vmsux
12.12.10,14:21
Ahojte.
Mam otazku ohladom odvodov konatela v roku 2011. Parlament teraz schvalil zmeny. V roku 2010 to bolo napriklad takto:
Odmena konatela 100 EUR/mesiac
Odvody na ZP: 4 EUR konatel a 10 EUR spolocnost.
Konatel dostane na ucet 96 EUR, na ZP sa zaplati 14 EUR. Dan z prijmu neplati, lebo si uplatnuje nezdanitelnu ciastku.
Ake budu odvody v roku 2011? Mal by zrejme platit odvody do SP, ale neviem v akej vyske.
Diky.
lydia.kralikova
13.12.10,09:38
Mna by tiez zaujimalo, ci sa ma dotkne zmena. Som zivnostnik, platim odvody a zaroven som konatel bez pracovnej zmluvy a odmeny. Budem musiet ako konatel bez odmeny platit nejake odvody?
maxipc
13.12.10,10:36
Tiež sa pripájam k tejto otázke. Zaujímalo by ma, či mesačná odmena konateľa, ktorá doteraz nepodliehala minimálnemu vymeriavacemu základu, bude podliehať od 01.01.2011minimálnemu vymeriavaciemu základu (podľa minimálnej mzdy), alebo sa budú platiť odvody len z vyplatenej mesačnej odmeny, napr. 50,-€?, tak ako to platí teraz?
macte
13.12.10,16:06
Ja sa chcem spýtať na konateľa bez odmeny, pokiaľ sa mu vyplatí iba podiel na zisku samzrejme zdaneného, zmenilo sa niečo v porovnaní s minulým rokom? Vtedy nemusel ani zdaňovať ani platiť odvody.
vmsux
13.12.10,17:31
Ja sa chcem spýtať na konateľa bez odmeny, pokiaľ sa mu vyplatí iba podiel na zisku samzrejme zdaneného, zmenilo sa niečo v porovnaní s minulým rokom? Vtedy nemusel ani zdaňovať ani platiť odvody.

Ohladom vyplaty podielu na zisku v roku 2011 za rok 2010 sa nic nezmenilo. Zmena sa tyka zisku za rok 2011, ktory sa vyplati vo forme podielov na zisku v roku 2012. Pokial viem, pri podani rocneho zuctovania zdravotneho poistenia v roku 2013 odvedie 10% z vymeriavacieho zakladu z dividiend.
Ale este tam hrozia preddavky na ZP z podielov na zisku.
everel
15.12.10,18:03
A ak som živnostník a platím si riadne preddavky zo živnosti a zároveň som jediný spoločník s.r.o. a konateľ bez odmeny? Pripočítam si zisk z s.r.o. do príjmu zo živnosti pri ročnom zúčtovaní?
veronikasad
15.12.10,18:12
A ak som živnostník a platím si riadne preddavky zo živnosti a zároveň som jediný spoločník s.r.o. a konateľ bez odmeny? Pripočítam si zisk z s.r.o. do príjmu zo živnosti pri ročnom zúčtovaní?
ročnom zúčtovaní dane ?
KEJKA
15.12.10,18:14
zisk zo sro riešiš, len ak si ho vyplatíš............ môžeš ho nechať aj vo firme.
everel
15.12.10,19:17
ročnom zúčtovaní dane ?
Nie, pri ročnom zučtovaní do zdravornej poisťovne.
everel
15.12.10,19:18
zisk zo sro riešiš, len ak si ho vyplatíš............ môžeš ho nechať aj vo firme.
Načo by som podnikal , keby som zisk nechal ležať v banke?
accpro
15.12.10,19:23
zisk zo sro riešiš, len ak si ho vyplatíš............ môžeš ho nechať aj vo firme.
Presne tak. Podla mna nech radsej rastie ucet nerozdeleneho zisku ako prijmovy ucet ZP
krusa
15.12.10,22:04
no napríklad preto, že nemusíš zaplatiť ZP, alebo aj preto, že môžeš zisk rozdeliť raz za 5 rokov a ak ti to ide veľmi dobre tak ušetríš na ZP, ale hlavne v roku 2013 tu už "dúfam" budú iné sadzby poistného a teda toto ustanovenie zákona sa istotne bude novelizovať prípadne sa úplne zruší, lebo ináč všetci budú zakladať firmy na rozdelenie zisku v zahraničí.
promont maja
16.12.10,05:17
... načnem z iného súdka. Raz som, čítala tu na porade jednu tému, v ktorej právnici ( naši poraďáci) rozoberali rozsudok Najvyššieho súdu Českej republiky v skratke o tom, že konateľ nemôže podpísať pracovnú zmluvu, ak ide o tú istú osobu, teda ak zamestnancom a konateľom je tá istá osoba, pretože to odporuje ich zákonu. Vysvetlenie našich poraďákov bolo, že konateľ, podľa slovenských zákonov koná za spoločnosť a zastupovanie akotaké je podľa našich zákonov chápané v intenciách napr. zákonného zástupcu akotakého. Takže ak konateľ koná, a "nezastupuje" spoločnosť, a v rámci výkonu svojej funckie má za tento úkon odmenu, tak je to chápané ako závislá činnosť ... takže aj od 1. 1. 2011 je táto odmena aj predmetom odvodov do Sociálnej poisťovne, keďže konateľ je v tomto prípade chápaný ako "zamestnanec". Do akého termínu je potom tento konateľ povinný, resp. jeho zamestnávateľ povinný prihlásiť ho do Sociálnej poisťovne? 1. 1. 2011? Podľa včerajších Hospodárskych novín je táto lehota až do 31. 1. 2011 ... alebo v deň, keď mu je táto odmena pripísaná k dobru, t. j. vyplatená?
Timka1
16.12.10,06:26
... načnem z iného súdka. Raz som, čítala tu na porade jednu tému, v ktorej právnici ( naši poraďáci) rozoberali rozsudok Najvyššieho súdu Českej republiky v skratke o tom, že konateľ nemôže podpísať pracovnú zmluvu, ak ide o tú istú osobu, teda ak zamestnancom a konateľom je tá istá osoba, pretože to odporuje ich zákonu. Vysvetlenie našich poraďákov bolo, že konateľ, podľa slovenských zákonov koná za spoločnosť a zastupovanie akotaké je podľa našich zákonov chápané v intenciách napr. zákonného zástupcu akotakého. Takže ak konateľ koná, a "nezastupuje" spoločnosť, a v rámci výkonu svojej funckie má za tento úkon odmenu, tak je to chápané ako závislá činnosť ... takže aj od 1. 1. 2011 je táto odmena aj predmetom odvodov do Sociálnej poisťovne, keďže konateľ je v tomto prípade chápaný ako "zamestnanec". Do akého termínu je potom tento konateľ povinný, resp. jeho zamestnávateľ povinný prihlásiť ho do Sociálnej poisťovne? 1. 1. 2011? Podľa včerajších Hospodárskych novín je táto lehota až do 31. 1. 2011 ... alebo v deň, keď mu je táto odmena pripísaná k dobru, t. j. vyplatená?

ak tento konateľ dostáva pravidelný príjem je potrebné ho prihlásiť do 31.1.2011 do Sociálnej poisťovne, z odmeny sa platí NP, PvN, DP a RFS,

ak konateľ nedostáva pravidelný príjem je potrebné ho prihlásiť v mesiaci v ktorom mu bola odmena vyplatená, platí sa z odmeny toto poistné - DP a RFS, neplatí sa NP a PvN.

ak by konateľ vykonával svoju činnosť bez odmeny - nepovažuje sa za zamestnanca a nie je potrebné ho prihlásiť do SP
Zdenka 0705
16.12.10,06:37
Konateľ a spoločník v jednom, vykonáva pre spoločnosť "nejakú " činnosť pravidelne /má dohodu o pracovnej činnosti/. Doteraz platil on a s.r.o. len do ZP. Aj na neho sa vzťahuje prihláška do SP a odvody do NP,PvN,DP,RFS ak túto činnosť aj naďalej bude vyknávať, a teda je považovaný za zamestnanca?
Timka1
16.12.10,06:42
Konateľ a spoločník v jednom, vykonáva pre spoločnosť "nejakú " činnosť pravidelne /má dohodu o pracovnej činnosti/. Doteraz platil on a s.r.o. len do ZP. Aj na neho sa vzťahuje prihláška do SP a odvody do NP,PvN,DP,RFS ak túto činnosť aj naďalej bude vyknávať, a teda je považovaný za zamestnanca?

podľa §3 a 4 o SP sa za zamestnanca nepovažuje:
- osoba pracujúca na základe dohody o vykonaní práce, dohody o pracovnej činnosti a dohody o brig. práci študentov
.....

z toho vyplýva, že tento konateľ nie je považovaný za zamestnanca a teda odvody do SP sa platia iba ÚP a GP
Zdenka 0705
16.12.10,07:16
Timka, ďakujem.
Takže ak som to pochopila dobre, do SP platiť zostáva po starom, tj. len UP a GP, pretože sa nepovažuje podľa tohto zákona za zamestnanca.
Ešte ma trápi jedno:
Podľa ZDP sa za zamestnanca považuje aj naďalej čo sa týka vyúčtovania pracovných ciesť?
veronikasad
16.12.10,07:18
Timka, ďakujem.
Takže ak som to pochopila dobre, do SP platiť zostáva po starom, tj. len UP a GP, pretože sa nepovažuje podľa tohto zákona za zamestnanca.
Ešte ma trápi jedno:
Podľa ZDP sa za zamestnanca považuje aj naďalej čo sa týka vyúčtovania pracovných ciesť?
Zdenka, dohody zostávajú po starom. Ak by ste mu vyplácali odmenu konatela napr. na základe mandátnej zmluvy, od 1.1.2011 ho musíte zaregistrovať v SP (v termíne do 31.1.2011).
Timka1
16.12.10,07:24
Timka, ďakujem.
Takže ak som to pochopila dobre, do SP platiť zostáva po starom, tj. len UP a GP, pretože sa nepovažuje podľa tohto zákona za zamestnanca.
Ešte ma trápi jedno:
Podľa ZDP sa za zamestnanca považuje aj naďalej čo sa týka vyúčtovania pracovných ciesť?

áno, platí sa po starom z DoPČ, bolo však upozornené na prednáške, počet dohôd v SR sa bude sledovať, ak sa budú vo veľkej miere zneužívať, môže dôjsť aj v priebehu roka k novele zákona a bude sa aj z nich platiť poistné do SP, takže radšej opatrne s dohodami

čo sa týka pracovných ciest, pokiaľ viem, tak aj naďalej sa považuje konateľ za zamestnanca, nech sa ešte niekto k tomu vyjadrí a potvrdí na 100% :)
veronikasad
16.12.10,07:38
Zdenka, prac.cesty súvisia s výkonom funkcie konatela, alebo "zamestnanca-dohodára" ?
zuzkakom
16.12.10,07:40
Môže to tu prosím niekto zhrnúť, aké sú povinnosti čo sa týka registrácie a platenia ZP a SP v prípade konateľov:
a) ak majú mandátnu zmluvu a sú im vyplácané mesačné odmeny
b) ak si len vyplatia podiel na zisku
veronikasad
16.12.10,07:46
Môže to tu prosím niekto zhrnúť, aké sú povinnosti čo sa týka registrácie a platenia ZP a SP v prípade konateľov:
a) ak majú mandátnu zmluvu a sú im vyplácané mesačné odmeny (od 1.1.2011 sa musia registrovať v SP na RL FO - sú nové tlačivá - v termíne do 31.1.2011. Odvody z mand.zmluvy majú inú splatnosť - do 8. dňa nasl. kal. mesiaca po vyplatení. Uvádzajú sa v samostatných výkazoch (Výkaz poistného a príspevkov+príloha).
Pri výplate nepravidelných odmien sa v mesiaci ktorom sú vyplatené "rozpočítavajú" na kal. mesiace od začiatku roka a každý mesiac sa uvedie ako samostatný riadok v prílohe.
Mení sa aj zaokruhlovanie vymeriavacích základov.
b) ak si len vyplatia podiel na zisku

Odpoveď v texte
Timka1
16.12.10,07:48
Môže to tu prosím niekto zhrnúť, aké sú povinnosti čo sa týka registrácie a platenia ZP a SP v prípade konateľov:
a) ak majú mandátnu zmluvu a sú im vyplácané mesačné odmeny
b) ak si len vyplatia podiel na zisku

a) konateľ s mandátnou zmluvou s pravidelným mesačným príjmom, povinnosť do 31.1.2011 prihlásiť do SP, bude sa považovať za zamestnanca a odvody do SP platí a to NP, PvN, DP a RFS do 8. dňa po vyplatení, neplatí GP a ÚP.

b) - konateľ s majetkovým podielom, čiže ak bude aj spoločník v sro, pri vyplatení podielov na zisku, neplatí odvody do SP, netreba prihlasovať do SP
- konateľ bez majetkového podielu v spoločnosti, ak má vyplatené podiely na zisku, je potrebné ho prihlásiť v danom mesiaci kedy bude mať vyplatené do SP a platia sa odvody DP a RFS
Heleč
16.12.10,09:10
Zdenka, prac.cesty súvisia s výkonom funkcie konatela, alebo "zamestnanca-dohodára" ?

ja mám tento prípad - pracovné cesty súvisia s výkonom funkcie konateľa bez príjmu.
dadasv
16.12.10,09:53
ja mám tento prípad - pracovné cesty súvisia s výkonom funkcie konateľa bez príjmu.
To znamená, že si môže pri pracovnej ceste súkromným autom uplatňovať náhradu za použitie motorového vozidla a spotrebované PHM? Má nárok aj na stravné?:confused:
mirkoooo
16.12.10,10:35
Zakladame s.r.o. - riesime otazky konatel, odmeny, atd. Vznik od 1.2.2011
Ak sa spolocnik u nas zamestna - bude platit SP, ZP, dan a takisto aj zamestnavatel (s.r.o.) zaplati 35,2%

Ak nebude spolocnik zamestnaný, ale bude konateľom s odmenou - bude konateľ platit ZP + SP(celé? Dôchodkove, nemocenske, v nezam?) a s.r.o. 35,2%? Ci GF a UF nie?

Ak bude konateľom s príležitostnou odmenou - v ten mesiac ho prihlasim, zaplati ZP + SP(vsetky druhy?) a aj ako s.r.o. zaplatim ZP + SP(celú -asi nie, ze?)

Ak bude mat konateľ iba podiel na zisku - tak z toho 10% do zdravotnej? a aj s.r.o. niečo?

Ak bude súčasne spoločník na pracovnú zmluvu a aj odmeny bude brat - tak platím všetko 2krat?


Ide o to, že 1 zo spoločníkov nebude mať iný príjem, teda chce aby sa platili odvody, len otázne akým spôsobom...

Budem povdačná , ak niekto pomôže
Zdenka 0705
16.12.10,12:00
Zdenka, prac.cesty súvisia s výkonom funkcie konatela, alebo "zamestnanca-dohodára" ?
Časť pracovných ciest ako konateľ bez odmeny a časť ako dohodár - zamestnanec. Je v tom rozdiel?
veronikasad
16.12.10,12:03
Časť pracovných ciest ako konateľ bez odmeny a časť ako dohodár - zamestnanec. Je v tom rozdiel?
Každý cesťák by mal vystavovať samostatne. Podmienky výplaty cestovných náhrad z dohody by mali byť zakotvené priamo v dohode.

Zmeny platné od 1.1.2011 ešte naštudované nemám.
Heleč
16.12.10,12:10
To znamená, že si môže pri pracovnej ceste súkromným autom uplatňovať náhradu za použitie motorového vozidla a spotrebované PHM? Má nárok aj na stravné?



ano.


Len teraz ma nejako zmiatla Zdenka, či sa to bude považovať ako jeho príjem. Ale zmenu zákona o cestovných náhradach som v tomto smere nepostrehla. Tak neviem
Jana Motyčková
17.12.10,20:21
Zakladame s.r.o. - riesime otazky konatel, odmeny, atd. Vznik od 1.2.2011
1. Ak sa spolocnik u nas zamestna - bude platit SP, ZP, dan a takisto aj zamestnavatel (s.r.o.) zaplati 35,2%
2.Ak nebude spolocnik zamestnaný, ale bude konateľom s odmenou - bude konateľ platit ZP + SP(celé? Dôchodkove, nemocenske, v nezam?) a s.r.o. 35,2%? Ci GF a UF nie?
3.Ak bude konateľom s príležitostnou odmenou - v ten mesiac ho prihlasim, zaplati ZP + SP(vsetky druhy?) a aj ako s.r.o. zaplatim ZP + SP(celú -asi nie, ze?)
4.Ak bude mat konateľ iba podiel na zisku - tak z toho 10% do zdravotnej? a aj s.r.o. niečo?
5.Ak bude súčasne spoločník na pracovnú zmluvu a aj odmeny bude brat - tak platím všetko 2krat?

6. Ide o to, že 1 zo spoločníkov nebude mať iný príjem, teda chce aby sa platili odvody, len otázne akým spôsobom...

Budem povdačná , ak niekto pomôže
1. ano, ako normálny zamestnanec
2. Všetko okrem ÚP a GP
3. Ak bude mať v mandátnej zmluve,zmluve o výkone funkcie, spoločenskej zmluve alebo kdekoľvek napísané, že by eventuálne mohol mať odmenu, tak ho treba prihlásiť do SP hneď ako sa stane takým konateľom - keď dostane odmenu, rozpočíta sa na všetky predchádzajúce mesiace toho roku (od začiatku vykonávania funkcie) a akoby v kaŽdom mesiaci sa odvedie poistné do SP (bez ÚP a GP). Do ZP sa prihlási len na ten mesiac a odvedie z odmeny v tom mesiaci, ak presiahne maximum - odvedie cez rzzp. (Ak nemá mať odmenu, uviedla by som to v zmluve - že bude vykonávať funkciu bez nároku na odmenu).
4. Ak bude mať len odmenu zo zisku, tak si ju uvedie v rzzp a zaplatí z nej on sám 10%. Ak ale nie je z iného dôvodu niekde zamestnanec alebo szčo, prípadne poistenec štátu, tak musí platiť preddavky na poistné do ZP ako samoplatiteľ.
5. Spoločník bude brať aké odmeny okrem z pracovného pomeru?
6. Ak bude vykonávať funkciu konateľa s pravidelnou mesačnou odmenou (akou chce) - bude platiť všetky odvody ako zamestnanec z tohoto príjmu okrem GP a ÚP. Minimálny VZ zamestnanca po 1.1.2011 už neexistuje. Ak si potom rozdelí zisk,doplatíi ešte z toho zdravotné poistenie.
Katy a R
17.12.10,21:14
K bodu 6:
.. ak by sa rozhodol, že ako konateľ bude poberať pravidelnú "malú" odmenu (nemá iný PP) .. tak si "pokazí" OMB :mee::rolleyes:
Rozalka
17.12.10,21:25
Nevyznám sa v problematike, preto sa možno blbosť opýtam:
ak nemá žiadnu (ani "malú" odmenu), tak si OMB nepokazí?
Katy a R
17.12.10,21:31
Nevyznám sa v problematike, preto sa možno blbosť opýtam:
ak nemá žiadnu (ani "malú" odmenu), tak si OMB nepokazí?

.. ani nie ;)
pre ilustráciu http://www.porada.sk/1508169-post15441.html
Jana Motyčková
18.12.10,11:42
Ak bude mať malú odmenu, OMB so pokazí, ak odmenu mať nebude, OMB si nepokazí, má menej rokov poistenia (čo niekedy vadí menej ako keď si pokazí OMB - ale treba posudzovať prípad od prípadu).
everel
19.12.10,16:51
Čo je OMB?
Katy a R
19.12.10,17:12
Čo je OMB?

osobný mzdový bod:)
VladoaKatka
19.12.10,17:32
Ak bude mať malú odmenu, OMB so pokazí, ak odmenu mať nebude, OMB si nepokazí, má menej rokov poistenia (čo niekedy vadí menej ako keď si pokazí OMB - ale treba posudzovať prípad od prípadu).
je to trochu mimotemy, ale keď sa to tu už rozoberá...
Poznám prípad, keď žiadateľ o predčasný dôchodok mal OMB 0,00 v posledných siedmych rokoch a preto sa mu výpočet posunul do tých 20 rokov, kde mzdový bod mal, a ten bol v tých získaných rokoch viac ako 2,5.
veronikasad
19.12.10,19:31
je to trochu mimotemy, ale keď sa to tu už rozoberá...
Poznám prípad, keď žiadateľ o predčasný dôchodok mal OMB 0,00 v posledných siedmych rokoch a preto sa mu výpočet posunul do tých 20 rokov, kde mzdový bod mal, a ten bol v tých získaných rokoch viac ako 2,5.
Katka, osobný mzdový bod sa berie ako priemer od roku 1984 (ak v tomto období poistenie trvalo).
mirkoooo
20.12.10,07:51
vrátim sa k bodu 5 - ze ak bude spoločník aj zamestnanec a aj bude brať odmenu za konateľstvo. Platí sa všetko 2krát?
Melnick
20.12.10,08:03
Možno niekomu poslúži :)




Tabuľka platenia poistného od 1. januára 2011

Nemocenské poistenieDôchodkové poisteniePoistenie v nezamestnanostiGarančné poistenieÚrazové poistenie 7)Rezervný fondSpolu
starobnéinvalidné
ZamestnanecSadzba poistného1,4 %4 %3 %**1 %***
Maximálny VMZ 2)1 116,75 eur2 978,00 eur2 978,00 eur2 978,00 eur
Suma poistného15,63 eur119,12 eur89,34 eur29,78 eur253,87 eur
ZamestnávateľSadzba poistného1,4 %14 %3 %**1 %***0,25 %*0,8 % 6)4,75 %
Maximálny VMZ 2)1 116,75 eur2 978,00 eur2 978,00 eur2 978,00 eur1 116,75 eurneobmedzený2 978,00 eur
Suma poistného15,63 eur416,92 eur89,34 eur29,78 eur2,79 eur141,45 eur695,91 eur 7)
Povinne poistená SZČO 3)Sadzba poistného4,4 %18 %6 %**4,75 %
Minimálny VMZ 1)329,06 eur329,06 eur329,06 eur329,06 eur
Suma poistného14,47 eur59,23 eur19,74 eur15,63 eur109,07 eur
Maximálny VMZ 2)1 116,75 eur2 978,00 eur2 978,00 eur2 978,00 eur
Suma poistného49,13 eur536,04 eur178,68 eur141,45 eur905,30 eur
Dobrovoľne poistená osoba 4)Sadzba poistného4,4 %18 %6 %**2 %***4,75 %
Minimálny VMZ 1)329,06 eur329,06 eur329,06 eur329,06 eur329,06 eur
Suma poistného14,47 eur59,23 eur19,74 eur6,58 eur15,63 eur115,65 eur
Maximálny VMZ 2)1 116,75 eur2 978,00 eur2 978,00 eur2 978,00 eur2 978,00 eur
Suma poistného49,13 eur536,04 eur178,68 eur59,56 eur141,45 eur964,86 eur
Štát 5)Sadzba poistného18 %6 %2 %
Sociálna poisťovňaSadzba poistného18 %
Za poberateľov úrazovej renty do dovŕšenia dôchodkového veku alebo do priznania predčasného starobného dôchodku
Majka
20.12.10,19:56
Zdenka, dohody zostávajú po starom. Ak by ste mu vyplácali odmenu konatela napr. na základe mandátnej zmluvy, od 1.1.2011 ho musíte zaregistrovať v SP (v termíne do 31.1.2011).


Prosim Vas ako je to v takom pripade, ked konatel s.r.o. prevadzkuje loter.spolocnost Tipos a pod. na zaklade mandat.zmluvy, on ako konatel vo svojej spolocnosti si nevyplaca ziadnu mzdu ani odmenu ani si este nevyplatil zisk,zdravot.poist. minimal. odvod si plati ako sukr. osoba, ako je to u neho s odvodmi po 1.1.2010 k tomu som sa v novele nedopatrala... dakujem.
Jana Motyčková
21.12.10,17:01
AK na zákalde zmluvy nemá nárok na žiaden príjem za prácu konateľa, do SP sa nehlási a neodvádza. V ZP ostáva ďalej samoplatiteľom ale zvyšuje sa mu minimálny základ samoplatiteľa na 329,06€. Ak nemá ani zisk ani žiadne iné príjmy, tak to je všetko.
mirkoooo
22.12.10,09:36
ak si konateľ vyplatí jednorazovo odmenu napr. koncom roka v decembri, po novomm sa rozpočíta tá odmena na predchádzajúce mesiace (asi odvtedy odkedy dostal naposledy odmenu?) a odvedú sa z toho odvody, dane atd. a čo potom s tým mesiacom december? vtedy musí byť konateľ dobrovolne poistený alebo nemusí. ako to je?
mirkoooo
28.12.10,08:47
ak bude spoločník pracovať na dohodu, je v zdravotnej poisťovni považovaný za zamestnanca, odvedie sa 4% za zamestnanca, 10% za firmu. a firma odvedie aj do sociálnej poisťovne GP a UP. OK. Ale čo ak tento spoločník nemá iný príjem? Má len túto jednu dohodu a nikde inde nerobí? Nie je vtedy povinnosť platiť aj iné odvody? Napr. DP, PvN. atd?
ďakujem
alusa783
28.12.10,09:02
Takže
ak je konateľ vo firme ale pracuje tam ako zamestnanec na pracovnú zmluvu a nedostáva za to žiadnu odmenu ani si nevypláca podiel na zisku tak sa ho tento zakon netýka ano? nadalej ho budem považovať za zamestnanca a nebude sa platiť nič viac či?
Centrum
29.12.10,06:48
ak bude spoločník pracovať na dohodu, je v zdravotnej poisťovni považovaný za zamestnanca, odvedie sa 4% za zamestnanca, 10% za firmu. a firma odvedie aj do sociálnej poisťovne GP a UP. OK. Ale čo ak tento spoločník nemá iný príjem? Má len túto jednu dohodu a nikde inde nerobí? Nie je vtedy povinnosť platiť aj iné odvody? Napr. DP, PvN. atd?
ďakujem
Prosím doplňte,akej práce sa týka odmena spoločníka z DoPč, je to odmena za to, že je spoločníkom, alebo sa napr, stará v spoločnosti o vozidlá, alebo údržbu budovy ......obstaráva drobné nákupy a pod ? V takomto prípade nie je dôvod ani odvodov do ZP.
Jana Motyčková
29.12.10,07:22
ak bude spoločník pracovať na dohodu, je v zdravotnej poisťovni považovaný za zamestnanca, odvedie sa 4% za zamestnanca, 10% za firmu. a firma odvedie aj do sociálnej poisťovne GP a UP. OK. Ale čo ak tento spoločník nemá iný príjem? Má len túto jednu dohodu a nikde inde nerobí? Nie je vtedy povinnosť platiť aj iné odvody? Napr. DP, PvN. atd?
ďakujem
Po 1.1.2011 nie je z dôvodu tej dohody považovaný za zamestnanca a neplatí z nej ZP, iba ÚP a GP. Keďže nie je inde zamestnancom ani szčo ani poistencom štátu, musí sa na ZP prihlásiť ako samoplatiteľ od 1.1.2011 a ZP bude platiť sám z minimálneho základu 329,06€.
Iné odvody platiť nemusí.
Jana Motyčková
29.12.10,07:24
Takže
ak je konateľ vo firme ale pracuje tam ako zamestnanec na pracovnú zmluvu a nedostáva za to žiadnu odmenu ani si nevypláca podiel na zisku tak sa ho tento zakon netýka ano? nadalej ho budem považovať za zamestnanca a nebude sa platiť nič viac či?
Správne .
mirkoooo
29.12.10,14:16
takže naozaj je to tak, že ak spoločník robí vo firme na dohodu o pracovnej činnosti - bude robiť napr. nejaké počítačové záležitosti, atď, tak neplatí odvody do ZP z titulu spoločníka? Rozumiem správne? A môže si uplatiť NČ? Je to aktívny príjem? Podpíšeme vyhlásenie a tak? a ten zvyšok sa normálne zdaní teraz už preddavkovo? Ako firma odvod do SP - UP a GP, ale inde nerobí, takže musí byť samoplatiteľ.
ďakujem za predchádzajúce odpovede
Altrix
30.12.10,07:46
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať nasledovné:

1 - pri vyplatení príjmu po skončení pracovného pomeru sa po rozpočítaní odmeny na príslušný počet mesiacov vypočítavajú odvody do všetkých fondov ?
teda:
pracovná zmluva: ZP, NP, SP, IN, PvN, GP, UP, RfS
štátna správa a verejná správa: ZP, NP, SP, IN, PvN, UP, RfS


2 - Konateľom, štatutárom, spoločníkom, poslancom s nepravidelným príjmom sa okrem odvodov do SP (SP? IP? RfS) vypočítava aj odvod do ZP?

Ďakujem za odpovede
rahar
02.01.11,22:02
Ak ako konatelia s.r.o. si vyplácame iba podiel na zisku a nemáme z činnosti s.r.o. žiaden pravidelný príjem, odvody si platíme ako SZCO máme si podiel na zisku z s.r.o. vykázať v rzzp? alebo platiť preddavky či niečo iné? Mám v tom už riadny chaos. ďakujem.
tibor_mt13
03.01.11,16:15
"Ohladom vyplaty podielu na zisku v roku 2011 za rok 2010 sa nic nezmenilo. Zmena sa tyka zisku za rok 2011, ktory sa vyplati vo forme podielov na zisku v roku 2012. Pokial viem, pri podani rocneho zuctovania zdravotneho poistenia v roku 2013 odvedie 10% z vymeriavacieho zakladu z dividiend.
Ale este tam hrozia preddavky na ZP z podielov na zisku."

- asi to tak neni.
- podiel na zisku vyplateny v roku 2011 (za rok 2010) tiez podlieha zakonu ucinnostou od 1.1.2011 - ZP

prave citam,ze :
"Toto ustanovenie sa týka podielov na zisku, ktorý bol dosiahnutý v účtovnom období po účinnosti zákona"...tak mozno sa mylim...neviem to najst priamo v zakone
tibor133
03.01.11,16:32
priamo na stranke vszp:

príjmy z podielu na zisku obchodných spoločností alebo družstiev (dividendy) pričom povinnosť platiť poistné z dividend sa vzťahuje na dividendy vyplácané zo zisku dosiahnutého v účtovnom období , ktoré sa začalo po 01.01.2011 ( § 36 ods. 12 ). Teda z dividend sa bude poistné prvý krát platiť v ročnom zúčtovaní za rok 2012 podávanom do 31.03.2013. Vymeriavacím základom pre dividendy sú také príjmy z dividend, ktoré prevyšujú 44,2% z priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov.
c4u
04.01.11,10:11
Keď som konateľ bez odmeny vo vlastnej sro a zamestnám sa v nej na inú pozíciu, tak si už ako konateľ nebudem musieť platiť zdravotnú? Lebo tú a iné odvody mi budú strhávané zo mzdy a takisto ich bude platiť aj moja firma, áno?

A ešte som sa chcel opýtať, musím absolvovať lekársku prehliadku a poučenie o bezpečnosti práce, keď sa viac menej sám zamestnávam a pracujem z domu?

Ďakujem
JankaDa
04.01.11,16:12
Ahojte!
Mozno sa uz zopakujem co tu bolo popisane ale chcem si len ujasnit. Ak ma s.r.o. troch konatelov-statutarov a dvaja z nich su riadny zamestnanci spominanej s.r.o.-cky a jeden nie (je zamestnancom v inej firme, v tejto s.r.o. je len konatel) teda vsetci traja su zamestnancami a su prihlaseny v SP aj ZP a plati za nich zamesntavatel odvody ako za zamestnancov z ich mzdy. Ako mam prosim postupovat podla novych zakonov od 1.1.2011. Musim ich vsetkych troch prihlasit do ZP aj do SP do 31.1.2011 aj ako konatelov? A ak im minuly rok nebola vyplatena ziadna odmena ani ziaden podiel na zisku z s.r.o. (ktoru spominam) tak treba za nich aj nieco mesacne odvadzat? Ci ak im to nebolo vyplatene tak ich netreba prihlasovat alebo ako? Uz som z toho zufala :( Poradi mi niekto, prosiiim? :(
grammatika
04.01.11,18:08
Ahojte!
Mozno sa uz zopakujem co tu bolo popisane ale chcem si len ujasnit. Ak ma s.r.o. troch konatelov-statutarov a dvaja z nich su riadny zamestnanci spominanej s.r.o.-cky a jeden nie (je zamestnancom v inej firme, v tejto s.r.o. je len konatel) teda vsetci traja su zamestnancami a su prihlaseny v SP aj ZP a plati za nich zamesntavatel odvody ako za zamestnancov z ich mzdy. Ako mam prosim postupovat podla novych zakonov od 1.1.2011. Musim ich vsetkych troch prihlasit do ZP aj do SP do 31.1.2011 aj ako konatelov? A ak im minuly rok nebola vyplatena ziadna odmena ani ziaden podiel na zisku z s.r.o. (ktoru spominam) tak treba za nich aj nieco mesacne odvadzat? Ci ak im to nebolo vyplatene tak ich netreba prihlasovat alebo ako? Uz som z toho zufala :( Poradi mi niekto, prosiiim? :(
ak konatelia, štatutári nemali doteraz žiadnu odmenu, nemajú podpísanú zmluvu, na základe ktorej by sa im vyplácala odmena, tak ho neprihlasuješ do sociálnej poisťovne.
Ak sa mu bude v budúcnosti vyplácať odmena, tak ho treba priihlásiť na samostatnom tlačive RLFO do SP. Inak sa pre Teba nič nemení.
V prípade vyplatenia podielu na zisku za rok 2011, ktorý sa vyplatí v roku 2012, tak to sa rieši potom na základe RZZP (ale nie v tomto roku)
grammatika
04.01.11,18:12
Ak ako konatelia s.r.o. si vyplácame iba podiel na zisku a nemáme z činnosti s.r.o. žiaden pravidelný príjem, odvody si platíme ako SZCO máme si podiel na zisku z s.r.o. vykázať v rzzp? alebo platiť preddavky či niečo iné? Mám v tom už riadny chaos. ďakujem.

ak si konateľ bez odmeny v sro a odvody si platíš ako SZČO a ak si vyplatíš podiel na zisku najskôr za rok 2011, tak musíš vykonať RZZP a v ňom bude v budúcnosti kolónka vyplatených podielov na zisku- z ktorých sa vypočítajú odvody-
Ak si platíš odvody ako SZČO nemusíš si ich platiť ako samoplatiteľ.
JanaF
04.01.11,20:10
To znamená, že si môže pri pracovnej ceste súkromným autom uplatňovať náhradu za použitie motorového vozidla a spotrebované PHM? Má nárok aj na stravné?:confused:

ak pracovné cesty súvisia s výkonom funkcie konateľa bez príjmu najlepsie je zakotvit vsetko do zmluvy o vykone funkcie konatela. Stravne si moze uplatnit tiez.
Nemam este pozrete zmeny, ale ak sa tam nieco vyrazne nezmenilo, tak ma narok aj na stravne.
Majka
04.01.11,21:13
co v takom pripade ked konatel ma dohodu o vyk. prace na nejake cinnosti suvisiace s dosiahnutim zisku, ziadnu inu odmenu si nevyplacal len po podani dan. priznanie zisk. Okrem svojej s.r.o kde je zamestnany na dohodu ma este HPP v inej spolocnosti kt. nesuvisi s jeho s.r.o.
aky ma dopad na odvody po novom?
jeden konatel je zaroven aj spolocnik ma dohodu o vyk. prace
druhy konatel je bez majetkovej ucasti s.r.o. a ma dohodu o vyk.prace.
janulik100
05.01.11,07:12
pekny den vsetkym, vidim, ze tu mame riadny chaos..tak pridam dalsiu variaciu, ktora mi nie je celkom jasna

konatelka, zaroven spolocnicka aj zamestnanec je starobny dochodca - ma mandatnu zmluvu na vykon funkcie s pravidelnou odmenou + pracovnu zmluvu ...ake odvody sa z coho budu odvadzat pri takomto subehu poistenia???
qwery551
05.01.11,11:01
Dobry mam taku otazku

Ak je niekto konatelom a zaroven spolocnikom v sro. ma zmluvu o vykone funkcie s odmenou 0.03 eur mesacne. doteraz bol prihlaseny len v ZP ziadne odvody len nulove vykazy sa davali.

meni sa od 1.1.2011 nieco na tom ?

http://www.porada.sk/t94335-konatel-a-jeho-odmena.html

osiel som podla tohoto
Jana Motyčková
05.01.11,12:21
Musí sa prihlásiť aj na SP ako zamestnanec s pravidelným príjmom. Poistné mu pravdepodobne nevyjde, ale výkazy treba dávať.
(Dosť si pokazí dôchodok, ak ho to zaujíma - ale kým pôjde do dôchodku môže byť všetko inak).
Ak si vypláca podiel na zisku, zaplatí zdravotné poistnie z tohoto podielu mínus cca 300 eur, sadzba 10% ak nie je ZPS.
qwery551
05.01.11,14:56
doteraz nemusel byt prihlaseny, nevies mi poradit kde sa to pise ze to nastudujem.

my budeme robit do konca penzie nebudu. zbytocne platit .
Jana Motyčková
05.01.11,16:23
napríklad :
Novela zákona o SP č.543/2010 Z.z.
alebo
http://www.socpoist.sk/zmeny-vo-vybere-poistneho/39118s
lejka
05.01.11,17:48
Spolu s manželom sme konatelia vlastnej s.r.o.-nevyplácame si žiadne odmeny zo zisku a zároveň sme aj jej zamestnancami s pravidelnou mesačnou mzdou. Z tejto mzdy pravidelne mesačne odvádzame povinné odvody. Prosím Vás o odpoveď, či máme od 1.1.2011 nejakú povinnosť prihlásiť sa ako konatelia v poisťovniach, keď sme tam už prihlásení z titulu zamestnancov. Ďakujem.
jacekova
05.01.11,18:09
Spolu s manželom sme konatelia vlastnej s.r.o.-nevyplácame si žiadne odmeny zo zisku a zároveň sme aj jej zamestnancami s pravidelnou mesačnou mzdou. Z tejto mzdy pravidelne mesačne odvádzame povinné odvody. Prosím Vás o odpoveď, či máme od 1.1.2011 nejakú povinnosť prihlásiť sa ako konatelia v poisťovniach, keď sme tam už prihlásení z titulu zamestnancov. Ďakujem.

nie, netreba sa prihlasovať do poisťovne opätovne
Bubika
07.01.11,07:35
spoločník dochodca, ktoremu bude za rok 2011 v roku 2012 vyplateny podiel na zisku sro - treba podat za rok 2012 RZZP alebo ma este nejake ine povinnosti napriklad voci SP?

dakujem
Jana Motyčková
07.01.11,07:49
Ak nič iné nebude mať, tak iné povinnosti nemá.
Bubika
07.01.11,08:43
Ak nič iné nebude mať, tak iné povinnosti nemá.

a plati do ZP 14 alebo 10%? Trochen mam v tom zmatok.

dakujem
zlatka.b
07.01.11,09:25
Z podielu na zisku 10% na ZP
mamina h.
08.01.11,15:18
nie som si stale ista na 100%, takze:
konatel je zamestnany vo vlastnej sro s minimalnym mesacnym platom, doteraz si pravidelne vyplacal podiel zo zisku raz rocne, z ktoreho neplatil ziadne odvody, pokial by si chcel za rok 2009 vyplatit teraz zaciatkom januara podiel na zisku, co by to znamenalo? platil by z toho nejake odvody? srdecne dakujeme!
Valdi
08.01.11,15:24
Dobry den poradaci.

Mozem takto fungovat ????

V 2010 som zalozil sro ktora zatial nevykonava ziadnu cinnost. Nie som v nej zamestnancom ani nemam dohodu o cinnosti a som jedinym konatelom a chcem si len na konci roka vyplatit zisk. Samozrejme za 2010 je to 0. Do SP si neplatim nic ani nikde inde len som dobrovolnym platcom do ZP (doteraz 27eur a od 2011 46eur) nikde nie som ani zamestnany ani nic proste len mam sro. Mozem takto nadalej fungovat aj ked teda predpokladam ze 2011 uz nejake aktivity budu ??? Nebudem nic nikomu dlhovat, alebo ma nebude niekto dodatocne zdanovat ?
Katija
08.01.11,15:28
Odvody sa budú platiť až z podielov na zisku, ktorý bude vytvorený v zdaňovacom období, ktoré začne po 1.1.2011.
grammatika
08.01.11,16:01
dôchodca a zároveň spoločník + konateľ bez odmeny, musí si platiť odvody do ZP? podľa mňa nie, len v prípade, že by si vyplatil podiel na zisku za účt.obdobie 2011 tak by podal RZZP.
Dobre uvažujem?
Zdenka 0705
08.01.11,17:16
Podľa toho, čo som sa tu dočítala, uvažuješ dobre.
mysimis
08.01.11,18:42
dôchodca a zároveň spoločník + konateľ bez odmeny, musí si platiť odvody do ZP? podľa mňa nie, len v prípade, že by si vyplatil podiel na zisku za účt.obdobie 2011 tak by podal RZZP.
Dobre uvažujem?

V tomto prípade si nemusí platiť nič.
grammatika
09.01.11,10:35
Ďakujem vám všetkým :)
Ono sa človek vie tak pekne zamotať pri všetkých tých možnostiach :)
Takisto to je aj pri konateľovi spoločníkovi bez odmeny a zároveň študentovi VŠ, ktorý nedosiahol 26 rokov, nemusí sa prihlasovať do ZP a stále za neho platí štát. (len keď si vyplatí podiel..)
nika.sum
10.01.11,08:49
Aj ja pridam jednu moznost:
matka poberajuca rodicovsky prispevok je zaroven konatelka bez odmeny (nie spolocnicka). Ma nejaku povinnost sa niekde prihlasit a platit? Myslim si ze nie.
mysimis
10.01.11,10:37
Aj ja pridam jednu moznost:
matka poberajuca rodicovsky prispevok je zaroven konatelka bez odmeny (nie spolocnicka). Ma nejaku povinnost sa niekde prihlasit a platit? Myslim si ze nie.

Nie, nemá povinnosť sa prihlasovať.
zltalienka
10.01.11,10:41
Ahojte, chcem sa uistiť, či konateľ (ale nie spoločník v s.r.o.), ktorý inak nemá žiadnu odmenu konateľa, ale bude mu vyplatený podiel na zisku, či sa tento konateľ podľa novely zákona o soc. poistení berie ako zamestnanec s nepravidelným príjmom? Áno alebo nie?
ďakujem za odpoveď.
mirkoooo
11.01.11,05:11
nie nie je zamestnancom s nepravidelným príjmom. Ak má iba podiel na zisku, tak najbližšie v roku 2012 podá RZZP za rok 2011 (ak si vyplatí nejaký podiel)
zltalienka
11.01.11,06:48
nie nie je zamestnancom s nepravidelným príjmom. Ak má iba podiel na zisku, tak najbližšie v roku 2012 podá RZZP za rok 2011 (ak si vyplatí nejaký podiel)

Ďakujem za odpoveď Mirkoo. Určite bude platiť len do ZP? A do SP nie?

Pýtam sa preto. lebo v novele zákona o soc. poistení §138 ods. 1 sa píše "Vymeriavací základ zamestnanca je aj podiel na zisku vyplatený obch. spoločnosťou zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti"

Keď podiel na zisku je vymeriavacím základom zamestnanca bez účasti na ZI spoločnosti, to znamená, že z nej má platiť aj odvody, že? A ak má z nej platiť odvody, mal by byť aj prihlásený do SP (reg. list). A teraz neviem kedy mám takého konateľa prihlásiť do SP? Či ako zamestnanca s nepravidelným príjmom do 31.1.2011 (čo mi vyšlo ako najlogickejšie) alebo v inom termíne? Ak áno, tak v akom termíne?
Prosím poraďte mi. Ďakujem.
grammatika
11.01.11,09:33
Konateľ s nepravideľnou odmenou za výkon funkcie.
Ten istý konateľ berie vreckové pri PC, je to zdaniteľný príjem, platia sa z toho odvody aj do SP aj do ZP.
Treba tohto konateľa prihlásiť aj ako s nepravidelnou odmenou a ako čo ešte? - keďže to vreckové sa mu môže vyplácať aj mesačne a niekedy vôbec?
No neviem si poriadne predstaviť, ako sa všetko bude vykazovať..
KEJKA
11.01.11,09:50
...... Určite bude platiť len do ZP? A do SP nie?
Pýtam sa preto. lebo v novele zákona o soc. poistení §138 ods. 1 sa píše "Vymeriavací základ zamestnanca je aj podiel na zisku vyplatený obch. spoločnosťou z zamestnancovi bez účasti na základnom imaní t tejto spoločnosti"
............. mal by byť aj prihlásený do SP (reg. list). A teraz neviem kedy mám takého konateľa prihlásiť do SP? Či ako zamestnanca s nepravidelným príjmom do 31.1.2011 (čo mi vyšlo ako najlogickejšie) alebo v inom termíne? Ak áno, tak v akom termíne?.........
ak je iba konateľom, nie spoločníkom, tak je posudzovaný ako zam.ec,
pošleš RLFO do 31.1.2011

Konateľ s nepravideľlou odmenou za výkon funkcie.
Ten istý konateľ berie vreckové pri PC, je to zdaniteľný príjem, platia sa z toho odvody aj do SP aj do ZP.
Treba tohto konateľa prihlásiť aj ako s nepravidelnou odmenou a ako čo ešte? - keďže to vreckové sa mu môže vyplácať aj mesačne a niekedy vôbec?
No neviem si poriadne predstaviť, ako sa všetko bude vykazovať..
podľa mňa pošleš RLFO, termín by som neriešila, pošli teraz, a za január nanajvýš budú jeho odvody nulové. Konateľa neprihlasuješ dvojako, proste ho iba prihlásiš, ak doteraz prihlásený nebol.
==============
tieto nové povinnosti, študujem, konzultujem, preverujem. Odpovede sú bez záruky. Porada je diskusia, svojim príspevkom "posuniem" tému. Určite sa vyjadria experti v tejto oblasti.
Farks
11.01.11,11:31
Dobrý deň.

Máme konateľa, ktorý mal v roku 2009 vytvorenú rezervu na odmenu konateľa, z ktorej bolo aj odvedené zdravotné poistenie.
Od roku 2010 ju mesačne vyplácam s tým, že ju len zdaňujem. Je povinnosť takéhoto konateľa prihlásiť do SP? Ďakujem
Katija
11.01.11,12:01
Konateľ s nepravideľnou odmenou za výkon funkcie.
Ten istý konateľ berie vreckové pri PC, je to zdaniteľný príjem, platia sa z toho odvody aj do SP aj do ZP.
Treba tohto konateľa prihlásiť aj ako s nepravidelnou odmenou a ako čo ešte? - keďže to vreckové sa mu môže vyplácať aj mesačne a niekedy vôbec?
No neviem si poriadne predstaviť, ako sa všetko bude vykazovať..
Súhlasím s KEJKOU. Konateľa prihlásiš ako zamestnanca s nepravideľným príjmom. Ak bude mať za niektorý mesiac vyplatené len vreckové, tak bude toto vreckové jeho mesačným vymeriavacím základom pre ZP aj SP a aj pre daň zo závislej činnosti.
Pre SP použiješ ten nový výkaz - Výkaz poistného a príspevkov, kde rozrátaš vymeriavací základ aj na predchádzajúce mesiace trvania poistenia.
Pre ZP použiješ klasický mesačný výkaz.
S takýmito poistencami môže byť v ZP iný problém. V mesiaci keď nedostanú žiadnu odmenu ani vreckové musia byť v ZP ako zamestnanci odhlásení. A myslím si, že takýto mesiac by mal v roku existovať aspoň jeden. Ináč by mohol byť problém dokázať v SP, že nie sú zamestnancami s pravideľným príjmom. Čo to je pravidelný a nepravidelný príjem nie je zadefinované, tak to v budúcnosti asi budú riešiť až súdy.
nika.sum
11.01.11,18:16
Boze este z coho nebudeme platit odvody. Toto som este nestudovala, ale dufam, ze prijem za pouzivanie sukr. vozidla nie zdanitelny prijem a netreba z neho odvadzat odvody?
Farks
12.01.11,06:52
Dobrý deň.

Máme konateľa, ktorý mal v roku 2009 vytvorenú rezervu na odmenu konateľa, z ktorej bolo aj odvedené zdravotné poistenie.
Od roku 2010 ju mesačne vyplácam s tým, že ju len zdaňujem. Je povinnosť takéhoto konateľa prihlásiť do SP? Ďakujem

Teraz som volala na sociálnu poisťovňu ohľadom môjho problému, vraj SP neskúma odkiaľ sú finančné prostriedky a z ktorého roku, ak ju mám vyplatenú v tomto roku treba ho registrovať.
Katija
12.01.11,07:35
Teraz som volala na sociálnu poisťovňu ohľadom môjho problému, vraj SP neskúma odkiaľ sú finančné prostriedky a z ktorého roku, ak ju mám vyplatenú v tomto roku treba ho registrovať.
V SP ti poradili spravne.
A ja nerozumiem tomu, že ste z vytvorenej rezervy na odmenu konateľa odviedli zdravotné odvody. A ako ste to vykázali pre ZP?
Tvorba a rozpúšťanie rezerv je predsa čiste účtovná záležitosť a so skutočným odvodom poistného do ZP nemá nič spoločné.
Kvietocek
12.01.11,10:32
Majitel jednoosobovej s.ro. (zaroven aj konatel vsetko dokopy) na konci roka dostal pozicku od firmy. Pozicku chce vyplatit pri rozdeleni zisku 2011.
Pozicka 500 €
Zisk z roku 2010 1 000 €

Zisk chce rozdelit tak, ze 500 € vrati a zvysnych 500 € da na nerozdeleny zisk.
Je povinny platit v tomto pripade odvody do ZP a registrovat sa do SP a platit aj 20% dan z prijmu?
Dakujem
nika.sum
12.01.11,11:17
Majitel jednoosobovej s.ro. (zaroven aj konatel vsetko dokopy) na konci roka dostal pozicku od firmy. Pozicku chce vyplatit pri rozdeleni zisku 2011.
Pozicka 500 €
Zisk z roku 2010 1 000 €

Zisk chce rozdelit tak, ze 500 € vrati a zvysnych 500 € da na nerozdeleny zisk.
Je povinny platit v tomto pripade odvody do ZP a registrovat sa do SP a platit aj 20% dan z prijmu?
Dakujem
asi ste sa pomylili sadzba dane z prijmu sa nemenila, je 19% či?
KEJKA
12.01.11,11:18
nedá sa kompenzovať. Aby splatil pôžičku, najskôr si vyplatí podiel na zisku 431/364 /r. 2012 za r.2011/ a postupuje ďalej podľa legislatívy. V r. 2013 vysporiada ZP v RZZP a príp. všetko, čo si dovtedy ešte poslanci vymyslia.
Následne môže urobiť zápočet 346/355. 364/355
tá sadzba DZP je omyl alebo pesimizmus do budúcnosti? pre rok 2011
DZP 19%
DPH 20%
tanti
12.01.11,11:53
Chcela by som sa spýtať ešte na jeden prípad. Ak je konateľ cudzinec, ktorý ma, ale na Slovensku prechodné bydlisko a príjem má zatiaľ len podiely zo zisku. Z tých si v tomto roku odvedie odvody do zdravotnej poisťovne, ale zaujímalo by ma či sa musí tiež prihlásiť ako samoplatiteľ do zdravotnej poisťovne alebo to zaleží od toho či si platí zdravotné poistenie vo svojej krajine (EU). Ďakujem.
saskia26
12.01.11,12:10
Musím prihlásiť v ZP a v SP spoločníka súčasne konateľa, ktorý si vypláca náhrady km za osobné vozidlo? Je súčasne zamestnaný v inej spoločnosti ako zamestnanec. Považuje sa tiež sa zamestnanca aj v tejto sro, kde je spoločník a konateľ? Ďakujem
johny18
12.01.11,17:28
Precital som si vcetky prispevky v tejto teme, moze mi prosim niekto potvrdit, ci uvazujem spravne?

Konatel s.r.o., zaroven aj spolocnik v tejto s.r.o. v roku 2010 poberal pravidelnu odmenu vo vyske minimalnej mzdy a platilo sa z toho len ZP (10% firma, 4% konatel).

Ak by to tak bolo dalej, musel by sa prihlasit na platenie odvodov do 31.1.2011, lenze platit odvody do SP nechce.

1. Ak nebude poberat ziaden prijem, neprihlasujem ho do SP, odhlasim ho aj zo ZP a ZP si bude hradit sam ako samoplatitel. Moze to tak byt?

2. Ak by si vyplatil v niektorom mesiaci podiel na zisku, kedze je zaroven aj spolocnikom, nebude platit SP. Poda si len RZZP a zaplati 10% zdravotne poistenie. Spravne?

3. No a este jedna dolezita otazka: doteraz s.r.o. bola registrovana na DU aj ako platca dane zo zavislej cinnosti. Kedze teraz konatel nebude poberat ziadne pravidelne odmeny, len mozno si niekedy az v dalsich rokoch vyplati podiely na zisku, mam registraciu zrusit?? Inych zamestnancov s.r.o. nema.

Vdaka za odpovede.
Jana Motyčková
12.01.11,18:37
Chcela by som sa spýtať ešte na jeden prípad. Ak je konateľ cudzinec, ktorý ma, ale na Slovensku prechodné bydlisko a príjem má zatiaľ len podiely zo zisku. Z tých si v tomto roku odvedie odvody do zdravotnej poisťovne, ale zaujímalo by ma či sa musí tiež prihlásiť ako samoplatiteľ do zdravotnej poisťovne alebo to zaleží od toho či si platí zdravotné poistenie vo svojej krajine (EU). Ďakujem.
Cudzinec, ak je dravotne poistený inde a nemusí tu byť zdravotne poistený z nejakého dôvodu - keďže tu nie je poistený, nebude platiť ZP z dividend. Poberanie dividend nezakladá povinnosť poistiť sa v SR.
Jana Motyčková
12.01.11,18:47
Precital som si vcetky prispevky v tejto teme, moze mi prosim niekto potvrdit, ci uvazujem spravne?

Konatel s.r.o., zaroven aj spolocnik v tejto s.r.o. v roku 2010 poberal pravidelnu odmenu vo vyske minimalnej mzdy a platilo sa z toho len ZP (10% firma, 4% konatel).

Ak by to tak bolo dalej, musel by sa prihlasit na platenie odvodov do 31.1.2011, lenze platit odvody do SP nechce.

1. Ak nebude poberat ziaden prijem, neprihlasujem ho do SP, odhlasim ho aj zo ZP a ZP si bude hradit sam ako samoplatitel. Moze to tak byt?

2. Ak by si vyplatil v niektorom mesiaci podiel na zisku, kedze je zaroven aj spolocnikom, nebude platit SP. Poda si len RZZP a zaplati 10% zdravotne poistenie. Spravne?

3. No a este jedna dolezita otazka: doteraz s.r.o. bola registrovana na DU aj ako platca dane zo zavislej cinnosti. Kedze teraz konatel nebude poberat ziadne pravidelne odmeny, len mozno si niekedy az v dalsich rokoch vyplati podiely na zisku, mam registraciu zrusit?? Inych zamestnancov s.r.o. nema.

Vdaka za odpovede.
1. Aby sa nemusel prihlásiť do SP doporučujem aby mal v zmluve o výkone funkcie konateľa alebo v mandátnej zmluve vyslovene napísané, že za prácu konateľa nemá nárok na príjem. Ak takúto zmluvu nemá, do SP ho bude treba prihlásiť (nevylučujem iný výklad v budúcnosti), ale poistné ak nebude mať príjem sa platiť nebude. Zo ZP sa odhlási, prihlási ako samoplatiteľ a bude platiť ako samoplatiteľ z VZ 329,06 eura.
2.Áno. Podiel na zisku sa môže vyplatiť až po skončení účtovného obdobia. Preddavky, ktoré zaplatil ako samoplatiteľ v tom roku si odpočíta. (Keďže zisk bude vyplatený zrejme až v r. 2012 - týka sa to rzzp za rok 2012 - čo bude vtedy platné dnes ešte isté nie je).
3. Áno.
Kvietocek
13.01.11,05:02
nedá sa kompenzovať. Aby splatil pôžičku, najskôr si vyplatí podiel na zisku 431/364 /r. 2012 za r.2011/ a postupuje ďalej podľa legislatívy. V r. 2013 vysporiada ZP v RZZP a príp. všetko, čo si dovtedy ešte poslanci vymyslia.
Následne môže urobiť zápočet 346/355. 364/355
tá sadzba DZP je omyl alebo pesimizmus do budúcnosti? pre rok 2011
DZP 19%
DPH 20%


Ale ja mam na mysli zisk za rok 2010 vysporiadava ho v roku 2011. A ak sa nemylim tak od 1.1.2011 mame len jednu sadzbu a to 20%.
Danove sa tyka este 19% dane ale vysporiadanie zisku tam by uz mala byt 20%. Alebo sa mylim?
johny18
13.01.11,05:27
Zvysila sa len DPH na 20%, dan z prijmu ostala na 19 %.
janka.mo
14.01.11,07:32
dobry den, chcela by som vas poprosit o odsuhlasenie pripadne vyvratenie....
konatel a zaroven spolocnik, pobera prijem za vykon funkcie vo vyske 50 eur. doteraz sa z toho platila len ZP, co bolo 7 eur a vlastne za taku malu sumu bol zdravotne poisteny. ak som spravne pochopila, tak teraz ho prihlasim do SP a jeho odvody budu vyzerat nasledovne:
zdravotne poistenie: on 2,- firma 5,-
nemocenske poistenie on 0,70 firma 0,70
starobne p on 2,- firma 7,-
invalidne p on 1,50 firma 1,50
poistenie v nezamest. on 0,50 firma 0,50
rezervny fond on 0 firma 2,36
neplati sa GF a UP
takze celkove odvody aj za neho aj za firmu budu 23,08
nie je mi ale jasne, ci nebude problem potom pri RZZP 2011, ze mal platene len take male odvody, ci to nemusi platit z minimalneho vymeriavacieho zakladu a teda v roku 2012 bude musiet doplatit rozdiel, lebo ak nie, tak potom sa mu tato forma oplati viac, ako keby bol samoplatitel . co sa tyka dane, ma podpisane vyhlasenie, takze dan neplati ziadnu
je to prosim takto spravne? bude mat tym padom poriesene zdravotne poistenie? dakujem
Olgica
14.01.11,08:09
Tiež som to tu všetko prečítala ale poprosím o radu:
Sme akciová spoločnosť a máme 5 štatutárov.
Z nich dvaja sú na prac.zmuve ako riaditelia (finančný a výrobný), riadne sa platia odvody - to je OK.
A traja nemajú žiadnu zmluvu ale majú vyplácaný pravidelný príjem, z ktorého sa odvádza len ZP a daň. (týto štatutári majú aj iné firmy a predpokladám že v niektorej z nich sú prihlásený za prac.pomer a riadne platia odvody alebo si ich platia ako SZČO).
Čo s takýmito štatutármi s pravid.príjmom? zrejme prihlásiť do Soc.poisť.do 31.1.11 a odvádzať všetky odvody?
A 1x ročne si vyplácajú podiel zo zisku všetci štatutári, aj tý s prac.zmluvou a aj tý bez prac.zmluvy - toto ako poriešiť?
Moc ďakujem
Olgica
14.01.11,08:24
Tiež som to tu všetko prečítala ale poprosím o radu:
Sme akciová spoločnosť a máme 5 štatutárov.
Z nich dvaja sú na prac.zmuve ako riaditelia (finančný a výrobný), riadne sa platia odvody - to je OK.
A traja nemajú žiadnu zmluvu ale majú vyplácaný pravidelný príjem, z ktorého sa odvádza len ZP a daň. (týto štatutári majú aj iné firmy a predpokladám že v niektorej z nich sú prihlásený za prac.pomer a riadne platia odvody alebo si ich platia ako SZČO).
Čo s takýmito štatutármi s pravid.príjmom? zrejme prihlásiť do Soc.poisť.do 31.1.11 a odvádzať všetky odvody?
A 1x ročne si vyplácajú podiel zo zisku všetci štatutári, aj tý s prac.zmluvou a aj tý bez prac.zmluvy - toto ako poriešiť?
Moc ďakujem
:(
janka.mo
14.01.11,08:43
dobry den, chcela by som vas poprosit o odsuhlasenie pripadne vyvratenie....
konatel a zaroven spolocnik, pobera prijem za vykon funkcie vo vyske 50 eur. doteraz sa z toho platila len ZP, co bolo 7 eur a vlastne za taku malu sumu bol zdravotne poisteny. ak som spravne pochopila, tak teraz ho prihlasim do SP a jeho odvody budu vyzerat nasledovne:
zdravotne poistenie: on 2,- firma 5,-
nemocenske poistenie on 0,70 firma 0,70
starobne p on 2,- firma 7,-
invalidne p on 1,50 firma 1,50
poistenie v nezamest. on 0,50 firma 0,50
rezervny fond on 0 firma 2,36
neplati sa GF a UP
takze celkove odvody aj za neho aj za firmu budu 23,08
nie je mi ale jasne, ci nebude problem potom pri RZZP 2011, ze mal platene len take male odvody, ci to nemusi platit z minimalneho vymeriavacieho zakladu a teda v roku 2012 bude musiet doplatit rozdiel, lebo ak nie, tak potom sa mu tato forma oplati viac, ako keby bol samoplatitel . co sa tyka dane, ma podpisane vyhlasenie, takze dan neplati ziadnu
je to prosim takto spravne? bude mat tym padom poriesene zdravotne poistenie? dakujem
prosim pozriete sa mi na to niekto?
dakujem
Olgica
14.01.11,10:24
Tiež som to tu všetko prečítala ale poprosím o radu:
Sme akciová spoločnosť a máme 5 štatutárov.
Z nich dvaja sú na prac.zmuve ako riaditelia (finančný a výrobný), riadne sa platia odvody - to je OK.
A traja nemajú žiadnu zmluvu ale majú vyplácaný pravidelný príjem, z ktorého sa odvádza len ZP a daň. (týto štatutári majú aj iné firmy a predpokladám že v niektorej z nich sú prihlásený za prac.pomer a riadne platia odvody alebo si ich platia ako SZČO).
Čo s takýmito štatutármi s pravid.príjmom? zrejme prihlásiť do Soc.poisť.do 31.1.11 a odvádzať všetky odvody?
A 1x ročne si vyplácajú podiel zo zisku všetci štatutári, aj tý s prac.zmluvou a aj tý bez prac.zmluvy - toto ako poriešiť?
Moc ďakujem
Nikto nevie poradiť?