ena80
13.12.10,10:25
Dobrý deň,
napriek prečítaniu množstva príspevkov, stále sa neviem dopátrať k informácii, ktorú dosť súrne potrebujem. Dá sa niekde uzatvoriť havarijné poistenie len na povedzme 1 mesiac? Ide o poistenie auta, ktoré budem mať požičané od iného rodinného príslušníka za účelom cesty do zahraničia, na prázdniny. Existuje na Slovensku poisťovňa, ktorá ponúka aj takéto havarijné poistenie? Ak nie, budem vďačná za iný nápad, ako sa osobné vozidlo dá nejako rozumne poistiť za týmto účelom.
Vďaka
Lenka
Stanislav 1975
13.12.10,09:27
Dobrý deň,
napriek prečítaniu množstva príspevkov, stále sa neviem dopátrať k informácii, ktorú dosť súrne potrebujem. Dá sa niekde uzatvoriť havarijné poistenie len na povedzme 1 mesiac? Ide o poistenie auta, ktoré budem mať požičané od iného rodinného príslušníka za účelom cesty do zahraničia, na prázdniny. Existuje na Slovensku poisťovňa, ktorá ponúka aj takéto havarijné poistenie? Ak nie, budem vďačná za iný nápad, ako sa osobné vozidlo dá nejako rozumne poistiť za týmto účelom.
Vďaka
Lenka

krátkodobé poistenie havarijné sa dá uzavrieť na min. dobu 3 mesiacov...
Chobot
13.12.10,11:17
Dobrý deň,
napriek prečítaniu množstva príspevkov, stále sa neviem dopátrať k informácii, ktorú dosť súrne potrebujem. Dá sa niekde uzatvoriť havarijné poistenie len na povedzme 1 mesiac? Ide o poistenie auta, ktoré budem mať požičané od iného rodinného príslušníka za účelom cesty do zahraničia, na prázdniny. Existuje na Slovensku poisťovňa, ktorá ponúka aj takéto havarijné poistenie? Ak nie, budem vďačná za iný nápad, ako sa osobné vozidlo dá nejako rozumne poistiť za týmto účelom.
Vďaka
Lenka

Kedysi to ponúkala AllianzSP, ale neviem, či to ešte majú v ponuke. Bolo to cenovo dosť nevýhodné. O iných poisťovniach neviem, že by to mali.

Ale dá sa to spraviť inak ale špekulatívnym spôsobom. Uzatvoríš si havarijné poistenie, trebárs s platením kvartálnym. Prvé poistné neuhradíš. Po nejakom čase ťa bude poisťovňa vyzývať na úhradu poistného. Ak ho ani tak nezaplatíš, po 3 mesiacoch poistenie zanikne. Potom zaplatíš dlžné poistné (po zániku poistenia) za obdobie 3 mesiacov.

§ 801 ods. 1:

(1) Poistenie zanikne aj tak, že poistné za prvé poistné obdobie alebo jednorazové poistné nebolo zaplatené do troch mesiacov odo dňa jeho splatnosti.

Chce to ale dávku drzosti a vypočítavosti. Môže sa ale stať, že poisťovňa poistku nezruší a potom budeš musieť uhradiť poistenie za celý rok. Je to riziko, ale v rámci litery zákona.
bubkoch
13.12.10,11:25
Kedysi to ponúkala AllianzSP, ale neviem, či to ešte majú v ponuke. Bolo to cenovo dosť nevýhodné. O iných poisťovniach neviem, že by to mali.

Ale dá sa to spraviť inak ale špekulatívnym spôsobom. Uzatvoríš si havarijné poistenie, trebárs s platením kvartálnym. Prvé poistné neuhradíš. Po nejakom čase ťa bude poisťovňa vyzývať na úhradu poistného. Ak ho ani tak nezaplatíš, po 3 mesiacoch poistenie zanikne. Potom zaplatíš dlžné poistné (po zániku poistenia) za obdobie 3 mesiacov.

§ 801 ods. 1:

(1) Poistenie zanikne aj tak, že poistné za prvé poistné obdobie alebo jednorazové poistné nebolo zaplatené do troch mesiacov odo dňa jeho splatnosti.

Chce to ale dávku drzosti a vypočítavosti. Môže sa ale stať, že poisťovňa poistku nezruší a potom budeš musieť uhradiť poistenie za celý rok. Je to riziko, ale v rámci litery zákona.

no vsak co jej brani normalne uzavriet HP so 1/4 poistnym obdobim, zaplatit poistne a hned (prip. po mesiaci ked sa vrati) dat vypoved so 6-tyzdnovou vypovednou lehotou (t.j. ku koncu prveho kvartalu) ?
bubkoch
13.12.10,11:28
Kedysi to ponúkala AllianzSP, ale neviem, či to ešte majú v ponuke. Bolo to cenovo dosť nevýhodné. O iných poisťovniach neviem, že by to mali.

Ale dá sa to spraviť inak ale špekulatívnym spôsobom. Uzatvoríš si havarijné poistenie, trebárs s platením kvartálnym. Prvé poistné neuhradíš. Po nejakom čase ťa bude poisťovňa vyzývať na úhradu poistného. Ak ho ani tak nezaplatíš, po 3 mesiacoch poistenie zanikne. Potom zaplatíš dlžné poistné (po zániku poistenia) za obdobie 3 mesiacov.

§ 801 ods. 1:

(1) Poistenie zanikne aj tak, že poistné za prvé poistné obdobie alebo jednorazové poistné nebolo zaplatené do troch mesiacov odo dňa jeho splatnosti.

Chce to ale dávku drzosti a vypočítavosti. Môže sa ale stať, že poisťovňa poistku nezruší a potom budeš musieť uhradiť poistenie za celý rok. Je to riziko, ale v rámci litery zákona.

okrem toho, nehovori ten citovany odsek OZ nahodou to, ze poistka v tomto pripade zanikne automaticky ? ved nie je to formulovane tak ze "mozno dohodnut ze ..." a pod. ... ale ze poistka zanikne do 3 mesiacoch, a teda ak by poistovna zmluvu nezrusila a chcela dalsie poistne, konala by v rozpore s OZ ?
Chobot
13.12.10,11:41
okrem toho, nehovori ten citovany odsek OZ nahodou to, ze poistka v tomto pripade zanikne automaticky ? ved nie je to formulovane tak ze "mozno dohodnut ze ..." a pod. ... ale ze poistka zanikne do 3 mesiacoch, a teda ak by poistovna zmluvu nezrusila a chcela dalsie poistne, konala by v rozpore s OZ ?


§ 801 ods. 3:

(3) Lehoty podľa odsekov 1 a 2 možno dohodou predĺžiť.

Ak si dá poisťovňa do VPP inú lehotu, tak nezaplatením prvého poistného poistenie nezanikne. Napr. ešte pred nedávnom to bolo 6 mesiacov, pred pár rokmi to len skrátili na 3 mesiace. Mnohé poisťovne si vo VPP ponechali tých 6 mesiacov.
laurin
13.12.10,11:42
Pokial poistne nezaplatis, a nahodou sa nieco stane s autom, a poistovna zisti ze si nezaplatil poistne (neposlal si peniaze) tak mas smolu - pistenie ako keby neexistovalo.
Ked som uzatvaral poistne, tak mi povedali ze najlepsie je zaplatit poistku priamo na mieste v poistovni, cize mas doklad o zaplateni a poistka plati uz ked vychadzas z budovy poistovne.
Takze z mojho laickeho pohladu uzavriet poistku, zaplatit co nsjkor za prve 3 mesiace a potom az nezaplatit, prip. podat vypoved.
bubkoch
13.12.10,11:53
Pokial poistne nezaplatis, a nahodou sa nieco stane s autom, a poistovna zisti ze si nezaplatil poistne (neposlal si peniaze) tak mas smolu - pistenie ako keby neexistovalo.
Ked som uzatvaral poistne, tak mi povedali ze najlepsie je zaplatit poistku priamo na mieste v poistovni, cize mas doklad o zaplateni a poistka plati uz ked vychadzas z budovy poistovne.
Takze z mojho laickeho pohladu uzavriet poistku, zaplatit co nsjkor za prve 3 mesiace a potom az nezaplatit, prip. podat vypoved.

tak to ta pekne oklamali ...
bubkoch
13.12.10,11:54
§ 801 ods. 3:

(3) Lehoty podľa odsekov 1 a 2 možno dohodou predĺžiť.

Ak si dá poisťovňa do VPP inú lehotu, tak nezaplatením prvého poistného poistenie nezanikne. Napr. ešte pred nedávnom to bolo 6 mesiacov, pred pár rokmi to len skrátili na 3 mesiace. Mnohé poisťovne si vo VPP ponechali tých 6 mesiacov.

ano, na tych 6-tich mesiacov si pamatam ake problemy robili poistovniam ... tu je ale otazka, ci su VPP nadradene OZ, ked OZ nedava moznost alternativy
ivka70
13.12.10,12:06
tak to ta pekne oklamali ...

Cosi na tom pravdy je, zo zakona:

Čo robiť, ak som nezaplatil poistné za havarijné poistenie?
Ak ste zabudli zaplatiť splátku za havarijné poistenie (http://www.superpoistenie.sk/kasko) Vášho vozidla, neuhradené poistné odporúčame zaplatiť čo najrýchlejšie, aby ste tak predišli zbytočným nepríjemnostiam.
Ak dôjde k poistnej udalosti v období, v ktorom poistený mešká so splátkou, poisťovňa môže na základe nezaplateného poistného znížiť sumu preplatenej škody.
Rovnako môže dôjsť aj k zániku poistnej zmluvy.


http://www.superpoistenie.sk/kasko/neuhradim-poistne
ena80
13.12.10,18:33
Vďaka za odpovede, nechcem sa však púšťať cestou uzatvorenia zmluvy a prestania splátok po pár mesiacoch.
Bubkoch, všetkých osem poisťovní, ktorým som ráno písala emaily mi odpísali, že uzatvárajú HP na dobu minimálne 1 rok, no ty píšež, že sa dá" uzavriet HP so 1/4 poistnym obdobim, zaplatit poistne a hned (prip. po mesiaci ked sa vrati) dat vypoved so 6-tyzdnovou vypovednou lehotou (t.j. ku koncu prveho kvartalu)" . Máš konkrétny typ na poisťovňu?
Chobot
13.12.10,21:25
Vďaka za odpovede, nechcem sa však púšťať cestou uzatvorenia zmluvy a prestania splátok po pár mesiacoch.
Bubkoch, všetkých osem poisťovní, ktorým som ráno písala emaily mi odpísali, že uzatvárajú HP na dobu minimálne 1 rok, no ty píšež, že sa dá" uzavriet HP so 1/4 poistnym obdobim, zaplatit poistne a hned (prip. po mesiaci ked sa vrati) dat vypoved so 6-tyzdnovou vypovednou lehotou (t.j. ku koncu prveho kvartalu)" . Máš konkrétny typ na poisťovňu?


Ale veď stano ti písal, že v Allianzi je možné krátkodobé poistenie - na 3 mesiace.
bubkoch
14.12.10,08:55
Vďaka za odpovede, nechcem sa však púšťať cestou uzatvorenia zmluvy a prestania splátok po pár mesiacoch.
Bubkoch, všetkých osem poisťovní, ktorým som ráno písala emaily mi odpísali, že uzatvárajú HP na dobu minimálne 1 rok, no ty píšež, že sa dá" uzavriet HP so 1/4 poistnym obdobim, zaplatit poistne a hned (prip. po mesiaci ked sa vrati) dat vypoved so 6-tyzdnovou vypovednou lehotou (t.j. ku koncu prveho kvartalu)" . Máš konkrétny typ na poisťovňu?

poistna doba je nieco ine ako poistne obdobie
HP uzavries na poistnu dobu 1 rok so 1/4 rocnym poistnym obdobím ... mozes to urobit v akejkolvek poistovni ktora predava HP
Stanislav 1975
14.12.10,09:10
Kedysi to ponúkala AllianzSP, ale neviem, či to ešte majú v ponuke. Bolo to cenovo dosť nevýhodné. O iných poisťovniach neviem, že by to mali.

Ale dá sa to spraviť inak ale špekulatívnym spôsobom. Uzatvoríš si havarijné poistenie, trebárs s platením kvartálnym. Prvé poistné neuhradíš. Po nejakom čase ťa bude poisťovňa vyzývať na úhradu poistného. Ak ho ani tak nezaplatíš, po 3 mesiacoch poistenie zanikne. Potom zaplatíš dlžné poistné (po zániku poistenia) za obdobie 3 mesiacov.

§ 801 ods. 1:

(1) Poistenie zanikne aj tak, že poistné za prvé poistné obdobie alebo jednorazové poistné nebolo zaplatené do troch mesiacov odo dňa jeho splatnosti.

Chce to ale dávku drzosti a vypočítavosti. Môže sa ale stať, že poisťovňa poistku nezruší a potom budeš musieť uhradiť poistenie za celý rok. Je to riziko, ale v rámci litery zákona.
Ale nooooo Tibore...:D:D:D- len chudák poisťovák má zbytočnú prácu- narobí sa a nič z toho...-preto ja vačšinou od ludí, ktorých nepoznám chcem cash na drevo...
Stanislav 1975
14.12.10,09:11
Vďaka za odpovede, nechcem sa však púšťať cestou uzatvorenia zmluvy a prestania splátok po pár mesiacoch.
Bubkoch, všetkých osem poisťovní, ktorým som ráno písala emaily mi odpísali, že uzatvárajú HP na dobu minimálne 1 rok, no ty píšež, že sa dá" uzavriet HP so 1/4 poistnym obdobim, zaplatit poistne a hned (prip. po mesiaci ked sa vrati) dat vypoved so 6-tyzdnovou vypovednou lehotou (t.j. ku koncu prveho kvartalu)" . Máš konkrétny typ na poisťovňu?

to je hlúposť, ja to bežne robím na 3 mesiace..., len to nechcú priznať...
Stanislav 1975
14.12.10,09:13
V prípade, že sa uzatvorí HP a poistné nieje zaplatené, tak nič sa nedeje-normálne sa plní, len sa od plnenia odpočíta dlžné poistné, ale škoda sa vyplatí -kompletka...
ena80
14.12.10,21:49
ok, vďaka, už v tom mám jasnejšie. Mimochodom Allianz odpísali, že sa nedá na krátkodobo, ale Uniqua odpovedala kladne.
Lojzo Karolkovič
12.08.15,13:59
Zdravím Lenka, neviem, či to je stále aktuálne, ale tá nová poisťovňa Onlia ponúka možnosť mesačných platieb pri všetkých hlavných poisteniach, tak sa možno skúste pozrieť na ich havarijné poistenie (https://www.onlia.sk/havarijne-poistenie).
Chobot
12.08.15,15:33
Lojzo, neviem, kde si sa tu zrazu vzal, ale Lenka to už určite nepotrebuje. Pýtala sa pred 5 rokmi!!!!!
Lojzo Karolkovič
13.08.15,10:26
Ach, pardon, mea culpa. Sám som to teraz hľadal a natrafil som na tento thread cez Google. Nič, pardon :) Snáď to niekomu aj tak pomôže