Jana Motyčková
12.12.10,22:36
Zakaldám tému na diskusiu k novele zákona o zdravotnom poistení.

Základná téma je tu :
http://www.porada.sk/t153237-zdravotne-poistenie-od-1-1-2011-a.html

Do tejto témy píšte svoje otázky a názory.
Jana Motyčková
12.12.10,21:41
Presúvam otázku :

mám dotaz ohľadom prispievateľov do novín ..., podľa § 43 ods.3 písm. h) zrážkovou daňou sa zdaní príjem autorov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecký výkon[§ 6 ods. 2 písm. a)]. Ako to bude so ZP a SP ?

1. ak bude takýto občas prispievateľ súčasne zamestnancom, bude z príjmu zdaneného zrážkou platiť poistné ?

2. ak nebude zamestnancom, musí sa zaregistrovať na DÚ ?

ďakujem
ZP - príjem zdanený zrážkovou daňou je v zdravotnom poistení vylúčený zo zárobkovej činnosti (§10b ods.4)
SP - tento príjem sa nezapočítava do príjmu szčo (info z ministerstva)

Otázku registrácie na DÚ by som prenechala na daniarov (posuniem).
Iveta Matlovičová
12.12.10,22:49
ďakujem:-)
ADB
13.12.10,07:34
Chcela by som sa spytat ohladom prenajmu:

Občan ČR, fyzická osoba, na uzemi SR nemá trvalý pobyt, na uzemí SR vlastní nehnutelnosť, ktoru prenajíma. Bude aj on platit ZP v SR, ak je zdravotne poistený v ČR?
Vasa odpoved pre schvalenim novely:
K týmto otázkam opravujem svoju odpoveď nasledovne:
Osoba, ktorá nemá trvalý pobyt v SR bude zdravotne poistená v SR iba ak má oprávnenie vykonávať na území SR samostatnú zárobkovú činnosť. Keďže na prenájom sa nevyžaduje osobitné oprávnenie, cudzinec nebude z tohoto dôvodu zdravotne poistený v SR a teda ani z tohoto prenájmu nebude platiť poistné.

Chcem sa opytat, ci sa schvalenim novely este nieco zmenilo a na ktore paragrafy sa mam zamerat.
Dakujem velmi pekne.
ADB
13.12.10,07:43
Este by som pridala, pretoze k prijmom z prenajmu pisete, ze ZP budu platit vsetci ti, ktori maju pridelene DIC. Kedze tento obcan CR prenajima nehnutelnost, je registrovany na DU a teda ma aj pridelene DIC.
Jana Motyčková
13.12.10,08:12
ADB - odpoveď sa zmenila - keďže má pridelené DIČ je v pre ZP považovaný za szčo. Ak v ČR vykonáva nejakú činnosť (zamestnanie, szčo), mal by si vybaviť formulár E101 - tam mu určia príslušnosť k právnym predpisom a podľa toho bude, alebo nebude v SR platiť zdravotné poistenie.
TomosP
13.12.10,14:40
ad Doplatek po skončení pracovního vztahu - ZP

Dobrý den,
v příspěvku to není explicitně napsáno, ale předpokládám, že pokud bývalý zaměstnanec obdrží doplatek po skončení PV, který podléhá zdravotnímu pojištění, zaměstnavatel je povinen nejen tohoto bývalého zaměstnance znovu přihlásit k ZP na období, kdy byl doplatek vyplacen, ale zároveň i z tohoto doplatku odvést zálohy na zdravotní pojištění (z maxima VZ) za zaměstnance i zaměstnavatele. Je tomu tak?

TomosP
botuľa
13.12.10,15:39
Dobrý deň, p. Motyčková, mám na Vás 2 otázky:

1.)Ak som správne pochopila, z podielov na zisku sa bude platiť zdravotné poistenie... Čo z toho pre mňa ako spoločníčku firmy vyplýva? Mám sa prihlásiť na zdravotnú poisťovňu? Platiť preddavky? Podávať ročné zúčtovanie ZP?
2.) A takisto ako fyzická osoba prenajímam byt? Ak som to správne pochopila, musím sa prihlásiť do 31.01.2011. Budem platiť nejaké preddavky?

Nebude v tom trošku chaos, pretože momentálne som evidovaná na ZP ako osoba starajúca sa o dieťa (rodičovská dovolenka)????
Vopred ďakujem za odpoveď.
chudaska
13.12.10,18:16
Dobrý den, aj mna by zaujimalo, znama prenajima byt v SR, zije v Londyne, trvaly pobyt ma v SR,ale zo zdravotnej poistovne je tu odhlasena,nakolko zije a pracuje v zahranici uz viac rokov,tam si plati aj zdravotne poistenie. V SR je prihlasena na DU,kvoli prenajmu a ma pridelene DIC. Aj ona bude povinna platie preddavky do ZP? Trosku sa mi to zda za vlasy pritiahnute,ked tu nenavstevuje lekarov,preco tu ma platit preddavky...alebo tiez by si mohla vybavit to tlacivo E101,ako ste radili vyssie?
Dakujem za odpoved.
ajobs
13.12.10,19:22
No rád by som aj ja pridal otázku k prenájmu bytu. Fyzická osoba so zdravotným postihnutím prenajíma byt. Musí sa prihlásiť v ZP do 31.1.2011, to je jasné, aj keď je poistenec štátu (invalidný dôchodca).
Z akej sumy musí platiť preddavky, ak byt prenajíma za 350 EUR, ale z toho 200 EUR sú reálne náklady na energie a služby ? Musí to byť 7% z minimálneho VZ 329,06 EUR mesačne ?
DanielaSL
14.12.10,07:10
Dobrý deň, p. Motyčková, mám na Vás 2 otázky:

1.)Ak som správne pochopila, z podielov na zisku sa bude platiť zdravotné poistenie... Čo z toho pre mňa ako spoločníčku firmy vyplýva? Mám sa prihlásiť na zdravotnú poisťovňu? Platiť preddavky? Podávať ročné zúčtovanie ZP?
2.) A takisto ako fyzická osoba prenajímam byt? Ak som to správne pochopila, musím sa prihlásiť do 31.01.2011. Budem platiť nejaké preddavky?

Nebude v tom trošku chaos, pretože momentálne som evidovaná na ZP ako osoba starajúca sa o dieťa (rodičovská dovolenka)????
Vopred ďakujem za odpoveď.

Prvá otázka zaujíma aj mňa......
bea
14.12.10,09:14
Prvá otázka zaujíma aj mňa......
v linkoch, ktoré uvádza pani Motyčková vo svojom úvodnom článku sa o tom píše:
http://www.porada.sk/t153270-zp-od-1-1-2011-dividendy-kapitalove-prijmy-ostatny-prijem.html
bea
14.12.10,09:30
Mňa by zaujímalo, ako bude vypočítaný odvod do ZP
1. v prípade spoločníka, ktorý je zamestnancom a má príjem s maximálnym vymeriavacím základom. Pri rozdelení zisku za r. 2011 bude mať v roku 2012 vyplatený podiel na zisku. V roku 2013 bude robiť RZZP a tam bude treba z dividendy odviesť do ZP 10 % aj keď zo zamestnania bude mať maximálny VZ? Alebo nebude už odvádzať nič?
2. v prípade SZČO, ktorý platí preddavky ako SZČO. Prenajíma nehnuteľnosť. V roku 2012 bude robiť RZZP a bude počítať odvod do ZP zvlášť zo živnosti a zvlášť z prenájmu, alebo sa vymeriavacie základy spočítajú?
Jana Motyčková
14.12.10,19:45
ad Doplatek po skončení pracovního vztahu - ZP

Dobrý den,
v příspěvku to není explicitně napsáno, ale předpokládám, že pokud bývalý zaměstnanec obdrží doplatek po skončení PV, který podléhá zdravotnímu pojištění, zaměstnavatel je povinen nejen tohoto bývalého zaměstnance znovu přihlásit k ZP na období, kdy byl doplatek vyplacen, ale zároveň i z tohoto doplatku odvést zálohy na zdravotní pojištění (z maxima VZ) za zaměstnance i zaměstnavatele. Je tomu tak?

TomosP
Toto mi priamo zo zákona nevvyplýva, pýtala som sa na to na MZ, odpoveď bola takáto (prihlásiť na ten mesiac), bude o chcieť oficiálny dopyt na MZ. Takže zaiaľ to nechávam otvorené.
Jana Motyčková
14.12.10,19:52
Dobrý deň, p. Motyčková, mám na Vás 2 otázky:

1.)Ak som správne pochopila, z podielov na zisku sa bude platiť zdravotné poistenie... Čo z toho pre mňa ako spoločníčku firmy vyplýva? Mám sa prihlásiť na zdravotnú poisťovňu? Platiť preddavky? Podávať ročné zúčtovanie ZP?
2.) A takisto ako fyzická osoba prenajímam byt? Ak som to správne pochopila, musím sa prihlásiť do 31.01.2011. Budem platiť nejaké preddavky?

Nebude v tom trošku chaos, pretože momentálne som evidovaná na ZP ako osoba starajúca sa o dieťa (rodičovská dovolenka)????
Vopred ďakujem za odpoveď.
1. Kôli zisku sa na ZP nehlásite, budete robiť kôli tomu rzzp najskôr za r.2011 v r.2012.
2. Ak prenajímate byt, musíte sa prihlásiť na ZP ako szčo, preddavky budete platiť,ak nie ste zamestnancom. Preddavky neplatíte, aj keď poberáte rodičovský príspevok, prípadne nemocenské, materské, ošetrovné.

Samostatný príspevok k prenájmu ešte pripravím.
Jana Motyčková
14.12.10,19:52
Dobrý den, aj mna by zaujimalo, znama prenajima byt v SR, zije v Londyne, trvaly pobyt ma v SR,ale zo zdravotnej poistovne je tu odhlasena,nakolko zije a pracuje v zahranici uz viac rokov,tam si plati aj zdravotne poistenie. V SR je prihlasena na DU,kvoli prenajmu a ma pridelene DIC. Aj ona bude povinna platie preddavky do ZP? Trosku sa mi to zda za vlasy pritiahnute,ked tu nenavstevuje lekarov,preco tu ma platit preddavky...alebo tiez by si mohla vybavit to tlacivo E101,ako ste radili vyssie?
Dakujem za odpoved.
E101 .
Jana Motyčková
14.12.10,19:57
No rád by som aj ja pridal otázku k prenájmu bytu. Fyzická osoba so zdravotným postihnutím prenajíma byt. Musí sa prihlásiť v ZP do 31.1.2011, to je jasné, aj keď je poistenec štátu (invalidný dôchodca).
Z akej sumy musí platiť preddavky, ak byt prenajíma za 350 EUR, ale z toho 200 EUR sú reálne náklady na energie a služby ? Musí to byť 7% z minimálneho VZ 329,06 EUR mesačne ?
Tónko, má smolu - ak nie je zamesnancom, musí to byť 7% z minimálneho VZ 329,06 EUR. V rzzp sa mu to nevráti- Ak sa rýchlo čosi nezmení.
Jana Motyčková
14.12.10,20:02
Mňa by zaujímalo, ako bude vypočítaný odvod do ZP
1. v prípade spoločníka, ktorý je zamestnancom a má príjem s maximálnym vymeriavacím základom. Pri rozdelení zisku za r. 2011 bude mať v roku 2012 vyplatený podiel na zisku. V roku 2013 bude robiť RZZP a tam bude treba z dividendy odviesť do ZP 10 % aj keď zo zamestnania bude mať maximálny VZ? Alebo nebude už odvádzať nič?
2. v prípade SZČO, ktorý platí preddavky ako SZČO. Prenajíma nehnuteľnosť. V roku 2012 bude robiť RZZP a bude počítať odvod do ZP zvlášť zo živnosti a zvlášť z prenájmu, alebo sa vymeriavacie základy spočítajú?
1.Podobne ako doeraz, keď príjmy prekročili maximum - vypočíta sa koeficient, VZ zo zamestnania aj z dividend sa tým koeficienom vykrátia, zamestnávateľovi sa čosi vráti, zamestnanec - spoločník čosi doplatí.
2. VZ bude zo základu dane zo živnosti plus z prenájmu.
fanky
15.12.10,08:23
Dobrý deň prajem
Poprosím o stručnú reakciu. Ide o dopad zmien na Oznámenie zamestnávateľa:

Pracovník ktorý nemá žiadny z uvedených príjmov :
-príjem zo závislej činnosti,
-náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti,
-nemocenské,
-ošetrovné alebo materské,
nemá teda ani účasť na ZP. Z pohľadu účasti je potrebné takého pracovníka odhlásiť zo ZP prostredníctvom Oznámenia.
V praxi teda pôjde od 01/2011 o tieto nové prípady, kedy treba zahrnúť nových pracovníkov do Oznámenia :
-pracovníci nemá v mesiaci žiadny príjem (s výnimkou preplatkov z poistného) a zároveň už počas predošlého mesiaca začala „Absencia“ alebo „Nepl.voľno“ – „Platnosť zmeny = K“

-pracovník je na RP a zároveň má v mesiaci príjem – „Platnosť zmeny = Z, Platnosť zmeny = K“

Vopred ďakujem
Jajina
15.12.10,08:31
Tónko, má smolu - ak nie je zamesnancom, musí to byť 7% z minimálneho VZ 329,06 EUR. V rzzp sa mu to nevráti- Ak sa rýchlo čosi nezmení.

Invalidny dôchodca 75% prenajíma byt.
Je poistencom štátu ale je aj zamestnaný na pracovnú zmluvu,
ale len na 5 hodín denne s mesačnou paušálnou mzdou 250 EUR.

Platía pre neho rovnaké pravidlá ? :
- prihlásiť sa na ZP ako SZČO
- platiť predavky z min.VZ vo výške 7%

Byt prenajíma len v sume inkasných poplatkov, čiže bez zisku.
Bude mať nárok na vrátenie poistného zo zaplatených preddavkov?
Dada
15.12.10,15:19
1. Kôli zisku sa na ZP nehlásite, budete robiť kôli tomu rzzp najskôr za r.2011 v r.2012.
2. Ak prenajímate byt, musíte sa prihlásiť na ZP ako szčo, preddavky budete platiť,ak nie ste zamestnancom. Preddavky neplatíte, aj keď poberáte rodičovský príspevok, prípadne nemocenské, materské, ošetrovné.

Samostatný príspevok k prenájmu ešte pripravím.

Takže prihlásiť sa na ZP treba aj keď nie je povinnosť platiť???
Jana Motyčková
15.12.10,16:25
Dobrý deň prajem
Poprosím o stručnú reakciu. Ide o dopad zmien na Oznámenie zamestnávateľa:

Pracovník ktorý nemá žiadny z uvedených príjmov :
-príjem zo závislej činnosti,
-náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti,
-nemocenské,
-ošetrovné alebo materské,
nemá teda ani účasť na ZP. Z pohľadu účasti je potrebné takého pracovníka odhlásiť zo ZP prostredníctvom Oznámenia.
V praxi teda pôjde od 01/2011 o tieto nové prípady, kedy treba zahrnúť nových pracovníkov do Oznámenia :
-pracovníci nemá v mesiaci žiadny príjem (s výnimkou preplatkov z poistného) a zároveň už počas predošlého mesiaca začala „Absencia“ alebo „Nepl.voľno“ – „Platnosť zmeny = K“

-pracovník je na RP a zároveň má v mesiaci príjem – „Platnosť zmeny = Z, Platnosť zmeny = K“

Vopred ďakujem
Áno, ak predpokladáte, že neplatené voľno, absencia, rodičovská dovolenka v januári neskončí, resp. nebudú mať v januári príjem.

Ešte - platí to zatiaľ takto, ak nevymyslia iný spôsob oznamovania - zatiaľ neviem, že by sa niečo chystalo, ale človek nikdy nevie - ešte nie je koniec januára.
Jana Motyčková
15.12.10,16:27
Invalidny dôchodca 75% prenajíma byt.
Je poistencom štátu ale je aj zamestnaný na pracovnú zmluvu,
ale len na 5 hodín denne s mesačnou paušálnou mzdou 250 EUR.

Platía pre neho rovnaké pravidlá ? :
- prihlásiť sa na ZP ako SZČO
- platiť predavky z min.VZ vo výške 7%

Byt prenajíma len v sume inkasných poplatkov, čiže bez zisku.
Bude mať nárok na vrátenie poistného zo zaplatených preddavkov?
Prihlási sa ako szčo a preddavky neplatí, lebo je zamestnanec. K rzzp sa ešte vyjadrím, neskôr.
TomosP
16.12.10,09:48
ad Placení pojistného z doplatku po skončení pracovního vztahu


Toto mi priamo zo zákona nevvyplýva, pýtala som sa na to na MZ, odpoveď bola takáto (prihlásiť na ten mesiac), bude o chcieť oficiálny dopyt na MZ. Takže zaiaľ to nechávam otvorené.

MZ SR obvykle na dotazy bohužel neodpovídá - mohu tedy požádat Vás o sledování této problematiky (zda zaměstnavatel platí pojistné za sebe a zaměstnance z příjmu podléhajícímu zdravotnímu pojištění poskytnutého zaměstnanci po skončení pracovního poměru, nebo se jeho povinnosti v takovém případě omezují na přihlášení/odhlášení zaměstnance u ZP) ?
Analytik1
17.12.10,07:51
Dobrý deň. Ak sa vyplatí po 1.1.2011 zamestnancovi príjem zo závislej činnosti po ukončení PP, vstúpi tento príjem do vymeriavacieho základu na ZP??
chudaska
17.12.10,12:49
E101 .
a to tlacivo E101 by si mala kde vybavit? Tu v SR? Alebo moze on poziadat av vo Velkej Britanii,kde pracuje?
Jana Motyčková
17.12.10,16:52
Analytik1: viď otázka 6 a odpoveď 13
Jana Motyčková
17.12.10,16:54
chudaska : podľa trvalého pobytu
estera
18.12.10,19:36
Dobrý deň pani Motyčková, chcela by som sa opýtať ohľadne prenájmu:
Príklad: Moja dcéra, študentka 3. stupňa VŠ denného štúda, (v roku 2011 bude mať 27 rokov) prenajíma byt. Neviem, či som dobre pochopila, ale od 01.01.2011 sa musí prihlásiť do ZP ako SZČO a potom platiť mesačne odvod do ZP? Ak áno, v akej výške a aké doklady má predložiť k prihláseniu ako SZČO? Neviem, či bude povinná vykonať ročné zúčtovanie ZP za rok 2011.
Ďakujem za odpoveď. Estera
Tinika
18.12.10,20:03
Dobrý deň pani Motyčková, chcela by som sa opýtať ohľadne prenájmu:
Príklad: Moja dcéra, študentka 3. stupňa VŠ denného štúda, (v roku 2011 bude mať 27 rokov) prenajíma byt. Neviem, či som dobre pochopila, ale od 01.01.2011 sa musí prihlásiť do ZP ako SZČO a potom platiť mesačne odvod do ZP? Ak áno, v akej výške a aké doklady má predložiť k prihláseniu ako SZČO? Neviem, či bude povinná vykonať ročné zúčtovanie ZP za rok 2011.
Ďakujem za odpoveď. Estera

Ak som dobre pochopila, príjem z prenájmu sa zdaňuje podľa §8, takže zmeny ZP sa na to nevzťahujú, odvody sa budú platiť z príjmov podľa §7.
Tinika
18.12.10,20:03
asi áno
Tinika
18.12.10,20:06
Ak som dobre pochopila, príjem z prenájmu sa zdaňuje podľa §8, takže zmeny ZP sa na to nevzťahujú, odvody sa budú platiť z príjmov podľa §7.

ospravedlňujem sa za chybnu info, áno, aj §8 sa týka tej zmeny takže predpokladám, že aj z prenájmu sa bude dávať RZZP.
Jana Motyčková
18.12.10,21:48
Ak som dobre pochopila, príjem z prenájmu sa zdaňuje podľa §8, takže zmeny ZP sa na to nevzťahujú, odvody sa budú platiť z príjmov podľa §7.
Príjmy z prenájmu nehnuteľnosti sa zdaňujú v §6 ods.3.
Jana Motyčková
18.12.10,22:02
Dobrý deň pani Motyčková, chcela by som sa opýtať ohľadne prenájmu:
Príklad: Moja dcéra, študentka 3. stupňa VŠ denného štúda, (v roku 2011 bude mať 27 rokov) prenajíma byt. Neviem, či som dobre pochopila, ale od 01.01.2011 sa musí prihlásiť do ZP ako SZČO a potom platiť mesačne odvod do ZP? Ak áno, v akej výške a aké doklady má predložiť k prihláseniu ako SZČO? Neviem, či bude povinná vykonať ročné zúčtovanie ZP za rok 2011.
Ďakujem za odpoveď. Estera
Vašej dcéry sa týkajú dve zmeny v zákone :
1. študenti budú poistencami štátu po 1.1.2011 len do dovŕšenia 26 rokov. To ona už má, teda od 1.1.2011 prestane byť poistencom štátu.
2. AK prenajíma byt, je od 1.1.2011 považovaná za szčo.
Musí ísť teda v januári do ZP kôli dvom veciam - odhlásiť sa ako poistenec štátu a prihlásiť sa ako szčo od 1.1.2011. Bude platiť preddavky vo výške 46,06 € každý mesiac, prvýkrát do 8.2.2011.
Doklady - DIČ by malo stačiť, ale to ešte len zistíme, čo budú ZP vyžadovať.
rzzp - ak bude len szčo v r.2011 a jej VZ nepresiahne minimálny základ (329,06x12), rzzp za rok 2011 nebude musieť robiť (to je pri príjme z prenájmu nad cca 1200 eur mesačne).
estera
19.12.10,10:29
Veľmi pekne ďakujem za radu a pomoc. Estera
Aljok
19.12.10,13:36
Dobrý deň, p. Motyčková, chcela by som sa spýtať či som správne pochopila túto situáciu :
Ak má spoločník uzatvorenú DoPČ so svojou spoločnosťou, tak po novele už nie je považovaný pre ZP za zamestnanca a z tejto dohody sa už nebude platiť ZP. A ak je toto jeho jediný príjem tak má od 1.1.2011 povinnosť prihlásiť sa do ZP ako samoplatiteľ.
Za odpoveď vopred ďakujem.
Jana Motyčková
19.12.10,14:42
Aljok : správne.
Aljok
19.12.10,14:47
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
ACCREDO
19.12.10,16:34
Dobrý deň, p. Motyčková, chcela by som sa spýtať či som správne pochopila túto situáciu :
Ak má spoločník uzatvorenú DoPČ so svojou spoločnosťou, tak po novele už nie je považovaný pre ZP za zamestnanca a z tejto dohody sa už nebude platiť ZP. A ak je toto jeho jediný príjem tak má od 1.1.2011 povinnosť prihlásiť sa do ZP ako samoplatiteľ.
Za odpoveď vopred ďakujem.

Bude sa musieť spoločník z Izraela, ktorý má so svojou spoločnosťou uzatvorenú DoVP, registrovať v ZP a dobrovoľne platiť ZP?
Jana Motyčková
19.12.10,18:13
Nie .
j_ana
20.12.10,10:46
Ak zoberiem do úvahy § 10b ods.4 kde "zárobkovou čin. nie je činnosť, na základe kt. plynú príjmy... kt. sú od dane oslobodené..", znamená to, že ak mám príjem z prenájmu ročne (nie očistený o výdavky, príp. paušál) v úhrne menší ako výška oslobodenia, nemám povinnosť registrovať sa ako SZČO na ZP a platiť preddavky ? Príp. ako je to pri bezodplatnom prenájme ?
rennka
20.12.10,11:29
Mna by zaujimalo, ako to bude s platenim Zdr. odvodov v prip., ze si spolocnik nevybral dividendy za min. roky napr. 2008,09, a vyberie ich az v r. 2011, 12. Budu sa aj z nich platit zdravotne odvody, alebo az z divdiend za r. 2011?
Dakujem za odpoved
Lucia123
21.12.10,08:56
Konateľ - nepravidelna odmena
Neviem ci to chapem spravne: Konatel sa prihlasi do ZP v mesiaci v ktorom pobera prijem. Teda ak ma v mandatnej zmluve uvedene, ze odmena bude 1-krat rocne, vyplatena v januari (za mesiac december), tak ho prihlasime v mesiaci, kedy mu je prijem vyplateny, nie za mesiac, ktoreho sa prijem tyka? Prihlaseny bude od 1.1. do 31.1. a vykazany prijem bude vo vykaze za 01/2011 napr.? Ďakujem vopred za odpoved.
felixh
21.12.10,13:54
Mna by zaujimalo, ako to bude s platenim Zdr. odvodov v prip., ze si spolocnik nevybral dividendy za min. roky napr. 2008,09, a vyberie ich az v r. 2011, 12. Budu sa aj z nich platit zdravotne odvody, alebo az z divdiend za r. 2011?
Dakujem za odpoved
Az z dividend najskor za rok 2011 t.j. vyplatenych najskor v roku 2012 aj to az ak prekroscia minimum , ktore este nevieme ake bude.
felixh
21.12.10,13:56
Ak som prihlaseny v ZP ako zamestnanec a mam prijmy aj z prenajmu musim sa prihlasit do ZP nejneskor do 31.01.2011 aj ako SZCO / preddavky predpokladam ze neplatim/ ???
Jana Motyčková
21.12.10,17:15
Ak zoberiem do úvahy § 10b ods.4 kde "zárobkovou čin. nie je činnosť, na základe kt. plynú príjmy... kt. sú od dane oslobodené..", znamená to, že ak mám príjem z prenájmu ročne (nie očistený o výdavky, príp. paušál) v úhrne menší ako výška oslobodenia, nemám povinnosť registrovať sa ako SZČO na ZP a platiť preddavky ? Príp. ako je to pri bezodplatnom prenájme ?
Asi takto : novela hovorí v §11 ods.4, že szčo je ten, kto je registrovný podľa osobitného predpisu v súvislosti so zárobkovou činnosťou uvedenou v §10b ods.1 písm. b) a ods.2 a ods.3.

Čiže v súvislosti s pojmom szčo sa §10b ods.4 vôbec nespomína.
Z toho pre mňa vyplýva, že aj ten kto prenajíma s príjmom do 500 eur ročne, je szčo pre ZP.

Iba že by daniari povedali, že s takýmto prenájmom netreba mať DIČ - to by pomohlo, ale to nechám na v daniach zbehlejších.
Jana Motyčková
21.12.10,17:15
Mna by zaujimalo, ako to bude s platenim Zdr. odvodov v prip., ze si spolocnik nevybral dividendy za min. roky napr. 2008,09, a vyberie ich az v r. 2011, 12. Budu sa aj z nich platit zdravotne odvody, alebo az z divdiend za r. 2011?
Dakujem za odpoved
Až z dividend za rok 2011.
Jana Motyčková
21.12.10,17:18
Konateľ - nepravidelna odmena
Neviem ci to chapem spravne: Konatel sa prihlasi do ZP v mesiaci v ktorom pobera prijem. Teda ak ma v mandatnej zmluve uvedene, ze odmena bude 1-krat rocne, vyplatena v januari (za mesiac december), tak ho prihlasime v mesiaci, kedy mu je prijem vyplateny, nie za mesiac, ktoreho sa prijem tyka? Prihlaseny bude od 1.1. do 31.1. a vykazany prijem bude vo vykaze za 01/2011 napr.? Ďakujem vopred za odpoved.
V ZP sa prihlási v mesiaci, v ktorom je to jeho zdaniteľný príjem, t.j. napr. ak sa odmena zúčtováva do decembra, aj u konateľa to je ešte decembrový príjem, aj keď je to zaplatené v januári.
Jana Motyčková
21.12.10,17:19
felixh : áno
TomosP
22.12.10,06:15
ad Placení pojistného z doplatku po skončení pracovního vztahu


Toto mi priamo zo zákona nevvyplýva, pýtala som sa na to na MZ, odpoveď bola takáto (prihlásiť na ten mesiac), bude o chcieť oficiálny dopyt na MZ. Takže zaiaľ to nechávam otvorené.

Zdravím - je v této věci něco nového ? (viz též např. dotaz č.24 od Analytik1)
Jana Motyčková
22.12.10,07:02
Zatiaľ nič.
petrantonin
22.12.10,07:47
Dobrý deň p.Motýčková
Som živnostník-výsluhový dôchodca.chcem sa spýtať, či budem od 1.1.2011 platiť preddavky na ZP.Ďakujem za odpoveď.
BRK
22.12.10,08:35
Dobrý deň, ja mám otázku ohľadom prenájmu nehnuteľnosti. Dôchodca, s trvalým pobytom v Nemecku, poberajúci dôchodok v Nemecku má na Slovensku nehnuteľnosť, ktorú prenajíma, má u nás pridelené aj DIČ. Poprosím vás čo robiť v jeho prípade, vybaviť si tlačivo E101?
Ďakujem pekne, Katarína
Jana Motyčková
22.12.10,09:20
petrantonin : áno, budete.
Jana Motyčková
22.12.10,09:21
BRK : E101.
Jajina
23.12.10,07:01
Dobrý deň,
invalidný dôchodca viac ako 75% a zároveň zamestnanec s pracovným úväzkom 5hodín a mesačnou mzdou 250 EUR
prenajíma byt a príjem z prenájmu má bez zisku - len do výšky prevádzkových nákladov - inkaso (elektrika, voda, plyn.....)
Od 1.1. sa prihlási na zdravotnú poisťovňu a nebude mať povinnosť platiť preddavky.

Pri RZZP bude musieť doplatiť poistenie do výšky minimálneho VZ ? aj keď žiadny čistý zdaniteľný príjem z prenájmu nedosiahol?
Jana Motyčková
23.12.10,12:02
Jajina - zatiaľ takto, ale podľa info z MZ sa zrejme táto časť bude novelizovať - ako to dopadne v rzzp ešte dnes nie je jasné - snahou by malo byť, aby sa na prenájom minimum nevzťahovalo - ale to je len predbežná ústna informácia.
Gabbi
26.12.10,15:30
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na nasledovné otázky:

Ak FO-prenajíma nehnuteľnosť-pôdu a nemá pridelené DIČ, ale pri podaní daňového priznania ako DIČ uvádza svoje rodné číslo a príjem z tohto prenájmu je raz ročne v 12-tom mesiaci a presahuje maximálny VZ a nemá iný príjem, lebo je nezamestnaný, je potrebné sa prihlásiť na ZP ako SZČO a platiť preddavky od januára 2011 z minima?


Ak študent po 2 rokoch štúdia na vysokej škole zmení fakultu, ale zostáva na tej istej vysokej škole, je to posudzované ako druhá vysoká škola alebo je to stále prvá a do 26 rokov veku platí za študenta štát? A nevzniká tým pádom povinnosť sa prihlásiť ako samoplatiteľ?
m.hladka
26.12.10,16:13
Dobrý deň, môj syn žije už pár rokov mimo SR, je zaregistrovaný na DU ako SZČO, ale celý čas, čo nežije na Slovensku má pozastavenú činnosť, momentálne do 31.12.2011. Svoj byt prenajíma len za náklady spojené s bývaním. Zo ZP bol v minulosti odhlásený, na základe dokladov, že si fondy plati v štáte v ktorom žije.
Otázka:
Musí sa teraz od 1.1.2011 prihlásiť do ZP a platiť odvody?
Ďakujem.
Jana Motyčková
27.12.10,07:32
Gabbi:
K prenájmu poôdy nie je povinnosť registrácie na DÚ- preto potom nie je považovaná za szčo,neplatí preddavky na ZP -ak je evidovaná na ÚP. Zatiaľ nemá ani povinnosť robiť ročné zúčtovanie ZP. Ale zákon sa bude ešte novelizovať, treba sledovať, ako to dopadne.
VŠ - chcelo by to dopyt na MZ. Ja by som to považovala za prvú vysokú školu.
Jana Motyčková
27.12.10,07:52
Dobrý deň, môj syn žije už pár rokov mimo SR, je zaregistrovaný na DU ako SZČO, ale celý čas, čo nežije na Slovensku má pozastavenú činnosť, momentálne do 31.12.2011. Svoj byt prenajíma len za náklady spojené s bývaním. Zo ZP bol v minulosti odhlásený, na základe dokladov, že si fondy plati v štáte v ktorom žije.
Otázka:
Musí sa teraz od 1.1.2011 prihlásiť do ZP a platiť odvody?
Ďakujem.
Je poistený v EÚ? Ak áno, tak na neho platí odpoveď z MZ :
"Podľa čl. 13 nariadenia EÚ 883/2004 pri súbehu zamestnania a SZCO v rôznych štátoch EU sa uplatňuje legislatíva štátu zamestnania. Čiže napr. ak bude mať osoba v SR iba príjmy z prenájmu a zároveň bude vykonávať zamestnanie napr. v ČR vzťahuje sa na ňu legislatíva ČR a bude platiť poistné príspevky, vrátané zdravotného poistenia podľa českého zákona o zdravotnom poistení, t.j. ak prijem z prenájmu nevchádza do českého vymeriavacieho základu, tak nebude z tohto príjmu platiť odvody." (Nech si požiada v SP o E101 - určenie príslušnosti k právnym predpisom.)
Ak je poistený v štáte mimo EÚ, potom to závisí od toho, kde má trvalý pobyt, prípadne či existuje medzinárodná zmlvua, ktorá by to riešila. Ak má trvalý pobyt v SR a je zamestnaný v cudzine, tak mi z toho vychádza, že tu by nemal byť poistený, a tým padom sa ho netýka nič z našeho zdravotného poistenia - ale treba zistiť tie medzinárodné zmluvy.
Gabbi
27.12.10,15:58
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď p. Motyčková
kaja40
27.12.10,19:58
Dobrý deň, prosím o Váš názor vo vzťahu k novele zákona o ZP. Dňa 31.12. 2010 končím služobný pomer policajta. V mesiaci 2/2011 mi vyplatia z osobitného účtu MV SR odchodné za 5 rokov služby, ktoré je zdaniteľným príjmom. Zároveň mi vymerajú výsluhový príspevok (namiesto dávky v nezamestnanosti), ktorý bude vyplácaný 1/2 roka z osobitného účtu MV SR a je zdaniteľným príjmom. Prihlásenie a odhlásenie do ZP vykoná správca osobitného účtu, ktorý vypláca oba príjmy. Budem platiť z vyplatených súm 4% na ZP? A kto bude platiť zvyšných 10% z vyplatených súm na ZP? Ďakujem za promptnú odpoveď.
Karin
Jana Motyčková
27.12.10,20:42
Toto dnes neviem, treba podať dopyt na MZ.
TomosP
28.12.10,14:38
Ad placení záloh na pojistné z příjmů obdržených po skončení pracovního poměru

Toto dnes neviem, treba podať dopyt na MZ.

Vzhledem k tomu, že podobných dotazů zde zaznělo několik (č. 6, č. 24, č. 49, č. 62) a MZ se k věci nevyjadřuje, dopustím se úvahy o této problematice :

Kdo je zaměstnancem § 11 ods. 3 :
(3) Zamestnancom je na účely tohto zákona fyzická osoba, ktorá vykonáva zárobkovú činnosť uvedenú v § 10b ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3 a má nárok na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru.19) Fyzická osoba nie je zamestnancom v kalendárnom mesiaci, v ktorom nepoberá príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu,18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru,19) náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, nemocenské, ošetrovné alebo materské.


Kdo platí zálohy na pojistné (§ 16 ods. 2 zákona 580/2004 ve znění zákona 499/2010) :

„(2) Preddavok na poistné je povinný vypočítať, platiť a odvádzať, ak tento zákon neustanovuje inak,
a) zamestnanec vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. a)] z príjmu podľa § 13 ods. 1 dosiahnutého v príslušnom kalendárnom mesiaci,
c) zamestnávateľ vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. d)] z príjmu každého zamestnanca podľa § 13 ods. 1 dosiahnutého v príslušnom kalendárnom mesiaci,

Co je příjmem (VZ) podle § 13 ods. 1 :

(1) Vymeriavací základ zamestnanca je plnenie poskytnuté zamestnávateľom zamestnancovi podľa § 10b ods. 1 písm. a) a ods. 2 až 4.
(4) Vymeriavací základ zamestnávateľa na účely platenia poistného je vymeriavací základ jeho zamestnanca, ak v odseku 5 nie je ustanovené inak.

Co je plnění podle § 10b ods. 1 písm. a) a ods. 2 až 4.

[I](1) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je, ak osobitný predpis16h) alebo medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak, činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu, ktorý zakladá
a) právo na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, 19)

Co je příjem podle osobitného předpisu 18)
(„18) § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 a 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.

(1) Príjmami zo závislej činnosti sú
a) príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu, ako aj príjmy za prácu žiakov a študentov v rámci praktického vyučovania,
b) ………….

Z toho tedy (alespoň podle mne) vyplývá, že ten, kdo obdrží o zaměstnavatele příjmy po skončení pracovního poměru, se považuje v tomto měsíci z hlediska zákona o zdravotním pojištění za zaměstnance (vykonává zárobkovú činnost a má nárok na příjem ze závislé činnosti podle ZDP), a tudíž má povinnost (kromě přihlášení se ke zdravotní pojišťovně jako zaměstnanec) tento příjem zahrnout do vyměřovacího základu a z tohoto VZ musí zaměstnanec i zaměstnavatel odvést zálohy na pojistné.

Budu rád za diskusi k tomuto tématu.
Jana Motyčková
28.12.10,15:56
TomosP : súhlasila by som, ale nesedí mi tam : Zamestnancom, je ten, kto vykonáva zárobkovú činnosť ...
Po skončení zamestnania už zamestnanec nevykonáva zárobkovú činnosť, aj keď z bývalej činnosti zamestnanca ešte môže mať príjem.

Dopyt na MZ som už dala.

Postavenie policajtov je ešte trochu iné v tom, že odchodné a výsluhový príspevok je platený iným subjektom ako bol platený príjem zo služobného pomeru. Čiže tu, ak by sa malo platiť poistné, zrejme by to nebolo platenie bývalým zamestnávateľom, ale inštitúciou, ktorá vypláca odchodné a výsluhový príspevok.
TomosP
28.12.10,16:06
TomosP : súhlasila by som, ale nesedí mi tam : Zamestnancom, je ten, kto vykonáva zárobkovú činnosť ...
Po skončení zamestnania už zamestnanec nevykonáva zárobkovú činnosť, aj keď z bývalej činnosti zamestnanca ešte môže mať príjem.

Dopyt na MZ som už dala.

Postavenie policajtov je ešte trochu iné v tom, že odchodné a výsluhový príspevok je platený iným subjektom ako bol platený príjem zo služobného pomeru. Čiže tu, ak by sa malo platiť poistné, zrejme by to nebolo platenie bývalým zamestnávateľom, ale inštitúciou, ktorá vypláca odchodné a výsluhový príspevok.

Díky za vyjádření - tato formulace (v zákoně) je mi také ne úplně jasná.

Ale : I když již činnost již nevykonává, přesto je pro ZP zaměstnancem, protože z bývalé činnosti má příjem - a je nutno ho přihlásit. Stejná podmínka (kdy je po skončení činnosti-zaměstnání považován za zaměstnance) by měla platit i pro odvody záloh na pojistné, ne?
Merika
29.12.10,09:09
Rada by som sa pripojila do diskusie. Moja otázka znie:ffice:office" />

Aký bude vymeriavací základ zamestnanca, ktorý má príjem zo závislej činnosti, z kapitálového majetku, z ostatných príjmov a z dividend. Zamestnanec odvedie za rok 2011 poistné na zdravotné poistenie z maximálneho vymeriavacieho základu. Bude musieť odviesť poistné aj z kapitálového majetku, z prenájmu a z dividend. Ako sa budú posudzovať vymeriavacie základy? Bude sa posudzovať maximálny VZ za jednotlivé druhy príjmov, alebo bude maximálny VZ za všetky druhy príjmov, alebo pri príjmoch z kapitálového majetku, z prenájmu, z dividend nebudú žiadne stropy.

Ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
29.12.10,10:10
Maximum je určené preúhrn príjmov, postupovť sa bude obdobne ako doteraz, ak prekročil maximum z viacerých poistení - t.j. stanoví sa pomer (koeficient)maximálny VZ deleno úhrn vymeriavacích základov a každý príjem sa prenásobí týmto koeficientom. T.j. zamestnávateľovi sa čosi vráti a on niečo doplatí.

Napr. ako zamestnanec má ročný príjem 40000, z kapitálového majetku 10000, z dividend 10000 (po odpočítaní minima,z ktorého sa ZP neplatí) - spolu 60000. Maximum v r.2011 je 26802 eur., zamestnávateľ zaplatil preddavky 2680,20, zamestnanec 1072,08.

V ročnom zúčtovaní sa VZ zo zamestnania zníži : 40000*26802/60000 = 17868, z toho poistné zamestnávateľa 1786,80, zamestnávateľovi sa vráti 893,40 eur. Poistné zamestnanca bude 714,72.

Z kapitálového majetku bude poistné 14% z 10000*26802/60000 = 14% z 4467 = 625,38 eura.

Z dividend bude poistné 10% z 10000*26802/60000 = 446,70 eura.
Doplatok poistenca bude teda 714,72+625,38+446,70 - 1072,08 (preddavky zo zamestnania) 714,72 eura.
Merika
29.12.10,10:40
Ďakujem pekne, veľmi ste mi pomohli.
uko
29.12.10,13:54
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o informáciu, či zamestnávateľ má odhlásiť zo ZP k 1.1.2011 aj zamestnankyňu, ktorá poberá RP od roku 2009? Vtedy oznámil len začiatok poberania RP (na tlačive Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa ..... kod zmeny C, platnosť zmeny Z). Vopred ďakujem.
Podľa tohto príkladu z témy ZP od 1.1.2011-kto je zamestnancom akto zamestnávateľom
"Príklad 1.B :
Zamestnankyni končí materská dovolenka 28.3.2011, od 29.3.2011 si čerpá riadnu dovolenku do 5.4.2011, od 6.4. nastupuje na rodičovskú dovolenku. Rodičovský príspevok začne poberať po skončení materskej, t.j. za prvýkrát za marec. Keďže v zamestnaní má ešte v apríli 2011 príjem zo závislej činnosti (dovolenka) celý apríl je ešte považovaná za zamestnanca. Zamestnávateľ nahlási do ZP :
- zmenu k 28.3. skončenie poistenca štátu z dôvodu poberania materského, od 29.3. začiatok poistenca štátu z dôvodu poberania RP.
- zamestnankyňu odhlási zo zdravotnej poisťovne k 30.4.2011 (skončenie zamestnania).Zamestnankyňa od 1.5.2011 nie je zamestnancom ale naďalej je poistencom štátu a nemusí ďalej zdravotnej poisťovni nič nahlasovať."
Jana Motyčková
29.12.10,14:08
Áno, odporúčam odhlásiť.
saman
29.12.10,16:27
Prosím stále platí, že matka na materskej dovolenke môže pracovať na dohodu - bez toho aby z nej platila zdravotné poistenie. Súčasne má príjem z prenájmu (registracia na ZP od 01.01.2011 ako SZČO). Dakujem.
Jana Motyčková
29.12.10,18:08
Stále platí, že môže mať dohodu a môže mať aj prenájom.
Ester plus
30.12.10,12:50
Ak je niekto SZČO pretože je živnostník už pred rokom 2011 a poberá príjmy z prenájmu, musí sa 2x registrovať v ZP ako SZČO. Alebo stačí že už som raz SZČO a už je potom jedno z akého dôvodu.
Jana Motyčková
30.12.10,13:45
Stačí jedna registrácia szčo v ZP.
saman
30.12.10,13:49
Prosím FO má pridelené DIČ - prenajíma byt. Avšak momentálne (zmena nájomcu), aj po 01.01.2011 je byt zatial voľný, t.j. neplynie príjem z prenájmu. Treba sa registrovať za SZČO do ZP aj tak, alebo až keď sa byt prenajme. Následne ak sa prenájom skončí (ďalšia zmena nájomcu), treba sa odhlásiť ako SZČO zo ZP? A potom znovu prihlásiť a tak stále dookola ? Alebo na základe prideleného DIČ prihlásiť do ZP, až kým sa nezruší registrácia DIČ.
Jedna sa o FO s mesacnym prijmom spolocnika 300 € (mand.zmluva) z ktorej sa plati zdravotne poistenie: 10% firma, 4% spoločnik. Ake preddavky na r. 2011 ma spoločnik platiť ako SZČO z prijmov z prenajmu ? Dakujem.
Jana Motyčková
30.12.10,13:59
Prihlasovanie v ZP je viazané na DIČ.
Keďže z dôvodu mandátnej zmluvy spoločníka je považovaný za zamestnanca na ZP, a ide o novú szčo, výšku preddvkov zo szčo (nájmu) si určuje sám, môže byť aj 0.
AnnaK1953
02.01.11,08:00
Zamestnanec v trvalom pracovnom pomere a zároveň otvorená živnosť. Musí platiť od 1.1.2011 predavky na ZP aj ako SZČO?
michelle84
02.01.11,15:58
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o informáciu, či zamestnávateľ má odhlásiť zo ZP k 1.1.2011 aj zamestnankyňu, ktorá poberá RP od roku 2009? Vtedy oznámil len začiatok poberania RP (na tlačive Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa ..... kod zmeny C, platnosť zmeny Z). Vopred ďakujem.
Podľa tohto príkladu z témy ZP od 1.1.2011-kto je zamestnancom akto zamestnávateľom
"Príklad 1.B :
Zamestnankyni končí materská dovolenka 28.3.2011, od 29.3.2011 si čerpá riadnu dovolenku do 5.4.2011, od 6.4. nastupuje na rodičovskú dovolenku. Rodičovský príspevok začne poberať po skončení materskej, t.j. za prvýkrát za marec. Keďže v zamestnaní má ešte v apríli 2011 príjem zo závislej činnosti (dovolenka) celý apríl je ešte považovaná za zamestnanca. Zamestnávateľ nahlási do ZP :
- zmenu k 28.3. skončenie poistenca štátu z dôvodu poberania materského, od 29.3. začiatok poistenca štátu z dôvodu poberania RP.
- zamestnankyňu odhlási zo zdravotnej poisťovne k 30.4.2011 (skončenie zamestnania).Zamestnankyňa od 1.5.2011 nie je zamestnancom ale naďalej je poistencom štátu a nemusí ďalej zdravotnej poisťovni nič nahlasovať."

Mám to chápať tak, že všetky zamestnankyne, ktoré sú k 31.12.2010 na rodičovskom príspevku, mám odhlásiť zo ZP?
caspero
02.01.11,21:49
Mám to chápať tak, že všetky zamestnankyne, ktoré sú k 31.12.2010 na rodičovskom príspevku, mám odhlásiť zo ZP?
Táto odpoveď zaujíma viacerých...všetky zamestnankyne na RP odhlásiť zo ZP?!Ďakujeme za odpove%d...
vszpolz
03.01.11,07:44
Táto odpoveď zaujíma viacerých...všetky zamestnankyne na RP odhlásiť zo ZP?!Ďakujeme za odpove%d...
...áno je potrebné ich odhlásiť ako zamestnankyne, nakoľko sú v ZP prihlásené aj ako zamestnankyne aj ako poistenec, za ktorého platí poistné štát. Po odhláške im zostane jeden poistný vzťah voči ZP a už nie je potrebné, aby sa oni opäť prihlasovali, lebo vlastne sú prihlásené. Keď budú mať nastúpiť po RD musia sa potom samé odhlásiť v ZP ako poistenec, za ktorého plati poistné štát a zamestnávateľ si ich nahlási ako zamestnanca od dňa nástupu po RD.
Jana Motyčková
03.01.11,08:29
Zamestnanec v trvalom pracovnom pomere a zároveň otvorená živnosť. Musí platiť od 1.1.2011 predavky na ZP aj ako SZČO?
Preddavky platí rovnako ako doteraz, t.j. ak mu vyšli v ročnom zúčtovaní za rok 2009, tak platí. Ak v r.2009 ešte nepodnikal alebo mu preddavky nevyšli, tak ich platiť nemusí.
Jana Motyčková
03.01.11,08:34
caspero - súhlas s odpoveďou od vszpolz
veronikasad
03.01.11,08:45
V mediach som zachytila informáciu, že prezident nepodpísal novelu zákona o zdravotnom poistení. Má to vplyv napr. na avizované zmeny vymeriavacieho základu samoplatitela ?
veronikasad
03.01.11,08:54
V mediach som zachytila informáciu, že prezident nepodpísal novelu zákona o zdravotnom poistení. Má to vplyv napr. na avizované zmeny vymeriavacieho základu samoplatitela ?
zrejme ide o inú novelu zákona, lebo táto už bola uverejnená v Zbierke zákonov

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=210001&FileName=zz2010-00499-0210001&Rocnik=2010&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=514&Flags=160&IndexFile=zz2010&Text=zákon+o+zdravotnom+poistení
Jana Motyčková
03.01.11,09:08
Novela zákona o zdravotnom poistení podpísaná bola už dávnejšie - vyšla pod čislom 499/2010. Nebola podpísaná novela zákona o zdravotných poisťovniach (alebo čosi podobné), to je niečo i né.
AnnaK1953
03.01.11,10:49
Preddavky platí rovnako ako doteraz, t.j. ak mu vyšli v ročnom zúčtovaní za rok 2009, tak platí. Ak v r.2009 ešte nepodnikal alebo mu preddavky nevyšli, tak ich platiť nemusí.
ďakujem za odpoveď
vikinka
03.01.11,11:11
...áno je potrebné ich odhlásiť ako zamestnankyne, nakoľko sú v ZP prihlásené aj ako zamestnankyne aj ako poistenec, za ktorého platí poistné štát. Po odhláške im zostane jeden poistný vzťah voči ZP a už nie je potrebné, aby sa oni opäť prihlasovali, lebo vlastne sú prihlásené. Keď budú mať nastúpiť po RD musia sa potom samé odhlásiť v ZP ako poistenec, za ktorého plati poistné štát a zamestnávateľ si ich nahlási ako zamestnanca od dňa nástupu po RD.
Dobrý deň , som povinná v takomto príade posielať nulové výkazy ak nemám iného zam-ca,len na RP?
nela07
03.01.11,12:02
...áno je potrebné ich odhlásiť ako zamestnankyne, nakoľko sú v ZP prihlásené aj ako zamestnankyne aj ako poistenec, za ktorého platí poistné štát. Po odhláške im zostane jeden poistný vzťah voči ZP a už nie je potrebné, aby sa oni opäť prihlasovali, lebo vlastne sú prihlásené. Keď budú mať nastúpiť po RD musia sa potom samé odhlásiť v ZP ako poistenec, za ktorého plati poistné štát a zamestnávateľ si ich nahlási ako zamestnanca od dňa nástupu po RD.

Ahojte, volala som do Dôvery, či mám odhlásiť zamestnankyňu, ktorá je na RD a tam mi povedali, že nie. Že samé nahlasovať sa majú iba nezamestnané poistenkyne.
Jana Motyčková
03.01.11,12:33
vikina - podľa informácie od kolegýň, každá poisťovňa to chce inak, kontaktujte príslušnú ZP.
Jana Motyčková
03.01.11,12:33
Ahojte, volala som do Dôvery, či mám odhlásiť zamestnankyňu, ktorá je na RD a tam mi povedali, že nie. Že samé nahlasovať sa majú iba nezamestnané poistenkyne.
Ešte tam netušia, čo bolo schválené.
nela07
03.01.11,12:37
Ešte tam netušia, čo bolo schválené.

Ďakujem. Takže mám poslať ukončenie zamestnania a keď nastúpi po RD, tak mám poslať začiatok zamestnania?
Jana Motyčková
03.01.11,16:11
áno .
bystre
04.01.11,05:53
Som zamestnankyňa, nepodnikám, prenajímam byt a PH pôdu. Kvôli povinnosti robiť daňové priznanie som sa už pred rokmi prihlásila na Daň.úrad a tam mi pridelili DIČ. Teraz mám ísť na ZP, pridelia mi ďalšie? Mám oznámiť zamestnávateľovi, že prenajímam byt? Bude za mňa naďalej platiť odvody do ZP zamestnávateľ? Ja súčasne budem poukazovať mesačne za prenájom odvody (v akej výške?) pre ZP? Budem RZZP za r. 2010 robiť sama, už nie zamestnávateľ? Alebo až za r. 2011?
TomosP
04.01.11,05:56
TomosP : súhlasila by som, ale nesedí mi tam : Zamestnancom, je ten, kto vykonáva zárobkovú činnosť ...
Po skončení zamestnania už zamestnanec nevykonáva zárobkovú činnosť, aj keď z bývalej činnosti zamestnanca ešte môže mať príjem.

Dopyt na MZ som už dala.

Postavenie policajtov je ešte trochu iné v tom, že odchodné a výsluhový príspevok je platený iným subjektom ako bol platený príjem zo služobného pomeru. Čiže tu, ak by sa malo platiť poistné, zrejme by to nebolo platenie bývalým zamestnávateľom, ale inštitúciou, ktorá vypláca odchodné a výsluhový príspevok.

Dobrý den - je něco nového ohledně placení záloh na pojistné z příjmů po skončení pracovního vztahu? Má na to MZ nějaký názor?
Jana Motyčková
04.01.11,06:31
Oficiálna odpoveď z MZ ešte neprišla. Keď príde, určite budem informovať.
Jana Motyčková
04.01.11,06:36
Som zamestnankyňa, nepodnikám, prenajímam byt a PH pôdu. Kvôli povinnosti robiť daňové priznanie som sa už pred rokmi prihlásila na Daň.úrad a tam mi pridelili DIČ. Teraz mám ísť na ZP, pridelia mi ďalšie? Mám oznámiť zamestnávateľovi, že prenajímam byt? Bude za mňa naďalej platiť odvody do ZP zamestnávateľ? Ja súčasne budem poukazovať mesačne za prenájom odvody (v akej výške?) pre ZP? Budem RZZP za r. 2010 robiť sama, už nie zamestnávateľ? Alebo až za r. 2011?
ZP neprideľuje DIČ, ale dajú vám identifikačné číslo, čo bude váš identifikátor pre ZP. Zamestnávateľovi neoznámujete, že prenajímate byt. Naďalej zdravotné poistnie bude platiť zamestnávateľ z príjmu zo zamestnania. Kým ste zamestnaná, do 30.6.2012 si určujete výšku preddavkov z prenájmu (szčo) sama, môže to byť aj 0, alebo ako vám vyhovuje, ak nechcete celú sumu platiť naraz v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia. Za r.2010 ešte môže rzzp robiť zamestnávateľ, za rok 2011 si urobíte rzzp sama, zahrniete tam aj vymeriavací základ z príjmov z prenájmu.
nela07
04.01.11,06:43
áno . Ďakujem
ADB
04.01.11,08:11
Chcem Vas este raz poprosit:

obcan CR prenajima nehnutelnosti v SR, doporucili ste mi aby si vybavil tlacivo E101 na soc. poistovni v CR. Ma sa to vybavovat na soc. poistovni alebo na ZDRAVOTNEJ poistovni?

Dakujem
Arava
04.01.11,09:36
Zamestnankyňa je od 16.3.2009 na rodičovskom príspevku to znamená, že k 31.12.2010 ju odhlásim zo zdravotnej poisťovne ukončenie PP. (od 1.1.2011 je poistencom štátu) Mám aj nejaké povinnosti voči Sociálnej poisťovni??
Jana Motyčková
04.01.11,10:14
Arava - správne, voči SP nič.
ADB
04.01.11,13:01
Chcem Vas este raz poprosit:

obcan CR prenajima nehnutelnosti v SR, doporucili ste mi aby si vybavil tlacivo E101 na soc. poistovni v CR. Ma sa to vybavovat na soc. poistovni alebo na ZDRAVOTNEJ poistovni?

Dakujem

Tak nakoniec som zavolala do ZP a tam odpoved znela:

V prvom rade je dolezite kde je osoba zdravotne poistena - v ktorom state, tzn. ze v mojom pripade je osoba poistena v CR, cize platia nanho ceske zakony.(tam si musi zistit ci prenajom je zahrnovany do VZ)

Pytala som sa aj na osoby, ktore pracuju v zahranici a tu su odhlasene zo Zdravotnej poistovne - ak su poistene zdravotne v inom state platia na nich predpisy toho statu kde su zdravotne poistene, aj ked prenajimaju nehnutelnost v SR.
Jana Motyčková
04.01.11,14:01
Ak má výkon činnosti na území dvoch štátov EÚ, to, kde má byť poistená (aj zdravotne) má mať určené v E101. Ak jej tam určia príslušnosť k právnym predpisom ČR (čo je pravdepodobné), bude postupovať aj pri prenájme podľa českých predpisov.
E101 sa vybavuje na SP v štáte podľa trvalého bydliska.
zhv
04.01.11,16:23
Študent VŠ je od 01.10.2010 aj SZČO. Teraz neplatí preddavky, ako to je od 01.01.2011 - je poistencom štátu?
Dana7
04.01.11,18:23
V jednom z nových paragrafov sa uvádza, že za príjmy, z ktorých sa majú platiť odvody sa chápu aj príjmy, ktoré nepodliehajú dani z príjmov z dôvodu dvojitého zdanenia. Mám to chápať napr. tak, že ak zamestnanec pracuje v Nemecku celý rok, pre nemeckú spoločnosť, tam si platí dane aj odvody, bude si ich musieť teda platiť duplicitne aj v SR?
alveryst
04.01.11,18:30
Prosím potvrdiť:
FO zamestnanec má pridelené DIČ z dôvodu prenájmu bytu. Tč je byt prázdny, tj žiaden príjem z prejí´ájmu. Podľa info z DÚ si mohol registráciu ponechať a zrušiť ju až vtedy, keď skončí úmysel prenajímať.
Musí sa prihlásiť do ZP aj keď príjem z prenájmu nepoberá??
Evanka
04.01.11,19:05
Študent VŠ je od 01.10.2010 aj SZČO. Teraz neplatí preddavky, ako to je od 01.01.2011 - je poistencom štátu?
Preddavky platiť nemusí, ale podľa znenia novelizácie zákona mi vychádza, že bude pri RZZP bude musieť doplatiť poistné najmenej vo výške minima, pretože sa neprihliada na súbeh poistenec štátu a SZČO.
Je to trocha postavené na hlavu, pretože ak by zarobil sumu aj do nezdaniteľnej výšky (daň nulová), zdravotné poistenie by musel zaplatiť. Na druhej strane, keby sa jednalo o príjem zdanený zrážkovou daňou, je z platenia poistného vylúčený, podobne ako príjmy z dohôd, vykonávaných mimo precopvného pomeru.
Verím, že po tejto novelizácii ubudne študentov a dôchodcov SZČO.
alena
05.01.11,06:23
Prosím potvrdiť:
FO zamestnanec má pridelené DIČ z dôvodu prenájmu bytu. Tč je byt prázdny, tj žiaden príjem z prejí´ájmu. Podľa info z DÚ si mohol registráciu ponechať a zrušiť ju až vtedy, keď skončí úmysel prenajímať.
Musí sa prihlásiť do ZP aj keď príjem z prenájmu nepoberá??
keď som ja v januári oznámila na daňový úrad, že mi skončil prenájom bytu a momentálne nového podnájomníka nemám, tak sa mi hneď ozvali, že mám vrátiť registráciu a prihlásiť sa znovu, až keď budem mať nového podnájomníka. Zatiaľ som ho nenašla, takže sa nemusím prihlasovať do ZP. Ale ak má zamestnanec stále pridelené DIČ, tak podľa mňa sa musí prihlásiť do ZP, nemusí však platiť žiadne preddavky
Jana Motyčková
05.01.11,07:34
Študent VŠ je od 01.10.2010 aj SZČO. Teraz neplatí preddavky, ako to je od 01.01.2011 - je poistencom štátu?
Od 1.1.2010 musí platiť preddavky na ZP. Môže skúsiť požiadať ZP o inú výšku preddavkov a čakať, či sa niečo v tomto nezmení v zákone. Ak nie, doplatí v rzzp poistné na ZP minimálne z minimálneho základu.
Jana Motyčková
05.01.11,07:35
V jednom z nových paragrafov sa uvádza, že za príjmy, z ktorých sa majú platiť odvody sa chápu aj príjmy, ktoré nepodliehajú dani z príjmov z dôvodu dvojitého zdanenia. Mám to chápať napr. tak, že ak zamestnanec pracuje v Nemecku celý rok, pre nemeckú spoločnosť, tam si platí dane aj odvody, bude si ich musieť teda platiť duplicitne aj v SR?
Ak je v Nemecku zdravotne poistený, tak sa na neho zdravotné poistenie v SR nevzťahuje.
Jana Motyčková
05.01.11,07:39
Prosím potvrdiť:
FO zamestnanec má pridelené DIČ z dôvodu prenájmu bytu. Tč je byt prázdny, tj žiaden príjem z prejí´ájmu. Podľa info z DÚ si mohol registráciu ponechať a zrušiť ju až vtedy, keď skončí úmysel prenajímať.
Musí sa prihlásiť do ZP aj keď príjem z prenájmu nepoberá??
Súhlas s odpoveďou od Aleny.
Pre ZP je rozhodujúce, že má DIČ - takže musí. Keďže je zamestnanec, jeho preddavky zo szčo (z prenájmu) budú zatiaľ nulové, v rzzp doplatí zo skutočného vymeriavacieho základu (ak nebude mať príjem, tak 0) - ak v úhrne zo zamestnania a z prenájmu dosiahne aspoň minimálny vymeriavací základ.
Jana Motyčková
05.01.11,07:54
Dobrý deň, prosím o Váš názor vo vzťahu k novele zákona o ZP. Dňa 31.12. 2010 končím služobný pomer policajta. V mesiaci 2/2011 mi vyplatia z osobitného účtu MV SR odchodné za 5 rokov služby, ktoré je zdaniteľným príjmom. Zároveň mi vymerajú výsluhový príspevok (namiesto dávky v nezamestnanosti), ktorý bude vyplácaný 1/2 roka z osobitného účtu MV SR a je zdaniteľným príjmom. Prihlásenie a odhlásenie do ZP vykoná správca osobitného účtu, ktorý vypláca oba príjmy. Budem platiť z vyplatených súm 4% na ZP? A kto bude platiť zvyšných 10% z vyplatených súm na ZP? Ďakujem za promptnú odpoveď.
Karin
Uvádzam opoveď z MZ k tejto otázke a k dopytom ohľadne príjmu po skončení právneho vzťahu :

Moje otázky :
1. Ako treba postupovať, ak je zamestnancovi po skončení pracovného pomeru vyplatený zdaniteľný príjem? Napríklad zamestnanie skončí v apríli a v decembri je zamestnancovi doplatená prémia. Je tento príjem vymeriavacím základom zamestnanca? Treba zamestnanca prihlasovať a odhlasovať na december do poisťovne?

2. Ako treba postupovať u zamestnanca, ktorého pracovný pomer skončil 31.12.2010 a napr. v mzde za apríl 2011 je mu doplatené odchdné? Podobne, ako postupovať, ak na základe kolektívnej zmluvy sú posytované bývalým zamestnancom-dôchodcom zdaniteľné plnenia raz ročne, pričom pracovný pomer už skončil pred niekoľkými rokmi?

3. Prosím o stanovisko k plateniu zdravotného poistenia z odchodného a výsluhového príspevku u policajtov. Príjem zo zamestnania im vypláca služobný úrad (napr. útvar Policajného zboru), po skončení "zamestnania" je im vyplácané odchodné a výsluhový príspevok, tieto im však nevypláca doterajší zamestnávateľ, ale inňy subjekt - Útvar sociálneho zabezpečenia ministerstva. Odchodné aj výsluhový príspevok je zdaniteľným príjmom zo závislej činnosti. Ako postupovať v tomto prípade? Prihlasuje Útvar soc. zabezpečenia týchto ľudí do ZP ako svojich zamestnancov a platí z týchto príjmov zdravotné poistenie ako za zamestnancov?

Odpoveď :
Podľa môjho názoru, za zamestnanca sa považuje osoba, ktorá má príjem zo závislej činnosti, čiže je jedno na základe akého právneho vzťahu. Zákon nedefinuje zamestnancov ako osoby, ktoré majú podpísanú pracovnú zmluvu. Veď nakoniec nebudú ako zamestnanci, aj keď majú pracovnú zmluvu, ale nebudú mať príjem zo závislej činnosti. Platiteľ, ktorý im vypláca príjem zo závislej činnosti by ich mal prihlásiť na celý daný mesiac za ktorý im príjem vypláca.

ČIže podľa mňa odveď na otázku č.
1. Zamestnávateľ, ktorý mu vypláca zdaniteľný príjem by mal prihlásiť poistenca ako zamestnanca na kalendárny mesiac za ktorý príjem vypláca.

2. Platí ako pri 1.

3. Ide o poberateľov výsluhových príspevkov policajtov, vojakov, hasičov, colníkov. Vyplýva to isté ako pri predošlých otázkach, mali by ich prihlásiť ako zamestnancov, vykazovať ich a platitť za nich odovody. Zamastnávateľom je príslušný úrad sociálneho zanezpečenia.
TomosP
05.01.11,09:12
Uvádzam opoveď z MZ k tejto otázke a k dopytom ohľadne príjmu po skončení právneho vzťahu :

Moje otázky :
1. Ako treba postupovať, ak je zamestnancovi po skončení pracovného pomeru vyplatený zdaniteľný príjem? Napríklad zamestnanie skončí v apríli a v decembri je zamestnancovi doplatená prémia. Je tento príjem vymeriavacím základom zamestnanca? Treba zamestnanca prihlasovať a odhlasovať na december do poisťovne?

2. Ako treba postupovať u zamestnanca, ktorého pracovný pomer skončil 31.12.2010 a napr. v mzde za apríl 2011 je mu doplatené odchdné? Podobne, ako postupovať, ak na základe kolektívnej zmluvy sú posytované bývalým zamestnancom-dôchodcom zdaniteľné plnenia raz ročne, pričom pracovný pomer už skončil pred niekoľkými rokmi?

3. Prosím o stanovisko k plateniu zdravotného poistenia z odchodného a výsluhového príspevku u policajtov. Príjem zo zamestnania im vypláca služobný úrad (napr. útvar Policajného zboru), po skončení "zamestnania" je im vyplácané odchodné a výsluhový príspevok, tieto im však nevypláca doterajší zamestnávateľ, ale inňy subjekt - Útvar sociálneho zabezpečenia ministerstva. Odchodné aj výsluhový príspevok je zdaniteľným príjmom zo závislej činnosti. Ako postupovať v tomto prípade? Prihlasuje Útvar soc. zabezpečenia týchto ľudí do ZP ako svojich zamestnancov a platí z týchto príjmov zdravotné poistenie ako za zamestnancov?

Odpoveď :
Podľa môjho názoru, za zamestnanca sa považuje osoba, ktorá má príjem zo závislej činnosti, čiže je jedno na základe akého právneho vzťahu. Zákon nedefinuje zamestnancov ako osoby, ktoré majú podpísanú pracovnú zmluvu. Veď nakoniec nebudú ako zamestnanci, aj keď majú pracovnú zmluvu, ale nebudú mať príjem zo závislej činnosti. Platiteľ, ktorý im vypláca príjem zo závislej činnosti by ich mal prihlásiť na celý daný mesiac za ktorý im príjem vypláca.

ČIže podľa mňa odveď na otázku č.
1. Zamestnávateľ, ktorý mu vypláca zdaniteľný príjem by mal prihlásiť poistenca ako zamestnanca na kalendárny mesiac za ktorý príjem vypláca.

2. Platí ako pri 1.

3. Ide o poberateľov výsluhových príspevkov policajtov, vojakov, hasičov, colníkov. Vyplýva to isté ako pri predošlých otázkach, mali by ich prihlásiť ako zamestnancov, vykazovať ich a platitť za nich odovody. Zamastnávateľom je príslušný úrad sociálneho zanezpečenia.


Lze tedy vyložit vyjádření "je považovaný za zamestnanca, keď má príjem zo závislej činnosti, aj keď nemá podpísanú pracovnú zmluvu" za potvrzení toho, že příjmy vyplacené bývalému zaměstnanci po skončení zaměstnání :
- zakládají povinnost zaměstnavatele jej přihlásit do ZP jako zaměstnance na měsíc, ve kterém byly tyto příjmy vyplaceny
- tvoří vyměřovací základ ZP
- a odvádí se z nich zálohy na zdravotní pojištění (to není nikde explicitně řečeno)?
Jana Motyčková
05.01.11,12:13
Na základe uvedeného vyjadrenia na všetky otázky je odpoveď áno.
Na tretiu otázku - keď je považovaný za zamestnanca tak potom už automaticky z príjmu zo závislej činnosti sa preddavky na poistné platia.
Daniela1
06.01.11,08:22
Som starobná dôchodkyňa a zároveň SZČO s malým príjmom, z ktorého som nemusela platiť preddavky do zdravotnej poisťovne. Povinnosť voči zdravotnej poisťovni som si vždy vysporiadala v RZZP. Ak správne rozumiem novele zákona o zdravotnom poistení, tak od 1.1.2011 musím platiť preddavky do zdravotnej poisťovne z minimálneho vymeriavacieho základu. Vyhla by som sa plateniu preddavkov a doplateniu zdravotného poistenia z minimálneho vymeriavacieho základu ak by som sa zamestnala na čiastočný pracovný úväzok - napr. na 1 hod. denne s mesačnou mzdou 50,- EUR ?
kattka.c
06.01.11,09:38
Ahojte,

prosím Vás sú už niekde dostupné tlačivá na RZZP za rok 2010?

Ďakujem
rrrrr
06.01.11,15:53
Rovnako mam odhlasit zamestnancov, ktorym je poskytnute volno bez nahrady mzdy? ak bude mat takyto zamestnanec nejaky prijem nahodou, napr. premie, tka ho prihlasim na cely kalendarny mesiac, ked mu tento prijem vyplatim? je to rovnake ako zamestnankyne na rodicovskom, ze? dakujem
rrrrr
06.01.11,15:56
a vlastne zamestnanci na neplatenych volnach z dovodu nasledovania manzela do zahranicia, vtedy za nich bude platitel stat. a ak nahodou dostanu nejaky prijem,tak sa plati ako za zamestnanca. v takom pripade teda nema zmysel preplacanie poistneho na zdravotne poistenie podla zakona o cestovnych nahradach. dufam, ze to chapem dobre.
Jana Motyčková
06.01.11,17:23
Som starobná dôchodkyňa a zároveň SZČO s malým príjmom, z ktorého som nemusela platiť preddavky do zdravotnej poisťovne. Povinnosť voči zdravotnej poisťovni som si vždy vysporiadala v RZZP. Ak správne rozumiem novele zákona o zdravotnom poistení, tak od 1.1.2011 musím platiť preddavky do zdravotnej poisťovne z minimálneho vymeriavacieho základu. Vyhla by som sa plateniu preddavkov a doplateniu zdravotného poistenia z minimálneho vymeriavacieho základu ak by som sa zamestnala na čiastočný pracovný úväzok - napr. na 1 hod. denne s mesačnou mzdou 50,- EUR ?´
Rozumiete tomu správne. Vyhli by ste sa preddavkom, ale nevyhnete sa doplateniu v ročnom zúčtovaní - s výnimkou, že by ste mali príjem taký nízky, že by ste nemuseli podávať daňové priznanie.
Ešte je aj možnosť požiadať ZP o povolenie nižších preddavkov.
Jana Motyčková
06.01.11,17:27
Ahojte,

prosím Vás sú už niekde dostupné tlačivá na RZZP za rok 2010?

Ďakujem
Tlačivá boli schválené, odoslané do Zbierky zákonov. Kedy budú dostupné na stiahnutie ešte neviem.
Jana Motyčková
06.01.11,17:32
a vlastne zamestnanci na neplatenych volnach z dovodu nasledovania manzela do zahranicia, vtedy za nich bude platitel stat. a ak nahodou dostanu nejaky prijem,tak sa plati ako za zamestnanca. v takom pripade teda nema zmysel preplacanie poistneho na zdravotne poistenie podla zakona o cestovnych nahradach. dufam, ze to chapem dobre.
Zamestnanca, ktorý má pracovné voľno bez náhrady mzdy a bez akéhokoľvek iného zdaniteľného príjmu celý mesiac treba zo ZP odhlásiť - ako koniec zamestnania.
Ak nasleduje manžela, ktorý vykonava štátnu službu alebo práce vo verejnom záujme v zahraničí - tak počas neplateného voľna ho odhlásite zo ZP a zdravotné za nich platí štát.
Pokiaľ ide o "preplacanie poistneho na zdravotne poistenie podla zakona o cestovnych nahradach" neviem, o čo ide.
veronikasad
06.01.11,17:32
Dobrý večer p. Motyčková

Ako je to prosím s povinnou registráciou v ZP pri poberaní príjmov z prenájmu za polnohosp. pôdu. Ide o starobného dôchodcu, ročný príjem neprekročí oslobodenú sumu dane z príjmu (500€)
Jana Motyčková
06.01.11,17:39
AK prenajíma pôdu, nie je registrovaná na DÚ- nemá DIČ, čiže z tohoto dôvodu nie je povinne poistená ako szčo v ZP.
SZČO v ZP je viazaná na DIČ.
veronikasad
06.01.11,17:40
AK prenajíma pôdu, nie je registrovaná na DÚ- nemá DIČ, čiže z tohoto dôvodu nie je povinne poistená ako szčo v ZP.
SZČO v ZP je viazaná na DIČ.
ďakujem za odpoveď
rrrrr
07.01.11,07:11
...áno je potrebné ich odhlásiť ako zamestnankyne, nakoľko sú v ZP prihlásené aj ako zamestnankyne aj ako poistenec, za ktorého platí poistné štát. Po odhláške im zostane jeden poistný vzťah voči ZP a už nie je potrebné, aby sa oni opäť prihlasovali, lebo vlastne sú prihlásené. Keď budú mať nastúpiť po RD musia sa potom samé odhlásiť v ZP ako poistenec, za ktorého plati poistné štát a zamestnávateľ si ich nahlási ako zamestnanca od dňa nástupu po RD.


Dokedy ich treba nahlasit? do 8 dni, cize do 8.1.2011?
Jana Motyčková
07.01.11,07:19
Zákon hovorí do 8 dní, prechodné ustanovenie v tomto nie sú, takže do 8.1..
Aj keď v praxi budete vedieť, či má v januári príjem až na konci januára.
veronikasad
07.01.11,07:25
Dobrý deň p. Motyčková,

mení sa prosím niečo v platení odvodov z poistného zaplateného bez právneho dôvodu, ktoré vráti SP zamestnancovi ?

(už sme sa o tom bavili, KROS trval v min. roku na platení preddavkov do ZP)
rrrrr
07.01.11,07:33
Zákon hovorí do 8 dní, prechodné ustanovenie v tomto nie sú, takže do 8.1..
Aj keď v praxi budete vedieť, či má v januári príjem až na konci januára.


A ak bude mat niekto takyto prijem, napr. v marci, tak ho prihlasujem od 1.3. do 31.3.? z coho to vyplyva?
Jana Motyčková
07.01.11,07:41
Vyplýva to z toho, že právny vzťah trvá - zamestnancom nie je len v mesiaci, kedy príjem nemá. Keďže právny vzťah trval celý marec a príjem bol - tak je od 1.3. do 31.3. zamestnancom.
Jana Motyčková
07.01.11,07:47
Dobrý deň p. Motyčková,

mení sa prosím niečo v platení odvodov z poistného zaplateného bez právneho dôvodu, ktoré vráti SP zamestnancovi ?

(už sme sa o tom bavili, KROS trval v min. roku na platení preddavkov do ZP)
Vrátené poistné, ktoré sú zdaniteľným príjmom (za minulé zdaňovacie obdobia) od 1.1.2011 nevstupujú do VZ zamestnanca ani pre ZP ani pre SP.
V novele zákona o SP - tento príjem nie je zárobkovou činostou viď §3 ods.1 odvolávka 5) - v súvislosti s §138 a §139b
V novele zákona o ZP - detto viď §10b ods.1 písm. a) a odvolávka 18 - aj v súvislosti s §13 ods.1.
veronikasad
07.01.11,07:48
Vrátené poistné, ktoré sú zdaniteľným príjmom (za minulé zdaňovacie obdobia) od 1.1.2011 nevstupujú do VZ zamestnanca ani pre ZP ani pre SP.
V novele zákona o SP - tento príjem nie je zárobkovou činostou viď §3 ods.1 odvolávka 5) - v súvislosti s §138 a §139b
V novele zákona o ZP - detto viď §10b ods.1 písm. a) a odvolávka 18 - aj v súvislosti s §13 ods.1.

ďakujem.
tomare
07.01.11,08:00
Zamestnanec po skončení pracovného pomeru dostane nepeňažný príjem (posedenie s darčekom atď..)
Príjem sa zdaňuje, do SP odvod neplatí, do ZP prihlásiť a zaplatiť preddavok?
Jana Motyčková
07.01.11,08:09
Do SP sa neplatí, len ak to bolo zo sociálneho fondu, inak sa platí podľa §139b ods.1. Ale ak zamestnanie skončilo do 31.12.2010, tak sa na neho toto ustanovenie nevzťahuje.
Do ZP som tu už dávala asi predvčerom odpoveď z MZ, že na celý mesiac prihlásiť a zaplatiť preddavok.
rrrrr
07.01.11,11:25
Zamestnanca, ktorý má pracovné voľno bez náhrady mzdy a bez akéhokoľvek iného zdaniteľného príjmu celý mesiac treba zo ZP odhlásiť - ako koniec zamestnania.
Ak nasleduje manžela, ktorý vykonava štátnu službu alebo práce vo verejnom záujme v zahraničí - tak počas neplateného voľna ho odhlásite zo ZP a zdravotné za nich platí štát.
Pokiaľ ide o "preplacanie poistneho na zdravotne poistenie podla zakona o cestovnych nahradach" neviem, o čo ide.


A ak su na neplatenych volnach zamestnanci, odhlasim ich a co v takom pripade, kto za nich plati. musia as prihlasit ako dobrovolne poistena osoba?
Jana Motyčková
07.01.11,11:47
V téme :
http://www.porada.sk/t153242-zdravotne-poistenie-od-1-1-2011-kto-je-zamestnancom-a-zamestnavatelom.html
v časti :
Príklady pre pracovný pomer - nemocenské, materské, rodičovský príspevok, neplatené voľno.
to uvádzam.
Lissa
07.01.11,14:22
Mám 2 druhy štatutárov (majiteľov) bez akéhokoľvek iného príjmu, ktorí (ak sa dosiahne zisk v r.2011) si v r.2012 vyplatia dividendy. Väčšina je z Česka a z krajín EÚ, jeden je z "tretej krajiny" - mimo EU. Prosím o radu, ktorých prihlasujem na platenie preddavkov k 31.1.2011?
Jana Motyčková
07.01.11,16:04
Žiadneho.
Podiel na zisku samotný nezakladá zdravotné poistenie na Slovensku.
veronikasad
08.01.11,16:59
Zo stránke VšZP :

Príklady:

- dôchodca (alebo iný poistenec štátu), ktorý bol v roku 2010 považovaný za SZČO a podával ročné zúčtovanie, platí preddavky v takej výške, ako si ich vypočítal v rámci podaného ročného zúčtovania za rok 2009, (napr. v podanom ročnom zúčtovaní si vypočítal preddavok 15 Eur, ten bude odvádzať do 31.12.2011). V ročnom zúčtovaní za rok 2011 však bude musieť doplatiť poistné najmenej do minima nakoľko pri vykonávaní RZ za rok 2011 sa už nebude prihliadať na súbeh poistenec štátu a SZČO

- dôchodca (alebo iný poistenec štátu), ktorý nebol v roku 2010 považovaný za SZČO a v zmysle právnej úpravy po 01.01.2011 sa za SZČO osobu považovať bude (bude mať príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmov), od 01.01.2011 bude platiť preddavky v minimálnej výške t. j. 46.06 Eur)


Toto myslí naša vláda vážne ?
heket
08.01.11,19:47
príjmy z prenájmu do 500 eur nepodliehajú odvodovej povinnosti, také stanovisko sa objavilo na stránkach ZP dôvera

http://www.dovera.sk/sk/poistne/zakladne-informacie/novinky-od-1.januara-2011/
Jana Motyčková
09.01.11,08:06
Veronikasad - asi áno. (pripomienkovala som to na MZ 2 krát a nezmenili to)
Jana Motyčková
09.01.11,08:09
heket : áno to vyplýva aj zo zákona - nie je to zdaniteľný príjem. Ale ak aj má niekto príjmy z prenájmu iba do 500eur ročne, na ZP sa ako szčo prihlásiť musí a pokiaľ nepožiada ZP o zníženie preddavkov, musí platiť aj preddavky v minimálnej výške.
veronikasad
09.01.11,08:36
Veronikasad - asi áno. (pripomienkovala som to na MZ 2 krát a nezmenili to)
Dúfam, že do 8.2. to budeme vedieť s istotou ... Študentov, dôchodcov a ostatných poistencov štátu táto zmena nepoteší ...
Jana Motyčková
09.01.11,08:41
Myslím, že toto je isté i dnes. Minimum platiť musia. Zmeny očakávam iba pri prenájme.
Môžu skúsiť iba požiadať ZP o nižšie preddavky, ale to by im pomohlo, iba ak by nemuseli robiť ročné zúčtovanie.
veronikasad
09.01.11,09:00
Myslím, že toto je isté i dnes. Minimum platiť musia. Zmeny očakávam iba pri prenájme.
Môžu skúsiť iba požiadať ZP o nižšie preddavky, ale to by im pomohlo, iba ak by nemuseli robiť ročné zúčtovanie.
Z toho príkladu na stránke VšZP mi vyplýva, že ak začne poistenec štátu podnikať po 1.1.2011, preddavky musí platiť z minima, takže nižšie preddavky asi žiadna ZP neschváli.

Aj toto je jedno z (skrytých) opatrení v rámci zjednocovania vymeriavacích základov (o ktorom sa pred schválení zákona nehovorilo) ?
Jana Motyčková
09.01.11,09:08
Neviem, čo bolo dôvodom tejto zmeny.
rrrrr
09.01.11,10:53
Takze ak je osoba od 1.1.2011 szco pre zdr. poistenie z dovodu prenajmu, tak ak nie je zamestnancom, tak plati z minimalneho VZ? Tento VZ si urci uz pri prihlaseni? v tomto pripade sa nezohladnuje dan. priznanie alebo RZZP z roku 2009, nakolko este neboli povazovany za szco?
a ak je takato osoba zamestnancom, tak si urci sama vysku preddavku a moze byt aj nula, chapem to spravne?
dakujem.
SPECTRUM
09.01.11,10:58
Ak som zamestnaná, a mám otvorenú živnosť, z ktorej nemám a nebudem mať príjem, aj tak musím platiť minimálne odvody od 1.1.2011 ?
Jana Motyčková
09.01.11,12:06
Takze ak je osoba od 1.1.2011 szco pre zdr. poistenie z dovodu prenajmu, tak ak nie je zamestnancom, tak plati z minimalneho VZ? Tento VZ si urci uz pri prihlaseni? v tomto pripade sa nezohladnuje dan. priznanie alebo RZZP z roku 2009, nakolko este neboli povazovany za szco?
a ak je takato osoba zamestnancom, tak si urci sama vysku preddavku a moze byt aj nula, chapem to spravne?
dakujem.
Správne.
Plus
- odporúča sa čistej szčo len z dôvodu prenájmu požiadať ZP o povolenie nižších preddavkov.
- poberateľ rodičovského príspevku môže mať ako začíanjúca szčo tiež nulové preddavky.
Jana Motyčková
09.01.11,12:07
Ak som zamestnaná, a mám otvorenú živnosť, z ktorej nemám a nebudem mať príjem, aj tak musím platiť minimálne odvody od 1.1.2011 ?
Na zamestnanca sa minimálne preddavky pre platbu zo szčo nevzťahujú.
rrrrr
09.01.11,13:26
ktore tlacivo treba vyplnit pri prihlaseni szco? oznamenie poistenca/platitela poistneho? nema niekto vzor vyplneni?
dakujem
liduska
09.01.11,13:45
Od 1.1.2011 za už nebude brať do úvahy nízky VZ pre platenie odvodov do ZP pri súbehu poistenca štátu a SZČO ?
Jana Motyčková
09.01.11,14:06
liduska:
odpovedala som vám tu : http://www.porada.sk/1610939-post239.html
Iveta Matlovičová
10.01.11,06:49
Pochopila som z príspevkov správne, že ak som zamestnaná, a otvorím si v roku 2011 živnosť, z ktorej nebudem mať príjem, nemusím platiť minimálne odvody do ZP a SP ?
Ak však budem dosahovať príjem, ktorý nebude za rok 2011 v sumáre vyšší ako 3 978,72 €, som povinná platiť ZP ? (SP, som sa dočítala, že ak neprekročím túto hranicu, neplatím). Ďakujem.
rrrrr
10.01.11,08:51
Správne.
Plus
- odporúča sa čistej szčo len z dôvodu prenájmu požiadať ZP o povolenie nižších preddavkov.
- poberateľ rodičovského príspevku môže mať ako začíanjúca szčo tiež nulové preddavky.


V zakone som nasla, ze si moze poziadat o nizsie preddavky ale len z dovodu plat. neschopnosti. je to tak? ci moze poziadat hocikto? dakujem
janceslava
10.01.11,09:27
Ahojte,
chcem sa spytat na studentov. Od 01.01.2011 su studenti denneho studia, ktori dosiahli do 31.12.2010 vek 26 rokov, povinni registrovat za v ZP. ako je to so studentmi, kt. dovrsili vek 26 rokov v r. 2011. do kedy maju oznamovaciu povinnost? ako sa budu registrovat? ako samoplatitelia? ako budu platit preddavky?
Ester plus
10.01.11,10:38
Mám takú otázku. Kôli zákonu o ZP a z neho vyplývajúcej povinnosti platiť preddavky z príjmov z prenájmu u dôchodcov, sa dôchodca zamestnal na kratší pracovný čas na 1 hod. mesačne za 2,- Eur. Ako je to s poistením do ZP a SP, keďže pracuje len tú 1 hod. Platí, že sa v ostatných dňoch musí prerušiť poistenie alebo je to takto v poriadku. Nebudú vyvolávať úradníci, že čo tak málo zarobil či mal absenciu, neplatené voľno bol chorý?
Gabbi
10.01.11,11:44
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či SZČO, ktorá si počas 1 roku podnikania neplatí odvod do sociálnej poisťovne, ale zostane PN, musí odviesť do zdravotnej poisťovne odvod za celý mesiac z minimálnej mzdy, nakoľko nepoberá nemocenskú dávku so sociálnej poisťovne? Ďakujem za odpoveď.
pešková
10.01.11,13:43
Dobrý deň, chcem sa spýtať na poslancov miestneho zastupiteľstva. Dočítala som sa , že od 1.1.2011 sa stávajú zamestnancami MÚ. Do SP ich treba prihlásiť do konca 31.1.2011. To isté platí aj pre ZP? Budú platiť poslanci s pravidelným príjmom také odvody ako poslanci s nepravidelným príjmom? Poslancov s nepravidelným príjmom treba odhlasovať a prihlasovať vtedy ak majú príjem? platia rovnaké pravidlá pre všetkých poslancov,napr.ak sú zamestnancai inej firmy, ak sú SZČO, nezamestnaní atď.?
Jana Motyčková
10.01.11,18:17
Pochopila som z príspevkov správne, že ak som zamestnaná, a otvorím si v roku 2011 živnosť, z ktorej nebudem mať príjem, nemusím platiť minimálne odvody do ZP a SP ?
Ak však budem dosahovať príjem, ktorý nebude za rok 2011 v sumáre vyšší ako 3 978,72 €, som povinná platiť ZP ? (SP, som sa dočítala, že ak neprekročím túto hranicu, neplatím). Ďakujem.
ZP sa platí z akéhokoľvek základu dane vyššieho ako 0.
Jana Motyčková
10.01.11,18:19
V zakone som nasla, ze si moze poziadat o nizsie preddavky ale len z dovodu plat. neschopnosti. je to tak? ci moze poziadat hocikto? dakujem
Zákon hovorí, že môže požiadať z dôvodu platobnej neschopnosti ale podľa pokynov z MZ a vraj po dohode so zdravotnými poisťovňami môžu požiadať o nižšie preddavky aj prenajímatelia.
Jana Motyčková
10.01.11,18:24
Ahojte,
chcem sa spytat na studentov. Od 01.01.2011 su studenti denneho studia, ktori dosiahli do 31.12.2010 vek 26 rokov, povinni registrovat za v ZP. ako je to so studentmi, kt. dovrsili vek 26 rokov v r. 2011. do kedy maju oznamovaciu povinnost? ako sa budu registrovat? ako samoplatitelia? ako budu platit preddavky?
Ak nie sú zamestnanci ani szčo, odo dňa dovŕšenia 26 rokov sa prihlásnia ako samoplatitelia a odhlásia sa ako poistenci štátu. Platiť budú ako každý samoplatiteľ, v r.2011 z VZ minimálne 329,06 €.Povinnosť oznámiť zmenu platiteľa poistného je do 8 dní.
Jana Motyčková
10.01.11,18:25
Mám takú otázku. Kôli zákonu o ZP a z neho vyplývajúcej povinnosti platiť preddavky z príjmov z prenájmu u dôchodcov, sa dôchodca zamestnal na kratší pracovný čas na 1 hod. mesačne za 2,- Eur. Ako je to s poistením do ZP a SP, keďže pracuje len tú 1 hod. Platí, že sa v ostatných dňoch musí prerušiť poistenie alebo je to takto v poriadku. Nebudú vyvolávať úradníci, že čo tak málo zarobil či mal absenciu, neplatené voľno bol chorý?
Nemá neplatené voľno ani absenciu, čiže poistenie sa neprerušuje.
Jana Motyčková
10.01.11,18:28
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či SZČO, ktorá si počas 1 roku podnikania neplatí odvod do sociálnej poisťovne, ale zostane PN, musí odviesť do zdravotnej poisťovne odvod za celý mesiac z minimálnej mzdy, nakoľko nepoberá nemocenskú dávku so sociálnej poisťovne? Ďakujem za odpoveď.
Ak szčo je práceneschopná ale nemocenské nepoberá (lebo nie je nemocensky poistená), za túto dobu sa nekráti jej vymeriavací základ pre preddavky na zdravotné poistenie ani minimálny základ. Čiže platí poistné, akoby PN nebol.
Jana Motyčková
10.01.11,18:34
Dobrý deň, chcem sa spýtať na poslancov miestneho zastupiteľstva. Dočítala som sa , že od 1.1.2011 sa stávajú zamestnancami MÚ. Do SP ich treba prihlásiť do konca 31.1.2011. To isté platí aj pre ZP? Budú platiť poslanci s pravidelným príjmom také odvody ako poslanci s nepravidelným príjmom? Poslancov s nepravidelným príjmom treba odhlasovať a prihlasovať vtedy ak majú príjem? platia rovnaké pravidlá pre všetkých poslancov,napr.ak sú zamestnancai inej firmy, ak sú SZČO, nezamestnaní atď.?
Poslanci - ak majú každý mesiac príjem - prihlásia sa do SP ako zamestnanci s pravidelným príjmom, platia sa za nich všetky odvody korem GP. Do ZP sa tiež prihlásia ako zamestnanci a z odmeny sa platia preddavky na ZP.
Ak majú príjem nie každý mesiac, prihlásia sa do SP ako zamestnanci s nepravidelným príjmom od 1.1.2011 a keď dostanú odmenu vykáže s tá odmena vo Výkaze poistného, zpaltí sa z nej StP, IP, RF a ÚP. Prihlásenie v SP stále trvá, kým sú poslancami. Na zdravotnú poisťovňu sa prihlásia až v mesiaci, kedy budú poberať odmenu, ak ďalší mesiac zase odmenu mať nebudú, tak na konci mesiaca sa zo ZP zase odhlásia. T.j. ak budú mať odmenu v marci, júni,septemri a decembri, do ZP sa prihlásia od 1.3. do 31.3, 1.6.-30.6., 1.9.-30.9.,1.12.-31.12.
pešková
11.01.11,07:51
Ďakujem pani Jana za naozaj vyčerpavajúce odpovede. Chcem však podotknúť, že pri poslancoch s nepravidelným príjmom či chceme či nie nevieme dodržať dátum prihlásenia do ZP, nakoľko v praxi to vyzerá tak, že ja až na konci mesiaca ( alebo v priebehu mesiaca) sa dozviem či takýto oslanec sa zúčastnil komisie alebo nie. Určite to nebudem vedieť na začiatku mesiaca, ani tesne pred zasadnutím komisie, ktorej dátum môžem vedieť do predu, ale účasť sa dozviem až po zasadnutí. Ako to bude posudzovať ZP, ktorá bude mať stále neskoro odovzdané prihlášky zamestnancov ( poslancov)?
Jana Motyčková
11.01.11,15:21
Ja viem, že sa to nedá, aj v iných prípadoch, mala som k tomu pripomienky, ale bezúspešne. Myslím si že ZP by nemala mať problém aj s oneskoreným prihlásením poslancov - tak ako nerobí problém, keď sa niekto prihlási ako szčo až keď má robiť rzzp.
obecbracovce
11.01.11,18:58
Aj ja mám pripomienku k tým poslancom s nepravidelným príjmom. Nám dnes na ZP povedali, že oni mali včera školenie a my že musíme poslanca prihlásiť, aj keď nebudú mať príjem každý mesiac, a že vo výkaze bude VZ nulový. Aj keď som im hovorila, že naši poslanci majú polročne,alebo ročne odmeny a aj to za jedno zasadnutie 10 eur- takže aj tak ich musíme prihlásiť teraz. Ozaj by bolo dobre, keby ich stačilo prihlásiť v mesiaci,kedy budú mať príjem - jednoducho by odmena bola až v decembri a dodržali by sme tým termín prihlásenia . Takže na záver otázka - podľa vás prihlásiť teraz alebo až v decembri? Verím, že táto odpoveď pomôže mnohým chudákom, ktorí robia mzdy.
Jana Motyčková
11.01.11,19:57
Na zdravotné poistenie prihlásiť až v decembri. Na sociálku už teraz v januári.
Nike
12.01.11,07:19
Ak členovia neziskovej organizácie dostávajú nepravidelnú náhradu za statu času za sedenie v komisii, zdaňovanú podľa § 5/1 g), musíme aj z tohto príjmu zrážať ZP a teda ich aj nahlasovať a odhlasovať?
Ďakujem
Jana Motyčková
12.01.11,17:49
Nahlasovať do SP aj ZP a zrážať poistné na ZP a do SP minimálne StP, IP a RF - ak nejde o pravidelný mesačný príjem. Ak by išlo o príjem každý mesiac, tak aj NP a PvN.
ivanabel
12.01.11,21:33
Dobrý deň, zamestnankyňa je od febr.2009 na rodičovskej dovolenke /zamestnávateľ nahlásil, že je na rodič. dovolenke/, žiaden príjem zo zamestnania nemala doteraz vyplatený, ani nevyčerpanú dovolenku /tú jej vyplatí až po skončení rodič.dov./. Zároveň táto osoba je SZČO /od sept.2010 má obnovenú živnosť, ktorá bola pozastavená a začala si od sept.2010 platiť preddavky vo výške 24 eur /z RZZP za r.2009 jej to tak vyšlo a nemusela to zvýšiť na minimum, lebo bola na rodičovskom prísp./. Zároveň táto osoba je konateľom a zároveň spoločníkom v s.r.o. ale úplne bez príjmu. A súčasne prenajíma garáž podľa §6ods.3 /cca. 1000,- eur za rok/.
Čo takáto osoba musí urobiť z hľadiska ZP a SP?
Do ZP je už prihlásená ako SZČO z dôvodu SZČO. Momentálne platí ten preddavok 24,- eur. Musí ho zvýšiť na minimum, keď má aj ten prenájom? Musí nahlásiť, že od 01.01.2011 začína opäť poberať rodič.príspevok /do 4.9.2010 mala pozastavenú živnosť a do ZP nahlásila zmenu: "Koniec poberania rod. prísp." 30.09.2010 a "Začiatok starostlivosti o dieťa do 6 rokov" 01.10.2010/. Zamestnávateľ mal do 08.01.2011 odhlásiť túto zamestnankyňu ako koniec zamestnania?
A čo s SP? Sociálne poistenie vôbec neplatí, lebo ako SZČO mala nízky príjem za r.2009. Z titulu konateľa a spoločníka bez príjmu, treba čosi?
ivanabel
12.01.11,21:39
Ešte jedna otázka. SZČO predčasný starobný dôchodca mu v RZZP za r.2009 vyšli preddavky nulové, lebo zo živnosti vykázal stratu. Zároveň však prenajíma nehnuteľnosť. Je povinný začať platiť minimálne preddavky kôli tomu prenájmu, hoci z RZZP mu vyšli nulové? Prihlasovať do ZP sa nemusí, keďže už tam je prihlásený ako SZČO?
Moricova
12.01.11,22:15
Akým spôsobom bude do ročného zúčtovania ZP zahrnutý nepeňažný príjem z výhry, ktorú FO obdržala v januári roku 2011 vo výške 10.000 EUR? Príjem danej osoby predstavuje v roku 2011 len príjem zo zamestnania vo výške 700 EUR mesačne. Správne chápem, že FO zaplatí 19% daň z nepeňažného príjmu a navyše ešte 14% zdravotné odvody z tohto príjmu?
Jana Motyčková
13.01.11,08:18
Dobrý deň, zamestnankyňa je od febr.2009 na rodičovskej dovolenke /zamestnávateľ nahlásil, že je na rodič. dovolenke/, žiaden príjem zo zamestnania nemala doteraz vyplatený, ani nevyčerpanú dovolenku /tú jej vyplatí až po skončení rodič.dov./. Zároveň táto osoba je SZČO /od sept.2010 má obnovenú živnosť, ktorá bola pozastavená a začala si od sept.2010 platiť preddavky vo výške 24 eur /z RZZP za r.2009 jej to tak vyšlo a nemusela to zvýšiť na minimum, lebo bola na rodičovskom prísp./. Zároveň táto osoba je konateľom a zároveň spoločníkom v s.r.o. ale úplne bez príjmu. A súčasne prenajíma garáž podľa §6ods.3 /cca. 1000,- eur za rok/.
Čo takáto osoba musí urobiť z hľadiska ZP a SP?
Do ZP je už prihlásená ako SZČO z dôvodu SZČO. Momentálne platí ten preddavok 24,- eur. Musí ho zvýšiť na minimum, keď má aj ten prenájom? Musí nahlásiť, že od 01.01.2011 začína opäť poberať rodič.príspevok /do 4.9.2010 mala pozastavenú živnosť a do ZP nahlásila zmenu: "Koniec poberania rod. prísp." 30.09.2010 a "Začiatok starostlivosti o dieťa do 6 rokov" 01.10.2010/. Zamestnávateľ mal do 08.01.2011 odhlásiť túto zamestnankyňu ako koniec zamestnania?
A čo s SP? Sociálne poistenie vôbec neplatí, lebo ako SZČO mala nízky príjem za r.2009. Z titulu konateľa a spoločníka bez príjmu, treba čosi?
Od 1.1. si požiada o rodičovský príspevok (predpokladám, že RP nepoberala od septembra). Na ZP nahlási, že je zase poberateľom RP. Preddavok nezvyšuje (lebo poberá rodičovský príspevok). prenajímanie nie je dôvodom na zvyšovanie preddavku. Zamestnávateľ by mal nahlásiť koniec zamestnania k 31.12.2010.
Ako konateľa by ju mali prihlásiť na SP ako zamestnanca. Ak nepoberá príjem, potom by to mala mať v nejakej zmluve o výkone funkcie uvedené - že funkciu vykonáva bez nároku na pŕijem a v takom prípade by som ju na SP ako konateľa neprihlasovala.
Neviem aký výklad zákona je dnes, pred Vianocami požadovali nahlásiť všetkých spoločníkov ako zamestnancov. Ale s týmto výkladom nesúhlasím.
Jana Motyčková
13.01.11,08:22
Ešte jedna otázka. SZČO predčasný starobný dôchodca mu v RZZP za r.2009 vyšli preddavky nulové, lebo zo živnosti vykázal stratu. Zároveň však prenajíma nehnuteľnosť. Je povinný začať platiť minimálne preddavky kôli tomu prenájmu, hoci z RZZP mu vyšli nulové? Prihlasovať do ZP sa nemusí, keďže už tam je prihlásený ako SZČO?
Kôli prenájmu nemusí začat platiť preddavky. Ale minimálne preddavky by mal začať platiť preto, že je szčo a od 1.1.2011 musia platiť minimálne preddavky aj szčo dôchodcovia. Prihlasovať sa nemusí.
Jana Motyčková
13.01.11,08:52
Akým spôsobom bude do ročného zúčtovania ZP zahrnutý nepeňažný príjem z výhry, ktorú FO obdržala v januári roku 2011 vo výške 10.000 EUR? Príjem danej osoby predstavuje v roku 2011 len príjem zo zamestnania vo výške 700 EUR mesačne. Správne chápem, že FO zaplatí 19% daň z nepeňažného príjmu a navyše ešte 14% zdravotné odvody z tohto príjmu?
Nie som expert na dane - ak sa nepeňažná výhra nezdaňuje zrážkovou daňou, zaplatíte z nej aj 14% zdravotné poistenie.
Platí iba obmedzenie vymeriavacieho základu zo všetkých príjmov v úhrne - maximum 26802€.
sybila3
13.01.11,09:24
chcem sa opýtať, či aj konateľ s.r.o., ktorý nie je zamestnancom, nepoberá príjem, má len podiely na zisku, je povinný platiť za r. 2011 odody a urobiť RZZP alebo sa ho to netýka? ďakujem
Jana Motyčková
13.01.11,09:41
Ak nie je nikde zamestnancom ani poistencom štátu ani szčo, má byť samoplatiteľom a platí preddavky z 329,06. Z podielov na zisku za rok 2011, ktoré si vyplatí v r.2012 zaplatí poistné v rzzp za rok 2012.
Anna123
13.01.11,12:23
Ja som si už vypísala tlačivo oznámenie poistenca/platiteľ poistného pre vš.zdr.poisť. a teraz v novinách čítam, že si žiadajú tlačivo - výkaz preddavkov. Stačí tam uviesť do riadku 7 resp. 15 sumu 46.06 €. Ďakujem.
silvia
13.01.11,20:35
Prosím Vás:
1.Zamestnankyna ukonci rodic.dovolenku a nastúpi 20.1.2011 do prace, zamestnavatel ju do 8.1.11 neodhlásil ako zamestnankynu, staci nahlasit k 19.1.11 ukoncenie RD ...?

2. studenta na odbornej praxi (nema uzatvorenu dohodu) treba do 31.1.11 prihlasit ako zamestnanca a bude platit preddavky 4% + zamestnavatel 10% z jeho mesacnej odmeny, ktora je okolo 50 EUR?

3. manzelia su zamestnani, prenajimaju cast domu, obaja maju pridelene DIC, ale prijem priznava iba manzel (manzelka iba oslobodenu cast, takze nepodava DP). Musia sa obaja prihlasit ako SZCO, v ZP v mieste trvaleho bydliska?(ako zamestnanci su prihlaseni v mieste sidla firmy)

4. SZČO sa z dôvodu prenajmu nemusi do 31.1.11 opät prihlasovat ako szco, preddavky z prenajmu bude platit ?

Vďaka!
zhv
14.01.11,05:52
Od 1.1.2010 musí platiť preddavky na ZP. Môže skúsiť požiadať ZP o inú výšku preddavkov a čakať, či sa niečo v tomto nezmení v zákone. Ak nie, doplatí v rzzp poistné na ZP minimálne z minimálneho základu.

Nemá tam byť dátum od 01.01.2011?
denabal
14.01.11,11:18
Dobry den,
chcela by som sa spytat na povinnosti v suvislosti so ZP pre predaji cennych papierov - jednorazovy prijem (predaj cennych papierov z kuponovej privatizacie)?
Zohrava nejaku ulohu statut predajcu? (napr. dochodca, zamestnanec, ...)?
Dakujem Denisa
Jana Motyčková
15.01.11,17:44
Nemá tam byť dátum od 01.01.2011?
Má .
Jana Motyčková
15.01.11,17:53
Prosím Vás:
1.Zamestnankyna ukonci rodic.dovolenku a nastúpi 20.1.2011 do prace, zamestnavatel ju do 8.1.11 neodhlásil ako zamestnankynu, staci nahlasit k 19.1.11 ukoncenie RD ...?

2. studenta na odbornej praxi (nema uzatvorenu dohodu) treba do 31.1.11 prihlasit ako zamestnanca a bude platit preddavky 4% + zamestnavatel 10% z jeho mesacnej odmeny, ktora je okolo 50 EUR?

3. manzelia su zamestnani, prenajimaju cast domu, obaja maju pridelene DIC, ale prijem priznava iba manzel (manzelka iba oslobodenu cast, takze nepodava DP). Musia sa obaja prihlasit ako SZCO, v ZP v mieste trvaleho bydliska?(ako zamestnanci su prihlaseni v mieste sidla firmy)

4. SZČO sa z dôvodu prenajmu nemusi do 31.1.11 opät prihlasovat ako szco, preddavky z prenajmu bude platit ?

Vďaka!
1. V podstate áno. Do ZP nahlasujete poberanie RP - teda ak prestane poberať RP, tak to nahlásite do ZP. AK ho bude poberať naďalej, ukončenie poberania RP nahlásite až keď skončí poberanie RP.

2. Áno

3. Mali by sa prihlásiť do ZP ako SZČO, preddavky si môžu určiť nulové. Myslím, že je jedno, na ktorej pobočke.

4. SZČO sa nemusí z dôvodu prenájmu druhýkrát prihlasovať kao szčo. SZČO môže byť ako szčo prihlásená v ZP iba raz, aj keď je szčo z viacerých dôvodov. Preddavky platí také, aké jej vyšli v rzzp za rok 2009, t.j. bez prenájmu.
Jana Motyčková
15.01.11,17:55
Dobry den,
chcela by som sa spytat na povinnosti v suvislosti so ZP pre predaji cennych papierov - jednorazovy prijem (predaj cennych papierov z kuponovej privatizacie)?
Zohrava nejaku ulohu statut predajcu? (napr. dochodca, zamestnanec, ...)?
Dakujem Denisa
Nie. Nie je podstatné pre ZP, či to predáva zamestnanec, szčo, dôchodca alebo samoplatiteľ. Aj keď v rzzp u samoplatiteľa trochu odlíšenie bude.
karpis
16.01.11,08:35
Má voči ZP a SP nejakú novú povinnosť osobný asistent poistenec štátu
Jana Motyčková
16.01.11,09:12
Osobný asistent ťažko zdravotne postihnutej osoby sa musí prihlásiť ako poistenec śtátu na ZP. Ak má zmluvu o výkone osobnej asistencie aspoň na 140 hodín mesačne, môže podať prihlášku do SP na dôchodkové poistenie platené štátom.
karpis
16.01.11,10:57
To všetko už zrealizoval ale neni potrebné to nejako na SP dokladovať dodatočne
Jana Motyčková
16.01.11,12:03
Nie, nič ďalšie nie je potrebné.
anika
17.01.11,08:22
Predčasný starobný dôchodca od 1.3.2011 bude pracovať na dohodu. Je povinný platiť zdravotné poistenie, keďže je poistencom štátu?
denabal
17.01.11,09:32
Nie. Nie je podstatné pre ZP, či to predáva zamestnanec, szčo, dôchodca alebo samoplatiteľ. Aj keď v rzzp u samoplatiteľa trochu odlíšenie bude.
Dobry den,
opat ja... Zakladna otazka bola - je povinne prijem z predaja cennych papierov (jednorazovy z kuponovej privat.) zatazit ZP? Tento prijem bude zahrnuty do zakladnu dane len ciastocne, nakolko tento prijem je podla §9 ZDP oslobodeny do vysky 500 € (cize vynos z predaja CP po odratani nakladov na nakup, poplatkov a oslobodenia bude cca 200 €, co pre urcitu skupinu danovnikov znamena, ze ani nemaju povinnost podat danove priznanie, nakolko tento prijem je nizsi ako suma podla §11 ZDP). Aky je postup - treba sa prihlasit do ZP? Alebo kazdy kto preda CP musi podat RZZP za r 2011? Z akej sumy je potrebne vychadzat?
Iveta Matlovičová
17.01.11,09:41
Predčasný starobný dôchodca od 1.3.2011 bude pracovať na dohodu. Je povinný platiť zdravotné poistenie, keďže je poistencom štátu?
neplatí poistné na ZP, dohody sú vylúčené, viď. § 10b ods.1:
Zárobková činnosť je činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu,
ktorý zakladá právo na príjem zo závislej činnosti podľa okrem príjmov z
okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru.
silvia
17.01.11,10:09
Srdečná vďaka za rady, p. Motyčková!
Jana Motyčková
17.01.11,15:35
Dobry den,
opat ja... Zakladna otazka bola - je povinne prijem z predaja cennych papierov (jednorazovy z kuponovej privat.) zatazit ZP? Tento prijem bude zahrnuty do zakladnu dane len ciastocne, nakolko tento prijem je podla §9 ZDP oslobodeny do vysky 500 € (cize vynos z predaja CP po odratani nakladov na nakup, poplatkov a oslobodenia bude cca 200 €, co pre urcitu skupinu danovnikov znamena, ze ani nemaju povinnost podat danove priznanie, nakolko tento prijem je nizsi ako suma podla §11 ZDP). Aky je postup - treba sa prihlasit do ZP? Alebo kazdy kto preda CP musi podat RZZP za r 2011? Z akej sumy je potrebne vychadzat?

Predaj cenných papierov nie je dôvodom na prihlasovanie sa do ZP. Ak výnos z predaja je oslobodený od dane (ako uvádzate do 500 eur), potom nejde o zdaniteľný príjem a z dôvodu poberania takéhoto príjmu nie je ani povinnosť podať rzzp. Ak výnos presiahne 500 eur, zdaniteľným príjmom je suma nad 500 eur - potom je v princípe povinnosť podať rzzp (u samoplatiteľov trochu inak) a z tejto sumy (nad 500 eur) sa vypočíta zdravotné poistenie v rzzp za rok 2011 (najskôr).
Gong
17.01.11,16:39
Dobrý deń,
ide o študenta denného štúdia, ktorý je zamestnaný na základe dohody o brig.práci študenta (vo výške 165,97Eur), z kt.sa platí zrážková daň a do SP odvody na UP a GP.
V oktobri 2010 dovršil 26 rokov. Je povinný nahlasiť sa v ZP do 31.1.2011 ako samoplatiteľ a platiť preddavky vo výške 46,06Eur a odhlásiť sa ako poistenec štátu? Z dohody mu taktiež vyplýva platenie preddavkov do ZP? - myslím, že nie. Ďakujem
Jana Motyčková
17.01.11,16:51
Áno. Je povinný sa prihlásiť od 1.1.2011 ako samoplatiteľ (do 31.1.2011) a odhlásiť ak poistenec štátu. (Ak to nie je tretí stupeň VŠ).
Dohody od 1.1.2011 nevstupujú do VZ u nikoho, ani u samoplatiteľa.
Zrážková daň z príjmov zo závislej činnosti už po 1.1.2011 neexistuje, s výnimkou, ak ZP vracia preplatok poistného.
Gong
17.01.11,16:56
Áno. Je povinný sa prihlásiť od 1.1.2011 ako samoplatiteľ (do 31.1.2011) a odhlásiť ak poistenec štátu. (Ak to nie je tretí stupeň VŠ).
Dohody od 1.1.2011 nevstupujú do VZ u nikoho, ani u samoplatiteľa.
Zrážková daň z príjmov zo závislej činnosti už po 1.1.2011 neexistuje, s výnimkou, ak ZP vracia preplatok poistného.

DAKUJEM za odpoveď. (A tretí stupeň znamená 3 ročník? , nerozumiem)
Jana Motyčková
17.01.11,17:03
Tretí stupeň je doktorandské štúdium.
1.stupeň - bakalárske
2.stupeň - magisterské
3.stupeň - doktorandské
Gong
17.01.11,17:05
Tretí stupeň je doktorandské štúdium.
1.stupeň - bakalárske
2.stupeň - magisterské
3.stupeň - doktorandské

Ďakujem
Katarina
17.01.11,17:46
Do konca roku 2009 som prenajímala rodinný dom. Som prihlásená na DÚ mám pridelené DIČ. Od 1.1.2010 nemám k dnešnému dňu žiaden príjem z prenájmu. Vrátiť DIČ však nechcem, dúfam že v budúcnosti sa mi podarí nájsť podnájomníka. Som povinná do 31.1.2011 sa registrovať ako SZČO do VšZP s vymeriavacím základom nula, alebo mi táto povinnosť vznikne len potom ak začnem znovu poberať príjmy z prenájmu.
Jana Motyčková
17.01.11,18:06
Tým, že máte stále DIČ, ste povinná sa prihlásiť na ZP ako szčo.
Nulovúy preddavok si môžete určiť, ak ste zamestnanec alebo poistenec štátu, inak platíte preddavok 46,06 eura.
Katarina
17.01.11,18:13
Ďakujem veľmi pekne, ano som zamestnanec, teda si prihlasovaciu povinnosť splním do konca januára s nulovým vymeriavacím základom.
Katarina
17.01.11,19:49
Pani Janka teraz čítam na stránke VšZP - poistenec, ktorý má príjem z prenájmu v rozhodujúcom období /rok 2011/ má povinnosť prihlásiť sa do ZP ako SZČO do 31.01.2011. Tak teraz neviem , mám či nemám tú povinnosť.
Jana Motyčková
17.01.11,20:11
Zo zákona je szčo ten, kto má nad 18 rokov a má DIČ. Výklad ZP vychádza z toho, že DIČ má pridelené ten, kto má príjem z prenájmu. Ak sa na ZP registrovať nechcete, mali by ste DIČ zrušiť.
Katarina
17.01.11,20:32
V roku 2012 by mi vznikla povinnosť podať RZZP za rok 2011 aj keby som nemala žiadny príjem z prenájmu? Asi by bolo rozumnejšie teraz zrušiť DIĆ a registrovať sa na DÚ a v ZP ak to bude niekedy v budúcnosti aktuálne. Aký je Váš názor?
Gong
18.01.11,07:58
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, 7.1.2011 som dovršila 26 rokov, som študentkou posledného ročníka denného štúdia a zároveň 1. ročníka externého štúdia, chcela by som vedieť, či sa mám prihlásiť do ZP ako samoplatiteľ do 8 dní alebo sa mám prihlásiť na Urad práce, čítala som, že by to bolo pre mňa výhodnejšie, len neviem, či sa to dá, ked študujem na 2 VŠ. Dakujem
Ester plus
18.01.11,08:15
Keďže pri poistencoch štátu - dôchodcoch, zdravotné poisťovne už najnovšie nemajú stanovenú minimálnu výšku preddavkov (tzn. výška preddavkov je 0 Eur alebo poistencom určená suma), naďalej bude platiť že ak dôchodca nebude musieť vykonať RZZP (lebo nebude musieť podať DP) nebude mať povinnosť ani doplatiť preddavky?
Jana Motyčková
18.01.11,16:37
V roku 2012 by mi vznikla povinnosť podať RZZP za rok 2011 aj keby som nemala žiadny príjem z prenájmu? Asi by bolo rozumnejšie teraz zrušiť DIĆ a registrovať sa na DÚ a v ZP ak to bude niekedy v budúcnosti aktuálne. Aký je Váš názor?
K tej otázke k rzzp - ešte som si nie celko istá, či ak nebude príjem, bude treba robiť rzzp. Ostatné je na posúdenie každého osobitne - čo sa mu zdá jednoduchšie.
Jana Motyčková
18.01.11,16:42
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, 7.1.2011 som dovršila 26 rokov, som študentkou posledného ročníka denného štúdia a zároveň 1. ročníka externého štúdia, chcela by som vedieť, či sa mám prihlásiť do ZP ako samoplatiteľ do 8 dní alebo sa mám prihlásiť na Urad práce, čítala som, že by to bolo pre mňa výhodnejšie, len neviem, či sa to dá, ked študujem na 2 VŠ. Dakujem
Na ÚP sa nezaradí občan, ktorýs asústavne pripravuje na povolanie. Sústavnou prípravou na povolanie je aj štúdium na VŠ bez ohľadu na vek, okrem externého štúdia. Keďže ste na na dennom štúdiu na VŠ, do evidencie na ÚP vás nezaradia.
T.j. prihlásiť sa ako samoplatiteľ, ak nenájdete iný druh poistenca štátu (poberateľ dávky v hmotnej núdzi alebo spoločne posudzovaná osoba, invalid, starostlivosť o blízku osobu staršiu ako 80 rokov ....)
Jana Motyčková
18.01.11,16:43
Keďže pri poistencoch štátu - dôchodcoch, zdravotné poisťovne už najnovšie nemajú stanovenú minimálnu výšku preddavkov (tzn. výška preddavkov je 0 Eur alebo poistencom určená suma), naďalej bude platiť že ak dôchodca nebude musieť vykonať RZZP (lebo nebude musieť podať DP) nebude mať povinnosť ani doplatiť preddavky?
áno .
denabal
19.01.11,06:53
Predaj cenných papierov nie je dôvodom na prihlasovanie sa do ZP. Ak výnos z predaja je oslobodený od dane (ako uvádzate do 500 eur), potom nejde o zdaniteľný príjem a z dôvodu poberania takéhoto príjmu nie je ani povinnosť podať rzzp. Ak výnos presiahne 500 eur, zdaniteľným príjmom je suma nad 500 eur - potom je v princípe povinnosť podať rzzp (u samoplatiteľov trochu inak) a z tejto sumy (nad 500 eur) sa vypočíta zdravotné poistenie v rzzp za rok 2011 (najskôr).
Velmi pekne dakujem.
Katarina
19.01.11,09:09
K tej otázke k rzzp - ešte som si nie celko istá, či ak nebude príjem, bude treba robiť rzzp. Ostatné je na posúdenie každého osobitne - čo sa mu zdá jednoduchšie.

Veľmi pekne ďakujem.
Kacenka
19.01.11,10:11
Dobrý deň. Prosím o radu: môj synovec si platí dobrovoľne zdravotné poistenie. Prenajíma byt, má pridelené DIC. Musí sa ísť prihlásiť do zravotnej poistovne ako SZCO a odhlásiť sa z dobrovoľného poistenia?
Oriešok
19.01.11,13:27
Dobrý deň, mám problém ohľadom platenia odvodov na zdravotné poistenie z vecnej výhry z obchodného domu METRO získanú v roku 2010. Zaradila by som ju do § 8 ostatné príjmy. Ako postupovať? Netreba sa registrovať na zdravotnej poisťovni do 31.1.2011? Alebo budú sa dodatočne platiť po podaní RZZP za rok 2010?
Jana Motyčková
19.01.11,13:52
Kacenka: Odhlásiť ako samoplatiteľ k 31.12.2010, prihlásiť od 1.1.2011 ako szčo.
Jana Motyčková
19.01.11,13:54
Oriešok :
Kôli príjmu podľa §8 sa na ZP nikto neregistruje. Ak je to príjem roku 2010, nevstupuje ani do rzzp za rok 2010. (Až príjem za rok 2011 do rzzp za rok 2011.)
Viera7
19.01.11,14:31
Keďže pri poistencoch štátu - dôchodcoch, zdravotné poisťovne už najnovšie nemajú stanovenú minimálnu výšku preddavkov (tzn. výška preddavkov je 0 Eur alebo poistencom určená suma), naďalej bude platiť že ak dôchodca nebude musieť vykonať RZZP (lebo nebude musieť podať DP) nebude mať povinnosť ani doplatiť preddavky?
Neviem či tomu rozumiem dobre, ak dôchodca bude mať v roku 2011 príjem z prenájmu 12mes x 166€ -500€ =1.495,-€, čo je menej ako 1/2 nezdaniteľnej časti na daňovníka v roku 2011 = 1.779,-€, nebude musieť podať DP a ani vykonať RZZP a teda doplatiť preddavky do ZP?
Jana Motyčková
19.01.11,14:53
To je otázka pre odborníkov na dane, a to ja nie som - ak nemusí podať DP, nemusí robiť ani rzzp a teda ani doplatiť poistné na ZP.
Viera7
19.01.11,15:28
Ďakujem veľmi pekne.
Daju
19.01.11,18:22
Dobrý večer,
neviem to nikde nájsť skúste mi niekto poradiť. Doktorand je zamestnaný na 2 hod denne - mzda teda aj odvody z alikvotnej čiastky do všetkých poisťovní. Je ešte povinný nejako sa niekde registrovať ohľadne ZP alebo SP, alebo mu stačí to poistenie čo má platené z tej mzdy? Ďakujem za odpoveď
rrrrr
20.01.11,05:12
Chcem sa spytat, ak je zamestnanec na neplatenom volne, tak ju odhlasim zo ZP ako zamestnanca a ak sa stara o dieta do 6 rokov veku / preto ma vlastne to neplatene volno/, tak ho mam aj prihlasit ako osobu, za ktoru plati stat? cize robim dve oznamenia?
dakujem
Ester plus
20.01.11,06:23
Povinnosť podania DP na daň z príjmov upravuje okrem zákona o dani z príjmov aj zákon o správe daní. Z §38 ods. 1 tohto zákona vyplýva, že daňové priznanie je povinný podať aj ten, koho na to správca dane vyzve. Čiže ak predpokladám, že som nemusela podať DP a teda ani vykonať RZZP ale z nejakého dôvodu ma vyzvú podať DP, znamenalo by to povinnosť dodatočne vykonať RZZP a doplatiť minimálne preddavky?
Jana Motyčková
20.01.11,18:19
Dobrý večer,
neviem to nikde nájsť skúste mi niekto poradiť. Doktorand je zamestnaný na 2 hod denne - mzda teda aj odvody z alikvotnej čiastky do všetkých poisťovní. Je ešte povinný nejako sa niekde registrovať ohľadne ZP alebo SP, alebo mu stačí to poistenie čo má platené z tej mzdy? Ďakujem za odpoveď
Ak nie je prihlásený ako poistenec štátu má sa prihlásiť aj ako poistenec štátu do ZP.
Jana Motyčková
20.01.11,18:25
Chcem sa spytat, ak je zamestnanec na neplatenom volne, tak ju odhlasim zo ZP ako zamestnanca a ak sa stara o dieta do 6 rokov veku / preto ma vlastne to neplatene volno/, tak ho mam aj prihlasit ako osobu, za ktoru plati stat? cize robim dve oznamenia?
dakujem
Že sa stará o dieťa do 6 rokov, to oznámi sama.
Jana Motyčková
20.01.11,18:31
Povinnosť podania DP na daň z príjmov upravuje okrem zákona o dani z príjmov aj zákon o správe daní. Z §38 ods. 1 tohto zákona vyplýva, že daňové priznanie je povinný podať aj ten, koho na to správca dane vyzve. Čiže ak predpokladám, že som nemusela podať DP a teda ani vykonať RZZP ale z nejakého dôvodu ma vyzvú podať DP, znamenalo by to povinnosť dodatočne vykonať RZZP a doplatiť minimálne preddavky?
Nie .
rrrrr
20.01.11,20:04
Že sa stará o dieťa do 6 rokov, to oznámi sama.

a zakon nehovori, ze to za neho ma robit zamestnavatel? preco potom mame nahlasovat dochodky, bolo to uvedene vo vasom prispevku. dakujem
Jana Motyčková
20.01.11,20:16
Poistencov štátu nahlasuje zamestnávateľ, napísala som to z dvoch dôvodov -
1. Ak je na neplatnom voľne prestáva byť zamestnancom (aj keď až na konci mesiaca)
2. Neviem, či ZP nebude k tomu chcieť nejaké prehlásenie (že sa stará o dieťa alebo niečo podobné).
Dáša_
20.01.11,20:29
So zamestnancom bol okamžite zrušený pracovný pomer, zamestnanci boli odhlásení so zdravotnej aj socialnej poisťovne. O nejaký čas (3-4 dni) vyzvali zamestnávateľa, aby im naďalej prideľoval prácu. Zamestnávateľ odmietol, "exzamestnanci" podali na súde žalobu o určenie neplatnosti okamžitého skončenia pracovného pomeru.
Má zamestnávateľ povinnosť naďalej platiť za týchto "exzamestnacov" zdravotné poistenie až do doby, kým pravoplatne rozhodne súd súdny spor?
Čo v prípade, ak sa zamestnali medzitým niekde inde?

Ďakujem
pešková
21.01.11,08:02
Dobrý deň, ja by som sa vrátila ešte k poslancom . Poslanci miestneho zastupiteľstva od 1.1.2011 sa stávajú zamestnancami vo vzťahu ku komu? predpokladám že voči SP a ZP nakoľko z ich odmeny budú odvádzané odvody. Ako je to vo vzťahu voči miestnemu úradu a to v tom zmysle, že či sa z ich odmeny bude tvoriť sociálny fond? Ak áno aké nároky majú. ako zamestnanci? Majú napr.: právo požiadať o príspevok na DPP a pod.? tieto otázky položil jeden z poslancov. Viete odpovedať?
Ďakujem
spiel
21.01.11,08:58
Dobrý deň.

Ako to bude ohľadom maximálneho VZ za rok 2011? Tí, čo odvádzajú celý rok z 2233,50 eur mesačne z PP a okrem toho budú mať za rok 2011 príjmy napr. aj z dividend + kapitálového majetku. Budú doplácať odvody z týchto iných príjmov? Ide mi o to, či sú iné príjmy (div. + výnosy z kap. majetku) posudzované samostatne alebo sa to berie ako súhrn všetkých príjmov bez ohľadu na paragraf.
Ďakujem.
tomare
21.01.11,09:00
Dobrý večer,
neviem to nikde nájsť skúste mi niekto poradiť. Doktorand je zamestnaný na 2 hod denne - mzda teda aj odvody z alikvotnej čiastky do všetkých poisťovní. Je ešte povinný nejako sa niekde registrovať ohľadne ZP alebo SP, alebo mu stačí to poistenie čo má platené z tej mzdy? Ďakujem za odpoveď
Mňa by zaujímal konateľ (zamestnanec s pravidelným príjmom) napr. 100€
má sa ešte prihlásiť ako samoplatiteľ do ZP a doplatiť do minima?
Lubinka01
21.01.11,09:02
Dobrý deň, zamestnanec má nepeňažný príjem vo výške 1 % z obstarávacej ceny auta - používa ho aj na súkromné účely. Platí sa od 1.1. ZP aj SP? Ďakujem za pomoc
Iveta Matlovičová
21.01.11,12:54
Dobrý deň, zamestnanec má nepeňažný príjem vo výške 1 % z obstarávacej ceny auta - používa ho aj na súkromné účely. Platí sa od 1.1. ZP aj SP? Ďakujem za pomoc
ano
Jana Motyčková
21.01.11,17:39
So zamestnancom bol okamžite zrušený pracovný pomer, zamestnanci boli odhlásení so zdravotnej aj socialnej poisťovne. O nejaký čas (3-4 dni) vyzvali zamestnávateľa, aby im naďalej prideľoval prácu. Zamestnávateľ odmietol, "exzamestnanci" podali na súde žalobu o určenie neplatnosti okamžitého skončenia pracovného pomeru.
Má zamestnávateľ povinnosť naďalej platiť za týchto "exzamestnacov" zdravotné poistenie až do doby, kým pravoplatne rozhodne súd súdny spor?
Čo v prípade, ak sa zamestnali medzitým niekde inde?

Ďakujem
Zamestnávateľ za nich ZP neplatí. Po skončení súdneho sporu ak súd rozhodne o neplatnosti skončenia PP a dostanú náhradu príjmu za toto obdobie, potom sa za celé to obdobie doplatí.
Jana Motyčková
21.01.11,17:42
Dobrý deň, ja by som sa vrátila ešte k poslancom . Poslanci miestneho zastupiteľstva od 1.1.2011 sa stávajú zamestnancami vo vzťahu ku komu? predpokladám že voči SP a ZP nakoľko z ich odmeny budú odvádzané odvody. Ako je to vo vzťahu voči miestnemu úradu a to v tom zmysle, že či sa z ich odmeny bude tvoriť sociálny fond? Ak áno aké nároky majú. ako zamestnanci? Majú napr.: právo požiadať o príspevok na DPP a pod.? tieto otázky položil jeden z poslancov. Viete odpovedať?
Ďakujem
Zamestnavateľom poslancov je miestny úrad. Poistné bude platiť do SP a ZP. Sociálny fond sa tvorí iba zo mzdy zamestnancov v pracovnom pomere a to poslanci nie sú, takže SF nie. Nemajú nároky ako zamestnanci, lebo to stále ostáva poslanec a nie pracovný pomer podľa Zákonníka práce, resp. zákona o verejnej službe.
Jana Motyčková
21.01.11,17:46
Dobrý deň.

Ako to bude ohľadom maximálneho VZ za rok 2011? Tí, čo odvádzajú celý rok z 2233,50 eur mesačne z PP a okrem toho budú mať za rok 2011 príjmy napr. aj z dividend + kapitálového majetku. Budú doplácať odvody z týchto iných príjmov? Ide mi o to, či sú iné príjmy (div. + výnosy z kap. majetku) posudzované samostatne alebo sa to berie ako súhrn všetkých príjmov bez ohľadu na paragraf.
Ďakujem.
V princípe ako doteraz. V rzzp sa zistí úhrn VZ zo všetkých činností, a potom VZ z každej činnosti sa pomerne zníži (vynásobí sa x 12 x 2233,50 / úhrn VZ) tak, aby úhrn VZ bol ročné maximum (12x2233,50). Čiže v tomto prípade VZ zamestnanca a zamestnávateľa sa zníži a z dividend, ale nie celých, doplatí.
Jana Motyčková
21.01.11,17:48
Mňa by zaujímal konateľ (zamestnanec s pravidelným príjmom) napr. 100€
má sa ešte prihlásiť ako samoplatiteľ do ZP a doplatiť do minima?
Nie, nemá.
Samoplatiteľ je len ten, kto nie je zamestnanec ani szčo ani poistenec štátu -z definície samoplatiteľa. Čiže nie je možný súbeh samoplatiteľa a zamestnania. Ak VZ konateľa každý mesiac bude 100 eur tak zaplatí poistné iba zo 100 eur.
Viera7
24.01.11,12:32
Dobrý deň,
ja by som sa chcela spýtať, ako to bude so zdravotným poistením, keď mamička na RP v zamestnaní A ktoré trvá má prerušené zdravot. poistenie počas RP-je poistenec štátu, sa od 1.2.2011 zamestná vo firme B a naďalej poperá RP?
gabizu
24.01.11,13:25
Zamestnavateľom poslancov je miestny úrad. Poistné bude platiť do SP a ZP. Sociálny fond sa tvorí iba zo mzdy zamestnancov v pracovnom pomere a to poslanci nie sú, takže SF nie. Nemajú nároky ako zamestnanci, lebo to stále ostáva poslanec a nie pracovný pomer podľa Zákonníka práce, resp. zákona o verejnej službe.
v tejto súvislosti by som sa chcela spýtať, ako je to s odvodmi a prihlasovaním členov odborných komisií MsZ, ktorí nie sú poslancami, len bežnými občanmi a nie sú v žiadnom pracovno-právnom vzťahu s mestom, sú len zvolení na zasadnutí MsZ. ďakujem.
Iveta Matlovičová
25.01.11,13:58
v tejto súvislosti by som sa chcela spýtať, ako je to s odvodmi a prihlasovaním členov odborných komisií MsZ, ktorí nie sú poslancami, len bežnými občanmi a nie sú v žiadnom pracovno-právnom vzťahu s mestom, sú len zvolení na zasadnutí MsZ. ďakujem.

ja by som to s "bežnými občanmi" riešila formou dohody o vykonaní práce, resp. dohody o pracovnej činnosti, oni nie sú vymenovaní do funkcie
pavlinka
26.01.11,07:57
Prosím o radu mam zamestnankyňu na rodič.dovolenke:K 31.12.2011 ju odhlásim,ako skončenie PP?
V decembri 2010 mi dve zamestnankyne priniesli rozhodnutie zo SP spätne priznaný invalidny nad 75 % /od mája/ druhá starobný dôchodok /od júla/.Mám povinnosť u týchto dôchodkýň oznamovať alebo odhlasovať v ZP? Ak áno s akým dátumom?Vopred ďakujem za odpovede.
pešková
26.01.11,09:08
pre gabizu
Poslanci - ak majú každý mesiac príjem - prihlásia sa do SP ako zamestnanci s pravidelným príjmom, platia sa za nich všetky odvody korem GP. Do ZP sa tiež prihlásia ako zamestnanci a z odmeny sa platia preddavky na ZP.
Ak majú príjem nie každý mesiac, prihlásia sa do SP ako zamestnanci s nepravidelným príjmom od 1.1.2011 a keď dostanú odmenu vykáže s tá odmena vo Výkaze poistného, zpaltí sa z nej StP, IP, RF a ÚP. Prihlásenie v SP stále trvá, kým sú poslancami. Na zdravotnú poisťovňu sa prihlásia až v mesiaci, kedy budú poberať odmenu, ak ďalší mesiac zase odmenu mať nebudú, tak na konci mesiaca sa zo ZP zase odhlásia. T.j. ak budú mať odmenu v marci, júni,septemri a decembri, do ZP sa prihlásia od 1.3. do 31.3, 1.6.-30.6., 1.9.-30.9.,1.12.-31.12.

členovia odborných komisií sú vlastne poslanci (neposlanci) s nepravidelným príjmom
Iveta Matlovičová
26.01.11,11:53
pre gabizu
Poslanci - ak majú každý mesiac príjem - prihlásia sa do SP ako zamestnanci s pravidelným príjmom, platia sa za nich všetky odvody korem GP. Do ZP sa tiež prihlásia ako zamestnanci a z odmeny sa platia preddavky na ZP.
Ak majú príjem nie každý mesiac, prihlásia sa do SP ako zamestnanci s nepravidelným príjmom od 1.1.2011 a keď dostanú odmenu vykáže s tá odmena vo Výkaze poistného, zpaltí sa z nej StP, IP, RF a ÚP. Prihlásenie v SP stále trvá, kým sú poslancami. Na zdravotnú poisťovňu sa prihlásia až v mesiaci, kedy budú poberať odmenu, ak ďalší mesiac zase odmenu mať nebudú, tak na konci mesiaca sa zo ZP zase odhlásia. T.j. ak budú mať odmenu v marci, júni,septemri a decembri, do ZP sa prihlásia od 1.3. do 31.3, 1.6.-30.6., 1.9.-30.9.,1.12.-31.12.

členovia odborných komisií sú vlastne poslanci (neposlanci) s nepravidelným príjmom

poslanci - OK, ale ďalší členovia, ktorí môžu byť do komisií doplnení, nie sú podľa mňa považovaní za zamestnancov - nie je to vymenovanie do funkcie, je to rozhodnutie obecného zastupiteľstva, že v komisii budú aj ďalšie osoby okrem poslancov
gabizu
26.01.11,11:59
pre gabizu
Poslanci - ak majú každý mesiac príjem - prihlásia sa do SP ako zamestnanci s pravidelným príjmom, platia sa za nich všetky odvody korem GP. Do ZP sa tiež prihlásia ako zamestnanci a z odmeny sa platia preddavky na ZP.
Ak majú príjem nie každý mesiac, prihlásia sa do SP ako zamestnanci s nepravidelným príjmom od 1.1.2011 a keď dostanú odmenu vykáže s tá odmena vo Výkaze poistného, zpaltí sa z nej StP, IP, RF a ÚP. Prihlásenie v SP stále trvá, kým sú poslancami. Na zdravotnú poisťovňu sa prihlásia až v mesiaci, kedy budú poberať odmenu, ak ďalší mesiac zase odmenu mať nebudú, tak na konci mesiaca sa zo ZP zase odhlásia. T.j. ak budú mať odmenu v marci, júni,septemri a decembri, do ZP sa prihlásia od 1.3. do 31.3, 1.6.-30.6., 1.9.-30.9.,1.12.-31.12.

členovia odborných komisií sú vlastne poslanci (neposlanci) s nepravidelným príjmom
ďakujem, v poslancoch mám jasno, s nimi problém nemám, mne sa jedná najmä o tých ostatných členov komisií, ktorí poslancami nie sú. Ten nápad s dohodami sa mi pozdáva.
Iveta Matlovičová
26.01.11,12:01
1. Prosím o radu mam zamestnankyňu na rodič.dovolenke:K 31.12.2011 ju odhlásim,ako skončenie PP?
2. V decembri 2010 mi dve zamestnankyne priniesli rozhodnutie zo SP spätne priznaný invalidny nad 75 % /od mája/ druhá starobný dôchodok /od júla/.Mám povinnosť u týchto dôchodkýň oznamovať alebo odhlasovať v ZP? Ak áno s akým dátumom?Vopred ďakujem za odpovede.

Add. 1 - k 31.12.2010 treba zaslať ZP Oznámenie, kde bude uvedené:
- kód: 2
- platnosť zmeny: K
- dátum zmeny: 31.12.2010
Od 1.1.2011 sa zamestnankyňa na účely zdravotného poistenia nepovažuje za zamestnanca, pretože nemá vyplácaný príjem (plat, náhradu pri PN, nemocenské, ošetrovné alebo materské)

Add. 2 - oznámiť to môžte, nič tým nepokazíte, povinnosť oznámiť, že sa zamestnanec stal osobou so ZP je na zamestnancovi, ak sa nemýlim, ale v skutočnosti o týchto povinnostiach zamestnanci ani netušia
pešková
26.01.11,13:12
Tzv.neposlancov,čiže členov komisií volia poslanci miestneho zastupiteľstva ( to sedí). U nás máme odmeňovací poriadok spodľa zákona 369/90 o všeobecnom zriadení , schválení poslancami, kde je zakotvené,že členovia komisií sú odmeňovaní ako poslanci s rozdielom, že odmenu nemajú každý mesiac ale len jednorázovo ako zasadá komisia. Preto sa im hovorí poslanci s nepravidelným príjmom. Mne sa zase tie dohody nepozdávajú.
Jana Motyčková
26.01.11,17:55
Dobrý deň,
ja by som sa chcela spýtať, ako to bude so zdravotným poistením, keď mamička na RP v zamestnaní A ktoré trvá má prerušené zdravot. poistenie počas RP-je poistenec štátu, sa od 1.2.2011 zamestná vo firme B a naďalej poperá RP?
Poistencom štátu je stále počas poberania RP. Zároveň ale, ak bude mať príjem v niektorom zo zamestnaní, tak tam bude prihlásená aj ako zamestannec a bude platiť poistné ako zamestnanec.
Jana Motyčková
26.01.11,17:57
Tzv.neposlancov,čiže členov komisií volia poslanci miestneho zastupiteľstva ( to sedí). U nás máme odmeňovací poriadok spodľa zákona 369/90 o všeobecnom zriadení , schválení poslancami, kde je zakotvené,že členovia komisií sú odmeňovaní ako poslanci s rozdielom, že odmenu nemajú každý mesiac ale len jednorázovo ako zasadá komisia. Preto sa im hovorí poslanci s nepravidelným príjmom. Mne sa zase tie dohody nepozdávajú.
Členovia komisií, keďže sú volení, by podľa môjho názoru nemali mať uzatvorenú dohodu. Čiže na mesiac, kedy dostanú odmenu by sa mali prihlásiť do ZP ako zamestnanci.
MajaV
26.01.11,18:09
Zamestnanec a súčasne konateľ. Ako zamestnanec má mzdu 2000 Eur, ako konateľ 500 Eur. Súčet presahuje maximum 2233,50. Posudzovať každý poistný vzťah zvlášť a vypočítať poistné zvlášť z VZ 2000 a z VZ 500, alebo rešpektovať maximum 2233,50 a vypočítať poistné z VZ 2000 a z VZ 233,50? Ďakujem.