Katarina5555
13.12.10,07:50
Ako mám brať opravu vodovodného potrubia - keď sa komplet vymieňalo všetko potrubie - vnútorný vodovod, prípojky - proste komplet nanovo?

Bolo to v hodnote cca 13 000 eur bez DPH čo je dosť vysoká suma na opravu podľa mňa.

A kam to mám zaradiť ?

Ďakujem
verkaz
13.12.10,07:43
Napíš viacej a konkrétnejšie za čo bola tá suma celkom? Koľko stúpačiek a bytov ? Viac odpovedí a názorov nájdeš v téme SVB BYTOVKY
Katarina5555
13.12.10,07:48
To sa netýkalo bytu, ale firmy.

na faktúre je rozvod v areáli + prípojky, vnútorný vodovod, vytláčacie potrubie a následne rozpísané položkovite - ako rury, potrubia, prípojky na potrubie, podzemné hydranty a také prkotiny k tomu.
Katarina5555
13.12.10,08:03
tak technické zhodnotenie určite nie, lebo to nie je potrubie pod jednou budovou ale po celom areáli firmy

Len už by som aj rada odpoveď kam to mám zaradiť...
Stefan2005
13.12.10,08:56
Ako mám brať opravu vodovodného potrubia - keď sa komplet vymieňalo všetko potrubie - vnútorný vodovod, prípojky - proste komplet nanovo?....

Opravu možno brať len ako opravu.

Ak je však z dokumentácie zrejmé (čo však v zadaní nieje ), že došlo k rozšíreniu pôvodného vodovodu (teda o nové súčasti, ktoré predtým neobsahoval, resp. nové kvalitatívne a kvantitatívne rozšírenie), tak to je potom už technické zhodnotenie.
a_je_to
13.12.10,10:16
Pred rokmi som riešil niečo podobné - rekonštrukciu vnútorných rozvodov vody areálu kúpaliska. Z poznámok, ktoré som si uchoval pre prípadnú obhajobu Ti skombinujem :
Ide o rozsiahlejší a členitejší zásah do pôvodného stavu ... teda viacero v jednom a .. aj ... aj. Technici, ktorí to dojednávali a zabezpečovali si nevedia predstaviť, že opravy a investície mali byť fakturované oddelene. Teraz Ťa zrejme čaká rozpis fakturovaných súm v rámci jednej faktúry podľa technických jednotiek. Stavebné faktúry majú podrobné a bohaté prílohy ... dá sa. Záleží, ako to bolo vedené doteraz, či doterajší rozvod v areáli bol vedený ako samostatná inžinierska stavba .... lebo aspoň mal byť. Vnútorné rozvody by mali byť súčasťou budovy, možno skôr očakávať iba opravu.
Za opravu /priamo do nákladov/ možno uznať odstránenie čiastočného fyzického opotrebenia, alebo poškodenia, ktoré je zamerané na uvedenie do pôvodného stavu. Za rekonštrukciu, modernizáciu /na 042, nie 5xx/ sa považuje zásah vtedy, ak ide o kompletnú /nie čiastočnú/ výmenu, ak sa rozširuje pôvodný účel a rozsah o nové prvky, nové výkonnostné parametre alebo novú funkcionalitu. Napokon - ak na úpravy bolo nutné aj stavebné povolenie, tak určite nejde iba o opravu. Posledným kritériom pre priklonenie viac k investícii /časť/ je dosť vysoká cena celej akcie.
Podľa toho, ako je to opísané by som zhruba a stručne... vnútorné rozvody budov účtoval ako opravu .... a kompletnú výmenu rozvodov v areáli za rekonštrukciu, alebo skôr za samostatnú novú inžiniersku stavbu. Ak pôvodný rozvod v areáli mal ešte zostatkovú cenu, tá by sa mala pripočítať k investičnej časti faktúry a zaradiť spolu s ňou /ako demolícia/. Nepoznané technické detaily a ohliadka celej faktúry a príloh ... by však môj názor mohli pozmeniť.
Podľa mňa nič zle neurobíš, ak to celé dáš na 042, iba neumožníš podiel, ktorý bol iba opravou uplatniť priamo do nákladov a zníženia ZD. Ale rozpisovačka a priraďovačka k jednotlivým celkom Ťa aj tak neminie ... čo už, keď je toho ... veľa v jednom.
jano111111
20.11.12,15:21
Ano mate pravdu