Babarík
12.12.10,19:24
Som živnostník od mája t.r. a k práci používam osobné auto, zapísané na manželku, ktorá nie je živnostníčka. Neplatíme cestnú daň. Najazdil som asi 1000 km, z ktorých mám bločky za PHM. Môžem si zahrnúť do nákladov cestovné?
mondes
12.12.10,19:03
Ak chceš využívať súkr. auto na podnikateľské účely, tak musíš mať zaplatenú daň z motorových vozidiel. A samozrejme pokiaľ nie si vlastníkom auta, tak asi aj nejakú zmluvu s manželkou o prenájme vozidla.
marjankaj
12.12.10,19:19
Ak chceš využívať súkr. auto na podnikateľské účely, tak musíš mať zaplatenú daň z motorových vozidiel. A samozrejme pokiaľ nie si vlastníkom auta, tak asi aj nejakú zmluvu s manželkou o prenájme vozidla.

No celkom tak to nie je. Auto je zrejme v bezpodielovom vlastníctve. Takže zmluva s manželkou nie je potrebná. Môže si uplatňovať PHL+paušálne náhrady(0,183€/km) podľa počtu prejazdených kilometrov. Ak si to chce uplatniť od mája, tak mal sa do 30 dní od prvého použitia vozidla zaregistrovať na DÚ. Zrejme za to dostane pokutu cca 66,?? €.

http://drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3Cgz0CAZJgjiO-pEYYiBOILK4r0d-bqp-EFA-0hwoaOro4-KuH5WTmp6YXKkfrO-tH6BfkBsaUe7t6AgAE7fJJw!!/delta/base64xml/L0lJSk03dWlDU1lKSi9vQXd3QUFNWWdBQ0VJUWhDRUVJaEZLQS EvNEZHZ2RZbktKMEZSb1hmckNIZGgvN18wXzVBTERHLzE4L3Nh LlRyZWU!?message=VIEW_DOCUMENT&id=671&idparent=null&query=&criteria=1#7_0_5ALDG
Babarík
12.12.10,19:32
No celkom tak to nie je. Auto je zrejme v bezpodielovom vlastníctve. Takže zmluva s manželkou nie je potrebná. Môže si uplatňovať PHL+paušálne náhrady(0,183€/km) podľa počtu prejazdených kilometrov. Ak si to chce uplatniť od mája, tak mal sa do 30 dní od prvého použitia vozidla zaregistrovať na DÚ. Zrejme za to dostane pokutu cca 66,?? €.
No a keby som sa išiel zaregistrovať zajtra s tým, že som prvýkrát auto použil 15.novembra? Mal by som z toho aspoň niečo. Za tú registráciu by som niečo platil? Ďakujem
marjankaj
12.12.10,19:45
No a keby som sa išiel zaregistrovať zajtra s tým, že som prvýkrát auto použil 15.novembra? Mal by som z toho aspoň niečo. Za tú registráciu by som niečo platil? Ďakujem

To iba oznámiš listom na DÚ. A v januári zaplatíš daň z motorových vozidiel.
Alebo riskni pokutu, ak na dani z príjmov ušetríš viac.

tlačivo je tu:

http://drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3Cgz0MgdJgjiO-pEYYkCORyBc3CMYSdzLCFm9r0d-bqp-kL63foB-QW5oaES5oyIAqD1shw!!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfQkw!
Rozalka
12.12.10,20:22
Ja by som riskla tú pokutu: V Správe daní a poplatkov (žiaľ, tu v zákonoch tu na porade sú aj "miešané" pokuty, Sk aj €)

§ 35
(7) Ak daňový subjekt nesplní v lehote

a) registračnú povinnosť podľa § 31 alebo registračnú povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu,
b) oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) s výnimkou podľa písmena d) správca dane mu môže uložiť pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.

8a) Napríklad zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.
Babarík
12.12.10,21:26
To iba oznámiš listom na DÚ. A v januári zaplatíš daň z motorových vozidiel.
Alebo riskni pokutu, ak na dani z príjmov ušetríš viac.


ako presne sa vola to tlacivo? neviem ho tam najst. a dakujem, pomohol si mi.
marjankaj
12.12.10,21:33
ako presne sa vola to tlacivo? neviem ho tam najst. a dakujem, pomohol si mi.

http://drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3Cgz0cAFJgjiO-pEIsSB9b31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAHJD5aE!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfQkw!

Na červenej lište hore si vyber Daňové tlačivá
A potom

Daňové priznania, hlásenia a ostatné tlačivá

oznámenie vzniku, zániku daňovej povinnosti- odporúčaný vzor