Economy11
12.12.10,16:41
Dobrý deň,

a.s. kúpila v máji 2008 byt od neplatcu dph. Teraz sa rozhodla, že byt predá. Mohli by ste mi prosím vylúčiť moje tvrdenie, že vo vzťahu k dani z príjmu a.s. byt zdaniť nemusí viď zákon o DzP §9 odsek 1, písmeno a). Vzhľadom k DPH a.s. nie je povinná vystaviť faktúru s dph, pretože byt kúpila od neplatcu dph a to znamená, že dph si neuplatnila na vstupe. Ďakujem za radu:o
Zoltán Kovács
13.12.10,06:42
Dobrý deň,

a.s. kúpila v máji 2008 byt od neplatcu dph. Teraz sa rozhodla, že byt predá. Mohli by ste mi prosím vylúčiť moje tvrdenie, že vo vzťahu k dani z príjmu a.s. byt zdaniť nemusí viď zákon o DzP §9 odsek 1, písmeno a). Vzhľadom k DPH a.s. nie je povinná vystaviť faktúru s dph, pretože byt kúpila od neplatcu dph a to znamená, že dph si neuplatnila na vstupe. Ďakujem za radu:o


Príjem z predaj bude predmetom dane, práve podľa §9 ods.1 písm a) bod 1.


§ 9
Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem

1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a


Totiž ak to kupovala a.s., tak musela aj účtovať ako o majetku.
Economy11
13.12.10,18:01
Ďakujem...a vzhľadom k DPH?
KEJKA
13.12.10,19:44
kedy bol byt kolaudovaný?
Mária.K.
13.12.10,20:51
Dobrý deň,

a.s. kúpila v máji 2008 byt od neplatcu dph. Teraz sa rozhodla, že byt predá. Mohli by ste mi prosím vylúčiť moje tvrdenie, že vo vzťahu k dani z príjmu a.s. byt zdaniť nemusí viď zákon o DzP §9 odsek 1, písmeno a). Vzhľadom k DPH a.s. nie je povinná vystaviť faktúru s dph, pretože byt kúpila od neplatcu dph a to znamená, že dph si neuplatnila na vstupe. Ďakujem za radu:o
Predaj bytu bude predmetom dane, ale § 9 ods. 1 písm. a) ZDP sa na právnické osoby nevzťahuje. Vzťahuje sa len na fyzické osoby. Právnická osoba je povinná zdaniť príjem z predaja nehnuteľnosti podľa § 2 písm. b) a c) (toto ustanovenie sa vzťahuje na fyzické aj právnické osoby) nadväzne na § 12 ZDP, ktorý upravuje predmet dane len právnickej osoby. Príjmy oslobodené od dane u právnickej osoby upravuje § 13 ZDP. Tam sa však možnosť oslobodenia príjmov z predaja bytu u akciových spoločností nenachádza.
azla
13.12.10,21:27
Dobrý deň,

a.s. kúpila v máji 2008 byt od neplatcu dph. Teraz sa rozhodla, že byt predá. Mohli by ste mi prosím vylúčiť moje tvrdenie, že vo vzťahu k dani z príjmu a.s. byt zdaniť nemusí viď zákon o DzP §9 odsek 1, písmeno a). Vzhľadom k DPH a.s. nie je povinná vystaviť faktúru s dph, pretože byt kúpila od neplatcu dph a to znamená, že dph si neuplatnila na vstupe. Ďakujem za radu:o

Daň z príjmov:
Tržba - 641 - vstúpi do výnosov
ZCúčtovna 541 - vstúpi do nákladov
rozdiel bude v zisku (alebo v strate)

Daňovým výdavkom bude zostatková cena daňová, takže ešte tam bude úprava v DP (pripočitateľná alebo odpočítateľná položka).

DPH

§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti



(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby alebo jej časti, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo jej časti alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby alebo jej časti; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane. Byty a nebytové priestory sa na účely oslobodenia od dane podľa prvej vety považujú za časť stavby.

- ak sa predáva byt po piatich rokoch od 1.kolaudácie -môže, ale nemusí byť oslobodený od Dph

- ak sa predáva do piatich rokov od 1. kolaudácie - musí podliehať Dph.
vôbec nie je dôležité, že bol kúpený od neplatiteľa Dph.
Economy11
15.12.10,16:19
Byt je starý približne 20 rokov, ale a.s. ho kúpila 25.5.2008, čiže aj v tento deň vstúpil a bol zaradený ako obchodný majetok do užívania. Takže si myslím, že v tomto prípade je rozhodné obdobie užívania obchodného majetku a to nespĺňa podmienku 5 rokov.
Mária.K.
15.12.10,16:43
Byt je starý približne 20 rokov, ale a.s. ho kúpila 25.5.2008, čiže aj v tento deň vstúpil a bol zaradený ako obchodný majetok do užívania. Takže si myslím, že v tomto prípade je rozhodné obdobie užívania obchodného majetku a to nespĺňa podmienku 5 rokov.
V predchádzajúcom príspevku od "azly" máš napísané, že sa päťročná lehota posudzuje od prvej kolaudácie.
Sosa
18.12.10,19:28
Občan - nepodnikateľ je majiteľom rodinného domu, ktorý predáva. Konateľ firmy, ktorý chce rodinný dom kúpiť by si rád odpočítal DPH z kúpy tohto domu. Stretli ste sa s niečím takým? Je možné, aby sa pri predaji takéhoto domu vyčísľovala aj DPH?
Za každú odpoveď Vám vopred ďakujem.
Rozalka
18.12.10,19:55
Nie, DPH nieje možné odpočítať. Nakoniec, ak by tam bola DPH, tak by dom bol práve o tú sumu drahší.
Sosa
18.12.10,20:00
Ale je možné, aby sa občan predávajúci dom prihlásil za plátcu DPH len pre tento predaj? A na základe ktorého paragrafu? Je jasné, že majiteľ firmy bude na tom profitovať - odpočíta si DPH, štát by mal DPH na vstupe aj na výstupe.
Rozalka
18.12.10,20:07
Prečo by to ten občan robil? najbližší rok by musel byť platiteľom dane.
Ak chce za dom získať 100000€, ako platiteľ dane ho predá za 119000€, 19000€ odvedie štátu.
Kupujúci kúpi za 119000€, uplatní si odpočítanie dane, takže kúpa domu ho vyšla 100000€.
Načo toľké komplikácie?