tanti
13.12.10,12:27
Dobrý deň chcela by som sa spýtať, dajú sa zamestnancom vyplatiť ku koncu roka peňažné odmeny, z ktorých by sa neplatili odvody a daň z príjmu? So sociálneho fondu sa dajú vyplatiť odmeny podľa §7, ale to nie je peňažný príjem (v zmysle, že zamestnanec dostane vyplatenú odmenu vo výplatnej páske) a ešte sú zamestnanecké prémie, ale tie majú tiež iný charakter.. Klient sa ma pýta ako by mohol zamestnancom vyplatiť prémie tak, aby sa neplatili odvody, ale mňa nenapadá žiadny spôsob. Ďakujem
Zoltán Kovács
13.12.10,11:32
Podiel na zisku spoločnosti?
tanti
13.12.10,11:45
Ďakujem, áno to ma tiež napadlo, ale spoločnosť nemá podiely zo zisku upravené v žiadnej zmluve a ide o odmeny zamestnancov vo výrobe a v administratíve.
ivka70
13.12.10,11:48
Ďakujem, áno to ma tiež napadlo, ale spoločnosť nemá podiely zo zisku upravené v žiadnej zmluve a ide o odmeny zamestnancov vo výrobe a v administratíve.

Potom je potrebne z nich platit odvody.
tanti
13.12.10,12:09
Teraz, aby som v tom mala jasno lebo viem, že odmeny zo zisku alebo teda podiely na zisku môžu byť vyplácané spoločníkom a konateľom a tí aj neplatia z tohto príjmu odvody, ale dajú sa takto v kolektívnej zmluve dohodnúť odmeny aj pre "bežných" zamestnancov, aby neplatili odvody?
Tweety
13.12.10,15:53
Teraz, aby som v tom mala jasno lebo viem, že odmeny zo zisku alebo teda podiely na zisku môžu byť vyplácané spoločníkom a konateľom a tí aj neplatia z tohto príjmu odvody, ale dajú sa takto v kolektívnej zmluve dohodnúť odmeny aj pre "bežných" zamestnancov, aby neplatili odvody?
Podiely je možné vyplatiť aj zamestnancom, ale musia z nich odviesť odvody.
tanti
13.12.10,16:27
Ďakujem za odpoveď. Lebo konateľ mi tvrdil, že ved veľa firiem vypláca ku koncu roku zamestnancom odmeny a oni neplatia z tých príjmov odvody tak už som naozaj nevedela, čo by to mohlo byť a vlastne asi stále neviem, čo myslel :D
ľuba
13.12.10,19:01
Tiež nad tým rozmýšľam, odvody do poisťovní sa neplatia z odmien pri pracovnom jubileu. Asi vyšpecifikujem 13. plat ako odmenu pri pracovnom jubileu - zamestnanec ktorý odpracuje k 1.12.2010 aspoň rok dostane odmenu ako odmenu pri pracovnom jubileu.