pandorasbox
13.12.10,10:15
vopred sa ospravedlňujem, až na túto tému už je dotaz položený, ja som nenašla. Chcem sa spýtať prosím o radu, môže zamestnať občana SR česká firma ktorá nemá žiadnu prevádzku - pobočku v SR a odvádzať odvody do SP a ZP v SR a riadiť sa zákonmi SR? ja túto vedomosť nemám, ale česká firma tvrdí že je to možné, že to preverovali. ak je to pravda, viete ma prosím nasmerovať? vďaka. pekný deň:)
pandorasbox
13.12.10,11:34
vie mi prosím niekto poradiť?
Zoltán Kovács
13.12.10,11:56
Zrejme mali na mysli tento paragraf Zákonníka práce:


§ 5
(1) Pracovnoprávne vzťahy medzi zamestnancami vykonávajúcimi prácu na území Slovenskej republiky a zahraničným zamestnávateľom, ako aj medzi cudzincami a osobami bez štátnej príslušnosti pracujúcimi na území Slovenskej republiky a zamestnávateľmi so sídlom na území Slovenskej republiky sa spravujú týmto zákonom, ak právne predpisy o medzinárodnom práve súkromnom neustanovujú inak.
pandorasbox
13.12.10,12:56
vďaka. toto ani nie, tvrdia, že česká firma sa môže zaregistrovať V SR v Soc poist, ZP a zaregistrovať zamesnanca na odvody , aj ked má sídlo spoločnosti v ČR. priznám sa, tento odstavec v §5 som aj prehliadla v ZP - a ani mi nie je jasný vo väzbe k SP a ZP, ak táto možnosť registrácie bez prevádzky na území SR nie je. ako to vlastne je prosím?
Zoltán Kovács
13.12.10,13:05
Zákon o zdravotnom poistení

VEREJNÉ ZDRAVOTNÉ POISTENIE
§ 3
Osobný rozsah verejného zdravotného poistenia


(7) Stálou prevádzkarňou na účely tohto zákona je aj fyzická osoba, ktorá koná v mene zamestnávateľa a sústavne alebo opakovane prerokúva alebo uzatvára v jeho mene zmluvy na základe plnomocenstva. Fyzická osoba koná v mene zamestnávateľa, ak koná na základe jeho pokynov, pričom zamestnávateľ výsledky jej činnosti kontroluje a nesie za ne podnikateľské riziko.


Zákon o sociálnom poistení

§ 7
Zamestnávateľ

(1) Zamestnávateľ podľa tohto zákona je pre

a) fyzickú osobu v pracovnom pomere právnická osoba alebo fyzická osoba, ku ktorej je fyzická osoba v pracovnom pomere,

(nie je uvedená podmienka stálej prevádzkárne)
pandorasbox
13.12.10,13:20
dík, pomohol si mi.
máš pravdu - nie je napísaná vyslovene podmienka prevádzkárne. to mi uniklo. ďakujem, pekný deň
Leila2006
13.12.10,13:57
podľa mňa to nie je také jednoznačné, tam treba preveriť príslušnosť toho občana k zdravotnému a sociálnemu poisteniu v zmysle európskej legislatívy, a ak je občan SR zamestnaný v ČR na hlavný PP a vykonáva prácu na území ČR, tak odvody platí firma v ČR, nemôže si vybrať..
pandorasbox
13.12.10,14:37
podľa mňa to nie je také jednoznačné, tam treba preveriť príslušnosť toho občana k zdravotnému a sociálnemu poisteniu v zmysle európskej legislatívy, a ak je občan SR zamestnaný v ČR na hlavný PP a vykonáva prácu na území ČR, tak odvody platí firma v ČR, nemôže si vybrať..

to ano, ale tu je opačný prípad - je občanom SR, prácu vykonáva na území SR pre právnický subjekt registrovaný v ČR.