ELAST
12.12.10,11:06
Dobrý deň prajem!

Prosím, poradíte nám? Z dôvodu prechodu na menu EUR, máme v s.r.o. výšku základného imania v hodnote 6 638,783775 EUR.

Prosím Vás, mohli by Ste nám poradiť, či môže takto "nezaokrúhlené" imanie ostať aj naďalej? Alebo mi nejaký právny predpis nariaďuje "opraviť" a teda zaokrúhliť základné imanie v hodnote 6 638,783775 EUR na menej desatinných mist, príp. na žiadne des. miesta?

Ďakujem vopred za Vašu radu!
KEJKA
12.12.10,15:39
"hľadaj" - stačí tam kliknúť a posurfovať.
áno - ZI musí byť zaokrúhlené, ale stačí tak urobiť pri najbližšej inej-významnej zmene zapisovanej do OR.
ELAST
13.12.10,08:30
"hľadaj" - stačí tam kliknúť a posurfovať.
áno - ZI musí byť zaokrúhlené, ale stačí tak urobiť pri najbližšej inej-významnej zmene zapisovanej do OR.

Ďakujem veľmi pekne za radu! Lebo teraz by bola celkom škoda platiť 66 eur (resp. 33 eur pri elektronickom p.)....

My zatiaľ nič neplánujeme zapisovať do OR SR, tak dúfam, že nebude neskoro, ak to urobíme aj napr. v roku 2012, resp. neskôr. Prosím, ak so mnou nesúhlasíte, mohli by Ste mi dať vedieť?

Ďakujem krásne!
KEJKA
13.12.10,09:59
ja to tiež takto plánujem.
Chobot
13.12.10,10:13
Dobrý deň prajem!

Prosím, poradíte nám? Z dôvodu prechodu na menu EUR, máme v s.r.o. výšku základného imania v hodnote 6 638,783775 EUR.

Prosím Vás, mohli by Ste nám poradiť, či môže takto "nezaokrúhlené" imanie ostať aj naďalej? Alebo mi nejaký právny predpis nariaďuje "opraviť" a teda zaokrúhliť základné imanie v hodnote 6 638,783775 EUR na menej desatinných mist, príp. na žiadne des. miesta?

Ďakujem vopred za Vašu radu!

No, euro už máme pomaly 2 roky a tvoja firma sa teraz zobudila? Keby ste to boli spravili v zmysle zákona o zavedením meny EUR, tak by ste to mali zadarmo a zaokrúhlené správne. Teraz to budete musieť dať spraviť spolu s iným zápisom, pretože kým nebudete mať zapísanú konverziu imania, nezapíšu vám iné údaje. Obchodný register môže vyžadovať ako prílohu návrhu rozhodnutie štatutárneho orgánu o zaokrúhlení ZI. NA bezplatnú konverziu bol čas 1 rok od zavedenia meny.

Treba si dôkladne preštudovať zákon č. 659/2007 paragrafy 10 a 11 a príslušné vyhlášky, ktoré usmerňujú zaokrúhľovanie.

Vy si to môžete zaokrúhliť aj na celé eurá, alebo dokonca desiatky EUR či stovky, rozdiel ale musí byť ako nový vklad spoločníkov.

A čo máte uvedené vo výpise z OR? Sú tam SKK, či tá suma v EUR s toľkými desatinnými miestami?
KEJKA
13.12.10,10:19
no ja som využila podanie Súhlasu s prepočtom, takže mi to teraz bude visieť aj s desat.miestami až do prípadnej zmeny. O žiadne porušenie nejde. Zmeny neplánujem, až nastanú, 1.bod bude zvýšenie ZI na 6800-7000 EUR, vklad do pokladnice, prehlásenie o splatení vkladu.
Nasledovať budú aktuálne zmeny č.2, 3, 4.....
Mohlo sa aj inak, aj hned, máš pravdu, ale katastrofa to nie je.
===============
koľko je sro ešte so starým ZI=100 000 SK?
alebo ich už vymazali?
januš1
13.12.10,11:34
No, euro už máme pomaly 2 roky a tvoja firma sa teraz zobudila? Keby ste to boli spravili v zmysle zákona o zavedením meny EUR, tak by ste to mali zadarmo a zaokrúhlené správne. Teraz to budete musieť dať spraviť spolu s iným zápisom, pretože kým nebudete mať zapísanú konverziu imania, nezapíšu vám iné údaje. Obchodný register môže vyžadovať ako prílohu návrhu rozhodnutie štatutárneho orgánu o zaokrúhlení ZI. NA bezplatnú konverziu bol čas 1 rok od zavedenia meny.

Treba si dôkladne preštudovať zákon č. 659/2007 paragrafy 10 a 11 a príslušné vyhlášky, ktoré usmerňujú zaokrúhľovanie.

Vy si to môžete zaokrúhliť aj na celé eurá, alebo dokonca desiatky EUR či stovky, rozdiel ale musí byť ako nový vklad spoločníkov.

A čo máte uvedené vo výpise z OR? Sú tam SKK, či tá suma v EUR s toľkými desatinnými miestami?


Nemám s tým skúsenosť, ale pred pár dňami som sa niekde na Porade dočítala, že obchodný register vyžaduje zaokrúhlenie na celé eurá iba pri prevode obchodného podielu, pri iných zmenách môže zostať ZI s desatinnými číslami. Písal to niekto, kto s tým robí, aspoň sa mi tak zdá.
ELAST
13.12.10,12:05
No, euro už máme pomaly 2 roky a tvoja firma sa teraz zobudila? Keby ste to boli spravili v zmysle zákona o zavedením meny EUR, tak by ste to mali zadarmo a zaokrúhlené správne. Teraz to budete musieť dať spraviť spolu s iným zápisom, pretože kým nebudete mať zapísanú konverziu imania, nezapíšu vám iné údaje. Obchodný register môže vyžadovať ako prílohu návrhu rozhodnutie štatutárneho orgánu o zaokrúhlení ZI. NA bezplatnú konverziu bol čas 1 rok od zavedenia meny.

Treba si dôkladne preštudovať zákon č. 659/2007 paragrafy 10 a 11 a príslušné vyhlášky, ktoré usmerňujú zaokrúhľovanie.

Vy si to môžete zaokrúhliť aj na celé eurá, alebo dokonca desiatky EUR či stovky, rozdiel ale musí byť ako nový vklad spoločníkov.

A čo máte uvedené vo výpise z OR? Sú tam SKK, či tá suma v EUR s toľkými desatinnými miestami?

My sme rovnako využili súhlas s metódou prepočtu menovitej hodnoty vkladov do imania a menovitej hodnoty základného imania zo slovenskej meny na euro, tzn. vo výpise z OR máme ZI v EUR, ale je "zaokrúhlené" na 6 desatinných miest... A takto to plánujeme ponechať (ak je to v súlade s právnymi predpismi) až do vykonania nejakého nového zápisu do OR SR, aby sme nemuseli platiť zbytočne súdne poplatky (66 alebo 33 eur). A pokiaľ som to pochopila, tak v takomto prípade nebudeme ani nič naviac platiť a rovnako sme dodržali všetky zákonné predpisy.

Alebo sa mýlim, prosím Vás?
ondrejvla
13.12.10,14:49
My sme rovnako využili súhlas s metódou prepočtu menovitej hodnoty vkladov do imania a menovitej hodnoty základného imania zo slovenskej meny na euro, tzn. vo výpise z OR máme ZI v EUR, ale je "zaokrúhlené" na 6 desatinných miest... A takto to plánujeme ponechať (ak je to v súlade s právnymi predpismi) až do vykonania nejakého nového zápisu do OR SR, aby sme nemuseli platiť zbytočne súdne poplatky (66 alebo 33 eur). A pokiaľ som to pochopila, tak v takomto prípade nebudeme ani nič naviac platiť a rovnako sme dodržali všetky zákonné predpisy.

Alebo sa mýlim, prosím Vás?

Nemýliš sa, ak máš v OR zapísaný majetok v EUR, jeho zaokrúhlenie uvedieš pri najbližšej zmene do OR. Ale nechápem, ako máš v účtovníctve zaúčtované ZI na 6 desatinných miest...:rolleyes:
ELAST
13.12.10,15:51
Nemýliš sa, ak máš v OR zapísaný majetok v EUR, jeho zaokrúhlenie uvedieš pri najbližšej zmene do OR. Ale nechápem, ako máš v účtovníctve zaúčtované ZI na 6 desatinných miest...:rolleyes:

A ako to majú ostatní, ktorí využili pri konverzii ZI z SKK na EUR súhlas s prepočtom, zaúčtované? Predpokladám, že na 411 je len suma 6638,78 EUR. Alebo to máte inak zaúčtované?

Ďakujem veeeľmi pekne!
KEJKA
20.12.10,20:55
................ obchodný register vyžaduje zaokrúhlenie na celé eurá iba pri prevode obchodného podielu, pri iných zmenách môže zostať ZI s desatinnými číslami. ..............
Pri návrhu na zápis vstupu sro do likvidácie považujem za zbytočné riešiť zaokrúhlenie ZI na celé EUR, správne?
Mením len OM,sro na OM sro v likvidácii a zapisujem likvidátora
Navrhujem na výmaz konateľa - to je všetko, správne?
januš1
22.12.10,07:31
Pri návrhu na zápis vstupu sro do likvidácie považujem za zbytočné riešiť zaokrúhlenie ZI na celé EUR, správne?
Mením len OM,sro na OM sro v likvidácii a zapisujem likvidátora
Navrhujem na výmaz konateľa - to je všetko, správne?

Pozerala som v obchodnom registri a našla som tam aj spoločnosť, ktorej v apríli 2009 zapísali premenu na euro na dve desatinné miesta a v novembri 2009 zapísali vstup do likvidácie. Vklady a základné imanie zostali bezo zmeny. Keďže im to zapísali, tak si myslím, že to môže zostať nezaokrúhlené, tak ako to je.
*agatha*
31.12.10,07:20
ahojte, tiež máme základné imenie zapísané vo výške 6 638,783775 EUR. teraz ideme robiť iné zmeny, tak by sme zmenili aj základné imanie na 6639 EUR.
je potrebné doložiť k zvýšeniu základného imania aj nejake zvlášť tlačivo? na OR SR doložíme formulár na zmenu, rozhodnutie jediného spoločníka, úplné znenie zakladateľskej listiny.
ďakujem.
KEJKA
31.12.10,07:54
neviem, aký formulár na zmenu má na mysli. Podľa mňa Rozhodnutie musí byť o zvýšení ZI na 6639 EUR /nei o zmene/, vyhlásenie o splatení - proste klasika, aj ked ide o pár centov.
*agatha*
31.12.10,08:28
ok, dakujem
Ivuchak
09.06.11,09:46
Podali sme návrh na zmenu obchodného mena a pri tej príležitosti zároveň zaokrúhlenie ZI a to rovnakým vkladom každého spoločníka. Z OR prišlo odmietnutie zápisu, lebo sme nedoložili vyhlásenie o zmene rozsahu splatenia vkladov+ vyhlásenie o zmene rozsahu splatenia ZI+vyhlásenie spoločníkov o prevzatí ich záväzku na nový vklad. K návrhu sme ale doložili zápisnicu z VZ, kde je to všetko uvedené v uzneseniach + doložili sme úplné znenie spoločenskej zmluvy k dátumu zmeny. Neviete niekto, aké vyhlásenia chcú? A ako ďalej postupovať? Dúfam, že netreba znova podať s 66€ kolkom :eek:
Ďakujem.
Ivuchak
10.06.11,10:42
Podali sme návrh na zmenu obchodného mena a pri tej príležitosti zároveň zaokrúhlenie ZI a to rovnakým vkladom každého spoločníka. Z OR prišlo odmietnutie zápisu, lebo sme nedoložili vyhlásenie o zmene rozsahu splatenia vkladov+ vyhlásenie o zmene rozsahu splatenia ZI+vyhlásenie spoločníkov o prevzatí ich záväzku na nový vklad. K návrhu sme ale doložili zápisnicu z VZ, kde je to všetko uvedené v uzneseniach + doložili sme úplné znenie spoločenskej zmluvy k dátumu zmeny. Neviete niekto, aké vyhlásenia chcú? A ako ďalej postupovať? Dúfam, že netreba znova podať s 66€ kolkom :eek:
Ďakujem.

Už som to našla na Porade ...stačilo trošku viac hladať :o