Mickya
29.11.05,08:46
Pozerala som aj staršie príspevky, ale nie je mi jasná jedna vec pri registrácii, pretože sa skoro všade spomínajú majetok a zásoby. Čítala som si aj § 55, ale z toho mi to tiež nie je jasné.
Zákazníkovi bola vystavená vyúčtovacia faktúra dňa 16.11.2005 za webhostingové služby, je to zároveň deň, kedy sa stal platcom DPH, dátum dodania je uvedený 15.11.2005 (v tento deň uhradili zálohovú faktúru v 100%-nej výške). Mám mu faktúru opraviť a doplniť do nej IČ DPH alebo nemá v tomto prípade nárok na odpočet dane?:confused:
Ďakujem
evina
29.11.05,07:50
Pozerala som aj staršie príspevky, ale nie je mi jasná jedna vec pri registrácii, pretože sa skoro všade spomínajú majetok a zásoby. Čítala som si aj § 55, ale z toho mi to tiež nie je jasné.
Zákazníkovi bola vystavená vyúčtovacia faktúra dňa 16.11.2005 za webhostingové služby, je to zároveň deň, kedy sa stal platcom DPH, dátum dodania je uvedený 15.11.2005 (v tento deň uhradili zálohovú faktúru v 100%-nej výške). Mám mu faktúru opraviť a doplniť do nej IČ DPH alebo nemá v tomto prípade nárok na odpočet dane?:confused:
Ďakujem
Danová povinnosť vznikla 15.11. t.j. v čase keď zákazník nebol ešte platiteľom DPH, nemá nárok na odpočet DPH.
Jana Acsová
29.11.05,07:53
Dátum vzniku daňovej povinnosti z titulu vopred uhradenej platby za dodávku služby predchádza registrácii platiteľa. Mám za to, že v prípade, že faktúru vystavujete po registrácii platiteľa, mali by ste na faktúre uviesť všetky potrebné identifikačné údaje. To či si t.č. už platiteľ daň odpočíta je na jeho zodpovednosti. Vy vychádzajte aj z Vám známych skutočností, ktoré viete pri vystavení faktúry. Tým chcem napríklad naznačiť aj skutočnosť, kedy ste sa dozvedeli o tom, že osoba, ktorej fakturujete je platiteľom (máte kópiu registrácie, mail, ktorým Vám túto skutočnosť oznámil a pod.). Niekedy je však dobré dohodnúť sa aj s odberateľom.

Odberateľovi zatiaľ nevznikne právo na odpočítanie dane, nakoľko vznik daňovej povinnosti predchádza jeho registrácii. Nevylučuje to však odpočítanie dane pri dodávke služby.
Jana Acsová
29.11.05,08:11
Teraz som si všimla ... vy 16.11.2005 vystavujete ostrú faktúru za dodávku služby?
Kedy je dátum dodania služby? Od ktorého dátumu môžeme povedať, že sa služba začne dodávať? Od 15.11.2005 alebo od 16.11.2005?
Mickya
29.11.05,08:11
Ďakujem za promptné odpovede, dotyčný zákazník nám teraz po 2 týždňoch zavolal, či by sme mohli zmeniť tieto údaje, čiže v čase vystavenia sme ich IČ DPH nevedeli.
Ešte raz ďakujem
Jana Acsová
29.11.05,08:12
Odberateľovi zatiaľ nevznikne právo na odpočítanie dane, nakoľko vznik daňovej povinnosti predchádza jeho registrácii. Nevylučuje to však odpočítanie dane pri dodávke služby.Touto vetou som mala na mysli, že najskôr vystavíte faktúru z dôvodu vopred prijatej platby a k dodávke služby dôjde neskôr, t.j. v čase, kedy už odberateľ bol platiteľom dane z pridanej hodnoty.
Mickya
29.11.05,08:19
Lenže my už potom nevystavujeme faktúru, pretože všetko potrebné je uvedené vo faktúre k prijatej zálohe. Mám to odobrené aj DÚ, písomne.
Jana Acsová
29.11.05,08:21
Lenže my už potom nevystavujeme faktúru, pretože všetko potrebné je uvedené vo faktúre k prijatej zálohe. Mám to odobrené aj DÚ, písomne.V poriadku, nerozporujem postup, len som si na začiatku nevšimla, že s vyúčtovaním zálohy vyúčtujete aj dodávku služby. Ak to máte tak a deň prijatia platby vopred je zároveň prvým dňom dodania služby, ktorý deklarujete na faktúre, nevznikne odberateľovi právo na odpočítanie dane. Ale to je ako uvádzam na jeho zodpovednosti. K vystaveniu faktúry a k jej náležitostiam platí to čo som uvádzala (aj možnosť dohody).