PetFar
13.12.10,09:29
Caute.
Chcem sa spytat nasledovne. Bezplatne sme dodali tovar do EU a z tejto transakcie ideme odviest DPH na vystupe, nakolko nesplna podmienky na oslobodenie.
Moja otazka je, ci mam tuto transakciu uviest v suhrnnom vykaze alebo nie? /do intrastatu by to vraj malo ist/
Vdaka za odpovede
a_je_to
14.12.10,11:50
Podmienky pre oslobodenie dodania tovaru do EÚ /podľa § 43/ sú iba dve. Prvá je, že tovar bol odoslaný z tuzemska a prijatý v inom štáte EU, druhá, že nadobúdateľ je registrovaný pre daň v svojej krajine. Ak píšeš, že neboli splnené podmienky, tak zrejme nebola splnená tá druhá. Tým sa režim DPH vybaví podľa § 8 a jeho ods. 3, čiže sa zdaní v tuzemsku. A dodanie v tuzemsku nie je predmetom SV podľa § 80, ods. 1. Intrastat ... to radšej prenechám skúsenejším ... ťažko však aj tam vykazovať nulu.
PetFar
15.12.10,07:36
Nie, obe tieto podmienky boli splnene. Tovar bol odoslany zo SR do EU a nadobudatel je registrovany pre dan vo svojej krajine.
Tovar mu vsak bol dodany BEZPLATNE, takze sme povinni z toho odviest DPH na vystupe.
A moja otazka bola, ci tuto transakciu zahrnut do suhrnneho vykazu?
/V hodnote, za ktoru sme tento tovar nadobudli - to bude tiez zaklad pre urcenie DPH na vystupe/
martinez
15.12.10,15:21
Nie, obe tieto podmienky boli splnene. Tovar bol odoslany zo SR do EU a nadobudatel je registrovany pre dan vo svojej krajine.
Tovar mu vsak bol dodany BEZPLATNE, takze sme povinni z toho odviest DPH na vystupe.
A moja otazka bola, ci tuto transakciu zahrnut do suhrnneho vykazu?
/V hodnote, za ktoru sme tento tovar nadobudli - to bude tiez zaklad pre urcenie DPH na vystupe/

Do suhrnneho vykazu davas take plnenia, ktore su predmetom samozdanenia v ICS. Ak by subjekt v inom clenskom state postupoval podla obdobneho paragrafu ako u nas §23, tak nema z coho urobit samozdanenie, nakolko §23 sa neodvolava na §22,5. Z uvedeneho dovodu nemoze prijimatel tohto tovaru v ICS urobit samozdanenie a preto to neuvadzas do SV. Ako spravne pises, v zmysle §8,3 v nadvaznosti na §22,5 musis odvies DPH na Slovensku.