enymeny
12.12.10,14:56
Zdravím,
Potrebovala by som poradiť.
Situácia je nasledovná: Pred cca 2,5 rokmi zomrela moje mama a byt sme spolu s mojimi tromi súrodencami zdedili, tak že každý mal mať 1/4. Lenže jeden z mojich bratov plus moja sestra sa zriekli svojej štvrtiny bez nároku na náhradu v prospech môjho druhého brata s tým, že boli ústne dohodnutí, že potom čo by sa predal byt, by môj brat vyplatil druhého brata a sestru. Tým pádom sa stal brat 3/4 vlastníkom a ja 1/4 vlastníčkou, keďže som ani napriek nátlaku svojich súrodencov nebola ochotná zriecť sa svojej časti. Avšak môj brat zomrel a tým pádom jeho časť zdedila jeho žena a jeho maloleté dieťa, zatiaľ čo sa dospelá dcéra zriekla svojej štvrtiny z bytu v prospech svojej matky. Tým pádom moja švagrina vlastní polovicu bytu a moja neter 1/4 a ja som zostala naďalej štvrtinovou vlastníčkou. Môj brat po sebe zanechal dlžoby, ktoré padli na plecia mojej švagrinej. Keďže sa už uzavrelo dedičské konanie po mojom bratovi, švagrinej banka vyrúbila mesačné splátky, ktoré nebude mať s čoho platiť. Keďže sa urgentne potrebuje dostať k peniazom, vyvíja na mňa nátlak, aby som buď súhlasila s predajom bytu, alebo aby som od nej odkúpila 2/4 bytu. Pokiaľ nebudem ochotná spraviť jedno, alebo druhé, vyhráža sa mi súdom (a tým, že budem musieť zaplatiť po mojej (podľa nej určitej) prehre aj súdne trovy. Ďalej odo mňa žiada kľúč od bytu. Ešte som zabudla dodať, že v byte bývam a platím komplet celý nájom sama odkedy mi mama zomrela a okrem tejto svojej štvrtiny nevlastním žiadnu inú nehnuteľnosť ani žiadne motorové vozidlo. Takže moje otázka znie, či by naozaj moja švagriná mohla vyhrať súd a ten by mi mohol nakázať, aby som ju vyplatila, alebo aby som súhlasila s predajom bytu aj napriek mojej vôli. Ešte som sa chcela spýtať, či som povinná jej dať kľúč.
Vopred Vám ďakujem za rady.
Mária27
12.12.10,14:04
Ak banka vyrúbila švagrinej mesačné splátky, ktoré nebude mať s čoho platiť, môže sa ti stať, že spoluvlastnícky podiel vydražia a budeš mať byt v spoluvlastníctve s niekym iným (napr. bezdomovcom) - ak ho teda neodkúpiš ty.
Vyzerá to tak, že niečo z návrhov švagrinej prijať musíš. Banka môže byť ešte rýchlejšia ako súd, ktorý by riešil zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva bytu.
enymeny
12.12.10,14:47
V tom prípade, že by bola banka naozaj rýchlejšia ako súd, by nemala banka mne ako spoluvlastníčke bytu prednostne ponúknuť možnosť byt odkúpiť? Kebyže teda už niečo musím spraviť, tak by som bola ochotná byt skôr odkúpiť ako súhlasiť s predajom.
Petra Nová
12.12.10,14:53
Odkúpeniu bytu sa nevyhneš, aj keď sa tá kúpa trochu skomplikuje tým, že spoluvlastníčkou je aj maloleté dieťa.

Kľúč švagrinej odovzdávať nemusíš, pretože na základe dohody obývaš celý byt. Na druhej strane švagriná a jej dcéra má nárok na protihodnotu za užívanie celého bytu v rozsahu jej spoluvlastníckeho podielu.
luja5
13.12.10,06:08
... Kebyže teda už niečo musím spraviť, tak by som bola ochotná byt skôr odkúpiť ako súhlasiť s predajom.

Môj názor:
Ak chceš v byte bývať, odporúčam odkúpiť podiel od švagrinej, bude to mať pre Teba aj výhodu väčšinového spoluvlastníka, keďže podľa § 139 Obč. zákonníka o hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov a maloletá neter by zostala menšinovým spoluvlastníkom. V takom prípade si odkladaj účty za zhodnotenie bytu, lebo v budúcnosti treba počítať s tým, že neter môže po dovŕšení plnoletosti žiadať od Teba vyplatenie jej podielu. Alebo aj žiadať, aby si jej umožnila nasťahovať sa do bytu, ak by nemala kde bývať.
Neviem, aké sú Tvoje finančné možnosti, ale asi by som sa snažila odkúpiť aj podiel maloletej netere, aj keď to by bolo komplikovanejšie (ako naznačila v príspevku už Petra Nová). Teraz by to bolo zrejme možné len cestou súdu pre neplnoletosť netere, keďže nejde o bežnú vec, súd by jej asi ustanovil tzv. kolízneho opatrovníka (ak som to nazvala správne), ktorý by hájil na súde jej záujmy. Ako už väčšinový spoluvlastník (po zrealizovanom odkúpení podielu od švagrinej) by si však možno mala šancu uspieť. V tejto súvislosti by som sa na Tvojom mieste obrátila na nejakého právnika/advokáta, aj s ohľadom na možné problémy, ktoré by mohli v súvislosti s podielovým spoluvlastníctvom bytu pre Teba v budúcnosti nastať a tiež aby si si bola pritom istá svojimi zákonnými právami a postupmi.
Byt v podielovom spoluvlastníctve naprieč rodinným spektrom nie je žiadna výhra a prináša problémy, mám s tým svoje nie dobré skúsenosti.
Petra Nová
13.12.10,09:17
Môj názor:
[FONT=Verdana]Ak chceš v byte bývať, odporúčam odkúpiť podiel od švagrinej, bude to mať pre Teba aj výhodu väčšinového spoluvlastníka, keďže podľa § 139 Obč. zákonníka o hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov a maloletá neter by zostala menšinovým spoluvlastníkom. V takom prípade si odkladaj účty za zhodnotenie bytu, lebo v budúcnosti treba počítať s tým, že neter môže po dovŕšení plnoletosti žiadať od Teba vyplatenie jej podielu. Alebo aj žiadať, aby si jej umožnila nasťahovať sa do bytu, ak by nemala kde bývať.
Luja, vieš si predstaviť, že matka predá svoj spoluvlastnícky podiel k bytu a nie aj podiel jej maloletej dcéry? Ja teda nie. Veď maloletý potomok zdedil rovnaké dlhy po poručiteľovi ako jeho matka a tie treba zaplatiť.
A ak enymeny položila otázku, či bude jej švagriná v spore úspešná, tak nie je žiadny dôvod pochybovať o tom, že švagriná, aj s jej potomkom, úspešná bude. Riešenie súdom by bolo síce dlhšie a drahšie, ale v každom prípade by vyriešilo otázku spoluvlastníctva.
luja5
13.12.10,12:54
Luja, vieš si predstaviť, že matka predá svoj spoluvlastnícky podiel k bytu a nie aj podiel jej maloletej dcéry? ....

Petra, som rada, že si reagovala. Aj to čo píšeš Ty, ma napadlo, ale neviem, ako rozmýšľa švagriná enymeny. Vychádzala som z toho, že podľa dotazu enymeny jej švagriná chce predať asi len svoj podiel (2/4), nie aj podiel svojej dcéry (ďalšiu 1/4). Neviem, aké sú dlhy, ale možno predajom len svojho podielu dokáže švagriná splatiť dlhy neb.manžela a v záujme svojho dieťaťa chce zachovať jeho podiel na nehnuteľnosti (rodičia dokážu vo vzťahu k potomkom uvažovať a konať rôzne). Reagovala som aj na ďalší príspevok enymeny, v ktorom pripustila odkúpenie ako jednu z dvoch možností, ktoré jej švagriná ponúkla bez potreby súdiť sa, čo sa teraz dá asi len v prípade podielu švagrinej. No a zostal by "nepredaný" podiel maloletého dieťaťa, no a to by možno švagrinej vyhovovalo, no a pokračovalo by len v inej podobe podielové spoluvlastníctvo, no a .... chcela som opísať aj ďalšie možné situácie a asi som sa pri mojich úvahách zamotala ... :).
Súhlasím, že dediči zodpovedajú za dlhy poručiteľa podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu. V tejto súvislosti ma napadlo, prečo dlhy neboli vysporiadané v rámci dedičského konania (švagriná o nich nevedela? chcela to riešiť takto? iné dôvody? ...?). Ale to už by som zachádzala niekde inde, mimo túto tému.
Petra Nová
13.12.10,13:13
Petra, som rada, že si reagovala. Aj to čo píšeš Ty, ma napadlo, ale neviem, ako rozmýšľa švagriná enymeny. Vychádzala som z toho, že podľa dotazu enymeny jej švagriná chce predať asi len svoj podiel (2/4), nie aj podiel svojej dcéry (ďalšiu 1/4). Neviem, aké sú dlhy, ale možno predajom len svojho podielu dokáže švagriná splatiť dlhy neb.manžela a v záujme svojho dieťaťa chce zachovať jeho podiel na nehnuteľnosti (rodičia dokážu vo vzťahu k potomkom uvažovať a konať rôzne). Reagovala som aj na ďalší príspevok enymeny, v ktorom pripustila odkúpenie ako jednu z dvoch možností, ktoré jej švagriná ponúkla bez potreby súdiť sa, čo sa teraz dá asi len v prípade podielu švagrinej. No a zostal by "nepredaný" podiel maloletého dieťaťa, no a to by možno švagrinej vyhovovalo, no a pokračovalo by len v inej podobe podielové spoluvlastníctvo, no a .... chcela som opísať aj ďalšie možné situácie a asi som sa pri mojich úvahách zamotala ... :).
Súhlasím, že dediči zodpovedajú za dlhy poručiteľa podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu. V tejto súvislosti ma napadlo, prečo dlhy neboli vysporiadané v rámci dedičského konania (švagriná o nich nevedela? chcela to riešiť takto? iné dôvody? ...?). Ale to už by som zachádzala niekde inde, mimo túto tému.
Zamotkávame sa v tom stále viac.:) Ale všetko je možné. Len si nemyslím, že by pre pýtajúcu sa to bolo nejaké výhodné riešenie. A nebolo by ani definitívne. Pretože spoluvlastnícky podiel dieťaťa by stále visel vo vzduchu, aj možnosť jej užívania bytu. Ale to je už vecou dohody ich dvoch.
viktorviktor
14.12.10,10:04
enymeny možno dlh po bratovi je menší ako hodnota polovice bytu čo žiada svagriná , veď dohoda isto platí a dvaja súrodenci budú žiadať od švagrinej peniaze, ak by si sa "upísala" splácať dlh za prepis štvrtiny na teba, možno pristane a stala by si sa rovnocennou spoluvlastníčkou
enymeny
15.12.10,21:11
Ďakujem Vám všetkým veľmi pekne za rady.
Viktorviktor, áno máte pravdu, dlh po bratovi je v podstate taký veľký ako je hodnota štvrtiny bytu a nie polovice (je pravda, že som o týchto dlžobách ešte žiaden doklad nevidela). Problém je v tom, že švagriná chce predať svoju polovicu (nad predajom 1/4 mojej neterky už neuvažuje) za cenu, ktorá zodpovedá polovici sumy, na ktorú bol byt ohodnotený ešte keď mi zomrela mama (podotýkam, že odvtedy cena bytu skôr klesla,ako stúpla). Dohoda medzi mojimi súrodencami bola len ústna, takže najhoršie na tom je, že švagriná si môže naozaj nárokovať peniaze za polovicu bytu. Nápad ohľadom splácania pôžičky po bratovi je rozhodne zaujímavý, ale myslím si, že švagrine by to nestačilo, keďže okrem tohto dlhu musí vraj moju neterku vyplatiť z bytu (družstevného, ktorý nemajú dokonca ani odkúpený) a to vychádza na cca 5000 eur (ale taktiež neviem, či je to naozaj pravda, nejak sa mi to nezdá, aby musela dcéru vyplatiť z niečoho, čo ani nie je jej). Tým pádom jej 10 000 eur, čo jej núkame so súrodencami nastačí, potrebuje totiž 15 000 minimálne. Mimochodom situácie, keď by sa ku mne nasťahovala neterka sa naozaj nebojím, bola by som možno aj rada (teda ak sa za tých 10 rokov nejak "nepokazí") a taktiež nevidím žiaden problém ani v tom, ak by ona zostala 1/4 spoluvlastníčkou bytu, potom by sa ako dospelá mohla sama rozhodnuť, či prepíše svoju časť na jej uja a tetu, alebo nie. Ešte by som sa chcela spýtať, či by mi mohla švagriná predať jej polovicu bytu za nižšiu cenu ako je polovica sumy ohodnoteného bytu, vždy keď jej ponúkam tých 10 000 eur oponuje tým, že ona nemôže svoju časť predať za menej, ale myslím si, že by mi ju kľudne mohla predať aj za symbolickú cenu 1 euro, ak by chcela. Aký máte na to názor?
Mária27
16.12.10,12:57
Ešte by som sa chcela spýtať, či by mi mohla švagriná predať jej polovicu bytu za nižšiu cenu ako je polovica sumy ohodnoteného bytu, vždy keď jej ponúkam tých 10 000 eur oponuje tým, že ona nemôže svoju časť predať za menej, ale myslím si, že by mi ju kľudne mohla predať aj za symbolickú cenu 1 euro, ak by chcela. Aký máte na to názor?
Švagriná môže predať svoj podiel na byte za čokoľvek, ako sa jej podarí. Keď však ponúkne predaj tebe ako spoluvlastníčke za nejakú sumu, nesmie to potom predať inému za výhodnejšiu cenu.