debi33
12.12.10,11:36
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu.. Som rozvedená, zamestnaná, mám 2 dcéry vo veku 14 a 18 rokov, obe študujúce. Mám minimálnu mzdu, výživné mi ex manžel neplatí už 2 roky, je odsúdený a však len na podmienku, nepoberám náhradné výživne, ani iné sociálne dávky, okrem prídavku na deti. Čiže môj jediný zdroj príjmu je môj mesačný plat. Žijem v rodičovskom dome spolu s maminou, ta je na dôchodku s výškou príjmu 224 Eur, výdavky na bývanie máme vo výške cca 200 eur. Chcem sa spýtať, či mame pravo na nejakú soc. dávku ja a aj mamina, aj čo sa týka príspevku na bývanie, a ako si to treba vyrátať. Nakoľko som žiadala soc.oddelenie min. rok o výpočet kvôli nároku na sociálny prídavok, či nárok deťom na školné či štipendium, brali mi do úvahy aj to,koľko mam určené výživne a nebrali do úvahy, že mám potvrdenie od polície, že manžel neplatí a ani že nepoberám od štátu náhradné výživné a tiež mi rátali do príjmu prídavok na dieťa od štátu, a tým som nesplnila podmienky, nakoľko môj ,,prijem" bol o cca 8 eur vyšší... Ďakujem Vám za radu a skorú odpoveď..s pozdravom a veľa úspechov Debi
veronikasad
12.12.10,10:37
Prečo nepoberáš náhradné výživné ?
debi33
12.12.10,10:41
poberala som ho pred 3 rokmi, tie vybavovacky a cakanie.. zabralo to kopu casu a ja bohuzial mam volneho casu malo,a dokonca ex stale slubuje ze zacne platit, uz som takto raz vybavovala a ked mi po 2 mesiacoch schvalili nahradne vyzivne, ex platil 3 mesiace, mne nahradne zastavili a ked on prestal a chcela som to obnovit, musela som najprv cakat 3 mesiace kym on platit nebude, potom policajti, ockat na vyjadrenie sudu a na novo vybavovat nahradne
veronikasad
12.12.10,13:15
poberala som ho pred 3 rokmi, tie vybavovacky a cakanie.. zabralo to kopu casu a ja bohuzial mam volneho casu malo,a dokonca ex stale slubuje ze zacne platit, uz som takto raz vybavovala a ked mi po 2 mesiacoch schvalili nahradne vyzivne, ex platil 3 mesiace, mne nahradne zastavili a ked on prestal a chcela som to obnovit, musela som najprv cakat 3 mesiace kym on platit nebude, potom policajti, ockat na vyjadrenie sudu a na novo vybavovat nahradne
bohužial, ale kým nebudeš mať vybavené náhradné výživné, na žiadnu dávku v hmotnej núdzi nebudeš mať nárok, resp. UPSVaR ťa bude posudzovať, ako by si výživné od manžela dostávala a započíta ti ho do príjmu.
debi33
12.12.10,13:28
a ako to je s maminou?kedze ma dochodok iba 224 euro? ma narok aspon na nejaky prispevok na byvanie a ak ano co k tomu potrebuje? dakujem pekne za odpoved...!!
veronikasad
12.12.10,16:08
a ako to je s maminou?kedze ma dochodok iba 224 euro? ma narok aspon na nejaky prispevok na byvanie a ak ano co k tomu potrebuje? dakujem pekne za odpoved...!!
mamine tiež nevznikne nárok na žiadnu dávku (ak sa posudzuje samostatne).

Dávka v hmotnej núdzi, spolu s príspevkom na bývanie a príspevkom na zdr,. starostlivosť je pre jednu osobu cca 118 €.

Jej dôchodok, znížený o 25 % je 168 € - čo je viac ako dávka v hmotnej núdzi.

Ak chceš dávku v hmotnej núdzi pre seba, musíš začať s vybavovaním náhradného výživného. Uveď výšku čistej mzdy, či ti vôbec na dávku vznikne nárok.