kajab
13.12.10,13:21
Prosím o radu. Dostali sme objednávku na dodanie tovaru s výrobou softvéru. Pri výrobe softvéru je potrebný aj daný tovar. V 10/2010 sme im dodali tovar (oni si ho namontujú), zatiaľ sme my mali vyhotoviť softvér a v 12/2010 sme ho mali prísť na dané miesto nainštalovať do toho tovaru, čo sme im dodali v 10/2010. Nastal problém. Firma, ktorá si objednala uvedené veci u firmy, ktorá si to objednala u nás, má nejaké problémy. My sme ale dodali tovar. Môžem to vyfakturovať teraz v 12/2010 s dátumom dodania 12/2010, keď sa spíše protokol, že z dôvodu problémov firmy C, sa vyfakturuje len dodávka tovaru a výroba softvéru sa nebude realizovať? Alebo sa má podať dodatočné daň. priznaníe za 10/2010? Normálne fakturujeme až vtedy, keď vyrobíme softvér a nainštalujeme ho do prístrojov. Ďakujem
KEJKA
13.12.10,19:19
"milujem" takéto otázky v jednom odstavci.............ale pokúsim sa odpovedať.
1.pokus
vy ste hlavný dodávateľ tovaru+SW, pričom SW dostanete ako subdodávku?.................aha , nie - vyjasnilo sa mi po treťom prečítaní.
2.pokus
vy ste subdodávateľ celej dodávky, ale dodanie sa člení na dodávku tovaru a následne dodávku SW. Platí, že fakturovať budete až po kompletnej dodávke včítane SW.
Tie problémy má nejaká firma XYZ,sro, ktorá nie je vaším odberateľom. Asi je to konečný odberateľ, čo vás však nezaujíma.
podstatné je, že k dodaniu SW nedôjde - správne?
Ak teda nedôjde, teda ak som to správne takto pochopila, pokračujem:
aký máte kontrakt so svojim priamym odberateľom? bola spísaná zmluva? nech ten odberateľ písomne odstúpi od zmluvy, resp. spíšete dohodu o .............. /napr. o urovnaní pohľadávok a záväzkov/, alebo niečo iné - otázka pre právnika.
skrátka dohodnete sa s decembrovým dátumom, že k úplnému naplneniu predmetu zmluvy nedošlo a ani nedôjde, objednávateľ si ponechá dodaný tovar a akceptuje nedodanie SW. Z toho dôvodu sa pôvodná cena upravuje na sumu "11111111 EUR".
Dátum dodania = dátum uzavretia tejto dohody a dodávateľ je povinný vystaviť do 15 dní faktúru.
Ak bola pôvodná zmluva jasne formulovaná, že dodaním sa rozumie dodanie tovaru s nainštalovaným SW, tak nie je potrebné teraz riešiť dodatočné DPH.
kajab
16.12.10,07:30
Veľmi ďakujem. Už som sa bála, že budem musieť podávať dodatočné.