apo
13.12.10,14:03
Majiteľ nehnuteľnosti nadobudnutej vlastnou činnosťou skôr ako uplynie 5 rokov od prvej kolaudácie predáva časť nehnuteľnosti.

Zákon o DPH v §22 určuje, že základ dane odpisovaného majetku ak ide o dodanie tovaru podľa §8 odstavec 3 je zostatková cena zistená podľa zákona o dani z príjmu.

Problém mám s §8 odst. 3 zákona o DPH, ktorý určuje základ dane pre výpočet DPH v prípade predaja nehnuteľnosti z iného dôvodu ako na podnikanie. Moja otázka: Predaj časti nehnuteľnosti je podnikaním? Lebo ak predaj časti nehnuteľnosti je podnikaním môže byť základom dane predajná cena, inak musí byť základom dane zostatková cena.

Čo rozhoduje o tom, či predaj časti nehnuteľnosti je podnikaním, alebo nie?

Ďakujem.

apo

P.S.
Problémové peragrafy 8 a 22 zákona o DPH.

§ 8
Dodanie tovaru

(3) Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 16, 60 eura bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.

§ 22
Základ dane pri dodaní tovaru a služby

(5) Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 3 je základom dane cena, za ktorú bol tovar nadobudnutý vrátane nákladov súvisiacich s nadobudnutím, a ak bol tovar vytvorený vlastnou činnosťou, základom dane sú náklady na vytvorenie tovaru vlastnou činnosťou; pri dodaní tovaru, ktorý je podľa osobitného predpisu 26) odpisovaným majetkom, je základom dane zostatková cena majetku zistená podľa osobitného predpisu. 30) Pri dodaní služby podľa § 9 ods. 2 a 3 sú základom dane náklady na službu.
betka
13.12.10,19:29
Nehnuteľnosť je zahrnutá v OM. Účtuješ o nej.
Ak predávaš nehnuteľnosť (par. 38 sa na nás nevzťahuje lehoty), zaujíma nás, komu ju predávaš.

1. Ak predávaš závislej osobe definovanej v par. 22/8, musíš predať za cenu trhovú. Ak je trhová cena 50 tis. €, predáš za 20 tis. €, tvoje dodanie tovaru je vo výške 50 tis. € a DPH bude 9500 €.

2. 22/5. Mi hovorí o tom, že ak si si pri obstarávaní nehnuteľnosti vlastnou činnosťou odpočítaval DPH, pričom nehnuteľnosť je súčasťou OM, a budeš nehnuteľnosť používať len pre svoje osobné účely (neberiem do úvahy par. 54, ak by bolo i na podnikanie i na osobné účely), nie na podnikanie, je potrebné odviesť DPH zo ZC (daňovej) do ŠR.

Nehnuteľnosť OC 50 tis €, odpočítali sme si DPH vo výške 9500 €. (nevezmúc do úvahy práce neplatiteľov DPH :o).
odpisy rok 2007: 2500
Odpisy rok 2008: 2500
Odpisy rok 2009: 2500
ZC ďaňová je 42500. Ak ide o dodanie v zmysle 8/3, vznikne mi DP 8075 €

3. Nehnuteľnosť predám cudzej osobe, nemám s ňou nič spoločné (teda čítaj náš 22/8) a predám ju za 20 tis. (len pre názornosť), DP mi vznikne vo výške 3800 €. Ide o dodanie v zmysle 8/3

Tu som opísala 3 základné situácie.
betka
13.12.10,19:38
Ešte dodám:

Situáciou 1 a 3 opisujem dodanie tovaru, kedy zaň dostnem prachy.

Situáciu 2 opisujem (8/3), kedy nedostanem peniaze, nedostanem do ruky protihodnotu, a tú protihodnotu musím nejako vypočítať. A vypočítam ju v zmysle 22/8. Nemám ju inak ako vypočítať.
apo
13.12.10,20:13
Trochu si to zobrala zoširšia, preto zúžim problém.

Riešim tebou popísanú situáciu č. 2 s tým, že:
- Nehnuteľnosť je v obchodnom majetku
- Je využívaná výhradne na podnikanie.
- Časť nehnuteľnosti hoci aj celá je predaná osobe nie blízkej.

Tému som otvoril z toho dôvodu, že daňový poradca tvrdí, že ak sa predáva časť nehnuteľnosti osobe nie blízkej aj tak sa musí odviesť DPH minimálne zo zostatkovej ceny bez ohľadu nato či ju predám za 1 Euro, darujem, alebo predám za trhovú cenu so ziskom. predpokladám, že daňový poradca sa riadi ustanovením § 8 odstavec 3.

Ja chcem vedieť či naozaj sa jedná o dodanie tovaru podľa §8 odstavec 3 v prípade, že kupujúci je úplne cudzia osoba. A ak je to dodanie podľa §8 odstavec 3 tak prečo.

Ďakujem.

apo
betka
13.12.10,20:28
8/(3) Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 16, 60 eura bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.

Nestraš, ja čumím, čo Ti bola poskytnutá za rada. :eek:

Aký iný účel ako na podnikanie. Mňa nezaujíma, že sa predala časť kupujúcemu, ak ju nebude používať na podnikanie.
Ide o predaj cudzej osobe

Zober si, že to bude detto ako tovar, napr. predáš chlieb.
Predala som cudzej osobe za cenu nižšiu, mám stratu z predaja.

Predám počítač, kt .OC bola 33 tis. €, kt. som vytvorila vlastnou činnosťou v roku 2008, a následne som predala 2010 za 100 €.

8/3 mi jasne definuje (človeče, ja som prestala čkať :D, ruky, nohy Ti bozkávam :)) :D:D, )

Dodanie tovaru na iný účel ako na podnikanie je bezodplatné dodanie tovaru. Prosím Ťa, však sranduješ s tým DP:mee:, lebo toto mi je ľúto, a nejdem to rozoberať... :mee::mee:

Opravte ma, ak sa mýlim.

Apo, ten názor, to bol žart, upokoj ma, však to bol žart:o
apo
13.12.10,21:02
No mne sa nezdá to čo vyhutuje daňový poradca, preto sa pýtam. A ak má daňový poradca pravdu tak hľadám na porade informáciu, PREČO?

Nepasujem sa za človeka, čo pozná všetky odpovede. Nezdá sa mi kam daňový poradca smeruje preto sa pýtam. Nedovolil by som si robiť prču z človeka, ktorý má úradný patent na rozum. Jednoducho chcem vedieť ako to je.

Prirovnanie nastoleného problému k predaju spotrebného tovaru nie je adekvátne. Riešim predaj odpisovaného nehnuteľného majetku pre prípad, že je v zákone o DPH nejaké ustanovenie, ktoré mi mohlo uniknúť.

apo
betka
14.12.10,07:43
Apo nič Ti neuniklo.

Prosím Vás, je tu niekto, kto si myslí, že mám pravdu???
Ozvite sa,
Nikto nie je dokonalý, to je jasné....

Nemôžem prirovnávať "darovanie=bezodplatne" 8/3 z predajom na základe KZ.
Predaj na základe KZ je pre náš všetkých 8/1

§ 8
Dodanie tovaru

(1) Dodaním tovaru je


b) dodanie stavby alebo jej časti na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy. (obdobná zmluva je KZ)
apo
14.12.10,17:42
Bol som na seminári k DPH a bolo potvrdené, že ak sa predaj nehnuteľnosti uskutočňuje medzi osobami, ktoré nie sú blízke nič nebráni tomu, aby základ dane bol zhodný s kúpnou cenou, ktorá je výsledkom dohody predávajúceho a kupujúceho.

Moje pochybnosti vychádzali z toho, že daňový poradca, ktorý pripravuje tento obchod z nejakého dôvodu zavádza kupujúceho, ktorému robím ja účtovníctvo.

Betka ironický spôsob komunikácie o tejto téme mi nedával istotu, že tvoje rady sú celkom OK. Na jednej strane som nemal dobrý pocit z daňového poradcu a na druhej strane spôsob tvojej argumentácie ma nepresvedčil. Čo sa dá robiť, ale nakoniec je na svete 2x overený názor.

apo
martinez
15.12.10,15:00
Bol som na seminári k DPH a bolo potvrdené, že ak sa predaj nehnuteľnosti uskutočňuje medzi osobami, ktoré nie sú blízke nič nebráni tomu, aby základ dane bol zhodný s kúpnou cenou, ktorá je výsledkom dohody predávajúceho a kupujúceho.

Moje pochybnosti vychádzali z toho, že daňový poradca, ktorý pripravuje tento obchod z nejakého dôvodu zavádza kupujúceho, ktorému robím ja účtovníctvo.

Betka ironický spôsob komunikácie o tejto téme mi nedával istotu, že tvoje rady sú celkom OK. Na jednej strane som nemal dobrý pocit z daňového poradcu a na druhej strane spôsob tvojej argumentácie ma nepresvedčil. Čo sa dá robiť, ale nakoniec je na svete 2x overený názor.

apo

Apo, danovy poradca sa urcite myli. Tak ako je popisane vyssie, nejedna sa o bezodplatne dodanie tovaru a ani o dodanie tovaru na iny ucel ako na podnikanie, cize neaplikuje §8,3 a ani §22,5.

Zakladom dane je v tomto pripade predajna cena. Ak sa predaj realizuje voci osobe, ku ktorej nemas osobitny vztah, taktiez nebudes aplikovat §22,8.

Osobitny vztah je definovany v §22,9 a ja si este pomaham aj definiciami podla zakona o dani z prijmov (§2,n-p). Ak tam ten tvoj vztah nespada, zakladom dane je podla §22,1 predajna cena.

Zaver : danovy poradca sa myli.