milka777
13.12.10,13:22
Nevie mi prosím vás niekto úplne laicky vysvetliť túto zásadu aj s konkrétnym príkladom? Ďakujem
buchač
13.12.10,12:31
Nevie mi prosím vás niekto úplne laicky vysvetliť túto zásadu aj s konkrétnym príkladom? Ďakujem

Už len slovo "poctivosť " samo o sebe niečo vraví ...;)

Iba poctivá práca je zdrojom všetkého bohatstva. (Jack London)
Krása, ten poctivý dohadzovač lásky, sa skoro unaví. (Ante Dukić)
Kto má peniaze, má poctivosť. Alebo naopak .. (Slovenské príslovia)
Kto raz poctivosť stratí, nikto mu ju nenavratí. (Slovenské príslovia)
Neustále povzbudzujte sestry, aby boli pokorné, poslušné, aby milovali prácu, aby jednali s poctivými úmyslami, aby boli úprimné a poctivé vo všetkom. Nech sú stále veselé, napomínajte vždy s láskou, ale chyby neospravedlňujte. Hneď napravená chyba je často ničím, ale keď sa nechá, zapustí korene a stojí to mnoho úsilia sa jej zbaviť. Buďte veselé, nemajte strach, keď sa vám nepodarí zlepšiť chyby hneď, bojujte s nimi rozhodne, ale nikdy sa s nimi nezmierujte. Odvahu a veľkú dôveru v Boha a ducha pokory a uvidíte, že všetko pôjde dobre. (Maria Dominika Mazzarellová)
Nič, čo by stálo za to, som neurobil náhodou. Vždy za tým bola poctivá práca. (Thomas Edison)
S poctivosťou najďalej zájdeš. (Slovenské príslovia) (České príslovia)
Srdce, ako nepoctiví nálezcovia, nevracia späť zabudnuté veci. (Miguel Ángel Asturias)
Však poctivec i parazit smie lakťami čeliť davu a päsťami môže preraziť, bez toho, aby si rozbil hlavu nárazmi o múr. (Karel Kryl)

Konkrétnych príkladov je habadej , na každom kroku sa stretávaš ...napríklad aj v obchode ...
Petra Nová
13.12.10,12:52
Prečo 2x o tom istom? Stačilo zadať doplňujúcu otázku v pôvodnej téme http://www.porada.sk/t153483-obchodne-pravo.html#post1586761

Mám ešte jednu poznámku. Na Tvoju všeobecnú otázku sa dá len všeobecne odpovedať. Poctivý obchodný styk je taký, v ktorom sa dodržiavajú všetky ustanovenia Obchodného zákonníka a s ním súvisiacich zákonov a je v súlade s ostatnými zásadami , z ktorých Obchodný zákonník vychádza. Si múdrejšia? Asi nie. Bolo by účelnejšie, ak by si konkrétny príklad obchodného vzťahu uviedla a určite by si aspoň orientačne dostala vyjadrenie, či je tento vzťah v súlade so zásadou poctivého obchodného styku. Skús aj Ty prispieť niečím do tejto debaty.