s pravidelným príjmom, takže ako píšeš, že si nútená si aj zarobiť, je jednoducho v dnešnej dobe úplne normálne a prirodzená vec.
Adny
12.12.10,10:29
takže myslíte si že to nemá význam? dávat to na súd? aj napriek tomu že mám 19 a stále študujem nemusím od nej nič dostávat? pravdou je že si doma prerába dom, moj brat ktorý má 22 rokov od nej dostáva peniaze bez problémov mu platí 200€ účty za telefon, a mne nechcela prispiet sumou 50€ na stravu na internát...keby od nej odídem mám právo na nejaké výžívné od nej?...
veronikasad
12.12.10,10:35
takže myslíte si že to nemá význam? dávat to na súd? aj napriek tomu že mám 19 a stále študujem nemusím od nej nič dostávat? pravdou je že si doma prerába dom, moj brat ktorý má 22 rokov od nej dostáva peniaze bez problémov mu platí 200€ účty za telefon, a mne nechcela prispiet sumou 50€ na stravu na internát...keby od nej odídem mám právo na nejaké výžívné od nej?...
Aj keď od mamy neodídeš, môžeš požiadať o výživné na súde. Skôr než to urobíš, porozmýšlaj, kde sa stala chyba, že sa na prispievaní na štúdium neviete dohodnúť bez súdu.
Flinstone
12.12.10,10:42
kľudne podaj návrh na súd na určenie výživného od matky. Súd vo svojom rozhodnutí zohľadní aj to, že tam cez víkendy bývaš, aj prípadnú starostlivosť a určí akou sumou ti musí prispievať. Predpokladám, že vaše vzťahy sú aj tak narušené, takže prípadné súdne konanie už to zásadne nezmení. A možno na súde uzavriete zmier. Za pokus to stojí. A otec ťa v tomto zrejme tiež podporí.
Adny
12.12.10,10:50
O zmierenie sa nebojím to určite nehrozí, mama sa zmenila odvtedy ako sa rozviedla. Asi pred rokom si vzala priatela a už su manželia, majú spolu 3ročné dieta, to je jedine čo ju teraz zaujma. Ja už u nej nič neznamenám nie raz mi to dala najavo. Určite asi pristanem na súd lebo inak sa s nou dohodnut nedá...už som to raz mala skoro aj podané a nakoniec sa somnou dohodla, čo už po krátkom čase nebola pravda. V tomto prípade už určite neustúpim,...a dakujem vám za rady...
Adny
12.12.10,10:54
BSM je záležitosťou rozvedených manželov, tvoj (ne)súhlas súd nebude brať do úvahy.

Si plnoletá, výživné od matky - ak sa nedohodnete - si musíš uplatniť na súde.


viem že súd by moj názor nebral do úvahy, tým že som napísala že som s tým nesúhlasila bolo o tom že viem aká bola situácia, a viem že dostala peniaze len preto lebo mala na papieri meno ale nič viac. Keby to meno tam nemá tak by nedostala ani cent.
betrix
12.12.10,13:46
V prvom rade - je to fakt smutné, že to dospelo to takého štádia, ale po druhé, čo to tu radíte, o brigáde a podobne, nech sa dievča na internáte stará o seba samo, je tiež smutné. Veď na to, že rodičia majú deti podporovať v ich štúdiu do istého veku sú už dnes zákony. Na internáte v istom čase musia sedieť v študovni a učiť sa, v istom čase musia byť na izbách, v istom čase musia zhasnúť svetlo, čo jej tu radíte o tom, že v takých podmienkach má ešte brigádovať.
Mala by si sa porozprávať o celej situácii s otcom, ak sa s mamou nedá, s právnikom, s niekým z rodiny, lebo naozaj nie je normálne, ak matka nechce vlastnej dcére financovať internát či jedlo.
Darina1234
12.12.10,14:01
Vieš betrix, čo v normalnych rodinach je samozrejme, v iných nie, zvlašť v tých rozvedných, kde rozvodom trpia hlavne deti, ktore su ICH
Adny
14.12.10,16:53
V prvom rade - je to fakt smutné, že to dospelo to takého štádia, ale po druhé, čo to tu radíte, o brigáde a podobne, nech sa dievča na internáte stará o seba samo, je tiež smutné. Veď na to, že rodičia majú deti podporovať v ich štúdiu do istého veku sú už dnes zákony. Na internáte v istom čase musia sedieť v študovni a učiť sa, v istom čase musia byť na izbách, v istom čase musia zhasnúť svetlo, čo jej tu radíte o tom, že v takých podmienkach má ešte brigádovať.
Mala by si sa porozprávať o celej situácii s otcom, ak sa s mamou nedá, s právnikom, s niekým z rodiny, lebo naozaj nie je normálne, ak matka nechce vlastnej dcére financovať internát či jedlo.

Moj ocino bol hned zato aby som to dala na súd...mne to bolo v prvom rade lúto urobit lebo je to predsa moja mama a mám ju rada, na druhej strane sa to s nou inak nedá...nemám už na to síl, nepýtam od nej nič naviac som jej dieta a jej je lúto mi niečo prispiet, ona sa mi hned vysmiala že ak to na súd dám tak nevyhrám ho určite, a budem musiet celý súdny proces zaplatit, preto som chcela hlavne radu že či by to malo význam dávat na súd, alebo to nemá význam ...
willma
14.12.10,17:13
podaj to na súd, ako ti tu už bolo poradené. Len taká drobnosť: návrh na určenie výživného je oslobodený od poplatku. A podľa môjho názoru máš veľkú šancu, že ten súd vyhráš. A v neposlednom rade máš aj podporu od otca tak sa toho neobávaj.