maminka20167
13.12.10,08:47
postoj ucitela k sluchovo postihnutemu dietatu.Uciteľ neadekvatne pristupuje k skúšaniu mojej dcery,zhadzuje ju pred celou triedou.Totalna neochota učiteľa pomôcť a doviezť do odpovede.Urážanie, že dieťa je omylom v bežnej škole, že tam nepatri.Po rozhovore s pani riaditeľkou sa udajne zmenila legislatíva a pani učiteľka je taka aká je. Pri nástupe do bežnej ZŠ na základe doporučenia psychológov a iných kompetentných osôb bolo prisľúbené zo strany školy o pomoci pri výuke dieťaťa. Náprava sluchu je nemožná a škola sa po 7 rokoch snaží doslova dostať našu dceru do internatnej školy pre sluchovo postihnutých. Nevieme vobec čo robiť dalej. Dcéra je veľmi citovo založená a naviazaná na otca. V škole je zvyknutá a aj spolužiaci už berú aká je. Vybudoval sa medzi nimi super vzťah. Počas prvého stupňa na uvedenej škole nebol žiadny problém, ale po prechode na druhý stupeň začali byť problémy s jednou pani učiteľkou, ktorá svojim nezáujmom nenachádza spoločnú reč s našou dcérou. Dieťa nám chodí zo školy s plačom pre vyššie uvedené veci. Po našich častých návštevách školy sme zistili že je tam totálna neochota a dostali sme info že sa zmenila legislatíva a škola dostáva menej peňazí. Neviem síce čo má toto spoločné s prístupom k mojej dcére, ale môj názor je " učiteľka, ktorá si nerozumie s dieťaťom a aj inými nepatrí do školy ".
Stanislav 1975
13.12.10,07:54
No neviem, ak si nepochodila u riaditeľky školy,tak potom jedine sťažnosť na školský úrad, alebo u zriadovateľa školy...

Neviem ale som skeptický, lebo ak sa to bude riešiť ,tak pravdepodobne učiteľky budú držať spolu a bojím sa ,že nepochodíš a može sa to ešte zhoršiť, ale ked je to také zlé tak vyskúšaj teda...
Mirica-LV
13.12.10,08:07
neviem, či niečo poriešiš, mala som taký prípad v rodine,
sestra od narodenia nedoslýchavá chodila na špeciálnu ZŠ do BA, na základe odporúčaní školy ju dali naši na "normálnu" strednú, kde pri zápise riaditeľ tvrdil, že budú nápomocní, atď. avšak počas 4 rokov mala sestra problémy s jednou pani profesorkou, ktorá akosi nevedela pochopiť že pre nedoslýchavého je nemecká konverzácia akosi nepodstatná, napriek sťažnostiam sa nič nevyriešilo, tak preliezala štyri roky zo štvorkami z nemčiny,
a mama si celý čas nadávala, že prečo ju nedala aj na špec. strednú:confused:
ono totiž to málokto vie pochopiť ako je ťažko fungovať s nejakým postihnutím, kým sú deti malé sú zlaté aj s chybami ale vo vyšších ročníkoch už na nich nikto neberie ohľad
prečo vlastne išla do normálnej školy?
Stanislav 1975
13.12.10,08:10
neviem, či niečo poriešiš, mala som taký prípad v rodine,
sestra od narodenia nedoslýchavá chodila na špeciálnu ZŠ do BA, na základe odporúčaní školy ju dali naši na "normálnu" strednú, kde pri zápise riaditeľ tvrdil, že budú nápomocní, atď. avšak počas 4 rokov mala sestra problémy s jednou pani profesorkou, ktorá akosi nevedela pochopiť že pre nedoslýchavého je nemecká konverzácia akosi nepodstatná, napriek sťažnostiam sa nič nevyriešilo, tak preliezala štyri roky zo štvorkami z nemčiny,
a mama si celý čas nadávala, že prečo ju nedala aj na špec. strednú:confused:
ono totiž to málokto vie pochopiť ako je ťažko fungovať s nejakým postihnutím, kým sú deti malé sú zlaté aj s chybami ale vo vyšších ročníkoch už na nich nikto neberie ohľad
prečo vlastne išla do normálnej školy?
Vždy je lepšie keď ide postihnuté dieťa do normálnej školy, ak sa dá- ja by som tu vobec neriešil,prečo išla do normálnej školy- a prečo nie? Však ked to išlo na 1 stupni,tak to može ísť aj teraz - keby tam nebola tá jedna pani učitelka,tak je to OK, tak načo špeciálnu školu?Kvoli jednej necitlivej ťape?
alaya1
13.12.10,08:33
V celeho prispevku nie je zrejme, ci je dieta v beznej skole integrovane, alebo ju navstevuje, ako bezny ziak. Nie je popisana ani miera poskodenia sluchu, ci je uplne hluche, pripadne, ake ma zvysky sluchu.Ak je dieta hluche, je pre neho velmi tazko zaclenit sa do kolektivu zdravych deti a v tom pripade si myslim, ze sa navstevou beznej skoly dietatu ublizuje. Nikdy hluche dieta v beznej skole nedosiahne vysledky zdraveho dietata koli svojmu postihu. Ale v prispevku sa pise, ze dieta do beznej skoly odporucil psycholog. Preto predpokladam, ze je len nedoslychave. Pouziva nacuvaci pristroj?
Ak je take dieta v beznej ZS, ma byt integrovane, ma mat vypracovany individualny ucebny plan a vsetci ucitelia su povinni podla neho postupovat,. Ak to nerobia, rodic sa moze obratit na riaditela skoly, pripadne nadriadeny organ a ziadat napravu.Sluchovo úpostihnuty ziak, ak to zakon umoznuje, moze mat aj osobneho asistenta, ktory s nim navstevuje hodiny v skole, pripadne, rodic sa moze dovolavat otvorenej hodiny a prist sa na hodinu pozriet.
Asi sa ako rodic citite dotknuty hlavne postihom dietata, je to pochopitelne, ale v prvom rade treba pozerat na potreby dietata, urcit co je v jeho zivote to najlepsie, mozno aj ta SZS pre deti s tymto postihom. Neda sa k tomu adekvatne vyjadrit, nakolko nie su zname potrebne udaje od zadavatela temy.Jasne je len to, ze rodic je velmi precitliveny na zaobchadzanie so svojim dietatom co je pochopitelne, ale treba sa zamysliet aj nad tym, ake moznosti individualnej starostlivosti ma dany ucitel na vyucovacej hodine, ak je v beznej triede okolo 30 deti. Aj bezne deti potrebuju pozornost ucitela.Ak nie ste spokojna so skolou, ktoru dcera navstevuje, je vzdy moznost skolu vymenit za inu.
Mirica-LV
13.12.10,08:35
Vždy je lepšie keď ide postihnuté dieťa do normálnej školy, ak sa dá- ja by som tu vobec neriešil,prečo išla do normálnej školy- a prečo nie? Však ked to išlo na 1 stupni,tak to može ísť aj teraz - keby tam nebola tá jedna pani učitelka,tak je to OK, tak načo špeciálnu školu?Kvoli jednej necitlivej ťape?


neriešim, len ma to zaujíma ako to zdôvodnil psychológ ako je vyššie písané, pretože takých necitlivých ťiap-učiteliek ešte bude, keďže dnes sú učiteľmi aj takí ktorí k tomu vzťah nemajú, ale to je o inom...

nechcem sa zastávať špec. školy ale z vlastnej skúsenosti viem, že na niečo sú predsa len dobré, majú tam predmety ako napr. komunikatívne zručnosti, kde sa učia ako vyslovovať a hlavne správne chápať slová, ako čítať z pier,
ono v podstate dosť záleží aký je ten stupeň poškodenia sluchu?

ale je to môj vlastný názor a nemusí sa každému páčiť
Stanislav 1975
13.12.10,08:39
neriešim, len ma to zaujíma ako to zdôvodnil psychológ ako je vyššie písané, pretože takých necitlivých ťiap-učiteliek ešte bude, keďže dnes sú učiteľmi aj takí ktorí k tomu vzťah nemajú, ale to je o inom...

nechcem sa zastávať špec. školy ale z vlastnej skúsenosti viem, že na niečo sú predsa len dobré, majú tam predmety ako napr. komunikatívne zručnosti, kde sa učia ako vyslovovať a hlavne správne chápať slová, ako čítať z pier,
ono v podstate dosť záleží aký je ten stupeň poškodenia sluchu?

ale je to môj vlastný názor a nemusí sa každému páčiť

však o tom je diskusia- ja zasa naopak si myslím- ak je to možné,tak podla mňa radšej "normálná" škola ako " špeciálna"

I keď v dnešnej dobe mám pocit, že už ani neviem či niekedy tí zo špecialnych škol sú menej postihnutý ako tí z "normálných" škol...
alaya1
13.12.10,08:42
Maminka, v inej teme som sa docitala, ze vasa dcera ma 99,6% sluchovy postih. take dieta naozaj nepatri do beznej skoly a do skoly pre deti s tymto postihom. Ved vy svojmu dietatku ublizujete tym, ze mu neumoznite vzdelanie, ake potrebuje. na beznej skole sa nenauci znakovu rec, ine socializacne techniky. A nehnevajte sa na mna, ale ucitel v beznej skole nie je profesne zdatny na vyucovanie takychto deti, na to su specilani pedagogovia, ktori s takymito detmi vedia pracovat.
Citova naviazanost na rodicov je urcite silna pri vsetkych detoch, ale treba realne uvazit, co je pre dieta, nie pre vas lepsie .

Stanislav, zrejme o danej teme nemate ani sajnu.Ale diskutovat sa moze, to veru hej.
Mirica-LV
13.12.10,08:51
Maminka, v inej teme som sa docitala, ze vasa dcera ma 99,6% sluchovy postih. take dieta naozaj nepatri do beznej skoly a do skoly pre deti s tymto postihom. Ved vy svojmu dietatku ublizujete tym, ze mu neumoznite vzdelanie, ake potrebuje. na beznej skole sa nenauci znakovu rec, ine socializacne techniky. A nehnevajte sa na mna, ale ucitel v beznej skole nie je profesne zdatny na vyucovanie takychto deti, na to su specilani pedagogovia, ktori s takymito detmi vedia pracovat.
Citova naviazanost na rodicov je urcite silna pri vsetkych detoch, ale treba realne uvazit, co je pre dieta, nie pre vas lepsie .

Stanislav, zrejme o danej teme nemate ani sajnu.Ale diskutovat sa moze, to veru hej.

ak je pravda tých 99,6% postihu, tak z mojej strany platí vyznačené
Stanislav 1975
13.12.10,08:53
postoj ucitela k sluchovo postihnutemu dietatu.Uciteľ neadekvatne pristupuje k skúšaniu mojej dcery,zhadzuje ju pred celou triedou.Totalna neochota učiteľa pomôcť a doviezť do odpovede.Urážanie, že dieťa je omylom v bežnej škole, že tam nepatri.Po rozhovore s pani riaditeľkou sa udajne zmenila legislatíva a pani učiteľka je taka aká je. Pri nástupe do bežnej ZŠ na základe doporučenia psychológov a iných kompetentných osôb bolo prisľúbené zo strany školy o pomoci pri výuke dieťaťa. Náprava sluchu je nemožná a škola sa po 7 rokoch snaží doslova dostať našu dceru do internatnej školy pre sluchovo postihnutých. Nevieme vobec čo robiť dalej. Dcéra je veľmi citovo založená a naviazaná na otca. V škole je zvyknutá a aj spolužiaci už berú aká je. Vybudoval sa medzi nimi super vzťah. Počas prvého stupňa na uvedenej škole nebol žiadny problém, ale po prechode na druhý stupeň začali byť problémy s jednou pani učiteľkou, ktorá svojim nezáujmom nenachádza spoločnú reč s našou dcérou. Dieťa nám chodí zo školy s plačom pre vyššie uvedené veci. Po našich častých návštevách školy sme zistili že je tam totálna neochota a dostali sme info že sa zmenila legislatíva a škola dostáva menej peňazí. Neviem síce čo má toto spoločné s prístupom k mojej dcére, ale môj názor je " učiteľka, ktorá si nerozumie s dieťaťom a aj inými nepatrí do školy ".

maminka, nenechajte sa odradiť- však ked dcérka existovala v škole 4 roky v pohode, tak potom je to OK a nenechajte sa znechutiť...
pepsikova
13.12.10,08:55
..ja si tiež myslím, že dieťatko, ktoré nepočuje, sa musí naučiť inak žiť a prispôsobiť sa svojmu svetu,musí sa naučiť orientovať medzi počujúcimi iným spôsobom, než ako sme zvyknutí u počujúcich..a to sa v bežnej škole nedá, tam ani učitelia nemajú špecializáciu na takéto vyučovanie,lebo je to jedinečné pre sluchovo postihnutých a to sa naučia iba v škole pre nich, v špeciálnej škole pre nepočujúcich..a citová naviazanosť na rodiča je samozrejmá, len ten rodič by mal svojmu dieťaťu vysvetliť, že inde sa dá naučiť viac a lepšie a to, čo je dôležité pre ďalší život...lebo pripútať si dieťa za to, že nepočuje, môže viac uškodiť ako pomôcť...
alaya1
13.12.10,09:00
Stanislav a uvedomujete si rozdiely v narocnosti uciva na 1.a 2.st.ZS?

pepsikova v skratke zhrnula to, co som sa tu ja pokusala vysvetlit v 2 prispevkoch. Plny suhlas s nou.
Stanislav 1975
13.12.10,09:04
Stanislav a uvedomujete si rozdiely v narocnosti uciva na 1.a 2.st.ZS?

Neviem prečo idete týmto komunistickým smerom, touto komunistickou ideologiou- komunisti boli známi tým,že ľudí ktorí boli troška iní, tak ich zatvárali do kadejakých ústavov, špeciálnych škol a pod.- dnes je najma na západe trend iný- ak sa dá, tak prečo by títo ľudia nemohli byť medzi zdravými?
alaya1
13.12.10,09:11
Lebo dieta s 99,6% sluchovym postihom nie je schopne vzdelavat sa v kolektive beznych deti, kde je ucivo vysvetlovane ustne,kde je v triede 30 deti, ucitel nie je skoleny na pracu s takymito detmi a prepacte, deti hluche su aj v USA, zapadnej Europe vzdelavane inou formou, ako deti bezne. Nechapem, preco vlastne si to najskor neprecitate niekde, nepostudujete o tom, ale rodicovi, ktory je zrejme citovo velmi naviazany na dieta/ chapem to / radite nieco o com nemate vedomost a tym ho vlastne podporujete v poskodzovani dietata.
Specialna skola je bezna aj v zapadnom svete, ak ten svet preferujete.
Stanislav 1975
13.12.10,09:15
Lebo dieta s 99,6% sluchovym postihom nie je schopne vzdelavat sa v kolektive beznych deti, kde je ucivo vysvetlovane ustne,kde je v triede 30 deti, ucitel nie je skoleny na pracu s takymito detmi a prepacte, deti hluche su aj v USA, zapadnej Europe vzdelavane inou formou, ako deti bezne. Nechapem, preco vlastne si to najskor neprecitate niekde, nepostudujete o tom, ale rodicovi, ktory je zrejme citovo velmi naviazany na dieta/ chapem to / radite nieco o com nemate vedomost a tym ho vlastne podporujete v poskodzovani dietata.
Specialna skola je bezna aj v zapadnom svete, ak ten svet preferujete.

Len tak mimochodom, keby ste si alaya prečítali zadanie, tak by ste zistili,že dieťa nemá s ničím a nikým žiadne problémy iba s jednou učiteľkou,takže asi dieťa nebude na vine, keď s 10 inými si rozumie a len s jednou nie- tu sa nerieši,že by to malá nezvládala- má len problém s jedným jediným elementom, inak nie...-ale vy hneď od stola usúdite,že nepatrí do normálnej školy...:eek::mad:
alaya1
13.12.10,09:21
Normalnej skoly? Su aj nenormalne? O tom neviem.
Zaverom vam mily Stanislav zelam len to, aby ste nikdy v osobnom realnom zivote nemuseli riesit podobne veci. Pekny den, svoj nazor som vyslovila tiez. verim len, ze rodic urobi tak, aby sa dieta v buducom svojom zivote vedelo co najlepsie zaradit so society beznych ludi.
pepsikova
13.12.10,09:22
...Stanislav, my sa nebavíme o dieťati,ktoré patrí do osobitnej školy...špeciálna škola pre sluchovo postihnutých je niečo celkom iné, ako osobitná škola pre zaostalé deti...
alaya1
13.12.10,09:26
pepsikova- OSOBITNA skola neexistuje. existuju len specialne skoly pre deti s postihom.-hluche, slepe, mentalne postihnute.A nechapem tie zaostale pohlady ludi na funkcnost tychto skol, v ktorych deti dotavaju adekvatnu, ich postihu primaranu pozornost a vzdelanie.
alaya1
13.12.10,09:58
Len tak mimochodom, keby ste si alaya prečítali zadanie, tak by ste zistili,že dieťa nemá s ničím a nikým žiadne problémy iba s jednou učiteľkou,takže asi dieťa nebude na vine, keď s 10 inými si rozumie a len s jednou nie- tu sa nerieši,že by to malá nezvládala- má len problém s jedným jediným elementom, inak nie...-ale vy hneď od stola usúdite,že nepatrí do normálnej školy...:eek::mad:
maminka
Najskor pisete, ze je problem v jednej ucitelke, inde pisete, ze pri navstevach skoly citite nezaujem zo strany skoly, ze ju chcu odoslat do skoly pre hluche deti. tak potom nie je problem len s jednou ucitelkou, ze?
maminka20167
13.12.10,10:19
všetci zainteresovaní doporučili bežnú základnú školu, kvôli tomu že ju deti budú ťahať. Tak vlastne sa aj stalo a všetky predmety sú ok akurát jeden predmet je........
maminka20167
13.12.10,10:21
takto nerozhodujeme mi, ale na návrh jedného učiteľa všetci zo školy.
alaya1
13.12.10,10:21
kto doporucil? Ma ziacka IVP? Ako si zapisuje poznamky, ked vyucujuceho nepocuje?

"Náprava sluchu je nemožná a škola sa po 7 rokoch snaží doslova dostať našu dceru do internatnej školy pre sluchovo postihnutých"

tato veta z vasho prispevkunesvedci o tom, ze len jedna ucitelka ma problem.
maminka20167
13.12.10,10:33
ako správne usudzujete dcéra má naslúchacie aparáty a plus ešte aj na lepšiu komunikáciu mikrolink. Aby ste boli v obraze, že tu sa vlastne jedná len o jeden predmet, ktorý v živote len veľmi málo bude využívať. Všetky hlavné predmety sú v pohode. Samozrejme že dieťa je integrované. Toto všetko je vlastne o chcení učiteľa porozumieť dieťaťu ako to bezproblémovo zvládajú ostatný. Záver všetkých psychologických správ je dokončiť bežnú školu.
alaya1
13.12.10,10:34
Ak je integrovane, preco stym neidete k riadiotelovi, alebo zriadovatelovi,
Stanislav 1975
13.12.10,10:34
všetci zainteresovaní doporučili bežnú základnú školu, kvôli tomu že ju deti budú ťahať. Tak vlastne sa aj stalo a všetky predmety sú ok akurát jeden predmet je........

A sme doma-ukázalo sa,že som mal pravdu...
maminka20167
13.12.10,10:37
ona učiteľa počuje na základe mikrolinku a nasluchacích aparátov a píše si poznámky normálne ako bežné deti - pokiaľ nezapočuje nejaké slovo tak sa opýta spolužiačky.
Nerozumiem tomu že ostatný si vedia nájisť cestu k nej a akurát jedna p. učiteľka nie. Tie ostatné predmety sú ďaloke obtiažnejšie ako tento.
maminka20167
13.12.10,10:38
na návrh pedagodičky zo škôlky a tak isto psychológov
alaya1
13.12.10,10:41
ona učiteľa počuje na základe mikrolinku a nasluchacích aparátov a píše si poznámky normálne ako bežné deti - pokiaľ nezapočuje nejaké slovo tak sa opýta spolužiačky.
Nerozumiem tomu že ostatný si vedia nájisť cestu k nej a akurát jedna p. učiteľka nie. Tie ostatné predmety sú ďaloke obtiažnejšie ako tento.


nerozumiem, v com je vlastne problem? ked pocuje ucitela, robi si poznamky, tak asi ten predmet nie je jej oblubeny, alebo je v nom slabsia. Ja nevidim problem.Ak problem je, tak staci ist na inu ZS a dieta nahlasit tam.

Este k tomu tahaniu spoluziakmi v skole.- Viete, kto ju bude tahat cely zivot, ked sa vy pominiete, ostane sama bez vasej pomoci, bez znalosti posunkovej reci, bez toho, aby bola so svojim postihom socializovana v societe pocujucich?
nemala by Vas zaujimat hlavicka na vysvedceni, ale to, ktora skola najviac pomoze vasmu dietatu sa zaclenit do spolocnosti, najst si pracu a pod. zelam dcerke, aby ste sa vy, ako jej rodic rozhodli spravne.
alaya1
13.12.10,10:48
na návrh pedagodičky zo škôlky a tak isto psychológov
Dieta mal pred nastupom na 2.stupen vysetrit, psycholog, usny lekar a specialny pedagog, V pripade , ze sa vsetci zhodnu na tom, ze je schopna zvladnut/ co si ja myslim, ze pri 99,6% postihu nie je/ ucivo 2.st.ZS, tak by som uvazovala, ale urcite by som sa v 7.-8.rocniku nespoliehala na to, ze ju odporucili v skolke.
Moznoze ta jedna ucitelka, ktoru nemate v laske vidi jej problemy, nie je jej dieta lahostajne, mozno vidi, ze ma problemy, to su len moje dedukcie, ale naozaj uvazte, co je pre nu najlepsie.
maminka20167
13.12.10,10:50
to je všetko pekné ale dieťa je tiež človej aj ked dobre nepočuje a meniť prostredie kde má veľa kamarátov a kamarátiek je posledným možným riešením pre nás. Ťahať ju už nikto nemusí, to gro bolo urobené už na prvom stupni. Teraz je pre ňu základ aby našla pochopenie pri ďalšom vzdelávaní. Vlastne všetko je to o chcení.
maminka20167
13.12.10,10:51
práve sme absolvovali ďalšie takéto vyšetrenia a záver je jednoznačný dokončiť bežnú školu.
maminka20167
13.12.10,10:52
ono to neni len jedno vyšetrenie za 7 rokov ale dve vyšetrenia ročne
alaya1
13.12.10,10:53
Zelam vasmu dietatku len to naj, Vidim, ze vy ste uz rozhodnuti, len ci to chcenie pomahat najdete aj na beznej strednej skole.
maminka20167
13.12.10,10:56
My sme nezatratili spomínanú p. učiteľku len sa pozastavujem nad tým ako taký človek môže robiť a vzdelávať naše deti. Hlavne čo môže urobiť rodič aby mu dieťa nechodilo s plačom zo školy, ked vie že učivo vie perfektne.
maminka20167
13.12.10,10:59
za riaditeľom sme boli a odpoved " preverím si to "
ErinErin
13.12.10,11:31
nerozumiem, v com je vlastne problem? ked pocuje ucitela, robi si poznamky, tak asi ten predmet nie je jej oblubeny, alebo je v nom slabsia. Ja nevidim problem.Ak problem je, tak staci ist na inu ZS a dieta nahlasit tam.

Este k tomu tahaniu spoluziakmi v skole.- Viete, kto ju bude tahat cely zivot, ked sa vy pominiete, ostane sama bez vasej pomoci, bez znalosti posunkovej reci, bez toho, aby bola so svojim postihom socializovana v societe pocujucich?
nemala by Vas zaujimat hlavicka na vysvedceni, ale to, ktora skola najviac pomoze vasmu dietatu sa zaclenit do spolocnosti, najst si pracu a pod. zelam dcerke, aby ste sa vy, ako jej rodic rozhodli spravne.

Poznám rovesníčku, ktorá chodila do bežných škôl, dokonca vyštudovala aj vysokú - náročnú technického typu. Jej rodičia sa práveže rozhodli pre bežnú školu, lebo posunkovou rečou by mohla komunikovať len s postihnutými, resp. tými, čo túto reč ovládajú, kým odpozeraním sa dorozumie s väčšinou. Myslím, že je tiež veľmi dôležité, aby si takéto dieťa nezvyklo, že je iné - postihnuté, čo môže tvoriť psychické bariéry alebo bude celý život čakať, kto mu nadmerne z ľútosti pomôže. Keď je odmalička v kolektíve, nie je raritou, ale pomoc od okolia je prirodzená, primeraná, zvykne si na svoj život s postihnutím medzi nepostihnutými.
alaya1
13.12.10,12:53
Maminka, ja Vas chapem, je to vase dieta, pre vas najuzasnejsie, ako kazde dieta pre svojho rodica.
Vas prvy prispevok bol o tom, ze
-vase dieta ma problem s jednou ucitelkou,
-potom, ze ju skola chce dat na internatnu skolu,
-potom pisete, ze ju do beznej skoly odporucila psychologicka v skolke,
-potom, ze je vysetrena 2krat do roka a pod.
Pre mna to su rozne protichodne informacie, myslim si, ze ste tu chceli najst ludi, ktori by spolu s vami nasli spolocnu rec a odsudili ucitelku.nepoznam ju, mozno mate pravdu, mozno nie. tazko takto rozhodnut, kde je pravda.
Piste,. ze dieta vsetko zvlada, ze ma strojcek, preto pocuje a samostatne pise poznamky, rozumie vykladu ucitela, nema problemy v uceni, ucivo ovlada perfektne.Prepacte, tak potom naco ma dieta IVP plan? Ved ten plan sa vypracuvava na navrh psychologa a specialneho pedagoga, pre deti, ktore maju problemy v uceni. Pisete, ze vasa ziadne problemy nema a preto podla mna nepotrebuje ani IVP. nerozumiem len spojeniu, ze ucitelka nevie dieta priviest k odpovedi.
Ale ak tvrdite, ze mate dieta zdrave, vo vsetkom rovnake, ako deti ostatne v beznej skole, preco v inej teme ziadate o pomoc pri ziskavani kompenzacii zdravotne postihnutych, pistete tam ine veci, ako v tejto teme ? Zda sa mi to ucelove.
Este raz, zelam vasej dcerke, nech sa jej podari zaclenit do spolocnosti zdravych ludi a prezit krasny, plnohodnotny zivot.
ErinErin
13.12.10,18:06
Maminka, ja Vas chapem, je to vase dieta, pre vas najuzasnejsie, ako kazde dieta pre svojho rodica.
Vas prvy prispevok bol o tom, ze
-vase dieta ma problem s jednou ucitelkou,
-potom, ze ju skola chce dat na internatnu skolu,
-potom pisete, ze ju do beznej skoly odporucila psychologicka v skolke,
-potom, ze je vysetrena 2krat do roka a pod.
Pre mna to su rozne protichodne informacie, myslim si, ze ste tu chceli najst ludi, ktori by spolu s vami nasli spolocnu rec a odsudili ucitelku.nepoznam ju, mozno mate pravdu, mozno nie. tazko takto rozhodnut, kde je pravda.
Piste,. ze dieta vsetko zvlada, ze ma strojcek, preto pocuje a samostatne pise poznamky, rozumie vykladu ucitela, nema problemy v uceni, ucivo ovlada perfektne.Prepacte, tak potom naco ma dieta IVP plan? Ved ten plan sa vypracuvava na navrh psychologa a specialneho pedagoga, pre deti, ktore maju problemy v uceni. Pisete, ze vasa ziadne problemy nema a preto podla mna nepotrebuje ani IVP. nerozumiem len spojeniu, ze ucitelka nevie dieta priviest k odpovedi.
Ale ak tvrdite, ze mate dieta zdrave, vo vsetkom rovnake, ako deti ostatne v beznej skole, preco v inej teme ziadate o pomoc pri ziskavani kompenzacii zdravotne postihnutych, pistete tam ine veci, ako v tejto teme ? Zda sa mi to ucelove.
Este raz, zelam vasej dcerke, nech sa jej podari zaclenit do spolocnosti zdravych ludi a prezit krasny, plnohodnotny zivot.

Jedna vec sa mi zdá ako oveľa väčší rozpor: Učiteľka pred ostatnými žiakmi komentuje, či žiačka patrí do bežnej školy. Dievča chodí domov s plačom.
Ak má učiteľka pochybnosti, či žiačka zvláda učivo, má problém konzultovať s rodičmi, s odborníkmi, vedením školy, ak už chce hovoriť so žiačkou, nech to robí s ňou osamote napr. v kabinete - nie pred celou triedou. Pripadá mi to neetické, tak by sa možno chovali akurát tak tí jej študenti 2. stupňa ZŠ,keď nimi trieska puberta!
uuuuu
14.12.10,19:07
Dobry vecer vsetkym rozzurenym rodicom sluchovo postihnutych deti! Dotycna "maminka", pretoze to maminka nie je, nepovedala celu pravdu. Dieta je sluchovo postihnute od 3 rokov-vtedy to diagnostikovali a teda nie je problem v tom ze nepocuje-ma nacuvaci aparat, ale v tom, ze nerozumie vyznamu slov!!! Dieta nevie odzerat z pier, nevie posunkovu rec a nacuvaci aparat ma casto mimo prevadzku. Tolerovala som tuto skutocnost 3 roky, ale ked dieta podvadza pri pisomnom preverovani vedomosti, ktore si mimochodom zvolila ona, dosla mi trpezlivost!!! Nepise si absolutne nic a odpoved sa uci ako basnicku, ktorej absolutne nerozumie!! A problemy ma aj na inych predmetoch, len to kolegovia toleruju a tlacia ju do vyssich rocnikov. Nie som "nasadena" na integraciu, ale myslim si, ze pre jej dobro pre dalsi zivot by mala vediet komunikovat aj inym sposobom, kedze hovorit nevie.A este-ked som "maminke" povedala, ze by mala navstevovat logopeda, odpoved bola, ze na to nema cas!!! Takze asi tolko. A mimochodom, aj spoluziaci maju toho plne zuby ake sa na nu beru ohlady, hoci ona nema redukciu obsahu uciva!!!!
willma
14.12.10,19:18
ako pozerám každá palica má naozaj dva konce a teraz buďme múdri a najmä nestranní.
uuuuu
14.12.10,20:44
dakujem! Naozaj je to sirsi problem, ktory "maminka" nenapisala. Ale kopnut si treba vzdy do ucitela!!! Ale ze to robi v neprospech dietata, nikto nechce vidiet!!! Aj psychologicky si napisu co chcu!!!
Silvernola
15.12.10,04:11
dakujem! Naozaj je to sirsi problem, ktory "maminka" nenapisala. Ale kopnut si treba vzdy do ucitela!!! Ale ze to robi v neprospech dietata, nikto nechce vidiet!!! Aj psychologicky si napisu co chcu!!!
Čakala som na podobnú reakciu. Podľa slov „maminky“, (ktorá píše v mužskom rode) mi pripomína rodiča, s ktorým sa stretávam ja. Jeho dieťa má fyzický handicap. To ho podľa neho, oprávňuje k podvádzaniu, ubližovaniu spolužiakom a mladším deťom, drzosti a p. stále má na školu nové a nové požiadavky. Iné než jeho názory proste preňho neexistujú. Ani jeho dieťa „nedokážem priviesť k odpovedi“, Keď nič nevie a odpovedať odmieta, je to naozaj ťažko:).
alaya1
15.12.10,06:53
Tato tema nebude mat riesenia, kym si rodicia neuvedomia, ake maju dieta a prijmu ho take, ake je. Budu pre neho / nie pre seba/ robit to najlepsie a najprospesnejsie. Je tazke priznat si realny stav veci a tym aj ked z velkej, mozno aj opicej lasky, z nevedomosti a malo vedomosti o danej veci sam rodic dietatu ublizi najviac.

zaverom- psycholog napise to, o co ho rodic poziada.
ErinErin
15.12.10,10:25
Dobry vecer vsetkym rozzurenym rodicom sluchovo postihnutych deti! Dotycna "maminka", pretoze to maminka nie je, nepovedala celu pravdu. Dieta je sluchovo postihnute od 3 rokov-vtedy to diagnostikovali a teda nie je problem v tom ze nepocuje-ma nacuvaci aparat, ale v tom, ze nerozumie vyznamu slov!!! Dieta nevie odzerat z pier, nevie posunkovu rec a nacuvaci aparat ma casto mimo prevadzku. Tolerovala som tuto skutocnost 3 roky, ale ked dieta podvadza pri pisomnom preverovani vedomosti, ktore si mimochodom zvolila ona, dosla mi trpezlivost!!! Nepise si absolutne nic a odpoved sa uci ako basnicku, ktorej absolutne nerozumie!! A problemy ma aj na inych predmetoch, len to kolegovia toleruju a tlacia ju do vyssich rocnikov. Nie som "nasadena" na integraciu, ale myslim si, ze pre jej dobro pre dalsi zivot by mala vediet komunikovat aj inym sposobom, kedze hovorit nevie.A este-ked som "maminke" povedala, ze by mala navstevovat logopeda, odpoved bola, ze na to nema cas!!! Takze asi tolko. A mimochodom, aj spoluziaci maju toho plne zuby ake sa na nu beru ohlady, hoci ona nema redukciu obsahu uciva!!!!

Tak to je od rodičov nepochopiteľné - ak by už dieťa nemalo najlepšie výsledky v škole (nie každý má), tak komunikovať by ho určite mali naučiť: To je ešte dôležitejšie ako "samé jednotky"! Moja rovesníčka vedela odzerať z pier už v predškolskom veku, komunikovala bez problémov až na "zvláštny prízvuk". Ani by som nevedela, že má problémy so sluchom, keby mi to nepovedali. Rodičov - hlavne matku to stálo veľa úsilia!
alaya1
15.12.10,19:56
Treba toez posudzovat podla % miery sluchoveho postihu.
ErinErin
15.12.10,21:13
Rovesníčke veľa sluchu nezostalo... Ale jej mama s ňou drela: Aj komunikáciu aj učivo. Na VŠ si prednášky nahrávala na diktafón a mama jej ich prepisovala, tiež pomohli ochotní spolužiaci svojimi poznámkami.
uuuuu
15.12.10,22:27
PS. A dakujem "mirici" za tu tapku ucitelku. Neviem cice co robis, ale sudit niekoho bez poznania podstaty veci je "trochu" chrapunske. A snad by si si mohla precitat "maminkin" prispevok v inom blogu, kde pozaduje kompenzacny prispevok pre dceru na Pc, pretoze ma velke problemy v komunikacii- takze...
maminka20167
16.12.10,07:39
K názoru PT „ uuuuu“ sa musím viac povenovať, lebo mám k tomu najviac výhrad . Nerozumiem reakcii „ Dotyčná maminka, pretože to maminka nie je“. Táto vaša reakcia svedčí o Vašom prístupe a Vašej povahe. Ďalej to rozvíjať nebudeme, lebo to už nebude anonymné. Vaše stanovisko je jednostranné a Váš pohľad a hlavne chovanie nezodpovedá človeku , ktorý zastáva takú pozíciu / post /. Po doterajších skúsenostiach je môj názor asi taký viď. nasledovné: nemáte záujem pomôcť a niečo navyše urobiť pre takéto dieťa. Pokiaľ škola má vo svojom programe integráciu, mali by sa jej učitelia prispôsobiť a vyvinúť maximálne úsilie. Ak má niekto také stanovisko a neni prispôsobivý a trpezlivý, nikdy nenájde spoločnú reč s takýmto dieťaťom a samozrejme aj rodičom. Citovo založený človek, ktorý má vychovávať a učiť deti, by nemal triediť a sortovať deti podľa postihu, ale podľa snahy o učenie / aj keď naspamäť /, snahy začlenenie medzi bežných ľudí a do života. My sme vychovaný starou garnitúrou / možno zle na dnešnú dobu /, ale vtedy a aj dnes platí pravidlo, že všetko je o chcení!!!. Človek, ktorý zastáva taký post a vybral si svoje zamestnanie na základe veľmi dobrého vzťahu k deťom by sa mal maximálne posnažiť o čo najlepší prístup a komunikáciu s dieťaťom. Taký človek si vytvorí s deťmi neskutočný vzťah a ten sa odrazí aj na vzdelaní a chovaní detí. Pokiaľ má niekto také stanovisko a neni prispôsobivý, nikdy nenájde spoločnú reč s takýmto dieťaťom a samozrejme aj rodičom. Na základe povahy dieťaťa vieme, že pokiaľ zacíti nejakú krivdu zľakne sa a samozrejme sa zatne a zo strachom komunikuje/ odpovedá /. Trochu sa odbočilo od stanoviska na reakciu PT „uuuuu“. Vidím, že takýto problém nie je Vám neznámy a prekvapuje ma že neviete, že sluchovo postihnutý ľudia majú slabšiu slovnú zásobu a tým pádom nerozumejú niektorým slovám. Na logopédiu sme chodili /5 rokov/ až po dobu kým nám logopéd nepovedal, že dieťaťu viac už nemôže dať , že zbytok jej dá škola / pedagógovia / a život. Takže na základe podávania učiva učiteľmi , by dieťa porozumelo a vedelo o čom je reč. Samozrejme, že dieťa nebude mať jednotky a pod., ale myslím si, že ľudským prístupom je na 100% isté, že dieťa pôjde ďalej nie bežne povedané „ prechádzať s odretými ušami“, ale s radosťou absolvuje školu a bude vždy dobre spomínať na svoje detstvo. K tým kolegom a aj bývalým kolegom sa vyjadrovať nebudem, lebo boli absolvované osobné stretnutia, kde bol povedaný iný názor. aký tu je prezentovaný. Na základe vlastne toho sa aj snažíme pomôcť. Pokiaľ dieťa zavrieme do školy, kde je komunikačný prostriedok posunková reč, tak si budeme celý život vyčítať, že sme nespravili maximum a začlenenie medzi bežných ľudí. K dieťaťom ktoré sú integrované by sa malo pristupovať z väčším úsilím, ako k bežnému dieťaťu. Z tohto dôvodu sa možno iné deti cítia, ako ukrivdené. V závere tejto obsiahlej reakcie ďakujeme všetkým za ich názory a môžeme vás ubezpečiť, že bude vyvinuté maximálne úsilie na rozumné vyriešenie problému k prospechu dieťaťa.
maminka20167
16.12.10,08:19
Nikto nemá záujem si kopnúť do učiteľa. Máme v prvom rade záujem o riešenie problémov pokiaľ o nich vieme / viazne komunikácia ako s inými /. My nepoznám slovo nejde. Všetko vždy ide, keď sa chce. Príchodom dieťaťa zo školy / plačom / sme v prvom rade usúdili, že by sme chceli vedieť aj názor druhej strany, ale pri stretnutí bol jednostranný postoj a ten nás naštartoval. Vôbec nemáme záujem niekomu škodiť, chceme len ľudskejší prístup k dieťaťu a porozumenie. Postoj voči chodeniu do bežnej školy nepodávajú len ľudia, ktorých vidíme raz za rok/ psychológovia /, ale aj ľudia s ktorými je naše dieťa denne v styku.
Mirica-LV
16.12.10,08:23
PS. A dakujem "mirici" za tu tapku ucitelku. Neviem cice co robis, ale sudit niekoho bez poznania podstaty veci je "trochu" chrapunske. A snad by si si mohla precitat "maminkin" prispevok v inom blogu, kde pozaduje kompenzacny prispevok pre dceru na Pc, pretoze ma velke problemy v komunikacii- takze...


"nemáš začo" pretože je to slovenská realita, netvrdím, že všetci, ale je ich dosť,
a ak by si čítala moje príspevky tak zistíš že s "maminkou" nesúhlasím
alaya1
16.12.10,09:59
Maminka, budem reagovat na vas, nakolko som tiez ucitelka, ktora ma skusenosti s pracou s takymi detmi. V mojich prispevkoch vyssie je par otazok na vas, ktore ostali z vasej strany nepovsimnute, pre mna z pochopitelnych dovodov, tazko je na ne pre vas tu odpovedat, takze pridavam link, v ktorom ste pridali temu tu na porade, v muzskom rode
http://www.porada.sk/t121434-p2-kompenzacny-prispevok.html#post1249849
V tejto teme ziadate pomoc, pri ziskani kompenzacneho prispevku na kupu PC pre vase dieta s 99,6% postihom sluchu, nakolko podla vasich slov,velmi tazko komunikuje a velmi tazko prijma informacie od inych.Preco o to ziadate, ked tu pisete, ze vasa dcerka ziadne problemy nema, ze jej problemom je len nepochopenie a neochota jednej ucitelky.
Takze co vy vlastne chcete od tej ucitelky? Preco ma uprednostnovat vase dieta a venovat sa mu v beznej skole ovela viac, ako sa podla vas ma venovat inym detom. V beznej skole ma kazdy ziak rovnake pravo na vyklad a pozornost ucitela, kazde dieta a je ich v triede aj 30-35 ma rovnake pravo vzdelavat sa a byt ucitelom akceptovany.
To, co vy vyzadujete od ucitelky v beznej skole/ bez specializacneho studia vzdelavanie nedoslychavych a hluchych deti/ je samozrejme pri vzdelavani deti v specialnej skole pre deti so sluchovym postihom. Tam je v tiede ovela menej deti a ucitel ma cas, pomocky a ine metody, ako dietatu priblizit ucivo, aby to aj dieta pochopilo.

Som znechutena a poburena vasim pristupom k vasmu dietatu. Ste prikladom opicej lasky a nerespektovania dietata takeho, ake je. Bohuzial, tym, ze bude chodit a trapit sa v beznej skole jej sluch nevratite a nikdy nebude ako bezne dieta, je specificka.

Vam postacuje to, ze dieta sa naspamat nauci ucivo a to ma stacit aj ucitelovi, aby ju oznamkoval tou najlepsou znamkou? Aj ked ucitel jasne vidi, ze dieta vobec nevie, o com hovori?? Otrasne.

Co budete robit na strednej skole? Tam nikto nebude z ucitelov mat cas a venovat sa len vasej dcere.Nikto nebude brat na nu ohlad.A nehovoriac o mnozstve uciva, ktore na strednej skole je potrebne zvladnut, maturita, to vsetko sa nauci naspamat?
Dotycnej ucitelke ste napisali, ze vidi vec jednostranne- prepacte, a vy? Mate svoju pravdu a nepopustite z toho, trapite vase dieta ucenim sa naspamat, co je najvacsia blbost, aku som kedy pocula.

Integracia dietata v beznej skole je o niecom uplne inom, ako to, co si vy myslite, ze je.
Zaujimali ste sa, co vlastne integracia je?
Zaverom- ak ste taki nepokojni, naozaj nic nebrani prelozit dieta na inu skolu.

Z celeho srdca vasej dcerke zelam len to naj...v zivote, ale zaroven je mi jej velmi luto. Preco, to si domyslite sami.
maminka20167
16.12.10,10:58
PT alaya 1
škoda je, že nepoznáte komplet celú genézu. Každý rodič sa snaží urobiť maximum pre svoje dieťa. Každý hľadá v dnešnej dobe čo najviac možností ako si prilepšiť a aj dieťaťu kompenzačný príspevok ??? Nikde som nespomenul, že neni žiadny problém. Kto niekedy stretol človeka, alebo dieťa zo sluchovým postihom, tak vie ako komunikuje a kde je problém, tak nechápem Vaše útočenie na moju adresu voči vybavovaniu kompenzácii a iné. Keby mal s mojím dieťaťom každý abnormálny problém, tak by sa to riešilo inou školou. Je to pozoruhodné, že dieťa chodí 7 rokov do tej istej školy a nikto si nevšimol, že je sluchovo postihnutá a je s ňou komunikačný problém!!! pritom má IVP a nezvládne túto školu. Vlastne až po absolvovaní 7 rokov v základnej škole /zvyknutí si na ňu a získaní priateľov/, bez žiadnych návrhov na jej zmenu / až v 8 ročníku / je podľa mňa a názorov iných blbosť. Toto neni slepá láska, toto je poznanie okolností . K tomu učeniu naspamäť - iné predmety sa neučí naspamäť!!! Prepáčte, ale chápem niektoré názory ľudí a ich reakcie, keď sú neni v obraze a nepoznajú celý problém. Ja som navrhol uvedenú tému na základe pomoci o radu, ako sa správne zachovať a nie sa napádať medzi jednotlivými poraďákmi, alebo či niekto nemal taký problém a ako ho rozumne riešiť. Tobôž nemám záujem niekoho znechucovať. Budúcnosť môjho dieťaťa a jeho ďalšieho štúdia bude samozrejme prispôsobené dieťaťu a tak isto aj možnostiam školy!!! Nestane sa už, že po absolvovaní 80% štúdia ju budem musieť vytrhnúť z kolektívu a priateľov. Dieťa je samo o sebe v strese a ďalšie už jej nemienim robiť.
uuuuu
16.12.10,18:12
Ak je to ten pripad, co si myslim, tak potom pravda je niekde inde. Skola odporucala dietatu Spec. skolu uz niekolko rokov a aj psycholog a spec. pedagog. Podmienkou je aby suhlasil rodic, a to Vy odmietate. A problemy ma na vsetkych predmetoch, len ucitelia uz rezignovali. Uci sa basnicky, ktorym nerozumie a nerozumie ani jednoduchym pokynom-obsah slov pre nu je spanielska dedina!!!A vlastne -pise "maminka" alebo ocko?



!
alaya1
16.12.10,20:53
Ak je to ten pripad, co si myslim, tak potom pravda je niekde inde. Skola odporucala dietatu Spec. skolu uz niekolko rokov a aj psycholog a spec. pedagog. Podmienkou je aby suhlasil rodic, a to Vy odmietate. A problemy ma na vsetkych predmetoch, len ucitelia uz rezignovali. Uci sa basnicky, ktorym nerozumie a nerozumie ani jednoduchym pokynom-obsah slov pre nu je spanielska dedina!!!A vlastne -pise "maminka" alebo ocko?



!
Preco ste mi poslali tento odkaz??
Dnes 08:14 PMuuuuu
Dakujem za tu "tavu komunisticku" ucitelku.

Snad som nieco take tu napisala??????
ErinErin
16.12.10,21:18
Fíha, z predposledných dvoch príspevkov to vyznieva ako o dvoch rozličných žiačkach! Buď to tak je, alebo sú to také odlišné pohľady!
Keď si zadefinujeme, že zdravé dieťa má komunikačnú schopnosť 100%, nepočujúce bez adekvátneho vedenia (výučba odzerania z pier) 10 - 20%, nepočujúce dieťa schopné integrácie musí mať komunikačnú schopnosť na dobrej úrovni - i keď 100% to určite nebude.
Rozpor môže prameniť aj z toho, ako je chápaná potrebná úroveň komunikácie rodičom a učiteľom, resp. jednotlivými učiteľmi a samozrejme presné ohodnotenie komunikácie žiačky. (Pre niekoho "komunikuje dobre", iný sa s ňou "nedohovorí".)

Možno by pomohlo stretnutie rodič, dieťa, "problémový" učiteľ a ďalší učitelia ako "vzorky". So žiačkou by prehovorili ako pri poslednom skúšaní a demonštrovali konkrétny problém alebo bezproblémovosť v komunikácii. Resp. takúto situáciu (skúšanie, zadanie úlohy) nahrať na video u viacerých učiteľov bez vedomia dievčaťa a predebatovať problém rodič + riaditeľ + "problémový" učiteľ.

Ďalšou otázkou sú "básničky", resp. že žiačku je "potrebné priviesť k odpovedi". Nemôže to prameniť z toho, že jednoducho nemá vlohy na konkrétny predmet, možno by to bolo tak, aj keby počula? Kamarátka nemala na matematiku - biflovala sa ju, známy nevie slohovať a ja nemám sluch - teda hudobný... :D
maminka20167
17.12.10,04:11
Ďakujem všetkým praďákom za ich názory.
Posledný príspevok a názor od ErinErin zodpovedá gru položenia mojej otázky. S takýmto názorom sa v pribehu 5 dní stotožnilo 80% ľudí, ktorí už mali kontakt s našim dieťaťom a s ktorými som sa osobne stretol. Ešte raz Vám všetkým ďakujem a prajem Vám príjemné prežitie Vianočných sviatkov a šťastný a úspešný Nový rok.
Naďalej budem sledovať uvedenú poradu a napíšem Vám v priebehu nasl. týždňa výsledok a postoje zainteresovaných.
alaya1
17.12.10,08:17
ErinErin
Prosim ta, ake mas skusenosti s pracou s takymi detmi? Myslim, ze sa vyjadrujes iba ako laik, ktory ma v okoli vedomost o niekom, ale kazdy postih je iny a miera postihu je tiez rozlicna.
To co ponukas, nie je vobec akceptovatelne pre beznu skolu.Konfrontacie, videonahravky, to su cinnosti, ktore sa mozu zahrnut do planu prace MZ, ci PK, ale robit to bezne, pre jedno dieta......na spec.skole to tiez nie je bezne, tam su metody uz prepracovane a nie to este na beznu skolu.
Je mi velmi luto dietata, ktoreho rodic je zaslepeny svojim smutkom, mozno aj falosnymi iluziami, ale chapem, aj takeho rodica- kazdy sa aj slamky chyta, len mi je luto dietata, ktore nemalo moznost zaclenit sa do komunity rovnako postihnutych, kde by mozno excelovalo, bolo najlepsie, tu je len na ostaru, robi problemy , nevladze tak, ako zdrave deti a tym trpi jej intelekt a aj psychika, myslim, na cely zivot.
Su aj deti slabozrake, ci slepe. je to rovnaky postih, ako dieta nedoslychave, ci hluche. Toto konkretne dieta ma 99,6% sluchovy postih, porovnam to s dietatom s tym istym othtalmologickym postihom.
Dieta, ktora ma problemy so zrakom, dostane ako kompenzaciu okuliare, pripadne sosovky, ak s touto pomockou zvlada ucivo skoly, vie si precitat text, vidi pisat a pod. ostava v beznej skole, no ak ma problemy v tejto praci, ide na skolu, kde mu pomozu, aby sa aspon v medziach svojich moznosti zaclenil medzi majoritu. Nikto s nim individualne nepracuje, myslim, ze nemaju ani IVP plany. Nikto ich neuci brailovo písmo, necita s nimi s lupou a pod.
Toto dieta dostalo sancu, aj ked rodic v inej diskusii uvadza, ze dieta ma velmi velke problemy,aj ked pouziva nacuvaci pristroj, naprava sluchu nie je mozna. Sanca bola dana, no dieta to nezvlada koli tomu, ze je postihnute.
Svoj prispevok koncim otazkou- co je pre dieta takto postihnute lepsie, ? Naucit sa komunikovat posunkovou recou, pripadne aj odcitavanim ale s porozumenim, v skole, ktora je na to urcena, rozumiet, nemusiet sa trapit v skole, kde nicomu nerozumie?
Ist na strednu skolu pre take deti a najst si pracu, napr. v chranenej dielni a pod.Poznat vyznam slov, vediet ich pouzit?
Alebo....ostat v beznej skole.......

Ja odpoved mam.
ErinErin
17.12.10,15:03
ErinErin
Prosim ta, ake mas skusenosti s pracou s takymi detmi? Myslim, ze sa vyjadrujes iba ako laik, ktory ma v okoli vedomost o niekom, ale kazdy postih je iny a miera postihu je tiez rozlicna.
To co ponukas, nie je vobec akceptovatelne pre beznu skolu.Konfrontacie, videonahravky, to su cinnosti, ktore sa mozu zahrnut do planu prace MZ, ci PK, ale robit to bezne, pre jedno dieta......na spec.skole to tiez nie je bezne, tam su metody uz prepracovane a nie to este na beznu skolu.
Je mi velmi luto dietata, ktoreho rodic je zaslepeny svojim smutkom, mozno aj falosnymi iluziami, ale chapem, aj takeho rodica- kazdy sa aj slamky chyta, len mi je luto dietata, ktore nemalo moznost zaclenit sa do komunity rovnako postihnutych, kde by mozno excelovalo, bolo najlepsie, tu je len na ostaru, robi problemy , nevladze tak, ako zdrave deti a tym trpi jej intelekt a aj psychika, myslim, na cely zivot.
Su aj deti slabozrake, ci slepe. je to rovnaky postih, ako dieta nedoslychave, ci hluche. Toto konkretne dieta ma 99,6% sluchovy postih, porovnam to s dietatom s tym istym othtalmologickym postihom.
Dieta, ktora ma problemy so zrakom, dostane ako kompenzaciu okuliare, pripadne sosovky, ak s touto pomockou zvlada ucivo skoly, vie si precitat text, vidi pisat a pod. ostava v beznej skole, no ak ma problemy v tejto praci, ide na skolu, kde mu pomozu, aby sa aspon v medziach svojich moznosti zaclenil medzi majoritu. Nikto s nim individualne nepracuje, myslim, ze nemaju ani IVP plany. Nikto ich neuci brailovo písmo, necita s nimi s lupou a pod.
Toto dieta dostalo sancu, aj ked rodic v inej diskusii uvadza, ze dieta ma velmi velke problemy,aj ked pouziva nacuvaci pristroj, naprava sluchu nie je mozna. Sanca bola dana, no dieta to nezvlada koli tomu, ze je postihnute.
Svoj prispevok koncim otazkou- co je pre dieta takto postihnute lepsie, ? Naucit sa komunikovat posunkovou recou, pripadne aj odcitavanim ale s porozumenim, v skole, ktora je na to urcena, rozumiet, nemusiet sa trapit v skole, kde nicomu nerozumie?
Ist na strednu skolu pre take deti a najst si pracu, napr. v chranenej dielni a pod.Poznat vyznam slov, vediet ich pouzit?
Alebo....ostat v beznej skole.......

Ja odpoved mam.

Alaya, kritizuješ môj predošlý príspevok? A s čím vlastne nesúhlasíš? ;)
Škola má nielen viesť k učeniu sa "básničiek", ale k otvorenému prístupu k problémom v živote: Keby si si ten príspevok lepšie prečítala, pochopíš, že nie je na strane nikoho z tu protichodných strán.

Takže ináč: Ak sú dve deti so sluchovým postihnutím 99,6%, dieťa A môže komunikovať na úrovni 80 - 90% oproti zdravému dieťaťu, dieťa B na úrovni 30 - 50%.
Podstatná je otázka objektívneho ohodnotenia konkrétnej žiačky - pretože rodič môže tvrdiť, že je 90%-tná a učiteľke sa javí ako 50% s odretými ušami. Ďalšou vecou je, ako píšem, že musí existovať určitá hranica - úroveň schopnosti komunikácie (povedzme konkrétne %), kedy môže postihnuté dieťa chodiť do bežnej školy a pod ktorú ju nezvládne.

Veľmi sa zasadzuješ za budúcnosť dieťaťa, tak si myslím, že nejaké to úsilie vo forme nahrávky interakcie žiačky s učiteľkou by voči tejto hodnote - budúceho života - nemalo byť až taký problém. Ináč si tu každý omieľa svoju gramoplatňu - rodičia i učiteľ. Preto by snáď pomohlo konkrétne: "Pozrite sa otecko - maminka, pýtam sa kto bola Mária-Terézia a ona vôbec nerozumie! Napísala som jej tieto isté otázky písomne, ale ani čiarka."

Ktovie, čo by nakoniec vyšlo najavo... :D Možno aj rodič by bol prekvapený, ako jeho dieťa "nerozumie". Čo ak počuje, len keď jej to vyhovuje a predmet "problémovej" učiteľky nemusí (teraz už asi ani učiteľku), takže má zrazu problém s komunikáciou a celé je to len ich boj kto z koho? Maminka má dosť ochraniteľský postoj, takže by sa dieťa kľudne mohlo schovávať za svoje postihnutie - napr. keď si neurobí úlohu či nenaučí sa... Ale pravdu nepoznáme, preto sú to len rady na riešenie! Zatiaľ to nevyzerá nádejne - perspektíva ďalšieho trápenia sa dieťaťa, ućiteľa i rodičov...
alaya1
17.12.10,15:18
Porada je tu na vymenu nazorov, no mna iritovalo od zaciatku, ako "maminka" pisala, chyba vzdy v ucitelovi, potom aj v skole, inak je dieta vyborne.
V inej teme hlada pomoc, lebo dieta ma velke problemy v komunikacii, nepocuje. Opakujem, je mi nesmierne luto dietata, ze nemoze prezivat plnohodnotne detstvo v medziach svojich moznosti, za co moze dakovat zaslepeniu svojho myslim, ze je to otec.
maminka20167
18.12.10,07:48
Vidím že príspevky pribúdajú a ďakujem za Vaše názory. Aktuálne som už spoločne s kompetentnými ,vedením školy a inými uzavrel, že dieťa ostáva v bežnej škole. Rezumé: Dieťa má postačujúce IQ a komunikáciu na zvládnutie bežnej školy, pokiaľ bude rešpektovaný jej postih a postupovanie podľa IVP plánu.
maminka20167
18.12.10,07:50
Nechcem Vás odradiť svojou predchádzajúcou správou, ale stále budem sledovať uvedenú poradu, či náhodu v nej nenajdem niečo na zlepšenie života.
day
18.12.10,08:00
alaya netradicne, nove postupy, experimenty mimo ramec "standartneho" nas posuvaju dalej, takze nevidim problem v postupe ktory navrhla ErinErin

nase skolstvo by mohlo ist v tomto prikladom, rozvija to detsku osobnost
alaya1
18.12.10,16:08
Maminka[Rezumé: Dieťa má postačujúce IQ a komunikáciu na zvládnutie bežnej školy, pokiaľ bude rešpektovaný jej postih a postupovanie podľa IVP plánu.[/QUOTE]
.................................................. ...............................................
Pri zacleneni hlucheho dietata do skoly sa nemeria hodnota IQ.To sa meria, len pri detoch mentalne postihnutych a to pri ich zacleneni do specialnej skoly.

Hluchym sa to meria len v pripade kombinovaneho postihu, hluchoty a mentalnej retardacie.Azda ma kombinovany postih, ked uvadzate, ze jej merali IQ?

Pri hluchych detoch sa meria miiera ich postihnutia specialnym usnym vysetrenim, ktre urci mieru "hluchoty".A pomoze pri urceni dalsieho vzdelavania.

Prepacte, ale to co tu rozoberate, urcujete, ze sa zainteresovani rozhodli a pod, sa mi zda cudne, lebo veci, ako preradenie na specialnu skolu je predmetom zasadania pedagogickych rad a klasifikacnej porady. Ta uz bola v oktobri a dalsia bude v januari. Takze nechapem vase riesenie tu na porade. Chceli ste si kopnut do ucitela, ktory neskace, ako vy piskate, ulahcit svojmu svedomiu a hladali ste tu ludi, ktori vam budu pritakavat.

Aj v teme o kompenzaciach ste stale nespokojny, uradnici vam nevychadzaju v ustrety, neodpovedaju. nechapem, kde sa pohnete, nachadzate nepochopenie.

Tutu temu ste nemal vobec zakladat, vase rozhodnutie bolo zname uz na zaciatku.
Dcera vam v dospelosti bude dakovat, ako sa nedokaze s nikym dohovorit, nebude chapat vyznamu pojmov, ale vy budete hrdy na to, ze ste ju vzdelavali v zakladnej skole.

Tymto prispevkom koncim v tejto teme a vam zelam len to, aby ste kazdy vecer zaspavali s pokojom v dusi, ze robite pre vasu dceru len to najlepsie pre jej cely zivot.
melbak
18.12.10,16:20
alaya1, ty si to ale vystihla, bez ohladu na predchadzajuce vylevy prispievatelov, len tolko, poznam konkretnych rodicov s podobnym problemom, a co vedia najlepsie je vypisovanie staznosti na skolu a osieranie ucitelov
pepsikova
19.12.10,03:44
Nechcem Vás odradiť svojou predchádzajúcou správou, ale stále budem sledovať uvedenú poradu, či náhodu v nej nenajdem niečo na zlepšenie života...

.....to je od teba veľmi milé, že budeš stále sledovať poradu....otázne je, či to, čo je pozitívne k zlepšeniu života budeš aplikovať aj do života svojej dcéry...pretože bolo tu pár dobrých rád- ale tebe nepasujú,máš iba svoju pravdu...
pepsikova
19.12.10,03:51
Vidím že príspevky pribúdajú a ďakujem za Vaše názory. Aktuálne som už spoločne s kompetentnými ,vedením školy a inými (to mohol byť aj školník!) uzavrel, že dieťa ostáva v bežnej škole. Rezumé: Dieťa má postačujúce IQ a komunikáciu na zvládnutie bežnej školy, pokiaľ bude rešpektovaný jej postih a postupovanie podľa IVP plánu...

...a len tak, medzi nami dvomi-kto sa podpísal pod niečo také, ako je "postačujúca komunikácia na zvládnutie bežnej školy ???...pokiaľ si spomínam, dieťa je na 90% hluché%...!!!....logicky nemôže vedieť komunikovať, ak nepočuje (a nestihne)odčítať z pier!...nože hoď na sklo meno toho odvážlivca!....
alaya1
19.12.10,07:34
Dieta je na 99,6%!!!!hluche, tazke totalne hluche. Podpisal to asi ten pan primar, ktoreho spomina v inej teme, lebo ani uradnici mu nevychadzaju pri kompenzaciach v ustrety, aj ked pan "primar" napise, co potrebuje.lebo nevie komunikovat a nepocuje!! Ved ked jej nic nie je, nech necha kompenzacie tym, ktori ich potrebuju.
Som tak vytocena, je mi tej malej nesmierne luto. Rodic spekulant, ktory si v kazdom z prispevkov protireci, vcera som si to cele presla este raz.Znici jej cely zivot, zavrhne ju do izolacie, ale vysvedcenie bude zo zakladnej skoly, to je hlavne.:mad:
P.S. A to resume- Na tak primitivnej urovni, by ho nenapisal ani skolnik, takze vymysel, blud.
pepsikova
19.12.10,09:09
...úplný súhlas,alaya1...ale načo sa rozčuľovať nad hlúposťou iných?...moja babka hovorievala, že komu neni rady, neni ani pomoci...
Zimama
19.12.10,17:57
Dobrý večer!

No, teraz zase mňa nadvihlo na stoličke:

alaya1, 15.12.10, 08:53 AM: „... zaverom- psycholog napise to, o co ho rodic poziada ...“
To si ako prišla na toto??? Lebo ja som v živote do správy nenapísala to, o čo ma požiadal rodič, ale to, čo som podľa svojho vlastného odborného i ľudského vedomia a svedomia považovala za „správne“ a prospešné pre dieťa, a to aj potom, keď takíto rodičia sa na mňa sťažovali na ministerstve, a poznám veľa ďalších kolegov, ktorí nepíšu to, o čo ich požiada rodič, ale ani to, o čo ich požiada učiteľ...

alaya1, 18.12.2010, 06:08 PM: „...Pri zacleneni hlucheho dietata do skoly sa nemeria hodnota IQ.To sa meria, len pri detoch mentalne postihnutych a to pri ich zacleneni do specialnej skoly. ...“
A toto tiež odkiaľ máš??? IQ sa meria vždy, keď je to potrebné, a na začiatku riešenia problémov dieťaťa, ktoré má akékoľvek ťažkosti so zvládaním učiva, je vyšetrenie intelektu základom - ako ináč by sme vedeli, či ide alebo nejde napr. o Tebou spomínané kombinované postihnutie?, akurát že nie každá psychologická poradňa je vybavená na „meranie IQ“ u zmyslovo postihnutých detí. Sama som mala nedávno zrejme podobný prípad – dieťa by malo byť teraz od septembra prváčikom v bežnej ZŠ, bolo vybavené tzv. „rečovým trénerom“, prístrojčekom, ktorého časť som si i ja pripla na seba a rovnako to bude mať pripnuté i učiteľ, a dieťa ma počulo, aj keď bolo otočené chrbtom a nevidelo mi na ústa... Je jasné, že vývin sluchovo postihnutého dieťaťa je v mnohom iný, než u dieťaťa zdravého, ale to neznamená, že i ťažko postihnuté dieťa musí automaticky chodiť do špeciálnej školy - keď jeho integráciu odporučí lekár-špecialista i špeciálny pedagóg zo špecializovanej poradne, a keď škola je ochotná vytvoriť takémuto dieťaťu aspoň trochu primerané podmienky (a často stačí obyčajná ľudská účasť a ochota...), tak potom ja ako psychológ môžem takéto odporúčanie len podporiť.

alaya1, 16.12.10, 11:59 AM: „...Integracia dietata v beznej skole je o niecom uplne inom, ako to, co si vy myslite, ze je. Zaujimali ste sa, co vlastne integracia je? ...“

Moje skúsenosti: Je to znova ako v mnohých iných oblastiach len a len o ľuďoch – bohužiaľ, ešte aj v dnešnom storočí poznám „pedagógov“, ktorí „neuznávajú“ ani špecifické vývinové poruchy učenia, pretože podľa nich je to len lenivosť alebo neschopnosť dieťaťa, a podľa toho sa k takým deťom aj správajú...
A integrácia nie je ani to, o čo ma už x-krát žiadali v niektorej ZŠ – aby som odporučila integráciu dieťaťa s výchovnými ťažkosťami, hoci podľa mňa nešlo o poruchu správania, ale o nevhodné výchovné prístupy, a keď som sa otvorene opýtala, že ak by som napísala také odporučenie, čo konkrétne by sa v prístupe učiteľov k dieťaťu zmenilo, tak mi nevedeli odpovedať – lebo v skutočnosti by sa nezmenilo nič, iba by na to „mali papier“...

Podľa mňa je to naozaj len o ľuďoch – učiteľ, pre ktorého je učiteľstvo „povolaním“, nie len „zamestnaním“, nepotrebuje žiadny „papier“, za ktorý by sa skryl, ale sám od seba hľadá cesty, ako dieťaťu pomôcť. A bohužiaľ, stále existujú „učitelia“, ktorí aj po konzultáciách so školským špeciálnym pedagógom či neviem akým odborníkom, alebo aj po „dohovore“ od riaditeľa si to robia po svojom – keď raz podľa nich sú ŠVPU výmyslom, tak výmyslom sú a bodka.

Ale to je len môj názor, na základe mojich vyše 20-ročných skúseností v školstve...
Teda neriešim, kto tu na týchto stránkach má pravdu a kto zavádza alebo skresľuje, na to mám naozaj primálo relevantných informácií. Ale to, k čomu som sa vyjadrila, ma naozaj tak nadvihlo, že som nemohla ostať ticho, lebo to je podľa mňa rovnako skresľujúce a zavádzajúce, ba aj závažnejšie, lebo učiteľ by mal byť "profesionál", kým rodič ako "neprofesionál" má plné právo na subjektívne skreslený pohľad na svoje dieťa...

Pekný večer všetkým! :) Zimama
alaya1
19.12.10,19:16
Zimama, chapem vas prispevok, vyberam si z neho len to pozitivne, je to pohlad z vasej strany- asi psychologa.Pravdepodobne ste nepochopili spravne vyznam mojich slov- mne islo a ide v prvom rade o dobro dietata, vobec mi neide o ucitelov, ich povolanie, ci poslanie, ludia su rozni, tak ako ucitelia, tak aj rodicia, psychologovia. Ale aj niekto napise, ze jeho dieta do skoly ide s placom, ze na 2.stupni su znacne problemy s dietatom, ze ucivo sa uci memorovat, neuci sa s pochopenim,naco je dietatu take ucenie? Co mu da do zivota? V inej teme zadavatel temy napise, ze dieta ma velke problemy porozumiet, komunikovat a pochopit, co by ste navrhovala vy?
Aby sa o nu staral ucitel s aprobaciou svojich predmetov, ktory ma v triede 30-35 ziakov, ktori tiez potrebuju jeho pozornost,alebo specialny pedagog, ktory ma vzdelanie a podmienky na to,aby sa mohol dietatu venovat, pomohol mu porozumiet, pochopit vyznamu slov dieta s 99,6% mierou postihu, lebo ak ste si dobre precitali, tu neide o jednu ucitelku, ako je prezentovane na zaciatku temy, ale o to, ze aj skola navrhla preradenie do skoly pre deti s tymto postihom. Viete, dieta je u psychologa na jednom vysetreni za urcity cas, ale ucitel sa s dietatom stretava denne.
A ci je ucenie pre niekoho povolanim, ci poslanim, to musi kazdy zhodnotit sam- urcite sa z nas milionari nestanu, ale aj tak tuto pracu robime, niektori aj s radostou.
Zaverom- prosim vas, aby ste si celu diskusiu precitali po urcitom case, ako sa hovori-"ked vychladnete".
Ja som tu urcite nechcela nikoho napadnut, ani psychoogov, aj ked mam bohate skusenosti, to co som napisala, za tym si stojim,, chcela som len pomoct dietatku. Skoda, ze ste to z mojich prospevkoch nevycitili, ale som velmi rada, ze mnohi to pochopili a suhlasili so mnou.
P.S. sama mam dieta s poruchou ucenia.
Zimama
19.12.10,19:48
Alaya1, v závere svojho príspevku píšem, že neriešim tento konkrétny prípad, lebo nemám dostatok informácií - a kým by som to dieťa osobne ja sama nevyšetrila, kým by som sa osobne neporozprávala so všetkými učiteľmi, ktorí ho učia, kým by som si "neposedela" opakovane na všetkých vyučovacích hodinách, aby som na vlastné oči videla aspoň trochu z "prirodzeného prostredia" dieťaťa, tak by som sa k tomu ani nevyjadrila.

Čo mňa nahnevalo (ale zas nie až do biela...:), takže vychladnúť nemusím), sú predovšetkým tieto Vaše tvrdenia - „... psycholog napise to, o co ho rodic poziada ...“ - „...Pri zacleneni hlucheho dietata do skoly sa nemeria hodnota IQ. ...“, lebo sú tak zovšeobecnené, až sú podľa mňa hrubo zavádzajúce... (Človek môže mať koniec-koncov v mnohom pravdu, ale aj slová, aké zvolí na jej vyjadrenie, sú podľa mňa dôležité.)

O tom, aké je povolanie učiteľa náročné, sa môžeme spolu pobaviť inde, nie v tejto téme - som presvedčená, že v školstve zostávajú v podstate len tí ľudia, ktorým to naozaj "prirástlo k srdcu", lebo o financiách to teda naozaj nie je... :---, a tiež som sa nechcela nikoho dotknúť.

A určite sa zhodneme v tom, že v prvom rade treba mať na zreteli dieťa - to sa nebojte, aj ja som už (a nie raz) mala pred sebou rodičov, ktorým som mohla tvrdiť a vysvetľovať ako pokazená platňa, že pre ich dieťa by bolo lepšie preradenie do iného typu školy, a nepohla som s nimi, ani ja, ani škola, ba ani ich vlastné nešťastné a neurotizujúce sa dieťa... Lenže násilím sa "dobro páchať" podľa mňa nedá, a tak niekedy mi zostane len pocit bezmocnosti a ľútosť, ako to s tým dieťaťom napokon v živote môže dopadnúť... (Aj som si práve spomenula na jedného chlapca, ktorý 3x opakoval tuším 3. ročník, lebo matka nesúhlasila s jeho preradením na inú ZŠ do triedy pre deti s poruchami učenia, ale na to tu naozaj nie je priestor...:))

Takže tak... :) Ďakujem za reakciu a želám - možno už aj dobrú noc! :):---:) Zimama
alaya1
19.12.10,19:59
Dakujem za reakciu, ste asi z mala ludi, ktorym naozaj zalezi na dietati, lebo nepisem to zavadzajuco, mam osobnu skusenost, ze psycholog sa sam rodica opyta, aky posudok a odporucanie chce. pritom mu je uplne jedno, co s dietatom bude, on ma svoju pracobvnu dobu a svoj plat.A meranim IQ u len sluchopvo postihnutych som sa nikdy nestretla.

Vy ste nepisali o tom dietatku konkretne, ja ano. Precitajuc si utocne zadanie temy, precitajuc si dalsiu temu, ktoru zadavatel pridal, som si urobila nazor, s ktorym tu na porade, kde je priestor na diskutovanie a vyjadrenie, som sa prezentovala a za vsetkym, co som napisala si stojim. Ak ma dieta tak zavazne problemy v uceni, ako to opisuje jej asi otec v inej teme, urcite by som ho netrapila na ZS a tym aj v celom zivote. Problem je, myslim si, hlavne v nom a priznani si toho, ake ma dieta.Pekny vecer.
pepsikova
19.12.10,20:11
...citujem z tvojich slov, Zimama:


A integrácia nie je ani to, o čo ma už x-krát žiadali v niektorej ZŠ – aby som odporučila integráciu dieťaťa s výchovnými ťažkosťami, hoci podľa mňa nešlo o poruchu správania, ale o nevhodné výchovné prístupy, a keď som sa otvorene opýtala, že ak by som napísala také odporučenie, čo konkrétne by sa v prístupe učiteľov k dieťaťu zmenilo, tak mi nevedeli odpovedať – lebo v skutočnosti by sa nezmenilo nič, iba by na to „mali papier“...


...a potvrdilo sa, čo som si myslela...ak žiada škola, iste žiada aj rodič- o to, čo si myslí, že je pre jeho dieťa najlepšie...pravda, každý má iné pohnútky, podstata je, že psychológ "napíše a podpíše"...
..a ver, že ja tiež viem, čo hovorím, ak tvrdím, že sluchovo postihnuté dieťa treba dať do takej školy, kde sa mu budú venovať ako nepočujúcemu- nie ako počujúcemu..kde ho naučia orientovať sa, predvídať, odčítať z pier, vnímať ruchy inak, ako ušami a hlavne, dohovoriť sa všade, kde to bude v živote potrebovať...
Zimama
19.12.10,20:48
...citujem z tvojich slov, Zimama:


A integrácia nie je ani to, o čo ma už x-krát žiadali v niektorej ZŠ – aby som odporučila integráciu dieťaťa s výchovnými ťažkosťami, hoci podľa mňa nešlo o poruchu správania, ale o nevhodné výchovné prístupy, a keď som sa otvorene opýtala, že ak by som napísala také odporučenie, čo konkrétne by sa v prístupe učiteľov k dieťaťu zmenilo, tak mi nevedeli odpovedať – lebo v skutočnosti by sa nezmenilo nič, iba by na to „mali papier“...


...a potvrdilo sa, čo som si myslela...ak žiada škola, iste žiada aj rodič- o to, čo si myslí, že je pre jeho dieťa najlepšie...pravda, každý má iné pohnútky, podstata je, že psychológ "napíše a podpíše"...
..a ver, že ja tiež viem, čo hovorím, ak tvrdím, že sluchovo postihnuté dieťa treba dať do takej školy, kde sa mu budú venovať ako nepočujúcemu- nie ako počujúcemu..kde ho naučia orientovať sa, predvídať, odčítať z pier, vnímať ruchy inak, ako ušami a hlavne, dohovoriť sa všade, kde to bude v živote potrebovať...

Dievčatá, to ste fakt nepochopili, o čo mi ide? To po japonsky píšem či ako??? :---
Prosím Vás, uznajte, že nie každý psychológ "napíše a podpíše", TO NIE JE PRAVDA!, lebo keď si to takto prečíta "laická verejnosť", tak zbohom.... :rolleyes:
Verte mi, že minimálne ja - ale poznám aj ďalších takých kolegov! - som ešte nikdy "nenapísala a nepodpísala", či ma o to žiadal rodič alebo učiteľ!!! A to naozaj písali na mňa sťažnosť (a jej prešetrenie dalo za pravdu mne...), alebo jeden rodič ŠTB-ák či spolupracovník či čo to vtedy bol sa mi raz dovalil do bytu, keď nesúhlasil s mojím odporúčaním, a koľkí učitelia sa na mňa za tie roky nahnevali, to škoda mlčať... :---
Ale prosím, nehádžte všetkých psychológov do jedného vreca...!

Pekný neskorý večer všetkým! :)
Silvernola
20.12.10,03:51
Dievčatá, to ste fakt nepochopili, o čo mi ide? To po japonsky píšem či ako??? :---

Ale prosím, nehádžte všetkých psychológov do jedného vreca...!


Píšeš určite po slovensky, ale iní tiež, aj keď sa ti to nečíta ľahko. Musím však podporiť alayu a pepsikovú. Tiež mám nedobré skúsenosti zo psychológmi z PPporadne. Nehovorím o klinických! Ako to, že od troch rôznych pracovníkov poradne (zámerne nehovorím psychológov), v priebehu 14 mesiacov mal žiak diagnostikované 3 rôzne poruchy?! A predošlá porucha sa ani raz nepotvrdila. Dobrým hercom pritom nebolo dieťa, ale rodič.
Negeneralizujem, mám aj opačné skúsenosti. Všetka česť skutočným psychológom, ktorým ide o dieťa. V každom stáde sú aj čierne ovce. Aj medzi učiteľmi, aj medzi psychológmi. To si musíme priznať. Odmietanie tejto skutočnosti by asi boli zvuky zasiahnutého bieleho vtáka :)
pepsikova
20.12.10,05:07
...prosím ťa, Zimama, pochop, že tu nejde o to, či a čo my chápeme..my to chápeme...
...musí to chápať zadávateľ témy...to je podstatné...lebo jeho dieťa potrebuje pomoc a my sa snažíme tú pomoc odôvodniť....neútočíme na psychológov...
2009
20.12.10,05:28
Dobré ráno.
Sledujem túto tému a rozhodla som sa do nej napísať nie ako odborník ale ako mama už skoro 18 ročnej dcérky. Má dislexiu a disgrafiu. Prvé dva ročníky základnej školy som si iba myslela, že je ako to nazvať... pomalšia. Nevedela ešte poriadne písať a aj čítanie jej robilo veľký problém. V matematike bola napríklad dobrá. Až v 3 ročníku dostala novú učiteľku. Tá si ma po pár týždňoch zavolala a povedala, že Janka asi trpí dislexiou. Odporučila psychologičku. Doteraz som tej učiteľke vďačná.
Nastali roky tvrdej driny. Nielen pre nás ale hlavne pre dcérku. 2X týždenne navštevovala špeciálnu pedagogičku a v škole sa jej venovali nadpriemerne. Ak píšem nadpriemerne tak nie iba v rámci integrácie ale zástupkyňa školy jej v rámci svojho voľného času dávala hodiny angličtiny. Prvé roky jej aj písala foneticky.
Dcérka navštevuje strednú školu. Stále je integrovaná a bola jej pridaná aj nemčina.


Prečo toto píšem??? Plne chápem rodiča – zadávateľa témy. Nepochybujem, že jeho dcérka je inteligentná a bude sa môcť plnohodnotne zaradiť do spoločnosti. V dnešnej dobe môže robiť čokoľvek ak dostane dobrý základ. Ako rodič som za integráciu dieťaťa pokiaľ sa mu môže v rámci tej integrácie pomôcť. Ale v tomto prípade sa zapojila aj učiteľka dieťaťa.
Citujem:


a teda nie je problem v tom ze nepocuje-ma nacuvaci aparat, ale v tom, ze nerozumie vyznamu slov!!! Dieta nevie odzerat z pier, nevie posunkovu rec a nacuvaci aparat ma casto mimo prevadzku. Tolerovala som tuto skutocnost 3 roky, ale ked dieta podvadza pri pisomnom preverovani vedomosti, ktore si mimochodom zvolila ona, dosla mi trpezlivost!!! Nepise si absolutne nic a odpoved sa uci ako basnicku, ktorej absolutne nerozumie!! A problemy ma aj na inych predmetoch, len to kolegovia toleruju a tlacia ju do vyssich rocnikov. Nie som "nasadena" na integraciu, ale myslim si, ze pre jej dobro pre dalsi zivot by mala vediet komunikovat aj inym sposobom, kedze hovorit nevie.A este-ked som "maminke" povedala, ze by mala navstevovat logopeda, odpoved bola, ze na to nema cas!!! Takze asi tolko. A mimochodom, aj spoluziaci maju toho plne zuby ake sa na nu beru ohlady, hoci ona nema redukciu obsahu uciva!!!!
Čiže nevie hovoriť.... Nevie odozierať z úst... Nevie posunkovú reč... Odpoveď sa učí ako básničku ktorej nerozumie.

Je mi toho dieťaťa nesmierne ľúto. Je absolútne odkázané na svojich rodičov čo tu večne nebudú. Čo po základnej škole. Stredná prichádza do úvahy iba ak dieťa chápe čo sa učí.
alaya1
20.12.10,08:42
2009- mam podobnu osobnu skusenost, tiez mam dieta s dys...viem, ze je to pre rodica velmi tazke sa s tym vyrovnat a to nehovorim,ako musi s rodicom zamavat, ked ma dieta hluche.
Ale nehnevaj sa, nemozes porovnavat dieta s poruchou ucenia a dieta hluche na 99,6%. Je to neporovnatelne z hladiiska vzdelavania na beznej skole.
2009
20.12.10,08:56
To je omyl. Ja ho neporovnávam. Prečítaj si čo som napísala pod citáciou.
Tá prvá časť bola o tom, že to chápem. Viem aká drina je pre rodiča a hlavne pre dieťa vyrovnať sa s nejakým handicapom. Ale v prvom rade je budúcnosť dieťaťa.
Nechcela som byť tvrdšia. Prečo napríklad to dievčatko nerozpráva? To by už vedel povedať iba odborník. V špecializovanej škole by sa to určite naučilo. Nie som odborník. Som iba obyčajná programátorka.
Myslím, že nepočujúce deti sa to učia pomocou hmatu. Napríklad vibrácie do balónika. Neviem takže cúvam.
alaya1
20.12.10,09:12
Ano, aj ja chapem rodica, aj to dietatko, no len nechapem, preco nie je diatatu poskytnuta adekvatna pomoc a vzdelanie.
Ano, skola pre take deti je, deti sa v nej naucia, co na cely zivot potrebuju. A ze nerozprava? To uz musia vediet ti, ktori s nou boli od jej narodenia, preco ju neucili. Naozaj ucitel v beznej skole na to nema cas, prostriedky, ani vzdelanie ucit tieto veci dieta s handicapom.
Ja som tvoj prispevok pochopila spravne, len som chcela dodat, ze sa to porovnat neda.
pepsikova
20.12.10,09:55
...myslím, že tu už bolo povedané dosť...zadávateľ už asi len "sleduje"...a do témy neprispieva...
Zimama
20.12.10,10:57
...prosím ťa, Zimama, pochop, že tu nejde o to, či a čo my chápeme..my to chápeme...
...musí to chápať zadávateľ témy...to je podstatné...lebo jeho dieťa potrebuje pomoc a my sa snažíme tú pomoc odôvodniť....neútočíme na psychológov...
No, vidím, že každý točíme stále svojím smerom..., tak hádam už naozaj z mojej strany na záver:

Viackrát som tu povedala, že mne nejde o zadávateľa témy a jeho problémy, ale zareagovala som na to, čo povedala alaya1, lebo TO sa mi nepáčilo.

Pre mňa je totiž podstatný a obrovský rozdiel v tom, keď niekto povie to, čo ste tu v podstate vy tvrdili stále, že "psychológ napíše a podpíše" na žiadosť rodiča alebo učiteľa čokoľvek (t.j. akoby psychologické vyšetrenie a správa boli niečo ako "vysielánie na želánie" :) ...),
alebo či povie - "stalo sa mi (alebo viem o takom prípade alebo o 10 takých prípadoch...), že psychológ napísal do správy to, čo od neho chcel rodič, bez ohľadu na to, aké boli výsledky vyšetrenia alebo čo bolo dobré pre dieťa".

(Ja by som tiež mohla zovšeobecniť svoje skúsenosti s učiteľmi a určite by sa Vám to nepáčilo, ale neurobím to, lebo viem, že našťastie existujú aj iní učitelia ako tí, na ktorých mám ťažké srdce...)

Takže - howg! a pekné sviatky! :) Zimama
alaya1
20.12.10,11:20
Asi sme sa dotkli tvojho ega psychologa, urcite to nikto nechcel.

Ale zial, realita je taka, aka je, s tym nic neurobis a ak si nereagovala na danu temu, je tu znacka mimo temy- mohla si ju pouzit a my by sme vedeli, ze nereagujes na dany problem.
uuuuu
26.12.10,15:44
Stanislav, tej tape ucitelke ide o dobro dietata.
A na ukor PPP a DIC: Je "normalne"?, ze preradia dieta v osmom rocniku do spec. triedy a zistia mu mentalny postih? /Ved ide o vrodenu chybu, ci nie?/ A to dieta chodilo roky do PPP a nic!A nepatri tam! A poznam takeho, co tam patri a nema papier, lebo maminka...
alaya1
27.12.10,18:12
Tym skratkam nerozumiem ani ja!!
zdenka131
27.12.10,19:13
Ak ste mysleli tieto skratky, tu je vysvetlenie:

PPP- pedagogicko – psychologické poradenstvo – Na základe zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa názvy všetkých Pedagogicko-psychologických poradní zmenili na Centrá pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie .

DIC- Detské integračné centrum