andrea1000
12.12.10,18:46
Pred rokom sa dohodlo bytove spolocenstvo na vonkajsom zatepleni paneloveho domu. Zobral sa uver a praca bola vykonana.Do roka na dome rastie zvonka zelenocierna plesen.Stavebna firma udajne uz neexistuje, bytove spolocenstvo sa stavia k problemu laxne, udajne treba LEN objednat inu firmu, kt. bude pravidelne 7 poschodovy panelak postrekovat proti plesni!
Aka je pravna moznost branit sa, ked zjavne sa jedna o nekvalitnu pracu a firma uz neexistuje ? DAKUJEM
brani
13.12.10,10:54
Ahoj Andrea,
najprv by som poopravil informaciu, to co mate zelenocierne na fasade nieje pliesen ale su to riasy ktore su beznym javom na zateplených objektoch hlavne na severnych stenach a v miestach zvyseneho posobenia dazda a hromadenia vlhkosti, taktiez ma na to vplyv aj okolita zelen z ktorej sa vacsinou spory rias zachytia na fasade a vplyvom vlhkosti sa rozrastaju po fasade. To ze presiel rok je dost kratka doba nato ze uz sa vam objavili riasy, ale ako pisem je to dost specificky problem, niekomu sa objavia v takomto horizonte po zatepleni inym sa neobjavili roky po realizacii a mozno by som sa zastal aj firmy aj ked neviem o aku ide, ktora to robila ze to teda nemusi byt ani nekvalitou prac. Tazko posudit ked som to nevidel v stadiu realizovania a v akom rozsahu napadnutych ploch sa bavime, mozes tu zavesit foto ale odporucam vam to riesit cim skor, pretoze riasy sa budu dalej mnozit. Aby som nerobil reklamu viem ti doporucit vyrobok ktory je funkcny (mam vyskusane) na odstranenie rias na fasade takze SS alebo mi nechaj mail a poslem ti to. Je to dost zaujimava problematika ked budes mat zaujem zaslem ti aj podrobne vysvetlenie k vzniku rias na zateplenych fasadach.
Co sa tyka uz neexistujucej firmy, toto by ste urcite nevyreklamovali, resp. nevyreklamoval by to realizator u dodavatela materialu. O aky typ povrchovej omietky sa jedna? Ked to zacalo tak skoro mam pocit ze sa bavime o akrylatovej tenkovrstvej omietke.
Brani
220870
18.12.10,08:00
Nemusí to vznikať len na akrylových omietkach.Tých chýb tam mohlo byť viacero.Od babrákov cez nevhodne zvolený zatepľovací systém až po podvod s omietkovými zmesami.
Právne je len jedna možnosť ,reklamovať.Ak to bola s.r.o.-čka tak možno vysúdite 200 000 SKK,ak živnostník tak možno o pár tisíc viac.
http://www.asb.sk/stavebnictvo/materialy-a-vyrobky/omietky/priklady-poruch-finalnej-upravy-fasad-3444.html
http://www.asb.sk/sprava-budov/obnova-bytovych-domov/zateplovanie-panelovych-budov-a-najcastejsie-chyby-ktorym-sa-treba-vyhnut-2563.html