Jajina
29.11.05,09:42
Bola by som veľmi vďačná niekomu, kto by mi rýchlo poradil.
Český šofér nákladného auta nám značne poškodil vstupnú bránu do nášho areálu firmy a nemal platné poistenie za spôsobenie škody v zahraničí - zalenú kartu. Preto ideme českej firme náklady za opravu brány prefakturovať. Bránu nám opravil malý živnostník, ktorý nie je platcom DPH. Neviem či mám faktúru do ČR platcovi DPH v ČR vystaviť bez DPH a oni si to samozdania alebo faktúru vystaviť so slovenskou DPH, lebo miesto kde sa nehnuteľnosť nachádza je v SR a my sme platcovia DPH..... alebo platí ešte iné pravidlo....neviem čoho podstatného sa mám chytiť.
renča1
29.11.05,09:13
Tiež som toho názoru, že by sa malo faktúrovať so slov.dph, pretože miesto kde sa nehnuteľnosť nachádza je v SR, miesto plnenia bolo v SR, tak ako píšeš, i ked je dodávateľ identifik.pod ič dph v ČR.
balala
29.11.05,09:41
keď vám opravu vykonal človek, ktorý nie je platiteľom dph, tak prečo chceš prefaktúrovať opravu s dph? keď niečo prefakturovávam, to znamená, že prefakturujem tú istú faktúrku, ktorú mne niekto poslal. pokiaľ je to platiteľ dph a fakturuje mi s dph, tak prefakturujem to isté, čo on a pokiaľ nie je platiteľ, tak nevidím dôvod, prečo by som mala odvádzať dph.
Jajina
29.11.05,13:16
"keď vám opravu vykonal človek, ktorý nie je platiteľom dph, tak prečo chceš prefaktúrovať opravu s dph?"
- lebo ja som platca DPH a myslím že všetko za čo požadujem úhradu a fakturujem musím zaťažiť DPH. Odoberáme služby od mnohých neplatcov a ďalej našim odberateľom fakturujeme s DPH.

"keď niečo prefakturovávam, to znamená, že prefakturujem tú istú faktúrku, ktorú mne niekto poslal"
- pri prefakturácií pracujeme zo základom dane z dodavateľskej fa a pri ďalšej fakturáci posudzujem fakturovanú službu akoby som ju vykonala ja.
Tú bránu nam mohol opraviť aj platca DPH a ja by som si DPH uplatnila na odpočte. Ako by sa to potom prafakturovalo tomu českému odberateľovi.

Ospravedlňujem sa ak sa mýlim, fakt mi neni v tom jasno a privítala by som aj názory iných kolegov, lebo to musím zajtra vyfakturovať.
Mala by som sa asi oprieť o to "miesto dodania a zaradiť predmet fakturácie", a to neviem lebo nie je to ani nájom nehnuteľnosti ani žiadna iná poskytnutá služba je to vlastne náhrada spôsobenej škody.
ALBO
29.11.05,14:46
No ja neviem, ale nedalo by sa na to pozerať ako na vymáhanie škody a teda neuvažovať vôbec o DPH , žiadať len náhradu škody. Veď refakturáciu porovnávajú pri výklade zákona o DPH s komisionárskou zmluvou (robíte -obstaráte niečo pre niekoho).
Jana Acsová
29.11.05,15:44
Tak ako je uvedené vyššie, škoda nie je dodaním služby ani dodaním tovaru. Doporučujem spísať záznam o škode a priložiť ho k faktúre. Popísať čo a kedy sa stalo s vyčíslením škody. Na faktúre uviesť, že fakturujete spôsobenú škodu na vašom majetku ... bráne ... atď. v zmysle spísaného záznamu o škode.

Bolo by dobré, keby sa v obdobných situáciách spísal záznam o škode pri jej vzniku, aby sa k nej mohli vyjadriť (a uznať ju) osoby, ktoré ju spôsobia. Pri vymáhaní sa tým predíde možným komplikáciám, prípadne neuznaniu ...
Jajina
29.11.05,19:15
Všetkým Vám ďakujem za rady. Záznam o spôsobení škody máme napísaný aj podpísaný od šoféra, kde uznáva spôsobenú škodu. Ak som to dobre pochopila fakturovanie spôsobenej škody nepodlieha zdanieniu DPH ?
Viete v akom § zákona o DPH sa o tom píše ?
Aj tak ďakujem , skúsim to pohľadať aj ja. A ešte jedna malá otázka čo ak by tá faktúra za opravu bola s DPH, mohla by som si ju uplatniť na odpočet ?
ALBO
30.11.05,06:51
Myslím si, že o škode sa nepíše v zákone nič, ale nepriamo to vychádza z § 2. Vy ste nedodali ani tovar ani neposkytli službu. Je to obdobne ako sankcie, alebo úroky z omeškania...
Podľa mňa nárok na odpočet máte, veď keby ste mali napr. poistené auto, tiež si uplatníte DPH z Fa za opravu po havárke a poisťovňa vám uhradí škodu.
Jana Acsová
30.11.05,07:22
Ak som to dobre pochopila fakturovanie spôsobenej škody nepodlieha zdanieniu DPH ?
Viete v akom § zákona o DPH sa o tom píše ?
Aj tak ďakujem , skúsim to pohľadať aj ja. A ešte jedna malá otázka čo ak by tá faktúra za opravu bola s DPH, mohla by som si ju uplatniť na odpočet ?Dobre ste to pochopili. Fakturácia za škodu nepodlieha zákonu o dani z pridanej hodnoty ... vychádza to zo zákona iba chápaním súvislostí, tak ako som uvádzala: škoda nie je dodaním služby ani tovaru ... a predmet dane podľa § 2 je spojený práve so spomínaným dodaním. Z faktúry za opravu môžete uplatniť odpočítanie dane za zákonom splnených podmienok (súvislosť s podnikaním, faktúra od platiteľa atď....)
Jajina
30.11.05,08:59
Všetkým úprimne ďakujem za ochotu pomôcť. Želám pekný deň!